Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επειδή με φρούτα και λαχανικά μέχρι τώρα έχουμε αποτύχει παταγωδώς, σκεφτομουνα να δοκιμάσω και το ρυζάλευρο παρόλο που δεν το προτιμώ.

Η εναλλακτική με το ρυζάκι μ' αρέσει επίσης.

ds, γίνεται και χωρίς γάλα?:confused: Γιατί εγώ και το θήλαστρο...άστο καλύτερα:|

 

εχει τυχει να της το δωσω και χωρις γαλα ομως πρεπει να το κανεις πιο αραιο, πιο μελωμενο για να μην σου γινει πολυ στουμπος!

σου απαντησα και στο καφε μας;)

φιλια καληνυχτα!

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ds μια χαρά τα λες, δεν είχα κανενα λόγο αντιπαράθεσης, απλά συνέχισα το προηγούμενο μήνυμά μου, εννοείται πως κάθε παιδάκι αντιδρά διαφορετικά και να σου πω την αλήθεια αυτό που κάνεις με το βρασμένο ρυζάκι σκεφτομαι να το κανω κι εγώ, ίσως μια φορά τη βδομάδα, όχι καθε μέρα, ας στρώσει πρώτα ο πωπός μας και βλέπουμε :)

 

Eliza τι εννοείς ότι αποτύχατε? Δεν αρέσουν στο μωράκι σου? Αλλαξε συνδιασμούς, δώσε του και λίγο χρόνο και ξαναπροσπάθησε λίγες μερες αργότερα.

 

 

προς Θεου ουτε εγω ειχα λογο αντιπαραθεσης ,απλα το προηγουμενο σου μηνυμα φανηκε να απευθύνεται σε μενα οποτε απαντησα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις....;) καλη τυχη με το πωπο σας....;):)

 

 

 

ουτε εμενα τρωει γενικα ευκολα..αστα, προσπαθω να δοκιμαζω διαφορα αλλα μαλλον και οι δικες μας προσπαθειες ειναι ακαρπες...

τρωει μονο οταν ειμαστε σε αλλο σπιτι ή σε εστιατοριο....

με το ρυζακι τα παει καλα παντως...;)

 

 

 

να ρωτησω κατι αλλο...??

ειναι πολυ κακο, που οταν τελειωνουμε την προσπαθεια με ηρεμια και υποομονη και παντα οταν ειμαι σιγουρη πως δεν προκειται να φαει αλλο, της το αραιωνω λιγο ακομα και το βαζω στο ποτηρακι??

τρωει κατι λιγο ετσι και χωρις να δυσανασχετει ή να δειχνει πως δεν της αρεσει....

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα μανουλες.η μπεμπα μου ειναι στον τριτο μηνα και δεν χορτενει με το γαλα της (frisolak). σκευτικαμε να της δωσουμε μια κρεμουλα για να μην πειναει αλλα δεν ξερουμε ποια απο οσες κυκλοφωρουν στο εμποριο ειναι ιδανικη για το παιδακι μας. μηπως εχετε να μας προτεινεται κατι σαν πιο εμπειρες μανουλες ....ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι 6 μηνων επινε μονο γαλα.μην δωσεις κατι αλλο στο μωρο καλε χωρις να ρωτησεις το παιδιατρο σου.και εμενα επινε και δεν χορταινε και αυζησα την ποσοτητα.μονο αυτη ειναιι η λυση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω ένα θεματάκι σχετικά με το ρυζάλευρο. Χρησιμοποιώ ένα βιολογικό το οποίο διαλύεται ή με γάλα ή με νερό. Ο μπέμπης μου όμως με νερό δεν το τρώει. Οπότε αναγκάζομαι να παίρνω γάλα σκόνη, αφού με τις αντλήσεις δεν τα πήγα ποτέ καλά. Όμως, επειδή δεν του δίνω ρυζάλευρο κάθε μέρα (του δίνω μόνο όταν τρώει χορτόσουπα ή όταν έχει ευκοίλια ή όταν δεν έχει φάει καλά το μεσημέρι) το γάλα κάποια στιγμή λήγει και το πετάμε σχεδόν γεμάτο! Και παίρνω το μικρό κούτι!

 

Έχω δοκιμάσει να του δώσω φρουτάκι ή λίγο φαγάκι που περρίσεψε από το μεσημέρι, αλλά του πέφτουν βαριά. Από την άλλη, καλό είναι να υπάρχει κι ένα γάλα στο σπίτι γιατί κάτι μπορεί να συμβεί και να χρειασθεί.

