Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts

Nikoleta_, καλά σου λέει ο γιατρός. Δεν είναι καλό να παίρνεις τόσα κιλά στην εγκυμοσύνη. Και δεν τον νοιάζει πώς θα τα χάσεις εσύ μετά, τον νοιάζει η υγεία του εμβρύου. Αυτό τουλάχιστον μου έλεγε ο δικός μου γιατρός, από 9 έως 11 κιλά επιτρέπονται, τα υπόλοιπα είναι από δική μας βλακεία.:( Κάνε σωστή διατροφή και δεν θα το μετανιώσεις, λίγος καιρός έμεινε!

 

Με το θηλασμό, η μήτρα κάνει συσπάσεις και "μαζεύει" πιο γρήγορα. Εγώ στους 3 μήνες που πήγα στο γιατρό θυμάμαι ότι η μήτρα είχε επανέλθει στο κανονικό της μέγεθος. Η κοιλίτσα απ'έξω μάζεψε με πιο αργούς ρυθμούς, αλλά τελικά σχεδόν επανήλθε στα κανονικά.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παντως στην δευτερη γεννα πηρα 39 κιλα, ναι ναι!! Ο μικρος ειναι 15.5 μηνων και μου εχουν μεινει 3!! Και χωρις αυστηρη διαιτα.... Αυτο στην δευτερη εγκυμοσυνη μου γιατι στην πρωτη που αγχωθηκα μετα 47!!!! κιλα που πηρα τα εχασα ολα μεσα σε 1.5 χρονο...

Τα παιδια μου ηταν μια χαρα παρολα τα κιλα και οι εγκυμοσυνες μου σουπερ...χωρις κανενα προβλημα.....

Ξερω πως τα κιλα που πηρα ειναι υπερβολικα αλλα και το 9 με 11 παλι υπερβολικο το βρισκω δεδομενου οτι εγω μονο με τη γεννα στην πρωτη εχασα 15 κιλα και στην δευτερη 12.....

Αρα πιστευω πως ενα 20κιλο θα ηταν ό,τι επρεπε για την περιπτωση μου.....

Link to comment
Share on other sites

Ουάου! 39??? 47???

Κι εγώ υπερβολικό το έβρισκα το 9-11, και να φανταστείς είμαι μόλις 53 κιλά. Αλλά ο γιατρός ήταν αυστηρός, είχα και σάκχαρο μετά και δεν μπορούσα να φάω τίποτα, οπότε πήρα 10 στο σύνολο. Εγώ στο μαιευτήριο έχασα μόνο 3,5 κιλά, ήταν 2,5 το μωρό και μετά έπαθα οίδημα στο στήθος και έγινε σαν μπαλόνι και πρέπει να ζύγιζε από μόνο του κανένα 2κιλο το καθένα! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΟΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗ ΠΕΙΡΑ ΔΕΝ ΧΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΦΕΘΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟ ΟΛΑ ΔΕΝ ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΜΕ ΤΟΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΒΓΕΙΚΑ ΜΕ ΜΙΟΝ 12 ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΙΟ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΩΣ ΕΙΜΟΥΝ....ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΙΛΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΟΝ ΕΓΚΥΟΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΨΗΛΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΙΟΣ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΒΩΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΕΣ ΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΕΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΠΟΥ ΒΡΕΙΣΚΩΜΕ ΕΙΔΗ...ΕΥΧΑΡΙΣΡΟΟΟΟ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη ξεκιναω 53 κιλα,γενναω με 64,σε δυο μηνες μενω παλι εγκυος αφου ειχα χασει4-5κιλα και γενναω τη δευτερη φορα στα 70κιλα.Τωρα 2 χρονια μετα την τελευταια γεννα ειμαι 62 κιλα και δε μπορω να χασω με τιποτα:(:(.Θα μου πεις με δυο πιτσιρικια ολη μερα σπιτι κλεισμενη που χρονος για γυμναστικη.Δεν ειναι οτι ειμαι παχια,απλα αυτη η παλιοκοιλια δε λεει να φυγει.ΘΕΛΩ ΠΑΛΙ ΤΑ 53 ΜΟΥ ΚΙΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 9-11 κιλά, είναι αυστηρό, αλλά το λένε για να μην ξεφύγουμε τελείως. Εμένα μου έλεγε 15 λόγω διδύμων, τελικά πήρα 20 και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Και είναι πολύ αυστηρός με τα κιλά.... Τα δε κιλά τα έχασα σε χρόνο dt, έφυγα από την κλινική με -15 και τα υπόλοιπα χάθηκαν ώς δια μαγείας!!! Ή κοιλιά βέβαια, άστα να πάνε, ήταν τεράστια στην εγκυμοσύνη (με κοροιδεύανε ότι είμαι όλη μία κοιλιά!!) και έμεινε εκεί, ακόμα και τώρα...... Ε, δεν σκάω κιόλας. Δεν είμαι μανεκέν, αλλά ούτε και η χοντρή του θησαυρού. :lol::lol: Οπότε την παλεύω...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

