Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσκοπισμός! Πως να τον πείσω?


Recommended Posts

Εντάξει supermama. Μια συμβουλή ζήτησα, για να πειστεί να πάει άλλη μία φορά. Δεν είπα να πάει σε καταναγκαστικά έργα, ούτε για πάντα...

 

Σκέψου να έλεγε δε θέλω να πάω σχολείο. Η απάντηση ποια θα ήταν? Ε, αν δε θέλει, δε θέλει, τι να κάνουμε...:shock:

 

με παρεξηγησες. δεν το εννουσα ετσι. ουτε ηταν επιθετικη η απαντηση μου. τελικα ο γραπτος λογος ειναι παραξενος και δημιουργει λαθος εντυπωσεις. ηθελα να πω πως απο τη στιγμη που δεν ειναι κατι αναγκαστικο και απαραιτητο οπως λες καισυ για''το σχολειο'' τοτε μπορει να επιλεξει.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να μην του αφησεις περιώριο να πει όχι. "Θα πας (πχ 5 φορές) και μετά θα αποφασίσεις".

Ετσι περιπου εκανα και εγω με τον δικο μου και το κολυμβητηριο.

του ειπα θα πας μεχρι να μαθεις μπανιο. τελος. Πλέον πηγαινει χωρις γκρίνια, αλλα ουτε με τρελλη χαρα:cry:. Παντως οταν σταματησει θα ξερω οτι πραγματι δεν του αρεσε.

Και στον παιδικο δεν ηθελε να παει και στο νηπιαγωγειο στην αρχη, και πολλα πραγματα στην αρχή φαινονατι δυσκολα και βουνο για τα παιδιά. Λίγη πιεση δε βλάπτει

 

διαφωνώ λόγω του ότι μιλάμε για χόμπυ και όχι για κάτι υποχρεωτικό.Δεν θα μπορούσες να βρεις κάτι το οποίο θα του άρεσε ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ λόγω του ότι μιλάμε για χόμπυ και όχι για κάτι υποχρεωτικό.Δεν θα μπορούσες να βρεις κάτι το οποίο θα του άρεσε ?

 

τα έχουμε γυρισει όλα, μα ολα, καρατε, ενοργανη, ποδοσφαιρο, ε δε γινεται να τα σταματαει ολα ...

Link to comment
Share on other sites

να μην του αφησεις περιώριο να πει όχι. "Θα πας (πχ 5 φορές) και μετά θα αποφασίσεις".

Ετσι περιπου εκανα και εγω με τον δικο μου και το κολυμβητηριο.

του ειπα θα πας μεχρι να μαθεις μπανιο. τελος. Πλέον πηγαινει χωρις γκρίνια, αλλα ουτε με τρελλη χαρα:cry:. Παντως οταν σταματησει θα ξερω οτι πραγματι δεν του αρεσε.

Και στον παιδικο δεν ηθελε να παει και στο νηπιαγωγειο στην αρχη, και πολλα πραγματα στην αρχή φαινονατι δυσκολα και βουνο για τα παιδιά. Λίγη πιεση δε βλάπτει

 

συμφωνω!!!!! με χίλια

ενα παιδι δεν ξερει τι θελει. ξερει, μαλλον, οτι θελει να βλεπει την πατυ, τον ben10, nikelodeon κλπ και να καθεται σπιτι με τη μαμα, το μπαμπα κλπ. κανενα παιδι εαν το ρωτουσαμε, δε θα ηθελε να παει σχολειο, ουτε αγγλικά, ουτε πουθενα. αφηνουμε ομως περιθώριο σε αυτο; φυσικά και οχι. γιατι αφηνουμε περιθώριο στις εξωσχολικές δραστηριότητες και οτι αφορά την ψυχαγωγεία του και την εκτόνωσή του;

δεν παθαινουν τιποτα εαν δυο φορες την εβδομαδα κανουν αγγλικά, τις αλλες δυο κολυμβητήριο ή μπαλετο ή οτιδήποτε αλλο...