 

Σκέφτηκα ότι το ιδανικό για την περίπτωση αυτή θα ήταν γάλα σκόνη σε φακελάκια! Κυκλοφορεί στην αγορά κάτι τέτοιο; Ή κάποιο γάλα σε μικρή-μικρή συσκευασία;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω ένα θεματάκι σχετικά με το ρυζάλευρο. Χρησιμοποιώ ένα βιολογικό το οποίο διαλύεται ή με γάλα ή με νερό. Ο μπέμπης μου όμως με νερό δεν το τρώει. Οπότε αναγκάζομαι να παίρνω γάλα σκόνη, αφού με τις αντλήσεις δεν τα πήγα ποτέ καλά. Όμως, επειδή δεν του δίνω ρυζάλευρο κάθε μέρα (του δίνω μόνο όταν τρώει χορτόσουπα ή όταν έχει ευκοίλια ή όταν δεν έχει φάει καλά το μεσημέρι) το γάλα κάποια στιγμή λήγει και το πετάμε σχεδόν γεμάτο! Και παίρνω το μικρό κούτι!

 

Έχω δοκιμάσει να του δώσω φρουτάκι ή λίγο φαγάκι που περρίσεψε από το μεσημέρι, αλλά του πέφτουν βαριά. Από την άλλη, καλό είναι να υπάρχει κι ένα γάλα στο σπίτι γιατί κάτι μπορεί να συμβεί και να χρειασθεί.

 

Σκέφτηκα ότι το ιδανικό για την περίπτωση αυτή θα ήταν γάλα σκόνη σε φακελάκια! Κυκλοφορεί στην αγορά κάτι τέτοιο; Ή κάποιο γάλα σε μικρή-μικρή συσκευασία;

Καλημέρα. Εγώ στην αρχή αντλούσα αλλά τώρα που βαρέθηκα όποτε χρειαστεί την φτιάχνω με λίγο ζωμό που έχω φυλάξει απ' τη μεσημεριανή σουπίτσα του και γίνεται πεντανόστιμο.

Το γάλα σκόνη να το αποφεύγεις, εφόσον απ' ότι είδα παίρνεις βιολογική κρέμα. Αν πάλι θες να το χρησιμοποιείς, πάρε κάποια του εμπορίου που το έχει ήδη μέσα στα συστατικά της.

 

Για τις μερίδες έτοιμου γάλακτος που ρωτάς, δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω. Εγώ όποτε χρειάστηκε να λείψω, αντλούσα μια-δυο μέρες πριν, ή αν ήταν έκτακτο έδινα κατεψυγμένο (έχω 2 δόσεις που τις ανανεώνω κατά καιρούς για μια ώρα ανάγκης).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες.η μπεμπα μου ειναι στον τριτο μηνα και δεν χορτενει με το γαλα της (frisolak). σκευτικαμε να της δωσουμε μια κρεμουλα για να μην πειναει αλλα δεν ξερουμε ποια απο οσες κυκλοφωρουν στο εμποριο ειναι ιδανικη για το παιδακι μας. μηπως εχετε να μας προτεινεται κατι σαν πιο εμπειρες μανουλες ....ευχαριστω πολυ

 

Θα ήταν καλύτερα να ρωτήσετε το γιατρό πριν αναλάβετε τέτοιες πρωτοβουλίες!;)

Όλα τα μωρά σε αυτή την ηλικία ΠΡΕΠΕΙ να τα παρακολουθεί γιατρός κάθε μήνα και να τον συμβουλεύεσθε για τέτοια θέματα.

 

ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΜΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ.

 

Ακόμη και να έγραφε όμως, πάλι το γιατρό θα έπρεπε να ρωτήσετε.

 

Edit

 

Mε ανησύχησε το ποστ αυτό και με έβαλε σε πολλές σκέψεις οπότε επέστρεψα για να ξαναγράψω.

 

Όταν λες ότι το μωρό δεν χορταίνει, τι εννοείς;

Ότι δεν χορταίνει με 6 γεύματα και σε ενοχλεί να του δώσεις 8;

Ότι δεν του φτάνουν τα 180 ml και σε ενοχλεί να του δώσεις 240;

Ότι το μωρό κλαίει ανάμεσα στα γεύματα και πιστεύεις ότι πρέπει να μην κλαίει;

 

Τα μωρά ΠΡΕΠΕΙ να τρέφονται αποκλειστικά με γάλα (μητρικό ή σκόνη) για ένα διάστημα της ζωής τους. Το πεπτικό τους σύστημα είναι ανώριμο να δεχθεί στερεές τροφές νωρίτερα.

