Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρήση της λέξης εξώγαμο από τηλεπαρουσιαστή


Recommended Posts

Η λέξη εξώγαμο έχει αρνητική χροιά και κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται για το τρόπο που ήρθε στην ζωή όπως και κανένας δεν έχει δικαίωμα να σχολιάζει κριτικάρει είτε ένα παιδί είτε τους γονείς του για να κάνει φτηνό κουτσομπολιό πόσο μάλλον ένα "δημόσιο"πρόσωπο.

 

Το οικογενειακό δίκαιο χρειάζεται ριζοσπαστικές τομές πριν μερικά χρόνια

αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιούσαν την λέξη νόθο αν είναι ποτέ δυνατόν ένα παιδί να είναι μη γνήσιο.

 

Ως όρος νομίζω ότι είναι πλέον αδόκιμος αν σκεφτούμε ότι υπάρχει και το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης

 

Κατά καιρούς ακούγονται διάφορες εκφράσεις χωρίς να λαμβάνουν υπόψην τους την ψυχολογία του παιδιού ούτε του γονεα και καλά θα είναι όλοι μας να είμαστε προσεχτικοί στον τρόπο που εκφραζόμαστε

 

πχ έχουν ακουστεί κατά καιρούς

το παιδί είναι προιόν έρωτα-πάθους κλπ ή στιγμιαίο λάθος δεν πιστεύω ότι θα άρεσε σε κάποιον να χαρακτηρίζουν το παιδί του προιόν ή λάθος το ίδιο ισχύει και για το εξώγαμο κατά την προσωπική μου άποψη

 

Σημασία δεν έχει το πως ήρθε η ζωή σημασία έχει ότι μπόρεσε και βρήκε τον δρόμο της φέρνοντας μαζί της και την ελπίδα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι ενα απο τα πολλα θεμματα που με πληγωνουνε στην Ελλαδα. Ειμαστε παρα παρα παρα πολυ πισω δυστηχως . Σαν να μην εχει δικαιωμα μια γυναικα να κανει ενα παιδι χωρις να παντρευτει , θα πρεπει αυτο το παιδι να ακουει τα ανοητα γελοια σχολια ολων ,ελεος παιδια γιατι πρεπει να ζουμε ετσι ? γιατι πρεπει να λεμε εξωγαμο ενα παιδι που απλα οι γονεις του δεν παντρευτικανε ? ε και ? τι εγινε ? γιατι δεν δινοιυμε συγχαρητηρια σε μια γυναικα που κρατησε το μωρο της και το γεννησε ακομα και μονη ?

γιατι πρεπει ενα παιδι που δεν ειναι αναγνωρισμενο να ονομαζεται "αγνωστου πατρος ?" με τι δικαιωμα δινουνε αυτον τον τιτλο σε ενα μικρο αθωο παιδι ? με τι δικαιωμα προσβαλουνε μια μητερα που μεγαλωνει το παιδι αυτο ? και για να ειμαι πιο περιεκτικη να σημειωσω την ηλιθια νοοτροπια , ο αντρας πρεπει να παει να δηλωσει το παιδι στο ληξιαρχιο , σε πολλα εγγραφα αναφερεται μονο το ονομα του πατερα (λ.χ κωνσταντινος του παναγιωτη ) λες και η μητερα δεν υπαρχει , λες και ο αντρας ειναι ο αφεντης , το παν . ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΣΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ , και οσο ειμαστε τοσο πισω , παντα καποιοι κακεντρεχεις θα βρισκονται να αποκαλεσουνε ενα παιδι εξωγαμο επειδη δεν ειναι παντρεμενοι οι γονεις .

Εχουνε αποκαλεσει ετσι και το γιο μου , γιατι εμεινα εγκυος λιγο πριν το γαμο μας . Μια ε3υπνη φιλη γυρησε και μου ειπε "ε ναι πρεπει να παντρευτειτε (Ενω ο γαμος ητανε κανονισμενος ) γιατι τωρα ειναι εξωγαμο το παιδι " , ελλας το μεγαλειο σου !

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου σημερα.Εκτος απο την τελευταια παραγραφο.

