Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΣΙΠΟ


Recommended Posts

Θα ήθελα να συμμετάσχω στην συζήτηση για να πω το εξής: δεν νομίζω ότι το ρινγκ σλινγκ, μάρσιππος αγκαλιάς, είναι όπως όταν κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά, ή τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις, γιατί εμένα στην αγκαλιά μου ένιωθε τέλεια και στο ριγνκ σλινγκ του babywearing.gr καταπιεζόταν φρικτά κι έκλαιγε και το κατήργησα. Το λέω απλώς για να πω "συμβαίνουν και αυτά", δεν πειράζει. Μην μου πείτε όμως ότι δεν το είχα βάλει σωστά, γιατί δεν θα το δεχτώ. Αντιθέτως, μόλις έγινε 3500 κιλά το έβαλα στον μάρσιππο baby bjorne και ένιωθε πάλι εξίσου τέλεια. Το χρησιμοποίησα μέχρι που έφτασε τα 10 κιλά περίπου για περίπου 1 ώρα την ημέρα το πολύ. Ένιωθα ότι μου στήριζε και πολύ καλά την μέση, παρόλο που ούτως ή άλλως δεν έχω πρόβλημα μέσης. Γενικώς, το μωράκι το είχα πάντα σε μία από τις τρεις θέσεις, ύπτια, πλάγια, μπρούμητα, πολύ γρήγορα στήριξε το κεφάλι, κάθισε, στάθηκε, μπουσούλησε, περπάτησε χωρίς κανένα πρόβλημα. Νομίζω ότι είναι καλό να φοράμε τα μωρά μας (με όποιο μάρσιππο μάς βολέψει προσωπικά) για λίγη ώρα την ημέρα. Εγώ χάρηκα πολύ που το έκανα. Πάντως, το θέμα του ατυχήματος δεν θα πρέπει να το αγνοήσουμε, μπορεί όντως να πέσεις όταν κρατάς το μωρό σου αγκαλιά και μπορεί όντως να πέσεις όταν το έχεις στο μάρσιππο, συμβαίνουν και αυτά και για αυτό θέλει προσοχή. Δεν είναι λόγος για να μην πάρεις μάρσιππο φυσικά, απλώς θα πρέπει κανείς να το έχει κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγω έλιωσα ένα μάρσιππο κανονικό, καμία σχέση μαυτά τα υφασματινα sling. Ήταν τέλειο, σα παπλωματάκι ζεστό μέσα, το κεφαλάκι του μωρού μέσα επίσης, όχι σα τα sling να εκτείθεται έξω στο κρύο το βρεφάκι μου, κι είχε και σκέπασμα μαλακό πάνω από το κεφαλάκι έτσι ώστε ήταν εντελώς προστατευμένο από το χειμώνα πέρσι που το φόραγα (έβγαινε το παπλωματάκι και το σκέπαστρο για την άνοιξη) και ο τύπος αυτός του μάρσιππου παρείχε την πλήρη στήριξη στον αυχένα του νεογέννητου. Και το μωρό κοιμόνταν αγκαλίτσα του καλού καιρού. Μόλις ξεπέρασε τα 9 κιλά και δε μπορούσα πια να το χρησιμοποιώ και πέρασα στο καρότσι αγανάκτησα. Με τα απαίσια πεζοδρόμια πουθενα δε βολεύει να πάω. Μου λείπει η ελευθερία κινήσεων που χαρίζει ο μάρσιππος.

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμμετάσχω στην συζήτηση για να πω το εξής: δεν νομίζω ότι το ρινγκ σλινγκ, μάρσιππος αγκαλιάς, είναι όπως όταν κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά, ή τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις, γιατί εμένα στην αγκαλιά μου ένιωθε τέλεια και στο ριγνκ σλινγκ του babywearing.gr καταπιεζόταν φρικτά κι έκλαιγε και το κατήργησα. Το λέω απλώς για να πω "συμβαίνουν και αυτά", δεν πειράζει. Μην μου πείτε όμως ότι δεν το είχα βάλει σωστά, γιατί δεν θα το δεχτώ. Αντιθέτως, μόλις έγινε 3500 κιλά το έβαλα στον μάρσιππο baby bjorne και ένιωθε πάλι εξίσου τέλεια. Το χρησιμοποίησα μέχρι που έφτασε τα 10 κιλά περίπου για περίπου 1 ώρα την ημέρα το πολύ. Ένιωθα ότι μου στήριζε και πολύ καλά την μέση, παρόλο που ούτως ή άλλως δεν έχω πρόβλημα μέσης. Γενικώς, το μωράκι το είχα πάντα σε μία από τις τρεις θέσεις, ύπτια, πλάγια, μπρούμητα, πολύ γρήγορα στήριξε το κεφάλι, κάθισε, στάθηκε, μπουσούλησε, περπάτησε χωρίς κανένα πρόβλημα. Νομίζω ότι είναι καλό να φοράμε τα μωρά μας (με όποιο μάρσιππο μάς βολέψει προσωπικά) για λίγη ώρα την ημέρα. Εγώ χάρηκα πολύ που το έκανα. Πάντως, το θέμα του ατυχήματος δεν θα πρέπει να το αγνοήσουμε, μπορεί όντως να πέσεις όταν κρατάς το μωρό σου αγκαλιά και μπορεί όντως να πέσεις όταν το έχεις στο μάρσιππο, συμβαίνουν και αυτά και για αυτό θέλει προσοχή. Δεν είναι λόγος για να μην πάρεις μάρσιππο φυσικά, απλώς θα πρέπει κανείς να το έχει κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού του.

 

στο θεμα του ατυχηματος θα συμφωνησω...ιδιως αν μια μαμα ειναι και επιρρεπης στο να σκονταφτει...αλλα ατυχημα μπορει και να συμβει κι οταν κρατας αγκαλια το μωρο μεσα στο ιδιο το σπιτι κι ισως να σου ξεφυγει κι απο τα χερια ενω στον οποιοδηποτε μαρσιππο ειναι πιστευω λιγο πιο προστατευμενο...επισης και με το καροτσι μπορει η μαμα να σκονταψει και να της τσουλησει το καροτσι και να καταληξει οπουδηποτε...αλλα αυτα ειναι σεναρια που αν κατσεις να τα φτιαξεις με το μυαλο σου δεν καταληγεις σε λογικα συμπερασματα κι οπως αλλωστε ειπες κι εσυ..δεν ειναι λογοι να μην αγορασεις μαρσιππο!!

