Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ??? (το έχετε ξανακούσει;)


Recommended Posts

Πήγα την Πέμπτη στον γιατρό για την εξέταση του μήνα και είδαμε ότι ο τράχηλος έπεσε στα 21χιλ μέσα σε 2 βδομάδες! Μου είπε ξεκούραση κλπ και ότι το σκέφτεται να μου βάλει πεσό (κάπως έτσι το είπε) και όταν τον ρώτησα τι είναι αυτό μου είπε ότι είναι δαχτυλίδι για να κρατησει τον τράχηλο. Τον ρώτησα αν εννοεί περίδεση και μου είπε ότι πλέον είναι αργά για να κάνουμε περίδεση.

Με το που γύρισα σπίτι άρχισα να ψάχνω αλλά δεν βρήκα κάτι. Ρώτησα και μία φίλη νοσηλεύτρια και επίσης και δεν το είχε ξανακούσει. Εννοείται ότι την επόμενη φορά που θα πάω θα ρωτήσω περισσότερα (ήμουν βλέπετε σίγουρη ότι από το ίντερνετ θα έβρισκα πληροφορίες), αλλά μέχρι τότε όποιος ξέρει λεπτομέρειες για την διαδικασία αυτή μπορεί να μου πει ό,τι γνωρίζει???

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Δες λίγο στα λινκς που εμφανίζονται στο google. Εγώ έχω ακούσει ότι χρησιμοποιείται όταν υπάρχει πτώση μήτρας, αλλά προφανώς είναι και για την δική σου περίπτωση. Ο γιατρός σου θα ξέρει καλύτερα.

http://www.google.gr/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CE%B4%CE%B1%CF%87%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B9+%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%87%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CF%82#sclient=psy&hl=el&q=%CF%80%CE%B5%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%82+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7+%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD+%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD&aq=f&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&fp=c2534d59ccb5cd6b

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εγώ το γκούγκλαρα με ένα -σ- η χαζή! Αλλά και πάλι έχεις δίκιο πουθενά σχεδόν δεν λέει για εγκυμοσύνη. Τεσπα θα τον ρωτήσω αναλυτικά την επόμενη φορά. Αν βέβαια το κάνουμε, γιατί δεν τον είδα και πολύ σίγουρο. Και πάλι ευχαριστώ!!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμένα!!! θα ήθελα να σου πω την προσωπική μου εμπειρία. Στο β επιπέδου διαγνώστηκα με κοντό τράχηλο (2 εκ) και έκανα περίδεση. 10 ημερες μετά κόλλησα τον Η1Ν1 και έκανα πνευμονία. Από τον πολύ βήχα, ο τράχηλός μου έμεινε ο μισός. Η γιατρός μου μου τοποθέτησε και δαχτυλίδι γιατί κινδύνευα με πρόωρο τοκετό (28 εβδομάδων). Όπως βλέπεις, ακόμη δεν έχω γεννήσει, το δαχτυλίδι μου το αφαίρεσε εχθές και ουσιαστικά βοήθησε πολύ στο να κρατηθώ μέχρι και τώρα! Βέβαια είμαι στο κρεβάτι συνέχεια. Από ότι έμαθα το δαχτυλίδι χρησιμεύει στο να μην πιέζει το κεφάλι του παιδιού τον τράχηλο, και να πιέζει το δαχτυλίδι. Από εχθές που το έβγαλα νοιώθω μεγάλη διαφορά, με πιέζει το μωρό χαμηλά, αλλά πλέον δε φοβάμαι.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο πεσσός (ή δαχτυλίδι) για πρόληψη πρόωρου τοκετού.

 Είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο. Η διεθνής εμπειρία δείχνει ότι η κλασσική περίδεση πράγματι δεν έχει αποτελέσματα (παρά τα λεγόμενα κάποιων γυναικολόγων στην Ελλάδα). Το μόνο που αποδεδειγμένα έχει αποτελέσματα είναι η χορήγηση προγεστερόνης (σε ένεση ή κολπικά- όχι από το στόμα!) και πήρε πρόσφατα έγκριση από το FDA Αμερικής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας χιλιοευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

mariob για την περίδεση είχαμε συζητήσει με τον γιατρό μου στην αρχή ακόμα και δεν ήταν πολύ ζεστός στο να την κάνουμε. Συγκεκριμένα είχε πει ότι δεν αισθάνεται διασφαλισμένος με το να μου την κάνει. Και αυτός πρότεινε εξαρχής την προγεστερόνη που λες.

 

Trying δεν βλέπω πόσο ακριβώς είσαι, αλλά καταλαβαίνω ότι είσαι προς το τέλος...Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!!! :) Με τον βήχα κόντυνε κι αλλο ε? Θέλει πολύ προσοχή γμτ κι εγώ με ήδη ένα παιδάκι δυσκολεύομαι πολύ μπορώ να πω :-(

 

Αν θέλεις σε παρακαλώ γράψε μου κάποιες λεπτομέρειες για την διαδικασία, είδος αναισθησίας, χρόνος παραμονής στο νοσοκομείο, επίπονη ή όχι, κόστος, τι σου είπε ο γιατρός σου να προσέχεις μετά, έμεινες στο κρεβάτι και ό,τι άλλο μπορείς να σκεφτείς. Όσες λεπτομέρειες μπορώ να μάθω από κάποια κοπέλα που το έχει κάνει, τόσο πιο ήρεμη θα είμαι, γιατί οι γιατροί δεν στα λένε πάντα όλα από την αρχή.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα να γράψω ότι εμένα ακόμα είναι σε ισχιακή προβολή, αλλά έτσι με κλωτσάει μερικές φορές κάτω και αυτό με φοβίζει. Από την άλλη δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να γυρίσει με το κεφάλι κάτω, γιατί όλο το βάρος είναι στο κεφάλι, οπότε θα έχω μεγαλύτερη πίεση φαντάζομαι...

 

Της λέω να είναι ήσυχη αλλά δεν με ακούει και πολύ :D

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εαν ειχες ιστορικο και αν ειχες ξανακανει περιδεση οπως εγω ειλικρινα απορω για το ρισκο που πηρε και δεν σου εκανε τη περιδεση. Το χω ξαναδει και σε αλλους γιατρους και νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης να μην ξανασυμβει κατι.

Και εσυ εισαι και τυχερη διοτι σε προλαβε στα 21 χιλ.. αν ειχες καθυστερησει να πας ή καποια αλλη συγκυρια σε ειχε φερει σε πιο δυσκολη θεση?

 

ΣΥΓΝΩΜΗ κιολας που το λεω αλλα αν υπαρχει ιστορικο αυτο ηταν ρισκο.. ελπιζω το συστημα με τον πεσο (και εγω για πτωση μητρας το χω ακουσει αλλα για αντικατασταση περιδεσης δεν ηξερα) να σε κρατησει διοτι το μωρο βαραινει οσο περναει ο καιρος οπως ξερεις και μαλλον και εκει θα πρεπει να ξεκουραζεσαι και να προσεχεις πολυ.

 

ελπιζω πως ολα θα πανε καλα κοριτσι μου και θελω να μαθαινω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο πεσσός (ή δαχτυλίδι) για πρόληψη πρόωρου τοκετού.

http://www.fetalmedicine.com/fmf/10-randomized-trials/02-prematurity-in-singletons/introduction-2/index.html

Είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο. Η διεθνής εμπειρία δείχνει ότι η κλασσική περίδεση πράγματι δεν έχει αποτελέσματα (παρά τα λεγόμενα κάποιων γυναικολόγων στην Ελλάδα). Το μόνο που αποδεδειγμένα έχει αποτελέσματα είναι η χορήγηση προγεστερόνης (σε ένεση ή κολπικά- όχι από το στόμα!) και πήρε πρόσφατα έγκριση από το FDA Αμερικής.

