Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτο τι σημαίνει; Οτι η κοπέλα δεν πρέπει να το ψάξει;

 

μην ασχολείσαι, ας κάνει το μηνυμα της 100 φορες πέηστ.

απο 2 μηνων μπορεις να δεις σημαδια αυτισμου, οχι διαγνωση, αλλα μερικες φορες το παιδι πρεπει να παρακολουθειται μεχρι να γινει η διαγνωση.

 

εξ'αλλου εμεις μεταξυ μας μιλαμε και λεμε οτι μπορει να ειναι κατι αλλο, μπορει να ειναι και στρεςς. δεν περασε και λιγα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι μπορεί να έχεις άγχος ο μπεμπης, μάλλον κάτι τον ενόχλησε η τον φοβησε!

Αν τελικά κανείς εργοθεραπεια θα σου δείξουν πως να παίζεις μαζί του, τι παιχνίδια να συστησεις κλπ ώστε να ξεπεράσει τους φόβους του και να βρει την αυτοπεποίθηση του! Μπράβο που δεν το αφήνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να έχεις άγχος ο μπεμπης, μάλλον κάτι τον ενόχλησε η τον φοβησε!

Αν τελικά κανείς εργοθεραπεια θα σου δείξουν πως να παίζεις μαζί του, τι παιχνίδια να συστησεις κλπ ώστε να ξεπεράσει τους φόβους του και να βρει την αυτοπεποίθηση του! Μπράβο που δεν το αφήνεις!

 

ναι, γιατι εχουμε θεμα με το παιχνιδι!

θελει πολληηηηηηηη υπομονη απο μερους μου, αμα κατι δεν το καταφερει γινεται ΧΑΜΟΣ , γενικα ΔΕ ΘΕΛΕΙ να του ζητας να πει/κανει πραγματα, συγχιζεται παρα πολυ :cry:.

 

θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα για το βιντεο, κρασαρει το λαπτοπ συνεχως.

 

(ουπ, μολις ηρθε και μου τραβηξε το προσωπο και με φιλησε στο στομα-χαχα)

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα, δωστου ενα εύκολο παιχνίδι για να μην νιώθει under achiever (η καλύτερη συμβουλή που έχω πάρει απο ειδικό)

 

Οκ no rush, οπότε μπορείς στείλτο μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα, δωστου ενα εύκολο παιχνίδι για να μην νιώθει under achiever (η καλύτερη συμβουλή που έχω πάρει απο ειδικό)

 

Οκ no rush, οπότε μπορείς στείλτο μου

 

Τα τουβλάκια προσπαθουμε τις τελευταίες μέρες να μάθουμε να βάζουμε το ενα πανω στο αλλο καλά-καλά.

 

Σου στειλα μηνυμα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρείτε ότι δεν πρέπει να μιλάω, αν και λίγο πιο γνώστης από εσάς.

 

ΟΚ!

 

Δεκτό! Μπορείτε να το πείτε και οι δύο σας με πολύ πιο ευγενικό τρόπο!

 

Και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είπα ότι δεν πρέπει ένας γονιός να ψάξει οτιδήποτε θεωρεί ότι μπορεί να υπάρχει στο παιδί του!

Μάλιστα, αν μου ζητηθεί ευγενικά, μπορώ να δώσω και τηλέφωνα επικοινωνίας με όλα τα ιατροπαιδαγωγικά κέντρα στη χώρα, γιατί δουλέυω στον τομέα της διάγνωσης και γνωρίζω από αυτά

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι δεν πρέπει να μιλάω, αν και λίγο πιο γνώστης από εσάς.

 

ΟΚ!

 

Δεκτό! Μπορείτε να το πείτε και οι δύο σας με πολύ πιο ευγενικό τρόπο!

 

Και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είπα ότι δεν πρέπει ένας γονιός να ψάξει οτιδήποτε θεωρεί ότι μπορεί να υπάρχει στο παιδί του!

