Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΣΙΠΟ


Recommended Posts

Δικιο εχεις για το mei tai αλλά το wrap δεν το αντεχω ζεσταινομαι πολυ και το pouch το φοβαμαι καπως και δεν θα το φοραει και ο ερωτας μου .

 

Να τετοια σκεφτομαι συνέχεια και δεν παιρνω αποφαση να παρω . Λες και σπιτι θα αγορασω το σκέφτομαι και το ξανασκεφτομαι . :roll:

 

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν και είμαι πολύ ικανοποιημένη από το σλιγνκ μου, θέλω να πω κάτι για τους μάρσιπους εμπορίου που δυστυχώς δε μπορεί να μου το προσφέρει το σλινγκ και μου λείπει: ότι με το μάρσιπο το μωρό μπορείς να το βάζεις να κοιτάει μπροστά και σε μεγάλη ηλικία.

 

Ο δικός μου μπέμπης θέλει να βλέπει μπροστά. Τον έχω στο σλινγκ μπροστά μου γυρισμένο προς τα μένα και είναι σχεδόν συνέχεια με γυρισμένο το λαιμό προς τα μπρος. Ίσως του έχει μείνει από τον καιρό που πηγαίναμε βόλτες με το μάρσιπο. Το καλύτερό μας ήταν η λαϊκή. Όοοοοοολες οι γιαγιάδες να σταματάνε να του κάνουν χαρούλες. Τώρα δεν προλαβαίνουν να τον δουν καλά, αφού είναι μισογυρισμένος

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ring sling και το μωρό σε λίγες μέρες γίνεται ενός έτους. Δεν ξέρω τρόπο για να το βάζω να κοιτάει μπροστά, έχω την εντύπωση ότι αυτό μπορεί να γίνει για πιο μικρά μωράκια, που μπορούν να έχουν τα πόδια μέσα στο σλινγκ. Για πες, υπάρχει τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Με mei tai:

facing%20out%20in%20meitai%20legs%20out.jpgbw126.jpg

Στη δεύτερη φωτογραφία η Ρέα είναι 8 μηνών (έχω και φωτογραφία με το Βασίλη, 27 μηνών, 18 κιλά να κοιτάει μπροστά, αλλά φοβάμαι ότι θα με κοροϊδέψετε! Δείχνει σχεδόν πιο μεγάλος από μένα! Σ' αυτή την ηλικία σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις αυτό με μάρσιπο του εμπορίου!)

Και οδηγίες εδώ.

 

Με pouch (πάλι 8 μηνών η Ρέα στη δεύτερη φωτογραφία, αποφεύγει τα φώτα της δημοσιότητας! :D ):

customslings.jpgbw136.jpg

Και οδηγίες εδώ.

 

Και με ring sling:

hod2.jpgrhea%20in%20buddha%20carry%20ringsling.jpg

Και οδηγίες εδώ.

 

Πάντως, η προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή η θέση είναι καταπληκτική για τις ηλικίες 3 μηνών ως 6-7 μηνών περίπου (που είναι άλλωστε και η φάση που τα μωράκια θέλουν πολύ να βλέπουν τον κόσμο). Μετά απ' αυτό, αν το μωρό θέλει να βλέπει τον κόσμο, προσωπικά προτιμώ τις θέσεις ψηλά στην πλάτη (κυρίως με mei tai). Είναι πάρα πολύ άνετες (αντίθετα, όταν το παιδί κοιτάει μπροστά, το κέντρο βάρους μετατοπίζεται μακριά απ' το σώμα του γονιού και η θέση δεν είναι πολύ άνετη με μεγάλο μωρό).

 

Επίσης, θα πρέπει κανείς να προσέχει πάντα τη σωστή τοποθέτηση όταν το μωρό κοιτάει έξω. Ακόμα και με τα πόδια έξω απ' το mei tai, παρατηρήστε ότι τα γόνατα είναι ψηλά (το παιδί δεν "κρέμεται" απ' τον καβάλο, όπως στους συνηθισμένους μάρσιπους του εμπορίου) και τα πόδια είναι ανοιχτά (σημαντικό για τη θέση του ισχίου στην κοτύλη). Η πλάτη είναι επίσης σε φυσική θέση (ελαφρώς καμπουριαστή) και δεν αναγκάζεται να είναι σε υπερέκταση, ακόμα και όταν το παιδί κοιτάει έξω (ούτε αυτό μπορείς να το πετύχεις με μάρσιπο του εμπορίου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α τωρα που σε πέτυχα :D

 

Εμενα η μικρή μου (2 μηνών) προτιμά μόνο την θέση ρεψίματος τελευταία μαλιστα της αρέσει η κοιλιά της να ειναι πάνω στην ωμοπλάτη και να κρεμεται :roll:

 

Λεμε με τον καλό μου (λυσαξε θελει και αυτός να την φοράει) για το μει ται , ποια ειναι η γνωμη σου ? Θα μας παιδεψει στο δεσε λύσε?

