Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευγενικο παιδακι ή παιδι θυμα?


Recommended Posts

Eγώ παιδιά επειδή ζητούσε επίμονα τον έγραψα τον περασμένο Σεπτέμβρη (2 μήνες πριν κλείσει τα 5 )...έχει τρέλλα...

Φαντάζομαι τι θα σκέφτεσαι για μας άμα σου πω ότι τον πάμε και στην Τούμπα, όποτε το ζητάει :lol::lol::lol:

 

 

:lol::lol:Όχι βρε... έχω αναθεωρήσει μετά απ'όλα αυτά... Τώρα πια και ο άντρας μου παίρνει τον μεγάλο και τον πηγαίνει στην Τούμπα.

(κι εκεί είναι το οξύμωρο και μια απο τις διαφωνίες μας. Ενώ απορρίπτει το ποδόσφαιρο (ο άντρας μου) για τους λόγους που ανέφερα επάνω σαν άθλημα για το παιδί, απο την άλλη, τον "πορώνει" με την ομάδα και του δίνει διπλό και συγκεχυμένο μήνυμα. Γι'αυτό λέω, αν το παιδί θέλει ακόμη, θα τον γράψω εγώ η ίδια πλέον. Το έχω αποφασίσει!:cool:)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • foubi

    foubi 34 δημοσιεύσεις

  • klouzeau

    klouzeau 19 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 15 δημοσιεύσεις

  • mom

    mom 10 δημοσιεύσεις

.......... ΟΛΑ μα όλα τα παιδιά στο διάλειμμα αλλά και στην γειτονιά, παίζουν ποδόσφαιρο. Ούτε μπάσκετ, ούτε τζούντο, ούτε κολυμπάνε. Οπότε, για τα παιδιά αυτού του στυλ, είναι ένα καλό εφόδιο για την ένταξη τους στις παρέες.

 

Σ'ευχαριστώ.Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις.Ο γιος μου θα κλείσει τα 6 το φθινόπωρο.Λέω να τον γράψω τότε ή tae ή ποδόσφαιρο(η αλήθεια είναι οτι το σκεφτόμουν).

 

Για τον λόγο που αναφέρω πιο πάνω και επειδή ο γιος σου "μοιάζει" με τον δικό μου, θα σου πρότεινα να τον γράψεις, αν και ο ίδιος το θέλει φυσικά, πρώτα στο ποδόσφαιρο. Αν πάει απο μικρός, θα γίνει εξπέρ και θα τον θέλουν στο παιχνίδι και θα τονωθεί και η αυτοπεποίθηση του.:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μαζευτούμε όλες μαζί και να πάμε Τούμπα:-D

 

εγώ είμαι μέσα:lol:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ίδια κι εγώ....

 

Στον μεγάλο με καλούσαν απο τον παιδικό και μου έλεγαν να σταματήσω τις καθοδηγήσεις συμπεριφοράς με τα τόσα σωστά γιατί χάνει τον δρόμο του...:(

 

Στον μικρό με καλούσαν για να του επαναλαμβάνω κι εγώ ότι το σχολειο δεν είναι τσιφλίκι του!!!!:cool:

 

Ο μεγάλος και τώρα στην εφηβεία είναι κλειστός σε πολλά πράγματα και δεν διεκδικεί εύκολα...βέβαια έκανε το ξεσπασμα του, έχει απαιτήσεις στον οικείο του χώρο και τις διεκδικεί αλλά μέσα του νομίζω ότι είναι ποτισμένος με το αν αυτό που διεκδικήσει στενοχωρήσει τον άλλον περισσότερο απο ότι ευχαριστήσει εκείνον....τέλος πάντων μια εφηβεία σκέτη συγχυση δηλαδή.:?

Όμως αναμεσα σε αυτη την συγχυση ψάχνει τον εαυτό του, κάνει τα λάθη του πειραματίζεται με τις παρέες του βρίσκει τα όρια του..χαράζει το δρόμο του...

Ο μικρός εξακολουθεί και διεκδικεί αυτά που θέλει, λέει την γνώμη του είναι πεισματάρης και αν βρίσκει αδιέξοδο στα θέλω του απλά ανακαλύπτει νέους τρόπους για να τα καταφέρει...

 

Τι θα άλλαζα αν μπορούσα σε όλα αυτά? Μόνο ένα. Να κάνω περισσότερο σαφές έτσι ώστε να γίνει κτήμα τους κομμάτι του εαυτού τους το γεγονός ότι όποια αποφαση κι αν πάρουν στην ζωή τους σε σχέση με τους άλλους να εκφράζουν την αλήθεια των σκέψεων και των συναισθηματων τους.

 

Δλδ

"Φίλε μου δεν θέλω να πάω στην παιδική χαρά τώρα, αλλά θα σου κάνω το χατήρι γιατί βλέπω ότι το θες πολύ, όμως να ξέρεις ότι στενοχωρήθηκα χθες που δεν μου εκανες παρέα..." η κάπως ετσι με το δικό τους παιδικό τρόπο....

 

Να εκφραστούν να φύγει απο μέσα τους και να προχωρήσουν αναλαφροι...