 

 

δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα εχω υποψιν μου (ισως λανθασμενα) πως η προγεστερονη ενισχυει τον πλακουντα ενω τα τοκολυτικα ειναι αυτα που προστατευουν τον τραχηλο απο τις συσπασεις.

 

Εγω απο την προσωπικη μου εμπειρια οταν εκανα περιδεση επαιρνα Pre par για να μην εχω συσπασεις εντατικα και αντιβιωτικη αγωγη στις αρχες καθε μηνα εκτος των δυο τελευταιων μηνων για να αποφυγουμε ενδοκολπικες μολυνσεις εστω και ιογενεις γιατι ειναι η απειλη της περιδεσης.Η δε περιδεση κραταει σφιχτα τον τραχηλο με το θηλυκωμα που κανει αλλα δεν διασφαλιζει την εγκυμοσυνη κατι το οποιο ερχεται να κανει το τοκολυτικο προλαμβανοντας τις συσπασεις.

 

Βεβαια οι εκτακτες περιπτωσεις χαλαρωσης του τραχηλου (η ανεπαρκειας) ειτε οριακα προλαμβανονται με περιδεση ενεχοντας καποιους μολυσματικους κινδυνους ειτε με πεσσο με την οποια συνεπεια και αγωγη.

 

Η προγεστερονη ηταν απαραιτητη μονο στο α τριμηνο που ειχα καφε υγρα ως ενισχυση του πλακουντα για την αποφυγη αποκολλησης..

 

αλλα προφανως ο καθε γιατρος εχει τη αποψη του περι του θεματος και εμεις ειμαστε ερμαια στα χερια τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα εχω υποψιν μου (ισως λανθασμενα) πως η προγεστερονη ενισχυει τον πλακουντα ενω τα τοκολυτικα ειναι αυτα που προστατευουν τον τραχηλο απο τις συσπασεις.

 

Εγω απο την προσωπικη μου εμπειρια οταν εκανα περιδεση επαιρνα Pre par για να μην εχω συσπασεις εντατικα και αντιβιωτικη αγωγη στις αρχες καθε μηνα εκτος των δυο τελευταιων μηνων για να αποφυγουμε ενδοκολπικες μολυνσεις εστω και ιογενεις γιατι ειναι η απειλη της περιδεσης.Η δε περιδεση κραταει σφιχτα τον τραχηλο με το θηλυκωμα που κανει αλλα δεν διασφαλιζει την εγκυμοσυνη κατι το οποιο ερχεται να κανει το τοκολυτικο προλαμβανοντας τις συσπασεις.

 

Βεβαια οι εκτακτες περιπτωσεις χαλαρωσης του τραχηλου (η ανεπαρκειας) ειτε οριακα προλαμβανονται με περιδεση ενεχοντας καποιους μολυσματικους κινδυνους ειτε με πεσσο με την οποια συνεπεια και αγωγη.

 

Η προγεστερονη ηταν απαραιτητη μονο στο α τριμηνο που ειχα καφε υγρα ως ενισχυση του πλακουντα για την αποφυγη αποκολλησης..

 

αλλα προφανως ο καθε γιατρος εχει τη αποψη του περι του θεματος και εμεις ειμαστε ερμαια στα χερια τους.

 

Η προγεστερόνη κάνει τοκόλυση από το 2ο τρίμηνο και μετά και δεν ενισχύει τον πλακούντα. Κακώς δίνεται στο 1ο τρίμηνο για πάσα νόσο πχ για αποκολλήσεις, αιμορραγίες, συσπάσεις κλπ. Η μόνη ένδειξή της είναι σε γυναίκες με IVF.

Τα κλασσικά τοκολυτικά (πχ prepar) έχει δειχθεί από διεθνείς μελέτες ότι δεν δουλεύουν και γι αυτό δεν κυκλοφορούν πλέον στο εξωτερικό.

