Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκοπηση στο ιασω;


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες...ανοιξα αυτο το θεμα γιατι εχω ενδομητριωση σε πρωτο σταδιο και προκειται να κανω λαπαροσκοπηση. Ο γιατρος μου ειναι στο ιασω, οποτε θα παω εκει. Θα ηθελα να ξερω αν καποια εχει κανει κατι παρομοιο στο ιασω και με ποιον γιατρο. Τον δικο μου τον εχω τα τελευταια τρια χρονια και δεν ξερω αν τον εμπιστευομαι 100%.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


hello!Κι εγώ μάλλον θα πάω στο Ιασώ για να κάνω λαπαροσκόπηση για να δουν αν έχω ενδομητρίωση.Λέω για Μάιο...

εσύ πως έμαθες ότι έχεις ενδομητρίωση?εμένα ο γιατρός μου είπε ότι μέσω της λαπαροσκόπησης θα το δει.Υπάρχουν άλλα συμπτώματα?

Ο γιατρός μου λέγεται Τάκας. Το Ιασώ μου είπε ότι κοστίζει γύρω στα 1500 ευρώ!Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

δυστυχώς εγώ το έχω κάνει στο Λητώ...επομένως μπορώ να σου πω για την διαδικασία γενικά...αλλά για το συγκεκριμένο νοσοκομείο γιοκ.

Αν θες επίσης μπορώ να σου δώσω στοιχεία του γιατρού μου ο οποίος ειναι πάρα πολύ έμπειρος σε χειρουργεία και στο δικό μου..αν και η ενδομητρίωση είχε εστίες παντού και κανονικα θα έπρεπε να με ανοίξει κανονικά (τομή δηλαδή) εντούτοις αυτός έκανε απλά ακόμα μια τρύπα (στις 3 που κάνεις κανονικά στην λαπαροσκόπηση) και τα κατάφερε. Το πάλεψε όσο μπορούσε.

Χειρουργεί και στο Ρέα και η αλήθεια ειναι οτι του έχω 1000% εμπιστοσύνη.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!απίστευτος συγχρονισμός!Πώς έμαθες ότι είχες ενδομητρίωση?

Το επιπτώσεις είχες μετά?Από χρήματα πόσο κόστισε?

Σορυ για τα πολλά ερωτήματα, αλλά είμαι αγχωμένη κι ακούω διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κανένα απο τα συνήθη συμπτώματα ενδομητρίωσης...απλά σε υπέρηχο ειδαμε μια κύστη στην ωοθήκη πολύ μεγάλη...γύρω στα 5εκ. Εεε και απο εκεί πήγαμε για λαπαροσκόπηση..μου ειπαν οτι κατά πάσα πιθανότητα είναι κύστη ενδομητρίωσης...αλλά θα πρέπει να το δουν λαπαροσκοπικά. Μπήκα...και στην λαπαροσκόπιση βρήκαν και εστίες ενδομητρίωσης...οι οποίες καυτηριάστηκαν.

Εγινε με ολική αναισθησία..κράτησε περίπου 2 ώρες, Μετά δεν ειχα καμία επιπτωση..δεν πονούσα καθόλου στις μικρές τρυπούλες που σου κάνει...πονούσα ομως ψηλά στο ύψος περίπου των ώμων..και μου ειπαν οτι ειναι επειδή κατά την διάρκεια της εγχείρησης σε γεμίζουν άερα...ο οποίος μετά για 24 ώρες όταν βγαίνει απο το σώμα προκαλεί έναν αντανακλαστικό πόνο εκεί :confused:. Αυτό φυσικά δεν ηταν συνεχές...αλλά ήταν ιδαίτερα ενοχλητικό. Και δεν κράτησε μόνο 24 ώρες οπως λένε αλλά κάτι παραπάνω...αλλά εντάξει..