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει απο μικρός, θα γίνει εξπέρ και θα τον θέλουν στο παιχνίδι και θα τονωθεί και η αυτοπεποίθηση του.:D

 

Aυτό ισχύει...

Να δείτε τον δικό μου πως κορδόνεται που θέλουν όλοι στο νηπιαγωγειο να είναι μαζί του και τα κοριτσάκια που έχουν κάνει κερκίδα και φωνάζουν το ονομά του...( για το τελευταίο πάντως ντρέπεται πολύ )

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: σωστή!! ΜΠΑΟΚ ρε!! :-P xaxaxaxa!!!

 

εγώ είμαι μέσα:lol:

 

Κοριτσάρες πέρνουμε τα τέκνα και ραντεβού σήμερα στις 19:00 έξω από την 4 ????

Είναι καθοριστικός αγώνας για το μέλλον της ομάδας

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia και λοιπές Θεσσαλονικιές για να μην κάνουμε κατάχρηση του θέματος, εγώ λέω να πάμε σε έναν πιο cool αγώνα και όχι στον σημερινό που θα φλέγεται η Τούμπα, περιμένω ό,τι αποφασίσετε (ακόμα και να πάρουμε τα αγόρια μας και να διοργανώσουμε μεταξύ μας μίνι φιλικά;))

συγνώμη για το άσχετο του θέματος foubi!!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dalia και λοιπές Θεσσαλονικιές για να μην κάνουμε κατάχρηση του θέματος, εγώ λέω να πάμε σε έναν πιο cool αγώνα και όχι στον σημερινό που θα φλέγεται η Τούμπα, περιμένω ό,τι αποφασίσετε (ακόμα και να πάρουμε τα αγόρια μας και να διοργανώσουμε μεταξύ μας μίνι φιλικά;))

συγνώμη για το άσχετο του θέματος foubi!!

 

Συμφωνώ κι εγώ και για τον αγώνα και για τα μίνι φιλικά :D και για το off topic...Sorry! :oops:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα σκασω! Ηρθε σημερα ο μικρος απ τον παιδικο πολυ ευδιαθετος -πρωτη μερα που μου ειπε πως δεν τον πειραξε κανεις και πως θελει να ξαναπαει. Επαιξε λιγο στο σαλονι-μπροστα μου- και μετα κομηθηκε στο δωματιο του. Οταν ξυπνησε το ματι του ειχε μια μελανια στο ματι σαν να ειχε φαει μπουνια. Τον ρωταω αν τον πειραξε κανεις και μου λεει οχι και μετα δεν θελει να συζητησει αλλο. Πηρα τηλ. την διευθυντρια του παιδικου και μιλησε με τις δασκαλες και λενε πως δεν συνεβη τιποτα. Ειπε πως θα δει αυριο τα dvd και θα μου τηλ. Εχω προβληματιστει γιατι αρχικα μου αρχισε τα μηπως ηταν οι αλλεργιες του, μηπως ειναι τσιμπημα κλπ. Απ την αλλη λεω μηπως χτυπησε στα πλαινα του κρεβατιου αλλα δεν θα εκλαιγε? Να ηταν ετσι οταν ηρθε και να μην το προσεξα:shock:? Αν το δει κανεις ετσι θα νομιζει πως το κακοποιουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μη χειρότερα!! τι 'ναι τούτο τώρα? Ε δεν νομίζω να ήταν έτσι και να μην το είδες... Μήπως να ήταν χτύπημα που έγινε ακριβώς πριν έρθει σπίτι και δεν είχε μελανιάσει ακόμα? :roll: (εσείς τον παίρνετε ή έρχεται με σχολικό?)

Θα μπορούσε θεωρητικά να έχει χτυπήσει στο κάγκελο και να μην κλάψει μες τον ύπνο του, αλλά τόοοσο μεγάλο χτύπημα? τι έκανε? πήρε φόρα και κουτούλησε? :confused:

 

Όσο για την υποτιθέμενη κακοποίηση, σε καταλαβαίνω. Ο δικός μου επειδή πηγαίνει στο τζούντο ή ακόμη και απο το παιχνίδι στο διάλειμμα με την μπάλα, έχει ώρες ώρες κάτι μελανιές που αν το δει κάποιος θα νομίζει ότι το έχουμε τσακίσει το παιδί. Αυτή τη στιγμή, έχει δύο μελανιές στο μπράτσο (λες και τον έσφιγγες με πολύ δύναμη) και μια πίσω απο το γόνατο (πως χτυπάνε με τα γκλομπ στις ταινίες, για να ρίξουν κάποιον κάτω?...):shock: Αν βάλει κάποιος την φαντασία του να οργιάσει, δεν θέλει πολύ...:-P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπε κι ο άντρας μου μήπως έγινε στο σχολικό. Εντωμεταξύ η μελανια τώρα που τον είδα πάλι δεν είναι τόσο έντονη όσο όταν ξύπνησε. Δεν ξέρω θα τρελλαθω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα χω παρει κανονικα! Την πηρα τηλ το πρωι να της πω πως ο μικρος δεν θα παει σημερα και αρχισε τα μα μου σου του. Δεν εγινε λεει τιποτα στο σχολικο. Οκ λεω και που ακουσε το ταδε ονομα που μου λεει οτι τον πειραξε? Α καθοτανε μαζι στο σχολικο! Α μπορει να εγινε κατι οταν εδινε καποιο αλλο παιδακι! Μα δεν θα παραπανιοτανε? - Ρε κοριτσια δεν μιλαω για μελανια στο σωμα αλλα στο μάτι. Δεν επρεπε να με ενημερωσουν? Κι ενω τοσες μερες μου λεγαν οτι ειναι μια χαρα σημερα μου ειπε πως τις δυο τελευταιες ειναι μια χαρα και συμμετεχει. Δηλαδη πριν?

