Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες :D σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και τις ευχες σας... μαλλον θα πρεπει να ανοιξω καινουργιο θεμα!

 

Margiota το μηκος του τραχηλου ειναι 25mm αλλα δεν ειναι μονο εκει το θεμα... εχει να κανει με το ποσο χαλαρος ειναι (που στη δικη μας περιπτωση φαινεται να ειναι!) και επισης με το γεγονος οτι οτι απο τη μερια του κολπου εχει πολυποδες.

το καλο στην ολη υποθεση ειναι οτι εχουμε εναν καταπληκτικο γιατρο που το ψαχνει πολυ και θελει σαν τρελος (οπως κι εμεις βεβαια) να παει η εγκυμοσυνη καλα και μεχρι το τελος και μαλιστα με φυσιολογικο τοκετο, οπως λεει δεν ειναι της καισαρικης, μονο βεβαια αν υπαρχει καποιος εξαιρετικος λογος.

σημερα λοιπον το απογευμα θα παμε να φορεσουμε το δαχτυλιδακι και να μετα να κανουμε υπομονη (ξαπλα στον καναπε βεβαια) μεχρι με το καλο να ερθει η 36 εβδομαδα ωστε να μπορει να κανει αφαιρεση των πολυποδων, απο εκει και περα οτι ειναι να γινει ας γινει... παντως οσο περισσοτερο το ψαχνω για τους πεσσους τοσο περισσοτερα πραγματα βρισκω, βρηκα και μελετες που εχουν πολυ ενθαρρυντικα αποτελεσματα, σε σημειο που απορω για δεν θεωρειται "γνωστη" λυση!

 

AthinaP εχεις πολυ δικιο σε αυτα που γραφεις περι ξεκουρασης αλλα και για τον ρολο μου στο σπιτι (πιστεψε με το προσπαθω οσο μπορω!), οπως επισης και αυτο που λες για τα φαρμακα, στη δικη μας περιπτωση να πω οτι αυξηθηκε μονο η προγεστερονη σε 3 υποθετα τη μερα, κατα τα αλλα παιρνει μαγνησιο και ασβεστιο. yutopar οχι ακομα μιας και απο συσπασεις δεν εχει κατι το τρομερο.

 

Nelly28 δε μπορω να σου δωσω καποια τρελη συμβουλη μιας ακομα εγω δεν εχω μωρακι στα χερια μου, αλλα σιγουρα θα ηθελα να σου ευχηθω να αλλαξει η κατασταση προς το καλυτερο και εσυ οσο μπορεις να βρεις τη δυναμη και να αλλαζεις την ψυχολογια σου για το καλο της μικρης... ξερω οτι ολα περνανε στα μωρα, οποτε αν δεν εισαι εσυ καλα, το καταλαβαινει και ετσι δεν θα ειναι ουτε και αυτη!

 

προβατακι που εισαι? τι κανεις?

μπηκα να γραψω μια κουβεντα στο θεμα σου και τελικα το εχω παρει μονοτερμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανοιξεις αλλο θεμα. Ειναι γουρικο αυτο το τοπικ! Θα βγεις με μωρο στα χερια απο εδω :wink:

Link to comment
Share on other sites

μιχαλη,να σας ευχηθω κι εγω ο,τι καλυτερο και να παρετε αγκαλιτσα το θαυματακι σας!!!!!!!!!!!

να μπαινεις να μας λες τα νεα σας,ετσι?

ειναι οντως γουρικο το θεμα:wink:

 

προβατακι ,πως ειστε μαμα και γιος????

 

νελη,ποσο μηνων ειναι η μικρουλα σου?4????

αν δεν χανει βαρος,ολα μια χαρα!!!!!!!!!!

περνανε και τα μωρακια φασεις.....υπομονη.

 

 

πολλα πολλα φιλια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μου ελπίζω όλα να πήγαν καλά με τους πεσσούς! Δεν ξέρω τίποτα γι αυτά δεν μπορώ να σε συμβουλέψω! Είμαι σίγουρη όμως ότι στη βδομάδα που είστε όλα θα είναι μια χαρά!

Εμείς κορίτσια μια χαρά! Μεγαλώνουμε και ψηλώνουμε! Είμαι ερωτευμένη!!!:lol:

Έχουμε όμως ένα φύσημα στην καρδούλα που θα το δούμε σε λίγο με καρδιογράφημα αλλά η γιατρός λέει ότι δεν είναι τίποτα ευτυχώς!

Επίσης ο μικρούλης παρουσίασε αλλεργία στην πρωτεϊνη της αγελάδας κι έτσι έχω κόψει εντελώς τα γαλακτοκομικά!

Αλλά δεν με πειράζει καθόλου!

Νέλλυ μου να μηνπηγαίνει ο νους σου στο κακό! Το πιο πιθανό είναι ότι είναι κακόφαγη! Αφού ελέγξατε τα παθολογικά, προσπάθησε να συνηθίσεις και θα δεις, μόλις μπουν οι στερεές, θα τις αρέσουν περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μου ελπίζω όλα να πήγαν καλά με τους πεσσούς! Δεν ξέρω τίποτα γι αυτά δεν μπορώ να σε συμβουλέψω! Είμαι σίγουρη όμως ότι στη βδομάδα που είστε όλα θα είναι μια χαρά!

Εμείς κορίτσια μια χαρά! Μεγαλώνουμε και ψηλώνουμε! Είμαι ερωτευμένη!!!:lol:

Έχουμε όμως ένα φύσημα στην καρδούλα που θα το δούμε σε λίγο με καρδιογράφημα αλλά η γιατρός λέει ότι δεν είναι τίποτα ευτυχώς!