αρχισα κοιλιακους...ναι ναι...Στο πρωτο μου επαψαν να με περνανε για εγκυο γυρω στα 2 χρονια:shock:ε...μετα εμεινα εγκυος στο 2ο..κοιλιακους λοιπον..εχω να παω και σε γαμο τελος του μηνα..αν αρχισουν να μου λενε οτι παω για τριτο με βλεπω να φευγω τρεχοντας!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια με την κοιλιά έχω θέμα...δεν είναι ότι είναι καμία τεράστια αλλά όπως και να το κάνεις είναι λίγο φουσκωμένη και γέννησα πριν απο 2 χρόνια...τελευταία φορά πρίν 3 μήνες ρώτησαν τον άντρα μου διακριτικά αν περιμένω το τρίτο επειδή η κοιλιά φαινόταν κάπως :)

 

το θέμα όμως είναι ότι με τους κοιλιακούς που κάνω από ότι μου έχουν πει γυμνάζεται ο μυς απο μέσα δεν πέφτει η κοιλιά...για να πέσει η κοιλιά θέλει διάδρομο ή αεροβική...

 

ωστόσο θεωρώ ότι η κοιλιά υπάρχει ακόμα γιατί με δύο γέννες όπως και να το κάνεις ξεχείλωσε...αν γεμίσεις τέρμα μια σακούλα και μετά την αδειάσεις θα είναι παραμορφωμένη απο το βάρος...έτσι και η κοιλιά μας :(

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει 13 κιλα ημουν 61 πηγα 74

μολις γεννησα και γυρισα σπιτι ημουν 66(χαρα μεγαλη)λεω θα τα χασω γρηγορα...ελα που εβαλα αλλα 4ααααααααααααααα

περασαν 6 μηνες και ειμαι 69 !!!!:(:(:(:(

η κοιλια επανηλθε σχεδον οπως ηταν σε μεγεθος οπως και η υφη της(η καφε γραμμη που ειχα κανει ακομη εκει ειναι...εσεις εχετε?)

τα ψωμακια μεγαλωσαν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!ηθελα να ρωτησω ποτε "μαζεψε" η κοιλια σας?εχω γεννησει εδω και 3 μηνες και ειμαι σαν 6 μηνων εγκυος,νιωθω οτι δεν θα μαζεψει ποτε η κοιλια μου και εχω απογοητευτει!χρησιμοποιω που και που κορσε αλλα τωρα που ξεκινησαν οι ζεστες δεν τον αντεχω και πολυ!εντομεταξυ εχω κανει και πολλεσ ραγαδες δεν ξερω αν παιζει ρολο.:?

as1cJKk07fD0000MjcwZHwwMDAxODcwZHwmIzkzMjsmIzkyNzsgJiM5MTM7JiM5MzE7JiM5MzI7.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μετά από 1 χρόνο (τώρα δηλαδή) έγινε ακριβώς όπως πριν, χωρίς γυμναστική. Φαντάζομαι με γυμναστική θα επανερχόμουν πιο γρήγορα αλλά με τόση αυπνία ούτε να το σκεφτώ δεν ήθελα...Στις αρχές κι εμενα ήταν σαν 4 μηνών έγκυος και δεν είχα πάρει και πολλά κιλα. Οταν έχασα τα πρώτα κρέμασε!!! και τρελάθηκα, έλεγα θα μου μείνει μια σακούλα! Τα υπόλοιπα λοιπόν τα έχασα πολυυυυ αργά για να προλαβαίνει να μαζεύει κι όλας...και ΝΑΙ μάζεψε....!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εφυγε με το βγηκε το μωρακι μου,αφου στο νοσοκομειο με ρωτουσαν εσυ γεννησες???.....η γραμμουλα δν εχει φυγει τελειως......πιστευω οτι ο καθε σωμα-οργανισμος ειναι διαφορετικος.....απλα καλο ειναι να βαλουμε τις ειδικες ζωνες που υπαρχουν για μετα τη γεννα.....επισης ξερω πως το σωμα μιας γυναικας μετα απο γεννα επανερχετε πληρως μετα απο ενα χρονο....απλα υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Μεγααάλο θέμα η κοιλιά. Το πόσο γρήγορα και εάν θα επανέλθει πλήρως εξαρτάται και από την πρότερη φυσική κατάσταση, από την ηλικία, από το δέρμα..

