Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΣΙΠΟ


Recommended Posts

Πουθενά στην φύση επάνω, δεν θα βρείτε παιδί σε αυτήν την θέση. Είναι ανακάλυψη των εταιρειών για να διευκολύνουν τον γονιό, χωρίς όμως να ρωτήσουν το μωρό. Τέτοιου είδους αντικείμενα έχουμε πληθώρα στα καταστήματα. Η λύση είναι να μάθει να το κρατά σωστά ο γονιός και μέσα από αυτό γίνεται και η σωστή του γυμναστική.

Όσο αφορά για ειδικούς ,τους ονομάζουμε έτσι όχι γιατί συμφωνούνε μαζί μας, αλλά γιατί τεκμηριώνουν τις απόψεις του με επιστημονικά δεδομένα. Οι πολύ συχνές και πολύωρες μετακινήσεις με το μάρσιπο αφαιρεί από το παιδί πρότυπα κινητικών σχεδιασμών με χρήση τις βαρύτητας. Εμείς που περπατάμε που το οφείλουμε αυτό? στην δράση και αντίδρασή που έχει το σώμα μας σε σχέση με την βαρύτητα.

 

Εσυ το μωρο σου πως το κρατας αγκαλια;Με τον ιδιο τροπο που κραταει μια μανα το μωρο της αγκαλια, το μωρο "καθεται" μεσα στο σλινγκ.Η ενημερωση σου για τους μαρσιπους αγκαλιας ειναι ελλειπης...Εκτος κι αν δεν καταλαβα καλα και αναφερεσαι στους κοινους μαρσιπους του εμποριου-αν μιλας για αυτους τοτε εχεις απολυτο δικιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μαρσιπό έχει επικρατήσει να το φοράνε σε παιδιά από 0-3 μηνών. Ένα γεγονός που πρέπει να σκεφτούν οι γονείς είναι ότι από τα πρώτα πράγματα που προσπαθεί ένα μωρό να αποκτήσει είναι ο έλεγχος της κεφαλής. Χωρίς αυτών όλα τα άλλα , όσο αφορά την κινητική εξέλιξη, πάνε πίσω. Φέρτε λίγο στο μυαλό σας τι κάνει το κεφαλάκι του μωρού όταν είναι στο μάρσιπο. Κουνιέται συνέχεια χωρίς έλεγχο, δεξιά-αριστερά, μπρος-πίσω και καμία φορά παραμένει ακίνητο συνήθως πλάγια, γιατί το τραβά η βαρύτητα.

Άρα μάρσιπο sos , ακατάλληλο για χρήση.

Μπείτε εσείς στην θέση των παιδιών και πείτε πως θα αισθάνεστε να πηγαίνει παραδώθε το κεφάλι σας χωρίς να μπορείτε να το ελέγχετε.

Το μονό καλό σε αυτήν την περίπτωση είναι που σας θαυμάζουν οι άλλοι οι γονείς που έχετε μωρό.

 

Αναλογως τι μαρσιππους λες. Αν μιλας για τους σκληρους της αγορας εχεις δικιο. Αν μιλας για ring sling που ειναι φτιαγμενο για παιδια αυτης της ηλικιας εχεις μεγα λαθος. Κραταει ΟΛΟ το παιδι σταθεροτατο και πολυ κοντα στην καρδια της μανας. Η μανα που φοραει το παιδι στον μαρσιππο δεν το βαζει για να δειξει στους αλλους οτι εχει παιδι (τι λεμε ρε παιδια) το βαζει πρωτα απο ολα για το ιδιο το παιδι. Με το ring sling επισης μπορεις να θηλασεις χωρις να βλεπει κανενας. Διαβασε για τους σωστους μαρσιππους πρωτα καλο θα ηταν.

 

Προσωπικα την ειχα σε ring sling με θηλασμο τους 4 πρωτους μηνες και μετα πηδησαμε σε mai tai που το χρησιμοποιησα μεχρι 14 μηνων. Μετα δεν ηθελε η ιδια οποτε πηγαμε σε καροτσι........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά στην φύση επάνω, δεν θα βρείτε παιδί σε αυτήν την θέση. Είναι ανακάλυψη των εταιρειών για να διευκολύνουν τον γονιό, χωρίς όμως να ρωτήσουν το μωρό. Τέτοιου είδους αντικείμενα έχουμε πληθώρα στα καταστήματα. Η λύση είναι να μάθει να το κρατά σωστά ο γονιός και μέσα από αυτό γίνεται και η σωστή του γυμναστική.

