Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ?...ΕΓΩ ΠΟΥ ΒΑΖΩ 200ΜΛ ΓΑΛΑ ΜΗΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΓΙΩΤΗΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ...ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

2η ΕΡΩΤΗΣΗ: Η ΜΙΚΡΗ 7Μ.ΘΗΛΑΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΚΑΝΩ ΚΑΙ 1 ΑΝΤΛΗΣΗ.ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ? ΕΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ...ΒΑΡΙΕΜΑΙ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΣΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑΝΤΑ ΓΑΛΑΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.ΘΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΔΙΝΩ ΓΙΑΟΥΡΤΙ.ΠΟΙΟ ΟΜΩΣ?Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ NOYLAC H ADVANCED ΒΑΝΙΛΙΑ Η ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?

line_line_r_beg_girl_time_1217304000_text_c720e6eff5e6eff5ede9f4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτα τα γιαουρτακια δεν ειναι κανονικα,ειναι επιδορπια γιαουρτιου,που σημαινει οτι εχουν μεσα τα παντα εκτος απο γιαουρτι! :)

εγω απο τον 10ο μηνα του δινω κατσικισιο.

κρεμα δεν του εχω δωσει καθολου!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??

ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ, ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ, ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ, ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΕΠΙΣΗΣ.ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΠΡΩΙ, ΤΟ ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΓΙΩΤΗΣ ΜΕ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΚΑΤΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ, ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?

line_line_r_beg_girl_time_1217304000_text_c720e6eff5e6eff5ede9f4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Μην απελπίζεσαι καλέ!!! :D

Μπορείς να του δώσεις ξανά φρούτα. Μπορείς να δώσεις ένα βιολογικό μούσλι με μητρικό γάλα, αυτό δεν γίνεται πολύ νερουλό. Μπορείς να δώσεις βιολογικό ρυζάλευρο με μητρικό απλώς να το κάνεις σε δύο δόσεις, δεν είναι τόσο δύσκολο, γίνεται στο πι και φι!

 

Α, και γιαούρτι δοκίμασε κατσικίσιο....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεταξυ μας,αν μπορεις τα παιδικα που δεν ειναι καν κανονικα γιαουρτια,γιατι οχι το κατσικισιο? εγω θυμαμαι το αρχισα 8 μηνων,αλλα οκ...

 

 

επειτα,οπως ειπε η Μυρτω,παλι φρουτα ειναι μια χαρα :)

 

 

και καπου αλλου το ξαναεγραψα,δες ποτε μπορεις να αρχισεις τραχανα,επισης λυνει τα χερια... :)

Link to comment
Share on other sites

2η ΕΡΩΤΗΣΗ: Η ΜΙΚΡΗ 7Μ.ΘΗΛΑΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΚΑΝΩ ΚΑΙ 1 ΑΝΤΛΗΣΗ.ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ? ΕΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ...ΒΑΡΙΕΜΑΙ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΣΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ
line_line_r_beg_girl_time_1217304000_text_c720e6eff5e6eff5ede9f4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετα απο 6 μηνες αποκλειστικου θηλασμου, ηρθε η ωρα για εισαγωγη στερεας τροφης.Βασικα η παιδιατρος προτεινε να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο (ΝΟΥΝΟΥ κιολας), εγω θα ηθελα να βρω ενα φυσικο τροπο παρασκευης. Τα βιολογικα λενε οτι δεν μπορεις να τα εμπιστευτεις 100%, δεν ξερω εμενα μου ακουγεται σαν ιδεα καλυτερη απο αυτα που ειναι εμπλουτισμενα με ζαχαρη . Ωστοσο αναρωτιεμαι και αν ειναι απαραιτητο ή θα μπορουσα να τον ξεκινησω κατευθειαν με μηλο.

 

Πως ειναι να θηλαζει το παιδι και να τρωει ταυτοχρονα στερεα τροφη? με δυσκολευει λιγο η ιδεα του ωραριου...Οποιαδηποτε αποψη καλοδεχουμενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου agel υπαρχει ολοκληρο τοπικ μπορεις να δεις και εκει.