 

εκτοοοος εαν εμεις οι γονείς βαριομαστε επιδη ειμαστε κουρασμενοι απο τη δοπυλειά να πηγαινουμε το παιδι απο δω κι απο κει. αυτο είναι εγωιστικό και μαθαινουμε στο παιδί μας, λαθος χειρισμούς γαι τη ζωή του. οπως λαθος είναι εαν μας πει "δε θελω μπαλετο", "ενταξει μην πας" χωρις συζητηση. γιατι βαριεμαι, εγω η μαμα, να βγω απο το σπίτι. να ολοκληρωθει η χρονιά και μετα το ξανασυζητάμε με το παιδι. οτι αρχιζει πρεπει να ολοκληρώνεται.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανενα παιδι εαν το ρωτουσαμε, δε θα ηθελε να παει σχολειο, ουτε αγγλικά, ουτε πουθενα. αφηνουμε ομως περιθώριο σε αυτο; φυσικά και οχι. γιατι αφηνουμε περιθώριο στις εξωσχολικές δραστηριότητες και οτι αφορά την ψυχαγωγεία του και την εκτόνωσή του;

δεν παθαινουν τιποτα εαν δυο φορες την εβδομαδα κανουν αγγλικά, τις αλλες δυο κολυμβητήριο ή μπαλετο ή οτιδήποτε αλλο...

 

.[/i]

 

μονο εγω βλεπω διαφορα εδω? ειναι το ιδιο η εκπεδευση με μια αλλη δραστηριοτητα? υπαρχουν πολλοι λογοι θελουμε να πηγαινουν τα παιδια μας σε εξωσχολικες δραστηριοτητες. συμφωνω σε αυτο αλλα οχι με το ζορι. εγω πχ η κορη μου ειναι 6 και θελω του χρονου να τη γραψω μπαλετο γιατι πιστυεω πως θα της κανει καλο. το θελει και αυτη. σιγουρα αν δεν ηθελε θα το συζητουσαμε και οχι ναλεγα αμεσως οκ αλλα οχι καιμε το ζορι..κατι θα υπαρχει που θα αρεσει στο παιδι. ειναι καλο σιγουρα να ασχολητε μεκαποια πραγματα περα απο το σχολειο αυτο εννοητε. αλλα μη ξεχναμε πως θελουν και λιγο ελευθερο χρονο ετσι?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν είναι προσκοπισμός ή ποδόσφαιρο,

τα παιδιά- εκτός από την σπάνια περίπτωση να τους αρέσει αμέσως κάτι-

θέλουν λίγη πίεση στην αρχή, και αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι μια δραστηριότητα δεν τους αρέσει, όσο με το ότι προτιμούν κάτι πιο εύκολο ή κάτι πιο ξεκούραστο, ή όπως μου είπε η κόρη μου κάτι που να κάθομαι, όπως η ζωγραφική;

ο γιος μου πέρυσι όταν τον πρωτοπήγα στο ποδόσφαιρο, δεν έμπαινε καν,

με ρωτούσε ''να μην πάμε σήμερα;'', τον πίεσα τον 1ο μήνα, και τώρα μετά από 1 χρόνο, ανυπομονεί με μανία για να πάει, μέχρι και σε αγώνες της ομάδας των ενήλίκων με σέρνει...

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

μονο εγω βλεπω διαφορα εδω? ειναι το ιδιο η εκπεδευση με μια αλλη δραστηριοτητα? υπαρχουν πολλοι λογοι θελουμε να πηγαινουν τα παιδια μας σε εξωσχολικες δραστηριοτητες. συμφωνω σε αυτο αλλα οχι με το ζορι. εγω πχ η κορη μου ειναι 6 και θελω του χρονου να τη γραψω μπαλετο γιατι πιστυεω πως θα της κανει καλο. το θελει και αυτη. σιγουρα αν δεν ηθελε θα το συζητουσαμε και οχι ναλεγα αμεσως οκ αλλα οχι καιμε το ζορι..κατι θα υπαρχει που θα αρεσει στο παιδι. ειναι καλο σιγουρα να ασχολητε μεκαποια πραγματα περα απο το σχολειο αυτο εννοητε. αλλα μη ξεχναμε πως θελουν και λιγο ελευθερο χρονο ετσι?

