Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακοί επαφής,βοήθεια?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Βικάκι έχεις λίγη μυωπία..

 

Ναι Νίκη μου, λίγη έχω αλλά το κυάλι θέλω να το βάλω κάτω να το πατήσω. Το σιχάθηκα λέμε! ΟΥΦ! :(

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω.. Έχω μυωπία από την Πέμπτη Δημοτικού... τώρα έχω 7 βαθμούς στο ένα και κοντεύει και στο άλλο...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Πώς τους βάζετε ρε κορίτσια τους ρημαδοφακούς %&$@#@# :twisted:

Εχω δοκιμάσει αλλά δεν μπορώ να τα καταφέρω με τίποτα.

Αν και εδώ που τα λέμε ... κάτι έγχρωμους που έβαλα, μου καναν ένα μάτι μούρλια :shock:

 

Μέχρι που ρώταγα τον οπτικό... "άν δεν μπορώ να τους βγάλω, υπάρχουν εφημερεύοντα καταστήματα οπτικών"; :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά τα μάτια :lol::lol::lol:

 

Συνήθεια είναι τους φοράω εδώ και 20 χρόνια με τα γυαλιά με πιάνει

πονοκέφαλος :cool:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!! ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

 

Έβαλα το ρολόι 22 λεπτά έκανα αλλά τα ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!

 

Μπήκανε! Στην αρχή με έτσουξαν αλλά τώρα εντάξει!

 

Στην προσπάθεια κόλλησε και μαι βλεφαρίδα στον αριστερό και δεν ξεκόλαγε με τίποτα η ΑΤιΜΗ!

 

Να στε καλά κορίτσια! Ευχαριστώ! Είδα το φως μου! :lol::P:wink::!:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

659xsmvk808yx.gif

 

:lol::lol::lol:

σιγά σιγά θα συνηθίσεις και θα τους φοράς μέσα σ΄ένα λεπτό

αν κολλήσει κάτι θα ήταν καλό να ρίξεις λίγο φυσιολογικό ορό επάνω με το χέρι μπορεί να σου σχιστεί...............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Με τον φυσιολογικό πάλευα αλλά δεν ξεκόλαγε η παλιο@#$^^&%$!

 

Τον έβαλα εκεί που είπατε οτι κοιτάει ο γιατρός για αναιμία?! εκεί και μετά ανοιγόκλεισα παιχνιδιάρικα τα ματάκια :roll: έτσι και μπήκανε στη θέση τους!

 

Να ρωτήσω τώρα και κάτι ακόμα????

 

Έ? να ρωτήσω???? :oops:

 

Πρώτα τους βάζω και μετά βάφομαι ή το αντίθετο???

 

Για την βάφτιση ρωτάω γιατί σε καθημερινή βάση ούτε ενυδατική δεν προλαβαίνω :evil:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βάφεσαι και μετά φακούς αν κάνεις το αντίθετο υπάρχει περίπτωση

να πάει καμία σκιά ή μάσκαρα στους φακούς και μετά να δω πόση ώρα θα

κάνεις :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρώτα τους βάζω και μετά βάφομαι.

Στην αρχή και γω έκανα μισή ώρα να τους φορέσω, τώρα όμως μπορώ να τους βάλω και χωρίς καθρέφτη. Είναι θέμα εξοικίωσης.

Ξέρεται αν υπάρχουν φακοί επαφής για μυωπία και ταυτόχρονα να σου αλλάζουν και το χρώμα των ματιών? Αυτό το πράσινο μάτι το έχω αποθυμένο.

Τυχερές πρασινομάτες και γαλανομάτες!!!!!!!

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν helen... Βικάκι δεν περνάς μια βόλτα από εμένα να το παλέψουμε μαζί γιατί εγώ δεν τα έχω καταφέρει.. :lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Βικυ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ως αναφορά το βάψιμο, εγώ προσωπικά πρώτα βάζω τους φακούς και μετά βάφομαι, γιατί όταν τους βάζω μετά το βάψιμο, δακρίζω και μουντζουρώνομαι............

ασε που αν δεν φοράω τους φακούς πρέπει να κολλάω το πρόσωπό μου στον καθρέφτη (γιατί αλλιώς δεν βλέπω η κακομοίρα)και δεν με βολέυει!!!!!!!!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ πριν αρκετά χρόνια που έβαλα φακούς από την πρώτη μερα τους φορούσα σε 1 λεπτο... Ποτέ δε με παίδεψαν...

