Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Zητείται νονος..θα σας ενοχλουσε;


militsa

Recommended Posts

Θα ηθελα πολύ τη γνωμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Υπάρχει ένας γνωστός μας ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός με το μικρό μου γιο και σκεφτόμαστε να του ζητησουμε να γίνει νονος. Ομως..αυτός είναι το αγόρι μιας καλής φίλης της νυφης μου(σας μπέρδεψα;;;)..παρόλα αυτά κάνουμε καλή παρέα όποτε βρισκόμαστε,ήταν πελάτης καποια στιγμη και του άντρα μου και συνάδελφος με τον πατέρα μου(όσον αφορά τον τομέα όχι τον χώρο εργασίας).Αυτό που με κρατάει να του το προτείνουμε είναι μήπως παρεξηγηθεί η νυφη μου..είναι λέτε λόγος να παρεξηγηθεί; Και κάτι ακόμη που με απασχολεί..είναι σωστό να ζητάμε απο κάποιον να βαπτίσει το παιδί μας ή πρέπει να περιμένουμε να μας το προτεινει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


militsa γιατι να παρεξηγηθει η νυφη σου ????? μπορειs να τη ρωτησειs.... " ξερειs εχουμε σκοπο να προτεινουμε στο ταδε να μαs βαπτισει το παιδι " και βλεπειs απο την αντιδραση τηs.

Θεωρω οτι ειναι τιμη για καποιον να του ζηταs να σου βαπτιση το παιδι [ αυτο ειχα κανει και γω ]

Ευχομαι να δεχτει με μεγαλη χαρα !!!!!!

line_flow_rose_beg_39_time_1274500800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Μηλίτσα αν μου ζητούσαν να γίνω νονά και δεν είχα τη δυνατότητα να ανταπεξέλθω στα έξοδα θα ερχόμουν σε πάρα πολύ δύσκολη θέση.Αυτός είναι ο μόνος παράγοντας που πρέπει να εξετάσεις.Τη νύφη σου δεν νομίζω ότι την αφορά ο νονός του παιδιού σου.Η καλή χημεία μεταξύ νονού-βαφτιστηριού είναι απαιραίτητο συστατικό,και αφού υπάρχει μάλλον θα τον χαροποιήσει η πρόταση σας :-)

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

militsa γιατι να παρεξηγηθει η νυφη σου ????? μπορειs να τη ρωτησειs.... " ξερειs εχουμε σκοπο να προτεινουμε στο ταδε να μαs βαπτισει το παιδι " και βλεπειs απο την αντιδραση τηs.

Θεωρω οτι ειναι τιμη για καποιον να του ζηταs να σου βαπτιση το παιδι [ αυτο ειχα κανει και γω ]

Ευχομαι να δεχτει με μεγαλη χαρα !!!!!!

 

Συμφωνώ και εγώ!Υπάρχει κατι που σε κάνει να πιστεύεις οτι θα έχεις θέμα με τη νύφη σου?Γιατί εγώ δεν βλέπω κάτι κακό...

αν τώρα το παληκάρι δεν μπορεί για κάποιο λόγο,θα στο πει.Κάνε εσυ την πρόταση και μακάρι να κουμπαριάσετε;););)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει είναι αν η νύφη σου έχει σκοπό κάποια στιγμή να προτείνει εκείνη στο ζευγάρι , αφού λες πως είναι δική της φίλη η κοπέλα, να κουμπαριάσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ηθελα πολύ τη γνωμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Υπάρχει ένας γνωστός μας ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός με το μικρό μου γιο και σκεφτόμαστε να του ζητησουμε να γίνει νονος. Ομως..αυτός είναι το αγόρι μιας καλής φίλης της νυφης μου(σας μπέρδεψα;;;)..παρόλα αυτά κάνουμε καλή παρέα όποτε βρισκόμαστε,ήταν πελάτης καποια στιγμη και του άντρα μου και συνάδελφος με τον πατέρα μου(όσον αφορά τον τομέα όχι τον χώρο εργασίας).Αυτό που με κρατάει να του το προτείνουμε είναι μήπως παρεξηγηθεί η νυφη μου..είναι λέτε λόγος να παρεξηγηθεί; Και κάτι ακόμη που με απασχολεί..είναι σωστό να ζητάμε απο κάποιον να βαπτίσει το παιδί μας ή πρέπει να περιμένουμε να μας το προτεινει;

