Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μετά την καισαρική έμενα μου είπε ο γιατρός να περιμένω 6 μήνες και μετά να ξεκινήσω γυμναστική ....εγώ βέβαια περιμένω ακόμη ........:-)

πάντως η κοιλίτσες θέλουν κοιλιακούς όταν σε κάποια φάση το είχα παρει ζεστά και έκανα κάθε βράδυ στο σπίτι και μάλιστα έχω πάρει και ένα μηχάνημα που σε βοηθάει και κάνεις πιο εύκολα κοιλιακούς ε τότε είδα βελτιώσει μεγάλη .......μετά όμως το άφησα ....λόγω της δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κοιλιά είναι σαν να είμαι έγκυος 4 ή 5 μηνών. Γνωρίζετε εάν η κοιλίτσα και τα στομαχάκια σχετίζονται και με την ύπαρξη ινομυωμάτων ή την έλλειψη περιόδου λόγω θηλασμού?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

κοριιτσια και εγω που εβαζα κρεμες και καλα ειδικες τι καταλαβα?γεμισε η κοιλια μου ραγαδες!και μια κοιλια να κρεμεται ελεος!η καισαρικη οντως δραμα!Οσο ωραια ειναι να φερνεις μια ψυχουλα στη ζωη τοσο ποναει τις πρωτες μερες η καισαρικη τουλαχιστον εγω μονο αυτο φοβαμαι σε μια δευτερη εγκυμοσυνη που την θελω πολυ αν και εχω γεννησει πριν 5μηνες θελω να μενω συντομα εγκυος αλλα πως σηκωνεσαι απο το κρεβατι τον πρωτο καιρο?

 

Aχ κοπελα μου σε νιωθω και μενα με εχει τρομοκρατησει αυτο το θεμα απλα πιστευω οτι θα περασει μην ανυσηχεις. Οταν υπαρχει θελησει ολα γινονται . Και εγω δυσκολα σηκωνομουν απο το κρεβατι. Τι ναρκωση εκανες ολικη η επισκληριδιος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ... πονεμένο θέμα... Εγώ έχω γεννήσει εδώ και 3 1/2 χρόνια και η κοιλιά μου ακόμα είναι χάλια... Προ-γέννας στα κιλά που είμαι τώρα (49.500-50.00) φορούσα σχεδόν οτιδήποτε ήθελα ενώ τώρα.....κλαψ...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν βαλατε καμμια ζωνη ή κορσε μετα τη γεννα; εγω εβαλα αμεσως ζωνη και μολις σταματησαν τα λοχεια και κορσε και η κοιλια επανηλθε χωρις κοιλιακους μακαρι να πετυχει και τωρα :wink:

 

Ti ζωνη???

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια ζωνη που κουμπωνει με σχρατς στα πλαγια εβαλα κ εγω της πρωτες μερες αλλα την εβγαζα αμεσως γιατι με τραβουσαν τα ραμματα κ δεν αντεχα.. Κορσε που θα βρω ρε κοριτσια??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια ζωνη που κουμπωνει με σχρατς στα πλαγια εβαλα κ εγω της πρωτες μερες αλλα την εβγαζα αμεσως γιατι με τραβουσαν τα ραμματα κ δεν αντεχα.. Κορσε που θα βρω ρε κοριτσια??

 

Αυτή τη ζώνη απο που την προμηθεύτηκες? Απο τι μαγαζί? Απο εσωρουχάδικο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εγώ δεν έχω πάρει, αλλά απο τη μαμά μου ξέρω ότι κορσέ έπαιρνε απο καταστήματα με εσώρουχα.

Ίσως να υπάρχουν και ζώνες σαν αυτές που αναφέρουν τα κορίτσια εκεί. Αν και η περιγραφή μου θυμίζει τη ζώνη που έχω για τη μέση μου και την είχα πάρει από μαγαζί με ορθοπεδικά/ανατομικά είδη.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ακριβως αυτη που λες για τη μεση ειναι, κανει φανταστικη δουλεια στην κοιλια ομως, δεν την αφηνει να κρεμασει, σχεδον ολες τη χρεισημοποιουνε απορω πως δεν το εχετε ακουσει!! Εγω ζωνη πηρα απο τη γιαγια μου αλλα η διπλανη μου που ημασταν στο ιδιο δωματιο την αγορασε απο το φαρμακειο εχει σε ολα τα νουμερα τωρα ποσο κανει μη με ρωτατε, απλα πατε κ λετε θελω μια ζωνη κοιλιας για καποια που μολις γεννησε.... Εμενα μου λεγανε φορεσε την κ δε θα σου μεινει τιποτα κ ελεγα αντε μωρε βλακειες εμενα με τραβανε τα ραμματα δεν μπορω, ειδα ομως κοιλια που φορεσε ζωνη για δυο μηνες ουτε οταν κοιμοτανε την εβγαζε κ οντως ειχαν δικιο ουτε ιχνος κοιλιας με 28 κιλα που ειχε παρει στην εγκυμοσυνη... Λαθος μου μεγαλο :((((