Επίσης ο μικρούλης παρουσίασε αλλεργία στην πρωτεϊνη της αγελάδας κι έτσι έχω κόψει εντελώς τα γαλακτοκομικά!

Αλλά δεν με πειράζει καθόλου!

Νέλλυ μου να μηνπηγαίνει ο νους σου στο κακό! Το πιο πιθανό είναι ότι είναι κακόφαγη! Αφού ελέγξατε τα παθολογικά, προσπάθησε να συνηθίσεις και θα δεις, μόλις μπουν οι στερεές, θα τις αρέσουν περισσότερο!

γεια σας και απο εμενα...;) ευτυχως ειναι ολα καλα για την ωρα! πηγαμε τη δευτερα οπως σας ειχα πει, βαλαμε το ενα δαχτυλιδι διαμετρου 6εκ. παρακαλω! και ανα εβδομαδα θα εχουμε ραντεβου στο γιατρο για να βλεπουμε πως προχωραει η κατασταση και σε τι φαση θα βρισκεται ο τραχηλος...

εννοειτε πως η ξαπλα συνεχιζεται βεβαια και το μονο που κανουμε ειναι μαμ κακα και νανι!!!

 

πειραζει που κι εγω νομιζω πως εχω ερωτευθει πριν ακομα τη δω!?! μιλαμε για τρελο χαζομπαμπα... ααααααχ

 

να ειστε ολες καλα και σας ευχαριστω πολυ κι εγω για τα καλα σας λογια, θα μπαινω να γραφω νεα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιχάλη μου ελπίζω όλα να πήγαν καλά με τους πεσσούς! Δεν ξέρω τίποτα γι αυτά δεν μπορώ να σε συμβουλέψω! Είμαι σίγουρη όμως ότι στη βδομάδα που είστε όλα θα είναι μια χαρά!

Εμείς κορίτσια μια χαρά! Μεγαλώνουμε και ψηλώνουμε! Είμαι ερωτευμένη!!!:lol:

Έχουμε όμως ένα φύσημα στην καρδούλα που θα το δούμε σε λίγο με καρδιογράφημα αλλά η γιατρός λέει ότι δεν είναι τίποτα ευτυχώς!

Επίσης ο μικρούλης παρουσίασε αλλεργία στην πρωτεϊνη της αγελάδας κι έτσι έχω κόψει εντελώς τα γαλακτοκομικά!

Αλλά δεν με πειράζει καθόλου!

Νέλλυ μου να μηνπηγαίνει ο νους σου στο κακό! Το πιο πιθανό είναι ότι είναι κακόφαγη! Αφού ελέγξατε τα παθολογικά, προσπάθησε να συνηθίσεις και θα δεις, μόλις μπουν οι στερεές, θα τις αρέσουν περισσότερο!

 

 

 

το φυσηματακι δεν ειναι τπτ...ειχε και η μεγαλη μου κορη........μπορει να το ξανακοιταξετε σε λιγους μηνες........

 

τωρα για την αλλεργια......δεν ξερω να σου πω,συγχαρητηρια για τον θηλασμο!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

πειραζει που κι εγω νομιζω πως εχω ερωτευθει πριν ακομα τη δω!?! μιλαμε για τρελο χαζομπαμπα... ααααααχ

 

να ειστε ολες καλα και σας ευχαριστω πολυ κι εγω για τα καλα σας λογια, θα μπαινω να γραφω νεα...

 

 

:D:D:D:D:D:D:D:D

με το καλο να μπειτε(πανηγυρικα)στον μηνα σας!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!Είναι η δεύτερη φορά που διαβάζω αυτό το θέμα και χάρηκα πολύ που διαβάζω τόσα ευχάριστα!Προβατάκι μου τι να σου πω....συγκινήθηκα,έκλαψα,στεναχωρήθηκα με την ιστορία σου και χάρηκα πολύ βλέποντας πως όλα πήγαν καλα τελικά και σε σένα και στα υπόλοιπα κορίτσια!Να είστε όλες καλά και να χαιρόσαστε τα μωράκια σας!Πάντα γερά κι ευτυχισμένα να είναι!!Μιχάλη μου ελπίζω και είμαι σίγουρη πως θα σας πάνε όλα τέλεια και σύντομα θα κρατάτε τη ζουζούνα σας αγκαλίτσα!!!!Εγώ περιμένω το πρώτο μου μωράκι το μάρτιο!Εύχομαι να πάνε όλα καλά και για μένα!!Πολλά φιλιά σε όλους!!!!!:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες,μπεμπακια κ απο οτι ειδα κ χαζομπαμπαδες!!!!Μιχαλη ευχομαι με το καλο να γεννησετε το παιδακι σας,ειμαι σιγουρη πως το θεμας μας θα σας φερει κ εσας μια καλη γεννα κ ενα υπεροχο μωρακι :)!!!

Προβατακι κ εσυ θηλαζεις ε?ομορφη εμπειρια αν κ αρκετη κουραστικη!εμεις ευτυχως αλεργιες δεν εχουμε αλλα οι κολλικοι ακομα τον ενοχλουν..φυσικα μειωσα τα γαλακτομικα μηπως τον ενοχλουν,δεν ειδα διαφορα ομως απο την στιγμη που κλεισαμε τους 3μηνες εχει σαφως ηρεμησει!!!