Της λεω να ερθω να δω τα dvd?-Δε βγαινουν αντιγραφα. Να ερθω να το δω πως φαιρεται? Και βεβαια -κατοπιν ραντεβου. Και τον κανεις χειροτερο ετσι:evil: που δεν του μαθαινω να καθεται να τις τρωει και να λεει κι ευχαριστω.

Α ξεχασα να πω χθες στην αδερφη μου ειπε με χτυπησε θεια ο ταδε στο σχολικο αλλα δεν πειραζει θα περασει:shock:

sorry για τα λαθη αλλα ειμαι σε συγχυση κι εχω και τα μικρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Καλύτερα να του πείς ν'αποφεύγει τα συγκεκριμένα παιδιά που τον χτυπάνε.Σίγουρα θα υπάρχουν κάποια παιδάκια πιο ήρεμα.Πες του να προσπαθήσει να κάνει παρέα μ'αυτά.Τώρα για το θέμα της μελανιάς δε ξέρω τι να σου πώ.Όταν ερχόταν ο δικός μου και μου έλεγε για τα παιδάκια που τον χτυπούσαν μου έλεγε οτι οι κυρίες τα μαλώνουνε και τα πάνε τιμωρία.Δε πήγα ποτέ να κάνω παράπονα.Προσπαθούσα να το δουλέψω με το γιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναρωτιεμαι αν επρεπε να με ειδοποιησουν! Δεν θα επρεπε να μου το πουν? Πως να τους εμπιστευτω ξανα. Αν δηλαδη ειχε χτυπησει το κεφαλι του δεν θα επρεπε να το ξερω για να τον προσεχω? Γι αυτο ειπα πως δεν θα με πειραζε να μου πουν για ενα χτυπημα στο σωμα αλλα στο ματι? Κι εχω την αισθηση πως του ειπαν να μη μου το πει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελε να το συζητησει καθολου αλλα δεν ηθελε και ναπαει με τιποτα σημερα. Λεω οκ. Τον ρωτησα αν του ειπε κανεις να μην το πει στη μανουλα. Ναι. ποιος? Δε θελω να σου πω? οκ λεω. Αλλα να πει στην αδερφη μου δεν πειραζει θα περασει?

Αν τα συνδυασω ολα μαζι πιστευω πως το ειδαν κι αφου δεν ειχε προλαβει να πρηστει του ειπαν δεν πειραζει θα περασει.

Δεν ειμαι παραλογη ξερω πως θα χτυπησει, δεν με πειραζει που χτυπησε, με πειραζει που δεν μου το ειπανε, και πιο πολυ που μαλλον του ειπαν να μην το πει.

Ο σκοπος ειναι να το μαθουν να δεχεται αυτες τις επιθεσεις χωρις να μιλαει?

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε με λιγο και σ αυτο. Της ζητησαμε να παμε εκει να δουμε το dvd αφου δεν βγαζουν αντιγραφα και μου ειπε πως δεν γινετε γιατι χρειαζεται την συγκαταθεση ολων των γονεων και εισαγγελικη παρεμβαση. Μπορουμε ομως κατοπιν ραντεβου να παμε να παρακολουθησουμε πως φερεται το παιδι. Με την απλη λογικη το ενα δεν αναιρει το αλλο? Η υπαρχει αλλη νομοθεσια για την μαγνητοσκοπηση και αλλο για το live? Κατι δε μου καθεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολικό είναι άλλες κοπέλες, έτσι?Δε νομίζω οτι μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα όταν μαλώνουν τα παιδάκια πχ τιμωρία.Ίσως γι'αυτό το περάσανε στο ντούκου.Τι λες και 'συ?Τώρα για το DVD δε μου 'χει τύχει ν' ακούσω κάτι γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μανητοσκοπουν και στο σχολικο. Θα μπορουσε καλλιστα να το παραδεχθει κι αργοτερα γιατι της τονισα πως δεν εχω προβλημα με την κοπελα, θα μπορουσε να συμβει και μπροστα μου. Αλλα οχι ομως και να με δουλευει! Δεν ξερω. Νομιζεις πως παραλογιζομαι? Απλα ενα παιδι που δεν αμυνεται δεν του λες κι απο πανω ειναι οκ δεν πειραζει. Δεν του περνας το μηνυμα πως πρεπει να δεχθει κι αλλα πραγματα που δεν του αρεσουν? Το παρατραβαω λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...