Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΣΙΠΟ


Recommended Posts

ΣΤΕΛΛΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ... ΧΑ ΧΑ ΘΑ ΕΚΤΥΠΩΣΩ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΔΕΙΧΝΩ.. ΜΕ ΑΛΜΠΟΥΜ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΧΑ ΧΑ.. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΕΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΟΠΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΙΤΟΥΝ... ΚΟΙΤΑ ΚΟΙΤΑ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΩΡΑΙΑ... ΘΕΑΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.. ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ... ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδια θελω εξασκηση.Εχω ενα sling στο οποιο εβαζα την μικρη τις "δυσκολες" 20 πρωτες μερες που αποκοιμιοταν λιγο αλλα μετα το μηνα δεν μπαινει καθολου .Την εβαζα και εβλεπα οτι δεν ηταν ανετη + οτι εκλαιγε ,καταλαβα οτι δεν το καω καλα.Θα θελα να την βαζω στον ωμο μια και δεν στερεωνει ακομα το κεφαλι της.Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω εξασκηση.Εχω ενα sling στο οποιο εβαζα την μικρη τις "δυσκολες" 20 πρωτες μερες που αποκοιμιοταν λιγο αλλα μετα το μηνα δεν μπαινει καθολου .Την εβαζα και εβλεπα οτι δεν ηταν ανετη + οτι εκλαιγε ,καταλαβα οτι δεν το καω καλα.Θα θελα να την βαζω στον ωμο μια και δεν στερεωνει ακομα το κεφαλι της.Εσεις τι λετε;

 

Στον ώμο εννοείς στη θέση ρεψίματος; Αυτό για να είναι ασφαλές χρειάζεσαι δύo slings.

Θα μπορούσες πάντως να δοκιμάσεις να το κάνεις και με ένα απλό κομμάτι ύφασμα (κατά προτίμηση ελαστικό) που απλά θα το κόψεις. Σε κάθε περίπτωση αυτές οι θέσεις είναι άνετες μέχρι την ηλικία των δύο μηνών περίπου.

http://www.babywearing.gr/images/personal/rhea%20081.jpg

 

Υποθέτω ότι στην αρχή που λες ότι κοιμόταν την έβαζες σε κάποια ξαπλωτή θέση και ότι τώρα που "δεν μπαίνει καθόλου" δοκιμάζεις πάλι ξαπλωτή θέση;

Μήπως απλά το μωράκι σου "μεγάλωσε" και θέλει αλλαγή; Μήπως είναι λίγο πιο απλωτός τύπος; Έχεις δοκιμάσει να τη βάλεις στην όρθια θέση με τα πόδια μέσα ή ακόμα και στην "καθιστή θέση" με τα πόδια έξω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα κι εγώ διάφορες αντιδράσεις αλλά μία με εκνεύρισε:

έψαχνα για υλικά για μπομπονιέρες με τη μικρή στο σλινγκ.

Λοιπόν μπαίνω σε ένα μαγαζί που είχε σκαλιά και με το που με βλέπει η πωλήτρια αρχίζει

"πρόσεχε μην πεσεις στα σκαλιά με το μωρό"

"πρόσεχε μη σκοντάψεις στον κουβά που έχει δίπλα σου"

"καλέ πως το έχεις έτσι στριμωγμένο εκεί μέσα?"

"πω πωω θα έσκασε το πουλάκι μου"

και πάει να της πιάσει το κεφαλάκι.

Στροφή επι τόπου κι έφυγα με κάτι νεύρα!

Αν είναι δυνατόν!

 

Σε κοιτούν με ένα βλέμμα που λέει "μα πόσο ανεύθυνη μάνα είσαι!" :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κοιτούν με ένα βλέμμα που λέει "μα πόσο ανεύθυνη μάνα είσαι!" :twisted:

 

τον κακό τους τον καιρό!!!!!!

 

Συγνώμη μου ήρθε αυθόρμητα :D:D:D

 

Κάπου διάβασα ότι φορώντας ένα μαλακό μάρσιππο αγκαλιάς η μαμά μετρέπεται σε φωλιά του μωρού και η κοπέλα που το έγραφε (και μου άρεσε πιο πολύ απ' όλα) έλεγε στο τέλος ότι δεν ήξερε αν αυτό είναι αλήθεια πάντως με το να φοράει έτσι τα μωρά της αυτά γίνονταν η δική της φωλιά.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα κι εγώ διάφορες αντιδράσεις αλλά μία με εκνεύρισε:

έψαχνα για υλικά για μπομπονιέρες με τη μικρή στο σλινγκ.