Μάλιστα, αν μου ζητηθεί ευγενικά, μπορώ να δώσω και τηλέφωνα επικοινωνίας με όλα τα ιατροπαιδαγωγικά κέντρα στη χώρα (από την Πέμπτη και μετά, γιατί έχω άδεια μέχρι Τετάρτη)

 

Κοπέλα μου δεν είπα τίποτα, αλοιμονο, απλα σε ρώτησα τι εννοείς οτι δεν πρέπει να το ψάξει η κοπέλα; Γιατι αυτο κατάλαβα απο αυτο που είπες

Μάλλον ήθελες να την καθησύχασεις νομίζω και καλα έκανες απλα καλο είναι ο γονιός να εμπιστευτεί το ένστικτο του και να το ψάχνει όσο μπορεί... Θα είναι ευγνωμον το παιδι της για αυτο στο μέλλον

 

Και αν μπορείς να την βοηθήσεις please καντο, καλο θα κανεις

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου δεν είπα τίποτα, αλοιμονο, απλα σε ρώτησα τι εννοείς οτι δεν πρέπει να το ψάξει η κοπέλα; Γιατι αυτο κατάλαβα απο αυτο που είπες

Μάλλον ήθελες να την καθησύχασεις νομίζω και καλα έκανες απλα καλο είναι ο γονιός να εμπιστευτεί το ένστικτο του και να το ψάχνει όσο μπορεί... Θα είναι ευγνωμον το παιδι της για αυτο στο μέλλον

 

Και αν μπορείς να την βοηθήσεις please καντο, καλο θα κανεις

 

 

Εννοείται πως ο κάθε γονιός καλά κάνει και ψάχνει το οτιδήποτε!!!!!!

 

Καλό είναι, όμως, να γνωρίζει και κάποια πράγματα για την όποια διάγνωση, για να μην πέφτει (αν θες) και θύμα εκμετάλλευσης από "καλούς" ανθρώπους.

 

Ευτυχώς (ή δυστυχώς για κάποιους) είμαι στο χώρο της διάγνωσης και (λόγω "τρέλλας") ασχολούμαι με τον αυτισμό. Προσπάθησα να πω κάποια πράγματα και το σχόλιο ήταν "μην ασχολείσαι, ας κάνει το μηνυμα της 100 φορες πέηστ."

Link to comment
Share on other sites

Τελώσπαντων εγώ σου λέω τι είπα εγω όχι η κοπέλα..

Και πάνω στο θέμα μίλησα για την δική μου εμπειρία που ενώ το παιδι μου δεν είναι αυτιστικο, είχε ενα άλλο πρόβλημα που φτιάχτηκε αμέσως γιατι δεν το παραμελησα.. Οπότε εννοείται οτι η συμβουλή που θα δώσω στην κοπέλα είναι να μην το αφήσει

 

Τελώσπαντων αν θες να της δώσεις τα τηλέφωνα καντο για να την βοηθησεις

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην θεωρηθεί ότι λέω βλακείες που βγάζω από το κεφάλι μου, παραθέτω

 

Research has shown that a diagnosis of autism at age 2 can be reliable, valid, and stable.

More children are being diagnosed at earlier ages—a growing number (18%) of them by age 3. Still, most children are not diagnosed until after they reach age 4. Diagnosis is a bit earlier for children with autistic disorder (4 years) than for children with the more broadly-defined autism spectrum diagnoses (4 years, 5 months), and diagnosis is much later for children with Asperger Disorder (6 years, 3 months).

από το http://www.cdc.gov/ncbddd/autism/data.html

 

Autism can normally be diagnosed in children at around the age of two.

από το http://www.nhs.uk/Livewell/Autism/Pages/Diagnosisinchildhood.aspx

 

Although research suggests autism can be reliably diagnosed by age 2, the new analysis shows that fewer than half of children with autism are identified in their communities by age 5.

από το Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry.

 

Είναι από τις πιο έγκυρες πηγές για τη διάγνωση του αυτισμού αυτά που παραθέτω. Φυσικά το διαδίκτυο είναι γεμάτο με αναφορές σε νεαρότερες ηλικίες, αλλά αυτές είναι οι επίσημες που προέρχονται από ερευνητικά δεδομένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emmaki ησουν επιθετικη σε ολα τα ποστς, και γενικα αυτα που ειναι ψυχρα και επιθετικα εγω τα αγνοω για να μην εχουμε σου ειπα μου ειπες (οπως τωρα καλη ωρα).

 

εγω θελω να το δει καποιος το παιδι γιατι το ενστικτο μου, μου λεει οτι *κατι* δεν ειναι οπως θα πρεπε.