 

Εαν αισθανομουν ετσι,η μπου-μπουμ δεν θα ειχε γεννηθει.Παντα ελεγα και

 

πιστευα πως οι ιδιες εμεις με την σταση μας επιτρεπουμε ή οχι τον κοινωνικο

 

στιγματισμο τον δικο μας ή του παιδιου μας σε αυτη την περιπτωση.

 

Απλα,μεγαλωνοντας την μικρη και βλεποντας τις αντιδρασεις σε οσους

 

αναφερω πως η μικρη ειναι εκτος γαμου,φρικαρω για τα μυαλα που

 

κουβαλουν ακομα οι ανθρωποι και για τις εννοιες που προσδιδουν στις

 

λεξεις.Και λυπαμαι που η μικρη μου θα το αντμετωπισει καποια στιγμη.

 

 

Ισως παλι ειναι και η εποχη που ετοιμαζομαι να μετακομισω επαρχεια

 

και ειμαι φρικαρισμενη με την αλλαγη αυτη.Ελπιζω μονο να'ναι για λιγο.

 

Συμφωνώ ότι από τη θεωρία ως την πράξη υπάρχει τεράστια διαφορά , αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι τα πάντα είναι θέμα παιδείας : Η δασκάλα που είχα στο δημοτικό είχε ένα αγοράκι εκτός γάμου το οποίο ερχότανε μάλιστα στο δικό μας σχολείο. Ε, είχανε πέσει να τη φάνε τη γυναίκα , οι γονείς συμμαθητών μου , ότι δήθεν δεν ήτανε καλή δασκάλα και πως να είναι καλή δασκάλα άμα έχει κάνει παιδί χωρίς γάμο κλπ κλπ. Σας μιλάω για χοντρές καταστάσεις , να θέλουν να τη διώξουν από το σχολείο διότι τι παράδειγμα θα δώσει αυτή η μπιπ στα παιδιά μας και τέτοια...Οι γονείς μου , που τη γνώριζαν προσωπικά τη γυναίκα κατάφεραν , με πολλές προσπάθειες να πείσουν τους άλλους γονείς ,να προσπαθήσουν να την αξιολογήσουν σαν δασκάλα (που ήταν εξαιρετική) και όχι με βάση τις προσωπικές της επιλογές, με τις οποίες όλοι διαφωνούσαν. Το αποτέλεσμα : Η κυρία Ελένη παρέμεινε στη θέση της και ο γιος της δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα άλλα παιδάκια.

 

Συμπέρασμα: Ότι διδάξεις στα παιδιά σου , αυτό μαθαίνουν.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

α και για να μην παρεξηγηθώ για το μακάρι να έτρωγε ξύλο ο μπαμπινιώτης γι'αυτό που αναφέρει η daf, δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να συγκρίνω τον μπαμπινιώτη με τον λιάγκα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επομένως, η λέξη "εξώγαμο" προκαλεί αρνητικά συναισθήματα στις κοπέλες ή στους άντρες που αποκτούν παιδιά χωρίς να παντρευτούν και ακόμα χειρότερο και στα ίδια αυτά τα παιδιά. Αυτό και μόνο αρκεί, για να προσπαθήσουμε να την εξαλείψουμε από το λεξιλόγιό μας, ακόμα και αν έχουμε καλή πρόθεση. Εντωμεταξύ, δεν μπορώ να καταλάβω και το σχόλιο για τη λέξη αράπης και για τον Ζαμπέτα. Ναι, ο συγχωρεμένος ο Ζαμπέτας, είχε γράψει ένα τραγούδι με τίτλο "Ο αράπης, ο ταμ ταμ ταμ" αυτό σημαίνει ότι πρέπει εμείς (ή ακόμα χειρότερα τα παιδιά μας) να αποκαλέσουμε έναν άνθρωπο που κατάγεται από την Αφρική έτσι? Είτε είναι είτε δεν είναι μπροστά? Ε, ναι λοιπόν, εγώ συμφωνώ με το politically correct και ας είναι αμερικάνικη συνήθεια, γιατί δεν θέλω, ούτε έναν άνθρωπο που δεν μου φταίει σε τίποτα, να τον πληγώσω και να του δημιουργήσω αρνητικούς συνειρμούς με μία λέξη που θα πω ασυλλόγιστα! Η λέξη εξώγαμο είναι μία από αυτές.