 

κι εγω έλιωσα ένα μάρσιππο κανονικό, καμία σχέση μαυτά τα υφασματινα sling. Ήταν τέλειο, σα παπλωματάκι ζεστό μέσα, το κεφαλάκι του μωρού μέσα επίσης, όχι σα τα sling να εκτείθεται έξω στο κρύο το βρεφάκι μου, κι είχε και σκέπασμα μαλακό πάνω από το κεφαλάκι έτσι ώστε ήταν εντελώς προστατευμένο από το χειμώνα πέρσι που το φόραγα (έβγαινε το παπλωματάκι και το σκέπαστρο για την άνοιξη) και ο τύπος αυτός του μάρσιππου παρείχε την πλήρη στήριξη στον αυχένα του νεογέννητου. Και το μωρό κοιμόνταν αγκαλίτσα του καλού καιρού. Μόλις ξεπέρασε τα 9 κιλά και δε μπορούσα πια να το χρησιμοποιώ και πέρασα στο καρότσι αγανάκτησα. Με τα απαίσια πεζοδρόμια πουθενα δε βολεύει να πάω. Μου λείπει η ελευθερία κινήσεων που χαρίζει ο μάρσιππος.

 

και παλι το τι βολεψε τον καθενα μας ειναι σημαντικο...

εμενα προσωπικα το ρινγκ σλινγκ δεν μου φανηκε καθολου ελαφρυ και η μικρη μου δεν ηταν καθολου εκτεθειμμενη σε κρυο η οποιαδηποτε αλλη καιρικη συνθηκη...Το μει ται δε θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα ζεστο...περισσοτερο απο το σλινγκ..

Απλα εμενα η κορη μου ειναι 11 κιλα πλεον και δεν με βολευει τιποτε για μεγαλες αποστασεις λογω μεσης..

Ισως αν δοκιμασω στην πλατη να ειναι καλυτερα...

παντως η ελευθερια κινησεων ειναι δεδομενη..

κι επισης το δικο μου παιδι ποτε μα ποτε δεν δυσανασχετησε...ακομη και τωρα οποτε την βαζω κοιμαται ευτυχισμενη...

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ κλασικό μάρσιπο του εμπορίου χρησιμοποίησα (όχι απο νεογέννητο βέβαια) μέχρι τα 9 κιλά και με είχε βολέψει πάρα πολύ, μου είχε λύσει τα χέρια, μιας και μένουμε στον 3ο όροφο χωρίς ασανσέρ! Ειδικά μόνη, δεν υπήρχε περίπτωση να κατεβάσω μωρό και καρότσι! Το παιδί ήταν πολύ άνετα, χαρούμενο, δε δυσανασχέτησε ποτέ και συχνά τον έπαιρνε ο ύπνος! Τώρα που δε χωράει πια σ' αυτόν, έχω αγανακτήσει. Μου τον είχαν πάρει δώρο και πραγματικά τον καταευχαριστήθηκα!

Από όσα διάβασα, προσανατολίζομαι σε ένα mei tai, θέλω κυρίως το μωρό να κοιτάει μπροστά. Είναι μοδίστρα η μαμά μου και θα μου το ράψει, είδα τις οδηγίες στο site. Και to ring sling μου αρέσει, αλλά μάλλον είναι για μικρότερα μωράκια ή είναι και για πιο μεγάλα? Μπορεί να κοιτάει μπροστά το μωρό? Το σκέφτομαι το ring sling, γιατί ακόμα θηλάζω. (Για ring sling έπρεπε να είχα ένα νωρίτερα, όταν το μωρό θήλαζε όλη μέρα και μου βγήκαν τα χέρια.. ) Με το mei tai μπορείς να θηλάσεις?

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ring sling φαίνεται λίγο δύσκολο στην αρχή, αλλά μετά είναι πανεύκολο. Στην αρχή και εγώ μπερδευόμουν και δεν το πολυχρησιμοποιούσα, αλλά μετά είδα προσεχτικά τις οδηγίες και κυρίως τα βιντεάκια της Στέλλας (http://www.babywearing.gr/Babywearing/instructions_ringsling.htm) και τώρα πια πάμε παντού με τον μάρσιπο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε και ρινγκ σλινγκ και mei tai. Το πρώτο το χρησιμοποιήσαμε πολύ μέχρι 7-8 μηνών περίπου, είναι εξαιρετικό. Το mei tai το χρησιμοποιούμε ακόμα και είμαστε 13 μηνών και 10,5 κιλά. Είναι θέμα συνήθειας τόσο της μαμάς όσο και του παιδιού. Προσωπικά βρήκα την ευκολία μου, ούτε καρότσια να σπρώχνω, ούτε να νευριάζω που δεν με χωράει να περάσω με το καρότσι. Η κόρη μου τρελένεται κάθε φορά που την φορώ και ηρεμεί αμέσως. Τα πήραμε από τη Στέλα, η οποία κάνει φοβερή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να απαντήσω σχετικά με το παρακάτω link http://http://www.youtube.com/watch?v=Eekr3yzmVHk&feature=player_embedded

Έχω κάνει 4 χρόνια σπουδές φυσικοθεραπείας ,2 χρόνια ειδικότητα στην παιδιατρική φυσικοθεραπεία και 6 χρόνια στο επάγγελμα και θα ήθελα να δηλώσω ότι θα πρέπει να είμαστε πολλοί προσεκτικοί όταν διατυπώνουμε απόψεις περί σωστής θέσης ενός βρέφους μη γνωρίζοντας τις συνέπειες από αυτά που λέμε.

