Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακοί επαφής,βοήθεια?


Recommended Posts

Μόλις σήμερα φόρεσα φακούς για πρώτη φορά.

 

Νιώθω ενόχληση κυρίως στο ένα μάτι (σαν να έχω σκουπιδάκι) είναι κάτι φυσιολογικό? συνηθίζεται?

 

Μήπως φταίνε οι φακοί?

 

Να συνεχίσω να τους φοράω ή όχι???

 

Ευχαριστώ!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βικυ υπομονή......θα συνηθίσεις τους φακούς, μην αγχώνεσαι.Για να έχεις ενόχληση πολύ πιθανότατα να υπάρχει όντως σκουπιδάκι πάνω στο φακό.Βγάλε το φακό που σε ενοχλεί, καθάρισέ τον και ξαναβάλτον.

Κανονικά όταν φοράς φακούς δεν πρέπει να νιώθεις κάποια ενόχληση, ίσως να αισθάνεσαι κάπως άβολα αρχικά,αλλά τίποτα παραπάνω.

Είναι δύσκολη ιστορία οι φακοί επαφής θέλουν σχολαστική καθαριότητα προς αποφυγην μολύνσεων, φοράω 10 χρόνια.(παλιά καραβάνα!!!!!!!!!)

Αν η ενόχληση συνεχίζεται συζητησέ το με τον οφθαλμιατρό σου.

ελπίζω να βοήθησα λιγάκι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα παλια καραβανα σε συμβουλευει να καθαριζεις πολυ καλα τα χερια σου οταν εφαρμοζεις τους φακους.Εαν παραπιανεις τον φακο η παιδευεσαι πολλη ωρα να τους φορεσεις τοτε τσουζει οταν τον βαζεις.

Αν ενιωθες αβολα και στα δυο ματια τοτε θα επρεπε να αλλαξεις μαρκα φακων( παιζει λιγο το μεγεθος απο μαρκα σε μαρκα).

Καλου κακου τις πρωτες φορες που θα βγαινεις με φακους εχε μαζι και το υγρο τους μηπως και θελησεις να τους βγαλεις.

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα τυν υγειά μου με τους μηνιαίους φακούς επαφής. Πολύ βολικοί και έχεις και μικρότερο φόβο μολύνσεων. Επίσης χρήσιμες είναι οι αμπούλες φυσιολογικού ορού αν αισθάνεσαι τα μάτια σου ξηρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ζηλεύω που μπορείτε και φοράτε φακούς :(:( έχω δοκιμάσει 4 φορές να βάλω και ειλικρινά αισθάνομαι τόσο μα τόσο άβολα που τα έχω παρατήσει και ξαναγύρισα στα γυαλιά μου :cool::cool::cool:

στο γάμο μου θυμάμαι δεν φόραγα γυαλιά και μετά ερχόντουσαν να με χαιρετήσουν και δεν τους γνώριζα :lol::lol::lol::lol: (έχω αστυγματισμό και λίγη μυωπία) πολύ γέλιο :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και γω στην αρχή ζορίστηκα αρκετά, αλλά επειδή δεν ήθελα με τίποτα τα γυαλιά :oops: έκανα υπομονή και τελικά τα κατάφερα!!!

έχω ακούσει και απο άλλους όμως που δεν τα κατάφεραν :( ίσως να έχεις ευαισθησία στα μάτια και να μην τους αντέχεις.

Δοκίμασε τους μηνιαίους είναι πιο λεπτοί και μαλακοί και δεν έχεις τόσο την αίσθηση "ξένου" στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:

 

Πέρασα 3 τέταρτα να προσπαθώ να τους βάλω σήμερα το πρωί και τελικά ΔΕΝ τα κατάφερα.....

 

Μηνιαίοι είναι και μένα και εχθές που τους πήρα μου τους έβαλε η οπτικός, παιδεύτηκα λίγο να τους βγάλω αφήστε που αναγκάστηκα να κόψω τα ωραία μου μακρυά νυχάκια....

 

Αλλά τώρα που δεν μπαίνουν????

 

Ενώ η οπτικός τσακ-τσάκ δεν κατάλαβα πότε και πως μου τους φόρεσε!

