Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρήση της λέξης εξώγαμο από τηλεπαρουσιαστή


Recommended Posts

Ο καθένας στο σπίτι του μιλάει όπως θέλει και όπως έχει μάθει, αλλά όταν βγαίνεις στην τηλεόραση ή μιλάς δημόσια καλό είναι κάποιες λέξεις να αποφεύγονται από ευγένεια και μόνο..Εντάξει, να μην γίνουμε και Αμερική που πέφτουν μηνύσεις για ψύλλου πήδημα με τα "politically correct", αλλά όντως, η λέξη "εξώγαμο" δεν ακούγεται ωραία. Ούτε το "αράπης", ούτε το "γκαστρωμένη"..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και δεν ειναι κοινωνικος χαρακτηρισμος που προσδιδει ιδιοτητα σε ενα παιδι που ειναι υγιες κ.τ.λ.

 

Ανεκαθεν η προσφωνιση εξωγαμο ηταν αρνητικη.Και με αυτες τις τοποθετησεις δεν φαινεται να θελετε να την εξαλειψετε

 

Εδώ διαφέρει ο τρόπος σκέψης μου από το δικό σου:

 

ΔΕΝ χρησιμοποιώ τη λέξη "εξώγαμο" σαν αρνητικό κοινωνικό χαρακτηρισμό όπως εσύ .

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

:mad: παιδια δεν τον μπορω καθλου!!! και οι 2 μονο που τοθς βλεπω..μοθ την σπανε:evil:παντα αλαζω καναλι.

καλα ο λιανκας εχει αυτο το ειρωνικο στιλακι...πω πω ελεος!! αντε να πιασουνε πατο του χρονου να μην τους ξαναδω ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συμβαινει και με τον Αραπη?Νομιζω πως ζεις σε αλλη χωρα.Βγες και πες το παιδι καποιου εξωγαμο ή τον απεναντι Αραπη και τα λεμε.

 

Και αν δεν κανω λαθος με εξαιρεση καποια post σε κανεναν δεν ακουγεται ευηχο το εξωγαμο ή το Αραπης.

 

Τελοσπαντων,αποψη σου και αποψη μου.Αν ειχες και'συ εξωγαμο ισως ηταν ιδιες οι αποψεις ή ο τροπος σκεψης.Ποιος ξερει!

 

Εσυ συνεχισε να του μαθαινεις του παιδιου σου να εκφραζεται ετσι για τους συνανθρωπους του.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω μπορει να χρησιμοποιησω την λέξη εξώγαμα, αλλα όχι υποτιμητικά. Μπορει να θεωρηθει ρατσιστικό απο τα συμφραζόμενα κ τον τόνο του ομιλητη. Δεν ξέρω πως το ειπε ο εν λόγω παρουσιαστης. Πλέον οι περισσοτεροι είμαστε μορφωμένοι κ δεν πρέπει να ακολουθουμε στερεότυπα πρότυπα των γιαγιάδων μας. Η λέξη "γκαστρωμένη" κ "αράπης" ανηκουν περισσότερο στην γλώσσα του πεζοδρομίου, ενω η λέξη "εξωγαμα" αποτελει κ νομικό όρο. Οποτε δεν χρειάζεται με την αντιδραση μας να φορτιζουμε με αρνητικό νόημα τις λέξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τ

 

Τελοσπαντων,αποψη σου και αποψη μου.Αν ειχες και'συ εξωγαμο ισως ηταν ιδιες οι αποψεις ή ο τροπος σκεψης.Ποιος ξερει!

 

Σε αυτο συμφωνω, γιατι αλλιως η θεωρια κ αλλο να το ζεις μεσα στο σπίτι σου. Κ τα δικά μου παιδια ειναι με εξωσωματική κ θα με πειραζε να έλεγαν κάτι παρόμοιο γιατι ειμαι συναισθηματικά φορτισμένη με το θεμα.Ομως δεν σημαίνει οτι όλοι θα το έκαναν απο κακο σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:Kalispera to onoma mou einai konstantina kai exw ena gio 7 etwn.Tin ekana ligo prin pantreftw me ton mpampa tou eimai eleftheri kai to xairomai oso tipota allo... exw enan paidaro gio panexipno kai den me ptoei tipota edw kai 7 xronia.

RESPECT se oles tis miteres pou megalwnoun mones to paidi tous.

