Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως έχει κάνει καμία σας σαλπιγγογραφία στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Ρίου στην Πάτρα;

Ναι arshia έκανα εγώ τον Μάρτιο. Όλα καλά πήγαν, οι γιατροί και όλοι οι υπόλοιποι άψογοι. Μου είχε γράψει ο γυναικολόγος μου του εοππυ την εξέταση και το σκιαγραφικό, το οποίο ήταν και το μόνο που πλήρωσα (5 ευρω). Έχεις κλείσει ραντεβού; Καλή επιτυχία σου εύχομαι!:-)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΑΝΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟΝ ΚΕΛΕΜΟΥΡΙΔΗ ΑΨΟΓΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΚΟΙ

 

Μαργαρίτα συμφωνώ απόλυτα... και ο ίδιος και η βοηθός του ήταν άψογοι, τους συνιστώ ανεπιφύλακτα... και εγώ από επαρχία πήγα, έπειτα από μια αποτυχημένη προσπάθεια στην πόλη μου..

Link to comment
Share on other sites

Tristeza ευχαριστώ για την πληροφορία, θα πάρω αύριο να κλείσω ραντεβού!

Το τηλ. είναι το 2610990000 που φαίνεται και στο site του νοσοκομείου για τα ραντεβού και η εξέταση έγινε στο εργαστήριο αγγειογραφίας (http://www.pgnp.gr/?section=2238&language=el_GR) ;

Θυμάσαι πόσο καιρό νωρίτερα έκλεισες το ραντεβού..;

Πωωωωωωωωω... είμαι φοβερά αγχωμένη.... :? :? :?

Link to comment
Share on other sites

Tristeza ευχαριστώ για την πληροφορία, θα πάρω αύριο να κλείσω ραντεβού!

Το τηλ. είναι το 2610990000 που φαίνεται και στο site του νοσοκομείου για τα ραντεβού και η εξέταση έγινε στο εργαστήριο αγγειογραφίας (http://www.pgnp.gr/?section=2238&language=el_GR) ;

Θυμάσαι πόσο καιρό νωρίτερα έκλεισες το ραντεβού..;

Πωωωωωωωωω... είμαι φοβερά αγχωμένη.... :? :? :?

Δεν κάνει τίποτα!;)

Σε αυτό το νούμερο είχα πάρει αλλά με είχαν συνδέσει με το τμήμα αγγειογραφίας, δεν θυμάμαι το νούμερο αλλά ίσως ήταν αυτό 2613603219 που έχει και στο τμήμα. Με το που αδιαθέτησα πήρα τηλέφωνο και επειδή έπεφτε και σ/κ με "στρίμωξαν" κάπου την 11η μέρα φαντάσου. Αν σου έχει έρθει περίοδος πάρε να κλείσεις άμεσα γιατί τα ραντεβού κλείνονται γρήγορα, κρίμα να χάσεις τον μήνα...Μην αγχώνεσαι καθόλου! Ό,τι θες ρώτα με! (στείλε και πμ αν θες για να μην ενοχλούμε εδώ) ;)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια. Είμαι καινούργια στο forum. Σήμερα έκανα Σαλπιγγογραφία στο ΙΑΣΩ. Η γιατρός κα Παπαδοπούλου, ο νοσηλευτής και ο γιατρός μου κος Μπέλλιος ήταν όλοι καταπληκτικοί!!! Πήγα φοβισμένη και έφυγα γελώντας. Μία ενόχληση και ανεκτά πονάκια μετά. Είχα πάρει 2 ώρες πριν 2 buscopan plus. Νιώθω ότι έκανα ένα πολύ μικρό βηματάκι προς το όνειρο χρόνων, το μωρό μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα! τελευταίος μήνας αναμόνης (μακάρι να είναι και τυχερός) και παω για σαλπιγγογραφία. Εχω πάρα πολύ ανχος οχι τοσο για το αν πονεσω όσο για τα αποτελεσματα... Εχει κάνει καμμια σαλπιγγογραφία στο Γέννεσις? (θεσσαλονικη)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια !!ειμαι καινουρια στο site k το ονομα μου ειναι Στελλα .