Αλλά το πιο σοβαρό κατά τη γνώμη μου, είναι τα γενικότερα σχόλια που έγιναν στην εκπομπή αυτή, όχι μόνο ο όρος. Αν έκανε η Μπου-Μπουμ καταγγελία, τελικά, εγώ την επικροτώ με τα χίλια! Δεν έχει κανένας δικαίωμα, ειδικά χρησιμοποιώντας το βήμα της τηλεόρασης, να σχολιάζει το γεγονός ότι ένα ζευγάρι δεν παντρεύεται ενώ έχει αποκτήσει παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη εξώγαμο έχει αρνητική χροιά και κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται για το τρόπο που ήρθε στην ζωή όπως και κανένας δεν έχει δικαίωμα να σχολιάζει κριτικάρει είτε ένα παιδί είτε τους γονείς του για να κάνει φτηνό κουτσομπολιό πόσο μάλλον ένα "δημόσιο"πρόσωπο.

 

Το οικογενειακό δίκαιο χρειάζεται ριζοσπαστικές τομές πριν μερικά χρόνια

αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιούσαν την λέξη νόθο αν είναι ποτέ δυνατόν ένα παιδί να είναι μη γνήσιο.

 

Ως όρος νομίζω ότι είναι πλέον αδόκιμος αν σκεφτούμε ότι υπάρχει και το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης

 

Κατά καιρούς ακούγονται διάφορες εκφράσεις χωρίς να λαμβάνουν υπόψην τους την ψυχολογία του παιδιού ούτε του γονεα και καλά θα είναι όλοι μας να είμαστε προσεχτικοί στον τρόπο που εκφραζόμαστε

 

πχ έχουν ακουστεί κατά καιρούς

το παιδί είναι προιόν έρωτα-πάθους κλπ ή στιγμιαίο λάθος δεν πιστεύω ότι θα άρεσε σε κάποιον να χαρακτηρίζουν το παιδί του προιόν ή λάθος το ίδιο ισχύει και για το εξώγαμο κατά την προσωπική μου άποψη

 

Σημασία δεν έχει το πως ήρθε η ζωή σημασία έχει ότι μπόρεσε και βρήκε τον δρόμο της φέρνοντας μαζί της και την ελπίδα.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είχα προλάβει να διαβάσω το σχόλιό σου, αν το είχα διαβάσει δεν θα έγραφα ΚΑΝ το δικό μου, με έχεις καλύψει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

α και για να μην παρεξηγηθώ για το μακάρι να έτρωγε ξύλο ο μπαμπινιώτης γι'αυτό που αναφέρει η daf, δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να συγκρίνω τον μπαμπινιώτη με τον λιάγκα...

το πρόβλημα είναι ότι τον Λιάγκα μπορείς να τον "δικαιολογήσεις" λέγοντας οτι είναι χαμηλού πνευματικού επιπέδου οπότε τι απαιτήσεις να έχεις από ένα τέτοιο άνθρωπο... από τον μπαμπινιώτη όμως δεν επιτρέπεται να κάνει τέτοια "λάθη". από ένα τέτοιο άνθρωπο έχεις απαιτήσεις. όπως αναφέρθηκε πιο πάνω ένα παράδειγμα για τη γιαγιά στο χωριο που θα γελάει αν της πεις ότι η κατσίκα είναι έγκυος.... η γιαγιά δικαιολογείτε να γελάει λόγω ηλικίας και περιβάλλοντος στο οποίο μεγάλωσε... νέοι όμως άνθρωποι με βασική μόρφωση και ερεθίσματα του σήμερα θα έπρεπε να ξέρουν να χειρίζονται στοιχειωδώς τη γλώσσα...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το επίπεδο του Λίαγκα είναι πάτος και αυτό δεν χρειάζεται πολύ για να το καταλάβεις γιατί είναι και στόκος που δεν προσπαθεί τουλάχιστον να μετριάσει τις κοτσάνες που λέει.

Αλλά πιό απαράδεκτοι από αυτόν, που στην τελική αφού του τα δίνουνε τα παίρνει, είναι οι υπεύθυνοι του Mega που ρίχνουν τόσο το επίπεδο.