 

ολα εκπαιδευση ειναι και ψυχαγωγία. διασκέδαση είναι η παδιική χαρα.

εαν η κορη σου γυρισει τελος νοεμβρη, αρχες δεκεμβρη, κλαιει, χτυπιεται και δε θελι να παςι μπαλετο. τι θα κάνεις;

επικεντρωνομια σε αυτο το διάστημα, γιατι συνήθως εκει αρχιζουν και κουραζονται είτε γαιτι εχουν μπει σε κλίμα δικοπώς, ειτε γιατι επαναλαμβάνουν καποια πραγματα στο μάθημα και βαρεθηκε.

παντα εχουν ελευθερο χρονο, ανεξάρτητα εαν κανουν καθε απογευμα μια δραστηριότητα ειτε όχι.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν είναι προσκοπισμός ή ποδόσφαιρο,

τα παιδιά- εκτός από την σπάνια περίπτωση να τους αρέσει αμέσως κάτι-

θέλουν λίγη πίεση στην αρχή, και αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι μια δραστηριότητα δεν τους αρέσει, όσο με το ότι προτιμούν κάτι πιο εύκολο ή κάτι πιο ξεκούραστο, ή όπως μου είπε η κόρη μου κάτι που να κάθομαι, όπως η ζωγραφική;

ο γιος μου πέρυσι όταν τον πρωτοπήγα στο ποδόσφαιρο, δεν έμπαινε καν,

με ρωτούσε ''να μην πάμε σήμερα;'', τον πίεσα τον 1ο μήνα, και τώρα μετά από 1 χρόνο, ανυπομονεί με μανία για να πάει, μέχρι και σε αγώνες της ομάδας των ενήλίκων με σέρνει...

 

ναιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα, πιστεύω ότι το παιδί έχει μάθει στην ασφάλεια του οικογενειακού περιβάλλοντος και τον φοβίζει ένα νέο περιβάλλον με ολότελα αγνώστους σε αυτόν ανθρώπους, και αυτό φάνηκε από το ότι δεν ήθελε να πάει χωρίς καν να δει τι είναι αυτό το οποίο αρνείται, δηλαδή θα αρνιόταν οτιδήποτε δεν περιελάμβανε τους οικείους του,

θέλει από εσάς τους γονείς λίγη επιμονή, και πιστεύω ότι από όλες τις ιδέες που σου δώσανε οι κοπέλες πριν, η πιο αποτελεσματική θα είναι να πάει μαζί με έναν φίλο του, θα νιώσει ασφάλεια- καλή υπομονή!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι διαφορετικο το στελεχος παιδικής κατασκήνωσης και διαφορετικο ο προσκοπισμός.

οι καιροι προχωράνε και ο προσκοπισμός το ίδιο. δεν εχεις δικιο που μιλάς για "αλλες αποχές". εχουν αλλαξει τα πραγματα!

 

για να γινεις ναυτοπρόσκοπος, πρεπει να υπάρχει σύστημα κοντα στη θάλασσα, καθως και δασοπρόσκοπος, κοντα σε δάσος.

 

και οαθλητισμός και το θεατρικο παιχνίδι, περιλαμβάνονται στους προσκόπους!

 

ΕΧΩ 3 ανιψια που πανε προσκοπισμο απο τα 6 χρονι ατους και τωρα ειναι 17 και κατω...τωρα αν ρωτησει ςτο τι εχουν παρει απο ολα αυτο το πραγμα ..μαλλον τιποτα..

