Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ


Recommended Posts

Εξαρτάται αν το ιδιωτικό νοσοκομείο έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ ή όχι. Εάν έχει σύμβαση τότε δέχεται το παραπεμπτικό. Από δημόσια νοσοκομεια, μπορείς να ρωτήσεις και στο Αρεταίειο. Εγώ εκεί έκανα την σαλπιγγογραφία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εξαρτάται αν το ιδιωτικό νοσοκομείο έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ ή όχι. Εάν έχει σύμβαση τότε δέχεται το παραπεμπτικό. Από δημόσια νοσοκομεια, μπορείς να ρωτήσεις και στο Αρεταίειο. Εγώ εκεί έκανα την σαλπιγγογραφία.

το Ιασώ έχει σύμβαση με ΕΟΠΠΥ αλλά τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τη σαλπιγγογραφία μου εκεί, δεν δέχτηκαν το παραπεμπτικό και πλήρωσα κανονικότατα περίπου 170 ευρώ......

ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites

το Ιασώ έχει σύμβαση με ΕΟΠΠΥ αλλά τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τη σαλπιγγογραφία μου εκεί, δεν δέχτηκαν το παραπεμπτικό και πλήρωσα κανονικότατα περίπου 170 ευρώ......

 

 

Συμφωνώ!!! Γιατί και εμείς στην Πάτρα στο ιδιωτικό εργαστήριο που μας σύστησε ο γυναικολόγος μου, ανέφερε ότι είναι συμβεβλημένο αλλά το σπερμοδιαγραμμα κοστολογείται από αυτούς 75? και δεν τους συμφέρει τα ποσά που δικαιολογεί ο ΕΟΠΥΥ...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξανάπηρα τηλέφωνο και τελικά βρήκαν ένα κενό στο Ελενα και έκλεισα εκεί ραντεβού...Τώρα πρέπει να πάρω και χαρτί για το σκιαγραφικό.

 

Πάντως στη Βιοιατρική που ρώτησα μου είπαν πως πληρώνεις τη συμμετοχή που γράφει το παραπεμπτικό.

 

Το σκιαγραφικό το αγοράζω από κάποιο φαρμακείο ε? Πάντως για αντιβίωση δε μου είπε κάτι...Ούτε και για παυσίπονο...Ρώτησα και μου είπε να μην πάρω τίποτα! :confused: Παρόλ' αυτά με όσα διαβάζω σκέφτομαι να πάρω ένα παυσίπονο πριν πάω...Θα ρωτήσω βέβαια και τη γιατρό μου.

 

Σας ευχαριστώ παντως κορίτσια για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Ξανάπηρα τηλέφωνο και τελικά βρήκαν ένα κενό στο Ελενα και έκλεισα εκεί ραντεβού...Τώρα πρέπει να πάρω και χαρτί για το σκιαγραφικό.

 

Πάντως στη Βιοιατρική που ρώτησα μου είπαν πως πληρώνεις τη συμμετοχή που γράφει το παραπεμπτικό.

 

Το σκιαγραφικό το αγοράζω από κάποιο φαρμακείο ε? Πάντως για αντιβίωση δε μου είπε κάτι...Ούτε και για παυσίπονο...Ρώτησα και μου είπε να μην πάρω τίποτα! :confused: Παρόλ' αυτά με όσα διαβάζω σκέφτομαι να πάρω ένα παυσίπονο πριν πάω...Θα ρωτήσω βέβαια και τη γιατρό μου.

 

Σας ευχαριστώ παντως κορίτσια για τις πληροφορίες!

 

Το σκιαγραφικό από φαρμακείο με συμμετοχη γυρω στα 5 με 6 ?...

Πάρε 2 buscopan καμιά ωρα πριν την εξέταση!!! Και όσο αφορά την αντιβίωση, εγω σε 3 γυναικολογους ετυχε να ρωτησω, διαφορετικες γνωμες ειχα και ακολουθησα αυτη που εμπιστευτηκα παραπάνω (πηρα αντιβιωση για 5 μερες, και την ξεκίνησα από προηγουμενο βραδυ από την εξεταση).