Την επόμενη ημέρα της επέμβασης βγήκα και πήγα σπίτι. Και σηκωνόμουν κανονικά..δεν ειχα πόνους...

 

1500 μου ειχαν πει και εμένα..αλλά τελικά πήγε παραπάνω...γιατί μια ο αναισθησιολόγος, μία τα φάρμακα, μία τα υλικά...εγώ πλήρωσα σχεδόν τα διπλά!!!:confused:..εε και το νοσοκομείο δεν ειναι και το φθηνότερο. Βασικα να σκέφτεσαι παραπάνω από τα 1500...για να είσαι ΟΚ και να μην σου έρθει ταμπλάς.

 

Ό,τι άλλο θες...στην διάθεσή σου.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα κκαι καλή μας εβδομάδα... Λοιπόν, εγώ δεν έχω συμπτώματα, απλά από τον υπέρηχο βρήκε δύο κύστες, που τα τελευταία δύο χρόνια έχουν παραμείνει αμετάβλητες (έκενα και μαγνητική), απλά επειδή στον τωρινό υπέρηχο είδε και μια καινούργια και προσπαθούμε και γύρω στον ένα χρόνο για μπεμπε είπαμε ότι καλύτερα να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση. Ο γιατρός χαρακτηρισε την περίπτωσή μου ελαφρά (στο Ca 125 είχα 22). Όσον αφορά στα χρήματα υπολογίσαμε ότι συνολικά (Ιασώ και γιατρός) θα πάει από 3.000 έως 5.000, ανάλογα με το τι θα βρει και τι τι θα χρειαστεί να κάνει... Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα κι από μένα. Πρόκειται να χειρουργηθώ λαπαροσκοπικά την Παρασκευή για να αφαιρέσω δύο κύστες ενδομητρίωσης (4,7 εκ και 1,4 αντίστοιχα) . Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι πολύ μεγάλη αγωνία για πολλούς λόγους. Αν η λαπαροσκόπηση θα δείξει κι άλλες εστίες, πως θα νιώθω μετά την αναισθησία, τι θα γίνει με τα φάρμακα αργότερα, αν θα μείνω έγκυος όταν θα το επιθυμήσω.. Πάντως, ως προς τη γονιμότητα διαβάζοντας τις περισσότερες εμπειρίες γυναικών σε forum διαπιστώνω ότι τελικά η ενδομητρίωση δεν είναι τόσο επιβαρυντική όπως θέλουν να λένε τα ιατρικά άρθρα, χωρίς να θέλω να τα αμφισβητήσω βέβαια.

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα κι από μένα. Πρόκειται να χειρουργηθώ λαπαροσκοπικά την Παρασκευή για να αφαιρέσω δύο κύστες ενδομητρίωσης (4,7 εκ και 1,4 αντίστοιχα) . Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι πολύ μεγάλη αγωνία για πολλούς λόγους. Αν η λαπαροσκόπηση θα δείξει κι άλλες εστίες, πως θα νιώθω μετά την αναισθησία, τι θα γίνει με τα φάρμακα αργότερα, αν θα μείνω έγκυος όταν θα το επιθυμήσω.. Πάντως, ως προς τη γονιμότητα διαβάζοντας τις περισσότερες εμπειρίες γυναικών σε forum διαπιστώνω ότι τελικά η ενδομητρίωση δεν είναι τόσο επιβαρυντική όπως θέλουν να λένε τα ιατρικά άρθρα, χωρίς να θέλω να τα αμφισβητήσω βέβαια.

 

Καλη σου μερα, λοιπον εγω θα κανω αυριο τη λαπαροσκοπηση, οποτε για τα πρωτα σου ερωτηματα θα σου εχω απαντησεις απο τριτη... Οσο για τη διακοπη περιοδου μετα και το θεμα "μωρο" ειναι κυριως αναλογα με την περιπτωση και τον οργανισμο... Παντως και εμενα ο γιατρος μου ειναι αισιοδοξος και εχει την αποψη οτι ολες μπορουμε πια να κανουμε παιδι. Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

για το μέτα την αναισθησία...εχω γράψει παραπάνω πως ένιωθα εγώ τουλάχιστον.