παρ'ολα τα πονακια του ο μικρος μου ειναι ενα καλο παιδακι,γκρινιαζει λιγακι αλλα λογικο αφου ποναει ο καλος μου.πλεον γελαει με φωνουλες κ εγω λιωνω.!!!

σας φιλω,τα καλυτερα ειναι διπλα μας :)!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα :cool:

 

εχουμε φτασει αισιως στην 34 εβδομαδα και για την ωρα ολα φαινεται πως βαινουν καλως! ο πεσσος εχει κανει πολυ καλη δουλεια, ετσι μας ειπε ο γιατρος την τριτη... οπου για την ωρα κραταει κλειστο και ψηλα τον τραχηλο, βεβαια αυτο δε σημαινει οτι τωρα επιτρεπεται να χορευουμε η ξαπλα συνεχιζεται και βλεπουμε πως θα παει.

η μικρη μας τωρα ειναι 2300 και πρεπει οπωσδηποτε να φτασουμε τις 36 εβδομαδες για να αποφυγουμε την προοροτητα και τη θερμοκοιτιδα, απο εκει και περα οπως κι εσεις καλυτερα ξερετε, οτι παρουμε μονο καλο θα μας κανει !

 

αυτα ειναι τα νεα απο εμας ;)

να ειστε ολες καλα

 

(οσο περναει ο καιρος και πλησιαζουν οι βδομαδες για τη μεγαλη στιγμη εχει αρχισει απ'τη μια να με πιανει μεγαλη ανυπομονησια και ταυτοχρονα ενα πολυ "περιεργο" αγχος - ισως - και φοβος!!! λογικο θα μου πειτε ε? ειναι παντως τοσο, που παρακαλαω η μικρη να κρατηθει μεσα στην κοιλιτσα οσο περισσοτερο γινεται!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελος καλο ολα καλα και για μας...

 

η γλυκια μας σκαντζοχοιρινα γεννηθηκε τελικα την 1η Νοεμβρη...

ηθελε να βγει απ' οτι φαινεται γιατι γεννηθηκε μεσα σε 2 ωρες απο τη στιγμη που ξεκινησαν τακτικες συσπασεις 8λεπτου, βγηκε με φυσιολογικο τοκετο και τον μπαμπα (εμενα δηλαδη :P) παρον στην αιθουσα τοκετου! ευτυχως ειμασταν τυχεροι γιατι γεννηθηκε την πρωτη μερα της 36ης εβδομαδας με βαρος 2690, δεν χρειαστηκε λοιπον να μπει ουτε σε θερμοκοιτιδα ουτε πουθενα, μετα απο 3 μερες στο μαιευτηριο την πηραμε σπιτι μας και τωρα καθομαι ολη την ωρα απο πανω της και τη χαζευω!!!

 

εχω το πιο ομορφο σκαντζοχοιρακι του κοσμου (η τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα...) και ειμαι τρισευτυχισμενος... σκαντζοχοιρακι τη λεω προφανως για τα μαλλια της τα οποια ειναι πολλα, καταμαυρα και πετανε σαν προκες!!!

 

κατι αλλο που επισης ηθελα να σας πω γιατι ισως καποια να εχει παρομοιο θεμα η να γνωριζετε καποια κοπελα με μερικη ανεπαρκεια τραχηλου, ειναι οτι ο πεσσος που βαλαμε (το δαχτυλιδι σιλικονης) στην ουσια μας εσωσε την εγκυμοσυνη... ο γιατρος μετα τη γεννα ειπε οτι χωρις τον πεσσο μαλλον θα ειχαμε γεννησει περιπου στην 27 εβδομαδα!!! οποια λοιπον εχει καποιο θεμα με μικρο-κοντο η χαλαρο τραχηλο ας συζητησει το θεμα του πεσσου με το γιατρο της, να υπενθυμισω οτι ειναι και η μοναδικη "επεμβατικη" λυση που υπαρχει μιας και περιδεση σε προχωρημενη εγκυμοσυνη δεν μπορει να γινει... κοστιζει μονο 5ευρω απο ενα φαρμακειο και τοποθετειτε απο τον γιατρο με το χερι!!!

 

σας ευχαριστω πολυ ολες για τα καλα σας λογια και τη συμπαρασταση, ειχα πολυ ομορφα νεα και ειπα να τα μοιραστω... να μας ζησουν τα θαυματακια μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελος καλο ολα καλα και για μας...

 

η γλυκια μας σκαντζοχοιρινα γεννηθηκε τελικα την 1η Νοεμβρη...

ηθελε να βγει απ' οτι φαινεται γιατι γεννηθηκε μεσα σε 2 ωρες απο τη στιγμη που ξεκινησαν τακτικες συσπασεις 8λεπτου, βγηκε με φυσιολογικο τοκετο και τον μπαμπα (εμενα δηλαδη :P) παρον στην αιθουσα τοκετου! ευτυχως ειμασταν τυχεροι γιατι γεννηθηκε την πρωτη μερα της 36ης εβδομαδας με βαρος 2690, δεν χρειαστηκε λοιπον να μπει ουτε σε θερμοκοιτιδα ουτε πουθενα, μετα απο 3 μερες στο μαιευτηριο την πηραμε σπιτι μας και τωρα καθομαι ολη την ωρα απο πανω της και τη χαζευω!!!

 

εχω το πιο ομορφο σκαντζοχοιρακι του κοσμου (η τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα...) και ειμαι τρισευτυχισμενος... σκαντζοχοιρακι τη λεω προφανως για τα μαλλια της τα οποια ειναι πολλα, καταμαυρα και πετανε σαν προκες!!!