Ενημερωτικα σου λεω οτι εγω δεν εδωσα τιποτα απο αυτα. Ξεκινησαμε με φρουτο αχλαδι για αρχη και μετα προσθεσαμε και τα υπολοιπα. Η δικια μου δεν τρωει ακομα καλα. Δεν στεναχωριεμαι εξαλλου και για το δευτερο εξαμηνο πρεπει να ειναι κυρια τροφη ο θηλασμος και τα υπολοιπα σαν συμπληρωματικα.

Απλα προσπαθησε να μην χανει πολλα γευματα θηλασμου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έδωσα ρυζάλευρο και έτοιμες κρέμες, μόνο φρουτόκρεμα. Προσπάθησα να αλέσω ρύζι στο μούλτι αργότερα και να της το δώσω, αλλά το καημένο αηδίαζε και με το δίκιο του (κι εγώ επίσης).

 

Να θυμάσαι ότι για τον πρώτο χρόνο οι τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού (και όχι το αντίθετο!), τα μωρά ξέρουν πάντα καλύτερα από εμάς (για την ποσότητα αυτό), χρειάζονται μόνο φυτά και κρέας και τίποτε άλλο και καλή αρχή!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

agel, το ρυζάλευρο δεν είναι καθόλου απαραίτητο για το μωρό, ούτε το βιολογικό, πόσο μάλλον το κλασσικό που περιέχει ζάχαρη και ένα σωρό άλλα βλαβερά συστατικά. Το προτιμότερο είναι να ξεκινήσεις με φρούτα, όποια ώρα της ημέρας σε βολεύει εσένα και έχοντας υπ όψην σου ότι οι στερεές μέχρι και το τέλος του 1ου χρόνου δεν αντικαθιστούν το θηλασμό αλλά τον συμπληρώνουν (εκτός αν το μωρό από μόνο του αντικαταστήσει γεύμα θηλασμού με στερεές).

Θα σε βοηθήσει να ρίξεις μια ματιά εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819&postdays=0&postorder=asc&start=0

όπου έχουν συζητηθεί σχεδόν τα πάντα για το θέμα αυτό!

Καλή συνέχεια! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα συνεχιζεις να θηλαζεις κανονικα, απλα θα δινεις στο παιδι σιγα σιγα να συνηθιζει στερες τροφες......δεν αντικαθιστας γευματα, ειδικα τωρα στην αρχη...ολο το πρωτο χρονο ο θηλασμος ειναι η βασικη τροφη του μωρου, οι στερες ειναι συμπληρωματικες......

 

Εγω δεν εδωσα καθολου νουνου και βλακειες που ειναι τιγκα στη ζαχαρη, στο αγελαδινο και στα αρωματικα.......

 

Εδωσα 2-3 φορες ρυζαλευρο βιολογικο με μητρικο γαλα...κανα δυο φορες το εφαγε μετα δεν ηθελε.........δεν επεμενα γιατι παρουσιασαμε σοβαρη δυσκοιλιοτητα και το ρυζαλευρο δημιουργει το προβλημα........

 

Μπορεις παντως να μη δωσεις καθολου....θα δινεις φρουτοκρεμα (εννοεειται με αληθινα φρουτα) και καθολου κρεμες......αργοτερα θα δινεις και σουπες και για απογευμα μπορεις να δινεις παλι σουπα......οι κρεμες δε προσφερουν τιποτα στο παιδι.......ειναι μονο για να πλουτιζουν οι εταιρειες.......η παιδιατρος θα σου πει οτι χρειαζονται και καλα για να μαθει να τρωει το παιδι....μπουρδες!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

[quote name="vera....μπουρδες!!! :wink:[/quote]

 

Vera μου, αντράνταχτο επιστημονικό επιχείρημα! :):):)

 

Χωρίς πλάκα τώρα, έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ μαζί σου 1000%.

 

Οι επεξεργασμένες βρεφικές τροφές τύπου σκόνης δεν είναι παρά ένα τεχνητό άλλοθι για τις καλές προθέσεις της σύγχρονης τεχνολογίας τροφών.

