Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ και ειναι ΑΨΟΓΟΣ!

Πήγα σε αυτόν μετά από 1 αποτυχημένη προσπάθεια σαλπιγγογραφίας που είχα αλλού λογω στένωσης.

Δεν πόνεσα καθόλου, πολύ ευγενικοί και πολύ ανθρώπινοι.

 

Γεια σας και απο μένα. Επειδή σκέφτομαι και εγω να κάνω σαλπιγγογραφια στον ίδιο μπορείτε να μου πείτε πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Σας καταθετω κι εγω την εμπειρια μου απο τη σαλπιγγογραφια μηπως βοηθησω καποια κοπελα. Την εκανα στο Λητω το προηγουμενο Σαββατο αφου μου την εγραψε ο γιατρος (εοπυυ εχω-πρωην δημοσιο). Πληρωσα 100ε και 45ε το σκιαγραφικο υγρο που το πηρα απο το φαρμακειο. Απο οσο το ειχα ψαξει πληρωσα σχετικα λιγα σε σχεση με αλλα μαιευτηρια που ειχα διαβασει τιμες. Μια ωρα πριν πηρα δυο μπουσκοπαν για να ειμαι χαλαρη και απο το τηλεφωνο με ειχαν διαβεβαιωσει πως δεν θα πονεσω καθολου. Οντως δεν πονεσα καθολου, να φανταστειτε το τεστ παπ που εκανα τελευταια φορα πριν 2 μηνες με ειχε πονεσει περισσοτερο. Τα αποτελεσματα ειναι οτι οι σαλπιγγες μου ειναι διαβατες και το υγρο περασε απο μεσα τους. Τωρα ελπιζω σε εγκυμοσυνη αφου μου εφυγε κι αυτο το αγχος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο κοστίζει στον συγκεκριμένο κύριο η εξετάση?

Ανήκει στον ΕΟΠΠΥ?

Κ μετά ρε κορίτσια που πηγαίνει όλο αυτό το υγρό που βάζουν μέσα?Πως φεύγει???:D

 

 

200 ευρώ έδωσα...αλλά δε με ένοιαξε γιατί λόγω στένωσης δοκιμάσαμε πολλά καθετηράκια για να μπορέσει να μπει το σκιαγραφικό και παρολαυτα δε πόνεσα καθόλου. Και ήταν και πολύ ευγενικοί!

Μετα από κακή εμπειρία που είχα αλλου...τι κακή...κάκιστη... όταν αυτοί κατάφεραν τελικά να μου την κάνουν, ήταν καλά τα αποτελέσματα και ήταν και άψογοι στη συμπεριφορά δε με ένοιαξαν καν τα χρήματα :cool:

Το υγρό πάει στην κοιλιά φεύγει μετά από κάποιες ώρες από τις ανθρώπινες εξόδους :-D

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλυτερα να εχεις ελεγξει αν υπαρχουν μικροβια, τραχηλιτιδες, κολπιτιδες κλπ. Μετα προληπτικα παιρνεις μια αντιβιοση για λιγες μερες για να αποφυγεις μολυνσεις:-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω χρόνια τραχηλίτιδα αλλά χωρίς μικρόβια????

Αδιαθέτησα γμτ μετά την κλομιφαίνη και μου φαίνεται ότι πρέπει να το πάρω απόφαση να κάνω την εξετάση

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια! Σας καταθετω κι εγω την εμπειρια μου απο τη σαλπιγγογραφια μηπως βοηθησω καποια κοπελα. Την εκανα στο Λητω το προηγουμενο Σαββατο αφου μου την εγραψε ο γιατρος (εοπυυ εχω-πρωην δημοσιο). Πληρωσα 100ε και 45ε το σκιαγραφικο υγρο που το πηρα απο το φαρμακειο. Απο οσο το ειχα ψαξει πληρωσα σχετικα λιγα σε σχεση με αλλα μαιευτηρια που ειχα διαβασει τιμες. Μια ωρα πριν πηρα δυο μπουσκοπαν για να ειμαι χαλαρη και απο το τηλεφωνο με ειχαν διαβεβαιωσει πως δεν θα πονεσω καθολου. Οντως δεν πονεσα καθολου, να φανταστειτε το τεστ παπ που εκανα τελευταια φορα πριν 2 μηνες με ειχε πονεσει περισσοτερο. Τα αποτελεσματα ειναι οτι οι σαλπιγγες μου ειναι διαβατες και το υγρο περασε απο μεσα τους. Τωρα ελπιζω σε εγκυμοσυνη αφου μου εφυγε κι αυτο το αγχος!!

 

 

Καλμημερα.Εγω την εκανα στη Θεσσαλονικη τον περασμενο Νοεμβρη! Η εμπειρια ηταν λιγο τραγικη θα έλεγα αν και δεν ειχα κανενα προβλημα. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν γραφεται στο βιβλιαριο κ πρεπει να την πληρωσω κανονικα. Πληρωσα 160 ευρω κ δεν μπηκα στη διαδικασια να παρω κανενα σκιαγραφικο.