Εμένα 1 χρόνο μετά θα έλεγα ότι παρέμενε σχετικά χαλαρή, αλλά είχε συμμαζευτεί αρκετά (όχι πλήρως, είχα και τα κιλάκια μου).

 

Τώρα ξανά έγκυος και νομίζω δεν θα επανέλθει ποτε.... Για το στήθος δεν ξέρω, εμένα μάλλον μεγάλωσε λίγο, αλλά πάλι το πιθανότερο είναι να οφείλεται στα έξτρα κιλάκια που είχα βάλει κατά το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!εγω ξεκινησα 55 κιλα κ εφτασα τουλαχιστον 71!εφυγα απο το μαιευτηριο 65 κιλα κ με κοιλια τουμπανο.. ξεκινησα διαιτα οταν ηταν 4 μηνων ο μπουλης στα 64,7. σημερα ειμαι αισιως 57,5!!η κοιλια ειναι ολο ραγαδες αλλα εχει αρχισει κ μαζευει σημαντικα!κανω διατροφη κ ξεκινησα γυμναστηριο διαδρομο τουλαχιστον 30 λετακια!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

μονο που ακουω την λεξη γυμναστηριο :evil::evil::evil:

δεν μου αρεσε απο το σχολειο θα ελεγα

ασε που τωρα δεν υπαρχει χρονος αλλα και να υπηρχε παλι δεν θα εκανα

μπραβο σας που κανετε κανει καλο το ξερω

κοντευουν 7 μηνες μετα την γεννα η κοιλια επανηλθε οπως ηταν πριν η γραμμη σχεδον εφυγε αλλα τα κιλα παραμενουν και η κυταριτιδα παραμενει

μονη λυση γυμναστικη γιατι και διαιτα να κανω παλι χαλαρη θα ειμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μάλλον ήμουν από τις τυχερες , γιατί δεν έκανα κοιλιά στην εγκυμοσύνη , απλα φαινόμουν πιο χοντρή , και δεν έχει μείνει τπτ τώρα. Βασικά η κοιλιά ( όση υπήρχε) χάθηκε με το που γέννησα.Βέβαια μου έμειναν αρκετα κιλά. Πήρα 25 κιλά έχασα με την γέννα 10 και μέχρι τωρα έχω χάσει άλλα 7.

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιλιακοί, σωστή διατροφή και μέσα σε 6 μήνες θα έχετε καλύτερη κοιλιά από πριν... Εγγυημένο. Και μιλάμε μετά από δίδυμα που η κοιλιά μου ήταν ...τραγική. Να φανταστείτε ότι μετά τη γέννα κρεμόταν ένα πράγμα που σκεφτόμουν ότι μόνο η πλαστική χειρουργική θα με βοηθούσε. Με βοήθησε όμως πολύ η μαία, από την αρχή έκανα ασκήσεις ξαπλωμένη και μετά από 3 μήνες κοιλιακούς συνέχεια. Βοηθάει και ο θηλασμός γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα και ξεφουσκώνεις πιο γρήγορα... Κρέμες, χάπια, λαστέξ κτλ που περιγράφετε: ΜΑΚΡΙΑ! Μόνο γυμναστικούλα και σωστη διατροφή

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απαξ και γεννήσεις η κοιλιά δε φεύγει ποτέ!!! εντελώς! Εκτός αν είσαι η Πετρουλάκη....
όταν έχεις ήδη κοιλιά τι γίνεται κορίτσια? έχω αντρικό τύπο σώματος, φουσκώνω στην κοιλιά μόλις βάζω κιλά :confused:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απαξ και γεννήσεις η κοιλιά δε φεύγει ποτέ!!! εντελώς! Εκτός αν είσαι η Πετρουλάκη....

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Στη πρώτη γέννα η κοιλιά μου πλάκα. Στη δευτερη έχουμε ενα θέμα. Ωρες ωρες είναι σε καλά επίπεδα, κατι άλλες φορες αν φάω και φουσκώσω αμέσως δείχνω σας εγκυος. Βέβαια ίσως στη πρωτη γέννα βοήθησε οτι έκανα χρόνια πολεμικές τέχνες και είχα καλούς εσω κοιλιακούς. Τωρα οι εσω κοιλιακοι είναι σφιχτοί αλλά απ' εξω εχουμε θεμα αλλά που θα πάει, κοιλιακοι και πάλι κοιλιακοί πρωι-μεσημερι-βραδυ........

Link to comment
Share on other sites

τι κοιλιακους κανετε κοριτσια?