 

60 εκατομμύρια χρόνια που ο άνθρωπος υπάρχει στον πλανήτη, δεν χρειάστηκε ποτέ να εμφανιστούν. Γιατί άραγε εμφανίστηκαν ξαφνικά τις τελευταίες δεκαετίες;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name="vera....μπουρδες!!! :wink:[/quote]

 

Vera μου, αντράνταχτο επιστημονικό επιχείρημα! :):):)

 

Χωρίς πλάκα τώρα, έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ μαζί σου 1000%.

 

Οι επεξεργασμένες βρεφικές τροφές τύπου σκόνης δεν είναι παρά ένα τεχνητό άλλοθι για τις καλές προθέσεις της σύγχρονης τεχνολογίας τροφών.

 

60 εκατομμύρια χρόνια που ο άνθρωπος υπάρχει στον πλανήτη, δεν χρειάστηκε ποτέ να εμφανιστούν. Γιατί άραγε εμφανίστηκαν ξαφνικά τις τελευταίες δεκαετίες;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ιρώ, για να βάλουμε τις χρονολογίες στη θέση τους, 60 εκ. χρόνια είναι που επικράτησαν τα θηλαστικά, ο άνθρωπος εμφανίστηκε το τελευταίο 1 εκ. χρόνια και οι βιομηχανικές τροφές εμφανίστηκαν ουσιαστικά τα τελευταία 80 χρόνια αν και πραγματικά επεκτάθηκαν τα τελευταία 50. "Απαραίτητες" έγιναν από τότε που οι παιδίατροι τα παίρνουν αδρά από τις εταιρείες...

 

προς όλες τις μητέρες των οποίων οι παιδίατροι προτείνουν βιομηχανικές τροφές:

 

ζητήστε τυπωμένο επιστημονικό άρθρο που επιβεβαιώνει την αναγκαιότητα αυτών των τροφών.

 

Αν δεν το βρει ο παιδίατρος να του δηλώσετε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσετε τέτοια πράγματα στο παιδί σας.

Link to comment
Share on other sites

Ιρώ, για να βάλουμε τις χρονολογίες στη θέση τους, 60 εκ. χρόνια είναι που επικράτησαν τα θηλαστικά, ο άνθρωπος εμφανίστηκε το τελευταίο 1 εκ. χρόνια και οι βιομηχανικές τροφές εμφανίστηκαν ουσιαστικά τα τελευταία 80 χρόνια αν και πραγματικά επεκτάθηκαν τα τελευταία 50. "Απαραίτητες" έγιναν από τότε που οι παιδίατροι τα παίρνουν αδρά από τις εταιρείες...

 

.

 

Χα, έπεσα έξω κατά 59 εκατομμύρια χρόνια ως προς τον άνθρωπο αλλά μόνο δυο-τρεις δεκαετίες για τις βιομηχανίες.

 

Mea culpa Αγλαϊα μου :oops:

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τώρα πρόσεξα τη συζήτηση αυτή και θα ήθελα να πω κι εγώ τι "έμαθα" μετά από μεγάλη έρευνα που έκανα για το θέμα των κατάλληλων πρώτων τροφών του μωρού, γιατί πραγματικά εκνευρίζομαι να ακούω τις ανοησίες των παιδιάτρων που προτείνουνε επεξεργασμένα σκουπίδια για τα μωράκια μας!

Κατ' αρχήν αν τα αγγλικά σας είναι καλά, διαβάστε αυτό, προέρχεται από το πολύ prestigious Weston Price Foundation:

http://www.westonaprice.org/children/nourish-baby.html

Το έχω και σε μετάφραση στα ελληνικά που μου το έδωσε μια υπέροχη εναλλακτική γιατρός, αν κάποια το θέλει θα προσπαθήσω να το στείλω με φαξ.

