Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΣΙΠΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα οι συμβατικοι μαρσιποι η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι σε σωστη θεση για τα ισχια του μωρου κ τη μεση της μαμας.η αδερφη μου εχει ενα τετοιο εως 9κιλα.της προτεινα να μη το χρησιμοποιει πλεον ανω των 6μηνων.για μθση ωρα στο μαρκετ δεν εγινε κ κατι.οι μαρσιποι στο σκεπτικο babywearing(sling,maitai,wrap) ειναι ιδανικοτεροι για τη σταση του μωρου κ να μην επιβαρυνεται κ η μητερα.δεν εχουν οριο ηλικιας κ βαρους κ ενδεικντονται για πολυωρη χρηση(θηλασμος,κολικους,υπνος,να κανεις δουλειες στο σπιτι)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Bite!

Συγνωμη, δεν εχω καταλάβει...τι έχεις ακούσει και τι σε προβληματίζει τόσο?

Εγω ειχα χρησιμοποιησει μονο ring sling και mei-tai (από πολύ νωρίς μάλιστα) και δεν εχω εμπειρία από τους συμβατικούς μάρσιπους, αλλά και πάλι ποιο ειναι το προβλημα και αγχωνεσαι τόσο:roll:?

 

Καλησπερα οι συμβατικοι μαρσιποι η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι σε σωστη θεση για τα ισχια του μωρου κ τη μεση της μαμας.η αδερφη μου εχει ενα τετοιο εως 9κιλα.της προτεινα να μη το χρησιμοποιει πλεον ανω των 6μηνων.για μθση ωρα στο μαρκετ δεν εγινε κ κατι.οι μαρσιποι στο σκεπτικο babywearing(sling,maitai,wrap) ειναι ιδανικοτεροι για τη σταση του μωρου κ να μην επιβαρυνεται κ η μητερα.δεν εχουν οριο ηλικιας κ βαρους κ ενδεικντονται για πολυωρη χρηση(θηλασμος,κολικους,υπνος,να κανεις δουλειες στο σπιτι)

 

Σε ευχαριστω πολυ....😉

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ....😉

 

Συμφωνώ κι εγώ... Εμένα ο μικρούλης ειναι 8 μηνών κι από την 1η μέρα χρησιμοποιώ ring sling (το μακρόστενο ύφασμα με τον κρίκο που ρυθμίζεις και την πίεση της πλατούλας τους και δεν πιέζουν τα ισχύα τους..). Το ύφασμα που περισσεύει απο το δέσιμο το χρησιμοποιείς και για κουβέρτα, θηλασμό και μπορεί να κοιμάται μέσα σε αντίθεση με τους συμβατικούς που είναι καλοί για λίγο χρόνο..

Όποιον και να έχεις πάντως οι μάρσιποι είναι φανταστικοί για τα μωράκια μας! Νιώθουν όμορφα σα να είναι στην κοιλίτσα μας... ακούνε την καρδιά μας και νανουρίζονται στην κίνησή μας... Ευτυχώς που τους βρίσκουμε πλέον παντού. Οι παλιές μανούλες μας ζηλεύουν που παλιά δεν ήταν τόσο σε απήχηση... Φιλιά!:D

:D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το θέμα μαρσιπο!!! Να διευκρινήσω ότι είμαι μια νέα μαμά με ένα μωράκι 3 μηνών χωρίς καμία βοήθεια και με τον μπαμπά να έρχεται αργά κάθε μέρα από την δουλειά. Το μαρσιπο από την αρχή μου φαινόταν πολύ δελεαστικό σαν ιδέα γιατί διαβαζα από εδώ και από εκεί ότι μπορείς να έχεις το μώρο πάνω σου να κανείς όλες τις δουλειές με αυτό να θήλαζεις ταυτόχρονα να κοιμάται το μωρό σου μέσα κι αλλά πολλά αλλά δυστυχώς στην περίπτωση μου δεν έχω καταφέρει κανένα από αυτά πολύ απλά γιατί όποτε βάζω μέσα το μωρό κουνιέται από εδώ και από κει σαν να πιέζεται και δυσανασχετεί με αποτέλεσμα να αρχίζει κατευθείαν το κλάμα και να το βγάζω αμέσως. Οι αγορές έως τώρα ήταν οι εξής (καμία επιτυχημένη έως τώρα)

 

Baby bjorn είχα πάρει και το ειδικό μαξιλαράκι για νεογέννητα. Μου φάνηκε πολύ δύσχρηστα και οραματικά το μωρό φαινόταν πολύ στριμωγμένο

Babasling καλά σε αυτό ειδικά ούτε που να το δει. Με το που τον έβαζα σε πλαγιά θέση απλά τσιριζε :)

Asteraki mei tai. Η τελευταία μου αγορά όπου είχα εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες εκεί μιας και είχα διαβάσει πολλά θετικά. Ούτε εκεί του αρέσει με το που πάω να σφίξω τιράντα αρχίζει και χοροπηδάει πάνω κάτω για να βγει. Αφήστε που δεν βρίσκω τον τροπο να του δώσω και στήθος με αυτό. έχω δει άπειρα βιντεακια κλπ πραγματικά δεν ξέρω πως το κάνουν να φαίνεται τόσο εύκολο και τα μωρά να είναι τόσο συνεργάσιμα. Να σημειώσω ότι το έχω δοκιμάσει με φαγωμένο και αλλαγμένο μωρό όπου είναι και πιο χαλαρός υποτίθεται.