Κατι τετοιο?

http://www.youtube.com/watch?v=RMWBLG4syRQ

 

Υπαρχει κατι πιο ευκολο?χααχαχ!!Καλα ξεκινησα καπου στο δρομο το χασα..

Η κοιλια ειδικα οταν εχω περιοδο ειναι τρομαχτικη!!!Ευτυχως δεν ειναι χαλαρη..Ειναι τουρλωτη!

Link to comment
Share on other sites

τι κοιλιακους κανετε κοριτσια?

Κατι τετοιο?

http://www.youtube.com/watch?v=RMWBLG4syRQ

 

Υπαρχει κατι πιο ευκολο?χααχαχ!!Καλα ξεκινησα καπου στο δρομο το χασα..

Η κοιλια ειδικα οταν εχω περιοδο ειναι τρομαχτικη!!!Ευτυχως δεν ειναι χαλαρη..Ειναι τουρλωτη!

 

 

Εντάξει αν μπορείς να κάνεις αυτούς μια χαρά, αλλά εγώ έκανα σετ απλών κοιλιακών με λυγισμένα πόδια. Αυτούς που κάνει η τύπισσα στο βίντεο θέλουν πολύ δυνατούς μυς, υπάρχει κίνδυνος να "κάψεις" τους κοιλιακούς σου αν αρχίσεις απότομα κάτι τέτοιο. Ξεκινάς απαλό αλλά σταθερό πρόγραμμα και φορτσάρεις ανάλογα με το πώς νιώθεις. Εϊναι καλό να επαναλαμβάνεις όποτε βρεις χρόνο κατά τη διάρκεια της πέρας. Εν τω μεταξύ να θυμάσαι: Το γυναικείο σώμα αποκαθίσταται πλήρως μετά από ένα χρόνο, οπότε μην απογοητεύεσαι αν δε δεις αμέσως αλλαγές.

 

Μη βάζετε αδυνατιστικές κρέμες, εκτός που δεν κάνουν τίποτα, είναι επικίνδυνο ιδίως αν θηλάζετε. Το ίδιο και με τα χάπια ισχύει.

 

Τώρα βέβαια αν μετά τη δεύτερη εγκυμοσύνη ( που μου έτυχε και πολύ κοντά με την πρώτη) μπορέσω να επανέλθω το ίδιο καλά, δεν ξέρω. Μακάρι. Το μυστικό πάντως είναι να μην παίρνεις και πάρα πολλά κιλά. Τα 25 και 30 κιλά κάτι θα αφήσουν ό,τι κι αν κάνεις, κι αν αδυνατίσεις ακόμα, θα υπάρχει άγρια χαλάρωση.

 

Αλλά κορίτσια, να σας πω και κάτι; Όταν φέρνουμε τέτοια θαύματα στη ζωή όπως ειναι τα παιδιά μας, είναι να μας απασχολεί και τόσο πολύ αν η κοιλιά μας είναι ή δεν είναι ...φέτες; Μήπως σε αυτή την ηλικία θα αρχισει καμιά καριέρα χορεύτριας; Η μας νοιάζει και τόσο πολύ τι θα λένε οι νεαροί στις παραλίες; Αν νιώθουμε καλά έχοντας βιώσει την μητρότητα (που έτσι θα πρέπει γιατί για πολλές γυναίκες το όνειρο αυτό δεν πραγματοποιείται ποτέ), τότε τίποτα δεν πρέπει να μας τρομάζει! :)

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κρεμα που να αδυνατιζει...με τπτ!

Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει.

Σιγουρα το μυστικο ειναι να μην παρεις πολλα κιλα.Εγω πηρα 20 στην πρωτη και 17 στην δευτερη...Γενικα δεν εχω παχυνει.Τα κιλα στην πρωτη τα εχασα στον 1,5 χρονο.Την κοιλιτσα στα 2..και μετα εμεινα εγκυος:mrgreen:

Αυτη η κοιλιτσα βρε παιδι μου ομως.Μου την δινει λιγο που ολοι μου μιλανε και κοιτανε εκει..

Μεγαλο δωρο η μητροτητα και εννοειτε πως δεν μας πτοει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 2 κρέμες έχω πάρει στη ζωή μου και είδα μεγάλη διαφορά, η μια είναι σχετικά φτηνή από το σμ και η άλλη από τα Hondos. Δεν ξέρω αν μπορώ να πώ ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 2 κρέμες έχω πάρει στη ζωή μου και είδα μεγάλη διαφορά, η μια είναι σχετικά φτηνή από το σμ και η άλλη από τα Hondos. Δεν ξέρω αν μπορώ να πώ ονόματα.

 

Αν μπορείς, στείλε π.μ. Ευχαριστώ...

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...