Καταρχήν μια από τις καλύτερες πρώτες τροφές για ένα μωράκι είναι ο ελαφρά βρασμένος κρόκος ενός βιολογικού φρέσκου αυγού. Εκατοντάδες χρόνια αυτό έδιναν στα μικρά, γιατί ξαφνικά η "κατάλληλη" πρώτη τροφή είναι το επεξεργασμένο ριζάλευρο;

Μετά σημαντικά είναι τα φρούτα, τώρα το χειμώνα μπανάνα και μήλο κυρίως. Φρούτα που περιέχουνε πηκτίνη, όπως το μήλο και το αχλάδι είναι καλά να βράζονται λίγο στην αρχή για να μην προκαλέσουνε δυσκοιλιότητα.

Επίσης βιολογικό μοσχάρι με λαχανικά. Η καλής ποιότητας πρωτείνη είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη των παιδιών.

Μην φοβάστε τα όσπρια, ειδικά τις φακές. Εγώ τις έβραζα με λαχανικά (ποτέ δεν βράζουμε το ελαιόλαδο, το προσθέτουμε ωμό πριν το σερβίρουμε στο μωρό) και τις λάτρευε.

Τέλος, λίγο βιολογικό παραδοσιακό πρόβειο γιαούρτι (στο κεσεδάκι!) αρέσει πολύ στα μωρά και τους προσφέρει πολλά.

Δεν έδωσα ποτέ δημητριακά στο μωρό μου, ούτε ζάχαρη ή οτιδήποτε επεξεργασμένο, και είναι απίστευτα υγιής, έχει πάθος για τα φρούτα και σιχαίνεται τα γλυκά. Σ' ένα μήνα κλείνουμε ένα χρόνο από τότε που έχει να επισκεφτούμε γιατρό!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μια από τις καλύτερες πρώτες τροφές για ένα μωράκι είναι ο ελαφρά βρασμένος κρόκος ενός βιολογικού φρέσκου αυγού. Εκατοντάδες χρόνια αυτό έδιναν στα μικρά, γιατί ξαφνικά η "κατάλληλη" πρώτη τροφή είναι το επεξεργασμένο ριζάλευρο;

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι η καλύτερη πρώτη τροφή για ένα μωρό είναι το αυγό, το οποίο είναι αλλεργιογόνο, χρειάζεται βράσιμο, και δεν ξέρω καν αν ο άνθρωπος θα έπρεπε να τρώει αυγά. Τρώει βέβαια η μικρή, μου αλλά δεν το έφαγε σαν πρώτη τροφή. Γιατί όχι ας πούμε η μπανάνα, που δε χρειάζεται να την αλέσεις, και τρώγεται ωμή και φρέσκια. Ή το αβοκάντο, ή κάποιο άλλο εύπεπτο φρούτο?

 

Το έχω ξανακούσει βέβαια αυτό για το αυγό, δεν ξέρω ίσως και να αληθεύει, απλά δε μου φαίνεται πολύ λογικό.

Όσο για το ρυζάλευρο, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι η καλύτερη πρώτη τροφή για ένα μωρό είναι το αυγό, το οποίο είναι αλλεργιογόνο, χρειάζεται βράσιμο, και δεν ξέρω καν αν ο άνθρωπος θα έπρεπε να τρώει αυγά.

Αλλεργιογόνο είναι κυρίως το ασπράδι, γι' αυτό δεν το δίνουμε μέχρι τον χρόνο. Κανονικά δεν θα έπρεπε να βράζουμε τον κρόκο, αλλά επειδή οι περισσότερες από μας δεν ζούμε σε χωριό και δεν έχουμε τα δικά μας φρέσκα αυγά από κοτόπουλα ελευθέρας εκτροφής, καλύτερα να τον βράζουμε, λίγο όμως.

Για να μην το μεταφράσω στα ελληνικά, σου παραθέτω ένα απόσπασμα από το άρθρο που περιέχεται στο λινκ που έδωσα πιο πάνω:

 

Babies do produce functional enzymes (pepsin and proteolytic enzymes) and digestive juices (hydrochloric acid in the stomach) that work on proteins and fats.12 This makes perfect sense since the milk from a healthy mother has 50-60 percent of its energy as fat, which is critical for growth, energy and development.13 In addition, the cholesterol in human milk supplies an infant with close to six times the amount most adults consume from food.13 In some cultures, a new mother is encouraged to eat six to ten eggs a day and almost ten ounces of chicken and pork for at least a month after birth. This fat-rich diet ensures her breast milk will contain adequate healthy fats.14

 

Thus, a baby's earliest solid foods should be mostly animal foods since his digestive system, although immature, is better equipped to supply enzymes for digestion of fats and proteins rather than carbohydrates.1 This explains why current research is pointing to meat (including nutrient-dense organ meat) as being a nourishing early weaning food.