 

κατι αλλο που επισης ηθελα να σας πω γιατι ισως καποια να εχει παρομοιο θεμα η να γνωριζετε καποια κοπελα με μερικη ανεπαρκεια τραχηλου, ειναι οτι ο πεσσος που βαλαμε (το δαχτυλιδι σιλικονης) στην ουσια μας εσωσε την εγκυμοσυνη... ο γιατρος μετα τη γεννα ειπε οτι χωρις τον πεσσο μαλλον θα ειχαμε γεννησει περιπου στην 27 εβδομαδα!!! οποια λοιπον εχει καποιο θεμα με μικρο-κοντο η χαλαρο τραχηλο ας συζητησει το θεμα του πεσσου με το γιατρο της, να υπενθυμισω οτι ειναι και η μοναδικη "επεμβατικη" λυση που υπαρχει μιας και περιδεση σε προχωρημενη εγκυμοσυνη δεν μπορει να γινει... κοστιζει μονο 5ευρω απο ενα φαρμακειο και τοποθετειτε απο τον γιατρο με το χερι!!!

 

σας ευχαριστω πολυ ολες για τα καλα σας λογια και τη συμπαρασταση, ειχα πολυ ομορφα νεα και ειπα να τα μοιραστω... να μας ζησουν τα θαυματακια μας

να σας ζησει το μωρακι! και να το χαιρεστε!!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη!!! Πολλά συγχαρητήρια:D Δεν είναι απίστευτο;;;!!! Εννοώ τα μωρά! Δεν είναι το κάτι άλλο;;; Και που να δεις μόλις σαραντήσετε! Θα δεις τεράστια διαφορά μόλις αρχίσει να σας χαμογελάει και να "παίζετε"! Εγώ είμαι τρελαμένη, τελείωσε, είμαι ερωτευμένη με τον γιο μου!!!:lol:

Άννα μου, ναι, θηλάζω, και είναι υπέροχο!!! Δεν το περίμενα ότι θα το απολάμβανα τόσο, νόμιζα ότι έκανε καλό μόνο στο μωρό αλλά νομίζω τα ψυχολογικά οφέλη είναι περισσότερα για τη μαμά:lol::lol::lol: Δεν θέλω να ξεκολάω από δίπλα του:cool:

Annoula04 με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Προβατάκι, Αννούλα, και όλες οι άλλες κοπέλες τι κάνετε?

Να σας ζήσουν και πάλι τα αγγελούδια. Χαιρομαι που όλα σας πάνε καλά.

Μιχάλη και σε σας συγχαρητήρια,να σας ζήσει.

Ελπιζω να μην με ξεχάσατε, για όσες δεν ξέρουν είμαι η κοπέλα με την 1η επιτυχή εξωσωματική αλλά με υψηλή ρήξη υμένων την 16η εβδομάδα.Σας παρακολουθώ όλο τον καιρό αλλά είχα μείνει λίγο μακριά.

 

Το όνειρο να έρθει πάλι, άργησε για μένα, ταλαιπωρήθηκα αρκετά θα έλεγα γιατί έκανα άλλη μία ολοκληρωμένη προσπάθεια, 2 φορές με κατεψυγμένα, πολύ ψάξιμο, ψάξιμο αλλά.... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, τα κατάφερα, ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ!!

Με πολλή υψηλή χοριακή μάλιστα, καθότι βάλαμε 3 βλαστοκύστες και ο μόνος μου φόβος είναι μήπως είναι τρίδυμα. Ελπίζω να με λυπηθεί ο Θεός και να είναι δίδυμα, γιατί δεν ξέρω τι θα μπορέσω να αντέξω.

Λογικά θα μάθω σε 1 εβδομάδα στον υπέρηχο, τώρα ολοκληρώνω την 5η εβδομάδα καθότι και σε μένα μετράμε από την περίοδο.

Θα σας πω τα νέα. Ελπίζω να πάρω τύχη από αυτό το forum, και όπως και μπήκα πάλι ως έγκυος να κρατήσω και εγώ το μωράκι μου ή τα 2 μωράκια μου αγκαλιά.

 

Πολλά φιλιά σε όλες και στα μπεμπάκια!!

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλες κ μπαμπαδες κ εγκυουλες μας!!!!Μιχαλη(κ χρονια σου πολλα για χθες) μπραβο σας μια χαρα τα καταφερατε,να ναι γερη κ παντα τοσο δυνατη κ να σας κανει να χαμογελατε συνεχεια!!!τωρα πατερουλη ξεκινα το ομορφοτερο σας ταξιδι,το ζω εδω κ 4,5 μηνες κ το μονο που εχ ω να πω ειναι πως μεγαλυερη αγαπη απο το παιδι σου απλα δεν υπαρχει!!!!!!!!!!!!!!

προβατακι μου ετσι ειναι,χαιρομαι που τα καταφερνετε μια χαρα κ εσεις με τον θηλασμο!!εχει κουραση αλλα η ευχαριστηση ειναι τοση που ολα τα ξεχναμε!καλη μας συνεχεια λοιπον!!!!

efoulito μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοο σου,αχ καλο μου χαρηκα απιστευτα με τα νεα σου!!!!!!!!ε ναι σε λιγο καιρο(περιπου 8μηνες κ κατι ιχιχιχιχι) θα μας λες για την ωραιοτερη στιγμη της ζωης σου,για την γεννηση των παιδιω σας!!!!!!!καλη εγκυμοσυνη να χεις!!!