Η περίδεση έχει ένδειξη μόνο σε γυναίκες που σε προηγούμενες κυήσεις είχαν αποβολή (ές) 2ου τριμήνου. Σε κάθε άλλη περίπτωση έχει ένδειξη η προγεστερόνη. Η προσθήκη ή μη αντιβιοτικών εξαρτάται από το αν βρεθούν μικρόβια στην καλλιέργεια κολπικού υγρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η προγεστερόνη κάνει τοκόλυση από το 2ο τρίμηνο και μετά και δεν ενισχύει τον πλακούντα. Κακώς δίνεται στο 1ο τρίμηνο για πάσα νόσο πχ για αποκολλήσεις, αιμορραγίες, συσπάσεις κλπ. Η μόνη ένδειξή της είναι σε γυναίκες με IVF.

Τα κλασσικά τοκολυτικά (πχ prepar) έχει δειχθεί από διεθνείς μελέτες ότι δεν δουλεύουν και γι αυτό δεν κυκλοφορούν πλέον στο εξωτερικό.

Η περίδεση έχει ένδειξη μόνο σε γυναίκες που σε προηγούμενες κυήσεις είχαν αποβολή (ές) 2ου τριμήνου. Σε κάθε άλλη περίπτωση έχει ένδειξη η προγεστερόνη. Η προσθήκη ή μη αντιβιοτικών εξαρτάται από το αν βρεθούν μικρόβια στην καλλιέργεια κολπικού υγρού.

 

εγω εχω αποβολη 2ου τριμηνου στο ενεργητικο μου οπερ και εγενετο η περιδεση στην επομενη κυηση μου επιτυχως.

 

Σχετικα με τα utrogestan δεν εχω αποψη παραπανω απο αυτα που γιατροι (δοξα το Θεο 6 ως τωρα) μου χαν πει αλλα για να το λες κατι θα εχεις διαβασει μιας και δειχνεις καλα διαβασμενη, αρα θα σε πιστεψω.

 

Σχετικα με τα pre par δεν ξερω αν θα συμφωνησω σε αυτο που γραφεις διοτι εγω ειχα την μικρη σε θεση απο 6,5 μηνων και πιστευω οτι μονο με τα χαπια απεφυγα τις συσπασεις, αφου μολις εκανα την περιδεση αρχισαν καπακι οι συσπασεις και με αυτο το φαρμακο συνηλθα ενω μηνες μετα μολις τα διεκοψα με εντολη του γιατρου εντος 48 ωρων (τοσο κατα μεσο ορο χρειαζεται λενε οι ειδικοι να παψει η δραση ενος φαρμακου) ξεκινησαν οι συσπασεις και γεννησα.

 

πιστευω οτι για τα Pre par εγινε οτι και με αλλες χιλιαδες φαρμακα.. εληξε η διαρκεια της πατεντας και τα εριξαν σε τριτοκοσμικες χωρες οικονομικοτερα οπου και αντικατασταθηκαν με νεα τοκολυτικα στην Ευρωπη.. τωρα λαθος η σκεψη μου η σωστη δεν εχει πολυ σημασια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! η γιατρός μου, μου τοποθέτησε τον πεσσό στο ιατρείο της, και πραγματικά δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα! δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω πέρα από την καθιερωμένη επίσκεψη. Το μόνο που χρειάζεται προσοχή, είναι εκείνη την ώρα να δεις εάν σε ενοχλεί. Εάν συμβεί αυτό μπορεί να χρειαστεί να σου αλλάξει το μέγεθος του δαχτυλιδιού. Ο στόχος είναι να μην το καταλαβαίνεις καθόλου. Μη φοβάσαι, είναι πάρα πολύ απλή διαδικασία, και δεν καταλαβαίνεις τίποτα!!!

Εγώ δυστυχώς έμεινα στο κρεβάτι, σε απόλυτη ακινησία, από την 28η εβδομάδα, έως και τη Δευτέρα που μπήκα στην 36η εβδομάδα και μου αφαίρεσε το δαχτυλίδι. Έκανα κάθε μέρα αντιπηκτικές ενέσεις και έπαιρνα και προγεστερόνη ενδοκολπικά.

