Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρήση της λέξης εξώγαμο από τηλεπαρουσιαστή


Recommended Posts

Τα'χω παρει μ'αυτον τον τυπο που καθε πρωι κανει χρηση του αερα του μεγα και πληρωνετε μυρια για να μας θυμιζει ποσο πισω ειναι οι ανθρωποι ακομα σε κοινωνικους χαρακτηρισμους.

 

Σημερα ο κυριος Λιαγκας σχολιαζοντας καποιες δηλωσεις της Ζυγουλης ,στην κατακλειδα του θεματος ειπε πως ειναι πολυ μεγαλη διαδικασια η αναγνωριση των παιδιων αυτων που ειναι εξωγαμα.

 

Περαν της ανακριβειας πως η διαδικασια ειναι χρονοβορα,χρησιμοποιησε τον ορο εξωγαμο.Ορος απαξιωτικος και καταδικαστεος απο χρονια απο διαφορες οργανωσεις ανα τον κοσμο.

 

Μου γυρισε το ματι ο ηλιθιος!Περιμενω να δω το μειλ της εκπομπης για να τον ξεχεσω.Τσαντιστηκα με τον βλακα.Θα γινει και πατερας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι κάθεσαι και βλέπεις τέτοιες εκπομπές, καλή μου; Άσ'τους να πάνε στην ευχή! Αμόρφωτα παιδιά είναι όλοι αυτοί, που τυχοδιωκτικά έπιασαν ένα πόστο! Αν περιμένουμε από αυτούς για να ενημερωθούμε, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε. Μην κάθεσαι και χαλιέσαι άδικα... Εγώ από τότε που έκλεισα την τηλεόραση βρήκα την υγειά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια κοινοποίηση σε όλες τις άλλες ηλεκτρονικές (και μη) εφημερίδες το μαιλ σου (μη σου πω και στο ΕΣΡ).

Είναι τόσο στόκος ή το παίζει?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ε,ενας βλακας μονος του δεν γινεται.Χρειαζεται παρεα.Αλλα τα πηρα διοτι οφειλουν να ξερουν τι λενε και να προσεχουν τι λενε.Ειναι δυνατον να μιλαει απο τον αερα του μεγαλυτερου καναλιου της χωρας και να εκφραζεται ετσι?

 

Αυριο που ο γιος του θα κανει παρεα με ενα παιδακι εκτος γαμου τι θα του λεει του παιδιου του?Παλι με το εξωγαμο θα παιξεις.

 

Ο ΜΑ....ΚΑΚΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνε και μια κοινοποίηση σε όλες τις άλλες ηλεκτρονικές (και μη) εφημερίδες το μαιλ σου (μη σου πω και στο ΕΣΡ).

Είναι τόσο στόκος ή το παίζει?

 

 

Στοκος ειναι.Το απεδειξε.Παντρευτηκε την ξανθια μπουκλα!Και την εβαλε και στο MEGA.Ανθρωποι αμορφωτοι ουσιαστικα πουβγαζουν μυρια λεγοντας βλακειες,ανακριβειες.

 

Το επιπεδο της τηλεορασης ειναι αυτο.Που διαμορφωνει την κοινη γνωμη.Σε ολα τα επιπεδα.

 

Αν καταλαβαινετε τι λεω.Που καταλαβαινετε.

 

ΥΓ.Ετσι μου ειχε πει και ο πατερας της μπου-μπουμ.Θελεις να γεννησεις ενα ξωγαμο?

 

Και μου διαλυθηκαν ολες οι αμφιβολιες,εστω αυτες οι λιγες,για το ποσο κοπανος ηταν.

Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμένος είναι γενικά πιο..αεράτος,πάντα on air,μη χάνουμε και την τηλεθέση βρε αδερφέ :lol: Χειρονομεί και είναι αθυρόστομος.Όχι περισσότερο απ'ό,τι οι γύρω μας αλλά υποτίθεται στην τηλεόραση χρησιμοποιούν άλλη γλώσσα κτλ,κτλ,κτλ.

Λάθος να παραπληροφορεί το κοινό με την διάρκεια των διαδικασιών.Ο όρος ''εξώγαμο'' ακούγεται άσχημος γιατι κάποτε τα παιδιά στιγματίζονταν και υπήρξαν δακτυλοδειχτούμενα.Θέλω να πιστεύω ότι πλέον δεν υπάρχουν τέτοια σκηνικά.Θα μας πουν οι single moms.Γλωσσολογικά,δεν είπε κάτι λάθος.Εξώγαμα δηλ. εκτός γάμου.Πληροφορία που δεν είναι αναγκαία.Όπως και τα παιδάκια που γεννήθηκαν εντός γάμου δεν τα λέμε...ενδόγαμα!Δεν αφορούν κανέναν τέτοιες πληροφορίες σχετικά με ένα παιδί.Την χρήση του όρου στην καθημερινή ζωή την θεωρώ απαράδεκτη!Το παιδί το φωνάζεις με το όνομα του και όχι με το αν οι γονείς του υπήρξαν ποτέ παντρεμένοι ή όχι.

