Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts

βρε κορίτσια γεννησα πριν 2 εβδομαδες τα διδυμα αγορακια μου.πηρα στην εγκυμοσυνη 20 κιλα και μου εμειναν τα 11,εχω μια κοιλια λες και είμαι 5 μηνων έγκυος,μιλαμε απογοητευτηκα θα γινω ποτε όπως πρίν???? και με ποιον τροπο?

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω ακουσει οτι χρειαζονται 9 μηνες για να επανελθει η μητρα κ να μην εχουμε κοιλιτσα. εγω γεννησα πριν 25 μερες κ εχω πολυ μικρη κοιλια. μου εχουν μεινει 3 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

πρωτη εγκυμοσυνη ημουν 70κιλα υψοσ1,70!πηρα 23κιλα!το ευχαριστηθηκα!

2η εγκυμοσυνη ξεκιναω με 78κιλα!δηλαδη με 8κιλα συν να εχουν μεινει απο την 1η!εφτασα τα 100 και προσεχα κιολας!!εγω τι να πω δηλαδη!ειμαι τωρα88κιλα γεννησα πριν 45μερες!

αυτη ειναι η ιστορια μου για την κοιλια με... αριθμουσ.....!ξερω τι πρεπει να κανω...!αΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΡΑΣΗ αυτοσ ο χρονος που δεν εχω!η κουραση σε κανει να τρωσ οτι βρεις ..

Link to comment
Share on other sites

πρωτη εγκυμοσυνη ημουν 70κιλα υψοσ1,70!πηρα 23κιλα!το ευχαριστηθηκα!

2η εγκυμοσυνη ξεκιναω με 78κιλα!δηλαδη με 8κιλα συν να εχουν μεινει απο την 1η!εφτασα τα 100 και προσεχα κιολας!!εγω τι να πω δηλαδη!ειμαι τωρα88κιλα γεννησα πριν 45μερες!

αυτη ειναι η ιστορια μου για την κοιλια με... αριθμουσ.....!ξερω τι πρεπει να κανω...!αΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΡΑΣΗ αυτοσ ο χρονος που δεν εχω!η κουραση σε κανει να τρωσ οτι βρεις ..

 

 

πολυ υπομονη!!κι εγω 84κιλα!!ο μπεμπησ 4 μηνων!θα συνελθεισ και θα αρχισεισ διαιτα!εγω ξεκινησα με διαιτολογο γιατι θηλαζω κιολασ και φοβαμαι για το γαλα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

εγω με το που γεννησα μου κοπηκε η ορεξη. ενω στην εγκυμοσυνη ετρωγα οτι εβρισκα μπροστα μου, οταν γεννησα δεν ηθελα να βλεπω φαγητο μπροστα μου. μου εφτανε η κουραση κ ο πονος που ενιωθα. ετσι εχασα αμεσως τα κιλα. αλλα αυτο ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτομαστε... φτανει που εχουμε τα μωρακια μας κ ολα θα γινουν.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω να πω την αληθεια προς το παρον αγχωθηκα περισσοτερο με την κοιλια παρα με τα κιλα,διδυμα εχω,τρεξιμο διπλο υποθετω συντομα, οποτε κατι παραπανω θα χασω,με την κοιλια ομως τι κανω??? νομιζω οτι θα βγω εξω και θα μου ευχονται ακομα ...με ενα πονο!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρωτη εγκυμοσυνη ημουν 70κιλα υψοσ1,70!πηρα 23κιλα!το ευχαριστηθηκα!

2η εγκυμοσυνη ξεκιναω με 78κιλα!δηλαδη με 8κιλα συν να εχουν μεινει απο την 1η!εφτασα τα 100 και προσεχα κιολας!!εγω τι να πω δηλαδη!ειμαι τωρα88κιλα γεννησα πριν 45μερες!