 

Πρώτων , αναφέρετε δεν θέλουμε ίσια πόδια κάτω που κρέμονται ΛΑΘΟΣ

Δεύτερων , αναφέρετε στο τέλος, ότι είναι σε μία θέση πάρα πολλή καλή για τα ισχία του ΛΑΘΟΣ

 

Όσο αφορά για το πρώτο, τα νεογέννητα βρίσκονται σε καμπτική θέση (λεγόμενη εμβρυακή) με κάμψη των ισχίων και ελαφριά απαγωγή .Ακριβώς αντίθετο από αυτό που λέει. Δεν μπορείς να αναιρείς μία θέση που στην έδωσε η φύση έτσι απλά γιατί βολεύει το προϊόν.

Όσο αφορά για το δεύτερο, ουδέποτε στα νεογέννητα δεν βρίσκονται τα ισχία τους σε αυτήν την βατραχοειδή θέση(απαγωγή, με έξω στροφή τα ισχία). Το συναντάμε μόνο σε μεγάλες υποτονίες κορμού και εκεί εμείς αγωνιζόμαστε να τα κλείσουμε με την ανάλογή σύσπαση ,ώστε να έρθουν και να ευθυγραμμιστούν στην ίδια ευθεία με τον κορμό.

 

Αναφέρετε σηκώνουμε από τις μασχαλίτσες έτσι ΛΑΘΟΣ.

Ποτέ δεν σηκώνουμε τα παιδιά από τις αμασχάλες , από τον κορμό τους το κάνουμε αυτό, πιάνουμε δηλ. τον θώρακα λίγο πιο κάτω από τις μασχάλες και το σηκώνουμε. Ο λόγος είναι ότι οδηγούμε έτσι την ωμοπλάτη σε ανάσπαση (δηλ. σηκώνονται ψηλά οι ώμοι ) με αποτέλεσμα λίγο αργότερα να εμφανίζετε το φαινόμενο το παιδί μας να δείχνει ότι έχει κοντό λαιμό , ενώ στην πραγματικότητα έχουν σηκωθεί οι ώμοι του.

 

Αυτά που λέει το video θα τα χαρακτήριζα λίαν επιεικώς επικίνδυνα. Επειδή ένα παιδί παίρνει παθητικά αυτά τα ευρύ στις αρθρώσεις δεν σημαίνει ότι τα χρησιμοποιεί σε αυτήν την ηλικία. Είδατε ποτέ εσείς νεογέννητο με τέτοια απαγωγή ισχίων , σαν να είναι βάτραχος? Και αν κάποιος τα είδε τότε το παιδί χρειάζεται ειδική παρακολούθηση από ειδικό. Το παιδί μέσα στους πρώτους 3-4 μήνες μαζεύει τα ισχία του και τα ευθυγραμμίζει στον κορμό του για να μπορεί να ρολάρει στο έδαφος και όχι μόνο.

Το ότι κάποιοι από εσάς το χρησιμοποιήσατε και δεν έπαθε τίποτα το παιδί , απλά το δώσατε μία ακόμα δυσκολία στην ζωή του μέχρι να κλείσει τα ισχία και αν το έκανε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τώρα που μεγάλωσε να έψαχνα για μάρσιπο πλάτης που είναι κανονικό καθισματάκι για το μωρό, που το λένε και backpack, κάτι σαν αυτό

ή το caddy που έχουν τα Λητω; Θα μπορούσα να το έχω εγώ ή χρειάζεται μια δυνατή πλάτη σαν του μπαμπά;

Paris, please αν μπορείς θέλω τη συμβουλή σου, είναι οκ αυτό για μαμά και μωρό;

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως τώρα που μεγάλωσε να έψαχνα για μάρσιπο πλάτης που είναι κανονικό καθισματάκι για το μωρό, που το λένε και backpack, κάτι σαν αυτό
ή το caddy που έχουν τα Λητω; Θα μπορούσα να το έχω εγώ ή χρειάζεται μια δυνατή πλάτη σαν του μπαμπά;

Paris, please αν μπορείς θέλω τη συμβουλή σου, είναι οκ αυτό για μαμά και μωρό;

 

Αυτοι οι μαρσιποι εχουν ενα βαρος απο μονοι τους οποτε χρειαζονται πιο δυνατη πλατη... Η ιδεα να το εχει στην πλατη δεν σε ενοχλει? (ρωταω γιατι εγω δεν τα καταφερα να τους βαλω στην πλατη ποτε)

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ μόνο επειδή μου ζητήθηκε, δεν έχω το χρόνο ή τη διάθεση (ούτε βρίσκω το λόγο) να μπω σε καμία αντιπαράθεση. Τα βίντεο και τα άρθρα έχουν ελεγχθεί από παιδιάτρους, ορθοπαιδικούς και οστεοπαθολόγους πριν δημοσιευθούν (με το όνομά τους και τα στοιχεία τους). Κάντε τη δική σας έρευνα (ίσως σας βοηθήσουν αυτό: http://www.storchenwiege.com/babycarrierresearch.htm, αυτό: http://www.slingbabies.co.nz/Site/Positioning_2.ashx, αυτό http://www.didymos.com/index.php?s=bonnet)

Ρωτήστε τον παιδίατρό σας σχετικά με τη σωστή θέση για το μωρό σας και αν ένας μάρσιπος αγκαλιάς είναι κατάλληλος ή όχι. Ίσως αναγνωρίσετε τη θέση «βατράχου» στους κηδεμόνες που χρησιμοποιούνται θεραπευτικά εδώ: http://www.orthoped-gr.com/page15.htm ή εδώ http://www.inbalance.gr/sei.html ή εδώ http://www.children-orthopaedics.gr/patients-area/%ce%b1%ce%bd%ce%b1%cf%80%cf%84%cf%85%ce%be%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%b7-%ce%b4%cf%85%cf%83%cf%80%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%b9%ce%b1-%ce%b9%cf%83%cf%87%ce%b9%ce%bf%cf%85-%ce%ae-%cf%83%cf%85%ce%b3%ce%b3%ce%b5/ . Ίσως ο δικός σας παιδίατρος σύστησε το μωρό σας να φοράει διπλή πάνα για να είναι τα πόδια του μωρού σας ανοιχτά, ή ίσως έχει τύχει να δείτε πως εξετάζοντας το μωρό ανοίγει τα γόνατά του προς τα πλευρά.