ειμαι 12 χρονια με τον αντρα μου κ πριν 8 μηνες παντρευτικαμε κ ειπα να βαλουμε προς για μωρακι !!ξεκηνισα πρωτη τοισ εξετασεισς με τον γυναικολογο μου κ ολα εδειχνα καλα, οταν που ειπαι ο γιατροσ να κανω σαλπιγγογραφια.την εκανα στο ιασω κ το αποτελεσμα ηταν οτι δεν απεικονιζοταν ολοκληρες η σαλπιγγεσ αρα μη βατες !μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωσει να ειναι κλειστες κ οι δυο στο ιδιο σημειο κ μαλλον εκανε συσπασει η μητρα κ δεν προχωρισε το υγρο κ αυτο προηλθε απο στρες.εκανα δευτερη αλλα ακομη χειροτερα δεν ειχαν καθολου απεικονιση παλι απο στρες !εδω λοιπον θελω την βοηθεια σας ψαχνω να την κανω υπο μεθη ρωτησα στο ιασω κ μου ειπαν οτι μπορω αλλα δεν θελω ξανα εκει !!!!!αν ξερει κανεις καποιο διαγνωστικο η γιατρο σας παρακαλω πειτε μου .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σαλπιγγογραφία έκανα και εγώ στο ΙΑΣΩ. Μου την έκανε ο ίδιος ο Γκιάτας, ο επικεφαλής του Τμήματος, άνθρωπος με κάποια ηλικία και μεγάλη εμπειρία. Την κρίσιμη στιγμή μου είπε να βήξω δυνατά και θυμάμαι ότι επέμενε σε αυτό, μπορεί να χρειάστηκε να βήξω και πάνω από μια φορά, δε θυμάμαι πλέον. Έτσι όλα πήγαν καλά.. Όσο για στρες δε νομίζω ότι θα υπάρχει κάποια που θα είχε περισσότερο από μένα..

Υποθέτω ότι σαλπιγγογραφία θα γίνεται και στο ΡΕΑ και στο ΜΗΤΕΡΑ...

 

Αλλά μήπως είναι λίγο νωρίς για να αρχίσεις εξετάσεις? Ειδικά αν προσπαθείτε μόνο 8 μήνες, είναι σίγουρα νωρίς εκτός αν κοντεύεις τα 40 έτη. Όσο για τις εξετάσεις συνήθως ξεκινούν από το σπερμοδιάγραμμα διότι είναι πολύ εύκολη και ανώδυνη εξέταση και μετά ζητούν σαλπιγγογραφία...

Είμαι λίγο κατά του να αρχίσεις από νωρίς εξετάσεις, διότι χάνεται η μαγεία και η ερωτική διάθεση και καταντά η ερωτική πράξη να γίνεται ιατρική πράξη, κάτι που δυσκολεύει τα πράγματα ακόμη περισσότερο...

Εύχομαι λιγάκι να σε βοήθησα και την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα κοριτσια !!ειμαι καινουρια στο site k το ονομα μου ειναι Στελλα .

ειμαι 12 χρονια με τον αντρα μου κ πριν 8 μηνες παντρευτικαμε κ ειπα να βαλουμε προς για μωρακι !!ξεκηνισα πρωτη τοισ εξετασεισς με τον γυναικολογο μου κ ολα εδειχνα καλα, οταν που ειπαι ο γιατροσ να κανω σαλπιγγογραφια.την εκανα στο ιασω κ το αποτελεσμα ηταν οτι δεν απεικονιζοταν ολοκληρες η σαλπιγγεσ αρα μη βατες !μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωσει να ειναι κλειστες κ οι δυο στο ιδιο σημειο κ μαλλον εκανε συσπασει η μητρα κ δεν προχωρισε το υγρο κ αυτο προηλθε απο στρες.εκανα δευτερη αλλα ακομη χειροτερα δεν ειχαν καθολου απεικονιση παλι απο στρες !εδω λοιπον θελω την βοηθεια σας ψαχνω να την κανω υπο μεθη ρωτησα στο ιασω κ μου ειπαν οτι μπορω αλλα δεν θελω ξανα εκει !!!!!αν ξερει κανεις καποιο διαγνωστικο η γιατρο σας παρακαλω πειτε μου .ευχαριστω