Όσο αφορά για ειδικούς ,τους ονομάζουμε έτσι όχι γιατί συμφωνούνε μαζί μας, αλλά γιατί τεκμηριώνουν τις απόψεις του με επιστημονικά δεδομένα. Οι πολύ συχνές και πολύωρες μετακινήσεις με το μάρσιπο αφαιρεί από το παιδί πρότυπα κινητικών σχεδιασμών με χρήση τις βαρύτητας. Εμείς που περπατάμε που το οφείλουμε αυτό? στην δράση και αντίδρασή που έχει το σώμα μας σε σχέση με την βαρύτητα.

 

 

Tο δεσιμο με καποιο αντικειμενο-στη προκειμενη υφασμα-ισχυει απο αρχαιοτατων χρωνων,αν θυμαμαι καλα τοτε χρησιμοποιουσανε δερματα τα οποια τα δενανε με κατι σα σκινι απο φυτα(δε θυμαμαι πολυ καλα).Οποτε δε νιμιζω να ισχυει κατι τετοιο.η αλληλεπιδραση του παιδιου με το περιβαλλον ειναι πολυ πιο καλη και προσοδοφορα για το παιδι σε σχεση με το να μαθει να ελενχει το βαρος του-κατι που ουτος η αλλος θα μαθει καποια στιγμη κι ας ειναι λιγο αργα....και μονο το οτι μεγαλωνει βλεποντας το κοσμο απο τα ματια του γονιου ειναι ενα επιπροσθετο βημα,καθως ταυτοχρονα νιωθει και ασφαλεια πραγμα που θα το κανει θελησει ανεξαρτησια γρηγοροτερα...δε πιστευω οτι μπορει να κανει πουθενα κακο κατι τετοιο γιατι με τη βοηθεια τους και το παιδι εχει πιο σωστη θεση οταν ειναι αγκαλια στο γονιο αλλα και ενας αγημναστος γονιος που δε μπορει να ενεργοποιησει της σωστους μυες και κατα συνεπεια καταπονει μεση κ.λ.π. τον βοηθαει να εχει σωστη θεση.Δε μπορουνε ολοι να κρατησουνε με σωστο,για το σωμα τους,τροπο το παιδι στην αγκαλια τους,οποτε επιβαρυνουν και το παιδι που καθετε στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ το μωρο σου πως το κρατας αγκαλια;Με τον ιδιο τροπο που κραταει μια μανα το μωρο της αγκαλια, το μωρο "καθεται" μεσα στο σλινγκ.Η ενημερωση σου για τους μαρσιπους αγκαλιας ειναι ελλειπης...Εκτος κι αν δεν καταλαβα καλα και αναφερεσαι στους κοινους μαρσιπους του εμποριου-αν μιλας για αυτους τοτε εχεις απολυτο δικιο...

 

Ελλειπεστατη θα ελεγα....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφιες απο ολο τον κοσμο με μωρακια μεσα σε ''υφασματα''

http://arubanbreastfeedingmamas.blogspot.com/2009/12/baby-wearing-around-world.html

 

και ναι.. κι εμεις απο τις πρωτες ημερες της γεννησης μεχρι ΚΑΙ σημερα ειμαστε στο ring sling μας, στο ''αστερακι'' μας και παμε παντου!! ας μην πω οτι μεχρι να γινουμε ενος θα εχουμε περπατησει κι ολας...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο paris35 έχει δίκιο αλλά προφανώς αναφέρεται στους συμβατικούς μάρσιπους, αυτούς που τοποθετούν το παιδί σε αφύσικες στάσεις, όπως αυτό:

4_marsipos.JPG

 

Σε ό,τι αφορά αυτούς τους μάρσιπους (ας τους πω συμβατικούς), πράγματι πουθενά στη φύση δε θα βρούμε αυτές τις θέσεις και πράγματι δεν προσφέρεται καμία υποστήριξη στο κεφάλι και γιʼ αυτό δεν είναι κατάλληλοι για νεογέννητα (το λένε άλλωστε και οι κατασκευαστές τους).