 

Για το αν θα σου δώσει φάρμακα ο γιατρός...εξαρτάται απο την κατάσταση που θα βρει (συμφύσεις και τέτοια). Συνήθως δίνουν ορμόνες...απο 3 έως και 6 μήνες. Στην χειρότερη των περιπτώσεων θα σου προκαλέσει τεχνητή εμμυνόπαυση...για πχ 6 μήνες (το μεγαλύτερο διάστημα που έχω ακούσει). Μετά απο αυτό...και μόλις σου έρθει η πρωτη σου περίοδος (1 μήνα μετά την παύση των φαρμάκων συνήθως) είσαι έτοιμη για να προσπαθήσεις για παιδί.

 

Αλλά όλα αυτά θα σου τα πει και ο γιατρός.

 

Μην έχετε άγχος, η λαπαροσκόπηση είναι απλή επέμβαση και συνέρχεσαι σχετικά γρήγορα.

 

Καλή επιτυχία σε όλες

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα κι από μένα. Πρόκειται να χειρουργηθώ λαπαροσκοπικά την Παρασκευή για να αφαιρέσω δύο κύστες ενδομητρίωσης (4,7 εκ και 1,4 αντίστοιχα) . Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι πολύ μεγάλη αγωνία για πολλούς λόγους. Αν η λαπαροσκόπηση θα δείξει κι άλλες εστίες, πως θα νιώθω μετά την αναισθησία, τι θα γίνει με τα φάρμακα αργότερα, αν θα μείνω έγκυος όταν θα το επιθυμήσω.. Πάντως, ως προς τη γονιμότητα διαβάζοντας τις περισσότερες εμπειρίες γυναικών σε forum διαπιστώνω ότι τελικά η ενδομητρίωση δεν είναι τόσο επιβαρυντική όπως θέλουν να λένε τα ιατρικά άρθρα, χωρίς να θέλω να τα αμφισβητήσω βέβαια.

 

Καλημέρα. Εγω έκανα λαπαροσκόπηση πριν απο κάποιους μήνες όπου και διαπιστώθηκε ενδομητρίωση. Αφαιρέθηκε η κύστη που είχα στην αριστερή ωοθήκη και καυτηριάστηκαν και ορισμένες εστίες που εντοπίστηκαν. Απο την προσωπική μου εμπειρία θα σου πω οτι η λαπαροσκόπηση δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να σε ανησυχεί. Εμένα η επέμβαση διήρκησε περίπου 1,30 ώρα και χρειάστηκαν και 40 περίπου λεπτα στο δωμάτιο ανάνηψης.

 

Όσον αφορά τώρα το πως νοιώθεις μετα νομίζω και εγω τι αυτό είναι θέμα οργανισμού. Εγω δεν ένοιωσα ποτε κανένα πονο στις πληγές. Την ιδια κιόλας μέρα μπορούσα να περπατήσω κανονικά. Οι "παρενέργειες" των φαρμάκων που σου χορηγούν μετά, νομίζω ποικίλουν ανά οργανισμό. Εγω έκανε την τρίμηνη arvecap και μέχρι στιγμής το μόνο θέμα μου είναι ορισμένες εξάψεις οι οποίες περιορίζονται κατα τις νυχτερινές ώρες (και τις οποίες για να είμαι ειλικρινής, σε μικρότερη συχνότητα βέβαι, τις είχα πάντα) και η ξηρότητα στον κόλπο. Την τελευταία την αντιμετωπίζω με μια αλοιφή που μου έδωσε ο γιατρός. Κατα τα άλλα, και τουλάχιστον προς το παρόν, είμαι πάρα πολύ καλά. Ούτε εκνευρισμό που λένε οτι προκαλεί η ένεση ούτε κάτι άλλο.

