Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεζονετα η διαμερισμα;;


Recommended Posts

Κορίτσια πες τε μου σας παρακαλώ, πόσα και ποια είναι τα έξοδα μιας μεζονέτας μηνιαίως? Ασανσέρ? θέρμανση? ρεύματα?

Eμεις μενουμε σε μεζονετα 189 τμ και ειναι σε τρια επιπεδα. Ασανσερ δεν εχουμε. Ρευμα δεν πληρωνουμε και πολυ, αντες να εχει ανεβει 20 ευρω σε σχεση με το 120τμ διαμερισμα που μεναμε πριν. Θερμανση .... Ευτυχως το σπιτι εχει αυτονομη θερμανση σε καθε οροφο οποτε δεν χαλασαμε και πολλα χρηματα.

Ειμαστε και οι δυο εργαζομενοι και τα παιδια μας αρκετα μεγαλα οποτε και λειπουμε οικογενειακως πολλες ωρες απο το σπιτι.

Παντως προτιμω την μεζονετα ασυζητητι!!!

Αυτο που πρεπει να εχω σε καθε οροφο ειναι καθαριστικα καθως και διαφορετικες σκουπες, σφουγγαριστρες κτλ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Oλα αυτά που λες τα έχουμε σκεφτεί. Και πολλά άλλα επίσης, όπως το θέμα του τεκμηρίου, του μόνιμου χαρατσιού, της συντήρησης ασανσέρ, ρεύματα κλπ. Η απορία μου είναι η εξής : όταν έχει πρόβλημα με τους συνιδιοκτήτες σε μία πολυκατοικία, οι οποίοι είναι για "δέσιμο"! , τι κάνεις? Πας σε μεζονέτα-μονοκατοικία με όλα τα μείον ή μένεις και υπομένεις στους καιρούς που ζούμε????

 

Υπαρχουν κατι μεζονετες σημερα που απλα ειναι πλαγιαστες πολυκατοικιες!Διπλα διπλα με τον αλλον, με κοινοχρηστους κηπους κτλ.

Απο την αλλη αν αγορασεις μεζονετα με ανεξαρτητο οικοπαιδο μαλλον θα ειναι λιγο πιο εξω απο την πολη. Προσωπικα ειμαι παιδι της πολυκατοικιας. Μου αρεσει αυτη η αισθηση να εχω ανθρωπους γυρω μου. Δε θα μπορουσα με τιποτα να μενω απομονωμενη.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξανασκεφτομαι...ολα ειναι σχετικα. Αρκει το σπιτι να ειναι ωραιο και λειτουργικο, να σε ευχαριστει και να σε ικανοποιει ειτε μεζονετα ειτε διαμερισμα. Και μεις οταν αγορασαμε το σπιτι ειδαμε και μεζονετες.Διαλεξαμε το σπιτι μας (διαμερισμα) γιατι εχει απιστευτη θεα και μεγαλο roof garden. Στην ουσια μεζονετα ειναι και το δικο μου γιατι εχει εσωτερικη σκαλα με σοφιτα (2 δωματια στη σοφιτα και μπανιο) αλλα τα εχω σε αχρηστια...μονο αν ερθουν φιλοξενουμενοι.

Καλοριζικο να ειναι και με καλο φενγκ σουι!!:P:rolleyes:

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμεις μενουμε σε μεζονετα 189 τμ και ειναι σε τρια επιπεδα. Ασανσερ δεν εχουμε. Ρευμα δεν πληρωνουμε και πολυ, αντες να εχει ανεβει 20 ευρω σε σχεση με το 120τμ διαμερισμα που μεναμε πριν. Θερμανση .... Ευτυχως το σπιτι εχει αυτονομη θερμανση σε καθε οροφο οποτε δεν χαλασαμε και πολλα χρηματα.

Ειμαστε και οι δυο εργαζομενοι και τα παιδια μας αρκετα μεγαλα οποτε και λειπουμε οικογενειακως πολλες ωρες απο το σπιτι.