 

Αυτό που σίγουρα συναντάμε στη φύση με τα νεογέννητα είναι αυτό:

1_holdingnewborn%20tummy%20to%20tummy.jpg

Και αυτό ακριβώς είναι που συναντάμε και σε slings (μάρσιπους αγκαλιάς) που μπορούν να προσαρμόζονται ελεύθερα (με ανοιχτή, όχι ραμμένη ουρά) και που μπορούν να αγκαλιάσουν σωστά το μωρό (που δεν έχουν μαξιλαράκια). Το μωρό είναι ακριβώς στην ίδια θέση με αυτή που το κρατάμε αγκαλιά.

natural_positions_for_newborn_babies.JPG

 

Το κεφάλι στηρίζεται (παρόλο που ακουμπάει στο σώμα του γονιού, όπως όταν είναι στην αγκαλιά μας), το ύφασμα το κρατάει ώστε να μην «κουνιέται συνέχεια χωρίς έλεγχο, δεξιά-αριστερά». Το μαλακό ύφασμα προσαρμόζεται στο μωρό (όχι το μωρό στο μάρσιπο).

 

Είναι αλήθεια πως οι όροι που χρησιμοποιούνται δε βοηθούν στη διάκριση μεταξύ των συμβατικών μάρσιπων και των slings (μάρσιπων αγκαλιάς). Η λέξη «μάρσιπος» που χρησιμοποιείται και για τα slings ίσως δημιουργεί παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στον κλασικο μαρσιπο οντως το κεφαλακι του μωρου "παιζει" στα σλινγς ομως δεν υπαρχει τετοιο προβλημα!Εμενα η δικη μου ειναι 13 μηνων παμε σχεδον παντου με το ρινκ σλινγ μας και μια χαρα τρεχει απο 11.5 μηνων!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα χρησιμοποιησα και τα δυο ειδη. Του εμποριου στον μεγαλο που ηταν μεγαλοσωμο μωρο (και εγω ανασφαλεις για τους κομπους που θα μπορουσα να κανω) και στον μικρο ενα moby.. Δεν αντιμετωπισα προβλημα με κανενα τυπο ουτε και με την μεση μου και εχουμε κανει πολλαααα χιλιομετρα εκτος σπιτιου και με τη συγκοινωνια και με τα ποδια...

Link to comment
Share on other sites

για μένα το ring sling και το mai tai υπήρξαν σωτήρια όταν γέννησα που το μωρό είχε παλινδρόμηση και δεν βολευότανε οπουδήποτε αλλού. καιο το κεφαλάκι του υποστηρίζονταν μια χαρά ούτε κουνιότανε ούτε τίποτα σε αντίθεση με το καρότσι που αν δεν έχει επαγγελματικές αναρτήσεις το μωρό γίνεται φραπέ στους υπέροχους δρόμους και πεζοδρόμια που έχουμε...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

...ούτε κουνιότανε ούτε τίποτα σε αντίθεση με το καρότσι που αν δεν έχει επαγγελματικές αναρτήσεις το μωρό γίνεται φραπέ στους υπέροχους δρόμους και πεζοδρόμια που έχουμε...

μα γιατι το λες αυτο?????????????????? :-P:-P:-P:-P:-P

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποιες foto από φυσικοθεραπείες παιδιών και οι σωστοί τρόποι κρατήματος . Πιστεύω μέσα στην εβδομάδα να τα καταφέρω.

Όσο αφορά για το ring sling και τις foto που είδα http://arubanbreastfeedingmamas.blog...und-world.html

ένα μεγάλος αριθμός δείχνει μητέρες εξ ανάγκης να βάζουν τα μωρά με αυτό τον τρόπο για να πάνε στην δουλεία. Αυτές όμως όταν γυρίσουν στο σπίτι τα αφήνουν κάτω στο έδαφος και συνεχίζουν τις δουλείες τους. Σε σχέση με εμάς οπού τα βάζουμε μετά στο relax, στην αγκαλιά του μπαμπά της γιαγιάς του παππού και μετά το παιδί πάει για ύπνο. Αρά που είναι η γυμναστική που έπρεπε να κάνει το παιδί στο έδαφος. Θέλουμε να παραδειγματιστούμε από αυτές τις μητέρες που κουβαλάνε τα παιδιά στην εργασία? ας παραδειγματιστούμε και για την συνέχεια της υπόλοιπης μέρας αυτών παιδιών.

