Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 ώρες αναζητούσαν μονάδα εντατικής και τελικά πέθανε!


sternchen

Recommended Posts

Ήταν ανασφάλιστη και ενώ βρέθηκε κρεβάτι σε εντατική μονάδα δεν την δέχτηκαν.

Το αποτέλεσμα ήταν να χάσει την ζωή της τόσο άδικα.

Η ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία τελικά :-(!!

Αυτή η είδηση μου προκάλεσε μεγάλη θλίψη.

Κρίμα!

 

http://www.fimes.gr/2011/03/mirela-montelo-menegaki/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φανταζομαι δυστηχως δεν ειναι η μονη

απλα πηρε διασταση το θεμα γιατι ηταν μοντελο στην μενεγακη

ποσες ακομα ζωες δεν εχουν χαθει για τον ιδιο λογο και ποσες δεν θα χαθουν :mad::mad::mad::mad:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φανταζομαι δυστηχως δεν ειναι η μονη

απλα πηρε διασταση το θεμα γιατι ηταν μοντελο στην μενεγακη

ποσες ακομα ζωες δεν εχουν χαθει για τον ιδιο λογο και ποσες δεν θα χαθουν :mad::mad::mad::mad:

 

συμφωνώ...

αλλά παιδιά δεν πρέπει να έχει να κάνει ότι ήταν ανασφάλιστη...έχει να κάνει μόνο με το ότι δεν υπήρχε κρεββάτι στην εντατική....δε νομίζω κάποιον που είναι σε "κόμμα" να τον ρωτάνε αν έχει ασφάλειο και τι ασφάλεια:?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν την κοπέλα δεν την δέχτηκαν στην εντατική λόγω του ότι ήταν ανασφάλιστη.Έχω δουλέψει στο παρελθόν σε μεγάλο νοσοκομείο και νοσηλεύονταν για αρκετό καιρό, άτομα χωρίς ασφάλεια, τόσο στην εντατική όσο και στη Μ.Α.Φ, χωρίς να ζητηθούν αρχικά χρήματα.

Αν όντως συνέβη, είναι κάτι που πρέπει να διερευνηθεί και να αποδοθούν ευθύνες. Θα μου πεις, και έτσι θα γυρίσει πίσω το κορίτσι???? Δυστυχώς, όχι. Και ήταν και μοναχοπαίδι????? Χριστέ μου.....

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο,αυτη ειναι η Ελλαδα που δεν αλλαζει ποτε,που πεθαινουν νεα παιδια επειδη δεν ειναι ασφαλισμενα,που πεθαινουν ανθρωποι σε διαδρομους νοσοκομειων,που ζητουν πλεον φακελακια για να σε βαλουν σε ενα κρεβατι,που ζητουν φακελακι χωρις ιχνος ντροπης για να σωσουν το παιδι σου τη μανα σου η τον πατερα,που δεν πληρωνουν ποτε για τα τραγικα λαθοι που κανουν που συνεχιζουν να κοιμουντε ηρεμοι και ανενοχλητοι ενω εξαιτιας τους εχουν κλεισει πολλα σπιτια,αυτη ειναι η ελλαδα που τοσο συχνα ακουω μερικους να λενε οτι "ετσι ειναι οι ελληνες τι να κανουμε",ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΛΕΟΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ,καποτε πρεπει να τιμωρουνται καπιοι..κριμα το κοριτσι

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο,αυτη ειναι η Ελλαδα που δεν αλλαζει ποτε,που πεθαινουν νεα παιδια επειδη δεν ειναι ασφαλισμενα,που πεθαινουν ανθρωποι σε διαδρομους νοσοκομειων,που ζητουν πλεον φακελακια για να σε βαλουν σε ενα κρεβατι,που ζητουν φακελακι χωρις ιχνος ντροπης για να σωσουν το παιδι σου τη μανα σου η τον πατερα,που δεν πληρωνουν ποτε για τα τραγικα λαθοι που κανουν που συνεχιζουν να κοιμουντε ηρεμοι και ανενοχλητοι ενω εξαιτιας τους εχουν κλεισει πολλα σπιτια,αυτη ειναι η ελλαδα που τοσο συχνα ακουω μερικους να λενε οτι "ετσι ειναι οι ελληνες τι να κανουμε",ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΛΕΟΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ,καποτε πρεπει να τιμωρουνται καπιοι..κριμα το κοριτσι

με καλυψες 100% αλλα ρε παιδια ας πουμε την αληθεια,πιστευετε οτι προκειται να αλλαξει αυτο ποτε?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ...