Παντως προτιμω την μεζονετα ασυζητητι!!!

Αυτο που πρεπει να εχω σε καθε οροφο ειναι καθαριστικα καθως και διαφορετικες σκουπες, σφουγγαριστρες κτλ!!!!

 

 

Αυτό ακριβώς ρωτάω ΖWH, αν έχει δηλ. αυτονομία ανά επίπεδο ξοδεύεις λιγότερα ή περισσότερα αφού τα σώματα είναι πολλά? κι εμείς λείπουμε πολλές ώρες γι'αυτό και τώρα δεν καίμε πολλή θέρμανση. Στη μεζονέτα όμως για τις ίδιες ώρες μήπως πληρώνουμε υπερβολικά περισσότερο? Γιατί δεν μπορείς να αφήσεις τα Υ/Δ χωρίς θέρμανση έστω κι αν είσαι στα άλλα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη όσον αφορά στα έξοδα συντήρησης? Θέρμανση καις ανά επίπεδο και πόση? Συνολικά το μήνα όλα μαζί??

 

Κοιταξε ακριβως να σου πω δεν ξερω γιατι ο συζυγος ασχολειται με αυτα αλλα το ασανσερ τραβαει πολυ ρευμα γενικα,εχει και μια συντηρηση καθε 2-3 μηνες,εμεις εχουμε ενδοδαπεδια θερμανση σε οολα τα πατωματα εκτος απο τη σοφιτα η οποια εχει σωματα.Εαν θελουμε απομονωνουμε τη θερμανση σε οποιον οροφο χρησιμοποιουμε μονο αν και τωρα με το παιδι και το δευτερο στο δρομο εχουμε μονο κλειστη τη θερμανση στο υπογειο κι ο αντρας μου βαζει το κλιματιστικο εκει στον χωρο του.Το πετρελαιο ειναι αρκετα λεφτα επισης καθως και το ρευμα το οποιο βεβαια εξαρταται και απο τη χρηση του δηλαδη τα κομπιουτερ του συζυγου δουλευουν μερα νυχτα κτλ...Καλα οσο για τους φορους και τα χαρατσια που μας εχουν γονατισει δεν το συζητω...χιλιες φορες να νοικιαζαμε...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ακριβώς ρωτάω ΖWH, αν έχει δηλ. αυτονομία ανά επίπεδο ξοδεύεις λιγότερα ή περισσότερα αφού τα σώματα είναι πολλά? κι εμείς λείπουμε πολλές ώρες γι'αυτό και τώρα δεν καίμε πολλή θέρμανση. Στη μεζονέτα όμως για τις ίδιες ώρες μήπως πληρώνουμε υπερβολικά περισσότερο? Γιατί δεν μπορείς να αφήσεις τα Υ/Δ χωρίς θέρμανση έστω κι αν είσαι στα άλλα επίπεδα.

Το ποσα σωματα εχει ενα σπιτι εξαρταται απο πολλα πραγματα και οχι αποτο αν αν ειναι μεζονετα. γινεται μελετη πριν μπουν.

Στο σπιτι μου που ηταν διαμερισμα ειχα στο σαλονι και την κουζινα (δυο διαφορετικα δωματια) συνολικα 5 σωματα ενω στην μεζονετα σαλονι-κουζινα που ειναι ενιαιο δυο μεγαλα.

Πιστευω οτι η αυτονομια σε καθε οροφο οντως προσφερει οικονομια γιατι ανοιγαμε πχ τον οροφο με τις κρεβατοκαμαρες μια ωρα πριν ανεβουμε αφου την βγαζαμε στο καθιστικο.

Οσο για το χαρατσι, πληρωνουμε παλι αναλογα τα τετραγωνικα. δεν εχει να κανει αν ειναι μεζονετα ή διαμερισμα.

