Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ταε κβον ντο-η γνώμη σας


Recommended Posts

γεια σας,

σκέφτομαι να γράψω από Σεπτέμβρη το γιο μου ταε κβον ντο. Τότε θα είναι περίπου 4 και 4 μηνών. Γενικά είναι αρκετά δειλός και συνεσταλμένος.Δεν κάνει εύκολα παρέα με παιδάκια που δεν ξέρει. Στο σταθμό μου είπαν ότι πρέπει να του τονώσουμε την αυτοπεποίθηση.Πιστεύετε ότι το ταε κβον ντο μπορεί να βοηθήσει; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;Γενικά θέλω να αρχίσει να ασχολείται με κάποιο άθλημα. Σκέφτηκα το ταε κβον ντο για πρακτικούς λόγους αφενός ( υπάρχει σχολή κοντα στο σπίτι μου) και αφετέρου εχει δείξει κάποιο ενδιαφέρον όταν βλέπει επιδείξεις στην τηλείοραση και ενθουσιάζεται γενικά με τις στολές. Μπορείτε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα ξεκινήσει TAE-KWON-DO όταν πήγαινα 1η δημοτικού και ο αδερφός μου τότε νήπιο. Κάναμε συνολικά γύρω στα 10 χρόνια και μπορώ να πω μας έκανε πολύ καλό, τόσο σωματικά, καθώς είναι πολύ καλή άσκηση όσο και ψυχολογικά. Ψυχολογικά όχι απαραίτητα γιατί αναπτύξαμε την αυτοπεποίθησή μας, αλλά γιατί κάναμε καινούργιους φίλους και ήταν ένας δημιουργικός τρόπος να εκτονονώμαστε. Νομίζω ότι θα του κάνει πολύ καλό του γιου σου!

Link to comment
Share on other sites

αν και χρονια αθλητρια ,πρωταθλητρια και προπονητρια στο tae kwon do τον γιο μου τον εχω στο κολυμβητηριο προς το παρον..το κολυμπι ειναι η πιο καλη ασκηση χωρις επιβαρυνση σε μυες και αρθρωσεις και χτιζει ενα πολυ καλο σωμα ετοιμο γι αοποιοδηποτε αθλημα στο μελλον.καθοτι ατομικο αθλημα δεν θα βοηθουσε στην κοινωνικοποιηση του παιδιου και σε περιπτωσεις που τα παιδια ειναι συνεσταλμενα προτεινουν ομαδικα αθληματα..σε αυτο καποιος συμβουλος εδω μεσα μπορει να μας βοηθησει..

αργοτερα στα 8 περιπου θα τον στειλω στην πολεμικη τεχνη (αν το θελει)που υπηρετησα και εγω πιστα για χρονια αλλα τωρα ακομα οχι..

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια μου ασχολουνται με το αθλημα αυτο, ηλικιας 10 και 7. ομως πηγαινουν και παιδακια 4 ετων. εγω "εσπρωξα" το γιο μου εκει, οταν διαπιστωσαμε οτι θα τον βοηθουσε τοσο στην αυτοπεποιθηση, οσο και στον συντονισμο του σωματος του. κοντα σε αυτον κολλησε και η κορη. οντως ο αθλητισμος βοηθα και συμφωνω με τη demi. ο γιος μου ειναι συνεσταλμενο παιδι, οταν τον εγραψα κολυμβητηριο, κυριολεκτικα υπεφερε, ενω τωρα εχει κανει φιλους απο το τμημα του. ισως απλα δεν του ταιριαζε το ενα αθλημα και του ταιριαζει αυτο. παντως απο χθες που πηραν την κιτρινη ζωνη ειναι μεσα στην υπερηφανεια. :D:D

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το κολυμβητήριο είναι μια θλιβερή ιστορία για το γιο μου .Προσπαθήσαμε να τον πάμε και μικρότερο αλλά είναι τελείως αρνητικός.Εκφάζει μάλιστα κι επιχειρήματα του τύπου "θα πνιγώ" ή "θα κρυώνω".Δεν το θέλει με τίποτα.Σκέφτομαι και το ποδόσφαιρο αν και γενικά έχω πολύ άσχημη άποψη για τους ανθρώπους αυτού του αθλήματος.Άλλο βέβαια το επαγγελματικό επίπεδο κι α΄λλο τα παιδάκια που μαθαίνουν να πρωτοκλωτσάνε τη μπάλα.Πολλά παιδάκια ασχολούνται εδώ στην πάτρα και οι προπονητές τους είναι εξαιρετικοι απ΄ότι εχω συζητήσει με άλλες μαμάδες αλλά γενικά το ποδόσφαιρο μου κάθεται στραβα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι δεν τον πας δοκιμαστικα σε οποιο αθλημα αποφασισετε; ολες οι σχολες εχουν το πρωτο μαθημα δωρεαν. ασε το παιδι να σε καθοδηγησει.

