Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts

sasasam, οντως πολλα κιλα πηρες και μπραβο σου που μπορεσες να τα χασεις, θελει κουραγιο που φαινεται να το εχεις. Ετσι, δε θα δυσκολευτεις και στο να επιμεινεις στη γυμναστικη και στην προσπαθεια να βελτιωθεις και αλλο.

 

Καταρχην, 10 κιλα κατω απο το υψος σου ειναι υπερ αρκετα, αρα εγω υπολογιζω ως απαραιτητα τα 3 κιλακια. Τι γυμναστικη κανεις; Πηγες καθολου σε γυμναστηριο και αν ναι τί εκανες;Ποση ωρα ασκεισαι; και τι σφυγμους εχεις αν τρεχεις; Κοιλιακους που κανεις; Εχεις βοηθητικο οργανο; Που εισαι με περισσοτερο λιπος και πιο χαλαρη;Προς το παρον αυτα ρωτω για να παμε παρακατω.

Παω γυμναστηριο καθημερινα 5 φορες την εβδομαδα τα τελευταια 4.5 χρονια....Κανω παντα αιθουσα καθε μερα διαφορετικο προγραμμα(ιντερβαλ,αεροβικη,ταε βο,βαρη-μπαρες και κοιλιακους 5-10 λεπτα στο τελος καθε προγραμματος)Συνολικα γυμναζομαι παντα στο γυμναστηριο και παντα αιθουσα 5-7 ωρες την εβδομαδα.Το προβλημα μου ειναι στην περιοχη της κοιλιας......Μη φανταστεις τιποτα τραγικο αλλα με τοσο γυμναστικη και με δεδομενο οτι γενικα ειμαι αδυνατη κι αυτα τα λιγα σωσιβιακια μ ενοχλουν...Ειναι τα καταλοιπα μαλλον των 35 κιλων της εγκυμοσυνηςΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sasasam εσυ δεν εχεις αναγκη για επιπλεον γυμναστικη, την ξεσκιζεις! Δοκιμασε ισως και κολυμβηση, τωρα που ερχεται το καλοκαιρι. Και εννοειται πολυ ωρα, μεχρι να ιδρωσεις. Ισως βοηθησει αυτο. Αν βρεις χρονο...Γιατι αν κρινω απο εμενα δεν εχω!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lefi περιμενω! Βεβαια απο μακρια ισως να φαινεται δυσκολο, αλλα απο το τιποτε, μια μικρη βοηθεια , οσο μπορω και γινεται, να την παρεχω! Να προσπαθησουμε αν θελεις.

 

 

sasasam μακαρι να μπορεσω να βοηθησω ουσιαστικα και εγω αγωνιζομαι για εμενα και νοιωθω τι τραβαν οι γυναικες μετα τη γεννα...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσομάνα, ξεικίνησα την εγκυμοσύνη 55 κιλα είμαι 1,62 πήρα 25 κιλά. Είμαι 58,5. Βαρέθηκα να κάνω δίαιτα. θα ξεκινήσω μετά το Πάσχα πάλι.

Κάνω γυμναστική 3 φορές την εβδομάδα από 1 ώρα. Κανω ελέυθερα βάρη, και μηχανηματα. Που και που τρέχω αλλα σπάνια γιατί βαριέμαι τρελα. Από την μία ώρα κάνω περισσότερους κοιλιακόύς με βάρη, πλάγιους κανονικούς, κάθομαι κάτω και ανεβωκατεβάζω πόδια, η κοιλιά είναι αισχος ακόμα. Τα παντελόνια μου παιρνάνε από τους γοφούς αλλα στην κοιλιά κολλάει το ζήτημα. Εκανα καισαρική. Μετά κάνω δύο ασκήσεις πόδια, γοφούς κλπ και δύο ασκήσεις πλάτη στήθος χερια κλπ ανάλογα με την μέρα εννοείται από πολλά σετ.Εχουν περάσει 10 μήνες από τότε που γέννησα και ξεκίνησα γυμναστική εδώ και 8 μήνες. Δεν λουφάρω κάνω κάθε εβδομάδα.

Αυτα. Κάθε συμβουλή δεκτή

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα, πηγαινεις γυμναστηριο. Σκεφτηκες να κανεις καποια απο τα προγραμματα που κανουν εκει, οποτε να γινει αμεση καυση λιπους λογω καταναλωσης ενεργειας- καιμε λιπος οταν ασκουμαστε με μετρια ασκηση και συνεχομενη -και οχι μονο με συσφιξη και τοπικη ασκηση; Επισης, η διατροφη σου πως ειναι; Μηπως το βραδινο σου δεν ειναι ελαφρυ;

 

Αυτα τα λιγα και προχειρα τωρα αναφερω, συν και οτι πιστευω οτι με καισαρικη θελει υπομονη και αν εισαι διδυμομανα που θα το δω μετα, πανω απο χρονο θελει να στρωσει το σωμα, συνηθως φυσικα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

ουφ...