Αυτές οι πατάτες γίνονται,μάλιστα σε στιγμή που μπορεί το οποιοδήποτε παιδί να βλέπει την εκπομπή.Στείλε ένα mail διαμαρτυρίας μπουμ-μπουμ.Τους χρειάζεται!

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι θα μπορούσε να είναι και χειρότερα! Δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν μεταξύ τους τα λένε και "μπάσταρδα"... ρε άι σιχτίρ με τον κάθε ανεγκέφαλο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι θα μπορούσε να είναι και χειρότερα! Δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν μεταξύ τους τα λένε και "μπάσταρδα"... ρε άι σιχτίρ με τον κάθε ανεγκέφαλο!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο όρος "εξώγαμο" ενώ είναι γραμματικά σωστός, μας ξενίζει σαν λέξη γιατί έχει χρησιμοποιηθεί για να δείξει κάτι "κακό"...γι'αυτό και αντιδρούμε όταν τον ακούμε, γιατί δεν χρησιμοποιείται σαν απλή λέξη αλλά σαν κακός, ρατσιστικός χαρακτηρισμός. Πως θα σαν φαινόταν να χρησιμοποιούσαμε τη φράση "παιδί που οι γονείς του δεν είναι παντρεμένοι μεταξύ τους"??? Σιδηρόδρομος , ε?

 

 

Για το Λιάγκα και την καλή του δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα , δεν βλέπω τέτοιου είδους εκπομπές έτσι κι αλλιώς...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος "εξώγαμο" ενώ είναι γραμματικά σωστός, μας ξενίζει σαν λέξη γιατί έχει χρησιμοποιηθεί για να δείξει κάτι "κακό"...γι'αυτό και αντιδρούμε όταν τον ακούμε, γιατί δεν χρησιμοποιείται σαν απλή λέξη αλλά σαν κακός, ρατσιστικός χαρακτηρισμός. Πως θα σαν φαινόταν να χρησιμοποιούσαμε τη φράση "παιδί που οι γονείς του δεν είναι παντρεμένοι μεταξύ τους"??? Σιδηρόδρομος , ε?

 

 

Για το Λιάγκα και την καλή του δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα , δεν βλέπω τέτοιου είδους εκπομπές έτσι κι αλλιώς...

ξεπερνάει τα πλαίσια του "μας ξενίζει σαν λέξη" γιατί είναι politically incorect. είναι σα να αποκαλείς τους μαύρους "αράπηδες"... η γλώσαα έχει δύναμη δεν επιτρέπεται να τη χρησιμοποιούμε αλόγιστα, πόσο μάλλον όταν εκφραζόμαστε δημόσια

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχε χαρη η ανεργεια μου.Ποτε δεν εβλεπα τηλεοραση το πρωι.

 

Ουτε και σημερα εβλεπα.Εψαχνα να βρω κατι να δει η μικρη.Και επεσα πανω του.

 

Αλλα παντα φελους ειχε η τηλεοραση.Αυτοι θα κανουν την διαφορα?

 

Το εστειλα.Και στον Λακη και στο Πρωινο μου,και στους Αρβυλα.

 

Να δουμε?Θα γινει αναφορα?Αν και δεν νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

ξεπερνάει τα πλαίσια του "μας ξενίζει σαν λέξη" γιατί είναι politically incorect. είναι σα να αποκαλείς τους μαύρους "αράπηδες"... η γλώσαα έχει δύναμη δεν επιτρέπεται να τη χρησιμοποιούμε αλόγιστα, πόσο μάλλον όταν εκφραζόμαστε δημόσια

 

Ωραία , είτε όμως εκφραζόμαστε δημόσια , είτε ιδιωτικά , πρέπει να χρησιμοποιούμε κάποιες λέξεις για να πούμε κάποια πράγματα.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις την politically correct έκφραση που θα χρησιμοποιούσα στη συγκεκριμένη περίπτωση???

 

Η διαφορά για μένα δεν είναι η λέξη που χρησιμοποιείς αλλά το ΠΩΣ τη χρησιμοποιείς...

