Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

 

Συμφωνώ απόλυτα! Είναι έτσι ακριβώς. Με τη ζάχαρη απλά συνεχίζουμε την κοινωνική παράδοση της παιδικής παχυσαρκίας στην Ελλάδα (πρώτη ευρωπαΐκώς και δεύτερη παγκοσμίως στα ποσοστά παιδικής παχυσαρκίας η χώρα μας). Κληροδοτούμε στο παιδί τη δική μας "ανάγκη" να ευχαριστιόμαστε με τα γλυκά ενώ υπάρχουν τόσα πολλά υγιεινά σνακ που μπορεί να συνηθίσει. Επίσης να προσθέσω ότι έχω διαβάσει πως η κατανάλωση ζάχαρης είναι προδιάθεση για το σύνδρομο έλλειψης προσοχής και υπερκινητικότητας στα παιδιά.

 

Η ζάχαρη στη μορφή που την καταναλώνουμε δεν υπάρχει πουθενά στη φύση. Στη φύση συνοδεύται από κυτταρίνη, λίγες πρωτεΐνες, βιταμίνες, μεταλλικά άλατα κτλ. Για να επεξεργαστεί από τον οργανισμό τα χρειάζεται αρκετά από αυτά γι αυτό και κατηγορείται ότι ξεπλένει τον οργανισμό από βιταμίνες.

 

Το χειρότερο όμως είναι ότι προκαλεί εθισμό και αυτός που την καταναλώνει θέλει συνέχεια να καταναλώνει... Η κατάσταση είναι εύκολο να γίνει ανεξέλεγκτη.

 

Τα παιδιά δεν είναι δυστυχισμένα χωρίς τη ζάχαρη. Αν δεν ξέρουν ότι υπάρχει δεν τους λείπει.

 

Η παιδίατρος του παιδιού μου λέει όχι στη ζάχαρη τουλάχιστον μέχρι τα 2 και μετά μόνο όταν το παιδί ζητήσει κάτι σε κοινωνική εκδήλωση (δηλαδή κάτι που θα το δει και δεν μπορούμε να του λέμε συνέχεια όχι...). Αυτή η τακτική κάνει την κατανάλωση ζάχαρης περιστασιακή.

 

Σε καμία περίπτωση δε συνιστάται η συστηματική της κατανάλωση σε μορφή "υγιεινών" κέηκ, ρυζόγαλων κτλ παρασκευασμάτων στο σπίτι. Το ότι κάνουμε εμείς το κέηκ δε σημαίνει ότι είναι υγιεινό για το παιδί, ίσως να είναι λίγοτερο επιβλαβές από το έτοιμο αλλά όχι ότι είναι καλό να το τρώει.

 

Είναι κρίμα να υπονομεύουμε την υγεία του των παιδιών μας και μάλιστα από τη βρεφική ηλικία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγώ αυτό μπήκα να πω.. το είδα σήμερα έχει ζάχαρη και δεν το πίστευα. Να δω που θα βρω εδώ στην Κρήτη βιολογικό ριζάλευρο.. Μάλλον από το ίντερνετ θα ψάξω..

 

Angela περιμένουμε.. :roll:

 

Μαρία, μη ζορίζεσαι, δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις ρυζάλευρο στο παιδί. Εγώ δεν έδωσα ποτέ τίποτα από κουτί και δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω. Η παιδίατρός μου δε συστήνει κανένα τέτοιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα ούτε για μερικές μέρες μέχρι να συνηθίσει το πεπτικό του τη μετάβαση στα φρούτα;

 

Τι προτείνεις δηλαδή; Φρουτάκια μετά τον 6ο απλά;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα ούτε για μερικές μέρες μέχρι να συνηθίσει το πεπτικό του τη μετάβαση στα φρούτα;

 

Τι προτείνεις δηλαδή; Φρουτάκια μετά τον 6ο απλά;

 

Φυσικά, όταν είναι έτοιμο θα φάει φρούτα, αν δεν είναι δεν θα φάει, θα περιμένεις.