 

Σε σπάνιες περιπτώσεις προτείνονται στερεές τροφές νωρίτερα από τον 6ο μήνα (κλεισμένο) και όταν αυτό συμβαίνει το κάνει ΜΟΝΟ ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ στην αρχή αντλούσα αλλά τώρα που βαρέθηκα όποτε χρειαστεί την φτιάχνω με λίγο ζωμό που έχω φυλάξει απ' τη μεσημεριανή σουπίτσα του και γίνεται πεντανόστιμο.

 

Πολύ καλή ιδέα! Θα το δοκιμάσω :D

 

Εγώ όποτε χρειάστηκε να λείψω, αντλούσα μια-δυο μέρες πριν, ή αν ήταν έκτακτο έδινα κατεψυγμένο (έχω 2 δόσεις που τις ανανεώνω κατά καιρούς για μια ώρα ανάγκης).

 

Δυστυχώς, τα πήγα τόσο άσχημα με τις αντλήσεις που πλέον δεν έχω καν θήλαστρο! Σταγόνα δεν έβγαινε...:(

Link to comment
Share on other sites

ειναι νωρις ακομα ....απο γεναρη θα μπουμε στις στερεες ,,,ρυζαλευρο προτεινει ο γιατρος..αλλα θα τον γραψω,

ξεκιναω με φρουτα λεω ...και συνεχιζω με βυζακι κλασικα

τα φρουτα τα βραζετε και τα αλεθετε μετα ...τα αλεθετε και τα αραιωνετε με νερο η γαλα?

χαζες ερωτησεις ..αλλα ειναι το πρωτο μου

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι νωρις ακομα ....απο γεναρη θα μπουμε στις στερεες ,,,ρυζαλευρο προτεινει ο γιατρος..αλλα θα τον γραψω,

ξεκιναω με φρουτα λεω ...και συνεχιζω με βυζακι κλασικα

τα φρουτα τα βραζετε και τα αλεθετε μετα ...τα αλεθετε και τα αραιωνετε με νερο η γαλα?

χαζες ερωτησεις ..αλλα ειναι το πρωτο μου

 

Tα φρούτα απλώς τα αλέθουμε. Δεν υπάρχει λόγος να τα βράζουμε και να καταστρέφουμε τις βιταμίνες!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα μπορουσα να αντλω απο το στηθος και απευθειας να φτιαχνω το ρυζάλευρο?

 

καθημερινα, λογω οτι τον αλλο μηνα επιστρεφω στην δουλεια, αντλω 150μλ περιπου και το καταψυχω.

η ποσοτητα ειναι μεγαλη και προτιμω να το κρατησω για την απουσια μου και οχι για τις κρεμες. διοτι το υπολοιπο θα πρεπει να της το δωσω με το μπουκαλι και απο μενα δεν το θελει. (λογικο, η πηγη ειναι διπλα μας και την μυριζουμε, εμεις θα πιουμε εμφιαλωμενο?)

οποτε θα πηγαινε για πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια,

σημερα ξεκινησαμε κι εμεις στερεα τροφη!

Αν και ειχα αποφασισει να ξεκινησουμε με καροτακια πουρε, το μεσημερι κανοντας μια βολτα στη Σοφουλη βρηκαμε ενα μαγαζι με βιολογικα προιοντα και πηρα το ρυζαλευρο της HOLLE. Ανεμιξα λοιπον 25 ml νερακι βρασμενο με 25 ml γαλατακι δικο μου και 1 κ.σ. ρυζαλευρο και το προσφερα στη μπεμπα. Εγινε αναρπαστο. Το εφαγε ολο, η φαγανα μου!

Στις 2 πρωτες κουταλιες δυσκολευτηκε, αλλα μετα βρηκε τον τροπο και ρουφαγε την κρεμουλα σαν γερος την σουπα του!

Αχ ειχε να μοιαξει το πουλακι μου!

Ο θηλασμος συνεχιζεται κανονικα.