 

Μμμ.... νομίζω αυτό πρέπει να δρομολογήσω και βλέπουμε!

Α και συγχαρητήρια για τις κιτρινες ζώνες :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μου αρεσει το αθλημα,πηγαινα κι'εγω καποτε!!!

Συμφωνω με τα κοριτσια,θα τον βοηθησει πολυ!!!

Εγω θελω να γραψω αργοτερα την μεσσαια μου κορη,για τον αντιθετο λογο.Ειναι πολυ ζωηρη και ενιοτε καπως επιθετικη,πιστευω πως ενα εντονο αθλημα μπορει να της βγαλει πολυ ενεργεια και να ξεσπαει εκει..

Απο την αλλη,φοβαμαι μην σαπισει στο ξυλο τα αδερφακια της και τα παιδια στο σχολειο....

Λετε??

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μου αρεσει το αθλημα,πηγαινα κι'εγω καποτε!!!

Συμφωνω με τα κοριτσια,θα τον βοηθησει πολυ!!!

Εγω θελω να γραψω αργοτερα την μεσσαια μου κορη,για τον αντιθετο λογο.Ειναι πολυ ζωηρη και ενιοτε καπως επιθετικη,πιστευω πως ενα εντονο αθλημα μπορει να της βγαλει πολυ ενεργεια και να ξεσπαει εκει..

Απο την αλλη,φοβαμαι μην σαπισει στο ξυλο τα αδερφακια της και τα παιδια στο σχολειο....

Λετε??

κατηγορηματικα οχι. απαγορευεται ρητα να χρησιμοποιουν το αθλημα για επιδειξη ή εκδικηση.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχ,μακαρι,γιατι αυτο το αθλημα σου προσερει παρα πολλα,πειθαρχεια,ευλιγησια,αυτοαμυνα,κοινωνικοποιηση,δυναμη και...κορμαρα!!!!!!!

 

Ε,δεν ειναι και λιγα!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δικα μου παιδακια εχουν ξεκινησει απο τον Σεπτεμβρη tae kwon do. Ξεκινησαν σε ηλικια 7 και 11.

Σε καμια περιπτωση δεν χρησιμοποιουν το αθλημα για να επιτεθουν σε καποιον. Η δασκαλα τους τους το απαγορευει ρητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως,ο,τι θελει το παιδι!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να γραψω αργοτερα την μεσσαια μου κορη,για τον αντιθετο λογο.Ειναι πολυ ζωηρη και ενιοτε καπως επιθετικη,πιστευω πως ενα εντονο αθλημα μπορει να της βγαλει πολυ ενεργεια και να ξεσπαει εκει..

 

Για τον ιδιο λογο ενδιαφερομαι κι εγω για το γιο μου. Ρωτησα λοιπον ενα φιλο που ειναι προπονητης Τάι Τσι, και μου ειπε πως η καταλληλη πολεμικη τεχνη για εμας ειναι το Τζουντο, αλλα μου ειπε μετα τα 6 χρονια, ισως το νωριτερο στα 5 δοκιμαστικα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ,Ταρα μου!!

 

Θα κοιταξω πως θα εξελιχθει το κοριτσι μου τα επομενα 3 χρονια και θα δοκιμασω μηπως της αρεσει,γιατι η "επιθετικοτητα" της ειναι φυσιολογικη για την ηλικια της (μολις εκλεισε τα 3),ποσο μαλλον για ενα παιδακι ζωηρο.

Προς το παρον την βλεπω πως της αρεσει ο χορος,πραγμα που με συγκινησε γιατι εγω εχω μεγαλη τρελα,αλλα πιστευω πως για τον χαρακτηρα της,οπως τον βγαζει τωρα,χρειαζεται κατι πιο δυναμικο.

Τελοσπαντων,πρεπει να δοκιμασει το παιδι,για να δει τι το ενθουσιαζει,για να μην τα παρατησει η να μην το κανει με το ζορι.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Εγώ πάλι πιστεύω οτι οι πολεμικές τέχνες, είναι καλό σαν άθλημα, αλλά όχι για αυτήν την ηλικία. Είχα ασχοληθεί και εγώ στο παρελθόν, όμως μεγαλύτερη.

Γενικά πιστεύω οτι αυτά που μαθαίνεις εκεί καλό είναι να είσαι μεγαλύτερος ώστε να καταλαβαίνεις το γιατί τα μαθαίνεις και που να τα χρησιμοποιείς...