Ένα παιδί όταν γεννιέται βρίσκεται σε καμπτική θέση ,λόγο της θέσεώς του στην κοιλία. Το αμέσως επόμενο στάδιο του παιδιού είναι ο έλεγχος της κεφαλής και ο οποίος είναι πολλή σημαντικός για την μετέπειτα εξέλιξη. Αν το βάλετε σε πρηνή θέση(μπρούμυτα) το χαρακτηριστικό πράγμα που θα δείτε είναι ο ανασηκωμένος ποπός συνέπειας της καμπτικής στάσης που είχε το μωρό στην κοιλία. Το κέντρο βάρος του παιδιού είναι στην ωμική ζώνη. Φτάνοντας στον 5 μήνα το κέντρο βάρος μεταφέρετε μόνιμα στην λεκάνη.

Άρα το παιδί τις πρώτες 40 ημέρες πρέπει να βρει τον έλεγχο της κεφαλής, δηλ. από πρηνή να ανασηκώσει το κεφάλι καλά για λίγα δευτερόλεπτα και να το ξαναρίξει. Έτσι σιγά σιγά και με τις επαναλήψεις η κυρτή αυτή πλατούλα φεύγει και επικρατή το σχήμα του φεγγαριού μέχρι τον 5 μήνα κρατώντας καλά το κεφάλι στις 90 μοίρες. Με πολλή απλά λόγια προσπάθησα να δώσω την εξέλιξη σχηματικά ενός παιδιού μέχρι 5 μηνών. Εγώ μέσα από αυτήν την θέση που βλέπω στις φωτογραφίες δεν βλέπω πουθενά το πρότυπο του ερεθίσματος για να έρθει το παιδί στο εκτατικό πρότυπο και από το οποίο θα προέλθει όλοι η κατά γράμμα κινητική εξέλιξη.

Στο τέλος όλα τα φυσιολογικά παιδιά περπατάνε , το ερώτημα είναι πως περπατάνε και με τι ποιότητα κίνησης ? Πολλές μικρές κινητικές αποκλίσεις που βλέπουμε αργότερα στα παιδιά, είναι από το σύνολο των παρεμβατικών πραγμάτων που κάνουμε πάνω στα παιδιά σαν και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι μαμαδες που εχουν προβλημα στη μεση ή την πλατη ειναι πολυ δύσκολο να χρησιμοποιήσουν sling το οποίο όπως και να το δεσεις δεν σου παρεχει σωστη στηριξη.

 

Εμένα ο μικρούλης μου ειναι 2,5 μηνών και έχει ήδη φτάσει τα 7.200kg (!!!). Έχοντας πρόβλημα στη μέση μου από μικρή ηλικια, δεν μπορώ πια να τον κρατάω αγκαλιά όταν είμαι όρθια. Από τήν αλλη δεν μπορώ να στερήσω την αγκαλιά τόσο νωρίς, ούτε από εκεινον ούτε και από εμένα!

 

Ο μάρσιπος ήταν η καλύτερη λύση για να μπορώ να τον εχω αγκαλιά στο σπίτι αλλά και έξω δεδομένου ότι ζω σε νησί και το καρότσι δεν βολεύει στα δρομάκια και στα σκαλιά.

Όσον αφορά τη στήριξη του κεφαλιού του μωρού, εάν φορεθεί σωστά ο μάρσιπος το κεφαλάκι του ακουμπαει στο στήθος της μαμας.

 

Φυσικά κανεις δεν λέει ότι έχεις ένα βρέφος όλη μέρα μέσα στο μάρσιπο! Το μωράκι σε αυτές τις ηλικίες φυσικά και πρεπει να είναι ξαπλωμένο το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας. :-)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποιες foto από φυσικοθεραπείες παιδιών και οι σωστοί τρόποι κρατήματος . Πιστεύω μέσα στην εβδομάδα να τα καταφέρω.