Ο καθένας σπίτι του μπορεί να μιλάει όπως θέλει, αλλά σε δημόσιο μέσο θα πρέπει να υπάρχει ένα επίπεδο λόγου και να μιλάει σωστά γιατί ακούνε και άνθρωποι που διαμορφώνουν άποψη και συμπεριφορά.

Δεν είναι το ίδιο να λες βυζιά, ή γκαστρομένη, στο σπίτι σου με το να τα λες στη tv.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι τον Λιάγκα μπορείς να τον "δικαιολογήσεις" λέγοντας οτι είναι χαμηλού πνευματικού επιπέδου οπότε τι απαιτήσεις να έχεις από ένα τέτοιο άνθρωπο... από τον μπαμπινιώτη όμως δεν επιτρέπεται να κάνει τέτοια "λάθη". ...

 

...μα ακριβώς αυτό θέλω να πω γι'αυτό θεώρησα το επιχείρημα της daf παντελώς άτοπο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Γιατι για την ελληνικη κοινωνια που αναφερομαστε ενα παιδι εκτος γαμου ειναι κακο

 

πραγμα και ανηθικο.Το οριζει η θρησκεια μας αυτο.Τα παιδια πρεπει να γεννιουνται

 

σε γαμο.Χωρις γαμο,κακο πραγμα.Και η μανα ανηθικη και το

 

παιδι,νοθο,μουλικο,μπασταρδο.

 

Με συγχωρείς, καλή μου, αλλά εδώ συγχέεις δύο διαφορετικά πράγματα- ή μάλλον, τρία.

 

Άλλο τι θεωρεί ανήθικο και καταδικαστέο η ελληνική κοινωνία, άλλο 5-10 κολλημένοι παπάδες και άλλο η θρησκεία μας. Η οποία, ναι, "ζητάει" από τους πιστούς της να έχουν τελέσει γάμο πριν την απόκτηση παιδιού -και για να είμαστε ακριβής, και πριν την έναρξη σεξουαλικής δραστηριότητας- αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χαρακτηρίζει κακούς και ανήθικους τοσο τις μητέρες, όσο και τα παιδιά που δεν ακολούθησαν αυτό το τυπικό. Σε καμία περίπτωση. Αν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχε ούτε μια εκκλησιαστική οργάνωση που να βοηθάει τις ανύπαντρες μητέρες. Αντίθετα, η έκτρωση είναι αυτή που θεωρείται πολύ μεγάλη αμαρτία, για τα θρησκευτικά μας δεδομένα.

 

Προσωπικά, βγάζω το καπέλο σε όσες δεν διάλεξαν την εύκολη λύση και κράτησαν το παιδί τους, παρά τις όποιες αντιξοότητες. Είναι άξιες συγχαρητηρίων και θα έπρεπε να έχουν τη συμπαθεια, την αλληλεγγύη και την ψυχολογική-συναισθηματική υποστήριξη όχι μόνο από το άμεσο περιβάλλον τους, αλλά από όλον τον κοινωνικό περίγυρο. Το αντίθετο, για μένα προσωπικά, είναι φαρισαϊσμός και υποκρισία.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα και το παιδάκι σου και να το καμαρώνεις όπως επιθυμείς πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τα παιδιά δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΡΟΣ. Τόσο απλό. ΤΕΡΜΑ.

 

Εδώ διαφοροποιούν τα υιοθετημένα από τα βιολογικά παιδιά.

Π.χ. "Η Αντζελίνα και ο Μπραντ με τα 6 παιδιά τους"... κλπ, κλπ.........και στην επόμενη στροφή του ρεπορτάζ "τα 3 υιοθετημένα και τα 3 βιολογικά"........:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Τι είναι ρε τα παιδιά και τα διαχωρίζετε? (όποιος ηλίθιος δημοσιογράφος -ή μη- το κάνει). Μάρκα γιαουρτιών?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

...μα ακριβώς αυτό θέλω να πω γι'αυτό θεώρησα το επιχείρημα της daf παντελώς άτοπο

να στο κανω λιανα τοτε:D :

 

το οτι εβαλε στο λεξικο του ως συνωνυμο την ταδε λεξη (βουλγαροι) για να χαρακτηρισει μια ομαδα ανθρωπων (οπαδοι παοκ) , -το οποιο το λενε , δεν το λενε; δεν το εχεις ακουσει ποτε;;;;:rolleyes:- φερνει το ιδιο ακριβως αποτελεσμα (συναισθημα προσβολης) με το να χαρακτηρισει καποιος ενα παιδι εκτος γαμου ''εξωγαμο'' (επισης ως συνωνυμο, και το λεμε και το εχεις ακουσει:rolleyes:)

 

συμπερασμα: η γλωσσα και δημιουργει και ενισχυει διακρισεις.