 

Τωρα σχετικά με το θέμα του παιδίου πραγματικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω....είμαι ακόμη στη φάση της θεραπείας :)

 

Καλή επτυχία με την επέμβαση σου και μην ανησυχείς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Εγω έκανα λαπαροσκόπηση πριν απο κάποιους μήνες όπου και διαπιστώθηκε ενδομητρίωση. Αφαιρέθηκε η κύστη που είχα στην αριστερή ωοθήκη και καυτηριάστηκαν και ορισμένες εστίες που εντοπίστηκαν. Απο την προσωπική μου εμπειρία θα σου πω οτι η λαπαροσκόπηση δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να σε ανησυχεί. Εμένα η επέμβαση διήρκησε περίπου 1,30 ώρα και χρειάστηκαν και 40 περίπου λεπτα στο δωμάτιο ανάνηψης.

 

Όσον αφορά τώρα το πως νοιώθεις μετα νομίζω και εγω τι αυτό είναι θέμα οργανισμού. Εγω δεν ένοιωσα ποτε κανένα πονο στις πληγές. Την ιδια κιόλας μέρα μπορούσα να περπατήσω κανονικά. Οι "παρενέργειες" των φαρμάκων που σου χορηγούν μετά, νομίζω ποικίλουν ανά οργανισμό. Εγω έκανε την τρίμηνη arvecap και μέχρι στιγμής το μόνο θέμα μου είναι ορισμένες εξάψεις οι οποίες περιορίζονται κατα τις νυχτερινές ώρες (και τις οποίες για να είμαι ειλικρινής, σε μικρότερη συχνότητα βέβαι, τις είχα πάντα) και η ξηρότητα στον κόλπο. Την τελευταία την αντιμετωπίζω με μια αλοιφή που μου έδωσε ο γιατρός. Κατα τα άλλα, και τουλάχιστον προς το παρόν, είμαι πάρα πολύ καλά. Ούτε εκνευρισμό που λένε οτι προκαλεί η ένεση ούτε κάτι άλλο.

 

Τωρα σχετικά με το θέμα του παιδίου πραγματικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω....είμαι ακόμη στη φάση της θεραπείας :)

 

Καλή επτυχία με την επέμβαση σου και μην ανησυχείς καθόλου.

 

Βάσω σε ευχαριστώ πολύ! Σήμερα πήγα για εξετάσεις αιματολογικές, καρδιογράφημα, κολπικό υπέρηχο και έπειτα το μεσημέρι πήρα εξιτήριο. Η συνέχεια αύριο ,όπου θα με δει αναισθησιολόγος και νομίζω εξετάσεις ούρων, θα μου πουν αύριο αναλυτικότερα.

Την Παρασκευή μπαίνω για την περιβόητη λαπαροσκόπηση. Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είναι πραγματικά πολύ σημαντική η υποστήριξή σας καθώς πρόκειται για μία κοινή εμπειρία, που το έχετε βιώσει η καθεμιά με τον τρόπο της.

Εύχομαι για όλες μας να είναι ρόδινο το μέλλον.. Θα σας ξαναστείλω όταν βγω από το νοσοκομείο, λογικά το Σάββατο.

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Βάσω σε ευχαριστώ πολύ! Σήμερα πήγα για εξετάσεις αιματολογικές, καρδιογράφημα, κολπικό υπέρηχο και έπειτα το μεσημέρι πήρα εξιτήριο. Η συνέχεια αύριο ,όπου θα με δει αναισθησιολόγος και νομίζω εξετάσεις ούρων, θα μου πουν αύριο αναλυτικότερα.

Την Παρασκευή μπαίνω για την περιβόητη λαπαροσκόπηση. Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είναι πραγματικά πολύ σημαντική η υποστήριξή σας καθώς πρόκειται για μία κοινή εμπειρία, που το έχετε βιώσει η καθεμιά με τον τρόπο της.