 

Την περίπτωση με το λέηζερ τη σκέφτομαι μιας και είμαι στραβούλιακας (5 & 3 βαθμούς) αλλά επειδή είναι επέμβαση στα μάτια με κολλάει λίγο... Θα δούμε...

 

Όσο για το βάψιμο, η αλήθεια έιναι ότι πρώτα τους φοράω και μετά βάφομαι, γιατί έχω παρατηρήσει αν τους βάλω μετά όλο και κάποιο υπόλοιμμα μακιγιάζ θα κολλήσει πάνω και θα με κόβει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ εδώ και 17 χρονια φοράω.

 

και μενα αυξήθηκε μέσα σε εναμισυ χρονο ενα ολόκληρο βαθμό, απο τότε που αρχισα το parents! :lol::lol::lol: πριν δεν ειχα δραστηριότητα που να ειναι στον υπολογιστή, όπου το μάτι για πολύ ώρα εστιάζει σε κοντινή απόσταση.

Ρωτησα οφθαλμίατρο, και μου πε οτι η καθημερινή ενασχόληση γενικά με αντικείμενα τα οποια βρίσκονται σε πολύ κοντινή απόσταση, κανει το ματι να συνηθίζει να εστιάζει κοντά, δεν εξασκεί την όραση σε μακρινές αποστάσεις, και έτσι το μάτι αποκτά περισσότερη μυωπία. (δεν εχω διαβάσει σχετική έρευνα όμως,... δεν εχω ιδέα για το αν αληθεύει)

 

Πλέον δεν αντέχω καθόλου να φοράω φακούς όταν είμαι στον υπολογιστή.

 

εχω 4 και 50 δηλ σχεδόν 5 και στα δυο ματια

όταν είμαι έξω δεν εχω κανένα πρόβλημα, εχω τους μηνιαίους πλέον κ όλα καλά.

 

πάντως για καποιον που ανέφερε τσούξιμο και κοκκίνισμα ματιών, αν εχει και φτάρνισμα και τρεχει η μύτη είναι αλλεργία και δεν εχει σχέση με τους φακούς.

 

για λέιζερ εγώ προσωπικά φοβάμαι. !!! (αν και πιθανώς χωρίς λόγο μιας και ειναι πανεύκολη η εγχείριση)

 

 

για το ποια είναι η σωστή πλευρά, δίνω και την δική μου ερμηνεία!! χεχε

 

η λαθος πλευρά ειναι σαν πιάτο σουπας,

δηλαδή κυρτή και στην άκρη ευθεία

 

ενώ η σωστή πλευρά

είναι σαν ημικύκλιο χωρίς καποια αλλη κουρμπα

 

καποτε μου εκαναν λαθος στο μέγεθος των φακών, - το μέγεθος εχει τεράστια σημασία.

 

πρεπει οταν γυρνάς το μάτι δεξιά ή αριστερα, (με το πρόσωπο ίσιο)

ο φακός να μενει στην θεση του, και να μην μετακινείται (δηλαδή σε ολόκληρη την κίνηση του ματιού εσυ να βλέπεις κανονικά και όχι επειδη ο φακός μετακινήθηκε να μην βλεπεις καλα οταν κοιτας ακρη ακρη)

Αυτο οφείλει να στο εξετάσει η γιατρος κατά την εφαρμογή.

 

επισης δεν κανει να βαζεις σαλιο στους φακούς αν εχουν στεγνώσει και δεν εχεις υγρό μαζί σου, επειδή το σαλιο εχει πολλα μικρόβια καλά για το στόμα αλλά οχι καλά για το ματι και τους φακούς απο όπου μπορεί να γινει μόλυνση, δεν εχω παθει ποτε παρολο που το ειχα δοκιμασει καποιες φορές παλιότερα, σε στιγμές απελπισίας, αλλα απο οταν το διάβασα δεν το ξαναέκανα.

 

οταν δεν εχεις υγρό μαζι, για να υγρανθεί το ξηρό μάτι, αρκεί να πάρεις 4- 5 μεγάλες αναπνοές βαθιές και γρήγορες- τότε βγαίνει δάκρυ.

(όπως οταν χασμουριόμαστε, όπου υγραίνει το μάτι, -παρατήρησέ το! εχει σχέση με το οξυγόνο , δεν θυμάμαι όμως ακριβώς γιατί ενεργοποιείται δηλαδή )

ειναι καλο κόλπο για το αεροπλανο (οπου ο φακός στεγνώνει σε χρόνο ΝΤΕ ΤΕ!) ή σε μερη που νιωθετε το φακό να σας στενευει λόγω εξωτερικών συνθηκών.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...