 

Ευχαριστω :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α τωρα που σε πέτυχα :D

 

Εμενα η μικρή μου (2 μηνών) προτιμά μόνο την θέση ρεψίματος τελευταία μαλιστα της αρέσει η κοιλιά της να ειναι πάνω στην ωμοπλάτη και να κρεμεται :roll:

 

Λεμε με τον καλό μου (λυσαξε θελει και αυτός να την φοράει) για το μει ται , ποια ειναι η γνωμη σου ? Θα μας παιδεψει στο δεσε λύσε?

 

Ευχαριστω :)

 

Χα, χα, τα περισσότερα μικρά μωράκια τρελαίνονται για τη θέση ρεψίματος!

Θέση ρεψίματος δεν μπορείς να κάνεις εύκολα με mei tai πάντως (το καλύτερο είναι με wrap ελαστικό, δες οδηγίες εδώ και δοκίμασέ το με οποιοδήποτε πανί βρεις!)

 

Δεν ξέρω αν θα σας παιδέψει στο "δέσε-λύσε" ένα mei tai (στην ουσία δυο κόμπους δένεις, δεν είναι φοβερό, αλλά αυτό είναι και θέμα γνώμης φαντάζομαι). Επίσης εξαρτάται απ' το πόσο συχνά θα θέλετε "δέσε-λύσε" (π.χ. αν τη φοράτε για να πάτε supermarket, είναι τέλειο, γιατί θα την έχετε αρκετή ώρα μέσα, θα είναι αφάνταστα άνετο και σταθερό, οπότε δεν θα έχετε δέσε-λύσε. Απ' την άλλη αν θέλεις να τη φοράς σπίτι και θέλεις να τη βγάλεις για να φάει και να την ξαναβάλεις και μετά να τη βγάλεις για να την αλλάξεις και να την ξαναβάλεις, και ούτω καθεξής, τότε ίσως θα ήθελες να σκεφτείτε ένα ring sling ή pouch - για πιο γρήγορα, όχι για πιο εύκολα, το ίδιο εύκολα είναι).

Προσωπική γνώμη: Το mei tai είναι φανταστικός μάρσιπος πάντως (από νεογέννητο και για πολλά χρόνια και για το δεύτερο παιδί για πολλά χρόνια και ξανά για πολλά χρόνια! :D )

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολυ :D

 

Ωραία το αποφάσισα ! Αυριο θα δουμε με τον αντρουλη μου τα υφάσματα να διαλέξουμε και θα σου το παραγγείλουμε :) Ελπιζω να στέλνεις Γερμανια !

 

(αν αργησω ...να ξερεις ...ειμαι Ζυγος ...ειμαι λιιιιγοοο αναποφάσιστη... μακαρι να βρω αμεσως το χρωμα που θελω :roll::lol: )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

(αν αργησω ...να ξερεις ...ειμαι Ζυγος ...ειμαι λιιιιγοοο αναποφάσιστη... μακαρι να βρω αμεσως το χρωμα που θελω :roll::lol: )

το πορτοκαλοροζκίτρινο καρό ...είναι απίστευτο για κοριτσάκια :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλίτσα,στη θεση Βούδας την έβαζα μικρή στο pouch....τώρα μου φαίνεται πως δεν χωράει...είναι 7.200,μικροσκοπικη...τί λες??

 

Είναι πιθανό να μη χωράει!

Το ringsling σου δίνει λίγο μεγαλύτερη ευελιξία για να χρησιμοποιείτε αυτή τη θέση για μεγαλύτερο διάστημα, αλλά στο pouch μπορεί να πρέπει να προτιμήσετε άλλες θέσεις.

(Σημ.: Η Ρέα είναι 8 κιλά και μπαίνει ακόμα σε pouch στη θέση Βούδα. Θα έλεγα ότι έχει να κάνει σε ένα βαθμό και με την ελαστικότητα του μωρού - και του pouch σου!)