 

αλλά παιδιά δεν πρέπει να έχει να κάνει ότι ήταν ανασφάλιστη...έχει να κάνει μόνο με το ότι δεν υπήρχε κρεββάτι στην εντατική....δε νομίζω κάποιον που είναι σε "κόμμα" να τον ρωτάνε αν έχει ασφάλειο και τι ασφάλεια:?

Θα συμφωνισω μαζι σου....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρακολούθησα χτες το θεμα που το είχε στην τηλεοραση και δεν καταλαβα , περιμεναν το βιβλιαριο της ασθενούς για να προχωρησουν ? Ας μην λεγανε ότι δεν είναι ασφαλισμενη , τετοιες ωρες θα πάμε σπίτι μας να πάρουμε το βιβλιάριο ή θα το κουβαλαμε μαζί μας ?

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν έχετε ακούσει ποτέ ότι τα κρεβάτια της εντατικής οι γιατροί τα "πουλάνε"?....τα δίνουν μόνο εφόσον πάρουν χρήματα και η ταρίφα ξεκινάει από τις 3.000? τουλάχιστον στην επαρχία:evil:

 

Πέρυσι πέρασα δυστυχώς πολλούς μήνες έξω από την εντατική μεγάλου πανεπιστημιακού νοσοκομείου στην επαρχία (νοσηλευόταν μέσα στενός συγγενής μου:() και το τι είχαν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται....

Αν κάποιος στην Ελλάδα δεν τα χώσει χοντρά στους γιατρούς...καταλήγει στα θυμαράκια:evil:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν έχετε ακούσει ποτέ ότι τα κρεβάτια της εντατικής οι γιατροί τα "πουλάνε"?....τα δίνουν μόνο εφόσον πάρουν χρήματα και η ταρίφα ξεκινάει από τις 3.000? τουλάχιστον στην επαρχία:evil:

 

Πέρυσι πέρασα δυστυχώς πολλούς μήνες έξω από την εντατική μεγάλου πανεπιστημιακού νοσοκομείου στην επαρχία (νοσηλευόταν μέσα στενός συγγενής μου:() και το τι είχαν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται....

Αν κάποιος στην Ελλάδα δεν τα χώσει χοντρά στους γιατρούς...καταλήγει στα θυμαράκια:evil:

Και γιατί δε τα καταγγέλουμε τέτοια περιστατικά, παρά εθελοτυφλούμε και τα διαιωνίζουμε;;;;;

(Δεν απευθύνομαι προσωπικά, απλά πήρα έναυσμα από το ποστ σου:-D)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