Εσυ θα βρεις ενα διαμερισμα ή μεζονετα που να σε καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζούσα χρόνια σε διαμέρισμα και τώρα σε μεζονέτα τριών ορόφων. Προτιμώ τι μεζονέτα κια σας έχω ένα γιο 2.5 χρονών και ένα 2,5 μηνών (που πρέπει να τους ανεβοκατεβάζω μαζί). Το θέμα είναι να κάνεις σωστή ανακατανομή των πραγμάτων και δεν έχεις πρόβλημα σε καθάρισμα κτλ. Όσο για τα σώματα, επειδή κάθε όροφος έχει αυτόνομη θέρμανση συμφέρει περισσότερο γιατί ρυθμίσεις εσύ πόση ζέστη θέλεις και σε ποιο όροφο, αλλά κυρίως πότε την θέλεις. Το χαράτσι έτσι και αλλιώς είναι το ίδιο γιατί πάει με τα τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ πάρεις μεζονέτα. Θα το μετανιώσεις πικρά, όπως εγω τώρα!

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, όπως και όλες σας.

Αλλά mirtoula μου σε παρακαλώ δώσε μου παραδείγματα.

Για πόσα επίπεδα μιλάς, πόσα τ.μ ανά επίπεδο, ασανσέρ έχεις, πόση θέρμανση και ρεύμα καις?????

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ επελεξα μονοκαιτοικία. Μεζονέτα ναι, γιατί πλέον έτσι τα φτιάχνουν για να καλύψουν όλα τα τετραγωνικά. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Αυτό που λένε κάποιες γυναίκες οτι ένα επίπεδο είναι πρακτικό κλπ. είναι θέμα συνήθειας. Και σου είπα. Το ισόγειο που κάθονται οι επισκέψεις σου μπορείς εύκολα να το έχεις πάντα τακτοποιημένο και να μη σε νοιάζει αν για παράδειγμα έχεις άστρωτο το κρεβάτι σου.

Ανάμεσα στο διαμέρισμα και στη μονοκατοικια πήρα μονοκατοικία. Τα χρήματα ήταν ίδια και μου μένει και το οικόπεδο. Στην πολυκατοικία αν το καλοσκεφτείς δεν αγοράζεις τίποτα. Ένα διαμέρισμα που για να βάψεις ακόμη και τα κάγκελα σου πρέπει να ρωτήσεις τους υπόλοιπους. Είναι εντελώς άλλη αίσθηση να είσαι ανεξάρτητος!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εγώ επελεξα μονοκαιτοικία. Μεζονέτα ναι, γιατί πλέον έτσι τα φτιάχνουν για να καλύψουν όλα τα τετραγωνικά. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Αυτό που λένε κάποιες γυναίκες οτι ένα επίπεδο είναι πρακτικό κλπ. είναι θέμα συνήθειας. Και σου είπα. Το ισόγειο που κάθονται οι επισκέψεις σου μπορείς εύκολα να το έχεις πάντα τακτοποιημένο και να μη σε νοιάζει αν για παράδειγμα έχεις άστρωτο το κρεβάτι σου.

Ανάμεσα στο διαμέρισμα και στη μονοκατοικια πήρα μονοκατοικία. Τα χρήματα ήταν ίδια και μου μένει και το οικόπεδο. Στην πολυκατοικία αν το καλοσκεφτείς δεν αγοράζεις τίποτα. Ένα διαμέρισμα που για να βάψεις ακόμη και τα κάγκελα σου πρέπει να ρωτήσεις τους υπόλοιπους. Είναι εντελώς άλλη αίσθηση να είσαι ανεξάρτητος!

 

Πόσο δίκιο έχεις! Τίποτα δεν αγοράζεις στην πολυκατοικία! Και ποιο βάψιμο λες.... ούτε άλλα απλά πράγματα δεν μπορείς να κάνεις χωρίς τη σύμφωνη γνώμη τους!! Τα χρήματα του διαμερίσματος είναι σαφώς περισσότερα από της μεζονέτας.... αλλά στερνή μου γνώση...... Από τακτοποιημένους χώρους πώς πάτε? τα πληρώσατε χρυσά? εμείς πάντως ναι στο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, και το παρακολουθώ, αν και πραγματικά , είναι πολύ οι παράγοντες που παιζουν ρόλο για να καταλήξεις τελικά σε μεζονέτα η διαμέρισμα.