αυτη η κοιλια ρε παιδι μου...ωρες ωρες νομιζω πως ειναι πρηξιμο ολο αυτο..τ νιωθω και σαν πρηξιμο.εμενα η κοιλια δεν ειναι χαλαρη,ειναι τουρλα.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια βαρέσατε κόκκινο !!!!!!!

παρουσιάστηκε πρόβλημα σε μένα στην εγκυμοσύνη ευτυχώς το μωρό δεν το επηρέαζε καθόλου και πρήστηκα είχα γίνει σαν μπαλόνι μιλάμε..

και τελικά μολις γεννάω με βάζουν σε αυστηρή διατροφή .

το αποτέλεσμα είναι στις 15 ημέρες ήμουν παρουσιάσιμη και στις 40 ήμουν 3 κιλάκια παραπάνω από πρίν μείνω έγκυος συνεχίζοντας να σας πώ οτι τώρα είμαι - 3 κιλά και μου αρέσω αρκετά.

(αν και ολοι λενε οτι ειμαι στέκα εγώ θελω να χασω αλλα 2-3)

 

ΑΛΛΑ η κοιλιτσα είναι σκέτο ζυμαράκι :lol::lol:

και μόλις φάω πετάγεται και εξω ωραία ωραία

 

Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει γυμναστική να κάνω μετά από 6 μήνες και τώρα έχω γραφτεί σε γυμναστήριο και πάω έ αραιά και που

ΑΛΛΑ με την δουλειά δεν προλαβαίνω .....

δηλαδή πως να τα συνδυάσω όλα .......δουλειά ...σπίτι...μαγείρεμα....μπουμπούκα .....και άντρα.....

 

το ιδανικότερο θα ήταν να πήγαινα τα πρωινά γυμναστήριο με την όρεξή μου κανα 2ωρο καθημερινά και ανελλιπώς μετά να σύνέχιζα την ημέρα μου με την μπέμπα και να πήγαινα για τα ψώνια μου μετα να μαγειρεύαμε το φαγάκι μας να κάναμε το μεσημεράκι ΝΑΝΙ αγκαλίτσα και το απογευματάκι να βγαίναμε για τις "κοινωνικές" μας υποχρεώσεις .

Και τότε θα σας έλεγα εγώ κοιλιά

:lol::lol:

Και όπως είχε γράψει κάπου μια άλλη κοπελιά ΣΚΛΕΝΑΡΙΚΟΒΑ θα ήμουν :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ας δούμε στα δύο προγράμματα τι αλλάζει χμμ

νομίζω την ζημιά την κάνουν η δουλειά και ο άντρας :roll::roll:

αχχχχχ τι τραβάμε ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΕΠΑΘΑ! ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 1 ΕΤΟΥΣ

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ Σ.ΜΑΡΚΕΤ ΜΟΝΗ ΜΟΥ (ΧΩΡΙΣ ΜΩΡΟ) ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΖΑΜΠΟΝ-ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΤΟΣΤ

ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΟΣΤΩΣΟ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 5 ΚΙΛΑΚΙΑ

ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑ 15, ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ..

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ

" ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΧΕΙΣ?" ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ

"ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ?"

ΘΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ , ΣΚΕΦΤΗΚΑ, ΣΤΙΣ ΚΟΥΝΙΕΣ Η ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ

"ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣΤΡΟΓΓΥΛΗ" ΜΟΥ ΛΕΕΙ

ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΙΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΛΑΤ, 3-4 ΜΗΝΩΝ ΠΧ

ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΓΕΛΙΑ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΩ " ΤΟ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ" ΕΝΝΟΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Η ΤΥΠΙΣΣΑ: " ΑΑΑΑ... ΤΩΡΑ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΚΙ ΟΛΑΣ!!!!!!!!"

SORRY????? ΜΟΥ ΠΕΣΑΝΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ! ΤΙ ΑΤΑΚΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ????

ΗΤΑΝ ΖΩΟΝ ΑΛΛΑ Η ΑΤΑΚΑ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!

ακου ειναι ολοστρογγυλη....

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πού το ξεθάψατε το τόπικ;;;; :lol:

 

Τι μου θυμίσατε....

Χρόνια και ζαμάνια!

 

Είχα μωρό ούτε 3 μηνών... και αναρωτιώμουν πότε θα χάσω την κοιλίτσα....