συν το γεγονος οτι επειδη μενω σε βουνο και το συστημα που κανουν κατασκηνωση ειναι κοντα μου πηγαινα και εβλεπα 6 χρονα να τα επιβλεπουν 15 χρονα παιδια που μονο το μυαλο τους στα παιδια δεν ηταν αλλα στο πως θα βρουν γκομενο..

μεσα στο βουνο και την παγωνια αυτα τρεχαν και παιζαν στο χιονι χωρις ελεγχο κανεναν μεσα στο βουνο , συν το γεγονος οτι μια τετοια νυχτα και ενω αναμεναμε χιονοπτωση τα ειχαν παρει για 3μερο και μας πηραν ξημερωματα τηλεφωνο να παμε να τα παρουμε διοτι δεν ειχαν προνοησει το πως θα γυρισουν τα παιδια..

 

δηλ πανε εκδρομες λενε τραγουδακια και διαφορα so what?καμια βελ΄τιωση δεν εχω δει απο τοτε που πηγαινα και εγω (για 2 χρονια βεβαια μονο).

 

τωρα γουστα ειναι αυτα αλλα το θεμα μας ειναι οτι ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΠΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟ..και εκει ειναι το κλειδι..

γιατι να μην παει καπου που θελει?γιατι να το πεισει να παει καπου που του ειναι αδιαφορο και βαρετο το μερος?

αν προσπαθει κοινωνικοποιηση μπορει να το κανει μεσα απο αλλα πραγματα..το να του δημιουργει αρνηση ενα μερος και εμεις να πποσπαθησουμε να το πεισουμε να παει δεν εχει νοημα ..ασε που αμφιβαλεις και την κριτικη ικανοτητα του παιδιου σου...

 

και εγω ζηλευω τον γιο της dalia που τρελαινεται για ποδοσφαιρο αλλα εστειλα τον γιο μου και νομιζαμε οτι εχει 2 αριστερα ποδια και δεν του αρεσε καθολου..

εγω βεβαια ονειρευομουν μια μεταγγραφη στην μαντσεστερ για να ακολουθησει και η μανα

αλλα που τετοια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω και ας μας βοηθησει καποια ψυχολογος εδω ..

τα μοναχοπαιδια αν και πιστευουμε οτι κοινωνικοποιουνται στην ομαδα ειναι καλυτερα να παει σε αθλημα με προπονητη στυλ τενις κλπ γιατι εχουν μαθει καποιος να ασχολειτε μαζι τους αποκλειστικα και τους αρεσει..αν πιεσουμε ενα παιδι ν απαραμεινει σε ενα αθλημα η δραστηριοτητα ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ αργα η γρηγορα θα σταματησει δεν θα αγαπησει το αθλημα στην διαρκεια του η την κατασκηνωση..

καλυτερα να τριγυρισει σε 20 αθληματα η δραστηριοτητες μεχρι να βρει αυτο που θελει ..

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να πείσεις κανέναν!!!

σε σενα αρεσει, σε κεινον όχι! για;τί θα πρεπει να κανει κατι που δεν θελει μονο και μονο επειδη αρεσει σε σενα;;;

eNortjKzUjI0MjQzMlWyBlwwFWQCzg,,44.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν εξωσχολικές δραστηριότητες. Όχι όμως κάθε μέρα, πρέπει να έχουν και ελευθερο χρόνο για να κάνουν ότι εκείνα γουστάρουν.