 

εγω παντως την εκανα στο μητερα..ειπα στο γιατρο μου με μεθη και με κοροιδευε...πιο πριν ειχα κανει μια παρομοια εξεταση σε εναν αλλο γιατρο (λαθος μου)και ποναγα παρα πολυ και μου ειπε οτι ειναι κλειστες!τελικα εκανα τη σαλπιγγογραφια και ειναι διαβατες,επειδη ειχα φοβηθει ομως μου εδωσε ο γιατρος μου σπασμοαποτελ και μεσουλιντ το προηγουμενο βραδυ καθως και μια ωρα πριν την εξεταση...δεν καταλαβα τιποτα!για ρωτα και στ μητερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!

Τελικά έκανα εχθές την σαλπιγγογραφία στο νοσοκομείο του Ρίου στην Πάτρα.

Η εξέταση γίνεται στο τμήμα αγγειογραφίας και το τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού είναι το 2610 999218.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και οι σάλπιγγές μου είναι διαβατές! :)

Αν εξαιρέσω την αναμονή για την εξέταση (περίμενα 1:30 ώρα περίπου) όλα τα άλλα ήταν πολύ καλά. Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό και πρόθυμο να βοηθήσει και να λύσει τις απορίες μου.

Επίσης η εξέταση δεν ήταν τόσο φοβερή όσο φανταζόμουν. Περισσότερο άβολη θα την περιέγραφα... Πόνεσα λιγάκι προς το τέλος (σαν πόνοι περιόδου) αλλά μέχρι να το πω στον γιατρό είχαμε τελειώσει :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εκανα σαλπιγγογραφια χτες στο Γεννεσις (θεσσαλονικη). Ολα καλα ηταν ευτυχως. Πονεσα αρκετα και ειχα συσπασεις για καμμια ωρα μετα. και σημερα μια μερα μετα νιωθω καποια ενοχληση. το ιδιο και οι υπολοιπες? ειναι φυσικο να εχω ενοχληση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Τελικά έκανα εχθές την σαλπιγγογραφία στο νοσοκομείο του Ρίου στην Πάτρα.

Η εξέταση γίνεται στο τμήμα αγγειογραφίας και το τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού είναι το 2610 999218.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και οι σάλπιγγές μου είναι διαβατές! :)

Αν εξαιρέσω την αναμονή για την εξέταση (περίμενα 1:30 ώρα περίπου) όλα τα άλλα ήταν πολύ καλά. Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό και πρόθυμο να βοηθήσει και να λύσει τις απορίες μου.

Επίσης η εξέταση δεν ήταν τόσο φοβερή όσο φανταζόμουν. Περισσότερο άβολη θα την περιέγραφα... Πόνεσα λιγάκι προς το τέλος (σαν πόνοι περιόδου) αλλά μέχρι να το πω στον γιατρό είχαμε τελειώσει :)

 

arsia εχεις καποια ενοχληση σημερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!

Τελικά έκανα εχθές την σαλπιγγογραφία στο νοσοκομείο του Ρίου στην Πάτρα.

Η εξέταση γίνεται στο τμήμα αγγειογραφίας και το τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού είναι το 2610 999218.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και οι σάλπιγγές μου είναι διαβατές! :)

Αν εξαιρέσω την αναμονή για την εξέταση (περίμενα 1:30 ώρα περίπου) όλα τα άλλα ήταν πολύ καλά. Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό και πρόθυμο να βοηθήσει και να λύσει τις απορίες μου.

Επίσης η εξέταση δεν ήταν τόσο φοβερή όσο φανταζόμουν. Περισσότερο άβολη θα την περιέγραφα... Πόνεσα λιγάκι προς το τέλος (σαν πόνοι περιόδου) αλλά μέχρι να το πω στον γιατρό είχαμε τελειώσει :)

 

 

Και εγώ μια από τα ίδια. Την εκανα στις 11/7 στο νοσοκομειο του Ριου.