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω γεννήσει εδώ κ 3 μήνες αλλά δεν έχω βάλει τπτ. Αν βάλω τώρα ζώνη ή κορσέ θα σωθεί η κατάσταση; Κ αν ναι τί να προτιμήσω; τη ζώνη ή τον κορσέ;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα και εγώ να πάρω ζώνη ή κορσέ αλλά δεν το έκανα. Όσες σκοπεύετε να φορέσετε ρωτήστε πριν τη γιατρό σας εάν η πίεση στην πυελική χώρα-κοιλιά μπορεί να προκαλέσει πρόπτωση μήτρας αφού οι μύες στην περιοχή είναι πολύ χαλαροί από τον τοκετό, κάτι που συνέβη σε μένα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ήμουν στη κλινική ρώτησα τον γιατρό κ μου είπε πως δεν κάνουν δουλειά αυτά, γι'αυτό κ εγώ δεν ασχολήθηκα!

Τώρα βλέπω πως πολλές από σας έχετε βάλει κ έχετε δει αποτελέσματα κ σκέφτομαι μπας κ σώζεται κ η δική μου κατάσταση κ ας έχουν περάσει 3 μήνες! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω εχω ακουσει οτι ο κορσες δεν αφηνει την κοιλια να γυμναστει μονη της και να σφιξει και οτι ειναι καλυτερα χωρις... στην 1η εγκυμοσυνη δεν φορεσα και μια χαρα μετα η κοιλια...

βλεπω και τωρα την κοιλιτσα μου και δεν ξερω τι να κανω.... να παρω τιποτα αδυνατιστικα απο το φαρμακειο... καμια κρεμα... κορσε... καλοκαιριατικα δεν λεει με πατσοκοιλι...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΛΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΗΡΑ 13 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΚΙΟΛΑΣ ΤΑ ΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΗΜΟΥΝ 55 ΚΙΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 55 ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΛΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ...ΑΝ ΣΑΣ ΒΩΗΘΑΕΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

είναι νωρίς ακόμη Τζίνα μου. Στο εξάμηνο θα δεις διαφορά και στο χρόνο θα επανέλθεις πλήρως. Και στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν θα ξέρεις πού να τη μαζέψεις... σαν και εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ενα μαγαζι με εσωρουχα και ζητα εναν κορσε και προσπαθησε να τον φορας συνεχεια. Σε εμενα ειχε απιστευτα αποτελεσματα που γεννησα και εγω με καισαρικη. Συν οτι εγω σταματησα να τρωω το βραδυ. Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ 9 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΣ, ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΛΑΣΤΕΞ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια......εγω ειχα παρει 18 κιλα,ημουν αδυνατη,δηλαδη 55 κιλα!!!

Εγω ξαναμπηκα στον τζιν μου το παλιο στους 8 μηνες,οσο τον θηλαζα δεν εβλεπα μεγαλη διαφορα,ξαφνικα φυγανε ολα τα κιλα!!!

Ειχα παρει και κορσε,αλλα δεν το βολευτηκα....

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγώ!!!Προχθές με ρώτησαν αν είμαι πάλι έγκυος.¨εχω 13 μήνες μετά μια κοιλιά σαν 5 μηνών έγκυος. Βεβαια να πω την αμαρτία μου τρώω. Μου έχουν μείνει και 7 κιλάκια. Φορούσα ζώνη τον πρώτο μήνα αλλά μετά η γιατρός μου τον έκοψε γιάτί λέει αδρανούν οι μυς της κοιλιάς. Θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι η γυμναστική αλλά εδώ και 6 μήνες καθε μερα αποφασίζω να αρχίσω γυμναστήριο και κάθε μέρα το αφήνω για την επόμενη

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οσες εχετε παρει ζωνη να μην την χρησιμοποιησετε ξανα..γιατι μονο κακο μπορει να κανει...η γνωστη ζωνη εφιδρωσεις που μας καλυπτει την κοιλια μεχρι να σκασουμε χαλαρωνει τους κοιλιακους μυς με αποτελεσμα η κοιλια μας να γινετε πιο χαλαρη και να μην φευγει με τιποτα...εγγυημενα αποτελεσματα γιατι πηρα και εγω το ζωον αλλα που να ηξερα..κοριτσια μην της ξαναφορεσετε χειροτερα ειναι..απλα καντε λιγους κοιλιακους και σιγα-σιγα θα φυγει...

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο τα 18 κιλα εχουν φυγει ως τωρα τα 11. 7 μολις γεννησα και αλλα 4 αυτες τις 40 μερες. αλλα η κοιλια επιμενει, οι γοφοι επισης, δεν εχω τι να βαλω απο ρουχα και μου θυμιζω εγκυμονουσα στον 4ο.. θελω να χασω αλλα 8 κιλα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...