Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Λοιπόν, βάζεις κρέμα σύσφιξης ( Elancyl, fermete corps απλά υπέροχη!) και ζώνη από το φαρμακείο (έχει με 20 ευρώ) και σε δύο μήνες πλάκα η κοιλίτσα!!!!!

 

σοβαρα μιλας οτι λειτουργει?

εμενα περασαν 13 μηνες και εκομη η κοιλιτσα μενει αλλα οχι πολυ.(ειναι οσο πριν μεινω εγκυος) αν ειναι να γινει πλακα ομως και χωρις κοιλιακους να το δοκιμασω κ εγω. μπορει να γινει δουλεια ομως μετα απο τοσους μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Απαγορέυονται οι κοιλιακοί και τη ζώνη τη φοράς όλη μέρα εκτός όμως από τον ύπνο

Σωστά! Εάν γέννησες με Κ.Τ. τότε ναι.... Εγώ γέννησα με Φ.Τ. και μπορούσα να κάνω τα πάντα.:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα το σώμα σας επανήλθε στις προηγούμενες διαστάσεις? Ο σκελετός για παράδειγμα, που έχει ανοίξει τρομακτικά :shock: θα γίνει ποτέ όπως και πρώτα...? :roll:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Εάν γέννησες με Κ.Τ. τότε ναι.... Εγώ γέννησα με Φ.Τ. και μπορούσα να κάνω τα πάντα.:roll:

Όχι προσοχή, η εγκυμοσύνη καιη γέννα προκαλούν χαλαρωση σ'ολους τους κοιιακούς μύς και η βάναυση καταπίεση τους προκαλεί τραυματισμούς. πρέπει να περάσει αρκετός καιρός ακόμα και μετά από φτ.

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια εγω δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για την ζωνη..μεχρι και η μαια μου μου ειχε πει να μην βαλω γιατι χαλαρωνει η κοιλιτσα..τωρα τι να σας πω σε συνδιασμο με διατροφη, γυμναστικη ισως κανει δουλεια..Αλλα και απο την αλλη αν ειναι να τα κανεις ολα αυτα τι την θες την ζωνη:lol:

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα μιλας οτι λειτουργει?

εμενα περασαν 13 μηνες και εκομη η κοιλιτσα μενει αλλα οχι πολυ.(ειναι οσο πριν μεινω εγκυος) αν ειναι να γινει πλακα ομως και χωρις κοιλιακους να το δοκιμασω κ εγω. μπορει να γινει δουλεια ομως μετα απο τοσους μηνες?

 

Στη δικιά σου περίπτωση νομίζω ότι μια αντικυτταριδική κρέμα θα έκανε ακόμα καλύτερηδουλειά γιατί έχει περάσει το διάστημα που φεύγει η κυτταρίτιδα μόνη της. Τώρα θέλει και μια μικρή βοήθεια!! Αλλά κατα τα άλλα φυσικά και λειτουργεί! Τη ζώνη τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι προσοχή, η εγκυμοσύνη καιη γέννα προκαλούν χαλαρωση σ'ολους τους κοιιακούς μύς και η βάναυση καταπίεση τους προκαλεί τραυματισμούς. πρέπει να περάσει αρκετός καιρός ακόμα και μετά από φτ.

 

εγώ γέννησα με φ.τ. και ξεινησα κοιλιακους με το που γύρισα στο σπιτι (4 ημέρες) και έχω φοβερους κοιλιακους και δεν επαθα τιποτα. τυχαιο? δε νομίζω, είχα ακουσει παντως και την πετρουλακη σε ασχετη φάση μετά όπου έλεγε όσο νωριτερα αρχισεις γυμναστική τοσο καλύτερα αποτελεσματα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω δυστηχως δεν εβαλα ζωνη.. (μετα απο καισαρικη) το πρωτες μερες ειδικα φοβομουν να αγγιξω την κοιλια μου οχι να της βαλω και ζωνη..χαχα ειχα ομως κατι ψιλοκαβαλα σφιχτα βρακακια που με κρατουσαν οκ. αφου οταν βγηκα απτο νοσοκομειο φορεσα ενα κολαν και κολητο μπλουζακι και ημουν απλα λιγο φουσκωμενη. τωρα δεν εχω κοιλια αλλα στην οψη φαινετε ενα ελαχιστο φουσκωματακι το οποιο ειναι το δερμα που εχει χαλαρωσει και κανει γιορτη με τις ραγαδες.. αν κανω κι αλλο ομως σιγουρα θα δοκιμασω να βαλω ζωνη απο την πρωτη στιγμη

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται με την κοιλια μετα τρην γεννα? 20 μερες μετα την γεννα και ακομη ειναι παρουσα. Χρησιμοποιειτε ζωνη μεσης? Καποια κρεμα που σας συνεστησε ο γιατρος? Ποτε εξαφανιστηκε η κοιλια στην περιπτωση σας?