Και κάτι ενδιαφέρον σχετικά με το “mama africa”: Κάποια στιγμή, πριν 2 χρόνια περίπου, ήρθε στην Ελλάδα ο καθηγητής Graf προκειμένου να μεταδώσει τις γνώσεις του για την υπερηχογραφική διάγνωση του συγγενούς εξαρθρήματος ισχίου σε Έλληνες γιατρούς (σίγουρα ο paris35 γνωρίζει το κύρος του στους ιατρικούς κύκλους και τη μέθοδό του). Στην παρουσίασή του αντιπαρέβαλε δύο ξεχωριστούς πληθυσμούς που χρησιμοποιούν τους μάρσιπους και το swaddling για τα μωρά τους, τους Αφρικανούς και τους Ινδιάνους (Native Americans) δείχνοντας και φωτογραφίες. Τα μωρά στην Αφρική σε μάρσιπους σαν τα slings (με τα πόδια ανοιχτά, γύρω απʼ το σώμα της μαμάς) και τα μωρά των Ινδιάνων σε μάρσιπο που τα τοποθετεί τεντωμένα και ακίνητα (δείτε το εδώ: http://aleasemichelle.typepad.com/.a/6a00d83485dd5869e20120a6c56181970b-popup ). Τα ποσοστά ΣΕΙ (συγγενούς εξαρθρήματος ισχίου) στους Ινδιάνους είναι απίστευτα υψηλά, όταν για τους Αφρικανούς είναι μια ορθοπαιδική οντότητα την οποία δε συναντούν ποτέ. Εντυπωσιακό, ε;

Όχι ότι έχει καμία σημασία, αλλά βίντεο σαν αυτά που φτιάξαμε εθελονικά στα ελληνικά, θα βρείτε χιλιάδες (δεκάδες χιλιάδες) σε όλες τις γλώσσες, κάντε ένα search στο youtube. Και όλα περιγράφουν ακριβώς την ίδια τοποθέτηση μωρού. Στο site όπου υπάρχουν αυτά τα βίντεο θα βρει κανείς οδηγίες για να φτιάξει μόνος του μάρσιπο, θα βρει 14 links για (άλλους) κατασκευαστές ή εμπόρους μάρσιπων αγκαλιάς, θα βρει οδηγίες για να κουβαλήσει το μωρό του με το σεντόνι που έχει στο σπίτι του. Είναι προφανές ότι ο στόχος δεν είναι να «εξηπηρετήσει» κανένα προϊόν. (Δεν ξέρω τι στόχο ή σκοπιμότητα έχει αυτή η διάθεση να δημιουργηθούν εντυπώσεις μʼ αυτή τη συζήτηση...)

Ευχαριστώ πολύ εκείνους που μου έγραψαν και μου ζήτησαν να πω τη γνώμη μου σʼ αυτήν την ανάρτηση. Είμαι στη διάθεσή σας να συζητήσουμε ό,τι θέλετε, αλλά ξαναλέω ότι δε βρίσκω νόημα να δέχεται κανείς άκριτα τη δική μου γνώμη ή τη γνώμη του paris35 ή όποιουδήποτε άλλου (γιʼ αυτό και η συμμετοχή μου θα σταματήσει εδώ). Σας παρακαλώ να το ερευνήσετε με όσα στοιχεία μπορείτε να βρείτε.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας όπως βολεύεται, όπως αναφέρθηκε, εμένα το sling δεν μου κάνει προσωπικά γι αυτό κ δεν ενδιαφέρομαι για έρευνες αν βλάπτει ή όχι κλπ. Κατανοώ πλήρως αν άλλες μανούλες βολεύονται με αυτά μια χαρα.

 

Αυτοι οι μαρσιποι εχουν ενα βαρος απο μονοι τους οποτε χρειαζονται πιο δυνατη πλατη... Η ιδεα να το εχει στην πλατη δεν σε ενοχλει? (ρωταω γιατι εγω δεν τα καταφερα να τους βαλω στην πλατη ποτε)

οι μάρσιποι γενικά δεν έχουν βάρος από μόνοι τους. Αυτός που είχα για το μωρό ως 9 κιλά ήταν πούπουλο.

 

Τώρα για τον πλάτης που αναρωτιέμαι μήπως μας βολέψει, λέει στην περιγραφή επακριβώς: "Ο σκελετός από αλουμίνιο είναι πολύ ελαφρύς και το ύψος του καθίσματος ρυθμιζόμενο με ζώνη ασφαλείας 4 σημείων. Η αντηλιακή τέντα μπορεί να αφαιρεθεί, ενώ διαθέτει επίσης και κουκούλα βροχής." Δλδ το μωράκι κάθεται όπως καθεται στο καρότσι, δεμένο κιόλας κανονικά, μόνο που το έχεις στην πλάτη αντί να το σέρνεις.

 

Τώρα για το ότι θα είναι στην πλάτη, τι εννοείς να με ενοχλεί; αφού μια ανάσα απόσταση είναι, γυρίζεις και μιλάς, απλώνεις το χέρι σε χεράκια και γαμπίτσες, καλύτερα από το καρότσι που δεν έχω επαφή μαζί της στο δρόμο, πρέπει να σκύψω για να τη δω.

Τι να πω , το βασικό θέμα μου είναι να περπατάω με ελευθερία κινήσεων, όπως έλεγα και πριν.

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θεραπευτικά πρωτόκολλα δεν δίνονται μέσω post . Όταν μιλάμε για προβλήματα ισχίου και θεραπείες αυτά δίνονται μόνο από ειδικούς. Η βατραχοειδή θέσεις των ισχίων κατατάσσεται στην αναπτυξιακή δυσπλασία των ισχίων είτε με εξάρθρημα είτε με υπερξάρθρημα. Σε αυτές τις περιπτώσεις και μόνο δίνονται σχετικά ανάλογες οδηγίες όπως ειπωθήκαν προηγουμένως. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει η οδηγία τέτοιες ανατάξεις να γίνονται περισσότερο μέσα από την ενεργητική σύσπαση που θα κάνει το μωρό και λιγότερο με διπλές-τριπλές-τετραπλές πάνες , είτε με ιμάντες Palvik.