 

(Σημ.: Με το ίδιο pouch μπορείς να φοράς το μωρό σου όσα κιλά και να φτάσει - δες παρακάτω τις φωτογραφίες και με τη Ρέα και με το Βασίλη, με το ίδιο pouch, ο Βασίλης είναι 18 κιλά! Απλά, η θέση "Βούδα" είναι απ' αυτές στις οποίες μπαίνει ολόκληρο το μωρό μέσα στο pouch, οπότε από κάποιο σημείο και μετά απλά πρέπει ν' αλλάξεις θέση! Το ίδιο συμβαίνει με την ξαπλωτή θέση με τα πόδια μέσα. Επειδή όλο το σώμα του μωρού είναι μέσα στο pouch, όταν το μωράκι μεγαλώσει πρέπει να μπαίνει με τα πόδια έξω, και έτσι μπορεί να ξαπλώνει ακόμα και σε μεγάλη ηλικία.)

same%20pouch%20different%20age.jpg

Link to comment
Share on other sites

(Σόρυ που διακόπτω τις ερωτήσεις) Ευχαριστώ βρε Στέλλα, θα δοκιμάσω το ρινγκ στην πλάτη και θα επανέλθω

 

Σημειώνω: Το ring sling δεν είναι μάρσιπος που προορίζεται παραδοσιακά για την πλάτη. *Μπορείς* να το φορέσεις στην πλάτη, αλλά δεν είναι τόσο άνετο όσο είναι ένα wrap ή ένα mei tai (το οποίο παραδοσιακά είναι μάρσιπος πλάτης, άλλο αν φοριέται πολύ άνετα και μπροστά).

Για να φορέσεις το ring sling στην πλάτη πρέπει το παιδί να μπορεί να κάθεται μόνο του (να στηρίζει πολύ καλά τον κορμό του, περίπου 6μιση μηνών και πάνω).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι. Είδα το site στα γρήγορα όμως, και μπορώ να πω ότι το ring sling δεν το βλέπω για πολύ βολικό. Το pouch το φοβάμαι λίγο, φοβάμαι ότι με τις απότομες κινήσεις που κάνει ο μπέμπης μη μου φύγει. Μάλλον καταλήγω στο meι tai. Τώρα βέβαια ίσως και να είναι ιδέα μου αλλά πιστεύω ότι είναι πιο ασφαλές. Κάνει όμως για πολλές ώρες? Ο μπέμπης είναι 3 μηνών τώρα και 6,5 κιλά. Μέχρι ποια ηλικία θα μπορώ να τον βάζω? Αν μπορούσες να μου απαντήσεις ώστε να αποφασίσω θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α και κάτι άλλο που ξέχασα. Θα μπορώ με το mei tai να τον βάζω και σε κάποια θέση κάπως ξαπλωτή ή μόνο μπροστά και στην πλάτη? Στο μάρσιπο πάντως δεν πολυβολεύεται από ότι βλέπω για αυτό θελω να δοκιμάσω και κάτι άλλο γιατί το καρότσι μου έχει βγάλει τα χέρια κάθε μέρα. Η πολυκατοικία έχει σκαλιά και στο ασανσέρ ίσα ίσα που χωράει....

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι. Είδα το site στα γρήγορα όμως, και μπορώ να πω ότι το ring sling δεν το βλέπω για πολύ βολικό. Το pouch το φοβάμαι λίγο, φοβάμαι ότι με τις απότομες κινήσεις που κάνει ο μπέμπης μη μου φύγει. Μάλλον καταλήγω στο meι tai. Τώρα βέβαια ίσως και να είναι ιδέα μου αλλά πιστεύω ότι είναι πιο ασφαλές. Κάνει όμως για πολλές ώρες? Ο μπέμπης είναι 3 μηνών τώρα και 6,5 κιλά. Μέχρι ποια ηλικία θα μπορώ να τον βάζω? Αν μπορούσες να μου απαντήσεις ώστε να αποφασίσω θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ

 

Αν απευθύνεσαι σ' εμένα θα χαρώ πολύ να σου απαντήσω! (Αν ρωτάς κάποιον άλλον, τότε συγγνώμη που "πετάγομαι"!)Όλοι οι τύποι slings είναι (φυσικά) ασφαλείς. Σε κανένα δεν μπορεί να "σου φύγει" το μωρό, με την προϋπόθεση φυσικά να ακολουθείς μερικούς βασικούς κανόνες.

Ωστόσο, έχεις κάποιο δίκιο, το mei tai είναι (σαν αίσθηση κυρίως) πιο "σταθερό", με την έννοια ότι δένει συμμετρικά (χρησιμοποιεί και τους δύο ώμους).