 

Εμένα ο γιατρός μου είπε να μην βάλω ζώνη (γιατί καταρχήν μας ενδιαφέρει να επανέλθουν τα εσωτερικά όργανα) και να κάνω ψαλιδάκια. Εγώ τελικά δεν έκανα τίποτα, ούτε έβαλα κρέμα και μετά από 2 παιδιά η κοιλιά μου μια χαρά έχει μαζέψει. Ίσως θέλω τώρα λίγη γυμναστική για να σφίξουν οι κοιλιακοί, αλλά έτσι ήμουν και πριν κάνω παιδιά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ζώνη κάνει τη δουλειά που θα έκαναν οι κοιλιακοί μύες αν τους γυμνάζαμε. Μαθαίνουν έτσι να "τεμπελιάζουν" και όταν βγάλεις τη ζώνη η κοιλιά είναι πάλι χαλαρή και πιό δύσκολα μετά μπορεί να γυμναστεί. Έτσι ξέρω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω 7 1/2 μηνες μετα την γεννα και εχω ακομα λιγο κοιλιτσα, γεννησα με Φ.Τ. και ο γιατρος μου ειπε αμεσως κοιλιακοι οσο νωριτερο τοσο το καλυτερο οσο περναει ο καιρος ειναι χειροτερα, την ζωνη μου ειπε ουτε για πλακα να μην την βαλω και εγω την ειχα αγορασει ηδη, γιατι κανει τους κοιλιακους να αδρανουν εντελως, παντως τους πρωτους 5 μηνες εκανα 500 κοιλιακους καθε μερα και πηγαινα και για τρεξιμο 1-2 φορες την βδομαδα, τωρα δεν κανω τιποτα βαρεθηκα , λιγο κοιλιτσα εχω ακομα αλλα νομιαω οτι εχω ακουσει οτι οσο θηλαζεις δεν πεφτει τελειως το εχετε ακουσει ισχυει σε σας??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καισαρική και ο γιατρός μου είχε δώσει ένα φυλλάδιο με ασκήσεις πολυ απλές, αλλά μου είχε πει να τις ξεκινήσω 2 μήνες μετά τον τοκετό.

Δεν έβαλα ζώνη (δε με άφησε ο γιατρός) και δεν έκανα γυμναστική γιατί απλά δεν είχα καμία αντοχή και καμία διάθεση. Μόνο θηλασμό, πολυυύ θηλασμό. Πριν την εγκυμοσύνη είχα στομάχι και κοιλιά τελείως φλατ (έχω αλλού το πρόβλημα :) ), μετά πετούσε η κοιλιά για 2-3 μήνες, αλλά ήταν μικρή. Μέχρι τους 8-9 μήνες, κρεμόταν ένα περίσσευμα δέρματος σαν μικρό λιπάκι, το οποίο σιγά σιγά απορροφήθηκε. Αλλά μου έμεινε το εξής κουσούρι, ενώ το πρωί είμαι μια χαρά όπως παλιά, με το που θα φάω, τσουπ, φουσκώνει η κοιλιά και πετάει, λίγο, αλλά πετάει! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα το σώμα σας επανήλθε στις προηγούμενες διαστάσεις? Ο σκελετός για παράδειγμα, που έχει ανοίξει τρομακτικά :shock: θα γίνει ποτέ όπως και πρώτα...? :roll:

Ναι, είμαι όπως και πρώτα... Τα ίδια ρούχα φοράω. Βασικά, με το που γέννησα 3 κιλά μου μείνανε μόνο.

Όχι προσοχή, η εγκυμοσύνη καιη γέννα προκαλούν χαλαρωση σ'ολους τους κοιιακούς μύς και η βάναυση καταπίεση τους προκαλεί τραυματισμούς. πρέπει να περάσει αρκετός καιρός ακόμα και μετά από φτ.