 

καποιος κοπανος στην τβ το χρησιμοποιησε και δημιουργησε αρνητικα συναισθηματα, με τον ιδιο τροπο που ο μπαμπινιωτης δημιουργησε αρνητικα συναισθηματα στους παοκτζηδες. το μορφωτικο επιπεδο δεν εχει καμια σχεση, το θεμα ειναι πως χρησιμοποιουμε τη γλωσσα και με τι σκοπο.

 

υγ: τωρα ειδα αυτο που γραφει η harlow. συμφωνοι, αλλα αν εχεις πχ μια συζητηση για τα παιδια εκτος γαμου κ τα δικαιωματα τους, καπως πρεπει να τα ονομασεις. οχι για να κανεις διακριση πχ σε ενα σχολειο, αλλα σε μια περιπτωση οπου απαιτειται η ,αν το θες, διευκρινιση.

Link to comment
Share on other sites

να στο κανω λιανα τοτε:D :

 

το οτι εβαλε στο λεξικο του ως συνωνυμο την ταδε λεξη (βουλγαροι) για να χαρακτηρισει μια ομαδα ανθρωπων (οπαδοι παοκ) , -το οποιο το λενε , δεν το λενε; δεν το εχεις ακουσει ποτε;;;;:rolleyes:- φερνει το ιδιο ακριβως αποτελεσμα (συναισθημα προσβολης) με το να χαρακτηρισει καποιος ενα παιδι εκτος γαμου ''εξωγαμο'' (επισης ως συνωνυμο, και το λεμε και το εχεις ακουσει:rolleyes:)

 

δεν είναι το ίδιο.

να το κάνω και εγώ πιο λιανά...:-)

Το λεξικό το χρησιμοποιούν παιδιά τα οποία αύριο μεθαυριο ίσως γίνουν οπαδοί/φίλαθλοι κάποιας ομάδας, κάποιο αντιπαοκτσηδες βγάζουν και συνθήματα, κρεμάνε και πανό με τη λέξη βούλγαρος.Ενισχύεται η ήδη υπάρχουσα βία με το χειρότερο τρόπο. ( διαβάζω και αθλητικά blog )

Τον Λιάγκα δεν τον βλέπουν, ούτε τον διαβάζουν παιδιά

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τα παιδιά δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΡΟΣ. Τόσο απλό. ΤΕΡΜΑ.

 

Εδώ διαφοροποιούν τα υιοθετημένα από τα βιολογικά παιδιά.

Π.χ. "Η Αντζελίνα και ο Μπραντ με τα 6 παιδιά τους"... κλπ, κλπ.........και στην επόμενη στροφή του ρεπορτάζ "τα 3 υιοθετημένα και τα 3 βιολογικά"........:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Τι είναι ρε τα παιδιά και τα διαχωρίζετε? (όποιος ηλίθιος δημοσιογράφος -ή μη- το κάνει). Μάρκα γιαουρτιών?

Συμφωνω!

Οσο για το θεμα της αναγνωρισης μονο χρονοβορο δεν ειναι.ως δημοσιογραφος πρεπει να τσεκαρει τις πληροφοριες του

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω!

Οσο για το θεμα της αναγνωρισης μονο χρονοβορο δεν ειναι.ως δημοσιογραφος πρεπει να τσεκαρει τις πληροφοριες του

 

 

Έλα ντε! Τι θέλει και χώνεται σε θέματα που δεν τα ξέρει και που, κυρίως, ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΟΡΟΥΝ??????

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι το ίδιο.