τα δικα μας τα νεα ειναι παντα χαρουμενα,ο μικρος μεγαλωνει κ συνεχεια κανει κατι καινουργιο!τρελαινομαι να μαι μαζι του κ ανυπμονω για το επομενο κατορθωμα του κουβαβαβαβαβαβα!!!!!φιλια σε ολους

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι κανουν οι μπέμπηδες κοριτσια μου;;

Σας εχουν τρελάνει τελειως ε;

Εφουλίτο δεν φανταζεσαι ποσο χαρηκα!!!!!!

Ολα να ερθουν οπως τα θες (αριθμητικά:wink:) και καλη συνεχεια!!!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κανουν οι μπέμπηδες κοριτσια μου;;

Σας εχουν τρελάνει τελειως ε;

Εφουλίτο δεν φανταζεσαι ποσο χαρηκα!!!!!!

Ολα να ερθουν οπως τα θες (αριθμητικά:wink:) και καλη συνεχεια!!!!!

 

ελα βρε γιατι το λες αυτο,απλα μωρε ολη μερα καθομαστε κ τα χαζευουμε ειναι τρελαμα αυτο :lol::lol::lol::lol:!!!!

αχ κοριτσακι μου οχι απλα τρελλα εχω παθει ενα γενικοτερο λαλα σε συνδιασμο με τον κουκουβαγισμο ε καταλαβαινεις,ανιατη περιπτωση!!!!!!!

πραγματικα μεσα απο τα βαθυ της ψυχης μου ευχομαι ολες οι μανουλες να ζουμε μονο τετοιες στιγμες,υπεροχες με τα παιδακια μς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Marchalina, anna ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Εχτες εκανα παλι χοριακή, ολα μια χαρά. Τωρα περιμένω τον υπέρηχο.Μαλλον Σάββατο ή Τρίτη.

Θα ερθει πιστεύω και εγώ η ώρα που θα σας ρωτάω χιλιες δυο συμβουλές για το/τα μωρακι/κια? μου. Ειμαι σίγουρη. Αυτό το forum είναι γουρλίδικο.

Παρόλα αυτά εχτές με είχε πιάσει άγχος και φόβος για το αν θα πανε όλα καλά σε αυτήν την εγκυμοσύνη. Εσείς τα ξέρετε. Δυστυχώς, επειδή ειμαι από εξωσωματική και εμεινα δύσκολα έγκυος πάλι, έχει πιάσει και τους γονείς μου και τα πεθερικά μου μια προστατευτικότητα υπερβολική. Δεν έχουν άδικο βέβαια, το λέω. Και εγώ θέλω να προσέχω το παραμικρό. Αλλά δεν πρέπει να φτάνουμε και στα άκρα.

Την Κυριακή ήρθαν οι κουμπάροι μας με τα 2 παιδάκια τους απο το μεσημέρι. Ενα φουρνιστό έκανα, και τίποτα άλλο. Ο αντρούλης μου να ναι καλά, τα έκανε όλα. Σαλάτες, στρωσιμο τραπεζιού,μαζεμα,πλύσιμο. Μετά φωναξαμε για καφεδάκι και άλλα 2 ζευγάρια φίλους μας. Ολοι με παιδάκια.

Εεε, με κατσάδιασε η μανούλα μου για το φαγητό και για το αν κουράστηκα (ενταξει της το εξηγησα αυτό) και ακουσα και τον εξαπσαλμο από την πεθερούλα μου για τα παιδάκια και τον πολύ κόσμο. Η αλήθεια ειναι ότι δεν φίλησα κανέναν. Εκτός από την βαφτιστήρα μου που δεν άντεξα. Αλλά δεν νομίζω ρε παιδιά ότι μονο και μόνο το ότι βρίσκονταν τοσος κόσμος σπίτι μου θα κολλήσω τυχόν ίωση από τον αέρα (κανείς δεν ήταν άρρωστος εννοείται).

Εεε ρε τι τραβάω έγκυος γυναίκα!!

Σας φιλώ γλυκά, καλημέρα.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Marchalina, anna ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Εχτες εκανα παλι χοριακή, ολα μια χαρά. Τωρα περιμένω τον υπέρηχο.Μαλλον Σάββατο ή Τρίτη.

Θα ερθει πιστεύω και εγώ η ώρα που θα σας ρωτάω χιλιες δυο συμβουλές για το/τα μωρακι/κια? μου. Ειμαι σίγουρη. Αυτό το forum είναι γουρλίδικο.

Παρόλα αυτά εχτές με είχε πιάσει άγχος και φόβος για το αν θα πανε όλα καλά σε αυτήν την εγκυμοσύνη. Εσείς τα ξέρετε. Δυστυχώς, επειδή ειμαι από εξωσωματική και εμεινα δύσκολα έγκυος πάλι, έχει πιάσει και τους γονείς μου και τα πεθερικά μου μια προστατευτικότητα υπερβολική. Δεν έχουν άδικο βέβαια, το λέω. Και εγώ θέλω να προσέχω το παραμικρό. Αλλά δεν πρέπει να φτάνουμε και στα άκρα.

Την Κυριακή ήρθαν οι κουμπάροι μας με τα 2 παιδάκια τους απο το μεσημέρι. Ενα φουρνιστό έκανα, και τίποτα άλλο. Ο αντρούλης μου να ναι καλά, τα έκανε όλα. Σαλάτες, στρωσιμο τραπεζιού,μαζεμα,πλύσιμο. Μετά φωναξαμε για καφεδάκι και άλλα 2 ζευγάρια φίλους μας. Ολοι με παιδάκια.

