Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγκαία βοήθεια σε περίπτωση δωρεάς


Recommended Posts

Πώς μπορείτε να προσφέρετε για να υλοποιηθεί μια δωρεά?

 

έχετε ένα αποθηκευτικό χώρο να διαθέσετε έτσι ώστε να συγκεντρωθούν τα υλικά?

(κατά προτίμηση σε κεντρικό χώρο στην Αθήνα ή έστω πχ να είναι εντός της Αττικής)

 

έχετε ένα μικρό βάν ή αυτοκίνητο με αρκετό χώρο (ανάλογα με τον όγκο της δωρεάς πχ και φορτηγάκι) που μπορείτε να οδηγήσετε απο τον αποθηκευτικό χώρο, στον οργανισμό που θα γίνει η δωρεά?

 

γράψτε εδώ εάν έχετε κάτι τέτοιο στην διάθεσή σας.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 8 months later...
  • 2 months later...

Καλημέρα σας

 

Έχω μια τηλεόραση μικρή βέβαια για υπνοδωμάτιο SABBA γερμανικής τεχνολογίας .

Δουλεύει κανονικά , είναι σχεδόν καινούργια .

 

Την αλλάξαμε με μια μεγαλύτερη διότι η γυναίκα μου απέκτησε καταρράκτη από της πολλές κορτιζόνες που παίρνει και δεν μπορεί να βλέπει σε μικρή τηλεόραση από το κρεβάτι της τα βράδια .

 

Όποιος ενδιαφέρετε μπορεί να μου γράψει εδώ και εγώ θα σας δώσω τα πλήρη στοιχεία της διεύθυνσης μας ώστε να έρθει κάποιος να την παραλάβει .

 

Δυστυχώς η αναπηρία μάς εμποδίζει να σας την φέρουμε εμείς στον Χώρο σας .

 

Με σεβασμό και εκτιμήσει

Μ.Μ.Μ

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δυστυχως δεν εχουμε ουτε χωρο ουτε μεγαλο αμαξι αλλα αν μπορουμε να βοηθησουμε αλλοιως πειτε μου

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως δεν εχουμε ουτε χωρο ουτε μεγαλο αμαξι αλλα αν μπορουμε να βοηθησουμε αλλοιως πειτε μου

 

Ευχαριστώ τινακι !! αλλά το μήνυμα είναι παλιό, η τηλεόραση δόθηκε σε μια κοπέλα μέσα από το parents που είχε την μητέρα της κατάκοιτη .

 

Αν μιλάς για εμένα και το μήνυμα που έβαλα ??

 

Ήρθαν και την πήραν .

 

Να είσαι καλά

Με σεβασμό και εκτίμηση

ΜΩΥΣΗΣ

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

η προσφορα μας ισχυει για οποιον την χρειάζεται :wink:

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Υπεροχη ιδεα!!!!!!Εγω κατα καιρους εχω δωσει πολλα πραγματα των παιδιων,σε γνωστους και αγνωστους και το μονο που επιθυμω ειναι να πιανουν τοπο,γιατι ολα αποκτηθηκαν με πολυ αγαπη και απ το υστερημα μας.Καλες γιορτες σ ολους!!!!

Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ...."ΜΑΜΑ"!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας!

 

 

το θέμα είναι για ποιό πράγμα να οργανωθεί όμως ένας τέτοιος χώρος?

για κατανάλωση εντός φόρουμ ή για αποστολή σε φιλανθρωπικά ιδρύματα?

 

 

πως θα γίνει, θα γίνεται επιλογή πραγμάτων απο μέλη του φόρουμ και τα υπόλοιπα θα στέλνονται σε ιδρύματα?

(δεν είναι λίγο περίεργο αυτό? )

 

επίσης αυτός ο χώρος πότε θα ανοίγει? (μιαφορά το μήνα ? αν καποιος δε μπορεί τότε?)

 

επίσης , αυτός ο οποίος τον έχει, θα τον βαραίνει και κάποια ευθύνη,

δηλαδή δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό να το αναλάβει κάποιο μέλος και στην τελική να είναι αποδέκτης ενδεχομενων παραπόνων στην οποιαδήποτε περίπτωση???

 

αν είναι για κατανάλωση για τα μέλη του φόρουμ συμπεριλαμβάνει οτι στον χώρο θα πηγαίνουν μέλη να δίνουν αλλά και να παίρνουν πράγματα.

άρα θα πηγαινοερχονται άτομα, μια φορά το μήνα για παράδειγμα.

αν δε μπορουν τότε, θα ζητουν να πάνε άλλη φορά? αν είναι να ανοίγει κάθε 15 μέρες.