Λοιπόν μπαίνω σε ένα μαγαζί που είχε σκαλιά και με το που με βλέπει η πωλήτρια αρχίζει

"πρόσεχε μην πεσεις στα σκαλιά με το μωρό"

"πρόσεχε μη σκοντάψεις στον κουβά που έχει δίπλα σου"

"καλέ πως το έχεις έτσι στριμωγμένο εκεί μέσα?"

"πω πωω θα έσκασε το πουλάκι μου"

και πάει να της πιάσει το κεφαλάκι.

Στροφή επι τόπου κι έφυγα με κάτι νεύρα!

Αν είναι δυνατόν!

 

Σε κοιτούν με ένα βλέμμα που λέει "μα πόσο ανεύθυνη μάνα είσαι!" :twisted:

 

 

gerakina εμένα ο πατέρας μου έλεγε συνέχεια...

 

πάλι το μωρο μεσα στο σακούλι το εχεις? το καημένο το μωρο βγαλε το από την σακούλα κτλ . Οταν ητανε μαζι μου περπατουσε απο πισω μου και γκρινιαζε...θα πεσεις, προσεχε, θα σκασει το μωρο κτλ

 

Τελικά έκανα αυτό ¨

 

pappous.jpg

 

 

του έβαλα ένα pouch !!

:lol::lol::lol:

ενα εχω να σου πω...κατα ενθουσιάστηκε, ήτανε μέσα στην χαρα και φυσικα απο τοτε δεν ειπε τίποτα...το αντιθετο μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι τελεια εικόνα !!!!!!! Μια χαρα του αρεσε του παππου ε? Να τους χαιρεσαι και τους δυο :D

 

Προσωπικά αδιαφορώ αν φοραει το μωρο της οποιαδηποτε διάσημη . Ευτυχως δεν εχω τετοια προβλημα εδω που ζω αλλα οπως το σκεφτομαι και να χα θα απαντουσα καταλλήλως. :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα! Διαβάζοντας την κουβέντα σας ένιωσα πως ο μάρσιππος δε πρέπει σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιείται σε νεογέννητα. Εγώ τουλάχιστον τον χρησιμοποιούσα για σύντομες βόλτες 10-15' . Στις οδηγίες διευκρινίζεται πως είναι για μωρά από 3.5 kgr και πάνω. Επομένως ποιο το πρόβλημα; :roll:

jzS0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κ από μένα! Διαβάζοντας την κουβέντα σας ένιωσα πως ο μάρσιππος δε πρέπει σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιείται σε νεογέννητα. Εγώ τουλάχιστον τον χρησιμοποιούσα για σύντομες βόλτες 10-15' . Στις οδηγίες διευκρινίζεται πως είναι για μωρά από 3.5 kgr και πάνω. Επομένως ποιο το πρόβλημα; :roll:

 

Δεν νομίζω ότι είπε κανείς ότι ο μάρσιππος δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιείται σε νεογέννητα. Η προσωπική μου γνώμη είναι (και την έχω ξαναγράψει εδώ και πολύ παλιότερα) ότι από το να είναι το μωρό όλη μέρα σε καρεκλάκι αυτοκινήτου ή ριλάξ ή στην κούνια του να κλαίει, προτιμώ χίλιες φορές να το φοράει η μαμά του, ακόμα και σε μάρσιππο που αφήνει τα ποδαράκια να κρέμονται κάτω. Επίσης, σίγουρα δεν πρόκειται να προκαλέσει καμία βλάβη στο παιδί με σύντομες βόλτες όπως λες. Αν εσένα σε βολεύει και το βρίσκεις άνετο και αν βολεύει και το μωρό σου, η γνώμη μου είναι να το φοράς όσο θέλεις.

(Οι έρευνες που έχουν γίνει υπονοούν ότι η θέση στην οποία κάθεται το μωρό στον κάθετο μάρσιππο βάζει πολύ βάρος στη σπονδυλική στήλη και πιέζει με άβολο τρόπο τα γεννητικά όργανα, αφού στην ουσία το μωρό "κρέμεται" από εκεί. Αυτό που βγαίνει γενικά σαν συμπέρασμα είναι το πόσο πιο άνετοι είναι για το μωρό οι μάρσιπποι αγκαλιάς που επιτρέπουν στο μωρό να είναι σε πιο "φυσικές" στάσεις και αγκαλιάζουν απλά το σωματάκι του χωρίς να το "πιέζουν".)

Αλλά είμαι σίγουρη ότι το μωρό, ειδικά ένα νεογέννητο μωρό, προτιμά να είναι πάνω στη μαμά του, με οποιοδήποτε τρόπο, ακόμα κι αν είναι κατά τα άλλα άβολος...