Σας ευχαριστω πολυ ολες, και ιδιαιτερως την Αγλαια, δεν ξερω αν θα τα ειχα καταφερει χωρις την δικη σας υποστηριξη και τις πολυτιμες συμβουλες σας.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια τα φωτα σας..εχω προβληματιστεί...Η μικρή μου παρα 10 μερες μπαινει στον 7ο. Ξεκινησαμε βανιλια ρυζαλευρο στον 6ο και 6 1/2 φρουτοκρεμα σταδιακα πρωτα αχλαδι μετα μηλο και αχλαδι και συνεχιζουμε ακομη με αυτα...εδω και τρεις μερες αρνειται να φαει το ρυζαλευρο και παρατηρησα οτι δυσκολευεται να κανει και κακα..πηρα το παιδιατρο και μου συστησε να κανω υπομονη και να συνεχιζω να τις δινω σιγα σιγα το ρυζαλευρο αλλα δυστυχως το στομα παραμενει ερμητικα κλειστο και περιμενει το γαλα της...σε μια επισκεψη λογω πιθανης ιωσης της μικρης σε εναν αλλο παιδιατρο γιατι ειμαστε εκτος επισημανε οτι η μικρη δεν ειχε παρει βαρος και μου συστησε να ξεκινησω χορτοσουπα (πατατα καροτο και σελινο) και γενικα μου ειπε οτι τα μωρα μετα τον 6ο εχουν αυξημενες αναγκες για σιδηρο και καλο θα ηταν να ξεκινησω αμεσα πηρα τον παιδιατρο μου και τον ρωτησα αν μπορω να ξεκινησω (χωρις να του πω οτι το συστησε αλλος γιατρος) και ηταν καθετος οτι δεν πρεπει...διαβαζοντας απο τι site βλεπω οτι ολα τα μωρα τρωνε χορτοσουπα κρεταοσουπα κτλ επισης στη φρουτοκρεμα δεν μου εχει πει για μπανανα η αλλο φρουτο...μηπως παραειναι συντηρητικος?? εντωμεταξυ το μωρο απο βρεφος τρωει μεγαλες ποσοτητες και ζηλευε τα πιατα μας απο 4 μηνων...δε ξερω τι να κανω σκεφτομαι απο αυριο να ενταξω τη χορτοσουπα. Καποιες εμπειρες μανουλες ας απαντησουν.

ευχαριστω πολυ

αριαννα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια!!

Μετα απο την επισκεψη στον παιδιατρο, μας ειπε να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο...πηραμε ρυζαλευρο της Nutricia...αλλα δυστυχως (το μπλε κουτι) δεν γραφει επανω ποση ποσοτητα να βαζουμε...μηπως πειραμε λαθος ρυζαλευρο????.ρωτησα μια κοπελα εδω στο φορουμ και μου ειπε στις 7 κουταλιες 200γρ ζεστο νερο...οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι:

 

1.Εμεις που ξεκιναμε σημερα πρωτη μερα με 40 γρ κρεμα ποση ποσοτητα να βαλω?δηλαδη ποσες κουταλιες βαζω?

2. τι κουταλιες?τις σουπας ή το μικρο κουταλακι?

3. μπορω αντι ζεστο νερο να βαλω το δικο μου γαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ενότητα του θηλασμού λίγο δύσκολα θα βρεις πληροφορίες για τη Νutricia, οι περισσότερες αποφεύγουμε αυτού του είδους τις κρέμες γιατί περιέχουν αγελαδινό γάλα και αρκετή ζάχαρη. Οπότε εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω να σε βοηθήσω με τις κουταλιές.

 

Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχουν στα βιολογικά καταστηματα βιολογικές βρεφικές κρέμες χωρίς ζάχαρη και χωρίς αγελαδινό γάλα.

 

Καλή συνέχεια και να χαίρεσαι το μωρό σου!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι...τη δευτέρα πήγαμε στο γιατρό κάναμε εμβόλιο και ξεκινήσαμε κι εμείς κρέμα ρυζάλευρο....αλλάξαμε και το γάλα της από nan sensitive sto nan 1 μέχρι να γίνει 6 μηνών για να πάρουμε το 2.και έχει τώρα 2 μέρες χθές και σήμερα που μου κάνει διάρροια...δεν ξερω τι φταίει!είναι το εμβόλιο(πνευμονιόκοκκο,μυνιγγιτιδόκοκκο)?είναι το γάλα?είναι η κρέμα?η μήπως μου κρύωσε προχθές το βράδυ που βγήκαμε μέχρι τις 10?δεν πονάει όμως η κοιλίτσα της και ούτε κάνει συνέχεια.μία φορά τη μέρα....!έχετε καμία ιδέα?αύριο θα πάρω τηλ το παιδίατρο αν συνεχίσει

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι...τη δευτέρα πήγαμε στο γιατρό κάναμε εμβόλιο και ξεκινήσαμε κι εμείς κρέμα ρυζάλευρο....αλλάξαμε και το γάλα της από nan sensitive sto nan 1 μέχρι να γίνει 6 μηνών για να πάρουμε το 2.και έχει τώρα 2 μέρες χθές και σήμερα που μου κάνει διάρροια...δεν ξερω τι φταίει!είναι το εμβόλιο(πνευμονιόκοκκο,μυνιγγιτιδόκοκκο)?είναι το γάλα?είναι η κρέμα?η μήπως μου κρύωσε προχθές το βράδυ που βγήκαμε μέχρι τις 10?δεν πονάει όμως η κοιλίτσα της και ούτε κάνει συνέχεια.μία φορά τη μέρα....!έχετε καμία ιδέα?αύριο θα πάρω τηλ το παιδίατρο αν συνεχίσει

 

Ο γιατρός που συστήνει τα γάλατα και τα εμβόλια νομίζω είναι ο αρμόδιος να σου πει τις πιθανές εξηγήσεις και λύσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο λεει χωρις γαλα-ιδανικο για παρασκευη σουπας...