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι... :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια είμαι απογοητευμένη...τελεία και παύλα...

Η κόρη μου είναι πλέον 8μιση μηνών και εμένα η κοιλιά ακόμη δεν έχει γυρίσει στα φυσιολογικά επίπεδα. Ξέρω ότι με την κοιλιά έχω ένα θέμα, δηλ. όταν πάχυνα μια φορά πήρα και εκεί, αλλά όταν ξανα αδυνάτησα έφυγε η κοιλιά. Μην φανταστείτε για πολλά κιλά.

Επίσης επειδή πάντα ήμουν λεπτή όταν ήμουν έγκυος, η κοιλιά μου ήταν τεραστίων διαστάσεων. Καταλαβαίνω ότι το ξεχείλωμα ήταν μεγάλο αλλά περίμενα ότι μετά από 8 μήνες θα ήμουν σε καλύτερη κατάσταση.

Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και δεν γυμνάζομαι.Τί να κάνω; Πείτε μου και εσείς πότε είδατε τη κοιλιά σας να μαζεύει ....

Έχω φρικάρει γιατί σκέφτομαι ότι αν κάνω και 2ο παιδί η κοιλιά μου μετά θα είναι σαν κάτι γέρους με μπιροκοιλιές...κλαψψψψψ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γυμναστικη στο σπιτι με ροκανισματα στην κοιλια (κοιλιακους) και πολλες βοηθησε και ο κορσες. Υπαρχουν στα φαρμακεια ειδικοι για μετα τη γεννα που καλυπτουν μονο την κοιλια γι αυτες που εχουν μονο εκει προβλημα.

 

Παντως ο κορσες που βοηθαει πολυ, πρεπει να συνδυαζεται με γυμναστικη για να εχει σωστα αποτελεσματα.

 

Επισης μπορεις να συνδυασεις μια κρεμα πχ της clarins ειδικα για την περιοχη της κοιλιας. Λεω αυτην τη μαρκα γιατι προσωπικα τη θεωρω πιο εξειδικευμενη στο θεμα αδυνατισμα. Υπαρχουν ομως πολλες και διαφορες.

 

Μετα απο δευτερη εγκυμοσυνη ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γινει η κοιλια οπως ηταν πριν. Μενει λιγο περισσευουμενο δερμα.

Μην κοιτας τις διασημες που δηθεν απανηλθαν. Οι πλαστικοι και τα mommyjobs να ειναι καλα..

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Η αλήθεια είναι οτι εμεις φτασαμε 12+ και η κοιλιά μου δεν έχει επανέθλει.Μου τι δίνει πάρα πολυ γιάτι γυμνάζόμουν πριν αρκετά και ειδικά τη περιοχή της κοιλιάς την είχα σε μεγάλη "προστασια" ήταν τέλεια η άτιμη.ΔΕν μπορώ για τη ώρα να ξανατρέχω σε γυμναστήρια αν και θά θελα πολύ.Αυτο που κάνω είναι όταν παίζω με τη μικρή να τη "χρησιμοποιώ" σαν βαράκι ...ΧαΧα!!! και να ρίχνω κανένα κοιλιακό...όταν μπορώ απο τη κουραση!!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι απογοητευμένη...τελεία και παύλα...

Η κόρη μου είναι πλέον 8μιση μηνών και εμένα η κοιλιά ακόμη δεν έχει γυρίσει στα φυσιολογικά επίπεδα. Ξέρω ότι με την κοιλιά έχω ένα θέμα, δηλ. όταν πάχυνα μια φορά πήρα και εκεί, αλλά όταν ξανα αδυνάτησα έφυγε η κοιλιά. Μην φανταστείτε για πολλά κιλά.

Επίσης επειδή πάντα ήμουν λεπτή όταν ήμουν έγκυος, η κοιλιά μου ήταν τεραστίων διαστάσεων. Καταλαβαίνω ότι το ξεχείλωμα ήταν μεγάλο αλλά περίμενα ότι μετά από 8 μήνες θα ήμουν σε καλύτερη κατάσταση.

Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και δεν γυμνάζομαι.Τί να κάνω; Πείτε μου και εσείς πότε είδατε τη κοιλιά σας να μαζεύει ....