αυτη ειναι η ιστορια μου για την κοιλια με... αριθμουσ.....!ξερω τι πρεπει να κανω...!αΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΡΑΣΗ αυτοσ ο χρονος που δεν εχω!η κουραση σε κανει να τρωσ οτι βρεις ..

ξεκινησαμε ακριβως τα ιδια κιλα....και στις δυο εγκυμοσυνες!:P....αλλα εγω σε περασα γιατι εφτασα και στις δυο 117!:shock::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια γεννησα πριν 2 εβδομαδες τα διδυμα αγορακια μου.πηρα στην εγκυμοσυνη 20 κιλα και μου εμειναν τα 11,εχω μια κοιλια λες και είμαι 5 μηνων έγκυος,μιλαμε απογοητευτηκα θα γινω ποτε όπως πρίν???? και με ποιον τροπο?

 

5 μηνων εγκυος? :shock:

Link to comment
Share on other sites

πω πω!τώρα το είδα το θέμα..!πονεμένη ιστορία. τον θυμάστε τον "ζυμαρούλη " απο την παλιά διαφήμιση ζύμης? έ κάτι τέτοιο. τί το χω ράψει, τι γυμναστήριο πάω , τίποταααα!:evil::-(:sad:. το καλό είναι ότι αν μπω σε λεωφορείο θα με περάσουν για έγκυο και θα μου δώσουν τη θέση τους αρκετοί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-(:sad::-(μόλις γύρισα απο το γυμναστήριο ,απογοήτευση!!!!!επειδή εκανα καισαρικη μου είπε ότι καλο είναι να κάνω γυμναστική μετα τους έξι μήνες.επίσης αν γεννήσεις φυσιολογικά είπε μετα τους τρεις μήνες γτ οι αρθρώσεις είναι χαλαρές γτ ο οργανισμός εκρινει μια ουσία η οποία χαλαρώνει τις αρθρώσεις για να προετοιμαστούν για τον τοκετού. Μου ξεκοψε κ την παθητική γυμ.για Σίγουρα μετα το εξάμηνο γτ λέει μια που επέμενε ότι ο γιατρός της της της είχε δώσει το οκ έπαθε αιμοραγια.οπότε υπομονή θα κάνω ένα μήνα κ θα αρκεστω στην δίαιτα.κ συ ρε κοπελια (πλάκα κάνω ) μην βιαζεσαι τοσο πολυ θα τα χάσεις....εγω έχω χάσει ήδη 21 μένουν 9:p

 

Καλά έπεσες σε περίπτωση ασχέτου. Με δικές του θεωριες. Ρώτα τον γυναικολόγο σου να στα πει σωστά.

 

Γέννησα με καισαρική 15/11/2010, θηλάζω αποκλειστικά και άρχισα εντατικά γυμναστική εδώ και ένα μήνα (2 μήνες μετά τη γέννα). Κάθε βδομάδα 50km διάδρομο και κωπηλατική, όργανα/βάρη και 4φορές την εβδομάδα 700 κοιλιακούς. Ελπίζω Μάιο να είμαι σε καλή φυσική κατάσταση να ξαναρχίσω ποδηλασία.

 

Και δεν είμαι κοριτσάκι. 40 χρονών ειμαι.

Να σου πω το πιο απλό;; Δες τι έκανε η Πετρουλάκη.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εγω ημουν 52 κιλα ,εβαλα στην 1 εγκυμοσυνη 25 !!!!το γλεντησα:P:p:p:pαλλα ολα εδω πληρονονται με αποτελεσμα,μετα εμεινα στα 55,στην 2 εγκ.εβαλα 13 και τωρα ειμαι 57κιλα,και με μια κηλιτσα σαν εγκυος:confused:2 μηνες μετα την 2 γεννα...καλη επυτηχια σε ολες σας:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 55κιλά αλλά όταν περιμένω να αδιαθετήσω (από το πρήξιμο) με ρωτάνε αν είμαι πάλι έγκυος.