 

Επίσης ο κρόκος περιέχει χολίνη, χοληστερίνη και άλλες ουσίες που βοηθούν στην ανάπτυξη του εγκεφάλου. Υπάρχουν πολλές έρευνες που το επιβεβαιώνουν αυτό.

 

Τρώει βέβαια η μικρή, μου αλλά δεν το έφαγε σαν πρώτη τροφή. Γιατί όχι ας πούμε η μπανάνα, που δε χρειάζεται να την αλέσεις, και τρώγεται ωμή και φρέσκια. Ή το αβοκάντο, ή κάποιο άλλο εύπεπτο φρούτο?

Ιδανικά τα φρούτα και τα λαχανικά που πρέπει να τρώει το μωρό (αλλά και όλοι μας) πρέπει να είναι αυτά που είναι ενδημικά στον τόπο μας. Τώρα μπανάνες και αβοκάντο καλλιεργούνται στην Κρήτη, αλλά μόνο τα τελευταία χρόνια και σίγουρα δεν ήταν μέρος της ελληνικής παραδοσιακής διατροφής (κάπως έτσι μου το εξήγησε η γιατρός που ειδικεύεται στην διατροφή των παιδιών). Φυσικά μπανάνα και αβοκάντο έδωσα κι εγώ γιατί το χειμώνα δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές σε φρούτα και τα citrus είναι αλλεργιογόνα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο κρόκος περιέχει χολίνη, χοληστερίνη και άλλες ουσίες που βοηθούν στην ανάπτυξη του εγκεφάλου. Υπάρχουν πολλές έρευνες που το επιβεβαιώνουν αυτό.

 

Ξέρω οτι τα αυγά περιέχουν πολλά θρεπτικά συστατικά, όμως αυτό δε σημαίνει οτι μας κάνουν και καλό αν δεν είναι κατάλληλη τροφή για τον άνθρωπο. Μπορεί και να είναι, δεν το έχω ψάξει αυτό το θέμα και τόσο, απλά δε μου φαίνεται φυσιολογικό να τρώμε γαμέτες.

 

Το άρθρο λέει οτι το μωρό μπορεί να αρχίσει να τρώει αυγό απ'τους 4 μήνες, ενώ ο ΠΟΥ συνιστά μόνο μητρικό γάλα μέχρι τους 6.

 

In some cultures, a new mother is encouraged to eat six to ten eggs a day and almost ten ounces of chicken and pork for at least a month after birth. This fat-rich diet ensures her breast milk will contain adequate healthy fats.

 

Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω δεν παίζει ρόλο η διατροφή της μητέρας στο πόσα λιπαρά θα έχει το γάλα της.

Αν μιά μητέρα τρώει τόσα αυγά τη μέρα όσο θηλάζει, που θα φτάσει η χοληστερίνη της?

 

Και ξαναλέω, οτι μπορεί να έχεις δίκιο. Απλά το συγκεκριμένο άρθρο δε με πείθει, και πάει κι ενάντια λίγο σ'αυτά που πιστεύω. Μ'ενδιαφέρει όμως να το συζητήσουμε κι άλλο. Μήπως να μεταφέρουμε τη συζήτηση στην "υγιεινή διαστροφή"? :D

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο λέει οτι το μωρό μπορεί να αρχίσει να τρώει αυγό απ'τους 4 μήνες, ενώ ο ΠΟΥ συνιστά μόνο μητρικό γάλα μέχρι τους 6.

 

Το ότι το λέει ο WHO δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό (π.χ. εμβόλια!)... Ούτως ή άλλως, δεν θυμάμαι αν το αναφέρουνε σ' αυτό το άρθρο, συστήνουνε αυγό από τους 4 μήνες κυρίως όταν το μωρό για οποιοδήποτε λόγο δεν θηλαζει.

