Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ


Recommended Posts

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη συχνότητα που πρέπει να κάνουμε σαλπιγγογραφία, δεν είναι εξέταση σαν τεστ ΠΑΠ. Γίνεται για συγκεκριμένους λόγους, μετά από πολλές αποβολές ή όταν δεν μπορείς να μείνεις έγκυος και φυσικά πρέπει να σου πει ο γιατρός σου να την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη συχνότητα που πρέπει να κάνουμε σαλπιγγογραφία, δεν είναι εξέταση σαν τεστ ΠΑΠ. Γίνεται για συγκεκριμένους λόγους, μετά από πολλές αποβολές ή όταν δεν μπορείς να μείνεις έγκυος και φυσικά πρέπει να σου πει ο γιατρός σου να την κάνεις.

 

 

ευχαριστω για την απαντηση!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

kαλημερα σε ολους.σημερα εχω κι εγω ραντεβου για σαλπιγγογραφια.εννοειται οτι δεν κοιμηθηκα το βραδυ αχ τι θα κανω θεουλη μου ελπιζω να πανε ολα καλα.θα σας πω την εμπειρια μου αυριο.καλη τυχη σε ολες.:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα κοριτσια.

αχ σημερα εκανα κ εγω σαλπιγγογραφια κ ηταν οπως τα διαβασα απο της εμπειριες σας με πόνεσε πάρα πολυ αλλα το καλο ηταν οτι ολα ειναι φυσιολογικα κ με ειπε ο γιατρος καντε επαφες συνεχεια . Επισης με ειπε οτι για 4 μηνεσ να εχουμε επαφεσ συνεχεια για να εχουμε θετικο αποτελεσμα γιατι μετα μπορει να δημιουργηθόυν κάποιες κύστες μετα την εξεταση . σας έχει ο γιατρος κάτι τετοιο?

Ευχαριστω.

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb2m.lilypie.com/0b2ym7.png[/IMG][/URL][URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lbdf.lilypie.com/XccXm7.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Αύριο θα κάνω κ εγω σαλπιγγογραφία:?: Έχω διαβάσει τόοοσα πολλά.... ελπίζω να είναι καλή.... κ να μην δημιουργεί τίποτα προβλήματα όπως κύστες. Κορίτσια γνωρίζετε αν υπάρχουν δύο ειδη υγρών που χρησιμοποιουνται στην εξέταση αυτή? κ αν ναι ποια η διαφορά τους. Εγω θα κάνω την εξέταση στο Λητώ με τιμή 135ευρώ.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Αύριο θα κάνω κ εγω σαλπιγγογραφία:?: Έχω διαβάσει τόοοσα πολλά.... ελπίζω να είναι καλή.... κ να μην δημιουργεί τίποτα προβλήματα όπως κύστες. Κορίτσια γνωρίζετε αν υπάρχουν δύο ειδη υγρών που χρησιμοποιουνται στην εξέταση αυτή? κ αν ναι ποια η διαφορά τους. Εγω θα κάνω την εξέταση στο Λητώ με τιμή 135ευρώ.

 

liliana υπάρχουν γυναίκες που είναι αλλεργικές στην σκιαγραφική ουσία της εξέτασης.Το υγρό είναι μία ιωδιούχος υδατοδιαλυτή ουσία η οποία απαγορεύεται σε περιπτώσεις αλλεργίας.Σε αυτή την περίπτωση αν δεν κάνω λάθος γίνεται μία παρόμοια εξέταση με φυσιολογικό ορό...

Εγώ την έκανα πριν 3 μήνες δεν μπορώ να πω πως δεν πόνεσα πόνεσα αλλά υποφερτά σαν σε πρώτη μέρα περιόδου επειδή όμως είχα αγχωθεί πάρα πολύ πριν έπεσε η πίεση μου και όταν τελείωσε η εξέταση παραλίγο να λιποθυμήσω...Καθαρά και μόνο από το άγχος και όχι από τον πόνο...Φρόντισε να είσαι χαλαρή και ήρεμη και όλα θα πάνε καλά.Δεν ξέρω αν σου είπανε να πάρεις buscopan μία ώρα πριν εμένα δεν μου το είχανε πει αλλά εγώ πήρα από μόνη μου ;) Να έχεις καλά αποτελέσματα και πάνω από όλα να είσαι χαλαρή!