και ειναι εδω και μηνες που καποια πραγματα δεν τα βρισκω "οκ".

 

και ξαναλεω, τη διαγνωση θα την βγαλει ειδικος οποια κι αν ειναι.

απο το να τρελαινομαι, και να κλαιω, και να μην απολαμβανω το παιδι μου αλλα να το αναλυω συνεχως, προτιμω να το δει καποιος.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

emmaki ησουν επιθετικη σε ολα τα ποστς, και γενικα αυτα που ειναι ψυχρα και επιθετικα εγω τα αγνοω για να μην εχουμε σου ειπα μου ειπες (οπως τωρα καλη ωρα).

 

εγω θελω να το δει καποιος το παιδι γιατι το ενστικτο μου, μου λεει οτι *κατι* δεν ειναι οπως θα πρεπε.

και ειναι εδω και μηνες που καποια πραγματα δεν τα βρισκω "οκ".

 

και ξαναλεω, τη διαγνωση θα την βγαλει ειδικος οποια κι αν ειναι.

απο το να τρελαινομαι, και να κλαιω, και να μην απολαμβανω το παιδι μου αλλα να το αναλυω συνεχως, προτιμω να το δει καποιος.

 

Συγνώμη αν βρήκες τα posts μου επιθετικά, αλλά σε διαβεβαιώ δεν ήταν σε καμία περίπτωση πρόθεση μου να επιτεθώ σε σένα ή σε κάποιον άλλο.

 

Πρόθεση μου ήταν (και ακόμα είναι) να επιστήσω την προσοχή σε όλους ότι ένα παιδί σε αυτπη την ηλικία είναι πολύ πολύ μικρό για μια διάγνωση αυτισμού. Και επειδή υπάρχουν πολλοί "καλοί" άνθρωποι σε όλους τους χώρους, μπορεί μια μαμά που έχει άγχος και το άγχος της μεγαλώνει διαβάζοντας ό,τι γράφει ο καθένας στο διαδίκτυο και κάνοντας tests αμφίβολης επιστημονικότητας, να πέσει θύμα κάποιου τέτοιου "καλού" ανθρώπου και να αρμεχτεί οικονομικά και ψυχολογικά.

 

Επίσης, πρόθεση μου ήταν να δείξω ότι κάποια από τα πράγματα που μπορεί να περιλαμβάνονται στη συμπτωματολογία των ΔΑΔ, ερμηνεύονται και πολύ πιο απλά (π.χ. το παιδί βαρέθηκε, ή δεν βρίσκει νόημα σε μια δραστηριότητα).

 

Σαφώς και να το ψάξεις. Σαφέστατα και οι ομάδες ειδικών είναι αυτές που είναι αρμόδιες για διάγνωση (μιλάω για ομάδες και όχι για έναν ψυχολόγο ή εργοθεραπευτή ή λογοθεραπευτή ή παιδοψυχίατρο ή αναπτυξιολόγο, και έχω πλήρη γνώση του τι λέω).

 

Εν πάσει περιπτώσει, απευθύνσου σε ένα ιατροπαιδαγωγικό κέντρο δημοσίου νοσοκομέιου (didefth.gr/kesyp/wp-content/uploads/iatropaidagogika-kentra-2013.xls‎) και απόλαυσε το παιδί σου και χωρίς διάγνωση αλλά και (ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝΝ) βγει μια "κακή" διάγνωση. Οι στιγμές που χάνονται μέσα στο άγχος και την αγωνία δεν επιστρέφονται.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο λεμε

 

 

Όχι δεν λέμε το ίδιο.

Μιλάμε για reliable diagnosis.

 

όχι για διάγνωση γενικά

 

Και για άλλα "προβλήματα" υπάρχουν ενδείξεις από πολύ μικρότερη ηλικία, αλλά reliable διάγνωση βγαίνει από κάποια ηλικία και μετά

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να το ανοιξω αυτο το αρχειο.

 

ειναι δωρεαν?

 

εμενα και να θελει καποιος να με στραγγιξει οικονομικα, δε μπορει. δεν εχουμε καλα καλα να φαμε, ουτε να ντυθουμε, ουτε να ζεσταθουμε.