 

manoulina, μια ερώτηση, πόσα παιδάκια έχεις;:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επελεγα μονοκατοικια.Ζω σε οροφοδιαμερισμα με αλλους 3 συνοιδιοκτητες και εκτος του οτι δεν μπορουμε πλεον να συννενοηθουμε για πολυ απλα θεματα, τα κοινοχρηστα ειναι πολλα.Πχ η δεη της πολυκατοικιας ηρθε 170 αρα παει /4, η συντηρηση του ασανσερ/4, ο καθαρισμος/4 και αλλα παγια εξοδα.Τον χειμωνα ειχαμε φτασει και τα300? με ελαχιστες ωρες πετρελαιου.Απλα ειχαν ερθει ολα μαζι.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ επελεξα μονοκαιτοικία. Μεζονέτα ναι, γιατί πλέον έτσι τα φτιάχνουν για να καλύψουν όλα τα τετραγωνικά. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Αυτό που λένε κάποιες γυναίκες οτι ένα επίπεδο είναι πρακτικό κλπ. είναι θέμα συνήθειας. Και σου είπα. Το ισόγειο που κάθονται οι επισκέψεις σου μπορείς εύκολα να το έχεις πάντα τακτοποιημένο και να μη σε νοιάζει αν για παράδειγμα έχεις άστρωτο το κρεβάτι σου.

Ανάμεσα στο διαμέρισμα και στη μονοκατοικια πήρα μονοκατοικία. Τα χρήματα ήταν ίδια και μου μένει και το οικόπεδο. Στην πολυκατοικία αν το καλοσκεφτείς δεν αγοράζεις τίποτα. Ένα διαμέρισμα που για να βάψεις ακόμη και τα κάγκελα σου πρέπει να ρωτήσεις τους υπόλοιπους. Είναι εντελώς άλλη αίσθηση να είσαι ανεξάρτητος!

 

 

Kαλε γιατι να ρωτησεις τους υπολοιπους αν θες να βαψεις τα καγκελα σου; Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Απλα πρεπει να τα βαψεις ιδιο χρωμα.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι η μεζονετα ειναι λιγο 'υπερεκτιμημενη' απο την αποψη οτι ολοι στο μυαλο μας την εχουμε για πιο μεγαλο σπιτι γενικα, πιο πολλα τετραγωνικα, κηπους κτλ. Αλλα υπαρχουν και ωραιοτατα διαμερισματα μεγαλα.

Προσωπικα επειδη ειμαι και πολλες ωρες μονη στο σπιτι με το παιδι προτιμω διαμερισμα. Βεβαια ισως ειμαι τυχερη γιατι απο τις ενοικους με τα τρια διαμερισματα γιναμε φιλοι και ετσι εχω παρεα να πεταγομαι να πινω ενα καφεδακι και το αναποδο. Και με τους υπολοιπους δεν εχουμε κανενα προβλημα.

Να σε ρωτησω κατι; Θελεις μεζονετα σε οικισμο ή ανεξατητη; Γιατι αν ειναι σε οικισμο θα εχεις ακριβως τα ιδια θεματα με τους υπολοιπους συνιδιοκτητες οπως και σε διαμερισμα;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, όπως και όλες σας.

Αλλά mirtoula μου σε παρακαλώ δώσε μου παραδείγματα.

Για πόσα επίπεδα μιλάς, πόσα τ.μ ανά επίπεδο, ασανσέρ έχεις, πόση θέρμανση και ρεύμα καις?????