O liagas einai apo ta meroi mou kai mallon exei meinei akomi edw giati o xwriatis einai mia zwi xwriatis den allazei...... I ithiki einai ena pragma pou den mathenete distixws se kanena panepistimio alla mono mesa stin oikogeneia, anexartita apo posa meloi tin apartizoun,kathws kai i koinwniki morfwsi.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συμβαινει και με τον Αραπη?Νομιζω πως ζεις σε αλλη χωρα.Βγες και πες το παιδι καποιου εξωγαμο ή τον απεναντι Αραπη και τα λεμε.

 

Και αν δεν κανω λαθος με εξαιρεση καποια post σε κανεναν δεν ακουγεται ευηχο το εξωγαμο ή το Αραπης.

 

Τελοσπαντων,αποψη σου και αποψη μου.Αν ειχες και'συ εξωγαμο ισως ηταν ιδιες οι αποψεις ή ο τροπος σκεψης.Ποιος ξερει!

 

Εσυ συνεχισε να του μαθαινεις του παιδιου σου να εκφραζεται ετσι για τους συνανθρωπους του.

 

Να είσαι σίγουρη ότι αν είχα εξώγαμο , θα το έλεγα εξώγαμο και όχι κάπως αλλιώς.

 

Όσο για το Αράπης , αν δεν κάνω λάθος η λέξη προέρχεται από τη λέξη "Αραπιά" που τη χρησιμοποιούσαν οι πρόγονοι μας για να περιγράψουν τη μαύρη ήπειρο και τους κατοίκους της, αν αυτό σου ακούγεται εσένα υποτιμητικό, να θυμώσεις με όσους σε φωνάζουν "ευρωπαία" .

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μπουμ μπουμ σε καταλαβαίνω αλλά ένας άνθρωπος που χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο τουλάχιστον στην τηλεόραση μάλλον από απροσεξία το έκανε και σίγουρα όχι για να απαξιώσει το οποιοδήποτε παιδάκι εκτός γάμου. Τώρα αν στο κάνει κάποια γνωστή σου εκεί να της τα χώσεις. Πάντως θα σου πρότεινα να γράψεις ένα email στο σταθμό και να διαμαρτυρηθείς. Πάντως παίζει ρόλο πως το λέει κάποιος. Πάντως η διαδικασία της αναγνώρισης είναι πανεύκολη εάν συμφωνεί ο πατέρας, μάλλον βλακεία είπε. (εκτός αν το είχαν προσχεδιάσει με την Ζυγούλη, ακόμα ο γάμος με τον Σάκη;;;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαφωνώ με όσες είπαν ότι το θέμα είναι στα "κακά" μυαλά κλπ! Πρέπει επιτέλους να μάθουμε να εκφραζόμαστε!! Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για λόγια που λέγονται δημόσια και για θέματα τόσο ευαίσθητα! Η Ελληνική γλώσσα είναι από τις πλουσιότερες, αν όχι η πλουσιότερη... μπορεί κάλλιστα ο καθένας μας να χρησιμοποιεί τις ανάλογες λέξεις!!!

 

Όσο για τον όρο "εξώγαμο", δεν έχει σημασία αν είναι γραμματικά σωστό αλλά το πώς έχει επικρατήσει ο χαρακτηρισμός!

 

Είναι υποχρεωμένος ο Λιάγκας και ο κάθε "Λιάγκας" που ανοίγει το στόμα του και απευθύνεται σε εκατομμύρια ανθρώπους, να προσέχει τί λέει αλλά και πώς το λέει!!! Αγράμματοι... αστοιχείωτοι... γελοία ανθρωπάκια... μηδενικές προσωπικότητες που τους τρώμε στη μάπα αν τολμήσουμε και ανοίξουμε την τηλεόραση! Ελεος πια! Ας τους βουλώσει κάποιος το στόμα! :mad:

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι η υποκρισία του ΕΣΡ. όσο εθελοτυφλεί, τόσο θα βγαίνει ο κάθε μπαγλάμάς και θα λέει ό,τι θέλει

 

 

Ελεος!!! Θα βγεί το ΕΣΡ να μηνύσει το Mega επειδή ο Λιάγκας είπε την λέξη ''εξώγαμο'';;;;;;;; Πάμε καλά;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρη ότι αν είχα εξώγαμο , θα το έλεγα εξώγαμο και όχι κάπως αλλιώς.