Νομίζω ότι η πνευμονία χειροτέρεψε πάρα πολύ την κατάσταση στον τράχηλο, διότι η μεγάλη αλλαγή συνέβη τις ημέρες που νοσηλευόμουν στο νοσοκομείο. Τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά!!! ¨αμα σταματούσαν και οι εμετοί, θα ένοιωθα θεά!! Τώρα περιμένω να γεννήσω από μέρα σε μέρα. Εάν δε γεννήσω μέχρι τη Δευτέρα, θα μου κόψει και την περίδεση, και με βλέπω μεγάλη εβδομάδα στο μαιευτήριο. :wink:

Ότι άλλο χρειάζεσαι είμαι στη διάθεσή σου!!!

Link to comment
Share on other sites

εαν ειχες ιστορικο και αν ειχες ξανακανει περιδεση οπως εγω ειλικρινα απορω για το ρισκο που πηρε και δεν σου εκανε τη περιδεση. Το χω ξαναδει και σε αλλους γιατρους και νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης να μην ξανασυμβει κατι.

Και εσυ εισαι και τυχερη διοτι σε προλαβε στα 21 χιλ.. αν ειχες καθυστερησει να πας ή καποια αλλη συγκυρια σε ειχε φερει σε πιο δυσκολη θεση?

 

ΣΥΓΝΩΜΗ κιολας που το λεω αλλα αν υπαρχει ιστορικο αυτο ηταν ρισκο..

 

ελπιζω πως ολα θα πανε καλα κοριτσι μου και θελω να μαθαινω νεα σου.

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη ανακάλυψα μόνη μου ότι ο τράχηλος ήταν επικίνδυνα κοντός και πήγα σε γιατρό δημόσιου νοσοκομείου να πάρω 2η γνώμη γιατί ο γιατρός μου τα παρουσίαζε όλα τέλεια (με 22χιλ στην β επιπέδου :evil:). Από 22χιλ στην β επιπεδου είχε πέσει στα 15χιλ και μου έδωσε προγεστερόνη. Τελικά γέννησα 36η βδομάδα με διαστολή από μέσα 8ου.

 

Τώρα πήγα σε έναν δημοσίου πάλι αλλά έμπειρο με φήμη καλού γιατρού. Και μου είπε ότι δεν διασφαλίζεται με την περίδεση και ότι μπορει στην 2η ο τράχηλος να ανταποκριθεί πιο καλά κλπ κλπ. Τεσπα θεωρησε καλύτερο να μην το κάνουμε παίρνοντας όντως ρίσκο, αλλά βέβαια εις γνώση μου. Εν τω μεταξύ πήρα γνώμη από άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν τα ίδια, γι αυτό και ηρέμησα με την απόφαση να μην κάνουμε περίδεση.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου. Πραγματικά σημαίνουν πολλά και δεν το λέω έτσι. Κάθε θετική ενέργεια είναι πολύτιμη!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η προγεστερόνη κάνει τοκόλυση από το 2ο τρίμηνο και μετά και δεν ενισχύει τον πλακούντα. Κακώς δίνεται στο 1ο τρίμηνο για πάσα νόσο πχ για αποκολλήσεις, αιμορραγίες, συσπάσεις κλπ.

 

Η περίδεση έχει ένδειξη μόνο σε γυναίκες που σε προηγούμενες κυήσεις είχαν αποβολή (ές) 2ου τριμήνου. Σε κάθε άλλη περίπτωση έχει ένδειξη η προγεστερόνη.

 

Η προσθήκη ή μη αντιβιοτικών εξαρτάται από το αν βρεθούν μικρόβια στην καλλιέργεια κολπικού υγρού.

Αυτά τα έχω ακούσει/διαβάσει κι εγώ.

 

Όσο για τα μικρόβια εννοείς και μύκητες τύπου κάντιντα? Γιατί υποφέρω σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη από μύκητες και φοβάμαι μήπως επηρεάζουν και αυτοί τον τράχηλο. Ο γιατρός μου πάντως λέει ότι έχει δει πρόωρο τοκετό από μυκητες.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάθε μέρα αντιπηκτικές ενέσεις και έπαιρνα και προγεστερόνη ενδοκολπικά.