Καμία τροφή κουτιού δεν είναι απαραίτητη για να μεγαλώσει ένα παιδί και κάτι τέτοιο δεν έχει δημοσιευτεί ποτέ πουθενά!!!

 

Εδώ και ένα εκκατομύριο χρόνια υπάρχει ο άνθρωπος, το πεπτικό του δεν χρειάζεται το ρυζάλευρο για να προετοιμαστεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντί για ρυζάλευρο θα μπορούσα να ξεκινήσω με κουάκερ διαλυμένο με νεράκι;

 

Τι λες Αγλαΐα εσύ;

 

Το κουάκερ είναι σε κομματάκια, ίσως να μην μπορεί το μωρό να το καταπιεί. Δεν ξέρω αν υπάρχει σε σκόνη.

 

Γενικά δίνουμε πρώτα φρούτα, όταν το μωρό δείχνει έτοιμο. Μερικά μωρά δέχονται καλύτερα τα ελαφρώς βρασμένα φρούτα (μήλα ή αχλάδια στον ατμό).

 

Λίγες μέρες μετά βρασμένα λαχανικά με λίγο λάδι και λεμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Αντί για ρυζάλευρο θα μπορούσα να ξεκινήσω με κουάκερ διαλυμένο με νεράκι;

 

Τι λες Αγλαΐα εσύ;

 

Το κουάκερ είναι σε κομματάκια, ίσως να μην μπορεί το μωρό να το καταπιεί. Δεν ξέρω αν υπάρχει σε σκόνη.

 

Γενικά δίνουμε πρώτα φρούτα, όταν το μωρό δείχνει έτοιμο. Μερικά μωρά δέχονται καλύτερα τα ελαφρώς βρασμένα φρούτα (μήλα ή αχλάδια στον ατμό).

 

Λίγες μέρες μετά βρασμένα λαχανικά με λίγο λάδι και λεμόνι.

 

Ευχαριστώ!

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όμως ότι η γιαγιάδες μας έδιναν για αυτό το διάστημα - 2 εβδομάδες περίπου - την "αλευρόγαλη".. Λες ότι είναι περιττό;

 

αν είναι από αλεύρι σιταριού και γάλα, καλύτερα όχι. Η γλουτένη του σιταριού μπορεί να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση και δεν είναι από τις πρώτες τροφές που δίνουμε. Όσο για το γάλα, δεν είναι καθόλου καλή επιλογή το φρέσκο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα !

Εγώ στα κορίτσια μου το πρώτο 2,5 χρονών και το δεύτερο 7 μηνών περίπου αν έχω δώσει 2 φορές ριζάλευρο είναι ζήτημα. (Ασε που προκαλεί δυσκοιλιότητα).

Μετά το αλεσμένο φρουτάκι (μπανάνα, μήλο, αχλάδι) τους δίνω αλεσμένα λαχανικά(πατάτα, καρότο, κολοκύθι, πράσσο) και όλα τα άλλα γεύματα θηλασμούς και δεν είχα ούτε έχω πρόβλημα κανένα.

Νομίζω πως αγχώνεστε με τα συστατικά χωρίς λόγο. Μπορείτε και να μην τους δώσετε "χημεία και ζάχαρη".

Επίσης και στα φρούτα και στα λαχανικά μερικές φορές έχω προσθέσει μητρικό γάλα

Πριν 40 χρόνια τι έδιναν στα παιδιά αντίστοιχα?