Όσο αφορά για το ring sling και τις foto που είδα http://arubanbreastfeedingmamas.blog...und-world.html

ένα μεγάλος αριθμός δείχνει μητέρες εξ ανάγκης να βάζουν τα μωρά με αυτό τον τρόπο για να πάνε στην δουλεία. Αυτές όμως όταν γυρίσουν στο σπίτι τα αφήνουν κάτω στο έδαφος και συνεχίζουν τις δουλείες τους. Σε σχέση με εμάς οπού τα βάζουμε μετά στο relax, στην αγκαλιά του μπαμπά της γιαγιάς του παππού και μετά το παιδί πάει για ύπνο. Αρά που είναι η γυμναστική που έπρεπε να κάνει το παιδί στο έδαφος. Θέλουμε να παραδειγματιστούμε από αυτές τις μητέρες που κουβαλάνε τα παιδιά στην εργασία? ας παραδειγματιστούμε και για την συνέχεια της υπόλοιπης μέρας αυτών παιδιών.

Ένα παιδί όταν γεννιέται βρίσκεται σε καμπτική θέση ,λόγο της θέσεώς του στην κοιλία. Το αμέσως επόμενο στάδιο του παιδιού είναι ο έλεγχος της κεφαλής και ο οποίος είναι πολλή σημαντικός για την μετέπειτα εξέλιξη. Αν το βάλετε σε πρηνή θέση(μπρούμυτα) το χαρακτηριστικό πράγμα που θα δείτε είναι ο ανασηκωμένος ποπός συνέπειας της καμπτικής στάσης που είχε το μωρό στην κοιλία. Το κέντρο βάρος του παιδιού είναι στην ωμική ζώνη. Φτάνοντας στον 5 μήνα το κέντρο βάρος μεταφέρετε μόνιμα στην λεκάνη.

Άρα το παιδί τις πρώτες 40 ημέρες πρέπει να βρει τον έλεγχο της κεφαλής, δηλ. από πρηνή να ανασηκώσει το κεφάλι καλά για λίγα δευτερόλεπτα και να το ξαναρίξει. Έτσι σιγά σιγά και με τις επαναλήψεις η κυρτή αυτή πλατούλα φεύγει και επικρατή το σχήμα του φεγγαριού μέχρι τον 5 μήνα κρατώντας καλά το κεφάλι στις 90 μοίρες. Με πολλή απλά λόγια προσπάθησα να δώσω την εξέλιξη σχηματικά ενός παιδιού μέχρι 5 μηνών. Εγώ μέσα από αυτήν την θέση που βλέπω στις φωτογραφίες δεν βλέπω πουθενά το πρότυπο του ερεθίσματος για να έρθει το παιδί στο εκτατικό πρότυπο και από το οποίο θα προέλθει όλοι η κατά γράμμα κινητική εξέλιξη.

Στο τέλος όλα τα φυσιολογικά παιδιά περπατάνε , το ερώτημα είναι πως περπατάνε και με τι ποιότητα κίνησης ? Πολλές μικρές κινητικές αποκλίσεις που βλέπουμε αργότερα στα παιδιά, είναι από το σύνολο των παρεμβατικών πραγμάτων που κάνουμε πάνω στα παιδιά σαν και αυτό.

 

Δηλαδή συγγνώμη κιόλας εσύ ένα παιδί 1 μηνός ή 2 μηνών το αφήνεις στο πάτωμα ή στο πάρκο να γυμναστεί??? Εγώ σε αυτή την ηλικία απ' ότι θυμάμαι από την κόρη μου το είχα στο καρότσι, κάποιες ώρες στην αγκαλιά μου να παίζουμε ή να το χαϊδεύω, στο relax και στην καλαθούνα του ... Τι γυμναστική δλδ μπορεί να κάνει ένα παιδί 2 μηνών ... δεν καταλαβαίνω. Πάντως εμένα μια χαρά στήριξε το κεφάλι της στην ώρα της.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

paris35 ευχαριστώ για την επεξήγηση και περιμένω και τις φωτο.