Εχω 3όροφη, 170τμ, χωρίς ασανσερ, 3000 ε πετρέλαιο κάψαμε φέτος και ούτε που ζεσταθήκαμε, ΔΕΗ πάντα 180αρια, νερό 100άρια, βενζίνες συνέχεια για πήγαινέλα και γω να ανεβοκατεβαίνω όοοοοοοοολη μέρα με δυο παιδιά παραμάσχαλα!!να την καθαρίσω ούτε που μπορώ!Μην πάρεις καλή μου και γω να την πουλήσω θέλω, δεν μπορώ άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Να σε ρωτησω κατι; Θελεις μεζονετα σε οικισμο ή ανεξατητη; Γιατι αν ειναι σε οικισμο θα εχεις ακριβως τα ιδια θεματα με τους υπολοιπους συνιδιοκτητες οπως και σε διαμερισμα;

 

Καλημέρα, τώρα είδα την απάντησή σου και με ενδιαφέρει πολύ αυτό που λες. Τι εννοείς τα ίδια θέματα??? Εγώ θέλω να αφήσω τέλειο διαμέρισμα για να πάω σε μεζονέτα όπου δεν θα έχω κανέναν στο κεφάλι μου.... Μακριά και αγαπημενοι! Ή καλύτερα κοντά και αγαπημενοι... γιατί αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι πολύ κοντά ο διπλανός και έχεις μόνιμο ακροατή! στο σπίτι σου. Πες μου την αποψή σου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο καλοί και να είναι οι γείτονες σήμερα, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα μείνουν για πάντα στην πολυκατοικία...Μπορεί να φύγουν και να έρθουν άλλοι σπαστικοί, είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο...

 

Εμείς μένουμε ακόμα στο ενοίκιο ΑΛΛΑ μέναμε μέσα στην πόλη σε διαμέρισμα 3ου ορόφου περίπου 110τ.μ. με ένα μπαλκονάκι που μόνο απλώναμε (η άσπρη πλαστική καρέκλα ας πούμε δεν χωρούσε με εσένα να κάθεσαι :-D), κι ένα πίσω μπαλκονάκι στον ακάλυπτο με ατελείωτες κουτσουλιές από τα περιστέρια και κλεισμένοι από παντού. Επίσης μέναμε όλοι μαζί, εγώ και ο άντρας μου, οι γονείς του και τα 2 του αδέρφια. Κάποια στιγμή έφυγε ο ένας αδερφός και μείναμε οι υπόλοιποι. Κάθε μα κάθε πρωί μια γειτόνισσα στον ακάλυπτο τσιγάριζε κρεμμύδια.Εμάς το υπνοδωμάτιο μας έβλεπε στον ακάλυπτο, από 2 παράθυρα. Ε, κάθε πρωί στις 9 που πίναμε τον καφέ μας μυρίζαμε την κρεμμυδίλα. Επίσης ένα γειτονικό ζευγάρι μάλωνε μέρα νύχτα και ουρλιάζανε. Ένας άλλος έβηχε με φλέμματα, χειμώνα καλοκαίρι και τόσα άλλα...Συν τους τρελούς στην πολυκατοικία (π.χ. δεν αφήνανε μαμά να αφήνει το καρότσι του μωρού στο ισόγειο για να μην το κουβαλάει μέχρι τον 3ο!)...

 

ΤΩΡΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ μένουμε σε διπλοκατοικία, ξεχωριστά σπίτια, λίγο έξω από την πόλη, οι γονείς κάτω εμείς πάνω, ο άλλος αδερφός αλλού, αυτοί σε 70τ.μ., εμείς σε 100τ.μ., με 350τμ κήπο, θέα στη θάλασσα, 3 λεπτά με τα πόδια από την πεντακάθαρη παραλία, με γείτονες αρκετά μακριά ώστε δεν τους ακούμε σχεδόν ποτέ, από την κρεβατοκάμαρα μου βλέπω από το παράθυρο τις λεμονιές μας και από την μπαλκονόπορτα το βουνό και από το σαλόνι μου βλέπω τη θάλασσα, όπως και από τη βεράντα. Όλα είναι δίπλα με τα πόδια, σούπερ, φούρνος, όλα. Ξοδεύουμε επίσης σημαντικά λιγότερα σε ΔΕΚΟ και δεν έχουμε τα υπέρογκα κοινόχρηστα για καλοριφέρ που τα άνοιγαν μόνο όταν λείπαμε αφού οι διαχειριστές ήταν ηλικιωμένοι και κοιμόντουσαν από τις 9...