Link to comment
Share on other sites

liliana υπάρχουν γυναίκες που είναι αλλεργικές στην σκιαγραφική ουσία της εξέτασης.Το υγρό είναι μία ιωδιούχος υδατοδιαλυτή ουσία η οποία απαγορεύεται σε περιπτώσεις αλλεργίας.Σε αυτή την περίπτωση αν δεν κάνω λάθος γίνεται μία παρόμοια εξέταση με φυσιολογικό ορό...

Εγώ την έκανα πριν 3 μήνες δεν μπορώ να πω πως δεν πόνεσα πόνεσα αλλά υποφερτά σαν σε πρώτη μέρα περιόδου επειδή όμως είχα αγχωθεί πάρα πολύ πριν έπεσε η πίεση μου και όταν τελείωσε η εξέταση παραλίγο να λιποθυμήσω...Καθαρά και μόνο από το άγχος και όχι από τον πόνο...Φρόντισε να είσαι χαλαρή και ήρεμη και όλα θα πάνε καλά.Δεν ξέρω αν σου είπανε να πάρεις buscopan μία ώρα πριν εμένα δεν μου το είχανε πει αλλά εγώ πήρα από μόνη μου ;) Να έχεις καλά αποτελέσματα και πάνω από όλα να είσαι χαλαρή!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου κ τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να παραμείνω ήρεμη κ ναι μου είπαν να πάρω δυο buscopan πριν την εξέταση. Τις ευχές μου για ότι επιθυμεις.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου κ τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να παραμείνω ήρεμη κ ναι μου είπαν να πάρω δυο buscopan πριν την εξέταση. Τις ευχές μου για ότι επιθυμεις.

 

Σε ευχαριστώ καλή μου και σε εσένα μόνο καλά νέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εδώ και λίγους μήνες είπα να ξεφύγω από το θέμα ‘‘μωρό’’ γι’ αυτό δεν έμπαινα στο φόρουμ, να χαλαρώσω λιγάκι... Τώρα σας γράφω γιατί έχω μερικές απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Τον προηγούμενο μήνα όταν πήγα στο γιατρό μου, μου είπε πως αυτό τον μήνα αν ξαναδιαθετήσω να πάω να κάνουμε σαλπιγγογραφία την 2η μέρα της περιόδου μου! Γίνεται αυτό το πράγμα βρε κορίτσια; Διότι απ’ όλες τις ιστορίες που διάβασα εδώ όλες οι κοπέλες την κάνανε μετά την περίοδο. Έτυχε σε κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο και αν ναι γιατί πρέπει να την κάνω κατα τη διάρκεια της περιόδου; Επίσης κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που μπορεί να είναι λίγο ηλίθιο; Όταν κάνω την σαλπιγγογραφία είναι εντάξει να συνεχίσω τις προσπάθειες τον μήνα αυτό; Δεν παίζει ρόλο η ακτινοβολία;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εδώ και λίγους μήνες είπα να ξεφύγω από το θέμα ʽʽμωρόʼʼ γιʼ αυτό δεν έμπαινα στο φόρουμ, να χαλαρώσω λιγάκι... Τώρα σας γράφω γιατί έχω μερικές απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Τον προηγούμενο μήνα όταν πήγα στο γιατρό μου, μου είπε πως αυτό τον μήνα αν ξαναδιαθετήσω να πάω να κάνουμε σαλπιγγογραφία την 2η μέρα της περιόδου μου! Γίνεται αυτό το πράγμα βρε κορίτσια; Διότι απʼ όλες τις ιστορίες που διάβασα εδώ όλες οι κοπέλες την κάνανε μετά την περίοδο. Έτυχε σε κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο και αν ναι γιατί πρέπει να την κάνω κατα τη διάρκεια της περιόδου; Επίσης κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που μπορεί να είναι λίγο ηλίθιο; Όταν κάνω την σαλπιγγογραφία είναι εντάξει να συνεχίσω τις προσπάθειες τον μήνα αυτό; Δεν παίζει ρόλο η ακτινοβολία;

 