Απο κει και πέρα επιβάλεται να κάνει κάτι που του αρέσει και όχι ότι αρέσει στο γονιό.

ismene αυτό που είπε ότι οι γονείς βαριούνται να τα τρέχουν έχει και το αντίθετο όπου υπάρχουν γονείς οι οποίοι βλέπουν τις εξωσχολικές δραστηριότητες ώς child parking, δυστυχώς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα, πιστεύω ότι το παιδί έχει μάθει στην ασφάλεια του οικογενειακού περιβάλλοντος και τον φοβίζει ένα νέο περιβάλλον με ολότελα αγνώστους σε αυτόν ανθρώπους, και αυτό φάνηκε από το ότι δεν ήθελε να πάει χωρίς καν να δει τι είναι αυτό το οποίο αρνείται, δηλαδή θα αρνιόταν οτιδήποτε δεν περιελάμβανε τους οικείους του,

θέλει από εσάς τους γονείς λίγη επιμονή, και πιστεύω ότι από όλες τις ιδέες που σου δώσανε οι κοπέλες πριν, η πιο αποτελεσματική θα είναι να πάει μαζί με έναν φίλο του, θα νιώσει ασφάλεια- καλή υπομονή!

 

Συμφωνώ απόλυτα. Προσθέτω μόνο αυτό που κάποιες φίλες προανέφεραν, να διαλέξεις μία μέρα που να περιλαμβάνει κάποια αρκετά ενδιαφέρουσα δραστηριώτητα. Επίσις να του τονίσεις πως θα πάει μονο γιά μία δοκιμαστική περίοδο, και μετά αυτό θα είναι που θα αποφασίσει εάν του αρέσει και θέλει να συνεχίσει.

Καλη επιτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νοιζω οτι το καλυτερο ειναι να κανεις μαζι του μια συμφωνια...ΙΘα πας 4-5 φορες και αν σου αρεσει τοτε δεν ξαναπας!Ειναι καλο να μαθει να δοκιμαζει προτου αποριψει με την μια το οτιδηποτε...Αυτη την κουβεντα την εχω κανει πολλες φορες μετον αντρα μου!!!

Η μαμα μου ηθελε να ξεκινησω μπασκετ,δεν ηθελα με τπτ,Οταν ηρθεο Σεπτεμβρης ηθελα αθλητικα παπουτσια και ο μονος τροπος να μου τα παρει ηταν να ξεκινησω μπασκετ!Με το ζορι ξεκινησα και τις πρωτες φορες ντρεπομουν να της πω οτι δεν μ αρεσει αφου εκεινη μου πηρε παπουτσια...

Ε λοιπον λατρεψα το μπασκετ,επαιζα για 10 χρονια και χαιρομαι πολυ που η μαμα μου με πιεσε να δοκιμασω κατι που δεν ηθελα!(πιεση με μετρο,ε?);)

Link to comment
Share on other sites

Το ταέκ βο ντο ξεκινάει απο 5 χρονών και ανω!Όταν είδε το ταεκ βο ντο ήταν μόλις 4!Ο δάσκαλος δέχθηκε να κάνει μάθημα στην τάξη και αν ήταν συνεργάσιμος θα τον κρατούσαν.Αρχικά δυσκολεύτηκε πολύ!ήταν ο πιο μικρός , δεν ήξερε πιο πόδι αν σηκώσει όταν του λεγε ο δάσκαλος δεξί και αριστερό.Το γούσταρε ομως και επέμενε.Σήμερα ακόμα συνεχίζουμε.Στο διάστημα αυτο του ενάμιση χρόνου 2 φορές μου διαμαρτυρήθηκε οτι δεν θέλει να πάει (βαριόταν και έπαιζε με το ds) οπότε τον είπα να πάμε να το πεί ο ίδιος στον δάσκαλο οτι δεν θέλει να κάνει μάθημα..Φυσικά πήγαμε εννοείται οτι δεν είπε τίποτα και όταν γύρισε ήταν απίστευτα χαρούμενος!!!!!

 

Τώρα βέβαια ο δικός μου ήταν και μικρός..αν ήταν 7,5 σίγουρα θα έπεφτε πολύ συζήτηση για το τι θέλει και θα δοκιμάζαμε διάφορα πράγματα.