με καλυψες 100% αλλα ρε παιδια ας πουμε την αληθεια,πιστευετε οτι προκειται να αλλαξει αυτο ποτε?
ευχομαι να αλλαξει καλη μου γιατι αλλιως θα χειροτερεψει και αν γινει αυτο τοτε θα καταστραφουμε σαν χωρα,ζω στη γερμανια και πριν απο ενα χρονο νοσηλευτικα για μια επεμβαση τι να πρωτοπω εξυπηρετηση φουλ,γιατροι κοντα σου και οποτε χρειαστεις,καθαριοτητα,απαντουσαν σε ολες τις ερωτησεις μας χωρις να μας κοιτανε απαξιωτικα επειδη ειμαστε απο αλλη χωρα και επειδη δεν εχουμε ασφαλεια(ημουν ασφαλισμενη στον αντρα μου)εδω να δωσεις φακελακι δεν παιζει και αν δωσεις και ακουστει καταγγελια δεν το συζητω,βεβαια υπαρχουν παντου γιατροι απο χομπι αλλα σε μεγαλο ποσοστο ειναι ολα νομιμα ;Ειναι πολυ ασχημο να χανεις το παιδι σου απο λαθος καποιων,η κοπελα επεζησε απο τροχαιο και πεθανε απο ΑΠΕΡΙΣΚΕΨΙΑ αλλων τι να πεις πλεον δεν υπαρχουν λογια:mad::mad::mad::evil:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα καλα εδω ειχει γινει θεματαρα της τιβι τιτιβιστριας για το οτι θα αλλαξουν το σε ισχυ καθεστος για τις εισαγωγες σε ανασφαλιστα ατομα ( κ καλα ειναι η μεγυστη αιτια των δεινων που περνει το εσυ), κ τωρα που το ειδαμε στην πραξη μας πειραζει?!

 

εννοειτε πως δεν συμφωνω με αυτη την αρνηση σε νοσηλεια μη ασφαλισμενου ατομου!

αλλα δεν ειδες κ το βιντεακι της μανταμ μαναγακη?! το εσκασε το χαμογελο στο τελος κ ειπε κ τα δικα της!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δε τα καταγγέλουμε τέτοια περιστατικά, παρά εθελοτυφλούμε και τα διαιωνίζουμε;;;;;

(Δεν απευθύνομαι προσωπικά, απλά πήρα έναυσμα από το ποστ σου:-D)

πολυ σωστα γιατι εθελοτυφλουμε ρε παιδια;παντως οι γονεις γιαυτο και βγηκαν στην τηλ,για να καταγγειλουν το γεγονος εκει φτασαμε να τρεχουμε στα ΜΜΕ για να βρουμε το δικιο μας αντι το κρατος να φροντισει ολα να παιρνουν τον δρομο που πρεπει χωρις να χρειαστεουμε την Τατιανα, το κρατος χαχαχχαχαχχα μια πολυυυυυυυ αστεια λεξη για εμας χαχαχχαχ ΔΥΣΤΥΧΩΣ
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα γιατι εθελοτυφλουμε ρε παιδια;παντως οι γονεις γιαυτο και βγηκαν στην τηλ,για να καταγγειλουν το γεγονος εκει φτασαμε να τρεχουμε στα ΜΜΕ για να βρουμε το δικιο μας αντι το κρατος να φροντισει ολα να παιρνουν τον δρομο που πρεπει χωρις να χρειαστεουμε την Τατιανα, το κρατος χαχαχχαχαχχα μια πολυυυυυυυ αστεια λεξη για εμας χαχαχχαχ ΔΥΣΤΥΧΩΣ

 

 

σωστα! το κρατος εν κράτει!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δε τα καταγγέλουμε τέτοια περιστατικά, παρά εθελοτυφλούμε και τα διαιωνίζουμε;;;;;

(Δεν απευθύνομαι προσωπικά, απλά πήρα έναυσμα από το ποστ σου:-D)

 

 

Γιατί για να καταγγείλεις κάτι πρέπει να έχεις αποδείξεις και να έχεις την ψυχραιμία που απαιτείται στο όλο "σκηνικό"....την ώρα όμως που το παιδί σου πεθαίνει δεν μπορείς να σκεφτείς πως θα πιάσεις τον γιατρό στα "πράσσα"...το μόνο που σε απασχολεί είναι να πληρώσεις για να σώσεις την ζωή του παιδιού σου...και οι γιατροί αυτό εκμεταλεύονται:evil:

 

Το σάπιο σύστημα των νοσοκομείων δεν μπορούμε εύκολα να το αλλάξουμε εμείς...υπάρχουν κάποιες σοβαρές περιπτώσεις που αντιμετωπίζεις τον γιατρό σαν θεό....και εκεί τα παίζεις...