 

 

 

ΥΓ: Σε καμμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι το Λιάγκα...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας πουμε αντι να πει η διαδικασια αναγνωρισης ενος εξωγαμου για ενα ζευγαρι ειναι πολυ χρονοβορα,θα μπορουσε να πει πως η αναγνωριση ενος παιδιου απο τον πατερα του ειναι χρονοβορα οταν το ζευγαρι δεν εχει κανει γαμο.

 

Αυτο σαν αρχη!

 

Ο ορος εξωγαμο ειναι οπως ο ορος αραπης ή ο ορος γκαστρωμενη!Θα σου αρεσε να σε αποκαλεσουν ετσι στην εγκυμοσυνη σου?Οταν ο ορος δεν χρησιμοποιειτε πλεον ουτε για τα συμπαθη τετραποδα.

 

Ακομα και για αυτα πλεον λεμε ειναι εγκυος η αγελαδα,η σκυλιτσα,η γατα κ.τ.λ.

 

Λυθηκε η απορια σου?

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε αντι να πει η διαδικασια αναγνωρισης ενος εξωγαμου για ενα ζευγαρι ειναι πολυ χρονοβορα,θα μπορουσε να πει πως η αναγνωριση ενος παιδιου απο τον πατερα του ειναι χρονοβορα οταν το ζευγαρι δεν εχει κανει γαμο.

 

Αυτο σαν αρχη!

 

Ο ορος εξωγαμο ειναι οπως ο ορος αραπης ή ο ορος γκαστρωμενη!Θα σου αρεσε να σε αποκαλεσουν ετσι στην εγκυμοσυνη σου?Οταν ο ορος δεν χρησιμοποιειτε πλεον ουτε για τα συμπαθη τετραποδα.

 

Ακομα και για αυτα πλεον λεμε ειναι εγκυος η αγελαδα,η σκυλιτσα,η γατα κ.τ.λ.

 

Λυθηκε η απορια σου?

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω:

Προχτές έβλεπα το Ζουγανέλη που μιλούσε για τους γονείς του (για να μη φάω σφαλιάρα θα τους πω : άνθρωποι που δεν μπορούν να ακούσουν ή να μιλήσουν) και μιλώντας για αυτούς ο ίδιος που εξηγούσε το ρατσισμό που ένιωσε σαν παιδί , τους αποκαλούσε ανάπηρους!!!

Δεν έπαιξε με τις λέξεις , το είπε καθαρά πως οι γονείς του είχαν ένα είδος αναπηρίας και πως δεν είναι κατακριτέο το να χρησιμοποιούμε τη λέξη "ανάπηρος" , όταν στην τελική αυτό θέλουμε να περιγράψουμε!!!!

 

Έτσι λοιπόν, ναι , εγώ ήμουν γκαστρωμένη , η κόρη του Ρουβά είναι εξώγαμο και ο κύριος που μένει στην απέναντι πολυκατοικία είναι αράπης.

 

Το θέμα είναι να έχουμε ξεκαθαρίσει μέσα μας (και φυσικά να το μαθαίνουμε και στα παιδιά μας) , ότι οι λέξεις αυτές δεν περιγράφουν κάτι κακό και ότι τα πάντα ορίζονται από τα συμφραζόμενα.

 

Και ας πάει κάποιος στη γιαγιά του στο χωριό , να της πει ότι η αγελάδα της είναι έγκυος , ε, ρε γέλιο που έχει να πέσει...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω:

Προχτές έβλεπα το Ζουγανέλη που μιλούσε για τους γονείς του (για να μη φάω σφαλιάρα θα τους πω : άνθρωποι που δεν μπορούν να ακούσουν ή να μιλήσουν) και μιλώντας για αυτούς ο ίδιος που εξηγούσε το ρατσισμό που ένιωσε σαν παιδί , τους αποκαλούσε ανάπηρους!!!

Δεν έπαιξε με τις λέξεις , το είπε καθαρά πως οι γονείς του είχαν ένα είδος αναπηρίας και πως δεν είναι κατακριτέο το να χρησιμοποιούμε τη λέξη "ανάπηρος" , όταν στην τελική αυτό θέλουμε να περιγράψουμε!!!!

 

Έτσι λοιπόν, ναι , εγώ ήμουν γκαστρωμένη , η κόρη του Ρουβά είναι εξώγαμο και ο κύριος που μένει στην απέναντι πολυκατοικία είναι αράπης.

 

Το θέμα είναι να έχουμε ξεκαθαρίσει μέσα μας (και φυσικά να το μαθαίνουμε και στα παιδιά μας) , ότι οι λέξεις αυτές δεν περιγράφουν κάτι κακό και ότι τα πάντα ορίζονται από τα συμφραζόμενα.