 

Όσο για το Αράπης , αν δεν κάνω λάθος η λέξη προέρχεται από τη λέξη "Αραπιά" που τη χρησιμοποιούσαν οι πρόγονοι μας για να περιγράψουν τη μαύρη ήπειρο και τους κατοίκους της, αν αυτό σου ακούγεται εσένα υποτιμητικό, να θυμώσεις με όσους σε φωνάζουν "ευρωπαία" .

 

 

 

Ειμαι σιγουρη πως θα το αποκαλουσες εξωγαμο.Α

 

Οσο για τους προγονους μας,μιας και εισαι και απο Θεσσαλονικη θα ξερεις πως τις Σμυρνιες τις φωναζαν παστρικιες(που...νες) επειδη εκαναν μπανιο καθε μερα.Μην μου πεις πως ειχαν δικιο?

 

 

Γιατι παστρικος σημαινει καθαρος.Οι προγονοι μας ομως το εκαναν να μοιαζει κακο.Θα το δικαιωσουμε και αυτο?

 

Ετσι και το εξωγαμο.Γλωσσολογικα,σωστο ειναι.Το νοημα ομως που του προσδιδουμε δεν ειναι και κολακευτικο για τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ποια η ουσιαστική διαφορά μεταξύ των εξής

 

εξώγαμο

παιδί γεννημένο εκτός γάμου

παιδί που γεννήθηκε ενώ οι γονείς του δεν είχαν παντρευτεί

 

δεν σχολιάζω το γενικότερο επίπεδο του Λιάγκα διότι δεν τον έχω παρακολουθήσει κιόλας για να έχω άποψη, αλλά σε μια συζήτηση για την αναγνώριση ενός παιδιού από τον πατέρα, πώς θα έπρεπε να αναφερθεί στο παιδί αυτό; δεν χρησιμοποιήσε δλδ τη λέξη στο ξεκάρφωτο, αλλά στο πολύ συγκεκριμένο πλαίσιο της αναγνώρισης.

 

το να πεις "απαιτείται διαδικασία αναγνώρισης του εξώγαμου τέκνου" (ένα παράδειγμα δίνω) δεν είναι το ίδιο με το να πεις "μμμμ να και το εξώγαμο/ μπάσταρδο/ μούλικο της Μαρίας". γενικά η λέξη ως επιθετικός προσδιορισμός δεν έχει τόσο άσχημη χροιά όσο όταν χρησιμοποιείται σαν ουσιαστικό.

 

Κάθε λέξη έχει πολλές σημασίες, ανάλογα με το ύφος και τα συμφραζόμενα, η λέξη από μόνη της δεν είναι κακή.

 

τώρα το να περιμένουμε να επέμβει το ΕΣΡ γιατί ο Λιάγκας είπε εξώγαμο είναι τουλάχιστον αστείο

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν μιλησα για ΕΣΡ.Για το επιπεδο του μιλησα και τηνεκφορα του λογου.

 

Ασχετο αλλα το ψωμακι που μολις εβγαλα απο τον φουρνο ειναι τελειο.

 

Πρωτη φορα ζυμωσα.Α ρε ανεργια!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ διαφέρει ο τρόπος σκέψης μου από το δικό σου:

 

ΔΕΝ χρησιμοποιώ τη λέξη "εξώγαμο" σαν αρνητικό κοινωνικό χαρακτηρισμό όπως εσύ .

 

 

Εχει χρησιμοποιηθει ποτε ως θετικος χαρακτηρισμος?!μην τρελαθουμε τωρα...χρονια τωρα τον χρησιμοποιουν αρνητικα...

οπως και το ''σε γκαστρωσε '' το χρησιμοποιουσαν σαν μια μορφη επιβραβευσης στο αρσενικο,κατι εκανε...!!!

οπως και το αραπης χρησιμοποιειται υποτιμητικα!

 

Με την λογικη σου οταν θα φωναξεις καποιον χοντρο(ασχετα αν ειναι)...αυτος ο χοντρος θα πρεπει να αισθανθει πολυ ωραια αν το ακουσει γιατι σιγουρα θα σκεφτει οτι το λες με θετικο τροπο!δεν ειναι ετσι,ειναι καποιες λεξεις μαλλον εχουν χρησιμοποιηθει ασχημα αυτες οι λεξεις και ειναι ασχημο και αδικο να τις χρησιμοποιουμε....