 

Αν μιά μητέρα τρώει τόσα αυγά τη μέρα όσο θηλάζει, που θα φτάσει η χοληστερίνη της?.

Το ότι το dietary cholesterol επηρεάζει το serum cholesterol είναι ένας μύθος που έχει καταρριφθεί προ πολλού. Για τα αυγά και τη χοληστερίνη διάβασε αυτό :

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/03/10/The-Sunny-Side-of-Eggs.aspx

 

Απλά το συγκεκριμένο άρθρο δε με πείθει, και πάει κι ενάντια λίγο σ'αυτά που πιστεύω. Μ'ενδιαφέρει όμως να το συζητήσουμε κι άλλο. Μήπως να μεταφέρουμε τη συζήτηση στην "υγιεινή διαστροφή"? :D

 

Είσαι χορτοφάγος; Κι εγώ ήμουνα για χρόνια, ακόμη και στην εγκυμοσύνη μέχρι και τους 5-6 μήνες θηλασμού. Μετά όμως διάβασα αρκετά επί του θέματος προκειμένου να δώσω στο μωρό μου τις καταλληλότερες τροφές, και πείστηκα ότι είναι απαραίτητες η καλής ποιότητας ζωικές πρωτείνες τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Φυσικά κι εγώ πολύ λίγο κρέας τρώω τώρα, πάντα βιολογικό υπαίθριας εκτροφής (δεν θα μπορούσα ποτέ να φάω το κρέας κάποιου ζώου που υπέφερε σ' ένα factory farm!) μαγειρεμένο στο σπίτι. Στο γιο μου δίνω ένα αυγό καθημερινά, ένα γεύμα με λίγο κρέας και πολλά λαχανικά και ακόμη ένα με όσπρια και λαχανικά.

Άμα θες πάμε και στην "υγιεινή διαστροφή", είμαι σχετικά obsessed με τα θέματα διατροφής, με δυσκολεύουνε μόνο λίγο τα ελληνικά γιατί η όλη βιβλιογραφία που έχω επί του θέματος είναι στα αγγλικά :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το λέει ο WHO δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό (π.χ. εμβόλια!)...

 

Συμφωνώ. Απλά αναλύω συνήθως αυτά που διαβάζω, και για μένα αν μη τι άλλο θα ήταν πιό φυσικό να περιμένει ένα παιδί μετά τους 6 μήνες για να φάει στέρεες, κι όχι πριν. Στους 4 μήνες δεν έχει καν δοντάκια ακόμα. Θα μου πεις τι τα θέλει τα δόντια για τον κρόκο αυγού... Απλά μου φαίνεται λογικό να πίνει μόνο μητρικό γάλα μέχρι να είναι έτοιμο να μασήσει.

 

Και μένα μ'ενδιαφέρει πολύ το θέμα της διατροφής, και θα ήθελα πολυ να διαβάσω αυτά που σε έκαναν ν'αλλάξεις γνώμη.

 

Εγώ δεν είμαι χορτοφάγος. Είμαι ψαροφάγος. Αλλά επίσης δεν τρώω γαλακτοκομικά, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις που μπορεί να λιγουρευτώ κάτι.

 

Στη Νεφέλη δε δίνω μοσχάρι και χοιρινό. Της προσφέρω όμως γαλοπούλα και αρνάκι, αλλά δεν τα θέλει καθόλου. Τρώει όμως ψάρι, αυγό που και που, και γιαουρτάκι κατσικίσιο. Τίποτα άλλο ζωικό. Α , και που και που κατσικίσιο τυρί.

 

Ίσως και να κάνει όντως καλό το κρέας, έτσι ομως όπως έχουν καταντήσει να τρέφονται και να μεγαλώσουν τα ζώα... δεν ξέρω αν είναι πιά ό,τι καλύτερο. Όσο για τα αγγλικά, δεν έχω πρόβλημα, αν δεν ξέρεις κάποια λέξη γράψ'την στ'αγγλικά. Το πιό πιθανό είναι να την καταλάβω καλύτερα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...