 

θα είναι ο χώρος αυτός επίσημος για την εταιρεία? ή θα είναι απλώς οργάνωση των γονέων?

 

όσον αφορά την εταιρεία και επίσημο χώρο -

εάν έχει κάποιος ένα χώρο αποθήκη τον οποίο μπορεί να διαθέσει,

μπορώ να ρωτήσω λογιστρια για το εάν μπορεί αυτό επίσημα να ενταχθεί στην εταιρεία σαν υποκατάστημα οπου ο κάτοχος να κάνει δωρεάν παραχώρηση, (να μην πληρώνεται δηλαδή για ενοίκιο αυτής της αποθήκης)

και να πληρώνει πχ η εταιρεία το ρεύμα και το νερό και τα έξοδα αυτού του χώρου (για ένα χώρο όπως ένα δωμάτιο δε νομίζω να είναι πολύ υψηλά και να μπορέι απο τον ερχόμενο χρόνο η εταιρεία να τα πληρώσει αυτά).

 

Όμως,.. ο κάτοχος θα μπορεί να ανοίγει το χώρο (θα έχει το χρόνο μια φορά το μήνα?) και θα θέλει να έχει συνεργασία με την ΕΕΕΓ ?

επίσης απο την λογίστρια δεν ξέρω εάν το υποκατάστημα αυτό για παράδειγμα, χρειάζεται να είναι συνεδεμένο με κάποιο έμμισθο εργαζόμενο? επειδή δεν γνωρίζω, γράφω με επιφυλακτικότητα.

 

Πάντως δεν ειναι απαραίτητο να ξεκινήσει το θέμα έτσι, όπως γράφω και πιο κάτω.

 

 

ΕΠΙΣΗΣ εκτός του χώρου

χρειάζονται άτομα που θα δεσμευτούν,

σταθερή βάση, να αναλάβουν να μοιράζουν και να οργανώσουν τα πράγματα που θα υπάρχουν σε αυτό το χώρο. (δεν ειναι μονο δηλ. να βρεθεί ο χώρος... είναι σε συνάρτηση με τα άτομα που θα θέλουν να τον εκμεταλλευτούν)

 

δηλαδή

να πάρουν τις κούτες να τις χωρίσουν ανάλογα με το τι είναι,

να τις κλείσουν να γράψουν τοποθεσία παραλήπτη,

 

(ανάλογα με το σε ποιό ίδρυμα δηλ θα πάνε τα αντικείμενα)

 

να οργανώσουν δηλαδή τα αντικείμενα αυτά ως προς το που θα πάνε,

θα αποφασίζουν κιόλας ενδεχομένως,

για το που θα πάει το κάθε αντικείμενο.

 

οπότε -

 

ποιός μπορεί και θέλει να έχει τέτοιο ρόλο?

ποιός έχει το χρόνο να οργανώσει και μετά να φτιάξει και λίστα η οποία θα δημοσιεύεται (πχ 2 κουτες με ρουχισμο έφυγαν για ίδρυμα τάδε, 1 κούτα παιχνίδια για το ιδρυμα τάδε )

 

σαφώς μπορεί ίσως και πρέπει να είναι δύο άτομα και τρία τα οποία να μπορούν να συναντιούνται στον χώρο αυτό άρα παίζει και το θέμα της τοποθεσίας! που θα ειναι? όσοι ενδιαφέρονται θα μπορουν να πηγαίνουν εκεί κάθε τόσο? ο ιδιοκτήτης θα εχει πρόβλημα να ειναι εκεί κάθε τόσο αυτά τα άτομα ???!

 

θα έλεγα να το σκεφτείτε πολύ καλά γιατί θα είναι πολύ κρίμα να αρχίσει μια τέτοια προσπάθεια χωρίς πρίν να έχει υπολογιστεί η κάθε λεπτομέρεια για να δείτε ότι μπορεί να λειτουργήσει το σύστημα αυτό,

και να ναυαγήσει στα μέσα.

 

σίγουρα πχ κάθε εβδομάδα τα άτομα αυτά θα πρέπει να μπορούν να διαθέσουν ένα τετράωρο !

 

(για να συνεννοηθούν, να γράψουν, να πάνε στο χώρο, να συσκεφθούνκτλ)

 

Ίσως αρχικά να γίνει κάποια επιτροπή, ανεξάρτητα απο την εταιρεία,

και όταν λειτουργήσει σαν σκεπτικό,

να ενταχθεί στην εταιρεία

και να υπάρχει αποζημίωση απο την εταιρεία (εφόσον τα κονδύλια το επιτρέπουν αλλά λογικα στο μέλλον θα το επιτρέψουν)

των συμμετεχόντων όσον αφορά τις βενζίνες, υλικά συσκευασίας και λογαριασμούς του χώρου που θα χρησιμοποιείται.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ Μαρία το ειχα σκεφτεί πιο απλά.