 

Συμπέρασμα: ΟΧΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ!!!!!!!! Ψάξε ωραία μεζονέτα, σε ειδυλλιακό περιβάλλον για να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου!Τελικά αυτό που μετράει είναι το πού ξυπνάς και το πού επιστρέφεις όταν γυρίζεις από τη δουλειά!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: ΟΧΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ!!!!!!!! Ψάξε ωραία μεζονέτα, σε ειδυλλιακό περιβάλλον για να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου!Τελικά αυτό που μετράει είναι το πού ξυπνάς και το πού επιστρέφεις όταν γυρίζεις από τη δουλειά!

 

 

Ακριβώς της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ. Μπορεί να μην έχω την τόσο ωραία θέα που περιγράφεις, αλλά κι εγώ απο τη μια πλευρά του σπιτιού μου βλέπω το βουνό με το πράσσινο (και όχι σαν το προηγούμενο σπίτι που μου έλεγαν όλοι έχει θέα. Τους ηλιακούς και τις ταράτσες των άλλων έβλεπα! Εεεε μην τρελαθούμε κιόλας!) και απο την άλλη βλέπω τον κήπο μου, και μερικά γειτονικά σπίτια... όμως έχω την ησυχία μου και την ηρεμία μου. Τώρα ας πούμε έχω ανοιχτό το παράθυρο και ακούω κάτι σκυλιά, κάτι κότες και μερικά πουλάκια... Δεν με εννοχλεί. Είναι καλύτερο απο το θόρυβο των αυτοκινήτων. Και είμαι και στην Αθήνα!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τώρα είδα την απάντησή σου και με ενδιαφέρει πολύ αυτό που λες. Τι εννοείς τα ίδια θέματα??? Εγώ θέλω να αφήσω τέλειο διαμέρισμα για να πάω σε μεζονέτα όπου δεν θα έχω κανέναν στο κεφάλι μου.... Μακριά και αγαπημενοι! Ή καλύτερα κοντά και αγαπημενοι... γιατί αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι πολύ κοντά ο διπλανός και έχεις μόνιμο ακροατή! στο σπίτι σου. Πες μου την αποψή σου σε παρακαλώ.

 

 

Εμπειρικα σου μιλαω (το εξοχικο μας ειναι μεζονετα σε οικισμο). 1. Πληρωνεις κηπουρο κτλ κατι δηλ. σαν τα κοινοχρηστα στην πολυκατοικια

2. Αν ειναι σε οικισμο πρεπει να συμφωνεις με τους υπολοιπους (χρωματα στα καγκελα, τεντες) οπως ακριβως ισχυει με το καταστικο πολυκατοικιας.

3. Πολλες μεζονετες σε οικισμο ειναι μεσοτοιχια με την διπλανη μεζονετα οποτε παλι εχεις διπλανο (απο αποψη φασαριας και οτι μοιραζεσαι το μπαλκονι με διαχωριστικο οπως στην πολυκατοικια).

 

Σου ειπα και πιο πανω οτι τετοιου ειδους μεζονετες τις θεωρω πλαγιαστες πολυκατοικιες!!

 

Τωρα αν η μεζονετα ειναι ανεξαρτητη ειναι αλλο θεμα. Αλλα και παλι πρεπει να τα ζυγισεις καλα. Ειναι πολυ εξω απο την πολη; Θελεις αυτοκινητο ντε και καλα ακομη και για να παρεις ενα γαλα; Γιατι σκεψου οτι οταν τα παιδια σου θα ειναι στην εφηβεια θα γκρινιαζουν που θα πρεπει να τα πηγαινοφερνεις εσυ συνεχεια. Επισης οι εποχες που ερχονται θα αγριευουν ολο και πιο πολυ. Θα εισαι ασφαλης αν η μεζονετα σου ειναι απομονομενη;

