Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απασχόληση στις καλοκαιρινές διακοπές


Recommended Posts

Σε λίγο τα δημοτικά κλείνουν, αλλά δεν φεύγουμε βέβαια ακόμα για διακοπές. Πείτε καμιά ιδέα για απασχόληση για τα παιδιά των μικρών τάξεων του Δημοτικού στις διακοπές, τις πρωινές ώρες, όσο είμαστε στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

 

υπάρχουν πολλές λύσεις, ανάλογα με το που μένεις:

 

- Δρω (Πλάκα, Κηφισιά)

- Φτερό (Παγκράτι)

- Πανελλήνιος (Πεδίον Άρεως) (πέρσι δεν είχε πρόγραμμα, δεν ξέρω για φέτος)

 

Επίσης προσφέρουν προγράμματα διάφορα κολυμβητήρια π.χ. το ΑΘΗΝΑ, όπου πηγαίνουν καθημερινά με πούλμαν στην παραλία.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για αγόρι, ψάξε για camp ποδoσφαíρου ή basket.

 

Πολλοί Δήμοι επίσης έχουν αθηλητικά/καλλιτεχνικά προγράμματα.

 

Παλαιότερα είχα δει και camp στον Άγιο Κοσμά, αν ενδιαφέρεσαι να ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένο, τρίτη χρονιά θα πάμε φέτος, Ο Πανιώνιος, από μπάσκετ, ποδόσφαιρο, watter polo & κολύμβηση όλα τα αθλήματα για να μην σε κουράζω, επιτραπέζια, παραδοσιακούς χορούς, σκάκι, πίνγκ πόνγκ, εκδομές σε νεροτσουλήθρες στο Χαιδάρι, επισκέψεις σε αθλητικούς χώρους, προβολές ταινιών σε κινηματοργάφο της Ν.Σμύρνης. Για παιδιά 6-12 ετών. Από 15/06 -22/07 7.30-3.30μμ τηλέφωνα 2109350831 2109350662

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ. Θα κοιτάξω στο Δήμο μου, αν και δεν έχει βγάλει ακόμα πρόγραμμα. Μου φαίνεται ενδιαφέρον και το καμπ στον Άγιο Κοσμά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να σε απογοητεύσω για τον Αγ. Κοσμά. Δεν λειτουργεί η σελίδα που είχαν πέρσι. Λεγόταν kids camp.

Υπάρχει τώρα όμως κάτι στη Βούλα και στη Βάρη.

Επίσης μπορείς να ψάξεις στο Διαδύκτιο για "summer camp στην Αθήνα", "θερινά προγράμματα", "θερινό camp" κλπ.

 

Υπάρχει και σχετικό θέμα στην κατηγορία "δραστηριότητες" του parents.gr . Δες εδω

Επεξεργάστηκαν by Sibylla
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

την επόμενη Τρίτη έχω ραντεβού με τον υπεύθυνο ενός προγράμματος θερινών δραστηριοτήτων. Που πιστεύεις ότι πρέπει να εστιάσω τις ερωτήσεις μου, εκτός βέβαια απο το να δω του χώρους, να ρωτήσω για τους παιδαγωγούς και για τον αριθμό αλλά και την ηλικία των παιδιών που θα είναι μέσα στο τμήμα. Πραγματικά έχω ανάγκη απο ιδέες. Αν μπορείτε βοηθήστε με.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το τι πρέπει να προσέξεις εξαρτάται από το είδος του camp. Πρόκειται για αθλητικό ή καλλιτεχνικό;

Αν είναι αθλητικό θα έχει σκια / δροσιά ; Θα υπάρχει γιατρός; Σε τι κατάσταση είναι ο εξοπλισμός;

 

Αν είναι καλλιτεχνικό, αν και δεν έχω εμπειρία νομίζω πως θα εστίαζα στο χώρο (φωτισμό, αερισμό, κλιματισμό κλπ).

 

Θα πάνε κάποια εκδρομή και αν ναι με τα πόδια, πούλμαν ;

Θα πάνε στη θάλασσα; Αν ναι πόσοι ενήλικες θα επιτηρούν τα παιδιά; Ποιες ώρες θα είναι εκεί;

 

Επίσης θα πρέπει να διευκρινίσεις τι γίνεται με το φαγητό. Σε άλλα προγράμματα υπάρχει πλήρες γεύμα, άλλοι προσφέρουν σάντουϊτς και χυμό και άλλοι θέλουν να στέλνεις εσύ φαγητό.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ελπίζω να βοήθησα.