να το κάνω και εγώ πιο λιανά...:-)

 

Το λεξικό το χρησιμοποιούν παιδιά τα οποία αύριο μεθαυριο ίσως γίνουν οπαδοί/φίλαθλοι κάποιας ομάδας, κάποιο αντιπαοκτσηδες βγάζουν και συνθήματα, κρεμάνε και πανό με τη λέξη βούλγαρος.Ενισχύεται η ήδη υπάρχουσα βία με το χειρότερο τρόπο. ( διαβάζω και αθλητικά blog )

 

Τον Λιάγκα δεν τον βλέπουν, ούτε τον διαβάζουν παιδιά

 

 

Δεν θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου και θα σου αναφερω ενα περιστατικο

 

απο την δουλεια μου που θυμηθηκα διαβαζοντας το post σου.

 

Στην δουλεια μου ειχα υπο την επιβλεψη μου ανθρωπους με διαφορα

 

"μορφωτικα" επιπεδα.Καποτε λοιπον σε μια κουβεντα που καναμε για ενα

 

βιβλιο,'ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ' συγκεκριμενα ακουω μια απο τις συμμετεχοντες

 

στην κουβεντα να λεει πως το βιβλιο δεν της αρεσε γιατι δεν εμοιαζε

 

καθολο με το σηριαλ που ειχε παρακολουθησει.Ακυρωνε λοιπον το ιδιο το

 

βιβλιο και επικροτουσε μια τηλεοπτικη αποδοση(κατα την γνωμη πολυ

 

κατωτερη).

 

Ετσι λοιπον θεωρω πως τον Λιαγκα και τον καθε Λιαγκα μπορει να μην τον

 

βλεπουν παιδια,τον βλεπουν μαμαδες,μπαμπαδες,θειες κ.τ.λ.

 

Και σε παρα πολλες περιπτωσεις τα οσα ακουγονται υιοθετουνται ακριτα απο

 

ανθρωπους που ειτε βαριουνται να σκεφτουν,ειτε δεν εμαθαν να σκεφτονται.

 

 

Το αποτελεσμα ειναι να διαιωνιζονται αντιληψεις και νοοτροπιες ή να

 

διαμορφωνονται καινουριες.Αναλογα.Η δυναμη του μεσου ειναι σαρωτικη.

 

Ειναι γνωστο αυτο.Γιαυτο τα πηρα με την απερισκεψια του και θυμωσα.

 

Πρωτον μετεδωσε εσφαλμενη ενημερωση σε οτι αφορα την αναγνωριση.Δ

 

ευτερον εκανε την διακριση μεταξυ ενδογαμων και εξωγαμων παιδιων με

 

σαφεστατο υπαινιγμο για τα εξωγαμα ως κατι κοινωνικα αποδιαπομπεο.

 

Και τριτον,ρε μα...κα,μαθε πρωτα πως ακομα και ν'αναγνωριστει το παιδι δεν

 

παυει να'ναι εξωγαμο ακομα και αν οι γονεις του παντρευτουν την επομενη

 

της γεννησης του.

 

Αυτα,τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, καλή μου, αλλά εδώ συγχέεις δύο διαφορετικά πράγματα- ή μάλλον, τρία.

 

Άλλο τι θεωρεί ανήθικο και καταδικαστέο η ελληνική κοινωνία, άλλο 5-10 κολλημένοι παπάδες και άλλο η θρησκεία μας. Η οποία, ναι, "ζητάει" από τους πιστούς της να έχουν τελέσει γάμο πριν την απόκτηση παιδιού -και για να είμαστε ακριβής, και πριν την έναρξη σεξουαλικής δραστηριότητας- αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χαρακτηρίζει κακούς και ανήθικους τοσο τις μητέρες, όσο και τα παιδιά που δεν ακολούθησαν αυτό το τυπικό. Σε καμία περίπτωση. Αν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχε ούτε μια εκκλησιαστική οργάνωση που να βοηθάει τις ανύπαντρες μητέρες. Αντίθετα, η έκτρωση είναι αυτή που θεωρείται πολύ μεγάλη αμαρτία, για τα θρησκευτικά μας δεδομένα.

 

Προσωπικά, βγάζω το καπέλο σε όσες δεν διάλεξαν την εύκολη λύση και κράτησαν το παιδί τους, παρά τις όποιες αντιξοότητες. Είναι άξιες συγχαρητηρίων και θα έπρεπε να έχουν τη συμπαθεια, την αλληλεγγύη και την ψυχολογική-συναισθηματική υποστήριξη όχι μόνο από το άμεσο περιβάλλον τους, αλλά από όλον τον κοινωνικό περίγυρο. Το αντίθετο, για μένα προσωπικά, είναι φαρισαϊσμός και υποκρισία.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα και το παιδάκι σου και να το καμαρώνεις όπως επιθυμείς πάντα.