 

Μερικα ερωτηματα για να σε 'προβληματισουν'. Παντως οπως σου πα και πιο πανω αν το σπιτι σου κανει κλικ τί μεζονετα τί διαμερισμα. Αρκει να σου κανει το κλικ οταν το δεις...Αντε και καλοριζικο να ειναι!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα εννοειται οτι αν εισαι σε οικισμο υπαρχουν οι ιδιες πιθανοτητες να πεσεις σε δυσκολους γειτονες οπως και στο διαμερισμα. Και δυο προβληματα που αντιμετωπισε η ξαδερφη μου και μια φιλη μου που μενουν σε μεζονετα σε οικισμο. Στην πρωτη περιπτωση υπηρχε ασυμφωνια σχετικα με τον κηπουρο (δεν θελανε μερικοι ιδιοκτητες να πληρωνουν) με αποτελεσμα ο κοινος κηπος να εχει παρατηθει εντελως και να εχει γεμισει αγριοχορτα κτλ σκετη ασχημια! Και στην 2 περιπτωση ο σκυλος των διπλανων συνεχως περνουσε στον κηπο της φιλης μου και κατουρουσε και εκανε και την χοντρη αναγκη του.

Επισης αν ο οικισμος ειναι κυκλικος οταν καθεσαι στο κηπο σου βλεπεις τους απεναντι, ποτε δεν εισαι πριβε. Και τελος μην νομιζεις οτι και με την ψησταρια δεν θα εχεις προβλημα (παλι ψηνεται μας γεμισατε τσικνα κτλ)Οποτε αν ειναι να φυγεις απο το διαμερισμα σου για να αποφυγεις τους 'καλους' σου γειτονες σκεψου οτι και σε οικισμο μπορει να αντιμετωπισεις ακριβως τους ιδιους! Οποτε το ερωτημα δεν ειναι γενικα μεζονετα ή διαμερισμα αλλα ανεξαρτητη μεζονετα ή διαμερισμα;:rolleyes:

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι, όσο ελκυστική και δελεαστική ακούγεται ακόμη και η ιδέα της μεζονέτας, όταν υπάρχουν μικρά παιδιά, τίθεται ένας βαθμός δυσκολίας αρκετά μεγάλος, λόγω των πολλών επιπέδων φυσικά.

 

Το πατρικό μου ήταν μονοκατοικία με κήπο, σε ένα επίπεδο, χωρίς εσωτερική σκάλα, και προσωπικά θεωρώ πως είναι το ιδανικό, ελπίζω να αξιωθούμε να έχουμε κάτι ανάλογο στο μέλλον με την οικογένεια μου.:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμενα σε μεζονετα διπατη με ενοικιο πριν κανω παιδια 3 χρονια και οταν ηρθε η ωρα να αγορασουμε σπιτι ειπα οτι θες εκτος απο μεζονετα. Ειναι τι αντεχει ο καθενας. Ειχα βαρεθει το πανω κατω για οτιδηποτε ξεχναγα και καποια περιοδο που αρρωστησα σοβαρα και δεν μπορουσα να κινηθω για μηνες κοιμομουν στο σαλονι κουζινα και ο αντρας μου στον αλλον καναπε για να μου κανει παρεα ηταν αδυνατον να ανεβακατεβαινω. Με παιδια δεν θα το σκεφτομουν καν ειδικα χωρις ασανσερ αλλα και με ασανσερ να μου την χαριζαν δεν θα την επαιρνα ειδικα σε μερος μακρια απο αλλα σπιτια.

 

Οταν αγορασαμε το σπιτι μας διαμερισμα μεγαλο ανετο και με θεα ανοιχτα δηλαδη δεν σε κλεινει κανενας ενιωσα απο την πρωτη στιγμη οτι μπηκα σπιτι μου. Ειδικα με το ζωηρο παιδι που εβγαλα δεν θα μπορουσα να μας διανοηθω σε μεζονετα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...