 

Ένα σωρό λεφτά και αποτέλεσμα 0!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

Εγώ είχα πάρει μαρσιπο απλο mothercare. Έξω στη βόλτα κοιμόταν μέσα απλά ήθελε να ειναι γυρισμένη μπροστά να βλέπει. Κ μέσα στο σπίτι την έβαζα κ καθόταν μια χαρά. Έκανα κ δουλειές όμως μη νομίζεις πως μπορείς να κάνεις τα πάντα. Ο θηλασμός για εμάς δεν πήγε καλά ούτως ή άλλως οπότε δεν μπορώ να σου πω αν είναι εφικτό μέσα στο μαρσιπο. Εμείς δεν καταφέραμε να κάνουμε τα πάντα με το μαρσιπο. Εξαρτάται κ από το παιδί πιστεύω. Η μικρή μου πάντα ήταν ανησυχη κ απαιτητική. Πάντως βλέπω έχεις δοκιμάσει τα καλύτερα. Ίσως αργότερα να τα πάτε καλύτερα. Είναι μικρούλης ακόμα. Καλή επιτυχία.

Α εμείς τελικά με το καρότσι ηρεμησαμε. Βόλτες μέσα στο σπίτι. Όπου εγώ κ το καρότσι με το μωρό μέσα. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εγώ είχα πάρει μαρσιπο απλο mothercare. Έξω στη βόλτα κοιμόταν μέσα απλά ήθελε να ειναι γυρισμένη μπροστά να βλέπει. Κ μέσα στο σπίτι την έβαζα κ καθόταν μια χαρά. Έκανα κ δουλειές όμως μη νομίζεις πως μπορείς να κάνεις τα πάντα. Ο θηλασμός για εμάς δεν πήγε καλά ούτως ή άλλως οπότε δεν μπορώ να σου πω αν είναι εφικτό μέσα στο μαρσιπο. Εμείς δεν καταφέραμε να κάνουμε τα πάντα με το μαρσιπο. Εξαρτάται κ από το παιδί πιστεύω. Η μικρή μου πάντα ήταν ανησυχη κ απαιτητική. Πάντως βλέπω έχεις δοκιμάσει τα καλύτερα. Ίσως αργότερα να τα πάτε καλύτερα. Είναι μικρούλης ακόμα. Καλή επιτυχία.

Α εμείς τελικά με το καρότσι ηρεμησαμε. Βόλτες μέσα στο σπίτι. Όπου εγώ κ το καρότσι με το μωρό μέσα. :D

 

βασικά κι εμείς με το καρότσι δεν το συζητώ η καλύτερη αγορά. Την ημέρα κοιμάται στο καρότσι (πορτ μπεμπε) και κάνουμε βόλτες σε όλο το σπίτι μπάνιο κουζίνα σαλόνι απορροφητήρα :) απλά και στο καρότσι δεν κάθεται... θέλει συνέχεια αγκαλιά :) κάθεται μόνο όταν κοιμάται ή άντε κανενα 20 λεπτο ξύπνιος μετά γκρινιάζει και τον παίρνω αγκαλίτσα μακάρι να καταφέρω να χρησιμοποιήσω κάποιο γιατί εκτός απο το σπίτι θα θελα να βγαίναμε και καμια βόλτα και επειδή εδώ που μένω έχει πολλές ανηφόρες νομίζω οτι θα με βόλευε καλύτερα το μάρσιπο απο το καρότσι

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα !

 

με προλαβε η poulxeria..........αν αρχισεις και περπατας συνηθως ριχνουν κατι υπνους τα μωρα..........η χαζευουν

 

εγω χρησιμοποιησα/χρησιμοποιώ παρα πολύ μαρσιπους,,, στη μεγαλη μου το σταματήσαμε στα 2 (ο αντρας μου την κουβαλουσε),,,,αλλα τα εβαζα από ημερων

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από το αστεράκι είχα πάρει με πολλές ελπίδες όταν ήταν 2 μηνων και δεν καθόταν με τίποτα. Μόνο αν τον έβαζα και φευγαμε απευθείας βόλτα κ μπορεί να κοιμοταν. Αλλιώς σπίτι κ να κάτσει? Μπααα!! ούτε με δουλειες. Δυσανασχετούσε, σαν να πιεζόταν.