Καλά αποτελέσματα!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εκανα τη σαλπιγγογραφία στο Λητώ τελικά και πλήρωσα 100? αμοιβή γιατρού που δεν καλύπτεται από ΕΟΠΠΥ.

 

Ευτυχώς όλα καλά. Πάντως κορίτσια εγώ δεν κατάλαβα τίποτα. Ηταν γρήγορη διαδικασία και δεν ένιωσα τίποτα. Ημουν αρκετά χαλαρή και πηγα χωρίς αγχος. Πήρα 2 buskopan πριν όπως μου είχαν πει. Οποια θέλει περισσότερες λεπτομέρειες ας ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θα ηθελα να ρωτησω τι;ς κοπελες που εχουν κανει σαλπιγγογραφια, εαν τους εχει τυχει να παρουσιασουν φλεγμονη μετα και εαν τους αφησε καποιο προβλημα.

 

Εκανα την σαλπιγγογραφια σε ιδωτικο ακτινολογικο, η οποια ηταν πολυ επωδυνη .,

Επειδη απο την μια σαλπιγγα δεν περνουσε υγρο, ο ακτινολογος προσπαθησε να εξαντλησει ολη την δοση του σκιαγραφικου με αποτελεσμα να πονεσω παρα πολυ.

 

Την επομενη ημερα αρχισαν πονοι και σηκωθηκε πυρετος.

Πηρα 2- πλη αντιβιωση για καλυψη και την δευτερη ημερα επεσε ο πυρετος. Μετα απο μια εβδομα ομως ακομα εχω καποιες ενοχλησεις στις σαλπιγγες.

 

Θα παρακαλουσα οποιαδηποτε κοπελα που ειχε αντιστοιχη εμπειρια να μου πει εαν τις αφησε καποιο προβλημα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τη σαλπιγγογραφία στο Λητώ τελικά και πλήρωσα 100? αμοιβή γιατρού που δεν καλύπτεται από ΕΟΠΠΥ.

 

Ευτυχώς όλα καλά. Πάντως κορίτσια εγώ δεν κατάλαβα τίποτα. Ηταν γρήγορη διαδικασία και δεν ένιωσα τίποτα. Ημουν αρκετά χαλαρή και πηγα χωρίς αγχος. Πήρα 2 buskopan πριν όπως μου είχαν πει. Οποια θέλει περισσότερες λεπτομέρειες ας ρωτήσει.

 

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια,

 

Πριν λίγες ημέρες έκανα κι εγώ τη σαλπιγγογραφία μου στο Λητώ (έδωσα 130?). Τα αποτελέσματα βγήκαν σχεδόν αμέσως (τα πήρα μετά από 5-10 λεπτά). Η δεξιά σάλπιγγα είναι άριστη, η αριστερή όμως είχε μια μικρή δυσκολία να περάσει το υγρό (περιορισμένη κινητικότητα έλεγε η γνωμάτευση), λόγω "πιθανών συμφύσεων". Ο γιατρός πίεσε περισσότερο το σκιαγραφικό υγρό αριστερά και μπορώ να πω ότι μου θύμισε για τα καλά τις δυσμηνόρροιες που είχα στο λύκειο (παρά τα 2 buscopan που πήρα πριν την εξέταση). Ευτυχώς δεν κρατάει πολλή ώρα, αυτό είναι το παρήγορο. Μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, και ότι αν ο γιατρός μου το κρίνει, μπορεί να διορθωθεί επεμβατικά.

Με το που τελείωσε η εξέταση, μου σύστησε αντιβίωση Rulid 300mg προληπτικά για αποφυγή κάποιας μόλυνσης για 4 ημέρες (1 χάπι/ημέρα).

 

Αυτή ήταν η εμπειρία μου από την εξέταση, ελπίζω να βοήθησα.

 

Μια συμβουλή: Ψυχραιμία κορίτσια, κι ας είναι επώδυνη, ο γιατρός είπε ότι πολλές φορές σε 1-3 μήνες μετά από αυτή την εξέταση, επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη!!!

Και για να παραλλάξω το ρητό: "Μπρος στο μωράκι, τι ο πόνος"!!!!

 

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!!

v609ibn37g6.png

WzfOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...