Οπως τα λες ειναι, αν και εγω δεν ειχα τοση καθυστερηση. Κανα μισαωρο πριν μπω για την εξεταση και κανα 20λεπτο μετα για να παρω τα αποτελεσματα. Και μενα όλα καλά!!! Φτασαμε στις 8 στο Ριο και μεχρι τις 9.30-10 παρα, ειχαμε κανει και σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια. Περισσοτερο ηταν τα πηγαινε ελα στα γραφεια κινησεως για θεωρηση των παραπεμπτικων!

Η νοσοκομα μου ειπε οτι ειναι αναμενομενο να εχουμε λιγο αιμα, αλλά αν δουμε πολυ σαν ποσοτητα περιοδου, να τηλεφωνησουμε στον γυναικολογο μας!!! Δεν συμβαινει, ειπε συχνα, αλλά να το ξερουμε!!!

Εγω ειχα λιγο αιμα, οταν τελειωσε η εξεταση και στην αλλαγη της 2ης σερβιετας μετά από κανα 2ωρο δεν ξαναειχα αιμα. Μονο μια μικρη αδυναμια, από τα πονακια σαν της περιοδου...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Α! Να ναι καλά και το φορουμ γιατι ειχα κατατοπιστεί πληρως από τις πληροφορίες περί σαλπιγγογραφιας και δη στο Ριο, και εγιναν ολα οπως τα περιμενα!!!

Ευχαριστω τη Tristeza που με ενημερωσε πολύ καλα!!! :D:D:D

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω αιμα οκ εκεινν την μερα μονο σταγονεσ ομως...οχι κατι ιδιαιτερο. αλλα εχω ενοχλισεις ισως να ειναι και η ωορρηξια ομως. Αντε καλη μας επιτυχια κοριτσακια!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Θα κάνω κι εγώ σαλπιγγογραφια και δεν ξέρω πού να την κάνω. Επίσης έχω μπερδευτεί με το κόστος...

 

Καταρχήν το παραπεμπτικό που μου έδωσε ο γιατρός γράφει την εξέταση "...εκτός αμοιβής ακτινολόγου" και έχει πάνω μια πολύ μικρή τιμή σαν κόστος που με επιβαρύνει. Για σκιαγραφικό δε μου έδωσε κάτι.

 

Σκέφτηκα να πάω σε νοσοκομείο, για να μην επιβαρυνώ οικονομικά καθώς είμαι και σε δύσκολη φάση, αλλά στο Αλεξάνδρα και στο Ελενα που πήρα μου είπαν από Σεπτέμβρη όταν αδιαθετήσω να τους πάρω. Δε θέλω να χάσω όμως τόσο καιρό....

 

Πληρώνουμε ότι γράφει το παραπεμπτικό ή μπορεί να μας χρεώσουν και παραπάνω αν πάμε σε ιδιωτικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα κάνω κι εγώ σαλπιγγογραφια και δεν ξέρω πού να την κάνω. Επίσης έχω μπερδευτεί με το κόστος...

 

Καταρχήν το παραπεμπτικό που μου έδωσε ο γιατρός γράφει την εξέταση "...εκτός αμοιβής ακτινολόγου" και έχει πάνω μια πολύ μικρή τιμή σαν κόστος που με επιβαρύνει. Για σκιαγραφικό δε μου έδωσε κάτι.

 

Σκέφτηκα να πάω σε νοσοκομείο, για να μην επιβαρυνώ οικονομικά καθώς είμαι και σε δύσκολη φάση, αλλά στο Αλεξάνδρα και στο Ελενα που πήρα μου είπαν από Σεπτέμβρη όταν αδιαθετήσω να τους πάρω. Δε θέλω να χάσω όμως τόσο καιρό....

 

Πληρώνουμε ότι γράφει το παραπεμπτικό ή μπορεί να μας χρεώσουν και παραπάνω αν πάμε σε ιδιωτικό?

 

Καλημέρα!!!! Εγω την εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο στο Ριο Πατρας.