 

 

Συγνωμη θα κανω την διορθωση.Ναι οι γραφες δεν αναφερονται σε τετοια

 

πραγματα.

 

Η εκκλησια ομως το κανει.Και σε πολλες περιπτωσεις ειναι ωμη.Θα σου πω

 

απλα σε πιστοποιητικο μετα απο βαπτιση εγραψε ο παπας 'νοθο'.Του το σπας

 

το κεφαλι ή οχι?Καλα,εγινε

 

χαμος βεβαια.Σε ζευγαρι που παντρευτηκε με πολιτικο δεν τους βαπτιζε το

 

παιδι.Σε μητερα,που ειχε χωρισει τον συζυγο επειδη εκανε χρηση

 

ναρκωτικων,ηθελε την υπογραφη του σε υπευθυνη δηλωση.Ετρεχε η κοπελλα

 

στα στεκια στην Ομονοια να τον βρει.Ακομα ψαχνει.

 

Βρηκε αλλο παπα βεβαια.

 

Σε πολλες περιπτωσεις,η Αρχιεπισκοπη δημιουργει τετοιες καταστασεις.

 

Ασε για τα εκκλησιαστικα ιδρυματα που βοηθουν μητερες.

 

Τις ταιζουν απο catering κηδειων.Της πετανε στο δρομο γιατι οι εθελοντριες

 

που κρατανε το ιδρυμα θελουν να πανε το καλοκαιρι για ιαματικα.

 

Ασε,το θεμα με την εκκλησια το'χω μελετησει παρα πολυ και το'χω ψαξει.Και

 

δεν ειναι 5-10.Ειναι πολυ περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Επισης,σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο την νοοτροπια και την ηθικη της ελληνικης κοινωνιας

 

την χαραζει η εκκλησια.Αρα αφου το λεει ο παπα ταδε,λεμε τωρα,ετσι θα'ναι.

 

Ανεκαθεν η εκκλησια δημιουργουσε και χαραζε νοοτροπιες.Τις γαλουχουσε.

 

Τυχαιο ειναι που διδασκεσαι την ορθοδοξη πιστη?Γιατι οχι καποια αλλη ή καμια ρε

 

αδελφε!Τυχαιο που τα μεγαλυτερα συλλαλητηρια που εγιναν ποτε ηταν αυτα του

 

Χριστοδουλου για τις ταυτοτητες?Για σκεψου το!

 

Μετα την τηλεοραση,συνειδησεις διαμορφωνει και διαμορφωνε η εκκλησια.Οι λειτουργοι

 

της,τελοσπαντων.Ειτε καλοι Χριστιανοι,ειτε παραδοπιστοι και κολλημενοι παπαδες

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον γάμο μας πήγαμε ταξίδι (ας πούμε) του μέλιτος στο Μέτσοβο. Εγώ με την κοιλιά τούρλα, στον 5ο μήνα. Σε κάποια φάση καθήσαμε σε ένα καφενείο και πιάσαμε κουβέντα με έναν ντόπιο παππού. Γυρνάει ο παππούς και λέει στον άντρα μου:γκαστρωμένη είναι η κυρά σου?

Εμένα μου ήρθε κόλπος. Ήθελα να τον βρίσω αλλά κρατήθηκα . Εντάξει, δίκιο είχε ο παππούς, και σίγουρα δεν είχε σκοπό να με θίξει αλλά το έκανε. Οι λέξεις έχουν όλες μία δυναμική, και θέλει προσοχή στην επιλογή τους. Στις διπλωματικές ακαδημίες ένα από τα πρώτα πράγματα που διδάσκονται είναι αυτό: πως να χρησιμοποιείς την γλώσσα. Μεγάλο όπλο, και στα χέια του κάθε άσχετου που βγαίνει στην τηλεόραση καταστροφικό.