 

Ξέρετε πουθενά να κάνουν σεμινάριο?????? :lol::lol::lol:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι οι μόνιμοι φακοί (των 2 ετών) ήταν πιο σταθεροί στο μάτι μου και δεν με κούραζαν, ούτε με ενοχλούσαν ποτέ, ενώ οι μηνιαίοι που πάιρνω κατά καιρούς τώρα με ενοχλούν πιο συχνα... Είναι και στο κάθε μάτι βέβαια τι θα δεχθεί καλύτερα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βίκυ ο μόνος τρόπος για να τους βάλεις είναι να πάρεις βαθιές ανάσες και να χαλαρώσεις! :D ! Όσο για την ενόχληση, εγώ θυμάμαι ότι τις πρώτες μέρες κάπως με ενοχλούσαν, τους ένιωθα λίγο σαν ξένο σώμα...μετά από λίγο τους συνήθισα...(λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά για πείτε μου εσείς που φοράτε καιρό φακούς: αυτή την εποχή σας ενοχλούν;κοκκινίζουν καθόλου τα μάτια σας;Εγώ σχεδόν κάθε ένοιξη υποφέρω...).

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βίκυ μου......θα τα καταφέρεις.........ξέρεις πόση ώρα έκανα στην αρχή?νευρίαζα....

το καλύτερο είναι να τους δοκιμάσεις κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο και δεν θα πιέζεσαι.θα περιμένουμε νέα σου!!!!!!!

:D:D

myrto ετσι είναι ο άντρας μου,κάθε άνοιξη τον πιάνει αλλεργία,κοκκινίζουν τα μάτια και φαγουρίζουν,κυρίως όταν φυσάει το παθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρει θέση άλλη μια παλιά καραβάνα (γκάβακλας εξ απαλών ονύχων δλδ. που σώθηκε με τους φακούς!):

 

Βικάκι, τις πρώτες φορές όντως είναι λίγο δύσκολο μέχρι να πάρεις το κολάι, αλλά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να σε ενοχλούν όταν τους φοράς. Αν σε ενοχλούν οι φακοί, αυτό μπορεί να σημαίνει:

1. Ότι όντως έχουν κάποιο σκουπιδάκι (ακόμα κι αν δεν το βλέπεις ούτε εσύ η ίδια, υπάρχει το ρημάδι και σου ρχεται να βγάλεις και το μάτι σου μαζί). Λύση: Βγάζεις το φακό, τον ξεπλένεις καλά-καλά με το υγρό και τον ξαναφοράς.

2. Ότι δεν είναι οι κατάλληλοι φακοί για τα ματάκια σου. Μήπως δεν έχουν μεγάλο ποσοστό νερού στη σύνθεσή τους; Ποιός σου τους πρότεινε;

3. Ότι ανήκεις στη άτυχη εκείνη μερίδα ανθρώπων που έχουν δυσανεξία στους φακούς (έντονη ξηροφθαλμία κλπ.). Σε αυτή την περίπτωση...μμμ...δεν ξέρω μήπως υπάρχουν πιο κατάλληλοι φακοί (με περισσότερη υγρασία κλπ.) ή μήπως να τους φοράς για πολύ λίγο.

 

Σχετικά με την εφαρμογή, όντως τα πολύ μακριά νύχια αποτελούν εμπόδιο (και καλό είναι να αποφεύγονται και για λόγους υγιεινής να σου πώ την αλήθεια), αλλά εγώ έχω δεί έναν τρόπο και τον έχω εφαρμόσει κιόλας (στις ελάχιστες φορές που φοράω ψεύτικα, γιατί δικά μου δεν): βάζεις το φακό στο κάτω βλέφαρο (εκεί που σε εξετάζουν για να δούνε την αναιμία, στους μαύρους κύκλους από την μέσα μεριά :lol: ) και μετά ανεβάζεις το βλέφαρο μέχρι να έρθει ο φακός στη θέση του. (κατάλαβες τίποτα έτσι που τα γράφω :?: ).

 

Πάντως εγώ που δεν έχω πρόβλημα με τους φακούς ΠΑΝΤΑ τους βάζω με λίγο υγρό μαζί δλδ. βγάζω τον φακό από τη θήκη, ρίχνω λίγο υγρό στην κοιλότητα του φακού (1-2 σταγόνες όχι παραπάνω) και το βάζω κατευθείαν στο μάτι. Έτσι, δεν μπαίνει ούτε σκουπιδάκι και ενισχύω και την υγρασία του ματιού προσωρινά για να μην τσινίσει!