 

Ελπίζω να μην βγεί καμιά μαμά και να γράψει ότι η μιλούπα είναι στην αγορά από το 1900. θα πάθω!!!! :D

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα με αυτά τα συστατικά δεν παίζει.. Αλλά για αυτόν το λόγο δεν το έκαναν; Ή ήταν μπαρούφα :?::?::D:D:D

 

Γενικά υπάρχουν αρκετές λάθος παραδοσιακές πρακτικές:

-Δεν αφήνουν το μωρό να θηλάσει το πρωτόγαλα

-Δίνουν διάφορες τροφές για δοκιμή από τον 3ο μήνα (ακόμη και σε μικρή ποσότητα οι τροφές αυτές μπορούν να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση ή να ευαισθητοποιήσουν τον οργανισμό και να παρουσιάσει αργότερα αλλεργικές αντιδράσεις

-Πρώιμη εισαγωγή συμπληρωματικών τροφών (πολύ πριν το τέλος του 6ου μήνα)

Link to comment
Share on other sites

-Δίνουν διάφορες τροφές για δοκιμή από τον 3ο μήνα (ακόμη και σε μικρή ποσότητα οι τροφές αυτές μπορούν να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση ή να ευαισθητοποιήσουν τον οργανισμό και να παρουσιάσει αργότερα αλλεργικές αντιδράσεις

 

Αχ Αγλαΐα μου, στο τσακ τους πρόλαβα το Πάσχα ( η μπέμπα 3,5 μηνών) ήταν έτοιμοι να του βάλουν σοκολάτα στο στόμα, "στην άκρη" λέει "έτσι για δοκιμή" :evil::evil:

 

Λες και θα χάσει τίποτα το παιδί αν δε δοκιμάσει και ΠΟΤΕ!!

 

Σε ευχαριστώ πάντως πολύ για όλες τις συμβουλές..!!! :cool:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεία μου, όταν εγώ ήμουν 16 χρονών (και το θυμάμαι σαν τώρα, θα μου πεις δεν έχουν περάσει και πολλά χρόνια από τότε :P ) έβαζε για "δοκιμή" στο στόμα στην 3 μηνών τότε εγγονούλα της στην άκρη του δαχτύλου καφέ επειδή το παιδάκι είχε την περιέργεια να δει τι είναι μέσα στο φλυτζάνι!!!! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το μωρό είχε την περιέργεια να δει τι είχε μέσα στη λεκάνη της τουαλέτας θα έπρατε ανάλογα;; :twisted::twisted::twisted:

 

Και μετά έχουμε μανάδες, πεθερές και κάθε καλοθελητή να μας συμβουλεύει τι και πως θα κάνουμε με τα παιδιά μας. Μη χ...

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή αν το μωρό είχε την περιέργεια να δει τι είχε μέσα στη λεκάνη της τουαλέτας θα έπρατε ανάλογα;; :twisted::twisted::twisted:

 

Και μετά έχουμε μανάδες, πεθερές και κάθε καλοθελητή να μας συμβουλεύει τι και πως θα κάνουμε με τα παιδιά μας. Μη χ...

 

Δυστυχώς κανείς μέσα στην άγνοιά του μπορεί να γίνει επικίνδυνος!!! :?

Link to comment
Share on other sites

Θεία μου, όταν εγώ ήμουν 16 χρονών (και το θυμάμαι σαν τώρα, θα μου πεις δεν έχουν περάσει και πολλά χρόνια από τότε :P ) έβαζε για "δοκιμή" στο στόμα στην 3 μηνών τότε εγγονούλα της στην άκρη του δαχτύλου καφέ επειδή το παιδάκι είχε την περιέργεια να δει τι είναι μέσα στο φλυτζάνι!!!! :shock::shock:

 

Από το τρίμηνο ξεκινούν και δίνουν από τηγανητή μελιτζάνα (ναι, το άκουσα και αυτό!!! :shock::shock::shock: ) μέχρι ότι τους κατέβει...

 

και όχι μόνο στη χώρα μας... τα έχω γραμμένα στα βιβλία για πολλές εθνικότητες... οι παραξενιές είναι γραμμένες κατά εθνικότητα ώστε να ξέρουμε από τι να προφυλάξουμε το μωρό... :?

Link to comment
Share on other sites

εμενα πριν απο κανενα μηνα που ειχα παει επισκεψη καπου μου λεει "του εχεις δωσει κατι εκτος απο το γαλα σου?"