Εδώ μιλάμε για μη παθολογικά παιδιά , ξέρουμε ότι το depon κάνει καλό όταν για απροσδιόριστους λόγους βλέπουμε το παιδί να είναι ανήσυχο , ναι αλλά δεν το δίνουμε κάθε μέρα έτσι απλά για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα ξαναμπεί σε αυτήν την ανησυχία. Έτσι και αυτό το ύφασμα, γιατί να το βάλω αν το παιδί μου δεν ανήκει στην κατηγορία των παιδιών με αναπτυξιακή δυσπλασία των ισχίων, το βάζω έτσι απλά για τον φόβο μην τυχόν και μπει σε αυτήν την κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το δικο μου μωρο και το ring-sling.. και μιλαω οχι απο οτι εχω ακουσει ή γνωριζω, αλλα απο προσωπικη εμπειρια σαν μητερα.. Το μωρο μου απο τις πρωτες ημερες της ζωης του περναει αρκετες ωρες, της εβδομαδας ή και ημερας αναλογα, μεσα στο sling και συνεχιζει και περναει ακομα και σημερα 10 μηνων.

Προσωπικα σε καμια περιπτωση δεν θα επελεγα ως αρχικο μαρσιππο, τον κλασσικο μαρσιππο εμποριου (αντι του ring sling) γιατι θεωρω οτι επιβαρυνει το μωρο.

Θα εκθεσω λοιπον κι εγω την δικη μου γνωμη-εμπειρια σε οσα αναφερθηκαν..

Ως νεογεννητο λοιπον, δεν ειχε κανενα προβλημα το κεφαλακι του καθως στηριζοταν παρα πολύ καλα και δεν κουνιοταν περα δωθε όπως στον κλασσικο μαρσιππο. Επίσης το κεφαλακι του μπορουσα να το ʽʼοριοθετησωʼʼʼ σε αντιθεση με τους μαρσιππους που τα κεφαλακια των παιδιων χυνοντουσαν από την μια μερια ή την άλλη. Τωρα εάν καποιο παιδακι εχει σοβαρα προβληματα, φανταζομαι ότι δεν θα το βοηθησει καποιος μαρσιππος καλυτερα από καποιον άλλο, απλα δεν θα χρησιμοποιει μαρσιππο.

Όσον αφορα τα παιδια που κλαινε είναι μια πολυυυυυυυυυ μεγαλη συζητηση το κατά ποσο κανει καλο στην συναισθηματικη –και όχι μονο- αναπτυξη του παιδιου να το εχει αγκαλια η μαμα , από το να το αφηνει να πλανταζει στο κλαμα. Σε αυτό λοιπον βοηθαει ΚΑΙ ο μαρσιππος , καθως η μαμα εχει τα χερια ελευθερα να κανει άλλες δουλειες, όταν το μωρο θελει αγκαλια. Ας μην αναφερω ότι η πλειοψηφια των παιδιων εχει παλλινδρομηση (ηπιας ή πιο βαριας μορφης) και το γεγονος ότι το μωρο είναι ορθιο το ανακουφιζει πολύ περισσοτερο από ότι να ηταν ξαπλωμενο ή στο ρηλαξ.

Προσωπικα πιστευω ότι το sling είναι όπως όταν κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά..κατι που για εμας ισχυει ακομα και σημερα. Την μικρη την κραταω αγκαλια στο πλαι κι ετσι προσαρμοζω και το υφασμα. Την μικρη την κραταω ψηλα –θεση ρεψιματος- και παλι ετσι προσαρμοζω το υφασμα. Απλα την κραταω όπως παντα και βαζω το υφασμα οπου πρεπει μειωνοντας την δυναμη στα χερια μου. Και είναι ακριβως όπως την εχω αγκαλια, χωρις το υφασμα! Αντιθέτως δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ μαρσιππος/ sling οπου το μωράκι κάθεται όπως καθεται στο καρότσι!

Το γεγονος ότι κατι δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις είναι απολυτα φυσιολογικο και αναμενομενο! Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις! Δεν κανει για ολους το sling ή ο μαρσιππος. Επισης όταν ένα παιδακι το περιορισεις ξαφνικα σε ένα παρκο παλι θα κλαιει φρικτα (όπως η κορη μου), όταν πιο πριν το ειχες ελευθερο σε ολο το σπιτι.. Όσο πιο μικρο λοιπον το παιδακι μαθει σε οτιδηποτε σταδιακα, τοσο πιο ευκολα προσαρμοζεται μεγαλωνοντας.

Κατι άλλο που θεωρω εγω βασικο στο sling σε σχεση με τους κλασσικους μαρσιππους είναι ότι είναι 100% βαμβακερο υφασματακι που αναπνεει!

Επίσης οση ωρα το μωρο είναι αγκαλια στο sling,παιρνει την ζεστη από το σωμα της μαμας, δεν χρειαζεται να εχει παπλωματακι για να το κραταει ζεστο, γιατι ετσι θα ιδρωσει και εάν δεν είναι καλυμμενο το κεφαλακι του θα κρυωσει. Αντιθετως στο sling με το οποιο καναμε την πρωτη μας βολτα από 10 ημερων και παμε σε βουνα και θαλασσες -με ολους τους καιρους- δεν εχουμε κρυωσει ποτε. Γιατι πολύ απλα δεν ιδρωνουμε από την ζεστη.. Εάν θελουμε να καλυψουμε το κεφαλάκι του μωρου είναι κατι που μπορει να γινει με την ουρα του sling ή ένα σκουφακι! Επίσης είναι κατι το οποιο μπορει να χρησιμοποιησει και κάθε μαμα που θηλαζει και δεν παιρνει χαμπαρι κανεις .

Χρησιμοποιω λοιπον κι εγω -όπως και πολλοι αλλοι γονεις σε ολοκληρο τον κοσμο- και εχω επιλεξει το ring-sling μου, από τις πρωτες ημερες τις ζωης του παιδιου μου μεχρι τωρα.. Σε καμια περιπτωση δεν το εχω δυσκολεψει καθολου ειτε στο να κινηθει ειτε στο να περπατησει..Αντιθέτως θα έλεγα..Ο χρονος λοιπον εχει δειξει για εμενα εάν και κατά ποσο είναι μουφα ή επικινδυνο για το παιδι μου! Γι αυτό και οσα παιδακια αξιωθω να αποκτησω αργοτερα παλι το ring-sling θα επιλεξω για πρωτο μαρσιππο! Το ιδιο υποστηριζουν και οσοι φιλοι παρακινηθηκαν και αγορασαν sling.