 

Νομίζω ότι η πνευμονία χειροτέρεψε πάρα πολύ την κατάσταση στον τράχηλο, διότι η μεγάλη αλλαγή συνέβη τις ημέρες που νοσηλευόμουν στο νοσοκομείο.

 

Τώρα περιμένω να γεννήσω από μέρα σε μέρα. Εάν δε γεννήσω μέχρι τη Δευτέρα, θα μου κόψει και την περίδεση, και με βλέπω μεγάλη εβδομάδα στο μαιευτήριο. :wink:

Ότι άλλο χρειάζεσαι είμαι στη διάθεσή σου!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Την περιμένα πώς και πώς!

 

Αντιπηκτικές ενέσεις γιατί έκανες? Συνδέονται με τον πεσσό? :confused:

 

Σϊγουρα η πνευμονία έβαλε το χεράκι της. Μα κι εσύ κοπέλα μου τι ατυχία ήταν αυτή!!!! Ευτυχώς τέλος καλό!

 

Άντε και με έναν πόνο να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωράκι! :D το καλύτερο δώρο Πάσχα για όλη την οικογένεια!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα!! Αντιπηκτικές ξεκίνησα να κάνω γιατί έμεινα στο κρεβάτι και σηκωνόμουνα μόνο για τουαλέτα, και φοβόταν η γιατρός μου μην κάνω θρόμβωση. Τώρα τις έκοψα για να μπορώ να κάνω επισκληρίδιο. Δε σχετίζονται με τον πεσσό, μην το σκέφτεσαι καθόλου!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια από εδώ και πέρα, μόνο καλά νέα να έχεις κοριτσάκι μου!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!:P

Ότι χρειαστείς, γράψε μου!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη ανακάλυψα μόνη μου ότι ο τράχηλος ήταν επικίνδυνα κοντός και πήγα σε γιατρό δημόσιου νοσοκομείου να πάρω 2η γνώμη γιατί ο γιατρός μου τα παρουσίαζε όλα τέλεια (με 22χιλ στην β επιπέδου :evil:). Από 22χιλ στην β επιπεδου είχε πέσει στα 15χιλ και μου έδωσε προγεστερόνη. Τελικά γέννησα 36η βδομάδα με διαστολή από μέσα 8ου.

 

Τώρα πήγα σε έναν δημοσίου πάλι αλλά έμπειρο με φήμη καλού γιατρού. Και μου είπε ότι δεν διασφαλίζεται με την περίδεση και ότι μπορει στην 2η ο τράχηλος να ανταποκριθεί πιο καλά κλπ κλπ. Τεσπα θεωρησε καλύτερο να μην το κάνουμε παίρνοντας όντως ρίσκο' date=' αλλά βέβαια εις γνώση μου. Εν τω μεταξύ πήρα γνώμη από άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν τα ίδια, γι αυτό και ηρέμησα με την απόφαση να μην κάνουμε περίδεση.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου. Πραγματικά σημαίνουν πολλά και δεν το λέω έτσι. Κάθε θετική ενέργεια είναι πολύτιμη![/quote']

 

 

ελπιζω στην καλυτερη δυνατη εκβαση και να που μαθαινω και οτι η προγεστερονη εχει και επιπλεον ρολο απο αυτο που ηξερα..

well done girls!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

οσες παίρνατε προγεστερονη κολπικα και χρειαστηκε να κανετε εξεταση-καλλιεργεια κολπικου υγρου, κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, κοβατε την θεραπεια και μετα κανατε την εξεταση? Εγω την εκοψα 4 μερες αλλα σημερα που πηγα να την κανω στο μικροβιολογικο βρηκε υπολειματα και μπορει λεει να χρειαστει επαναληψη της εξετασης...

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μάθω εμπειρίες για αυτη την εφαρμογή αν το έχει κάνει κάποια κοπέλα πρόσφατα ,είμαι στην 14 εβδομάδα με τραχηλο 23mm και φοβάμαι την περίδεση πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...