 

οτι βρω απο δημοσιο κι απο δωρεαν.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με πολλή αγάπη και ενδιαφέρον θέλω να σου πω τα εξής. ΑΝ υποψιάζεσαι το οτιδήποτε στη συμπεριφορά του παιδιού σου ΜΗΝ κάνεις άλλο εμβόλιο στο παιδί. Και πρόσεξε πολύ τη διατροφή του . Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις παιδιών που μετά την αλλαγή της διατροφής τους διορθώθηκαν προβλήματα στη συμπεριφορά τους. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Με πολλή αγάπη και ενδιαφέρον θέλω να σου πω τα εξής. ΑΝ υποψιάζεσαι το οτιδήποτε στη συμπεριφορά του παιδιού σου ΜΗΝ κάνεις άλλο εμβόλιο στο παιδί. Και πρόσεξε πολύ τη διατροφή του . Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις παιδιών που μετά την αλλαγή της διατροφής τους διορθώθηκαν προβλήματα στη συμπεριφορά τους. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

καλησπερα, ειχα κι εγω ανησυχιες για τα εμβολια αλλα εκανα ερευνα, ρωτησα και πολλους αλλους γονεις και ηρεμησα.

τα εμβολια δεν σχετιζονται τελικως, με τον αυτισμο.

 

η διατροφη του καλυτερη δε γινεται! του μαγειρευω πολυ υγιεινα και τον προσεχω παρα πολυ (ολοι με ρωτανε σοκαρισμενοι παντα ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?), το μονο θεμα ειναι οτι δεν τρωει διαφορετικα φρουτα. Εχει ψυχωση με τις μπανανες.

 

εχω δει μεγαλη διαφορα στο παιδι απο τοτε που ηρεμησε λιγο απο τα δοντια και κοιμαται περισσοτερο (λεμε τωρα), και επικοινωνει πολυ καλυτερα, αντιδρα γρηγορα και συχνα στο ονομα του, ακουει τη μαμα, με φιλαει και αγκαλιαζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ, με χαιδευει, παιζουμε, μου φερνει πραγματα και μου δειχνει, γενικα ειναι αλλο παιδακι.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολύ με την εξελιξη του μωρού σου :P Οσο για τα εμβόλια, δεν μπορώ να σε πείσω, το ξέρω, εύχομαι όμως να αλλάξεις γνώμη. Σχετικά με τη διατροφή του περιόρισε τα άμυλα και πρόσφερε στο παιδί κρέας, ψάρι, αυγά, λαχανικά, φρούτα. Ψωμί, πατάτες, ρύζι, μακαρόνια, ζάχαρη απέκλεισε τα αν μπορείς. Καλή συνέχεια έυχομαι από καρδιάς.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Τολμάω να μπω και εγώ στο τοπικ, γιατί θυμάμαι το καλοκαίρι είχες δώσει κάποιες πληροφορίες για την καθημερινότητά σας. Η εικόνα που είχε δοθεί είναι ότι για διάφορους πρακτικούς λόγους δεν απομακρύνεστε σχεδόν καθόλου από το σπίτι. Ως μαμά απλή και που έχει κάνει σε μια σχολή πανεπιστημιακή μαθήματα ψυχολογίας και παιδαγωγικά και που κάπως το έψαξα γιατί είχα παιδάκια υψηλού κινδύνου, έχω καταλήξει ότι δεν ανθίζουν όλα τα παιδάκια στις συνθήκες μόνα στο σπίτι με τη μαμά, ειδικά στην ηλικία που είστε τώρα. Με άλλα λόγια, τα παιδιά είναι φτιαγμένα να ζουν σε μια κοινότητα, να παρατηρούν, να βλέπουν πώς είναι να κάνουν δύο μεγάλοι διάλογο, δύο παιδάκια διάλογο, τα περισσότερα παιδάκια μαθαίνουν καλύτερα και αβίαστα έτσι. Με άλλα λόγια και παράλληλα με ό,τι τυχόν ψάξιμο κάνεις, θα πρότεινα να δίνεις περισσότερα πρακτικά ερεθίσματα στο παιδί για το πώς είναι η ανθρώπινη δραστηριότητα και απλά αυτό σημαίνει περισσότερες έξοδοι για εσάς ή επισκέψεις στο σπίτι. Γενικά να κάνετε ευχάριστα πράγματα, που θα αρέσουν και στους δύο, θα δημιουργήσουν όμορφες αναμνήσεις σε εσένα και κίνητρο στο παιδί να "ξεκουμπωθεί" κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολύ με την εξελιξη του μωρού σου :P Οσο για τα εμβόλια, δεν μπορώ να σε πείσω, το ξέρω, εύχομαι όμως να αλλάξεις γνώμη. Σχετικά με τη διατροφή του περιόρισε τα άμυλα και πρόσφερε στο παιδί κρέας, ψάρι, αυγά, λαχανικά, φρούτα. Ψωμί, πατάτες, ρύζι, μακαρόνια, ζάχαρη απέκλεισε τα αν μπορείς. Καλή συνέχεια έυχομαι από καρδιάς.