Και φυσικα αυτή είναι η δικη μου εμπειρια, που δεν είναι απαραιτητο/δεν είναι δυνατον θα ελεγα, να είναι συμφωνη με ολων των υπολοιπων. Απλά πιστευω ότι οι ʽʼαντιπαραθεσειςʼʼ πρεπει να υπαρχουν καθως βοηθουν τις μαμαδες που ενδιαφερονται να ακουσουν ολες τις πλευρες!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαντώ μόνο κ μόνο γιατί αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ σε πολλά σημεία

 

δεν ειχε κανενα προβλημα το κεφαλακι του καθως στηριζοταν παρα πολύ καλα και δεν κουνιοταν περα δωθε όπως στον κλασσικο μαρσιππο. Επίσης το κεφαλακι του μπορουσα να το
ʽʼοριοθετησωʼʼʼ σε αντιθεση με τους μαρσιππους που τα κεφαλακια των παιδιων χυνοντουσαν από την μια μερια ή την άλλη.

Αφού δε χρησιμοποιησες μάρσιπο, δεν έχεις γνώση κι εμπειρία κι αυτός είναι ο λόγος που η φράση αυτή απέχει από την πραγματικότητα. Ήδη έγραψα ότι ο μάρσιπος που είχα παρείχε πλήρη στήριξη του αυχένα του βρέφους κι ήταν το κεφάλι του εντελώς σταθερό. Αν θέλετε σας λέω κ μάρκα κ τύπο απλά δε ξέρω λόγω του ότι είμαι καινούρια εδώ αν επιτρέπεται να κάνουμε διαφήμιση. Anyway, καλό θα ήταν να μην προσπαθείς να διαψεύσεις τα γραφόμενα των άλλων στο ποστ από τη δική τους εμπειρία, όπως κι εγώ δεν αντιλέγω τα δικά σου. Αν βολεύεσαι με το sling με γεια σου με χαρά σου και οριοθέτησε όπως νομίζεις δεν αντικρούω ό,τι λες.

 

δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ μαρσιππος/ sling οπου το μωράκι κάθεται όπως καθεται στο καρότσι!

Πάλι λες για κάτι που έγραψα, υποθέτω πήγες στο μαγαζί το έβαλες το παιδί σου στο καρεκλάκι του μάρσιπου πλάτης που ανέφερα εγώ κ που κάθεται κανονικά κ δένεται (εννοώ το πιο απλό καρότσι γιατί δε μιλάμε για βρέφη, αυτός ο μάρσιπος πλάτης αφορά μεγαλύτερα μωρά ως 18 κιλα βάρος) και είδες ότι δεν είναι όπως στο καρότσι, στην όρθια θέση φυσικά, δεν είπα ότι ξαπλώνει πίσω κιόλας!

 

Επίσης οση ωρα το μωρο είναι αγκαλια στο sling,παιρνει την ζεστη από το σωμα της μαμας, δεν χρειαζεται να εχει παπλωματακι για να το κραταει ζεστο, γιατι ετσι θα ιδρωσει και εάν δεν είναι καλυμμενο το κεφαλακι του θα κρυωσει. Αντιθετως στο slingμε το οποιο καναμε την πρωτη μας βολτα από 10 ημερων και παμε σε βουνα και θαλασσες -με ολους τους καιρους- δεν εχουμε κρυωσει ποτε. Γιατι πολύ απλα δεν ιδρωνουμε από την ζεστη..

Πάλι, αφού δεν είχες μάρσιπο βρε paros, που ξέρεις τόσα; Λοιπόν, Η επένδυση σαν παπλωματάκι που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ αφορά το κρύο (γιατί είναι αποσπώμενη) και τη μέσα από την εξωτερική πλευρά, δηλαδή σκεπάζει την πλάτη του μωρού που "εκτείθεται". Και πίστεψε με χρειάζεται μια χαρά. Η εσωτερική πλευρά, δλδ το στήθος του μωρού εννοείται πως ακουμπάει στο σώμα της μαμάς. Εγώ βόλταρα με το κρύο, βόλταρα με καλο καιρό, ποτέ δεν ίδρωσε, ποτέ δεν κρύωσε, ίσα ίσα που ήταν ζεστή όσο χρειαζονταν κι εννοείται πως φορούσε ΚΑΙ σκουφάκι στο πολύ κρύο κι ας ήταν εντελως προστατευμένο το κεφαλάκι καθώς ήταν κλειστός ο μάρσιπος από πάνω του (κι αυτό το «σκέπαστρο» ήταν αποσπώμενο επίσης, ανάλογα με τον καιρό).

 

Παιδιά μια εμπειρία έγραψα αρχικά κ μετά ρώτησα για κάτι που είδα, κ κατέληξα να υπερασπίζομαι αυτά που έγραψα ενώ δεν κρίνω ότι υπάρχει λόγος εαν εμένα μου άρεσε κάτι να αρέσει κ στις άλλες ή να μου λένε εν ολίγοις ότι, πως να το πω, δεν είναι σωστό να μου άρεσε κι ότι γράφω αρλούμπες. Δεν είναι ωραίο να γίνεται διαμαχη ένα θέμα λες κι έχουμε συμφέροντα υπερ του ενός ή του άλλου τύπου Άλλωστε, το μόνο πρόσωπο που απευθύνθηκα εγώ είναι προς paris για να ρωτήσω μια γνώμη

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ένας λόγος που είμαι κατά του οποιοδήποτε μάρσιπο στα νεογέννητα είναι αυτός που ανέλυσα προηγουμένως και έχει σχέση με τον καλύτερο κινητικό έλεγχο του παιδιού.