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να εχεις μια μεγαλη κοιλια!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας. Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα. Σας παρακαλω αν μπορει καποια να βοηθησει. Εκανα το Νοεμβριο μια σαλπιγγογραφια. Ο γυναικολογος μου την ειδε και μου ειπε οτι ειναι ολα καλα. Θα ηθελα ομως αν μπορειτε να μου συστησετε καποιον επιστημονα για να την παω για διαγνωση καποιον πιο εξειδικευμενο. Προσωπικα εμενα το ολα καλα δεν με καλυψε, εφοσον τα ευρηματα ειναι μια σελιδα ολοκληρη, αλλα δεν προκειται να παρακαλεσω τον γυναικολογο μου να μου την εξηγησει. Αν καποια κοπελα ξερει καποιο που θα μπορουσα να απευθυνθω στην Αττικη θα ημουν ευγνομων. Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα. Σας παρακαλω αν μπορει καποια να βοηθησει. Εκανα το Νοεμβριο μια σαλπιγγογραφια. Ο γυναικολογος μου την ειδε και μου ειπε οτι ειναι ολα καλα. Θα ηθελα ομως αν μπορειτε να μου συστησετε καποιον επιστημονα για να την παω για διαγνωση καποιον πιο εξειδικευμενο. Προσωπικα εμενα το ολα καλα δεν με καλυψε, εφοσον τα ευρηματα ειναι μια σελιδα ολοκληρη, αλλα δεν προκειται να παρακαλεσω τον γυναικολογο μου να μου την εξηγησει. Αν καποια κοπελα ξερει καποιο που θα μπορουσα να απευθυνθω στην Αττικη θα ημουν ευγνομων. Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε ολες.

Έχω κάποιον που σίγουρα θα κάνει σωστή διάγνωση αφού είναι εξειδικευμένος καθηγητής πανεπιστημίου και συνεργάτης του Αλεξάνδρα, πολλές εδώ μέσα θα τον ξέρουν. Απλά να σε προειδοποιήσω ότι η αμοιβή είναι 80-100€. Έχει ιατρείο δίπλα στο Αλεξάνδρα. Αν θέλεις πες μου να σου στείλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάποιον που σίγουρα θα κάνει σωστή διάγνωση αφού είναι εξειδικευμένος καθηγητής πανεπιστημίου και συνεργάτης του Αλεξάνδρα, πολλές εδώ μέσα θα τον ξέρουν. Απλά να σε προειδοποιήσω ότι η αμοιβή είναι 80-100?. Έχει ιατρείο δίπλα στο Αλεξάνδρα. Αν θέλεις πες μου να σου στείλω.

 

Ιουλιαμ ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Και βεβαια ενδιαφερομαι και θα το εκτιμουσα αν μου εστελνες περισσοτερες πληροφοριες. Οσο για το ποσο με τοσα που εχω πληρωσει σε γιατρους μου ακουγεται εως και γελοιο δυστυχως! Σε ευχαριστω παρα πολυ. καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα. Σας παρακαλω αν μπορει καποια να βοηθησει. Εκανα το Νοεμβριο μια σαλπιγγογραφια. Ο γυναικολογος μου την ειδε και μου ειπε οτι ειναι ολα καλα. Θα ηθελα ομως αν μπορειτε να μου συστησετε καποιον επιστημονα για να την παω για διαγνωση καποιον πιο εξειδικευμενο. Προσωπικα εμενα το ολα καλα δεν με καλυψε, εφοσον τα ευρηματα ειναι μια σελιδα ολοκληρη, αλλα δεν προκειται να παρακαλεσω τον γυναικολογο μου να μου την εξηγησει. Αν καποια κοπελα ξερει καποιο που θα μπορουσα να απευθυνθω στην Αττικη θα ημουν ευγνομων. Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε ολες.

 

1 σελίδα ευρήματα?!!!:eek::eek::eek:

Κ μένα μόνο 3 σειρούλες λέει!

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 σελίδα ευρήματα?!!!:eek::eek::eek:

Κ μένα μόνο 3 σειρούλες λέει!

Ναι μια σελιδα και για την ακριβεια 14 σειρες. Μια παραπανω εξηγηση την θελω. Εχω αποριες κατι δεν παει καλα. Το καταλαβαινω απο τα συμφραζομενα. Θελω να ρωτησω αμα ειναι κακο που γραφει "τοξοειδης σχηματισμος της ενδομητριου κοιλοτητας" και "μικρου βαθμου εκτασια της δεξιας κωδωνικης μοιρας με μικρη καθυστερηση στη διαχυση του σκιαγραφικου μεσου". Εγω την εκανα στο ΡΕΑ. Ισως παιζει ρολο και ποσο αναλυτικα τα γραφει το καθε διαγνωστικο δεν ξερω. Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?

 

εγώ έκανα στον Ασκληπιό στο κέντρο της πόλης (Θεσσαλονίκη). Το ΠΑΠ χρειάζεται ίσως για να ελεγχθεί αν υπάρχουν μικρόβια, ωστε να μη μεταφερθούν στις σάλπιγγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα. πριν λιγο καιρο εψαχνα πληροφοριες για σαλπιγγογραφια με μεθη λογω υπερβολικου αγχους. επειδη τοτε δεν ειχα βρει αναλογες πληροφοριες ηθελα απλα να ενημερωσω οποια κοπελα ενδιαφερεται οτι την εκανα με μεθη στο ρεα και εδωσα +40 euro. ολα πηγαν πολυ καλα.

καλη επιτυχια σε ολες σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...