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον γάμο μας πήγαμε ταξίδι (ας πούμε) του μέλιτος στο Μέτσοβο. Εγώ με την κοιλιά τούρλα, στον 5ο μήνα. Σε κάποια φάση καθήσαμε σε ένα καφενείο και πιάσαμε κουβέντα με έναν ντόπιο παππού. Γυρνάει ο παππούς και λέει στον άντρα μου:γκαστρωμένη είναι η κυρά σου?

Εμένα μου ήρθε κόλπος. Ήθελα να τον βρίσω αλλά κρατήθηκα . Εντάξει, δίκιο είχε ο παππούς, και σίγουρα δεν είχε σκοπό να με θίξει αλλά το έκανε. Οι λέξεις έχουν όλες μία δυναμική, και θέλει προσοχή στην επιλογή τους. Στις διπλωματικές ακαδημίες ένα από τα πρώτα πράγματα που διδάσκονται είναι αυτό: πως να χρησιμοποιείς την γλώσσα. Μεγάλο όπλο, και στα χέια του κάθε άσχετου που βγαίνει στην τηλεόραση καταστροφικό.

 

ειμαι σιγουρη οτι ο παππους δεν ηξερε να το πει αλλιως..

Link to comment
Share on other sites

επειδη μεσα σε ολα θιξατε και ενα παπαδοθεμα, θελω να υποβαλλω ενα ερωτημα!

 

οποιος δεν εχει κανει θρησκευτικο γαμο και παει να βαφτισει το παιδι του δεν τον αφηνουν

ΤΟΝ ΡΟΥΒΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΝ ?? ΟΕΟ??????

 

υποτιθεται οτι τα μυστηρια σε κηπους, αγροκτηματα και ενοικιαζομενους χωρους απαγορευτηκαν.............ειστε σιγουροι??????????

 

αν παω εγω και πω οτι θελω το παιδι μου να το λενε με ενα ονιμα οχι χριστιανικο δε με αφηνουν

ολατα ονοματα λεει πρεπει να γιορταζουν

 

Η ΜΕΝΕΓΑΚΗ ΠΩΣ ΕΒΓΑΛΕ ΛΑΟΥΡΑ???????

ΚΑΙ Ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΩΣ ΕΒΓΑΛΕ ΣΙΕΝΑ (πολη της Ιταλιας λεει που γνωριστηκαν με τη συζυγο του)

 

αρα, ολα εχουν πολλα μετρα και πολλα σταθμα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η κορη της Ντενιση,λες το πιστοποιητικο της βαπτισης να γραφει νοθο?

 

Δεν νομιζω!

 

Κοριτσια,ο Ρουβας δεν εχει κανει γαμο.Και στοιχημα παω πως το επωνυμο της κορης του

 

ειναι Ζυγουλη.Εκτος αν συμφωνησαν στην αναγνωριση να λεγεται Ρουβα.

 

Καλα,δεν ειναι ολοι οι παπαδες ετσι.Στους επωνυμους ομως,ολοι στεκονται κλαρινο.

 

Φανταζεσαι να εφερναν αντιρηση στον Μακη για το ονομα.Θα τους κατεστρεφε!

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου εγω νομιζω πως εχεις πολυ θυμο μεσα σου,και σιγουρα οχι για την λεξη εξωγαμο.Και αυτο τον θυμο σου τον διοχετευεις προς πασα κατευθυνση...τον πρωην συντροφο που χρησιμοποιησε τη λεξη,τους παπαδες,τον κοσμο,το κρατος,τον Λιαγκα,το ΕΣΡ.....και φερεσαι ακριβως οπως δεν θα ηθελες να φερονται οι αλλοι στο παιδι σου.Προσβλητικα.Αν μαλιστα ετοιμαζεσαι να μετακομισεις επαρχια θα πρεπει να γινεις πιο διαλλακτικη και ανεκτικη γιατι ο κοσμος εκει εκφραζεται πιο χαλαρα και αυθορμητα,μην μυγιαζεσαι συνεχως γιατι μονο τη ψυχολογια σου θα χαλας.Και να σου πω και κατι?Δεν εχω σε καμια υποληψη αυτους που ΔΕΝ με αποκαλουν αναπηρη και μου κλεινουν με τη τζιπαρα τους τη ραμπα και δεν μπορω να βγω απο το σπιτι μου αλλα σεβομαι αυτους που με λενε αναπηρη,και με σεβονται αφηνοντας ενα περασμα ανοιχτο και για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...