Ο άλλος λόγος έχει να κάνει με την διαμορφώσει του χαρακτήρα ενός παιδιού.Ας πούμε ότι σου λέω να πας να κάνεις γυμναστική σε ένα γυμναστήριο για την καλύτερη διαμόρφωση του σώματός σου. Εσύ πας και μέσα σε αυτό υπάρχει το καλύτερο spa του κόσμου, κάνουν το καλύτερο μασάζ του κόσμου και έχουν την καλύτερη σάουνα στην γη.Εσύ τι θα κάνεις? Το σίγουρο είναι ότι θα βρίσκεσαι συνέχεια σε αυτά τα πράγματα και όχι στα όργανα γυμναστικής που σου είχα πει εγώ. Μετά από 3 μήνες έρχομαι και βλέπω ότι δεν έκανες τίποτα από όλα αυτά που σου είπα και έτσι αναγκάζομαι να σε βάλω με το ζόρι στα όργανα. Εσύ πως θα αντιδράσεις? ο ένας τρόπος είναι να δυσανασχέτησης και να μουρμουράς συνέχεια την ώρα που θα κάνεις γυμναστική. Ο άλλος τρόπος είναι να μου αρχίσεις τα βρισίδια και ο άλλος τρόπος να με γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια και να κάνεις ότι γουστάρεις.

Κάπως έτσι σε ανάλογη κλίμακα θα αντιδράσουν τα παιδιά αφού τόσο καιρό ήταν βολεμένα και ευτυχισμένα σε αυτήν την κατάσταση . Θα αδυνατούν να χειριστούν τα καινούργια δεδομένα που θα φέρνει η ωρίμανση και η αναπόφευκτη αλλαγή των δεδομένων(το παιδί μεγαλώνει). Ποιο παιδί θα θέλει να βγει από το βόλεμα του?. Λόγο τον λίγο εμπειριών που έχει, θα θεωρεί ότι η ζωή έτσι θα είναι για πάντα μέσα σε μια αγκαλιά, υπό την συνεχή προστασία της μάνας. Η πρώιμη αδυναμία διαχείρισης του περιβάλλον τους καθώς και η μη ταυτόχρονη ωρίμανση σε νοητικό αλλά και κινητικό επίπεδο, οδηγεί τα παιδιά στην δημιουργία ενός ιδιαίτερου χαρακτήρα που μόνο για ευκολία δεν θα είναι για τον γονιό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τώρα που μεγάλωσε να έψαχνα για μάρσιπο πλάτης που είναι κανονικό καθισματάκι για το μωρό, που το λένε και backpack, κάτι σαν αυτό
ή το caddy που έχουν τα Λητω; Θα μπορούσα να το έχω εγώ ή χρειάζεται μια δυνατή πλάτη σαν του μπαμπά;

Paris, please αν μπορείς θέλω τη συμβουλή σου, είναι οκ αυτό για μαμά και μωρό;

 

Αν έχεις παιδί σε αυτήν την ηλικία όπως στο video και το θες για να βγαίνετε βόλτα όπως αυτός ο κύριος στο βουνό , να ξέρεις θα το σκεφτόμουνα και εγώ να το πάρω.

Όσο για την πλάτη σου αν έχεις κατανέμει συμμετρικά στο σώμα σου το βάρος που κουβαλάς no problem.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις παιδί σε αυτήν την ηλικία όπως στο video και το θες για να βγαίνετε βόλτα όπως αυτός ο κύριος στο βουνό , να ξέρεις θα το σκεφτόμουνα και εγώ να το πάρω.

Όσο για την πλάτη σου αν έχεις κατανέμει συμμετρικά στο σώμα σου το βάρος που κουβαλάς no problem.

ευχαριστώ, για περπάτημα αρκετό το σκέφτομαι κι εγώ.

Εχεις πμ

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας όπως βολεύεται, όπως αναφέρθηκε, εμένα το sling δεν μου κάνει προσωπικά γι αυτό κ δεν ενδιαφέρομαι για έρευνες αν βλάπτει ή όχι κλπ. Κατανοώ πλήρως αν άλλες μανούλες βολεύονται με αυτά μια χαρα.

 

 

οι μάρσιποι γενικά δεν έχουν βάρος από μόνοι τους. Αυτός που είχα για το μωρό ως 9 κιλά ήταν πούπουλο.

 

Τώρα για τον πλάτης που αναρωτιέμαι μήπως μας βολέψει, λέει στην περιγραφή επακριβώς: "Ο σκελετός από αλουμίνιο είναι πολύ ελαφρύς και το ύψος του καθίσματος ρυθμιζόμενο με ζώνη ασφαλείας 4 σημείων. Η αντηλιακή τέντα μπορεί να αφαιρεθεί, ενώ διαθέτει επίσης και κουκούλα βροχής." Δλδ το μωράκι κάθεται όπως καθεται στο καρότσι, δεμένο κιόλας κανονικά, μόνο που το έχεις στην πλάτη αντί να το σέρνεις.

 

Τώρα για το ότι θα είναι στην πλάτη, τι εννοείς να με ενοχλεί; αφού μια ανάσα απόσταση είναι, γυρίζεις και μιλάς, απλώνεις το χέρι σε χεράκια και γαμπίτσες, καλύτερα από το καρότσι που δεν έχω επαφή μαζί της στο δρόμο, πρέπει να σκύψω για να τη δω.

Τι να πω , το βασικό θέμα μου είναι να περπατάω με ελευθερία κινήσεων, όπως έλεγα και πριν.

 

Μπορεις να το δοκιμασεις.. Εγω τον μεγαλο τον ειχα σε μαρσιπο μεχρι 18μηνων. εχω παρει εναν ergo (που μπαινει και στην πλατη, και μπροστα και στο πλαι) και αυτος του mothercare που ειχα εμπαινε στην πλατη. Εγω δεν μπορεσα να τους βαλω. Ισως σε αυτους με τον σκελετο να μπορεις να βαλεις πρωτα το παιδι και μετα να τον φορεσεις..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια εμπειρία έγραψα αρχικά κ μετά ρώτησα για κάτι που είδα, κ κατέληξα να υπερασπίζομαι αυτά που έγραψα ενώ δεν κρίνω ότι υπάρχει λόγος εαν εμένα μου άρεσε κάτι να αρέσει κ στις άλλες ή να μου λένε εν ολίγοις ότι, πως να το πω, δεν είναι σωστό να μου άρεσε κι ότι γράφω αρλούμπες.