Επεξεργάστηκαν by Sibylla
λάθη...
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένο, τρίτη χρονιά θα πάμε φέτος, Ο Πανιώνιος, από μπάσκετ, ποδόσφαιρο, watter polo & κολύμβηση όλα τα αθλήματα για να μην σε κουράζω, επιτραπέζια, παραδοσιακούς χορούς, σκάκι, πίνγκ πόνγκ, εκδομές σε νεροτσουλήθρες στο Χαιδάρι, επισκέψεις σε αθλητικούς χώρους, προβολές ταινιών σε κινηματοργάφο της Ν.Σμύρνης. Για παιδιά 6-12 ετών. Από 15/06 -22/07 7.30-3.30μμ τηλέφωνα 2109350831 2109350662

 

Δεν το έχει στο site. Είναι σαν να λέμε ημερίσιο καμπ? Και πόσο κοστίζει, ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα,

 

υπάρχουν πολλές λύσεις, ανάλογα με το που μένεις:

 

- Δρω (Πλάκα, Κηφισιά)

- Φτερό (Παγκράτι)

- Πανελλήνιος (Πεδίον Άρεως) (πέρσι δεν είχε πρόγραμμα, δεν ξέρω για φέτος)

 

Επίσης προσφέρουν προγράμματα διάφορα κολυμβητήρια π.χ. το ΑΘΗΝΑ, όπου πηγαίνουν καθημερινά με πούλμαν στην παραλία.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για αγόρι, ψάξε για camp ποδoσφαíρου ή basket.

 

Πολλοί Δήμοι επίσης έχουν αθηλητικά/καλλιτεχνικά προγράμματα.

 

Παλαιότερα είχα δει και camp στον Άγιο Κοσμά, αν ενδιαφέρεσαι να ψάξω.

 

 

 

Επίσης Περίπατος ( Ηλιούπολη ) καλοκαιρινό πρόγραμμα για παιδιά με καλλιτεχνικές δραστηριότητες. Πληροφορίες: 2109954189.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μηπως μπορειτε νσ με βοηθησετε να βρω κατι ειτε παιχνιδι ειτε καποιο βιβλιο που να βοηθησει την μικρη αν μαθει την προπεδια;κατι που να την ειναι ευχαριστο αν θελει να ασχολειται κ να μην την κουραζει;η μικρη μολις τελειωσε την πρωτη δημοτικου ..

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως μπορειτε νσ με βοηθησετε να βρω κατι ειτε παιχνιδι ειτε καποιο βιβλιο που να βοηθησει την μικρη αν μαθει την προπεδια;κατι που να την ειναι ευχαριστο αν θελει να ασχολειται κ να μην την κουραζει;η μικρη μολις τελειωσε την πρωτη δημοτικου ..

Οχι βιβλίο για την προπαίδια!

πάρε ένα άβακα (πχ ΙΚΕΑ) ή κάτι παρόμοιο κάτι σε στυλ παιχνίδι μοντεσσόρι (κάποια βιβλιοπωλεία έχουν διάφορα) καλύτερα θα τα μάθει έτσι

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!

σημερα πρωτη μερα πηγα τον γιο μου σε ολοημερο τμημα δημιουργικης απασχολησης του δημου! λειτουργει ολο το καλοκαιρι για οσες και οποιες μερες επιθυμει ο γονεας. αναρωτιεμαι, δεν εχουν ολοι οι δημοι κατι αντιστοιχο?

ειναι δωρεαν και μας βοηθαει απιστευτα!! βεβαια θα κουραστει ολο το καλοκαιρι χωρις κενο γι'αυτο θα τον στελνω και στο χωριο καπου καπου...

εντυπωσεις αργοτερα...αν δω οτι δεν του αρεσει δεν θα το πιεσω.

ψιλοαγχωνομαι και σαν να εχω τυψεις αλλα δεν θελω να τον αποχωριστω ολο το καλοκαιρι.λογο δουλειας εχω μονο 1 εβδομαδα αδεια...

εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? (ο μικρος μου ειναι 4,5χρ):):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...