 

Υπάρχουν άφθονες δραστηριότητες ...οδήγησε το μέχρι ενα σημείο απο κει και πέρα ενα παιδί - μοναχοπαίδι - νομίζω είναι άσκοπη η ''πίεση'' και ίσως αποδειχθεί άσχημη.Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάζατε κάτι με τον καλύτερο του φίλο.

 

Καλή τύχη σε ότι διαλέξει!!!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ 3 ανιψια που πανε προσκοπισμο απο τα 6 χρονι ατους και τωρα ειναι 17 και κατω...τωρα αν ρωτησει ςτο τι εχουν παρει απο ολα αυτο το πραγμα ..μαλλον τιποτα..

....

 

δηλαδή πάνε πολλα χρονια

και αφου δε τους προσφέρει τιποτα, οπως λες, γιατι συνεχισαν;

μαλλον τους αρεσει; μαλλον περνανε καλα...

 

 

θα διαφωνισω για τα 15χρονα και τις γκομενες. υαρχουν καποιες δραστηριότητες που δεν "αφηνουν" τα παιδια να "αλητέψουν", είναι πιο εξευγενισμένες δραστηριότητες. και δε λεω οτι οποιος ειναι προσκοπος δεν ενδιαφερεται για "γκομενες"... απλώς... εχει κι αλλα ενδιαφέροντα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι είμαι εντελώς αντίθετη στην όποια πίεση για την όποια "εξωσχολική" δραστηριότητα.

Προτιμώ να φέρνω το παιδί σε επαφή με διάφορα ερεθίσματα (είτε είναι μουσική, μπαλέτο, γυμναστική, γλώσσα,κλπ) και μετά να του δίνω επιλογή στο "χόμπι". Αν τώρα το παιδί επιλέξει / ζητήσει κάτι και μετά δεν του αρέσει τότε θα του ζητήσω να του δώσει 2/3/4 ευκαιρία. Αν εγώ όμως ξυπνήσω ένα πρωι και αποφασίσω ότι το παιδί μου θα κάνει πιάνο (ασχετο παράδειγμα) δεν νομίζω ότι πρέπει να επιμένω να το δοκιμάσει 5 φορές αν μου λέει από την αρχή ότι δεν του αρέσει.

Το παιδί των 7.5 χρονών θα πρέπει να μπορεί να επιλέξει το χόμπυ του. Δουλειά του γονιού είναι να του δώσει τα ερεθίσματα, τα κίνητρα, αλλά να του δώσει και επιλογές, όχι όμως να πιέσει - αυτό θα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα, μιλάμε για χόμπυ, για κάτι που πρέπει να το κάνει επειδή του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι είμαι εντελώς αντίθετη στην όποια πίεση για την όποια "εξωσχολική" δραστηριότητα.

Προτιμώ να φέρνω το παιδί σε επαφή με διάφορα ερεθίσματα (είτε είναι μουσική, μπαλέτο, γυμναστική, γλώσσα,κλπ) και μετά να του δίνω επιλογή στο "χόμπι". Αν τώρα το παιδί επιλέξει / ζητήσει κάτι και μετά δεν του αρέσει τότε θα του ζητήσω να του δώσει 2/3/4 ευκαιρία. Αν εγώ όμως ξυπνήσω ένα πρωι και αποφασίσω ότι το παιδί μου θα κάνει πιάνο (ασχετο παράδειγμα) δεν νομίζω ότι πρέπει να επιμένω να το δοκιμάσει 5 φορές αν μου λέει από την αρχή ότι δεν του αρέσει.

Το παιδί των 7.5 χρονών θα πρέπει να μπορεί να επιλέξει το χόμπυ του. Δουλειά του γονιού είναι να του δώσει τα ερεθίσματα, τα κίνητρα, αλλά να του δώσει και επιλογές, όχι όμως να πιέσει - αυτό θα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα, μιλάμε για χόμπυ, για κάτι που πρέπει να το κάνει επειδή του αρέσει.