 

Φυσικά και το ξέρω ότι δεν απευθύνεσαι σε μένα προσωπικά...δεν υπάρχει παρεξήγηση καλή μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεθεί στην άσχημη θέση να έχω πολύ δικό μου άτομο σε νοσοκομείο και ο γιατρός να ζητάει λεφτά για να βρεθεί κρεβάτι (και καλά είχανε γίνει περικοπές σε κρεβάτια και η λίστα ήτανε πολύυυυυυυ μεγάλη). Με το που πήρε το χιλιαρικάκι (σε ευρώ), το απόγευμα έπεσε τηλέφωνο να μπει την επόμενη μέρα το πρωί για χειρουργείο!

Εγώ να φωνάζω και να ωρύομαι να προσημειώσουμε τα χρήματα και να το καταγγείλουμε, αλλά οι γονείς μου ανένδοτοι! Μόνη μου δεν έκανα κάτι γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί τους.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεθεί στην άσχημη θέση να έχω πολύ δικό μου άτομο σε νοσοκομείο και ο γιατρός να ζητάει λεφτά για να βρεθεί κρεβάτι (και καλά είχανε γίνει περικοπές σε κρεβάτια και η λίστα ήτανε πολύυυυυυυ μεγάλη). Με το που πήρε το χιλιαρικάκι (σε ευρώ), το απόγευμα έπεσε τηλέφωνο να μπει την επόμενη μέρα το πρωί για χειρουργείο!

Εγώ να φωνάζω και να ωρύομαι να προσημειώσουμε τα χρήματα και να το καταγγείλουμε, αλλά οι γονείς μου ανένδοτοι! Μόνη μου δεν έκανα κάτι γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί τους.

κι εγω εχω δικο μου ανθρωπο που ακομα ταλαιπωρειτε απ επεμβασεις δυστυχως απο λαθοι γιατρων,απο λαθος διαγνωσεις και αο επεμβασεις που δεν επρεπε να γινουν αλλα εγιναν επειδη αυτοι ειπαν απλα "για να δω μου λυπουν λεφτα για να παω διακοπουλες ας τα παρω απο αυτους που με εχουν και αναγκη τωρα",οποτε τα σκασαν οι δικοι μου τουλαχιστον να κρατησουν ζωντανο ενα παληκαρι 28 ετων και ας δωσουν και το τελευταιο λεπτο που εχουν στην τσεπη τους το οποιο θα το ξοδευαν σε φαρμακα,δεν μιλησαν φυσικα γιατι σκεφτηκαν που να βρω το δικιο μου τωρα,που να τρεχω ασε που δε θα δικαιωθω κιολας αλλα θα την πληρωσω απο πανω,καποτε και καποιος πρεπει να κανη την αρχη για να θρηνισουμε λιγοτερα θυματα
Link to comment
Share on other sites

Oι Αμερικανοί ήθελαν να κάνουν κάποια στρατιωτική βάση στην Πάτρα και μόλις είδαν το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ρίου έφυγαν. Θα πάθαινε κάποιος σκωληκοειδίτιδα και δεν θα είχαν που να τον πάνε. http://amaranthuspress.blogspot.com/2011/03/usaf.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, συγνωμη που δεν εχω χρονο να διαβασω ολα τα ποστ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

Δουλευα 8 χρονια σε ΜΕΘ δημοσιου νοσοκομειου και το τελευταιο που μας ενδιέφερε ήταν η υπαρξη ασφαλιστικου φορεα του περιστατικου! Πρωτα απ'όλα ως επι το πλειστον γινοταν επειγουσα εισαγωγη περιστατικου ασυνόδευτου. Που να ξερεις αν εχει ή οχι ασφαλεια;

Αναριθμητοι ανθρωποι κανουν επειγοντως εισαγωγη σε δημοσια νοσοκομεια και ποτε δεν πληρωνουν νοσήλεια. Αθίγγανοι, αλλοδαποι, και άλλοι ανασφαλιστοι. Δυστυχως ομως στα Blogs αναμεταδιδουν και πολλες ανακριβειες.