Και εγω θα αρπαζομουν αν το ακουγα αλλα ποσο μαλλον οταν εχεις τραβηξει και ενα λουκι να μεγαλωνεις το παιδι μονη σου και να εχεις τον καθε καραγκιοζη να λεει την ....κια του!

και το καραγκιοζης σημαινει μαυροματης αλλα αν σε πουν μαλλον δεν θα ενοχληθεις γιατι θα κρατησεις την θετικη πλευρα!

 

Τωρα για το αν θα πρεπει να μαθεις στο παιδι σου να το αντιμετωπιζει δυστυχως θα πρεπει γιατι υπαρχουν πολλοι κακεντρεχης και κομπλεξικοι που για να καλυψουν τις δικες τους αδυναμιες δεν δισταζουν να μιλουν ετσι σε παιδακια και για παιδακια!Λιγο σεβασμος δεν βλαπτει....

Link to comment
Share on other sites

Εχει χρησιμοποιηθει ποτε ως θετικος χαρακτηρισμος?!μην τρελαθουμε τωρα...χρονια τωρα τον χρησιμοποιουν αρνητικα...

οπως και το ''σε γκαστρωσε '' το χρησιμοποιουσαν σαν μια μορφη επιβραβευσης στο αρσενικο,κατι εκανε...!!!

οπως και το αραπης χρησιμοποιειται υποτιμητικα!

 

Με την λογικη σου οταν θα φωναξεις καποιον χοντρο(ασχετα αν ειναι)...αυτος ο χοντρος θα πρεπει να αισθανθει πολυ ωραια αν το ακουσει γιατι σιγουρα θα σκεφτει οτι το λες με θετικο τροπο!δεν ειναι ετσι,ειναι καποιες λεξεις μαλλον εχουν χρησιμοποιηθει ασχημα αυτες οι λεξεις και ειναι ασχημο και αδικο να τις χρησιμοποιουμε....

Και εγω θα αρπαζομουν αν το ακουγα αλλα ποσο μαλλον οταν εχεις τραβηξει και ενα λουκι να μεγαλωνεις το παιδι μονη σου και να εχεις τον καθε καραγκιοζη να λεει την ....κια του!

και το καραγκιοζης σημαινει μαυροματης αλλα αν σε πουν μαλλον δεν θα ενοχληθεις γιατι θα κρατησεις την θετικη πλευρα!

 

Τωρα για το αν θα πρεπει να μαθεις στο παιδι σου να το αντιμετωπιζει δυστυχως θα πρεπει γιατι υπαρχουν πολλοι κακεντρεχης και κομπλεξικοι που για να καλυψουν τις δικες τους αδυναμιες δεν δισταζουν να μιλουν ετσι σε παιδακια και για παιδακια!Λιγο σεβασμος δεν βλαπτει....

 

θα ειχες χιλια δικια αν η ολη κουβεντα γινοταν για καποιον ο οποιος μιλησε σε ενα παιδακι αποκαλωντας το εξωγαμο...δεν εγινε ομως κατι τετιο.

Αν για παραδεγμα σου πω "Εισαι χοντρη" προφανως το λεω υποτιμητικα.Αν ομως πανω σε μια ασχετη κουβεντα πω πχ "ειναι δυσκολη η διαιτα για εναν χοντρο ανθρωπο" δεν νομιζω οτι λεω κατο υποτιμητικο.

Δλδ απαγορευεται να χρησιμοποιειται η λεξη χοντρος-η ετσι γενικα?

Link to comment
Share on other sites

επειδή εγώ ήμουν αυτή που αναφέρθηκε στο ΕΣΡ δίπλα από τη λέξη υποκρισία εξηγώ ότι όσο υπάρχει ένας φορέας (κακώς αλλά υπάρχει) που μοιράζει πρόστιμα σε σατιρικές εκπομπές θα έπρεπε να το κάνει και όταν προσβάλει κ'άπποιος μια ομάδα ανθρώπων. το αν σας ακούγεται αστείο ή όχι έγκειται φαντάζομαι στην κρίση και νοημοσύνη του καθένα.