 

Δήλαδή πώς γίνεται αυτό? Μία ώρα μπαλέτο, μία ώρα γυμναστική, λίγο από αγγλικά, λίγο από γαλλικά, λίγο από πιάνο, λίγο από βιολή, λίγο από κιθάρα, λίγο τέννις, λίγο τζούντο, κλπ κλπ. Και πού σταματάει αυτό, όταν το παιδί πει 'έλεος, αυτό αυτό μου αρέσει!"

Αστειεύομαι, όπως καταλαβαίνεις, απλά νομίζω ότι καλώς ή κακώς, οι γονείς κάνουμε τις επιλογές. Το παιδί σπάνια έχει τόσο συγκεκριμένες και συνειδητοποιημένες επιλογές. Και αν έχει, είναι πάντα θετικές πχ. θέλω να μάθω αυτό. Αν δεν θελει να κάνει τίποτα, τότε ως γονιός πρέπει να το 'ξεκουνήσεις'.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς με τα παιδιά για το άθλημα/οργανο / δραστηριότητα...

βλέπετε στην τηλεώραση το άθλημα/οργανο / δραστηριότητα...

πηγαίνετε σε παραστάσεις..., δοκιμάζεις με dvd που έχουν την δραστηριότητα.

διαβάζετε βιβλία για τα αντίστοιχα

παίρνεις άντίστοιχα παιχνίδια, το δοκιμάζεις στο σπίτι - στην παιδίκή χαρά - στην θάλασσα,

το πηγαίνεις σε δοκιμαστικά και μετά ρωτάς αν θέλει να το κάνει.

Η κόρη μου πήγε μπαλέτο στα 4 επειδή το ζητούσε και το λατρεύει - το ζητούσε γιατί ήξερε τι ήταν από τα διάφορα που ανάφερα πιο πάνω.

ο γιος μου δοκίμασε γυμναστήριο και δεν του άρεσε.

Τώρα ζητάει πάλι, θα το δοκιμάσω σε άλλο μέρος γιατί ούτε μένα μου άρεσε το πρώτο που τον πήγα.

Μπορείς να δοκιμάζεις πράγματα και να πληρώνεις με την φορά πχ κολυμβητήριο / τένις /ιππασία/ μέχρι να είσαι σίγουρη

τους έχω φέρει η ίδια σε επαφή με τα αγγλικά και τώρα μου τα ζητούν

δεν λέω να μην τους παροτρύνεις,

λέω όμως να τους τα "πουλήσεις" να μην νιώσουν ότι κάνουν πράγματα υποχρεωτικά

Link to comment
Share on other sites

εαν η κορη σου γυρισει τελος νοεμβρη, αρχες δεκεμβρη, κλαιει, χτυπιεται και δε θελι να παςι μπαλετο. τι θα κάνεις;.

 

θα το συζητησουμε πολυ και θα αποφασισουμε μαζι. αλλα ξαναλεω πως δε θα προσπαθησω να την πεισω για κατι που δε θελει απλα να μου πει ισως τους λογους που δε θελει αλλο και θα τις εξηγησω λογικα πως ειναι...αν και ποτε δεν ειχα θεμα με την κορη μου. ειδικα αυτο το θελει πολυ και εδω να πω πως γιανα γλιτωσω μπελαδες τυπου οπως η κοπελα που αρνητε το παιδακι της ναπαει προσκοπισμο. εγω της εμαθα απο πολυ μικρη να της αρεσει το μπαλετο(ισως αυτο ναναι ενα καλο κολπο.οχι αποτομα ξαφνικα θελω να απας εκει.μετα βοηθησαν πολυ και οι μπαρμπι ευτυχως!χαχαχα

 

 

 

 

 

 

 

παντα εχουν ελευθερο χρονο, ανεξάρτητα εαν κανουν καθε απογευμα μια δραστηριότητα ειτε όχι.