 

Καλά η κοιλιά, αλλά το ΣΤΗΘΟΣ μετά το θηλασμό πότε επανέρχεται, αν επανέρχεται; Πάντως εγώ φοράω ένα νούμερο μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 55κιλά αλλά όταν περιμένω να αδιαθετήσω (από το πρήξιμο) με ρωτάνε αν είμαι πάλι έγκυος.

 

Καλά η κοιλιά, αλλά το ΣΤΗΘΟΣ μετά το θηλασμό πότε επανέρχεται, αν επανέρχεται; Πάντως εγώ φοράω ένα νούμερο μικρότερο.

 

ΔΕΝ επανέρχεται!!! 2 παιδιά, σχεδόν 2 νούμερα μικρότερο σουτιέν!! :evil::(

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

 

Καλά η κοιλιά, αλλά το ΣΤΗΘΟΣ μετά το θηλασμό πότε επανέρχεται, αν επανέρχεται; Πάντως εγώ φοράω ένα νούμερο μικρότερο.

 

Σε κάποιες φίλες μου επανήλθε στη σχεδόν αρχική του κατάσταση 6 μήνες μετά τη διακοπή του θηλασμού. Σε άλλες έμεινε μεγαλύτερο, σε άλλες μίκρυνε. Εξαρτάται από το άτομο μάλλον.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κάποιες φίλες μου επανήλθε στη σχεδόν αρχική του κατάσταση 6 μήνες μετά τη διακοπή του θηλασμού. Σε άλλες έμεινε μεγαλύτερο, σε άλλες μίκρυνε. Εξαρτάται από το άτομο μάλλον.

 

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέγεθος όταν υπάρχει, οφείλεται στα έξτρα κιλά που έχουν μείνει απο την εγκυμοσύνη. Αυτό βλέπω τουλάχιστον στις φίλες και γνωστές μου. Εγώ που έβαλα μόνο 9 κιλά στην εγκυμοσύνη και μετά επανήλθα στα κανονικά μου πλήρως (59κιλά με 1,73ύψος), είδα φοβερή διαφορά απο την απώλεια λίπους στο στήθος....;)

 

Δεν έχω λοιπόν, ούτε κοιλιά αλλά ούτε και στήθος...χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!! :-P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι απο τις τυχερες...9 κιλα πηρα στην εγκυμοσυνη(χωρις στερησεις)Μολις βγηκα απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 7 και μετα απο μια εβδομαδα ειχα χασει και τα αλλα 2,θηλαζα κι ολας(μειον 500 θερμιδες/μερα),

η κοιλια σχεδον ανυπαρκτη.Μολις σαραντησα πηγα σε γαμο και φορεσα παλιο μου φορεμα ελαστικο με λαστεξακι απο μεσα,πλακα η κοιλια!!!Δεν το πιστευανε οσοι τους ελεγα οτι ειχα μολις σαραντησει...:-)

Υ.Γ Το ξερω,με βριζετε....:lol:Δεν πειραζει βρε κοριτσια,σημασια εχει να ειναι γερα τα μωρακια μας,οσο για τις κοιλιτσες...δεν εχουν και τοση σημασια!:P

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 55κιλά αλλά όταν περιμένω να αδιαθετήσω (από το πρήξιμο) με ρωτάνε αν είμαι πάλι έγκυος.

 

Καλά η κοιλιά, αλλά το ΣΤΗΘΟΣ μετά το θηλασμό πότε επανέρχεται, αν επανέρχεται; Πάντως εγώ φοράω ένα νούμερο μικρότερο.

 

 

επανερχεται....