 

Νομίζω πως το σλινγκ μπορεί να είναι σωτήριο αλλα μάλλον πρέπει να τα φοράμε απ την αρχή, από νεογεννητα. Αλλιώς δύσκολα κάθονται!

 

Πάντως μπορείς να κλείσεις ραντεβού να πας στο αστεράκι και να σου κάνουν επίδειξη και να σε κατατοπισουν πλήρως πως να το φοράς ή ότι άλλο θες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρσιπο χρησιμοποίησα εώς τους 6 μήνες. Μετά ήταν μεγάλος ο γιος μου, δεν του πολυάρεσε ήθελε να κουνιέται. Και εμένα μου έπεφτε βαρύς πλέον.

 

Τις δύο πρώτες φορές έκλαιγε λίγο αλλά μετά του άρεσε πάρα πολύ. Βασικά με το που τον έβαζα κοιμόταν.

 

Τον φορούσα και εγώ και ο άντρας μου. Ο γιος μου είχε έντονους κολικούς, και ένας από τους τρόπους ανακούφισης ήταν και αυτός. Πραγματικά τον βοήθησε πολύ.

 

Το να βάζεις το μωρό να κοιτάζει μπροστά στο μάρσιπο είναι λάθος. Δεν κάνει καλό στο μυοσκελετικό του σύστημα. Το έχω συζητήσει με αρκετούς συμβούλους και γιατρούς.

 

Εμείς πήραμε wrap τύπο, που απ ότι μας είπαν είναι ο πλέον ορθοπεδικός για το μωρό. Είναι λίγο δύσκολο μέχρι να τον μάθεις γιατί στην ουσία είναι ένα μεγάλο κομμάτι ελαστικό ύφασμα το οποίο θα πρέπει να μάθεις να περνάς γύρω από τον εαυτό σου και το μωρό με τους κατάλληλους τρόπους.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Το να βάζεις το μωρό να κοιτάζει μπροστά στο μάρσιπο είναι λάθος. Δεν κάνει καλό στο μυοσκελετικό του σύστημα. Το έχω συζητήσει με αρκετούς συμβούλους και γιατρούς.

Έχει δίκιο η jellyfishch, το πότε μπορείς να βάλεις ένα μωρό να κοιτάζει μπροστά στο μάρσιπο έχει να κάνει με τις προδιαγραφές του μάρσιπου, και συνήθως οι περισσότεροι (όχι τύπου σλινγκ) είναι μετά τον έκτο. Στο φυλλάδιο που υπάρχει μέσα στη συσκευασία αγοράς θα έχει σχετικές οδηγίες αναφορικά με την ηλικία και τον τρόπο τοποθέτησης του μωρού, αλλά και για πόσο μπορεί να μείνει το μωρό μέσα εκεί στη διάρκεια της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχει δοκιμάσει καμιά μάρσιπο pao papoose ή stokke; Είμαστε σχεδόν 7 μηνών και ο άντρας μου θέλει να φοράει το μωρό στις βόλτες γιατί εκείνος συνήθως το έχει αγκαλiά. Δεν του αρέσουν όμως οι δετοί μάρσιποι και θέλει έναν που κουμπώνει. Απ΄οτι είδα οι συγκεκριμένοι έχουν καλό κάθισμα για το μωρό και προστατεύουν τα ισχύα του. Καμία γνώμη;

 

http://cdn.emetro.co.kr/imagebank/2016/02/18/0480/20160218000034.jpg

 

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/0e/cf/d3/0ecfd3e29ff2df6085efa4b9ef5f76b2.jpg

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει καμιά μάρσιπο pao papoose ή stokke; Είμαστε σχεδόν 7 μηνών και ο άντρας μου θέλει να φοράει το μωρό στις βόλτες γιατί εκείνος συνήθως το έχει αγκαλiά. Δεν του αρέσουν όμως οι δετοί μάρσιποι και θέλει έναν που κουμπώνει. Απ΄οτι είδα οι συγκεκριμένοι έχουν καλό κάθισμα για το μωρό και προστατεύουν τα ισχύα του. Καμία γνώμη;

 

http://cdn.emetro.co.kr/imagebank/2016/02/18/0480/20160218000034.jpg

 

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/0e/cf/d3/0ecfd3e29ff2df6085efa4b9ef5f76b2.jpg

 

Ειχα τον stokke απο τους 6 μηνες και μετα. Θελει λιγο χρονο να εξοικειωθεις με τον τροπο δεσιματος και τοποθετησης του μωρου, αλλα ειναι καλος μαρσιπος, με καλη στηριξη στην πλατη. Μεχρι 9-10 μηνων τον φορουσα στανταρ 2 ωρες καθε απογευμα με την κορη μου μεσα, η οποια ηταν πολυ της αγκαλιας και καθολου του καροτσιου, αν δεν τον ειχα δεν ξερω τι θα ειχα κανει γιατι ηταν καλοκαιρι και τα απογευματα ημασταν σχεδον καθε μερα παιδικη χαρα ή βολτα με το μεγαλυτερο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...