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να περιορίσω τη χρήση του καροτσιού και του ριλαξ με το σλινγκ. Κστά τα άλλα το μωρό πέρναγε χρόνο ξύπνιο στην αρχή στο κρεβάτι μου και μετά στο γυμναστήριο στο πάτωμα και μπρούμυτα και ανάσκελα. Νομίζω ότι κανένας δε σκοπεύει να είναι με το μωρό επάνω του ΟΛΗ την ημέρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω αγοράσει κι εγώ ένα ring sling και ένα mei tai και θεωρώ ότι είναι ίσως η καλύτερες αγορά που έκανα για το μωρό! Χρησιμοποίησαμε πολύ και τα δύο από τις πρώτες σχεδον μέρες, αν και περισσότερο με βόλεψε το mei tai, προσωπικά το βρίσκω πιο εύκολο στη χρήση. Η μπεμπούλα μου ηρεμούσε στο μάρσιπο όταν δεν ήξερα τι άλλο να δοκιμάσω για να σταματήσει να κλαίει, κι όταν τα χέρια και η πλάτη μου είχαν πονέσει από την αγκαλια.Έκτός από αυτό το μωράκι μου μένει ξύπνιο αρκετές ώρες της μέρας και έχω διαπιστώσει ότι της αρέσει να είναι στον μαρσιπο και να κοιτάζει γύρω της, καθώς αλλάζουν οι εικόνες. Προσλαμβάνει έτσι πολύ περισσότερα ερεθίσματα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς προέκυψε το θέμα της κινητικότητας του μωρού και κατά πόσο αυτή επηρεάζεται από το μάρσιπο. Φυσικά και δεν περνάει το μωρό όλη την ημέρα σε αυτόν! Αλλά και πόση ώρα θα καθήσει ένα μικρό μωρό ξαπλώμένο? Η δικιά μου όχι πολύ ακόμη και αν την απασχολείς,μετά αρχίζει τα κλάματα. Φαντάζομαι πως έτσι είναι πολλά μωρά. Θέλει να σηκωθεί για να βλέπει γύρω της, οπότε μπαίνει στο mei tai και γαληνεύει!!

Παρεμπιπτόντως, η κινητική μας εξέλιξη, σύμφωνα πάντα με τον παιδίατρο, είναι σε πολύ καλό επίπεδο!!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες!!! paris

το ring sling μιμείται την αγκαλιά. Τα μωρά έχουν συναισθηματική ανάγκη να βρίσκονται στην αγκαλιά της μαμάς τους και αυτό τους καλύπτει.

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω ως δεδομένο ότι όλα τα παιδιά μας είχαν την ΤΕΛΕΙΑ εγκυμοσύνη και τον ΤΕΛΕΙΟ τοκετό. Σε αυτά τα μωρά και ανάποδα να τα κρατάτε αντί του ring sling και μετά τα βάζετε όπως οι περισσότεροι είπαν και πρηνή και πλάγια και ύπτια σχεδόν σίγουρα δεν θα έχουν καμία κινητική απόκλιση.

Όμως ένας μεγάλος αριθμός παιδιών τα τελευταία χρόνια γεννιούνται με καισαρική. Υπάρχει δηλαδή ένα γεγονός που καθιστά αδύνατη την φυσιολογική γέννα, δηλ. δυσκολία για το παιδί. Αυτή η δυσκολία αντικατοπτρίζεται συνήθως σε διαταραχή του μυικού τόνου (είτε σφιχτά, είτε χαλαρά).

Όταν λοιπόν έχουμε ένα τέτοιο παιδί πρέπει να είμαστε ιδιαίτερη προσεχτική με τέτοια εργαλεία. Π.χ ένα παιδί έχει έναν έντονο οπισθότονο( κάνει υπερέκταση το κεφαλάκι του) Αυτό το ring sling δεν μπορεί πουθενά να διευκολύνει το παιδί να κρατήσει καλύτερα το κεφάλι του. Μπορώ να σας πω και πολλές αμέτρητες διαταραχές οι οποίες μόνο αυτό δεν χρειάζονται.

Θα μου πείτε τι κάνει ο παιδίατρος? :?:?:?