οταν σταματησα το θηλασμο λιγο ηθελα να παθω καταθληψη μονο και μονο απειδη ειδα ¨αδειο¨το στηθος μου. τα σουτιεν...αχρηστα.το βαζες απο δω ,εβγαινε απο την αλλη .Εκανα μπανιο και και ελεγα ¨Θεε μου! ¨

Αρχισα εντατικα πιεσεις και διαφορες πολυ πολυ απλες ασκησεις για το στηθος και τοωρα 6 μηνες μετα την ληξη του θηλασμου εχει επανελθει κατα 80% στα φυσιολογικα του.Φοβαμαι μονο το σοκ που θα ξαναπαθω σε επομενη διακοπη θηλασμου...:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

.....και νόμιζα ότι ήταν η ιδεά μου.. ειχα στηθος (νουμερο 3φοραγα) και οταν ειμουν εγκυος και θηλαζα ηταν τεραστιο . Μετα μικρινε και νομιζα οτι ηταν η ιδεα μου επειδη τοσους μηνες εβλεπα το στηθος μου τεραστιο. Αρα οντως μικραινει? Τωρα ειμαι παλι εγκυος και μου φαινεται το στηθος μου οπως ηταν παλια πριν την εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

.....και νόμιζα ότι ήταν η ιδεά μου.. ειχα στηθος (νουμερο 3φοραγα) και οταν ειμουν εγκυος και θηλαζα ηταν τεραστιο . Μετα μικρινε και νομιζα οτι ηταν η ιδεα μου επειδη τοσους μηνες εβλεπα το στηθος μου τεραστιο. Αρα οντως μικραινει? Τωρα ειμαι παλι εγκυος και μου φαινεται το στηθος μου οπως ηταν παλια πριν την εγκυμοσυνη.

 

Ναι Σωτηρία είναι γεγονός. Όταν υποχωρεί ο μαστικός αδένας, υπάρχει και μια απώλεια λίπους κάθε φορά, το λένε και "άδειασμα".

Εμένα εκτός απο τον καθρέφτη μου, τρανταχτή απόδειξη ήταν τα σουτιέν μου προ εγκυμοσύνης. Δεν τα γέμιζα λέμε με τίποτα!!! Κράτησα ένα αναμνηστικό για να θυμάμαι τα περασμένα μεγαλεία...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωτηρία είναι γεγονός. Όταν υποχωρεί ο μαστικός αδένας, υπάρχει και μια απώλεια λίπους κάθε φορά, το λένε και "άδειασμα".

Εμένα εκτός απο τον καθρέφτη μου, τρανταχτή απόδειξη ήταν τα σουτιέν μου προ εγκυμοσύνης. Δεν τα γέμιζα λέμε με τίποτα!!! Κράτησα ένα αναμνηστικό για να θυμάμαι τα περασμένα μεγαλεία...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

:mrgreen::mrgreen: με γειωσες......!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια, εγω βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα...όταν έμεινα έγγυος ήμουν 61 κιλά (ύψος 1.70) και μέχρι τον 6ο πήρα 20 κιλά!!!!!!!!!!! έτρωγα ακατάσχετα βέβαια...έπειτα μετά το "κράξιμο" του γιατρού άρχισα να κάνω πιο προσεκτική διατροφή και δεν έχω πάρει τίποτα ώς τώρα που είμαι στον 8ο. Βέβαια φοβάμαι και να χάσω μήπως βλάψω το παιδάκι μου, ωστόσο ο γιατρός μου με ενθαρρύνει να χάσω πέντε κιλά ώσπου να γεννήσω, εσείς τι λέτε?

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω αν όντως με τον θηλασμό,χάνεις κιλά εύκολα...μια φίλη μου που θήλασε μόνο ένα μήνα μου έλεγε πως όταν θηλάζεις η κοιλιά αμέσως μαζεύει, ισχύει ??????

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιλιά τούμπανο!

Δεν έχω χάσει γραμμάριο!

Πήρα κιόλας δύο κιλά μετά τη γέννα! Θηλάζω αποκλειστικά!

Στήθος μπαλόνι ακόμα ευτυχως γιατί αν ξεφουσκώσει το στήθος και μου μείνει η κοιλούμπα είμαι για φούντο!

Στην πρώτη γέννα τα είχα χάσει όλα στους 8 μήνες σχεδόν (30 είχα πάρει) χωρις καμια αλλαγή στη διατροφή μου!

Τώρα;;;

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...