Δεν το λεω γιατι δούλεψα εκει Το πιστευω και το φωναζω με ολη μου τη δυναμη. Στις μοναδες εντατικης θεραπειας οι συνθηκες εργασιας ειναι απανθρωπες και οι εργαζομενοι για μενα ειναι ηρωες. Δεν ειναι σωστο να αναπαραγαγουμε τετοιου ειδους ειδησεις που υποτιμουν τις προσπαθειες που καταβαλλουν αυτοι οι ανθρωποι.

Δεν εχει σχεση ο γιατρος που ζηταει φακελακι για να σου βρει κρεβατι με τους εργαζομενους των ΜΕΘ.

Στις κλινικες οι γιατροι κανονιζουν (με οποιο τροπο θελουν) τον αριθμο των περιστατικων τους.

Στις ΜΕΘ το ΕΚΑΒ επικοινωνει 3 φορες την ημερα και τους ανακοινωνουμε απλα ποσες κενες κλινες υπαρχουν. Οι εισαγωγες που θα γινουν εξαρτωνται απο τις κενες κλινες. ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ!!!

Ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε να διαβασετε το ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, συγνωμη που δεν εχω χρονο να διαβασω ολα τα ποστ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

Δουλευα 8 χρονια σε ΜΕΘ δημοσιου νοσοκομειου και το τελευταιο που μας ενδιέφερε ήταν η υπαρξη ασφαλιστικου φορεα του περιστατικου! Πρωτα απ'όλα ως επι το πλειστον γινοταν επειγουσα εισαγωγη περιστατικου ασυνόδευτου. Που να ξερεις αν εχει ή οχι ασφαλεια;

Αναριθμητοι ανθρωποι κανουν επειγοντως εισαγωγη σε δημοσια νοσοκομεια και ποτε δεν πληρωνουν νοσήλεια. Αθίγγανοι, αλλοδαποι, και άλλοι ανασφαλιστοι. Δυστυχως ομως στα Blogs αναμεταδιδουν και πολλες ανακριβειες.

Δεν το λεω γιατι δούλεψα εκει Το πιστευω και το φωναζω με ολη μου τη δυναμη. Στις μοναδες εντατικης θεραπειας οι συνθηκες εργασιας ειναι απανθρωπες και οι εργαζομενοι για μενα ειναι ηρωες. Δεν ειναι σωστο να αναπαραγαγουμε τετοιου ειδους ειδησεις που υποτιμουν τις προσπαθειες που καταβαλλουν αυτοι οι ανθρωποι.

Δεν εχει σχεση ο γιατρος που ζηταει φακελακι για να σου βρει κρεβατι με τους εργαζομενους των ΜΕΘ.

Στις κλινικες οι γιατροι κανονιζουν (με οποιο τροπο θελουν) τον αριθμο των περιστατικων τους.

Στις ΜΕΘ το ΕΚΑΒ επικοινωνει 3 φορες την ημερα και τους ανακοινωνουμε απλα ποσες κενες κλινες υπαρχουν. Οι εισαγωγες που θα γινουν εξαρτωνται απο τις κενες κλινες. ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ!!!

Ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε να διαβασετε το ποστ μου.

 

Δ

Δηλαδη οι χαροκαμενοι γονεις του μοντελου που βγηκαν αυτοπροσωπως στην τηλεοραση να το καταγγειλουν, καθως και ολες οι κοπελες που μιλησαν πιο πανω, λενε ψεματα να υποθεσω:confused::confused::confused::confused::confused:

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δ

Δηλαδη οι χαροκαμενοι γονεις του μοντελου που βγηκαν αυτοπροσωπως στην τηλεοραση να το καταγγειλουν, καθως και ολες οι κοπελες που μιλησαν πιο πανω, λενε ψεματα να υποθεσω:confused::confused::confused::confused::confused:

 

Δεν εχω χρονο να διαβασω ολα τα ποστ. Αν καποια κοπελα λεει οτι χρειαστηκε ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ μοναδα εντατικης θεραπειας και δεν βρηκε επειδη ηταν ανασφαλιστη, θελω να ερθει να μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...