 

Myrto, εγώ δεν έχω πρόβλημα ούτε την άνοιξη, γιατί δε με ενοχλούν ούτε η γύρη ούτε η σκόνη από τα πεύκα, αλλά ξέρω πολλούς ανθρώπους που τους δυσκολεύει η άνοιξη ούτως ή άλλως και με τους φακούς επιβαρύνεται η κατάσταση γιατί οι βλενογόνοι έχουν σαλτάρει αυτή την εποχή!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή ο φακός να μην είναι ανάποδα. Πως το καταλαβαίνεις;Ανάποδα μοιάζει αν τον βάλεις πάνω στο δάχτυλο σου και τον κοιτάξεις οριζόντια (όχι από πάνω) σαν πιατέλα που τα χείλη της κάνουν μια καμπυλότητα προς τα κάτω στην άκρη τους.Ενώ όταν είναι ίσια μοιάζουν με ένα απλό μπωλ. Σε φώτισα ε;[/i]

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή ο φακός να μην είναι ανάποδα. Πως το καταλαβαίνεις;Ανάποδα μοιάζει αν τον βάλεις πάνω στο δάχτυλο σου και τον κοιτάξεις οριζόντια (όχι από πάνω) σαν πιατέλα που τα χείλη της κάνουν μια καμπυλότητα προς τα κάτω στην άκρη τους.Ενώ όταν είναι ίσια μοιάζουν με ένα απλό μπωλ. Σε φώτισα ε;[/i]

 

Α, πολύ σωστά! Είναι κι αυτό, άμα τον βάλεις ανάποδα, δεν τον αντέχείς με τίποτα!

Ninette, εγώ το λέω καπελάκι ναυτικό! :lol::lol:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα και το σέρβις μου στα αρχαία ε?! :lol:

 

Μόλις γυρίσαμε από Ευρωκλινική Παίδων (νοσηλευτήκαμε) και δεν έκανα καμία προσπάθεια με τους φακούς.

 

Αύριο θα κάνω εγώ χειρουργείο ημέρας και αν δεν πονάω το Σαββ/κο θα το παλέψω το θέμα.

 

Ναι -ναι είμαι γκαντέμω!

Τύπωσα τις οδηγίες σας και τις έχω στο βεσέ (μην παρεξηγηθείτε) :lol:

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, ας ελπίσουμε οτι θα τα καταφέρω μέχρι την βάφτιση και θα βγώ φώτο χωρίς το κυάλι μου! :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ περαστικούλια και στους δυο σας!!!!! Εσείς ναστε καλά και ολα τα αλλα..........

να δεις όμως που τελικά στη Βάπτιση (που είναι και ο στοχος) θα είσαι χωρίς γυαλάκια!!!!!!

 

και μια ερώτηση προς όλες τις ομοιοπαθούσες μύωπες κλπ: το σκέφτεστε καθόλου για laser?

εγώ ήμουν θετική (φοβάμαι βέβαια την επέμβαση) αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις που δεν μηδενίζεται τελείως η μυωπία και έτσι τώρα εχω πολλούς ενδοιασμούς. Από την άλλη βέβαια έχω βαρεθεί φακούς,γυαλιά κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμη να μπω για λέιζερ αλλά ανέβασα στο ένα μάτι λίγο και ο γιατρός είπα θα το ξαναδούμε Φθινόπωρο.. να έχω κλείσει και τα 21 και κατά 99% θα το κάνω.. Δεν κρατιέμαι με τιποτα....Είχα κάνει παλιότερα τόπικ για το λέιζερ...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

ανέβασα στο ένα μάτι λίγο και ο γιατρός είπα θα το ξαναδούμε Φθινόπωρο.. να έχω κλείσει και τα 21 ...

 

Εγώ που είχα σταθερή μυωπία από τα 18 και ξεφνικά στα 24 ανέβηκε?????το ότι ανέβηκε σε τέτοια ηλικία επίσης με προβλημάτισε.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον 1 βαθμό!από τότε βέβαια όχι......αλλά επειδή τελευταία έχω μια θολούρα λέω να πάω να δω τι γίνεται(μπορεί και έυχομαι να φταίνε απλά οι φακοί)

 

θα διαβάσω και το παλιό τοπικ που μου είπες Νικη thanks

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην το αφήσεις.. τσέκαρέ το !!!

 

 

Ορίστε και το τόπικ πιστεύω να σε βοηθήσει http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1097&highlight=%EC%DC%F4%E9%E1

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! Ευχαριστώ για τις ευχές τελικά όλα καλά πήγαν αν και έχω κάτι πονάκια αλλά θα περάσει.

 

'Εχω 1 & 1,5 βαθμό η οφθαλμίατρος μου λέει οτι για τέτοιους βαθμούς καλύτερα να μην κάνεις λέιζερ. Και ότι όταν μας βρίσκει η πρεσβυωπία η μύωπες δεν έχουν τόσο πρόβλημα.

 

ΑΝ και θα το ήθελα πολύ και εγώ να ξεφορτωθώ τα γυαλιά.

 

Να φανταστείτε οτι όταν ήμουν μικρή ήθελα να βάλω για να δείχνω μεγαλύτερη και σοφιστικέ :roll:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...