Ενα παιδάκι τόσο μικρό, δεν νομίζω οτι είναι αρκετά ώριμο ωστε να μπορεί να καταλάβει το γιατί ο δάσκαλος που του μαθαίνει αυτά που του μαθαίνει του απαγορεύει παράλληλα να τα χρησιμοποιήσει...

Επειτα, αυτό το άθλημα δεν νομίζω οτι θα βοηθήσεια αρκετά ένα συνεσταλμένο παιδακι... Μάλλον αυτό το παιδάκι χρειάζεται ένα ομαδικό άθλημα όπως βόλλευ, μπάσκετ, ποδόσφαιρο κτλ. Οι πολεμικές τέχνες πιστεύω οτι μιά επιθετικότητα θα την βγάλουν.

Ταπεινή μου γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και μενα ο μικρος μου ειναι 5 χρονων και παει ταε κβον ντο. εχει 1 χρονο. η αληθεια ειναι οτι το ειχα ψαξει το θεμα και ρωτησα δασκαλους του ταε κβον ντο φιλους και μου ειπαν καταλληλη ηλικια ειναι απο 6 ετων . αλλα ο δικος μου τρελενοταν και ηθελε απο τα 4 και μου ειπαν αν θελει τοσο πολυ πηγαινε τον. τελικα πηγαμε και τρελενεται πηρε και την μιση κιτρινη και τωρα ετοιμαζομαστε για ολοκληρη κιτρινη. να δειτε τι υπακουα παιδια ειναι στο δασκαλο..... καμια σχεση με μας....... αλλα εχουμε εναν καταπληκτικο δασκαλο και ολο τους συμβουλευει. οτι προβλημα μπορει να εχουμε και του το πουμε το διαχειριζεται αυτος με τα παιδια μας πχ εμενα ειχε σταματησει το γαλα δεν το ηθελε ... το ειπα στον δασκαλο με τροπο και μετα αυτος ελεγε σε ολα τα παιδια για να γινετε δυνατοι πρεπει να κανετε καλη διατροφη οπως να πινετε γαλα καθε μερα, χυμο κλπ. απο τοτε οχι πινει μονο γαλα αλλα και φυσικο χυμο πορτοκαλι καθε μερα......:P:p και ενα σωρο φρουτα....

Link to comment
Share on other sites

και μενα ο μικρος μου ειναι 5 χρονων και παει ταε κβον ντο. εχει 1 χρονο. η αληθεια ειναι οτι το ειχα ψαξει το θεμα και ρωτησα δασκαλους του ταε κβον ντο φιλους και μου ειπαν καταλληλη ηλικια ειναι απο 6 ετων . αλλα ο δικος μου τρελενοταν και ηθελε απο τα 4 και μου ειπαν αν θελει τοσο πολυ πηγαινε τον. τελικα πηγαμε και τρελενεται πηρε και την μιση κιτρινη και τωρα ετοιμαζομαστε για ολοκληρη κιτρινη. να δειτε τι υπακουα παιδια ειναι στο δασκαλο..... καμια σχεση με μας....... αλλα εχουμε εναν καταπληκτικο δασκαλο και ολο τους συμβουλευει. οτι προβλημα μπορει να εχουμε και του το πουμε το διαχειριζεται αυτος με τα παιδια μας πχ εμενα ειχε σταματησει το γαλα δεν το ηθελε ... το ειπα στον δασκαλο με τροπο και μετα αυτος ελεγε σε ολα τα παιδια για να γινετε δυνατοι πρεπει να κανετε καλη διατροφη οπως να πινετε γαλα καθε μερα, χυμο κλπ. απο τοτε οχι πινει μονο γαλα αλλα και φυσικο χυμο πορτοκαλι καθε μερα......:P:p και ενα σωρο φρουτα....

 

 

Μπράβο του και πάλι μπράβο του!!!

Τέτοιοι δασκαλοι αξίζουν πραγματικά! Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι που να έδειχναν τετοιο ενδιαφερον γιά τα παιδιά! Σπάνιο πράγμα στις μέρες μας...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο του και πάλι μπράβο του!!!

Τέτοιοι δασκαλοι αξίζουν πραγματικά! Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι που να έδειχναν τετοιο ενδιαφερον γιά τα παιδιά! Σπάνιο πράγμα στις μέρες μας...