Έχω φρικάρει γιατί σκέφτομαι ότι αν κάνω και 2ο παιδί η κοιλιά μου μετά θα είναι σαν κάτι γέρους με μπιροκοιλιές...κλαψψψψψ

 

μονο γυμναστικη μην το ψάχνεις αν έχεις ραγαδες ειναι μια ροζ με μπλε γραμματα κρεμα για προληψη απο ραγάδες μετα την γέννα και πριν την γέννα εγω την έβαζα και στην εγκυμοσυνη και δεν έχω τιποτα απο ραγάδες

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα και η μαμά μου και ο γιατρός μου είχαν πει στην πρώτη εγκυμοσύνη ότι θα επανέλθω στα φυσιολογικά μου επίπεδα (στην κοιλιά) στον χρόνο επάνω, που όλα υα όργανα επανέρχονται στην θέση τους. Έτσι και έγινε, λες και κράταγε ημερολόγιο η κοιλιά.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

summerday μια απο τα ιδια!!!!

7 μηνες και τιποτα..ξεχειλωμα και δερμα να κανει διπλες μονο βλεπω..

μια κοπελια μου ειπε και εμενα στον χρονο αλλα τι να σου πω εχω απελπιστει..

κλαψ!κλαψ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα και η μαμά μου και ο γιατρός μου είχαν πει στην πρώτη εγκυμοσύνη ότι θα επανέλθω στα φυσιολογικά μου επίπεδα (στην κοιλιά) στον χρόνο επάνω, που όλα υα όργανα επανέρχονται στην θέση τους. Έτσι και έγινε, λες και κράταγε ημερολόγιο η κοιλιά.

 

τι και είναι φλατ όπως πριν?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

summerday μια απο τα ιδια!!!!

7 μηνες και τιποτα..ξεχειλωμα και δερμα να κανει διπλες μονο βλεπω..

μια κοπελια μου ειπε και εμενα στον χρονο αλλα τι να σου πω εχω απελπιστει..

κλαψ!κλαψ!

καλά εγω να μην παραπονιέμαι κιολας αλλα όχι οτι είναι και στα καλυτερα της...εγω έκανα γυμναστηριο πάνω στις 45 μερες αφου γέννησα για 2-3 μηνες αλλα μετα όταν ξεκίνησε η μικρη τις αρρώστιες σταμάτησα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

εμένα κορίτσια η κοιλιά μάζεψε αμέσως μετά τη γέννα, δεν είχα πάρει πολλά κιλά, περίπου 10 οπότε το ξεχείλωμα ήταν μικρό. Απλά αυτό που μου τη δίνει είναι ότι έχει γίνει πλαδαρη αρκετά και έχει σχηματισθεί ένα μικρό σωσιβιάκι γύρω κάτω από τον ομφαλό. Δε φαίνεται με τα ρούχα αλλά εγώ το καταλαβαίνω και σίγουρα το καλοκαιρι στην παραλία θα είναι ορατό. Τύπος της γυμναστικής δεν ήμουν ποτέ, οπότε δε θα γίνω τώρα που έχω και το μωρό και αισθάνομαι κομμάτια όλη την ημέρα, απλά πήρα την κρέμα της roc τη διαφημίζουν στην τηλεόραση τον τελευταίο καιρό, μπας και κάνει κάτι. Τον κορσέ τον φοράω λίγο, με ενοχλέι γενικά, τι να πω.. υπομονή και όλα θα γίνουν!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

εμένα κορίτσια η κοιλιά μάζεψε αμέσως μετά τη γέννα, δεν είχα πάρει πολλά κιλά, περίπου 10 οπότε το ξεχείλωμα ήταν μικρό. Απλά αυτό που μου τη δίνει είναι ότι έχει γίνει πλαδαρη αρκετά και έχει σχηματισθεί ένα μικρό σωσιβιάκι γύρω κάτω από τον ομφαλό. Δε φαίνεται με τα ρούχα αλλά εγώ το καταλαβαίνω και σίγουρα το καλοκαιρι στην παραλία θα είναι ορατό. Τύπος της γυμναστικής δεν ήμουν ποτέ, οπότε δε θα γίνω τώρα που έχω και το μωρό και αισθάνομαι κομμάτια όλη την ημέρα, απλά πήρα την κρέμα της roc τη διαφημίζουν στην τηλεόραση τον τελευταίο καιρό, μπας και κάνει κάτι. Τον κορσέ τον φοράω λίγο, με ενοχλέι γενικά, τι να πω.. υπομονή και όλα θα γίνουν!

 

ελα βρε ακόμη φρεσκια είσαι....παιδιά τι μου λέτε εγω πλέον ειμαι 55 κιλα 1.73 ύψος....χανω κιλα συνεχεια απο τοτε που γεννησα αλλά η κοιλια μου δεν είναι όπως ήταν...πριν την γεννα ημουν 60κιλα -62 και η κοιλια μου ήταν σφυχτη πετρα....τωρα ειναι ένα μικρό εξόγκωμα όπως όταν έχουμε περίοδο αλλα δεν είναι σφιχτη....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...