Αν δεν σας το πει αυτός ποιος θα σας το πει. Συνήθως στα δεύτερα παιδιά οι γονείς καταλαβαίνουν την διαφορά και ψάχνονται πιο γρήγορα.

Κάπου σε κάποια post διάβασα για παιδιά που κλαίνε συνέχεια και σταματάν μόνο στην αγκαλιά. Παρακαλώ εξετάστε και αυτό το ενδεχόμενο.

Όταν εμείς χτυπάμε κάπου π.χ σε μια γωνία τι κάνουμε με την πρώτη κίνηση????????? πιάνουμε το σημείο που χτυπήσαμε και ο πόνος ελαττώνετε. Ακριβώς έναν τέτοιο αμυντικό μηχανισμό έχουν μωρά. Απλά αυτό το χέρι είμαστε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγγνώμη κιόλας εσύ ένα παιδί 1 μηνός ή 2 μηνών το αφήνεις στο πάτωμα ή στο πάρκο να γυμναστεί??? Εγώ σε αυτή την ηλικία απ' ότι θυμάμαι από την κόρη μου το είχα στο καρότσι, κάποιες ώρες στην αγκαλιά μου να παίζουμε ή να το χαϊδεύω, στο relax και στην καλαθούνα του ... Τι γυμναστική δλδ μπορεί να κάνει ένα παιδί 2 μηνών ... δεν καταλαβαίνω. Πάντως εμένα μια χαρά στήριξε το κεφάλι της στην ώρα της.

 

Παρατήρησε τι κάνει ένα παιδί στην πρηνή, ύπτια και πλάγια θέση. Αν θες τράβα και με κάμερα για να το μελετήσεις με την ησυχία σου. Στην ηλικία 2 μηνών τα μωρά κάνουν τυχαίες , αδέξιες κινήσεις , χωρίς σκοπό και στόχο. Όμως μέσα από τις σωστές τις θέσεις , ύπτια , πρηνή , πλάγια, δραστηριοποιούν τον κορμό τους και τα άκρα τους ενάντια στην βαρύτητα ή σε συνεργασία με την βαρύτητα, έτσι ώστε με τις συχνές μικρές επαναλαμβανόμενες κινήσεις να μεγαλώσει το εύρος των κινήσεων όπου θα έρθει η ώρα λόγο τις ωρίμανσης να συνεργαστούν όλες αυτές μαζί και να μας δώσουν την παραγωγή έργου. Δηλαδή την εκούσια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε τι κάνει ένα παιδί στην πρηνή, ύπτια και πλάγια θέση. Αν θες τράβα και με κάμερα για να το μελετήσεις με την ησυχία σου. Στην ηλικία 2 μηνών τα μωρά κάνουν τυχαίες , αδέξιες κινήσεις , χωρίς σκοπό και στόχο. Όμως μέσα από τις σωστές τις θέσεις , ύπτια , πρηνή , πλάγια, δραστηριοποιούν τον κορμό τους και τα άκρα τους ενάντια στην βαρύτητα ή σε συνεργασία με την βαρύτητα, έτσι ώστε με τις συχνές μικρές επαναλαμβανόμενες κινήσεις να μεγαλώσει το εύρος των κινήσεων όπου θα έρθει η ώρα λόγο τις ωρίμανσης να συνεργαστούν όλες αυτές μαζί και να μας δώσουν την παραγωγή έργου. Δηλαδή την εκούσια κίνηση.

 

Βρε κοπελιά ... καλά όλα αυτά ... αλλά εγώ πήρα έναν βολικό μάρσιπο για να μπορώ να μετακινώ το παιδί μου όταν δεν μπορώ να πάρω καρότσι (το καρότσι δεν είναι πάντα βολικό). Δε σημαίνει αυτό ότι το παιδί θα το έχω όλη μέρα στο μάρσιπο!!!! Δε νομίζω ότι το παιδί το βλάπτουν 1, 2ή και 3 ώρες την ημέρα στο reing sling!.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πώς η συζήτηση έφτασε εδώ. Αρχικά συζητούσαμε αν μπορεί ένα sling να προσφέρει στήριξη του κεφαλιού σε νεογέννητα μωρά. Δείξαμε ότι μπορεί. Ποια βήματα έχασα από εκεί ως το σημείο να συζητάμε ότι τα μωρά που γεννιούνται με καισαρική έχουν υπερτονία ή υποτονία; Σε ποιο σημείο ακριβώς περάσαμε απʼ το αν υπάρχουν αυτές οι θέσεις αγκαλιάς στη φύση στο να πρέπει να δούμε φωτογραφίες από φυσικοθεραπείες παιδιών; Από εκεί που αξιολογούσαμε αν ο μάρσιπος αγκαλιάς είναι κατάλληλος για νεογέννητα ή όχι, φτάσαμε να εξετάζουμε αν ο μάρσιπος μπορεί να διορθώσει έναν έντονο οπισθότονο;;;