Link to comment
Share on other sites

sstamoul, ευχαριστώ πολύ για τη διαφωτιστική σου απάντηση (και ελπίζω να μη σε ενοχλεί ο ενίκος). :)

Θα το ψάξω κι εγώ περισσότερο και αν βρω κάτι ενδιαφέρον θα το μοιραστώ μαζί σας. Πάντως το sling, wrap ή όπως τελοσπάντων λέγεται σου πηγαίνει πολύ!

jzS0p2.png
Link to comment
Share on other sites

sstamoul, ευχαριστώ πολύ για τη διαφωτιστική σου απάντηση (και ελπίζω να μη σε ενοχλεί ο ενίκος). :)

Θα το ψάξω κι εγώ περισσότερο και αν βρω κάτι ενδιαφέρον θα το μοιραστώ μαζί σας. Πάντως το sling, wrap ή όπως τελοσπάντων λέγεται σου πηγαίνει πολύ!

 

:D:D

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

(Εννοείται ότι ο ενικός είναι ο αγαπημένος μου "αριθμός"!)

Link to comment
Share on other sites

sstamoul, ευχαριστώ πολύ για τη διαφωτιστική σου απάντηση (και ελπίζω να μη σε ενοχλεί ο ενίκος). :)

Θα το ψάξω κι εγώ περισσότερο και αν βρω κάτι ενδιαφέρον θα το μοιραστώ μαζί σας. Πάντως το sling, wrap ή όπως τελοσπάντων λέγεται σου πηγαίνει πολύ!

 

:D:D

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

(Εννοείται ότι ο ενικός είναι ο αγαπημένος μου "αριθμός"!)

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ! Κι εσύ να χαίρεσαι τη Ρέα και το Βασίλη σου! :)

Δεν ήξερα πως μιλούσα με μία εξπέρ στο είδος, πάντως! :cool:

Ωστόσο, όσο διαβάζω το babywearing τόσο τζαντίζομαι που δεν έτυχε να το έχω υπόψη πριν πάρουμε τον μάρσιππο. :?

Στο επόμενο. \ :wink:

jzS0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΟ ΜΗΝΩΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΣΙΠΟ? ΠΗΡΑ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΕ 0+ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 6,700 ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΛΙΓΟ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΤΑΡΓΗΣΑΜΕ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως έχει περισσότερο σχέση με τα κιλά παρά με την ηλικία. Το 0+ έχω την εντύπωση πως κάνει για μέχρι 9 κιλά, δεν είμαι όμως σίγουρη.

Σε κάθε περίπτωση όμως μπορείς να το τσεκάρεις στην ιστοσελίδα της εταιρείας.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις λατρευουμε τον μαρσσιπο! Νομιζω οτι δεν υπαρχει οριο ηλικιας. Δηλαδη οταν ειναι δυο χρονων απαγορευται να το κρατας αγκαλια (απαγορευται για τη μεση σου αλλα...)? Ετσι δεν αποαγορευται και ο μαρσσιπος. Αρκει να τον αντεχει το υφασμα και φυσικα η μεση σου! Εμεις εχουμε δυο. Ενα που σηκωνει 12κιλα και ενα μεχρι 20. Φυσικα δεν αντεχω τετοια βαροι γιατι τον φοραω μπροστα αλλα ισως στην πλατη να ειναι πιο ευκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σήμερα παρέλαβα το mei tai μου απο το babywearing.gr. Νομίζω ότι ήταν απο τις καλύτερες αγορές μας. Κι εμένα και τον μπεμπούλη μου μας άρεσε πολύ. Η Στελλα που το έφτιαξε πολυ εξυπηρετική. ΄Καμια σχέση με τους σκληρούς μάρσιπους (έχω κι απο αυτόν).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χρησιμοποιησα μαρσιπο απο την αρχη με την μικρη. Ολοι οι μαρσιποι που τις ειχα ηταν υφασματινοι και μαλακοι. Δουλεψαμε με το ring sling μεχρι τον 4ο μηνα, σε ξαπλωτη θεση, και μετα πηρα δυο mei tai τους οποιους δουλεψαμε μεχρι να γινει 14 μηνων (πριν απο κανα δυο βδομαδες δλδ). Μετα τα παρατησα εγω γιατι η μικρη ειναι 10,300 και μετα αξεσουαρ τα χειμερινα φτανω να κουβαλαω 11 κιλα εκεινη και τα εξτρα τα δικα μου, και το ποδι μου κατερευσε απο τενοντιτιδα. Οποτε τωρα παμε βολτα καροτσι, αλλα δεν θα αλλαζα τον μαρσιπο και τις απιστευτα ηρεμες και ομορφες βολτες με αυτον ολο τον προηγουμενο χρονο με τπτ. Οταν το μπεμπακι ειναι τοσο μικρο πιστεψε με την αγκαλια σου δεν μπορει να την αντικαταστησει κανενα ακριβο καροτσι, και καμια μαλακια κουβερτα. Η αγκαλια σου θα το οφελησει περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο......και το ιδιο και εσενα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου μωρό το "φόραγα" συνέχεια και μάλιστα έχω πάρει όλα τα είδη μάρσιπου και έχω φτιάξει και μόνη μου ένα mei-tai καταπληκτικό! Μόλις λοιπόν γεννήθηκε η κόρη μου την έβαλα κι αυτή αμέσως σε sling. Δυστυχώς όμως επειδή ο μεγάλος είναι μόνο 2 χρονών και θέλει πολύ κυνηγητό αναγκάστηκα να εγκαταλείψω το babywearing γρήγορα αυτή την φορά. Δεν με βόλευε καθόλου μιας και έπρεπε συνέχεια να σκύβω ή να σηκώνω τον μεγάλο για να τον αλλάξω κτλ. οπότε το μωρό το είχα βάλε βγάλε στο sling όλη την ώρα... Επίσης αυτή την φορά με πονάει γενικώς πολύ και η μέση μου.