Σε mei tai θα μπορείς να φοράς το μωρό σου (με άνεση) για πάρα πολύ καιρό. Γενικά βάζουμε σαν όριο τα 17 κιλά περίπου (αλλά αυτό το κάνουμε για την άνεση του γονιού, το mei tai αντέχει πολύ περισσότερα).

Φυσικά και κάνει για πολλές ώρες (είναι ίσως ιδανικό για πολλές ώρες).

 

Το μόνο που θα πρότεινα είναι για τη δική σου άνεση να ξεκινήσεις σταδιακά, δηλαδή να το φοράς λίγη ώρα την πρώτη μέρα, λίγο περισσότερο τη δεύτερη, κ.ο.κ., για να συνηθίσει το δικό σου σώμα. (το mei tai είναι τόσο άνετο αν το φοράς σωστά που σε κάνει να "ξεχνιέσαι" και μπορεί να καταλήξεις να το φοράς πολλές ώρες χωρίς καμμία ενόχληση. Δεν θα το πρότεινα όμως τόσο απότομα γιατί το σώμα σου δεν έχει συνηθίσει. Κατά κάποιο τρόπο το babywearing είναι για το δικό σου σώμα ένα είδος "φυσιοθεραπείας", εξασκεί τους μύες που στηρίζουν τη σπονδυλική σου στήλη και ίσως νιώθεις σαν να έκανες γυμναστική τις πρώτες φορές αν δεν το κάνεις με μέτρο!)

 

Α και κάτι άλλο που ξέχασα. Θα μπορώ με το mei tai να τον βάζω και σε κάποια θέση κάπως ξαπλωτή ή μόνο μπροστά και στην πλάτη? Στο μάρσιπο πάντως δεν πολυβολεύεται από ότι βλέπω για αυτό θελω να δοκιμάσω και κάτι άλλο γιατί το καρότσι μου έχει βγάλει τα χέρια κάθε μέρα. Η πολυκατοικία έχει σκαλιά και στο ασανσέρ ίσα ίσα που χωράει....

 

Όχι, το mei tai δεν προορίζεται για ξαπλωτές θέσεις. Μόνο μπροστά (να κοιτάει εσένα ή να κοιτάει έξω, με τα πόδια μέσα ή με τα πόδια έξω), στο πλάι και στην πλάτη (ψηλά ή χαμηλά).

(Αλήθεια, γιατί θα προτιμούσες μια ξαπλωτή θέση; Την προτιμάει το μωρό σου; Ειδικά στην ηλικία του θα μου έκανε εντύπωση, τα περισσότερα μωρά δυσαρεστούνται όταν τα ξαπλώνουμε εκτός αν ήδη κοιμούνται ή αν πρόκειται να φάνε!)

Ωστόσο δεν έχει καμία σχέση με το μάρσιπο (το έχω ξαναπεί, ελπίζω να μη γίνομαι κουραστική), δεν τίθεται καθόλου θέμα σύγκρισης, σε κανένα σημείο (ούτε στον τρόπο που κάθεται το παιδί και άρα στην άνεσή του, ούτε στο πόσο σωστή είναι αυτή η θέση για την ανάπτυξή του, ούτε στη δική σου άνεση).

Link to comment
Share on other sites

sstamoul φυσικά και σε εσένα απευθυνόμουν απλά παρέλειψα να γράψω το όνομά σου. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, τώρα θα παραγγείλω ένα. ΣΕ πόσες μέρες να είναι έτοιμο άραγε>? Σε ρώτησα για ξαπλωτή θέση πολύ απλά από περιέργεια. Τώρα πλέον σπάνια θέλει ξαπλωτός την αγκαλιά. Η αλήθεια είναι ότι θα μου γλιτώσει πολύ χρόνο που προσπαθώ να τον κοιμίσω αγκαλιά . ΣΕ ευχαριστώ πολύ πολύ

 

Βίκυ

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ πόσες μέρες να είναι έτοιμο άραγε>?

 

Με ρωτάς ή αναρωτιέσαι; :D

(αν δεν θέλεις κάτι που θέλει χρόνο και ψάξιμο δεν θα πάρει πάνω από 2 μέρες) :D

 

Εγώ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

το ring sling δεν το βλέπω για πολύ βολικό

 

Κι εγώ το ίδιο έλεγα βλέποντάς το. Είναι απίστευτο κι όμως αληθινό: τελικά είναι και βολικό και ασφαλές, το κρατάει πολύ σταθερό το παιδί, όσο περίεργο κι αν φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι συγνώμη δεν θα πάρω την αεκ. θα γίνει χαμός στο σπίτι, καθώς ο άνδρας μου ολυμπιακός. τώρα κοίταζα τις φωτογραφίες που έχεις με τα δικά σου και σκέφτομαι τι συνδυασμό να κάνω

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

και ακόμα μία ερώτηση, συγνώμη που σε έπρηξααααααααααα.