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα ειχες χιλια δικια αν η ολη κουβεντα γινοταν για καποιον ο οποιος μιλησε σε ενα παιδακι αποκαλωντας το εξωγαμο...δεν εγινε ομως κατι τετιο.

Αν για παραδεγμα σου πω "Εισαι χοντρη" προφανως το λεω υποτιμητικα.Αν ομως πανω σε μια ασχετη κουβεντα πω πχ "ειναι δυσκολη η διαιτα για εναν χοντρο ανθρωπο" δεν νομιζω οτι λεω κατο υποτιμητικο.

Δλδ απαγορευεται να χρησιμοποιειται η λεξη χοντρος-η ετσι γενικα?

 

 

 

Για τον Λιαγκα δεν εχω αποψη...μου ειναι αδιαφορος...

Απαντησα σε αλλο ποστ...

μιλησε για πολλα παιδακια που ειναι εκτος γαμου....

οσο για το παραδειγμα σου παλι η λεξη ασχημα μου ακουγεται εμενα...θα μπορουσες να πεις αλλες λεξεις... η γλωσσα μας ειναι πολυ πλουσια...

αλλα και αυτο παλι εχει να κανει με το λεξιλογιο που χρησιμοποιει ο καθε ενας και με την ιδιοσυγκρασια του(δεν παει σε εσενα προσωπικα)

Δεν με νοιαζει να εχω δικιο και δεν ειναι αυτος ο σκοπος που γραφω....Δεν ανεφερα πουθενα οτι απαγορευεται αλλα ολα επιτρεπονται?...και μπορεις ατελειωτες ωρες να παιζεις με τις λεξεις και το διπλο και τριπλο νοημα που εχουν μερικες αναλογα που και πως τις χρησιμοποιεις,αν ο αλλος εχει χιουμορ,αν,αν,αν....

μεχρι και αυτο που θα διαβασεις τωρα θα του δωσεις το υφος που θες αναλογα με τον τονο που θα το διαβασεις...

Ομως δεν παυει καποιες λεξεις να ειναι ασχημες οπως και να τις χρησιμοποιεις...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο συμφωνω, γιατι αλλιως η θεωρια κ αλλο να το ζεις μεσα στο σπίτι σου. Κ τα δικά μου παιδια ειναι με εξωσωματική κ θα με πειραζε να έλεγαν κάτι παρόμοιο γιατι ειμαι συναισθηματικά φορτισμένη με το θεμα.Ομως δεν σημαίνει οτι όλοι θα το έκαναν απο κακο σκοπο.

 

Ένα από τα πρώτα παιδιά(νομίζω το πρώτο δεν είμαι σίγουρη) που είχαν γεννηθεί με εξωσωματική στην Ελλάδα έτυχε να είναι παιδί συγγενή μου κατά κάποιο τρόπο. Τότε άκουγα συχνά τη λέξη "παιδί του σωλήνα" και μικρή καθώς ήμουν με τρόμαζε πολύ και μόνο το άκουσμα.

Μπορεί να μην το έκαναν με κακό σκοπό αλλά εμένα ως παιδί με φόβιζε.

Ευτυχώς όμως που άλλαξαν τα πράγματα και δεν το ξανακουσα αυτό γιατί τώρα δεν θα με φόβιζε αλλά θα με εξαγρίωνε σε μέγιστο βαθμό.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξαναειδα το βιντεο συγκεκριμενα ειπε πως οι γονεις που δεν εχουν κανει γαμο κανουν ολοκληρη διαδικασια για ν'αναγνωρισουν το παιδι.Οτι ειναι δικο τους δηλαδη και δεν ειναι ξωγαμο,ας πουμε.

 

Λες και αν το αναγνωρισει ο πατερας και δεν κανει γαμο, το παιδι δεν θα'ναι ξωγαμο.

 

Τελειως οff απο καθε αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι αν ειναι ευκολο καποια να μου απαντησει..ποιος ειναι ο σωστος ορος για τα παιδια εκτος γαμου?

να διευκρινησω οτι δεν ειναι ειρωνικη η ερωτηση,αλλα πραγματικη απορια..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι αν ειναι ευκολο καποια να μου απαντησει..ποιος ειναι ο σωστος ορος για τα παιδια εκτος γαμου?

να διευκρινησω οτι δεν ειναι ειρωνικη η ερωτηση,αλλα πραγματικη απορια..

εξώγαμο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...