εχω δει γονεις που το λενε και οι ιδιοι πως τα παιδια τουςτρεχουν οοολη μερα και τελειωνουν στις 11 τοβραδυ. αυτο εννοω. οχι και ετσι. σε αυτες τις περιπτωσεις νομιζω ειναι θεμα γονιου. κοληματα που εχουν η ισως και αποθυμενα και ταβγαζουν στα παιδια τους.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

με παρεξηγησες. δεν το εννουσα ετσι. ουτε ηταν επιθετικη η απαντηση μου. τελικα ο γραπτος λογος ειναι παραξενος και δημιουργει λαθος εντυπωσεις. ηθελα να πω πως απο τη στιγμη που δεν ειναι κατι αναγκαστικο και απαραιτητο οπως λες καισυ για''το σχολειο'' τοτε μπορει να επιλεξει.

 

Sorry, σε παρεξήγησα. Οντως ο γραπτός λόγος δημιουργεί καμιά φορά λανθασμένες εντυπώσεις. :wink:

 

Πάντως, θα το πω άλλη μία φορά, σας παρακαλώ δεν αντέχω να το διευκρινίσω ξανά. Δεν εννοώ με το ζόρι να γίνει πρόσκοπος. Ούτε να τον καταπιέσω. Ούτε να μην του δώσω την ευκαιρία να κάνει κάτι που του αρέσει. Ήδη κάνει. Τον πηγαίνω τένις επειδή εκείνος το ζήτησε. Παρόλο όμως που υπάρχουν και άλλα παιδάκια, δεν έχει δημιουργήσει φιλίες. Γι' αυτό θα ήθελα να πάει στους πρόσκοπους. Θα ήθελα να πάει δοκιμαστικά άλλη μία ή δύο φορές. Τόσο κακό είναι ?

 

Αναφέρομαι σε κάποιες κοπέλες που επανέρχονται με το ίδιο ερώτημα, ότι και καλά έχω φάει κόλλημα με τον προσκοπισμό.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα, πιστεύω ότι το παιδί έχει μάθει στην ασφάλεια του οικογενειακού περιβάλλοντος και τον φοβίζει ένα νέο περιβάλλον με ολότελα αγνώστους σε αυτόν ανθρώπους, και αυτό φάνηκε από το ότι δεν ήθελε να πάει χωρίς καν να δει τι είναι αυτό το οποίο αρνείται, δηλαδή θα αρνιόταν οτιδήποτε δεν περιελάμβανε τους οικείους του,

θέλει από εσάς τους γονείς λίγη επιμονή, και πιστεύω ότι από όλες τις ιδέες που σου δώσανε οι κοπέλες πριν, η πιο αποτελεσματική θα είναι να πάει μαζί με έναν φίλο του, θα νιώσει ασφάλεια- καλή υπομονή!

 

Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ πιστεύω ότι αισθάνεται ανασφάλεια. Φάνηκε και από τις απαντήσεις του στα περί εκδρομής. Εγώ νόμιζα ότι θα χαρεί που θα πήγαινε με τα άλλα παιδάκια, κι αυτός ήθελε και εμάς από δίπλα.

Θα προσπαθήσω να επιμείνω και ...βλέποντας και κάνοντας. Εάν συμφωνήσει και κανένα φιλαράκι του να πάνε παρέα, αυτό θα είναι μεγάλη τύχη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις ανετα να του εξηγήσεις οτι μπορεις να παιζεις με τον παππου και τη γιαγιά, τις αλλες μερες. και την κυριακή θα παιζει με παιδιά.

εφ' οσον λοιπον ειναι μοναχοπαίδι... η γνώμη μου είναι οτι θα του κάνει καλο να "ξεκολλήσει" από την οικογένεια.

να επιμείνεις...νομιζω κερδισμένοι θα βγειτε και οι δυο!

 

Το έθεσες πάρα πολύ σωστά. Μόνο μετά το "ξεκολλήσει" θα έβαζα και τη λέξη λίγο.:oops::)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...