Εύχομαι για όλες μας να είναι ρόδινο το μέλλον.. Θα σας ξαναστείλω όταν βγω από το νοσοκομείο, λογικά το Σάββατο.

 

Καλη επιτυχία :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Λοιπον εκανα τη λαπαροσκοπηση τη δευτερα το πρωι και μου αφαιρεθηκαν τεσσερις κυστες ενδομητριωσης! Η διαδικασια ηταν πολυ απλη και μετα που με πηγαν στο δωματιο δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε με τη ναρκωση ουτε με τον αερα και γενικα ημουν πολυ καλα. Στο νοσοκομειο ηταν ολοι πολυ ευγενικοι και περιποιητικοι! Την τριτη το πρωι ηρθα σπιτι και ολα οκ, βεβαια προσεχω λιγο τις κινησεις μου πιο πολυ γιατι φοβαμαι παρα γιατι εχω ΄ροβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Λοιπον εκανα τη λαπαροσκοπηση τη δευτερα το πρωι και μου αφαιρεθηκαν τεσσερις κυστες ενδομητριωσης! Η διαδικασια ηταν πολυ απλη και μετα που με πηγαν στο δωματιο δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε με τη ναρκωση ουτε με τον αερα και γενικα ημουν πολυ καλα. Στο νοσοκομειο ηταν ολοι πολυ ευγενικοι και περιποιητικοι! Την τριτη το πρωι ηρθα σπιτι και ολα οκ, βεβαια προσεχω λιγο τις κινησεις μου πιο πολυ γιατι φοβαμαι παρα γιατι εχω ΄ροβλημα...

 

Καλημέρα :)

 

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά :wink:

 

Καλή ανάρρωση τώρα και λίγη υπομονή για το μετά. Σου είπε ο γιατρός για διακοπή περιόδου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα βασω! Καλα δεν ξερεις ποσες φορες σε θυμηθηκα στο ιασω... Να' σαι καλα. Τα ηξερα ολα απο πριν! Σ' ευχαριστω ξανα! Μου αφαιρεσε τις κυστες και μου ειπε οτι και οι δυο σαλπιγγες ειναι ανοιχτες χωρις κανενα προβλημα! Δεν μου εδωσε θεραπεια γιατι λεει οτι με εχει καθαρισει παρα πολυ καλα (μου εκανε 4 τρυπες) και γιατι θα μας παει πισω χρονικα. Μου ειπε να ξεκινησουμε προσπαθειες μετα απο κανενα διμηνο! Τωρα τι να σου πω, πειστικα μου ακουγονται ετσι οπως τα εξηγει, ευχομαι να εχει δικιο γιατι αυτο με αγχωνει λιγο αλλα επεμενε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα βασω! Καλα δεν ξερεις ποσες φορες σε θυμηθηκα στο ιασω... Να' σαι καλα. Τα ηξερα ολα απο πριν! Σ' ευχαριστω ξανα! Μου αφαιρεσε τις κυστες και μου ειπε οτι και οι δυο σαλπιγγες ειναι ανοιχτες χωρις κανενα προβλημα! Δεν μου εδωσε θεραπεια γιατι λεει οτι με εχει καθαρισει παρα πολυ καλα (μου εκανε 4 τρυπες) και γιατι θα μας παει πισω χρονικα. Μου ειπε να ξεκινησουμε προσπαθειες μετα απο κανενα διμηνο! Τωρα τι να σου πω, πειστικα μου ακουγονται ετσι οπως τα εξηγει, ευχομαι να εχει δικιο γιατι αυτο με αγχωνει λιγο αλλα επεμενε...

 

Ο γιατρός σίγουρα γνωρίζει καλύτερα απο εμάς :wink:

 

Χαίρομαι που μπόρεσα να σε βοηθήσω έστω και με αυτές τις λίγες πληροφορίες.