 

Τελικα το λαθος κουτι πηρα...

Δεν πειραζει θα το χρειαστουμε για αργοτερα το κιτρινο ειναι για τα μωρακια που ξεκινανε εχει και βανιλια ομως μεσα...

Θα παω σημερα να παρω ειτε της novalac ειτε βιολογικο....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια πηρα της Novalac το ρυζαλευρο...τωρα εχω τις εξης ερωτησεις...

1. οταν βγαλω γαλα με το θηλαστρο θα το ζεστανω το γαλα για να κανω το ρυζαλευρο?

2.και αν ναι το βραζω?

 

Αχ βοηθειστε με πελαγωσα....

 

Τι καλα ειμασταν με το απλο γαλατακι της μαμας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια πηρα της Novalac το ρυζαλευρο...τωρα εχω τις εξης ερωτησεις...

1. οταν βγαλω γαλα με το θηλαστρο θα το ζεστανω το γαλα για να κανω το ρυζαλευρο?

2.και αν ναι το βραζω?

 

Αχ βοηθειστε με πελαγωσα....

 

Τι καλα ειμασταν με το απλο γαλατακι της μαμας!!!!

scorpiaki αδικα νομιζω πελαγωνεις.Σε καταλαβαινω γιατι κι εγω σε αυτη τη φαση βρισκομαι,των πρωτων στερεων,θα σου πω τι εχω καταλαβει:

 

1.Δεν αντλουμε γαλα για κρεμες γιατι ειναι μια χρονοβορα-κουραστικη διαδικασια,σε κρεμες βαζουμε γαλα το οποιο μας περισσευει για να μην το πεταξουμε. Γιατι να μη δωσεις κατευθειαν το γαλα σου στο μωρο αντι να του το βαλεις μεσα σε ρυζαλευρο το οποιο ειναι αδειες θερμιδες και δεν προσφερει τιποτα ουσιαστικο στο μωρο.

2.Το μητρικο γαλα αν ειναι να καταναλωθει αμεσα μετα την αντληση δε θελει ζεσταμα ποσο μαλλον βρασιμο (ποτέ δεν το βραζουμε).Εαν ειναι κατεψυγμενο το αφηνεις να αποψυχθει στην ψυξη του ψυγειου μια νυχτα το ζεσταινεις και το δινεις στο μωρο.

3.Γιατι δεν ξεκινας με κατι φυσικο οπως φρουτα?

 

Καλο ξεκινημα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

 

Εχω ομως αλλη ερωτηση τωρα..δηλαδη την ωρα που ειναι να του δινω ρυζαλευρο να του δινω φρουτα?

Θα τρωει δηλαδη φρουτα 2 φορες την ημερα?

Μια το πρωι και μια τ'απογευμα?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξεκινατε πρωτη φορα στερεες ετσι δεν ειναι?Ποσο μηνων ειναι το μωρακι?Γιατι να κανει απο την αρχη δυο γευματα?Οταν ερθει η ωρα αργοτερα να κανει και δευτερο γευμα τοτε ξαναδινεις φρουτο ή χορτοσουπα ή οτι αλλο σε συμβουλεψει ο γιατρος εκτος απο ετοιμες κρεμες που ειναι βιομηχανοποιημενα προιοντα.Ετσι τουλαχιστον θα κανω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

 

Εχω ομως αλλη ερωτηση τωρα..δηλαδη την ωρα που ειναι να του δινω ρυζαλευρο να του δινω φρουτα?

Θα τρωει δηλαδη φρουτα 2 φορες την ημερα?

Μια το πρωι και μια τ'απογευμα?

 

Γιατί όχι; Αν και στην αρχή είναι καλό να δίνεις μόνο ένα γεύμα. Όταν το παιδί είναι έτοιμο θα δώσεις και λαχανικά, μετά θα προσθέσεις και κρέας στα λαχανικά.

 

Το ρυζάλευρο είναι άχρηστη τροφή. Δεν υπάρχει λόγος να το δώσεις.

Ειδικά αυτό που περιέχει αιθυλοβανιλίνη είναι επικίνδυνο.

Έχει και ζάχαρη και γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...