λεω οχι και μεχρι να γυρισω βρε παιδια την πλατη μου,χωρις να με ρωτησει πιανει και ταιζει το μικρο μου ζαχαρη.με το ετσι θελω :evil::evil:

επισης,η ξαδερφη μου δινει στο μωρο της που ειναι 4 μηνων φακες επειδη λεει εχουν σιδηρο και του δινει ψωμακι βουτυγμενο σε ελαιολαδο :evil::evil:

και υστερα ειμαστε εμεις οι παραξενες που θηλαζουμε τα παιδια μας και ακουμε οτι βλακεια κατεβαινει στην κουτρα τους.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ήδη από τον 5ο μήνα έχω αρχίσει πλύση εγκεφάλου στη μάμυ μου, που κρατάει τη μπέμπα, όταν εγώ είμαι στη δουλειά: "αν αρχίσεις και της δίνεις το ένα και το άλλο, είναι πολύ πιθανό να κάνει αλλεργίες το μωρό", "η γιατρός είπε ΟΧΙ ζάχαρη, όχι κρέμες, μόνο τα φρουτάκια", κι άλλα τέτοια που είναι κουλά μεν, αλλά καλύτερα να προσέχω για να έχω :wink:

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν έχω γνώσεις στο θέμα, πετάγομαι να κάνω την εξής χαζή ερώτηση:

 

Αν πρέπει οπωσδήποτε να αποκτήσουμε ρυζάλευρο, γιατί να το αγοράσουμε; Ρύζι αλεσμένο δεν είναι; Δηλαδή δε μπορούμε να αλέσουμε το ρύζι γλασέ στο μούλτι και μετά να το μουλιάσουμε σε ζεστό νεράκι; Εγώ αλέθω τη ζάχαρη για να την κάνω άχνη. Δεν ξέρω, λέω...

 

Άκουσα επίσης ότι αληθινό ρύζάλευρο φέρνει ο Μανδραγόρας στον Πειραιά (στη Γούναρη). Μένει καμία κοντά να ρωτήσει;

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

C@t, φυσικά και μπορείς να κάνεις μόνη σου το ρυζάλευρο, να το αλέθεις στο μούλτι και να προσθέτεις δικό σου γάλα...εγώ το έκανα στην αρχή, μετά της έδινα βιολογικές κρέμες με δικό μου γάλα....τελικά αποφάσισα πως δεν ήθελα να βλέπω μπροστά μου το θήλαστρο και πως έπρεπε επιτέλους να κάνω λίγο χώρο στην κατάψυξη μπας και ξαναδούμε παγάκι, ήρθε και το καλοκαίρι!!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

C@t, φυσικά και μπορείς να κάνεις μόνη σου το ρυζάλευρο, να το αλέθεις στο μούλτι και να προσθέτεις δικό σου γάλα...

 

Μυρτώ και πως το κάνεις κρέμα; Βράζεις πρώτα το ρυζάλευρο και προσθέτεις χλιαρό (φαντάζομαι) το γάλα σου ή τα βράζεις όλα μαζί;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Εβραζα το ρύζι, το έβαζα στο μούλτι με λίγο νεράκι γιατί αλλιώς γινόταν πολύ κολλώδες, και μετα πρόσθετα το γάλα...πάντως δεν το έκανα πολύ καιρό γιατί δεν πολυεκτίμησε τη μαγειρική μου...μετά πήρα διάφορες βιολογικές κρέμες όπου πάλι προσθέτεις το γάλα αφού το ζεστάνεις λίγο...αυτές τις καταβρόχθιζε!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ρυζάλευρο και κρέμες δημητριακών, περίμενε να ρίξω μια ματιά.....λοιπόν οι κρέμες δημητριακών περιέχουν αλεύρι βρώμης, κριθαριού και ντινκελ...υπάρχει και μούσλι που έχει βρώμη, ντίνκελ, σουλτανίνα, χυμό μήλου. Οι μάρκες που έχω δοκιμάσει είναι biobambin, holle και babynat.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...