 

Καλημερα Μιlitsa.Προσωπικα θα ζητουσα μονο απο δικο μου ανθρωπο να βαφτισει το παιδι και οχι απο γνωστο(την πατησα με τον γαμο μου).Για μενα δεν ειναι προβλημα η νυφη σου αλλα η ολη κατασταση δηλ. οτι ειναι ενας νεος , ελευθερος ανθρωπος(δεν μπορεις να γνωριζεις αν στο μελλον θα ειναι με την φιλη της νυφης σου) και απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σου δεν εχει εκφρασει επιθυμια να βαφτισει το μωρακι σου.Συμφωνω να του το ζητησεις-του κανεις την τιμη οπως ειπαν και τα κοριτσια- αλλα δεν ξερεις αν η θετικη απαντηση του ειναι απο επιλογη ή ντροπη.Συγνωμη αν γινομαι λιγο δυσαρεστη αλλα απο μια παρομοια επιλογη της κουμπαρας μου εδω και 10 χρονια εκτος απο την βαφτιστηρα μου ειμαι και νονα για την μικρη της κορη μια και ο νονος της ηταν παρον μια και μοναδικη φορα στην βαφτιση της.Ευχομαι να επιλεξεις το καλυτερο για το μωρακι σου!!

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας κορίτσια..εχετε δίκιο σε όσα λέτε και Ελένη συμφωνω πως η καλύτερη λύση είναι κάποιος κοντινος και ακόμη καλύτερα να εκφράσει την επιθυμια για βάφτιση..κι αν κανένας δεν εκφράζει την επιθυμια να το βαφτίσει;;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη νυφη μου δεν έχουμε άριστες σχέσεις και δεν δείχνει να είναι κ απο τους πιο εύκολους ανθρωπους..κι έτσι φοβομουν να κάνω την πρόταση προς αποφυγην παρεξηγησεων..

Link to comment
Share on other sites

Το ποιον θα κανεις νονο του παιδιου σου αφορα μονο εσενα,τον αντρα σου και φυσικα το παιδακι σου.Οτι θεωρεις πιο σωστο για το μωρο σου και δεν χρειαζεται να παρεις την αδεια κανενος.Το αν θελει η νυφη σου να προτεινει στη φιλη της να γινει κουμπαρα της αργοτερα δεν την εμποδιζει κανεις.

Εγω δεν θα ειχα προβλημα στο να προτεινω καποιον να γινει νονος,απλα θα αφηνα παντα το περιθωρειο να αρνηθει αμα δεν θελει(οι καιροι ειναι δυσκολοι σιγουρα αλλα τι θα κανουμε θα αφησουμε τα παιδια μας αβαπτιστα?).Επισης αν εβλεπα οτι καποιος αγαπαει πολυ το παιδι μου και το μονο προβλξμα ηταν το οικονομικο δεν θα ειχα προβλημα να μοιραστω η και να κανω ολα τα εξοδα μονη μου προκειμενου να εχει το παιδι μου ενα σωστο νονο.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας κορίτσια..εχετε δίκιο σε όσα λέτε και Ελένη συμφωνω πως η καλύτερη λύση είναι κάποιος κοντινος και ακόμη καλύτερα να εκφράσει την επιθυμια για βάφτιση..κι αν κανένας δεν εκφράζει την επιθυμια να το βαφτίσει;;

 

Εαν δεν εκφράσει κανένας επιθυμιά, ζήτα από έναν αδερφό σου ή αδερφή σου (ελπίζω να μην είσαι μοναχοπαίδι ;)) και πλήρωσε εσύ όλα τα έξοδα.

Σε καμία περίπτωση δεν θα ζητούσα από κανέναν, να μου βαφτίσει το παιδί.

Στην δική μου περίπτωση ευτυχώς είχαν υπάρξει αρκετές προτάσεις, αλλά εαν δεν είχαν, θα το ζητούσα από τον αδερφό μου.

Με το καλό η βάφτιση!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...