Εεε, με κατσάδιασε η μανούλα μου για το φαγητό και για το αν κουράστηκα (ενταξει της το εξηγησα αυτό) και ακουσα και τον εξαπσαλμο από την πεθερούλα μου για τα παιδάκια και τον πολύ κόσμο. Η αλήθεια ειναι ότι δεν φίλησα κανέναν. Εκτός από την βαφτιστήρα μου που δεν άντεξα. Αλλά δεν νομίζω ρε παιδιά ότι μονο και μόνο το ότι βρίσκονταν τοσος κόσμος σπίτι μου θα κολλήσω τυχόν ίωση από τον αέρα (κανείς δεν ήταν άρρωστος εννοείται).

Εεε ρε τι τραβάω έγκυος γυναίκα!!

Σας φιλώ γλυκά, καλημέρα.

 

 

Efoulito μου πόσο μα πόσο χάρηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:DΜπράβο κοριτσάκι μου, μπράβο!!!

Οπλίσου με ψυχραιμία, όλες μας λίγο πολύ μέσα στο φόβο περάσαμε την εγκυμοσύνη αλλά να δεις, όλα θα είναι παραπάνω από τέλεια αυτή τη φορά;) Αλήθεια! Ό,τι θες να μας το λες. Εγώ, όταν με έπιαναν οι φοβίες μου, εδώ έγραφα και πάλι;)

Να ξεκουράζεσαι όταν το νιώθεις εσύ, δεν πειράζει, για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου γίνε λίγο "τεμπέλα" αυτή τη φορά! Αν πάλι νιώθεις ψυχολογικά μια χαρά, κάνε όλα όσα επιτρέπει μια εγκυμοσύνη! Εγώ μέχρι τον 6ο μήνα δούλευα, για να καταλάβεις, γιατί έτσι ξεχνιόμουν από το άγχος:lol:

Εύχομαι η Φύση να σου δώσει το καλύτερο, χωρίς διλλήματα!

Πολλά πολλά φιλάκια και να θυμάσαι, όπως λέει και το τραγουδάκι της αγαπημένης μου ηρωίδας (στη φωτό σου ;) ) "κοίτα τα αστέρια εκεί ψηλά, το αύριο θα έρθει πάλι, πετώ από χαρά, δικός σου ο κόσμος όλος"!

Link to comment
Share on other sites

Προβατάκι γειά σου.

Να σαι καλά. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Αυτό κάνω τώρα, τεμπελιάζω. Μονο κάνα εύκολο μαγείρεμα κάνω και αυτό σε συνεργασία με τον αντρούλη μου (σηκώνει τις κατσαρόλες!!). Αντε και καμμιά φανέλα ή ξεσκόνισμα. Καλά είναι δεν λέω. Να κλείσω τον 3ο τουλάχιστον.

 

Τι ωραίο που μου έγραψες το τραγουδάκι. Σε ευχαριστώ. Τώρα που το λές λέω να αφήσω τα Τούρκικα και να ξαναδώ την Candy, σίγουρα θα βοηθήσει, έχω να το δώ και χρόνια.

Αντε και να ρθει η ώρα που θα την βλέπω παρέα με το παιδάκι μου.

Φιλάκια.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αααχ Προβατάκι μου, την πάθαμε και μεις. Δυστυχώς εχουμε 3 εμβρυακια. Καναμε σήμερα υπέρηχο και ειναι μια χαρά και τα 3, ακούσαμε και καρδούλες.

 

Τώρα ο Θεός βοηθός. Δυστυχώς πάμε για μείωση. Στην αυχενική μου είπε ο γιατρός ωστε να δουνε για το down. Και απο ότι μου είπε γίνεται επιτόπου στο ιατρείο με παρακέντηση.

 

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Μονο να έχω πίστη. Εχω στεναχωρηθεί λίγο πιο πολύ και γιατί ενώ το φοβόμουν και το απέφευγα ως τώρα, αυτή την φορά συμφώνησα να βάλουμε 3. Κακώς, γιατί ειχαμε πολύ καλές προδιαγραφές. Καπου το φοβόμουν.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αααχ Προβατάκι μου, την πάθαμε και μεις. Δυστυχώς εχουμε 3 εμβρυακια. Καναμε σήμερα υπέρηχο και ειναι μια χαρά και τα 3, ακούσαμε και καρδούλες.

 

Τώρα ο Θεός βοηθός. Δυστυχώς πάμε για μείωση. Στην αυχενική μου είπε ο γιατρός ωστε να δουνε για το down. Και απο ότι μου είπε γίνεται επιτόπου στο ιατρείο με παρακέντηση.

 

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Μονο να έχω πίστη. Εχω στεναχωρηθεί λίγο πιο πολύ και γιατί ενώ το φοβόμουν και το απέφευγα ως τώρα, αυτή την φορά συμφώνησα να βάλουμε 3. Κακώς, γιατί ειχαμε πολύ καλές προδιαγραφές. Καπου το φοβόμουν.

 

Γλυκιά μου Efoulito, σφίχτηκε η καρδιά μου μόλις διάβασα το μήνυμά σου. Μάζεψε όση δύναμη έχεις, το να είσαι μανούλα θέλει κουράγιο, μερικές μανούλες αρχίζουμε να πρέπει να το δείξουμε πριν γεννηθούν τα μωράκια μας;) Όλα μα όλα θα πάνε καλά! Βγάλε από το μυαλό σου τη δική μου ιστορία, όλα θα είναι μια χαρά!