 

ο καθενας εκθετει τις γνωμες του οπως αναφερθηκε..οταν λοιπον λες την γνωμη σου πανω σε κατι, θεωρω οτι μπορω να πω και εγω την δικη μου γνωμη πανω σε αυτο που ανεφερες (Να σου θυμησω επισης τα λογια σου παραπανω ‘’όχι σα τα sling να εκτείθεται έξω στο κρύο το βρεφάκι μου’’ ). Αυτό δεν σημαινει ότι σε κρινω, απλα για να υπαρχουν και οι δυο αποψεις για οποιον ενδιαφερεται! Δεν βρισκω επισης που στο κειμενο μου σε κατηγορω οτι λες αρλουμπες. Δεν γινεται ολοι οι ανθρωποι να συμφωνουν μεταξυ τους,δεν θα υπηρχε προοδος..Παραθετουμε και τις δυο αποψεις σε οτι αναφερεται..

Δεν χρησιμοποιησα λοιπον κλασσικο μαρσιππο, αλλα υπαρχει φιλη μου που χρησιμοποιει τον κλασσικο μαρσιππο εμποριου και σε αυτον αναφερομαι (ας μην προσθεσω τον κοσμο που βλεπω/συναναστρεφομαι καθημερινα και ειμαι σε θεση να εχω την δικη μου αποψη για το κατα ποσο επιβαρυνει ή οχι το νεογεννητο μωρο)..Εχω δει λοιπον και συγκρινα τον δικο τους μαρσιππο και τον δικο μου!

Μηπως δεν αναφερεσαι στον κλασσικο μαρσιππο εμποριου , αλλα σε καποιον μαρσιπο τυπου sling? εγω θα προτεινα να ανεβασεις μια φωτογραφια του δικου σου μαρσιππου ωστε να ξερουμε για τι πραγμα ακριβως μιλαμε. ;)

Οσο για το καρεκλακι/μαρσιππο το οποιο ανεφερες δεν ειναι οπως όταν καθεται το παιδι στο καροτσι, ακομα και στην ορθια θεση! Τα ποδια του παιδιου όπως φαινεται στο βιντεο κρεμονται κατω, σταση η οποια δεν ισχυει όταν το παιδακι καθεται στο καροτσι! Φυσικα δεν χρειαζεται να το δοκιμασω για να το διαπιστωσω αυτό. Η προσωπικη μου αποψη (ασχετα που ζητησες του παρις) επειδη εχω δει και τετοιο μαρσιππο, είναι ότι αν δεν εισαι τυπου ‘’γερμανιδα’’ μαμα (ψηλη και δυνατη, δυναμωμενη πώς να το πω?) μαλλον θα σε επιβαρυνει. Μπορεις όμως να ‘’φορτωσεις’’ τον μπαμπα!! Και παλι αποψη μου, καθως και εγω ψαχνω τι επιλογες εχω για την συνεχεια..

Οσον αφορα τους μαρσιππους με ενισχυσεις, καλο είναι να ανεβασεις φωτογραφια γιατι αυτόν που εχω δει, το μωρο είναι τοσο ‘’ενισχυμενο’’ που ιδρωνει..μπορει λοιπον να μιλαμε για διαφορετικα πραγματα!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Paris35,συνοψίζοντας μπορείς να μας πεις αν είσαι υπερ ή κατά του μάρσιππου (εμπορίου και αγκαλιάς-υφάσματα) και για πιο λόγο για το καθένα?

Ο λόγος για τον οποίο έκανα την ερώτηση, και να πάρω απάντηση πιο κάτω, είναι ότι στα προηγούμενα μηνύματα υπάρχει μία συγχηση για τους λόγους για τους οποίους τελικά δεν ενδείκνυται για τα μωράκια ο μάρσιππος αγκαλιάς ο οποίος και με ενδιαφέρει γιατί χρησιμοποιώ.

 

Σίγουρα Paris35, είσαι αρκετά καταρτισμένος γύρω από το θέμα της κινητικότητας των βρεφών και μωρών, είναι άλλωστε και το αντικείμενό σου. Και είμαι σίγουρη ότι έχεις μελετήσει αρκετά την επίδραση των μαρσιππων σε αυτή. Νομίζω όμως ότι οι υφασμάτινοι μαρσιπποι αγκαλιάς δεν είναι κάτι που γνωρίζεις επαρκώς, με αποτέλεσμα να τους εντάσσεις στην ίδια κατηγορία με αυτούς του εμπορίου. Όσοι αποφασίσαμε να χρησιμοποιήσουμε τέτοιου είδους μάρσιππο, το κάναμε πιστεύω αφού διαβάσαμε αρκετά αρθρα για την καταλληλότητά τους. Να πω εδώ ότι υπάρχουν διαφορετικά είδη μαρσίππων και σε καθένα από αυτά το παιδί μπορεί να τοποθετηθει με διαφορετικούς τρόπους (στο στήθος, την πλάτη, ξαπλωτό, όρθιο κτλ.) . Πριν λοιπόν μας προβληματήσεις για τη χρήση τους θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο περισσότερο και ίσως και να δεις live πως τοποθετείται το παιδι σε αυτούς. Στην περίπτωση αυτή η γνώμη σου θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμη, για το αν και κατα πόσο η τοποθέτηση είναι επιβλαβής γαι το παιδί και εμποδίζει την κινητική του ανάπτυξη.

 

Επιμένω στην τοποθέτηση γιατί θεωρώ άτοπο το να λέμε ότι η κινητική ανατυξη του παιδιού περιορίζεται από τις πολλές ώρες που περναει στον μαρσιππο. Κανένα παιδί δεν περνάει όλη την ημέρα σε αυτόν.

 

Τέλος αφήνω ασχολίαστο το τελευταίο κομμάτι της απάντησης σου που αφήνεις να εννοηθεί ότι το μωρό "κακομαθαίνει" όταν είναι συνέχεια αγκαλιά στη μαμά του. Έχουμε πολύ διαφορετική άποψη γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

και επίσης το αν κακομαθαίνει ή όχι ,επιστημονικά, αφορά τους ψυχολόγους, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί ο καθένας να έχει την προσωπική του άποψη λόγω εμπειρίας ή κοσμοθεωρίας

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...