Ενας χώρος ή και δύο ιδιωτικοί , μια αποθηκούλα πολυκατοικίας η ένα γκαράζ και οποιος θέλει να παει πραγματα για χάρισμα και να μπορεί να παρει ο ιδιος καποια άλλα αν το επιθυμει.

Να υπάρχει ειδικός χώρος εδώ στο σιτε να γραφει τι υπάρχει εκει και να δηλώνει ο καθένας τι θα παει και τι θα παρει απο κει.

Δηλαδή για δική μας ανταλλαγή και κατανάλωση.

Οταν ειναι να γινει δωρεά σε ιδρυμα τοτε το γραφουμε παλι εδώ και τι πραγματα απο αυτά που υπαρχουν εκει και πανε.

 

Παράδειγμα:

Εχω ένα θρανιάκι δεν το χρειάζομαι το βάζω στηνλιστα αφού το παω στον χώρο και το περνει η Χ. που το γραφει στην λιστα και μετά παει και το παραλαμβάνει. Εμένα μου άρεσε κατι αλλο απο την λιστα παλι το ανακοινωνω στην λιστα και μετα παω και το περνω κλπ

Link to comment
Share on other sites

σορρυ τα παρακατω τα έγραψα σαν συνεχεια του προηγούμενου μυνήματος. η απάντηση στην angela βρισκεται στο επομενο μου μυνημα :-)

η μεγαλύτερη δυσκολία βρίσκεται πιστεύω στο ότι η Αθήνα ειναι μεγάλη πόλη και είναι πρόβλημα εάν ο χώρος ειναι σε ένα άκρο της Αθηνας,

ενώ οι γονείς που θέλεουν να βοηθήσουν σε άλλο άκρο της αθήνας ή σε δυο τρία άκρα, διάσπαρτοι,... ...

 

θα πρέπει ο χώρος να είναι σε κοντινό μέρος στα μελη που θελουν και μπορούν να δεσμευτούν.

 

θεωρώ οτι αυτή η προσπάθεια δεν γινεται να πραγματοποιηθεί,

εάν δεν βρεθούν τα μέλη πρώτα που θα δεσμευτούν ?

 

οπότε πρώτα θα έλεγα να βρεθούν τα μέλη που μπορούν να δεσμευτούν σε βάθος χρόνου,

και μετά ίσως να βρεθεί ένας χώρος , που να διευκολύνει τα μέλη αυτά να οργανωθούν / δεν ξέρω, προτείνετε και θα δουμε!

 

γιατί χώρος, χωρίς τους γονείς που θα τον εκμεταλλευτούν,

θα πάει στράφι...

 

επίσης, οι αναγνώστες και τα άλλα μέλη, οφείλουν να δείξουν εμπιστοσύνη στην κρίση αυτών των μελών

 

αλλά και τα μέλη αυτά να είναι προετοιμασμένα οτι μπορεί να δεχτούν κριτική για την όποια τους απόφαση, για διανομή των αγαθών...

 

Είναι αναγκαίο να γίνεται διανομή των αγαθών καθώς λίγοι χώροι δέχονται όλα τα πράγματα ανεξαιρέτως.... οπως και επίσης μπορεί να υπάρχει καθε μηνα άλλου είδους προσφορά σε μεταχειρισμένα είδη απο τους γονείς...

 

άλλο ερώτημα... τα είδη αυτά μετά απο ένα μήνα παραμονής στην αποθήκη, θα δίνονται σε ιδρύματα /συλλογους?

μήπως να έρχονται (κατόπιν ειδοποίησης) εκπρόσωποι ιδρυμάτων να παίρνουν οι ίδιοι οτι χρειάζονται εαν δεν υπαρχει δυνατότητα αποστολής/μεταφοράς των αγαθών?

 

θελει σκέψη, αλλά εάν ξεκαθαριστούν όλα αυτά τότε θα μπορεί να γίνει κάτι γερό και σταθερό.

 

όπως βλέπετε όμως, δεν ειναι κατι πολύ ευκολο που μπορεί να γίνει γρήγορα και άμεσα χωρίς πριν να εχουν απαντηθεί όλα αυτά τα ερωτήμτα καθώς και πολλά άλλα που είμαι σίγουρη οτι θα προσθέσετε και εσείς!