κοριτσι εγω την εκανα πριν μια εβδομαδα.μου ειπαν οτι πρεπει να γινει μεταξυ 9-11 ημερας του κυκλου ωστε να μην υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης και να μην εχεις αιμα.οι επαφες μπορουνα να συνεχιστουν κανονικα απο την επομενη μερα φτανει να μην εχεις καμια ενοχληση. καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα. Εδώ και λίγους μήνες είπα να ξεφύγω από το θέμα ʽʽμωρόʼʼ γιʼ αυτό δεν έμπαινα στο φόρουμ, να χαλαρώσω λιγάκι... Τώρα σας γράφω γιατί έχω μερικές απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Τον προηγούμενο μήνα όταν πήγα στο γιατρό μου, μου είπε πως αυτό τον μήνα αν ξαναδιαθετήσω να πάω να κάνουμε σαλπιγγογραφία την 2η μέρα της περιόδου μου! Γίνεται αυτό το πράγμα βρε κορίτσια; Διότι απʼ όλες τις ιστορίες που διάβασα εδώ όλες οι κοπέλες την κάνανε μετά την περίοδο. Έτυχε σε κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο και αν ναι γιατί πρέπει να την κάνω κατα τη διάρκεια της περιόδου; Επίσης κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που μπορεί να είναι λίγο ηλίθιο; Όταν κάνω την σαλπιγγογραφία είναι εντάξει να συνεχίσω τις προσπάθειες τον μήνα αυτό; Δεν παίζει ρόλο η ακτινοβολία;

Γεια σου κ απο μένα. Εκανα σαλπιγγογραφία πριν απο μια εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται μεταξύ 7ης κ 11ης ημέρας του κύκλου, δλδ μετά την περίοδο, όπως κ έκανα. Μετά μπορείς να έρθεις σε επαφή την επόμενη μέρα απο την εξέταση. Για την ακτινοβολία που ρωτάς δεν γνωρίζω, δεν μου είπε κάτι ο ακτινολόγος. Σου εύχομαι καλή επιτυχία

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μήπως υπάρχουν πρόσφατες εμπειρίες γυναικών, που έχουν κάνει σαλπιγγογραφία. Θέλω πληροφορίες, γιατί πρόκειται να την κάνω την Πέμπτη στο "μητέρα" και είμαι πολύ αγχωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχουν πρόσφατες εμπειρίες γυναικών, που έχουν κάνει σαλπιγγογραφία. Θέλω πληροφορίες, γιατί πρόκειται να την κάνω την Πέμπτη στο "μητέρα" και είμαι πολύ αγχωμένη.

 

Να μην έχεις καθόλου μα καθόλου άγχος. Διαρκεί λίγα μόνο λεπτά κ ο πόνος αν κι εφόσον υπάρξει είναι όμοιος με της περιόδου.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εδώ και λίγους μήνες είπα να ξεφύγω από το θέμα ʽʽμωρόʼʼ γιʼ αυτό δεν έμπαινα στο φόρουμ, να χαλαρώσω λιγάκι... Τώρα σας γράφω γιατί έχω μερικές απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Τον προηγούμενο μήνα όταν πήγα στο γιατρό μου, μου είπε πως αυτό τον μήνα αν ξαναδιαθετήσω να πάω να κάνουμε σαλπιγγογραφία την 2η μέρα της περιόδου μου! Γίνεται αυτό το πράγμα βρε κορίτσια; Διότι απʼ όλες τις ιστορίες που διάβασα εδώ όλες οι κοπέλες την κάνανε μετά την περίοδο. Έτυχε σε κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο και αν ναι γιατί πρέπει να την κάνω κατα τη διάρκεια της περιόδου; Επίσης κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που μπορεί να είναι λίγο ηλίθιο; Όταν κάνω την σαλπιγγογραφία είναι εντάξει να συνεχίσω τις προσπάθειες τον μήνα αυτό; Δεν παίζει ρόλο η ακτινοβολία;

 

Καλησπέρα! Κι εγώ αν αδιαθετησω Τώρα μου είπε ο γιατρός να πάω μετα την περίοδο. Στο διάστημα που αναφέρουν κ οι υπόλοιπες κοπέλες. Όμως μ είπε πως θα χάσουμε αυτο τον μηνα κ δεν θα προσπαθησουμε για εγκυμοσυνη λόγω ακτινοβολίας! Τι να σου πω? ο κάθε γιατρός λειτουργει διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχουν διάφορες απόψεις σχετικά με τις επαφές μετά την σαλπιγγογραφία δλδ κάποιοι γιατροί λένε ξεκινάτε επαφές μια μέρα μετά κ κάποιοι άλλοι ένα μήνα μετά..