Από ό,τι κατάλαβα, έχετε αποφασίσει ότι θα προχωρήσετε με μείωση. Αν ναι, πρέπει να προσπαθήσεις, αφού γίνει, να το αφήσεις πίσω σου. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, μάζεψε δύναμη. Να σκέφτεσαι ότι το κάνεις γιατί έτσι θεωρείς ότι κάνεις το καλύτερο, οδηγίες των γιατρών ακολουθείς για να πετύχεις αυτό που θες, το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου, ένα παιδί, οδηγίες των γιατρών ακολουθείς και για τη μείωση.

Σε νιώθω απόλυτα, ό,τι θες μπορείς να μου στείλεις πμ

Είμαι σίγουρη ότι αυτή τη φορά όλα θα σου πάνε καλά!

Επίσης, (πόσο σκληρό και "αφύσικο" αυτό που σου λέω τώρα) αλλά ίσως κάποιο από αυτά δεν προχωρήσει μέχρι την αυχενική! Εύχομαι η φύση να κάνει μόνη της την επιλογή της και να μην περάσεις από ψυχοφθόρες διαδικασίες!

Σε φιλώ Εφάκι και περιμένω πμ για ό,τι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη efoulito, σου ευχομαι μεσα από την καρδια μου να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!να σας πανε ολα καλα!!!

εχω περασει απο το σταδιο της μειωσης και σε καταλαβαινω απολυτα.

το μονο που θα σε συμβουλευσω ειναι να το σκεφτειτε πολυ καλα το θεμα της μειωσης, γιατι δεν ειναι ευκολο πραγμα.

να συζητησετε με τον γιατρο σας τα ποσοστα επιτυχιας ή αποτυχιας,

επισης για το θεμα της μολυνσης- οπως και το ενδεχομενο και να μην προβειτε σε μια τετοια ενεργεια.

σκεφτειτε τα ολα πολυ καλα και συζητηστε τα.καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολη και αγχωδεις κατασταση ,αλλα συγχρονως πρεπει να αποφασισετε.

 

σου ευχομαι να πανε ολα καλα οτι και να αποφασισετε.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου Efoulito, σφίχτηκε η καρδιά μου μόλις διάβασα το μήνυμά σου. Μάζεψε όση δύναμη έχεις, το να είσαι μανούλα θέλει κουράγιο, μερικές μανούλες αρχίζουμε να πρέπει να το δείξουμε πριν γεννηθούν τα μωράκια μας;) Όλα μα όλα θα πάνε καλά! Βγάλε από το μυαλό σου τη δική μου ιστορία, όλα θα είναι μια χαρά!

Από ό,τι κατάλαβα, έχετε αποφασίσει ότι θα προχωρήσετε με μείωση. Αν ναι, πρέπει να προσπαθήσεις, αφού γίνει, να το αφήσεις πίσω σου. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, μάζεψε δύναμη. Να σκέφτεσαι ότι το κάνεις γιατί έτσι θεωρείς ότι κάνεις το καλύτερο, οδηγίες των γιατρών ακολουθείς για να πετύχεις αυτό που θες, το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου, ένα παιδί, οδηγίες των γιατρών ακολουθείς και για τη μείωση.

Σε νιώθω απόλυτα, ό,τι θες μπορείς να μου στείλεις πμ

Είμαι σίγουρη ότι αυτή τη φορά όλα θα σου πάνε καλά!

Επίσης, (πόσο σκληρό και "αφύσικο" αυτό που σου λέω τώρα) αλλά ίσως κάποιο από αυτά δεν προχωρήσει μέχρι την αυχενική! Εύχομαι η φύση να κάνει μόνη της την επιλογή της και να μην περάσεις από ψυχοφθόρες διαδικασίες!

Σε φιλώ Εφάκι και περιμένω πμ για ό,τι χρειαστείς.

 

Προβατάκι, καθόλου σκληρό και αφύσικο αυτό που λες, και εγω το ίδιο ελπίζω. Ξέρεις κάτι? Ισως εμείς που εχουμε κάνει τόσες εξωσωματικές και ουσιαστικά έχουμε χάσει τόσα "εμβρυάκια" εστω και στο πιο αρχικό στάδιο , το βλέπουμε διαφορετικά. Εγω τουλαχιστον ναι. Αν πρεπει να λυπηθω για αυτο το εμβρυάκι τότε θα επρεπε να ειχα τρελαθει με τόσες φορές που δεν προχωρήσανε τόσα γονιμοποιημένα ωάρια.

Μήπως και η φύση δεν μου στέρησε ενα εμβρυο 16 εβδ.?

Θελω να κάνω ότι ειναι δυνατόν ωστε να μπορέσω να γεννήσω 2 υγιή μωράκια. Θεωρώ, από αυτά που διαβασα, ότι μια τριδυμη εγκυμοσύνη είναι πολυ επικίνδυνη, και σαν εγκυμοσύνη αλλά και στο αν θα γεννηθούν υγιή τα μωρά. Σίγουρα θα γεννηθούν πιο πρόωρα και απο τη δίδυμη κύηση.

Μπορει να ακουμε τριδυμες επιτυχείς κυήσεις, αλλά αυτές που δεν ειχαν καλό τέλος, και ειμαι σίγουρη οτι ειναι πολλές, δεν τις μαθαίνουμε.

Την Τετάρτη εχω υπέρηχο ώστε να μιλήσω με τον γιατρό μου και να δουμε και πως πάμε, γιατί το προηγούμενο Σάββατο είχα αίμα και απο τοτε εχω λίγα μαύρα, οποτε ποιος ξέρει?