 

θα ήταν καλό ο καθένας να προσπαθήσει να απαντήσει αυτά τα ερωτήματα για να δουμε που βρισκόμαστε! (οχι απαράιτητα δεσμευσης για συμμετοχή, αλλά των ερωτημάτων που θέτω όσον αφορά το που και πως θα γίνει η οργάνωση)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

έλα angela δεν ειχα δει το μυνημά σου,

 

μακαρι να λειτουργήσει,

έτσι όπως τα λές,

 

αλλά τα πράγματα πχ που ειναι να πανε στο ιδρυμα ποιος θα τα πάει και θα τα βαλει σε κουτες (αν δεν ειναι ΄δηη? )

 

επίσης την αποθήκη αυτή κάθε πότε θα την ανοίγει?

 

αυτός που την έχει αναλαμβάνει να τα οργανωσει ολα αυτα? ειναι μεγάλη ευθύνη και απαιτεί δέσμευση όπως και να έχει...

 

θα πρέπει να συνεννοηθεί ο ιδιοκτητης να τα δώσει σε ιδρυμα ή θα το κανει άλλος για αυτόν και άλλος την μεταφορά/?...

 

νομίζω δυσκολα θα δεχτεί καποιος να παραχωρησει το χώρο, αν απο πρίν δεν γνωρίζει όλα αυτά τα πράγματα....?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Μαρία το ειχα σκεφτεί πιο απλά.

Ενας χώρος ή και δύο ιδιωτικοί , μια αποθηκούλα πολυκατοικίας η ένα γκαράζ και οποιος θέλει να παει πραγματα για χάρισμα και να μπορεί να παρει ο ιδιος καποια άλλα αν το επιθυμει.

Να υπάρχει ειδικός χώρος εδώ στο σιτε να γραφει τι υπάρχει εκει και να δηλώνει ο καθένας τι θα παει και τι θα παρει απο κει.

Δηλαδή για δική μας ανταλλαγή και κατανάλωση.

Οταν ειναι να γινει δωρεά σε ιδρυμα τοτε το γραφουμε παλι εδώ και τι πραγματα απο αυτά που υπαρχουν εκει και πανε.

 

Παράδειγμα:

Εχω ένα θρανιάκι δεν το χρειάζομαι το βάζω στηνλιστα αφού το παω στον χώρο και το περνει η Χ. που το γραφει στην λιστα και μετά παει και το παραλαμβάνει. Εμένα μου άρεσε κατι αλλο απο την λιστα παλι το ανακοινωνω στην λιστα και μετα παω και το περνω κλπ

 

 

Να υπάρχει ειδικός χώρος εδώ στο σιτε να γραφει τι υπάρχει εκει και να δηλώνει ο καθένας τι θα παει και τι θα παρει απο κει.

Δηλαδή για δική μας ανταλλαγή και κατανάλωση.

Οταν ειναι να γινει δωρεά σε ιδρυμα τοτε το γραφουμε παλι εδώ και τι πραγματα απο αυτά που υπαρχουν εκει και πανε

 

Για να γίνει αυτό πρέπει να βρεθεί ένας μόνιμος χώρος όπου θα συγκεντρώνονται τα διάφορα αντικείμενα , και αυτό βέβαια απαιτεί …χρόνο και χρήμα .

 

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει, και έπρεπε να γίνει νωρίτερα , είναι να βρίσκαμε έναν χώρο σε κάποια ενορία – εκκλησία , η δημαρχείο , και εκεί να συγκεντρώναμε ότι μπορούσε ο καθένας( ένα μικρό δωράκι δηλαδή ) ώστε να τα δίναμε σε διάφορα παιδικά νοσοκομεία η ορφανοτροφεία τώρα τα Χριστούγεννα !!!

 

Αυτό θα μπορούσαμε να το συνδυάσουμε εύκολα και σαν εκδρομή , στο παιδικό νοσοκομείο της Πεντέλης π.χ !! ( ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ) θα άξιζε τον κόπο !!!

 

Εκεί έχει και ταβέρνες έχει καφενεία όπου θα μπορούσαμε να γνωρισθούμε και να συζητήσουμε για έναν μόνιμο χώρο , στην ανάγκη να νοικιάζαμε ένα μικρό διαμέρισμα, μια αποθήκη , δίνοντας όλοι από 5εβροπουλα τον μίνα !! δεν είμαστε λύγα άτομα , είμαστε πολλά και αν το θέλαμε μπορούσαμε να το πραγματοποιήσουμε , ποτέ δεν είναι αργά !!

 

Άλλωστε και εμείς θα βγαίναμε κερδισμένοι όλο και κάτι θα ξεφορτωνόμασταν αλλά και θα…. Φορτωνόμασταν !!! μην το ξεχνάτε ειδικά το δεύτερο ααχαχα

 

Χρόνια πολλά

Ευτυχισμένα Χριστούγεννα

Με σεβασμό και εκτίμηση

ΜΩΥΣΗΣ

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...