Το αποτέλεσμα είναι η μικρή μου να την βγάζει την περισσότερη ώρα στο ρηλάξ (οπού είναι βέβαια πολύ χαρούμενη μιας και είναι πολύ "εύκολο" παιδι). Αλλά εγώ στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να την έχω συνέχεια κοντά μου.

Πως τα καταφέρνετε μανούλες με πάνω από ένα παιδάκι, που φοράτε τα μωρά σας;

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εγώ στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να την έχω συνέχεια κοντά μου. Πως τα καταφέρνετε μανούλες με πάνω από ένα παιδάκι, που φοράτε τα μωρά σας;

 

Καλησπέρα! (πολύ καιρό είχα να μπω στο φόρουμ :oops:, μου έλειψε!)

 

mama_ari να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Σχετικά με την ερώτησή σου είχα γράψει κάτι παλιότερα εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23880&highlight=%F0%E1%E9%E4%E9%DC (με πολλές φωτογραφίες).

Τότε η κόρη μου ήταν στην ίδια ηλικία με τη δική σου (και έχουν και την ίδια περίπου διαφορά ηλικίας)!

 

Και από τότε που τα έγραφα αυτά, έχουν αλλάξει πολλά, τα παιδάκια μου έχουν μεγαλώσει, αλλά και πάλι περνάμε πολύ όμορφες στιγμές χάρη στο babywearing. Αν βρίσκει κανείς ενδιαφέρον στη διάθεσή μου να τις "μοιραστώ", διαβάστε για το ταξίδι μας στο εξωτερικό με δυο παιδιά, για τις εξορμήσεις μας στην παιδική χαρά, για τις καλοκαιρινές μας διακοπές, για τις "μαγειρικές μας απόπειρες" και τόσα άλλα!

 

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στέλλα. Έχουμε γνωριστεί γιατί το sling μου από εσένα το είχα πάρει! Σε θαυμάζω που έχεις τέτοια τρομερή άνεση στο babywearing... Αλλά καλή μου εσύ μέχρι και παντελόνι μπορείς να δοκιμάσεις με το μωρό σου στο sling!!! Εγώ μετά από σύντομη βόλτα στην γειτονιά με την μικρή στο sling και τον μεγάλο στο καρότσι τα είχα φτύσει κανονικότατα. Τι να πω, ίσως αν με τον καιρό δυναμώσω λίγο...

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανυπομονώ όσο τίποτα να γεννηθεί το κοριτσάκι μας για να την κουβαλάω πάντα και παντού μαζί μου!

 

Χωρίς να έχω, βέβαια, ακόμα εμπειρία, είμαι υπέρ του μάρσιπου.. Πιστεύω ότι είναι ιδανικός και για τη ψυχολογία του παιδιού, αλλά και για ανθρώπους σαν εμάς που μένουμε στο κέντρο της Αθήνας... Από το να ζορίζομαι καθημερινά με το καρότσι στα άστα να πάνε πεζοδρόμια, χίλιες φορές μάρσιπος!