 

ευχαριστω πολυ, δεν τρωει ζαχαρη καθολου (μονο σε σπανιες περιπτωσεις αν ειμαστε εξω και δε βρω γκοφρετες καλαμποκιου, θα φαει πτι-μπερ μπισκοτο), μακαρονια δεν τρωει πολυ συχνα, ψωμι του το εκοψα γιατι παχυνε και ηθελε συνεχεια ψωμι-δινω βρωμη, ρυζι δεν τρωει πλεον καθολου γιατι μαλλον εχει αλλεργια.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τολμάω να μπω και εγώ στο τοπικ, γιατί θυμάμαι το καλοκαίρι είχες δώσει κάποιες πληροφορίες για την καθημερινότητά σας. Η εικόνα που είχε δοθεί είναι ότι για διάφορους πρακτικούς λόγους δεν απομακρύνεστε σχεδόν καθόλου από το σπίτι.

 

το καλοκαιρι βγαιναμε καθε μερα εξω γιατι κι εγω πηγαινα για περπατημα κανα 2ωρο με τον μικρο, παιδικη χαρα, καμμια καφετερια, κανα παρτυ μωρουδιστικο κλπ, τωρα κοψαμε λιγο γιατι βρεχει καθε μερα και δε βρισκω καλυμμα για το καροτσι.

 

ευκολο να προτεινεις πραγματα, ομως δεν εχω καθολου φιλες/φιλους με μωρα γιατι τα ατομα της ηλικιας μου και γενικα οι φιλοι που ειχα (λεω ειχα γιατι ζουσα Αγγλια και ξεκοψαμε) ακομα πανε στα κλαμπακια. λολ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.

 

Ξεκινάμε το γολγοθα μας απο σήμερα για να δουμε τι εχει το παιδι.

Παρουσιαστηκαν καποια συμπτωματα νευρολογικης φυσης και θα τον δει γιατρος την Τεταρτη και απο κει και μετα εξετασεις.

 

Εγω μαζευω υλικο απο βιντεο για να τα δωσω στον ειδικο γιατρο και βρισκομαι σε πανικο, αλλα προσπαθω να κρατηθω ψυχραιμη.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις fb κανε αιτημα σε αυτη την ομαδα σε παρακαλω

 

https://www.facebook.com/groups/213855202020976/?fref=ts

 

Ασχολειται με τη διατροφη, τις αλλεργιες και πως αυτα επηρεαζουν την συμπεριφορα του παιδιου. Υπαρχουν στην ομαδα πολλες μαμαδες που αντιμετωπιζαν ή αντιμετωπιζουν ακομη παρομοια προβληματα με τα παιδια τους και βρηκαν λυση στη διατροφη. Δεν ειναι μια τυχαια ομαδα, ειναι σοβαρη και οσα λεγονται εκει μεσα ειναι υπευθυνα. Αν θελεις στειλε μου σε πμ το προφιλ σου στο fb για να πω στις διαχειριστριες της ομαδας να σε προσθεσουν αμεσα (γινεται ενα φεις κοντρολ τυπου για να αποφευγονται ατομα που το μονο που θελουν ειναι απλα να παρακολουθουν την ομαδα για ασχετους λογους και οχι γιατι ενδιαφερονται πραγματικα)

 

Με εχει αγγιξει πολυ η περιπτωση σας και θεωρω πως θα σε βοηθησουν πολυ τα κοριτσια. Σε φιλω.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...