 

Καλή συνέχεια λοιπόν στις προσπάθειες σου και πραγματικά εύχομαι να ακούσω πολύ ευχάριστα νέα απο σένα σε λίγους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω....γιατι δεν συνεβει σε μενα αλλα στην αδερφη μου....

εκανε λαμπαροσκοπηση...λογω ενδομητριωσης στο Ιασω...γιατρος..)δεν μπορω να πω το ονομα...οποια θελει..προσωπικα...)

πολυ καλος γιατρος...μεγαλος σε ηλικια...σε εμπειρια...μια απο της κορυφες!!!...η αδερφη μου λοιπον πηγε με κλειστα ματια σε αυτον...χωρις δευτερη γνωμη αλλου γιατρου...

προς θεου..δεν θελω να φοβησω καμια σας....

αλλα παρτε γνωμες....πηγαινετε και σε εναν δευτερο και σε τριτο μην σας πω...

γιατι??γιατι η κορυφη αυτη...που τον ξερουν και η πετρες...της εκανε ζημια....θα μου πεις ανθρωπινο....οταν εχεις προβλημα ναι....η αδερφη μου δεν ειχε ομως!!!!!!!!!!!!!!!!....

ειδε δευτερος γιατρος το dvd που σου δινουν,και εμεινε με ανοιχτο το στομα...δεν υπηρχε προβλημα εξαρχης....

της το δημιουργησε μετα αυτος κατα την διαρκεια...

για αυτο να περνετε γνωμη και αλλου γιατρου....συμβουλη μου...

και ευχομαι ολα πανε ολα καλα σε ολες!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω....γιατι δεν συνεβει σε μενα αλλα στην αδερφη μου....

εκανε λαμπαροσκοπηση...λογω ενδομητριωσης στο Ιασω...γιατρος..)δεν μπορω να πω το ονομα...οποια θελει..προσωπικα...)

πολυ καλος γιατρος...μεγαλος σε ηλικια...σε εμπειρια...μια απο της κορυφες!!!...η αδερφη μου λοιπον πηγε με κλειστα ματια σε αυτον...χωρις δευτερη γνωμη αλλου γιατρου...

προς θεου..δεν θελω να φοβησω καμια σας....

αλλα παρτε γνωμες....πηγαινετε και σε εναν δευτερο και σε τριτο μην σας πω...

γιατι??γιατι η κορυφη αυτη...που τον ξερουν και η πετρες...της εκανε ζημια....θα μου πεις ανθρωπινο....οταν εχεις προβλημα ναι....η αδερφη μου δεν ειχε ομως!!!!!!!!!!!!!!!!....

ειδε δευτερος γιατρος το dvd που σου δινουν,και εμεινε με ανοιχτο το στομα...δεν υπηρχε προβλημα εξαρχης....

της το δημιουργησε μετα αυτος κατα την διαρκεια...

για αυτο να περνετε γνωμη και αλλου γιατρου....συμβουλη μου...

και ευχομαι ολα πανε ολα καλα σε ολες!!!!

 

οσο αφορα την τιμη γιατρος και νοσοκομειο στα 4000 αν θυμαμαι καλα....και απο θεραπεια κανονικα...εμεινοπαυση 6 μηνων....και οτι αλλο κανουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...
On 25/3/2011 at 9:48 ΠΜ, elli81 είπε:

Καλημερα σε ολες...ανοιξα αυτο το θεμα γιατι εχω ενδομητριωση σε πρωτο σταδιο και προκειται να κανω λαπαροσκοπηση. Ο γιατρος μου ειναι στο ιασω, οποτε θα παω εκει. Θα ηθελα να ξερω αν καποια εχει κανει κατι παρομοιο στο ιασω και με ποιον γιατρο. Τον δικο μου τον εχω τα τελευταια τρια χρονια και δεν ξερω αν τον εμπιστευομαι 100%.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...