Ο γιατρός δε μού πε κάτι τέτοιο που το ρώτησα.... Μού 'πε κανονικά στους ρυθμούς μου....:roll:

 

εγώ γέννησα με φ.τ. και ξεινησα κοιλιακους με το που γύρισα στο σπιτι (4 ημέρες) και έχω φοβερους κοιλιακους και δεν επαθα τιποτα. τυχαιο? δε νομίζω, είχα ακουσει παντως και την πετρουλακη σε ασχετη φάση μετά όπου έλεγε όσο νωριτερα αρχισεις γυμναστική τοσο καλύτερα αποτελεσματα έχεις.

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ! Αυτό με τη Πετρουλάκη, το 'χα ακόυσει σε μία συνέντευξή της...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά σου περίπτωση νομίζω ότι μια αντικυτταριδική κρέμα θα έκανε ακόμα καλύτερηδουλειά γιατί έχει περάσει το διάστημα που φεύγει η κυτταρίτιδα μόνη της. Τώρα θέλει και μια μικρή βοήθεια!! Αλλά κατα τα άλλα φυσικά και λειτουργεί! Τη ζώνη τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!!![/QUO

 

το θεμα ειναιοτι δεν εχω κυτταριτιδα απλα λιγο φουσκωμενη κοιλιτσα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ μόλις σαράντισα και ενω ηλπιζα όπως όλοι μου είχαν πει πως τα κιλά θα έφευγαν ως δια μαγείας απο τα 12 που είχα πάρει μου έχουν μείνει ακόμη 5. Συν κοιλίτσα και αυτά τα αναθεματισμένα σωσιβια στο πλάι!!!:?:???:

Θέλω να πάω γυμναστήριο αλλά ο μπέμπης ακόμη ανα δίωρο θέλει μαμ και κάνουμε μια ώρα να φάμε!!:shock: Αλήθεια θα ξαναγίνω όπως παλιά? Όταν κοιτάζομαι στον καθρεφτη μου έρχεται να βάλω τα κλάματα και το κακό είναι οτι ενω αποφασίζω να μην ξαναφάω ψωμιά και ότι άλλο ''φτιάχνει'' κοιλίτσα μετα από λίγο πάω στο ψυγείο..... :(:(:(

Μετά βεβαια νιώθω πολλές τύψεις και στενοχωριέμαι και ενίοτε νευριάζω.

Σας συμβαίνει και εσας αυτή η κατάσταση ή αρχίζω να το χάνω?

sorry για την έκταση του μηνυματος αλλα τα'χα μέσα μου!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ μόλις σαράντισα και ενω ηλπιζα όπως όλοι μου είχαν πει πως τα κιλά θα έφευγαν ως δια μαγείας απο τα 12 που είχα πάρει μου έχουν μείνει ακόμη 5. Συν κοιλίτσα και αυτά τα αναθεματισμένα σωσιβια στο πλάι!!!:?:???:

Θέλω να πάω γυμναστήριο αλλά ο μπέμπης ακόμη ανα δίωρο θέλει μαμ και κάνουμε μια ώρα να φάμε!!:shock: Αλήθεια θα ξαναγίνω όπως παλιά? Όταν κοιτάζομαι στον καθρεφτη μου έρχεται να βάλω τα κλάματα και το κακό είναι οτι ενω αποφασίζω να μην ξαναφάω ψωμιά και ότι άλλο ''φτιάχνει'' κοιλίτσα μετα από λίγο πάω στο ψυγείο..... :(:(:(

Μετά βεβαια νιώθω πολλές τύψεις και στενοχωριέμαι και ενίοτε νευριάζω.