Νομίζω ότι παρά τη διευκρίνιση σε σχέση με τους όρους, φαίνεται πως είναι δύσκολο να αντιληφθούν όλοι την έννοια του μάρσιπου αγκαλιάς. Μάρσιπος αγκαλιάς σημαίνει ακριβώς αυτό: αγκαλιά. Όπως θα κρατούσες ένα μωρό αγκαλιά (και όταν και για όσο θα το κρατούσες αγκαλιά) μπορείς να το κάνεις χρησιμοποιώντας ένα sling (οποιουδήποτε τύπου, είτε ringsling, είτε wrap όπως το mobyπου αναφέρθηκε πιο πάνω, είτε meitai, κλπ.). Ο στόχος στις περισσότερες περιπτώσεις είναι να νιώθεις πιο άνετα και να μπορείς να έχεις ελεύθερα χέρια. Δεν είπε κανείς ότι φοράμε το μωρό μας για να αντικαταστήσουμε την όποια φυσικοθεραπεία μπορεί να χρειάζεται ένα μωρό! Ούτε όμως είναι σωστό το συμπέρασμα ότι όλα τα μωρά χρήζουν φυσικοθεραπείας!

 

Στο τέλος όλα τα φυσιολογικά παιδιά περπατάνε , το ερώτημα είναι πως περπατάνε και με τι ποιότητα κίνησης ?

Επίσης, στο τέλος, όλα τα φυσιολογικά παιδιά θα στηρίξουν το κεφάλι τους, είτε τα βάζουμε μπρούμυτα, είτε όχι, ακόμα κι αν περνούν όλη την ημέρα ξαπλωμένα. Νομίζω ότι κι ο paris35 θα συμφωνήσει πως απʼ το να περνούν όλη τους τη μέρα σε κάποιο ρηλάξ, τα μωρά μας έχουν πολλά περισσότερα οφέλη όταν περνούν χρόνο στην αγκαλιά μας.

 

Και φυσικά, έχει δίκιο: όταν φοράμε το μωρό μας σε όρθια θέση σε μάρσιπο αγκαλιάς, η βαρύτητα το βοηθάει να κάνει τη γυμναστική που χρειάζεται για να στηρίξει πιο γρήγορα το κεφάλι του. (Λίγα μηνύματα παραπάνω φοβόμασταν μήπως το κεφάλι «κουνιέται δεξιά κι αριστερά χωρίς έλεγχο», τώρα βλέπουμε πως αν κατεβάσουμε το ύφασμα λίγο χαμηλότερα, μπορούμε να δώσουμε στο μωρό αυτόν τον έλεγχο!) (Δείτε άλλωστε και αυτό http://www.orthomerica.com/pdf/tummytimetools.pdf σύμφωνα με το οποίο το να κουβαλάμε το μωρό μας ισοδυναμεί με χρόνο σε πρηνή θέση. )

Link to comment
Share on other sites

Οι συζητήσεις δεν γίνονται με προκαθορισμένο αποτέλεσμα. Ο καθένας εκθέτει τις γνώμες του με αυτά που γνωρίζει ή έχει ακούσει. Στην συντριπτική τους πλειοψηφία όσοι μίλησαν σ εαυτό το θέμα έχουν χρησιμοποιήσει το ύφασμα αυτό και τους άρεσε. Πάντως θυμηθείτε ότι τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες έχουν βγάλει κατά καιρούς διάφορα βοηθήματα, τα οποία αποδείχθηκαν από μούφα έως επικίνδυνα για το παιδί. Ο χρόνος θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...