Βλέπω στις φωτογραφίες ότι άλλα έχουν χονδρή επένδυση στις τιράντες των ώμων και άλλα φαίνονται πιο λεπτά. Ιδέα μου είναι ή υπάρχουν επιλογές για αυτό?

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

και ακόμα μία ερώτηση, συγνώμη που σε έπρηξααααααααααα.

Βλέπω στις φωτογραφίες ότι άλλα έχουν χονδρή επένδυση στις τιράντες των ώμων και άλλα φαίνονται πιο λεπτά. Ιδέα μου είναι ή υπάρχουν επιλογές για αυτό?

 

Ποιος είπε ότι με έπρηξες παιδί μου; (αυτό μας έλειπε να παραπονιέμαι κιόλας! :P )

Όπως έχω ξαναπεί, τίποτα δεν είναι έτοιμο από πριν, όλα τα φτιάχνουμε σύμφωνα με τις δικές σας επιλογές, άρα υπάρχουν επιλογές σε όλα!

 

Αν εσύ θέλεις μικρότερη ή μεγαλύτερη επένδυση στις ράντες των ώμων από αυτή που βάζουμε κανονικά γίνεται! (Το φάρδος τους είναι ιδανικό, ακριβώς όσο πρέπει φαρδύ ώστε να είναι κι από μόνο του άνετο, χωρίς να εμποδίζει την κίνηση, θα μπορούσαμε και καθόλου επένδυση να μη βάλουμε αν δεν θέλεις, αν και αυτή που βάζουμε είναι μετά από μεγάλη μελέτη τόση ώστε να είναι πολύ άνετη στους ώμους. Το ίδιο και στην επένδυση της πλάτης...)

 

Συγγνώμη για την κατάχρηση του ποστ, αν θέλεις Βίκυ να "περάσουμε έξω" (χα, χα, εννοώ να τα πούμε καλύτερα με πμ να μην κατηγορηθούμε για online αγοραπωλησίες! :D )

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ. ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΑΓΟΥΛΗΘΡΑ ΜΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SLING ΜΟΥ, ΘΕΣΗ ΒΟΥΔΑΣ... ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΑΚΟΥΜΕ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... ΠΩ ΠΩ ΠΡΗΞΙΜΟ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΚΑΛΕ ΒΓΑΛΤΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ? ΧΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙΣ? Ε? ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ. ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ...ΠΙΚΡΑ ΣΑΣ ΛΕΩ \. ΕΝΩ Η ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΝΑΕΙ ΦΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ...

ΤΙ ΝΑ ΠΩ.. ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ, Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ..

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ. ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΑΓΟΥΛΗΘΡΑ ΜΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SLING ΜΟΥ, ΘΕΣΗ ΒΟΥΔΑΣ... ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΑΚΟΥΜΕ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... ΠΩ ΠΩ ΠΡΗΞΙΜΟ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΚΑΛΕ ΒΓΑΛΤΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ? ΧΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙΣ? Ε? ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ. ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ...ΠΙΚΡΑ ΣΑΣ ΛΕΩ \. ΕΝΩ Η ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΝΑΕΙ ΦΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ.. ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ, Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ..

 

Μην πτοείσαι παιδί μου! Τι έχει περισσότερη σημασία για σένα, ν' ακούς ό,τι λέει ο καθένας ή το ότι είναι το παιδί σου χαρούμενο;

(Αλήθεια, δεν ακούς και θετικά σχόλια; Εμάς εδώ μας "θαυμάζουν" σχεδόν παντού!)

Δείξ' τους ένα σωρό διάσημες μαμάδες που φοράνε τα μωρά τους! Η Αντζελίνα Τζολί, η Μανόνα, η Μπρουκ Σηλντς... όσες θες!

Αλλά και όχι μόνο στο εξωτερικό! Και στην Ελλάδα:

Από άρθρο στο περιοδικό Hello, ο Θανάσης Ευθυμιάδης και η Άνα Ντιμιτριεβιτς, την ώρα που βγαίνουν απ' το μαιευτήριο με τη νεογέννητη κορούλα τους (σε πολύ όμορφο sling :cool::cool: )!

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=famousmums_asterakisling.jpg

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=famousmums_asterakisling1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...