Σας συμβαίνει και εσας αυτή η κατάσταση ή αρχίζω να το χάνω?

sorry για την έκταση του μηνυματος αλλα τα'χα μέσα μου!!!:cry:

:-(:sad::-(μόλις γύρισα απο το γυμναστήριο ,απογοήτευση!!!!!επειδή εκανα καισαρικη μου είπε ότι καλο είναι να κάνω γυμναστική μετα τους έξι μήνες.επίσης αν γεννήσεις φυσιολογικά είπε μετα τους τρεις μήνες γτ οι αρθρώσεις είναι χαλαρές γτ ο οργανισμός εκρινει μια ουσία η οποία χαλαρώνει τις αρθρώσεις για να προετοιμαστούν για τον τοκετού. Μου ξεκοψε κ την παθητική γυμ.για Σίγουρα μετα το εξάμηνο γτ λέει μια που επέμενε ότι ο γιατρός της της της είχε δώσει το οκ έπαθε αιμοραγια.οπότε υπομονή θα κάνω ένα μήνα κ θα αρκεστω στην δίαιτα.κ συ ρε κοπελια (πλάκα κάνω ) μην βιαζεσαι τοσο πολυ θα τα χάσεις....εγω έχω χάσει ήδη 21 μένουν 9:p

Link to comment
Share on other sites

:-(:sad::-(μόλις γύρισα απο το γυμναστήριο ,απογοήτευση!!!!!επειδή εκανα καισαρικη μου είπε ότι καλο είναι να κάνω γυμναστική μετα τους έξι μήνες.....

 

Εγώ είχα πάρει 12 κιλά. Ήμουν όμως πολύ αδύνατη όταν έμεινα έγκυος. Από τα 49 κιλά έφτασα τα 61. Το κανονικό μου βάρος είναι 51 κιλα.

Όταν βγήκα από το μαιευτήριο ήμουν 57 κιλά. Μέσα σε τρεις μήνες (ίσως και λιγότερο) ήμουν στα 53, όπου και κόλλησε η ζυγαριά και δεν έλεγε να ξεκολλήσει με τίποτα. Μετά από μήνες ξεκόλλησε κι έφτασα τα 51. Αν και τώρα ξαναπήρα 2-3 κιλά.

 

Έκανα καισαρική και πήγα γυμναστήριο δύο μήνες μετά την γέννα. Φυσικά στην αρχή τους κοιλιακούς μου δεν τους ασκούσα έντονα για ευνόητους λόγους. Αλλά 4 μήνες μετά την γέννα (μεσολάβησαν και διακοπές), έκανα κανονικά γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω όσες πηγαίνετε γυμναστήριο! Θέλω κι εγώ. Αυριο θα κρατήσει τη μικρή η πεθερά μου και κάνω τρελή χαρά, δεν έχω βοήθεια και δεν μπορώ να κουνήσω από το σπίτι. Λοιπόν... στην εγκυμοσύνη μου πήρα 14 κιλά, όταν βγήκα από το μαιευτήριο είχα χάσει περίπου 10 κιλά (το κοριτσάκι μου ήταν περίπου 4 κιλά). Τώρα 8 μήνες μετά μου έχουν μείνει ακόμη 2 κιλά. Δεν με πειράζουν τόσο γιατί μπαίνω μια χαρά στα ρούχα μου αλλά με ενοχλέι πολύ η κοιλιά μου. ήταν πάντα επίπεδη, θα ξαναγίνει ποτέ;;;; Δεν έχω χρόνο για γυμναστήριο και μέσα στο σπίτι δεν μπορώ να κάνω γυμναστική (βασικά όλο τρώω, δεν ξέρω πώσ τα έχασα και τα κιλά που έχασα, μάλλον από το ζόρι μου με τη μικρή). Η γυναικολόγος μου λέει ότι η κοιλιά δε γίνεται όπως ήταν πριν. Βασικά το πρωί καλή έιναι αλλά μόλις φάω κάτι γίνομαι τούμπανο!!!! Τι κάνουμνε λοιπόν;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πήρα 14 κιλά στην εγκυμοσύνη. Όταν ήρθα σπίτι, είχα χάσει τα 7 κιλά, και μετα από λίγες μέρες, άλλα 3. Ξεκίνησα γυμναστήριο 1,5 μήνα μετά τον τοκετό (φυσιολογικός τοκετός) κάνοντας 210 κοιλιακούς την ημέρα και άλλες ασκήσεις φυσικά, και 3 μήνες μετά ήμουν στα κιλά μου. Το γυμναστήριο το συνέχισα μέχρι που πήγε 10 μηνών η μικρή και ενώ τα κιλά μου ήταν πάντα στα 60, έφτασα τα 55. Η κοιλιά από τους πρώτους μήνες έγινε καλύτερα από ότι πριν, απλά έμειναν ενθύμιο οι ραγάδες και νιώθω ότι υπάρχει περισσεύουμενο δέρμα στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...