και δεν ειναι μονο αυτο τους εχει μιλησει με τροπο για τους παιδοφιλους πχ οτι δεν αφηνουμε κανεναν να μας χαιδευει και ειδικα κατω απο τη ζωνη , οτι ακομα και γω που ξερετε οτι σας αγαπω ουτε και εμενα θα αφηνετε, οτι πρεπει να τα λεμε ολα στη μαμα και στο μπαμπα , μιλησε για τα ναρκωτικα και τις συριγγες αν βρουμε δεν τις αγγιζουμε, μιλησε αν μας αρπαξει κανενας στο δρομο να μην κλαιμε αλλα να φωναζουμε οτι ειναι αγνωστος , και γενικως μια φορα το μηνα τους κανει τετοιο μαθημα.αφου και μεις καθομαστε και τα ακουμε με πολυ μεγαλο ενδιαφερον. γενικως λεει οτι και ταε κβον ντο να μην θελουν να συνεχισουν να πανε σε οποιοδηποτε αθλημα και να αποκτησουν γνωριμιες και φιλους μεσα απο τον αθλητισμο.

Link to comment
Share on other sites

και δεν ειναι μονο αυτο τους εχει μιλησει με τροπο για τους παιδοφιλους πχ οτι δεν αφηνουμε κανεναν να μας χαιδευει και ειδικα κατω απο τη ζωνη , οτι ακομα και γω που ξερετε οτι σας αγαπω ουτε και εμενα θα αφηνετε, οτι πρεπει να τα λεμε ολα στη μαμα και στο μπαμπα , μιλησε για τα ναρκωτικα και τις συριγγες αν βρουμε δεν τις αγγιζουμε, μιλησε αν μας αρπαξει κανενας στο δρομο να μην κλαιμε αλλα να φωναζουμε οτι ειναι αγνωστος , και γενικως μια φορα το μηνα τους κανει τετοιο μαθημα.αφου και μεις καθομαστε και τα ακουμε με πολυ μεγαλο ενδιαφερον. γενικως λεει οτι και ταε κβον ντο να μην θελουν να συνεχισουν να πανε σε οποιοδηποτε αθλημα και να αποκτησουν γνωριμιες και φιλους μεσα απο τον αθλητισμο.

 

 

Τί να πω! Απλά δεν Υπαρχει!

Μόνο και μόνο γι αυτο, αξίζει που πας το παιδί σου εκεί!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σκέφτομαι να ξεκινήσω τον γιο μου ταεκβοντο.

Υπάρχουν μαμάδες που στέλνουν τα παιδιά τους στο συγκεκριμένο άθλημα; Θα ήθελα να μου πουν την εμπειρία τους και αν ξερουν καμιά καλή σχολή κοντά στο π. φάληρο

το λιονταράκι μας 28/09/2006, η μαϊμουδίτσα μας 07/05/2009

as1cJLB0g410020MDA5NTM5Ynw1MGJkfGkgYW0gcHJlZ25hbnQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω τον γιο μου ταεκβοντο.

Υπάρχουν μαμάδες που στέλνουν τα παιδιά τους στο συγκεκριμένο άθλημα; Θα ήθελα να μου πουν την εμπειρία τους και αν ξερουν καμιά καλή σχολή κοντά στο π. φάληρο

 

πάει ο δικος μου αν θες διάβασε το πιο κάτω ποστ αλλα είμαστε θεσσαλονίκη οποτε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.... απλα σχολες υπαρχουν πολλες να βρεις μια αξιοπιστη δηλαδη να παρεις αρκετες πληροφορίες και ειδικά για τον δάσκαλο.....:P

Link to comment
Share on other sites

πάει ο δικος μου αν θες διάβασε το πιο κάτω ποστ αλλα είμαστε θεσσαλονίκη οποτε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.... απλα σχολες υπαρχουν πολλες να βρεις μια αξιοπιστη δηλαδη να παρεις αρκετες πληροφορίες και ειδικά για τον δάσκαλο.....:P

 

Καλημέρα,μήπως μπορείς να μου πέις μέσω πμ τη σχολή του γιου σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αρχικό μήνυμα απο zimaraki viewpost.gif

Σκέφτομαι να ξεκινήσω τον γιο μου ταεκβοντο.

Υπάρχουν μαμάδες που στέλνουν τα παιδιά τους στο συγκεκριμένο άθλημα; Θα ήθελα να μου πουν την εμπειρία τους και αν ξερουν καμιά καλή σχολή κοντά στο π. φάληρο

Καλημέρα. Ο γιος μου είναι τεσσάρων χρονων και τριών μηνών, πηγαίνουμε από το Γενάρη στη σχολή Αίαντας στον Άγιο Δημήτριο, είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι, το παιδί είναι χαρούμενο, η σχολή εκπληκτική και ο δάσκαλος πάρα πολύ καλός άνθρωπος με πολλή αγάπη για τα μικρά. Έχουμε μισή κίτρινη ζώνη, ένα κυπελλάκι και πολλή χαρά. Μη διστάσεις, γράψτο το παιδί και θα δεις θεαματικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...