 

Και ας πάει κάποιος στη γιαγιά του στο χωριό , να της πει ότι η αγελάδα της είναι έγκυος , ε, ρε γέλιο που έχει να πέσει...

 

 

Μα ποσο καλα τα λες...Καθεστε και ψηριζετε τις κουβεντες του αλλου ετσι για να δημιουργηθει θεμα μου φαινεται.Ενα παιδι εκτος γαμου ειναι εξωγαμο...που το κακο δλδ?Και δλδ εσυ αν σε πουν γκαστρωμενη θα θιχτεις?

 

Πονηρες και κακες λεξεις δεν υπαρχουν...πονηρα και κακα μυαλα υπαρχουν...

 

Θα φοβομαστε να μιλησουμε σε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ε,ενας βλακας μονος του δεν γινεται.Χρειαζεται παρεα.Αλλα τα πηρα διοτι οφειλουν να ξερουν τι λενε και να προσεχουν τι λενε.Ειναι δυνατον να μιλαει απο τον αερα του μεγαλυτερου καναλιου της χωρας και να εκφραζεται ετσι?

 

Αυριο που ο γιος του θα κανει παρεα με ενα παιδακι εκτος γαμου τι θα του λεει του παιδιου του?Παλι με το εξωγαμο θα παιξεις.

 

Ο ΜΑ....ΚΑΚΑΣ!!!

 

Κοίτα μην γκαστρώσει ο γιος του καμία...μετά να δεις πώς θα το φωνάζει! Αντ'από'κεί...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

με το ίδιο σκεπτικό αναφέρεσαι στο στήθος ως βυζί, στο μωρό που θηλάζει ότι βυζαίνει στα γεννητικά όργανα με τις αντίστοιχες λέξεις και σε όσους τις χρησιμοποιούν ως επιοικώς ανάγωγους και κακεντρεχείς.

ως προς τους ανάπηρους έχει γίνει ολόκληρη συζήτηση με εκπροσώπους αναπήρων (από τους αντίστοιχους συλλόγους) και κατέληξαν σε αυτό τον όρο ως πολιτικά ορθό γιατί θεώρησαν "κακό" τον όρο "άτομα με ειδικές ανάγκες", απο΄την άποψη ότι όλοι μας έχουμε ειδικές ανάγκες...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους διαφωνουν με την τοποθετηση μου εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο!!

 

Ευχομαι τα πονηρα και κακα μυαλα να'ναι μονο τα δικα μου και οσων συμμεριζονται την αγανακτηση μου για τον Λιαγκα και καθε Λιαγκα που μιλαει με αυτον τον τροπο.

 

Επισης ευχομαι τα δικα σας ενδογαμα παιδια να μαθουν να μιλανε σωστα την ελληνικη οπως οι γονεις τους και ο καθενας που εκφραζετε με αυτον τον τροπο.

 

Οσο για την αναπηρια των γονεων του κυριου Ζουγανελη,ουδεμια σχεση εχει με την φραστικη και ρατσιστικη προσφωνιση εξαγωμο,αραπης κ.τ.λ.

 

Αυτη αφορα σε μια φυσικη ιδιοτητα,αναπηρια,εν προκειμενω, και δεν ειναι κοινωνικος χαρακτηρισμος που προσδιδει ιδιοτητα σε ενα παιδι που ειναι υγιες κ.τ.λ.

 

Ανεκαθεν η προσφωνιση εξωγαμο ηταν αρνητικη.Και με αυτες τις τοποθετησεις δεν φαινεται να θελετε να την εξαλειψετε

Link to comment
Share on other sites

Α,και μαθε εσυ το παιδι σου να λεει τον απεναντι Αραπη και οταν θα σου φερει

 

αραπισσα γκομενα για φαι στο σπιτι να λες φαγαμε με την αραπισσα σημερα.Για να

 

μην σου πω το σεναριο να το κανουν "αραπη" στο ξυλο οταν αναφερθει ετσι σε εναν

 

συμμαθητη του κ.τ.λ.!

 

Τι να πω ρε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Ανεκαθεν η προσφωνιση εξωγαμο ηταν αρνητικη.Και με αυτες τις τοποθετησεις δεν φαινεται να θελετε να την εξαλειψετε

 

Μαλλον εσυ εισαι αυτη που δε θελεις να εξαλειψεις την αρνητικη σημασια της λεξης γι'αυτο και εξακολουθεις να τη χρησιμοποιεις ως κατι αρνητικο.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΑ και εγω δεν τον συμπαθω μαλλον τον λιαγκα τον αντιπαθω.ανοητος ιδιως οταν εχει γιατρους καο μορφωμενα ατομα δεν μπορει να σταθει στη συζητηση και ριχνει το επιπεδο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...