Την 1η μερα που θα αδιαθετησεις, παιρνεις τηλεφωνο και σου κλεινουν ραντεβου για την σαλπιγγογραφια μεταξυ 8ης-11ης μερας κυκλου. Πας εκει μαζι με το σκιαγραφικο, θεωρείς το παραπεμπτικο στα κεσε και την κανεις την εξεταση ΔΩΡΕΑΝ και σου δινουν το αποτελεσμα γραπτως μετα απο κανα μισαωρο!!! Μην σε νοιαζει αυτο που λεει για αμοιβη ακτινολογου.

 

Απλα να παρεις απο τωρα ξανα τηλεφωνο στο νοσοκομειο που σε ενδιαφερει, και να ζητησεις να σου πουνε ποιο σκιαγραφικο θελουν και μετα να ζητησεις στον γυναικολογο σου να στο συνταγογραφησει και να το παρεις απο φαρμακειο (το δικο μου ειχε επιπλεον συμμετοχη 5-6?).

 

Στα ιδιωτικα δεν τους νοιαζει αν εχεις παραπεμτικο και νομιζω κοστιζει κανα 200ρικο!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! Εγω την εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο στο Ριο Πατρας.

Την 1η μερα που θα αδιαθετησεις, παιρνεις τηλεφωνο και σου κλεινουν ραντεβου για την σαλπιγγογραφια μεταξυ 8ης-11ης μερας κυκλου. Πας εκει μαζι με το σκιαγραφικο, θεωρείς το παραπεμπτικο στα κεσε και την κανεις την εξεταση ΔΩΡΕΑΝ και σου δινουν το αποτελεσμα γραπτως μετα απο κανα μισαωρο!!! Μην σε νοιαζει αυτο που λεει για αμοιβη ακτινολογου.

 

Απλα να παρεις απο τωρα ξανα τηλεφωνο στο νοσοκομειο που σε ενδιαφερει, και να ζητησεις να σου πουνε ποιο σκιαγραφικο θελουν και μετα να ζητησεις στον γυναικολογο σου να στο συνταγογραφησει και να το παρεις απο φαρμακειο (το δικο μου ειχε επιπλεον συμμετοχη 5-6?).

 

Στα ιδιωτικα δεν τους νοιαζει αν εχεις παραπεμτικο και νομιζω κοστιζει κανα 200ρικο!!!

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΑΣΩ που έκανα σαλπιγγογραφία το Δεκέμβριο πλήρωσα αν θυμαμαι καλά 165 ευρω και δε δέχονται παραπεμπτικό του ΕΟΠΠΥ. Λίγο πολύ εκεί κυμαινόταν και το ΡΕΑ περίπου..

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΑΣΩ που έκανα σαλπιγγογραφία το Δεκέμβριο πλήρωσα αν θυμαμαι καλά 165 ευρω και δε δέχονται παραπεμπτικό του ΕΟΠΠΥ. Λίγο πολύ εκεί κυμαινόταν και το ΡΕΑ περίπου..

 

Καταλαβαίνω πως το παραπεμπτικό ισχύει μόνο για τα νοσοκομεία...'Η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως το παραπεμπτικό ισχύει μόνο για τα νοσοκομεία...'Η όχι?

 

Κατ΄αντιστοιχια ειχα παραπεμπτικο και για σπερμοδιαγραμμα του συζυγου. Το ιδιωτικο που μας ειχε συστησει ο γυναικολογος μου, δεν δεχοταν το παραπεμπτικο και κοστιζε 75?, στο νοσοκομειο δεν πληρωσαμε τιποτα, ομως υπηρχαν ιδιωτικα που δεχονταν το παραπεμπτικο και πληρωνες ελαχιστα, την συμμετοχη...

Μήπως έτσι γίνεται και για την σαλπιγγογραφια στα ιδιωτικα;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα ιδιωτικά νοσοκομεία δε δέχονταν τότε που εγω εκανα τη σαλπιγγογραφία το παραπεμπτικό του ΕΟΠΠΥ και το ποσό το κατέβαλα ολόκληρο από την τσέπη μου. Για δημόσιο νοσοκομείο δεν το έχω ψάξει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...