 

Βέβαια, θα εκφέρω ανανεωμένη άποψη, μόλις με το καλό γεννήσω! :D

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες σας! Περιμένω το μωράκι μου σε 2 μήνες και κάτι, και θέλω να χρησιμοποιήσω από την αρχή sling. Νομίζω οτι για την περίπτωση μου είναι κατάλληλο το ring sling (σε σχέση με το pouch) γιατί θέλω να το φοράω και εγώ (1,73μ.) και ο άντρας μου (1,93μ.), οπότε να μπορεί να προσαρμόζεται και στους δυο μας. Θα πρέπει κάποια στιγμή να "περάσω" σε άλλο τύπο όπως το wrap ή το mei tai - που αν έχω καταλάβει καλά προορίζονται για πιο "όρθια" στάση?

Θέλω επίσης να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας το Baba Sling, εκτός από αυτά του babywearing.

Τέλος πρέπει να σας πω οτι με έχετε προβληματίσει με το πόσο σας βόλεψε, μήπως το παρήγγειλα τζάμπα το καρότσι?? :)

 

qdNFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να φορέσω το παιδάκι μου!!!

αλλά ο μαρσιπός που είχα στο πρώτο δε με βόλεψε καθόλου ( δεν ήξερα βλέπετε τότε το φόρουμ όύτε για σλίγκ και τέτοια ) και επιπλέον ένιωθα πως το παιδί θα μου φύγει και ότι δεν στηριζόταν καλά ( σαν να αιωρείται)

Βέβαια να πω ότι σαν αίσθηση , να τον έχω στην αγκαλίτσα μου , ήταν φοβερή και εκείνος ένιωθε όμορφα πολύ - γι αυτό και θέλω να το ξανακάνω αλλά πιο άνετα και με πιο ασφάλεια- αλλά μετά από λίγο ούτε εκείνος αισθανόταν καλά και εγώ υπέφερα από τους πόνους στην πλάτη και τη μέση .

Πήρα που λέτε δώρο στην αδελφή μου που γέννησε τωρα το Γενάρη ένα σλιγκ και τη βλέπω πολύ άνετη .... και το μωρό φυσικά .Πήγα να το δικιμάσω και εγώ αλλά με την κοιλιά τουρλα όπως είμαι μου φάνηκε λίγο άβολο , ίσως όταν γεννήσω και θα'μαι ξεφούσκωτη να έχω καλύτερη εικόνα για το πώς θα είναι .

Θα ήθελα να επικοινωνήσω με τη κοπέλα που φτιάχνει τα sling (Στέλλα δεν τη λένε ;) αλλά δεν ξέρω να στέλνω π.μ. (είχα στείλει ένα σε μια κοπέλα το καλοκαίρι αλλά δε θυμάμαι πώς :oops:)

Ελπίζω άμα μπεί και δει το μήνυμα να μπορέσει να μου απαντήσει στην παρακάτω ερωτήση και να μου στείλει και κάποια στοιχεία να επικοινωνήσω μαζί της

Θέλω οπώσδήποτε να φορέσω το μωράκι μου και θα ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια αν το έπαιρνα από μια κοπέλα που ξέρω τη δουλεία της και έχει τόση εμπειρία ( συγγνώμη αλλά δεν σε είχα ανακαλύψει όταν αποφάσισα να πάρω το δώρο στην αδελφή μου , μου το πρότεινε το σλίγκ γενικά η κοπέλα από τα βρεφικά που είναι από Αγγλία και το ήξερε σαν ιδέα )

Βέβαια εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενες όλες οι μανούλες να μου απαντήσουν αν θέλουν :D

1 - Η αδελφή μου όταν φοράει το παιδάκι της (το πρώτο που φοράει , το 3ο όμως κατά σειρα) τη βλέπω πάντα να το κρατάει από κάτω με το ένα χέρι γιατι φοβάται λέει μη της σκιστεί και της πέσει :shock:

υπάρχει τέτοια πιθανότητα ή είναι απλά η ιδέα της ;;

- εγώ πάντως βλέπω ότι το μωρό είναι ήσυχο και τις περισσότερες φορές κοιμάται μακάριο :-D και της λέω να μην ανησυχει και ότι ,με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ, σκοπός του σλίγκ είναι να χεις και τα 2 χέρια ελεύθερα , οτι είναι ασφαλή και δεν υπάρχει λόγος να το κρατάει, έχω δίκιο ;;;-

Μπορεί να το βάζει λάθος γι'αυτό έχει αυτή την αίσθηση ;;;

( εγώ πάντως το μωρό , όπως είπα, το βλέπω να είναι άνετο , δεν κλαέι είναι ήρεμο ή κοιμάται όσες φορές την έχω δεί , άρα γιατί αγχώνεται ;;)

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...