Τί να πω, κι εγώ έκανα την εξέταση αυτή την 9η μέρα του κύκλου μου κ επαφές είχαμε κανονικά από την επόμενη μέρα με αποτέλεσμα να μείνω έγκυος στα τέλη του ίδιου μήνα κ τώρα να κρατάμε στην αγκαλιά μας τον μπέμπη μας:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ο δικο μου γιατρος μου προτεινε τον Ασκληπιο για την σαλπιγγογραφια....με διαβεβαιωσε οτι δεν θα πονεσει καθολου....εχει παει καμια ???? γνωριζει κατι παραπανω??????????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΝΑΕΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?

 

Εμένα μου φάνηκε σαν έντονος πόνος περιόδου! Κάτι συνηθισμένο δηλαδή! Μην ανησυχείς πάντως! Ό,τι πόνο είναι να νιώσεις τον νιώθεις μόνο τα 10-15 λεπτά της εξέτασης και μετά είναι όλα ok!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΝΑΕΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?

 

μαργαρίτα μου, την έκανα κι εγώ το Σάββατο...είχα διαβάσει τόσα πολλά..που όταν με φώναξαν για να μπω μόνο που δεν έκλαψα...λοιπόν, δεν είναι τίποτα το σπουδαίο....έχουμε ζήσει και χειρότερα...προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου..μια μικρή ενοχλησούλα ένιωσα κι αυτό ήταν όλο!

ακόμη κι αν νιώσεις παραπάνω πόνο, διαρκεί τόσο λίγο..που δεν είναι για να αγχώνεσαι!

είναι σημαντική η εξέταση..και για να γίνει σωστά θα πρέπει να είσαι χαλαρή...και πίστεψέ με..δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην είσαι!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΝΑΕΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?

Καλησπέρα!!!!

Εγώ έκανα την Παρασκευή!!!! Είχα τρομοκρατηθει με αυτά που άκουγα για τη σαλπιγγογραφία και να φανταστείς όσο περίμενα να μπώ στο εξεταστήριο με είχε πιάσει ταχυπαλμία...αφου μπήκα ξεβρακώθηκα και περίμενα με πιάνει ένα παράπονο:cry::cry::cry: και το κορυφαίο ήταν όταν μπήκε ο γιατρός...σωστος χασάπης στο στυλ (ψηλός σωματαράς με μούσι και μακρύ μαλλί) αφού και ο άντρας μου που περίμενε απ'εξω όταν τον είδε τα'χασε...τι να σου λέω τρελές καταστάσεις και τελικά....ΔΕΝ ηταν ΤΙΠΟΤΑ απολύτως!!!! Μία ενόχληση ένιωσα όταν έβαλε εκείνο το ματσούκι :cool::cool::cool:. Τίποτε άλλο!!!! Όλα μια χαρά. Μην αγχωνεσαι λοιπόν και θα δεις πως δεν είναι τίποτα. Πιο πολυ κρατάει η αναμονή παρά η εξέταση!!!! Σε δευτερόλεπτα που θα μπει το μαντζαφλάρι εχεις τελειώσει. Εγώ νόμιζα όταν μου είπε τελειώσαμε πως με δουλεύει!!!! Μα λέω δεν πρόλαβα ούτε την ανάσα μου να βγάλω!!!!χαχαχαχα!!!!

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟΝ ΚΕΛΕΜΟΥΡΙΔΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΔΥΝΗ?

 

 

Εγώ και ειναι ΑΨΟΓΟΣ!

Πήγα σε αυτόν μετά από 1 αποτυχημένη προσπάθεια σαλπιγγογραφίας που είχα αλλού λογω στένωσης.

Δεν πόνεσα καθόλου, πολύ ευγενικοί και πολύ ανθρώπινοι.

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...