Παντως μην ανησυχείς, δεν σκεφτομαι την δική σου ιστορία. Ηδη εχω μιλησει με αρκετες κοπελες που εκαναν και ειναι μια χαρά. Οτι ειναι να γίνει, ας γίνει.

Παντως ειμαι ολο ξεκούραση, σήμερα θα πηγαιναμε με τον αντρα μου στο Avenue να παρω κανα ρουχαλακι απο το H&M, και γυρισαμε μολις ξεκινήσαμε γιατί ειχα μια ενοχληση χαμηλά. Τωρα τελικά τίποτα. Φοβαμαι και την σκιά μου.

 

Προβατάκι πολλά φιλάκια και στον μπεμπούκο σου και σ'ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη efoulito, σου ευχομαι μεσα από την καρδια μου να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!να σας πανε ολα καλα!!!

εχω περασει απο το σταδιο της μειωσης και σε καταλαβαινω απολυτα.

το μονο που θα σε συμβουλευσω ειναι να το σκεφτειτε πολυ καλα το θεμα της μειωσης, γιατι δεν ειναι ευκολο πραγμα.

να συζητησετε με τον γιατρο σας τα ποσοστα επιτυχιας ή αποτυχιας,

επισης για το θεμα της μολυνσης- οπως και το ενδεχομενο και να μην προβειτε σε μια τετοια ενεργεια.

σκεφτειτε τα ολα πολυ καλα και συζητηστε τα.καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολη και αγχωδεις κατασταση ,αλλα συγχρονως πρεπει να αποφασισετε.

 

σου ευχομαι να πανε ολα καλα οτι και να αποφασισετε.

 

Σ'ευχαριστώ anastasia. Θα τα συζητήσω μαζί του όλα αυτά αν και δεν νομίζω οτι μπορεί κανείς να βασιστεί στα ποσοστά της κάθε περίπτωσης.

Αν εννοείς ότι δεν είναι εύκολο πράγμα από ψυχολογική άποψη, δεν με πειράζει τόσο. Εξήγησα και παραπάνω. Καποιοι θα με θεωρήσουν ψυχρή αλλά έτσι είμαι. Ξέρεις? Εαν ειχα βάλει 2 και όχι 3, κάποιο απο αυτά αυτή την ώρα θα ήταν στην καταψυξη μαζί με τα άλλα 2 που έχω. Θα ειχα τότε δίδυμα, και εαν ολα πηγαιναν καλά και γεννούσα, κάποια στιγμή αυτά τα κατεψυγμένα θα καταστραφούν. Δεν είναι το ίδιο πράγμα?

Αλίμονο, υπαρχει γύρω μας τόση δυστυχία και ακούμε για τοσους θανάτους γνωστών από αρρώστιες ή ατυχηματα, νέων ή πιο μεγάλων, που λυπάμαι εαν δεν στεναχωριεμαι τόσο για ένα αγέννητο έμβρυο.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προβατάκι, καθόλου σκληρό και αφύσικο αυτό που λες, και εγω το ίδιο ελπίζω. Ξέρεις κάτι? Ισως εμείς που εχουμε κάνει τόσες εξωσωματικές και ουσιαστικά έχουμε χάσει τόσα "εμβρυάκια" εστω και στο πιο αρχικό στάδιο , το βλέπουμε διαφορετικά. Εγω τουλαχιστον ναι. Αν πρεπει να λυπηθω για αυτο το εμβρυάκι τότε θα επρεπε να ειχα τρελαθει με τόσες φορές που δεν προχωρήσανε τόσα γονιμοποιημένα ωάρια.

Μήπως και η φύση δεν μου στέρησε ενα εμβρυο 16 εβδ.?

Θελω να κάνω ότι ειναι δυνατόν ωστε να μπορέσω να γεννήσω 2 υγιή μωράκια. Θεωρώ, από αυτά που διαβασα, ότι μια τριδυμη εγκυμοσύνη είναι πολυ επικίνδυνη, και σαν εγκυμοσύνη αλλά και στο αν θα γεννηθούν υγιή τα μωρά. Σίγουρα θα γεννηθούν πιο πρόωρα και απο τη δίδυμη κύηση.

Μπορει να ακουμε τριδυμες επιτυχείς κυήσεις, αλλά αυτές που δεν ειχαν καλό τέλος, και ειμαι σίγουρη οτι ειναι πολλές, δεν τις μαθαίνουμε.

Την Τετάρτη εχω υπέρηχο ώστε να μιλήσω με τον γιατρό μου και να δουμε και πως πάμε, γιατί το προηγούμενο Σάββατο είχα αίμα και απο τοτε εχω λίγα μαύρα, οποτε ποιος ξέρει?

Παντως μην ανησυχείς, δεν σκεφτομαι την δική σου ιστορία. Ηδη εχω μιλησει με αρκετες κοπελες που εκαναν και ειναι μια χαρά. Οτι ειναι να γίνει, ας γίνει.

Παντως ειμαι ολο ξεκούραση, σήμερα θα πηγαιναμε με τον αντρα μου στο Avenue να παρω κανα ρουχαλακι απο το H&M, και γυρισαμε μολις ξεκινήσαμε γιατί ειχα μια ενοχληση χαμηλά. Τωρα τελικά τίποτα. Φοβαμαι και την σκιά μου.

 

Προβατάκι πολλά φιλάκια και στον μπεμπούκο σου και σ'ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις.

 

Εφάκι χαίρομαι που σε ακούω έτσι! Καταλαβαίνω πώς το λες, έχεις χάσει μωράκι στις 16 βδ οπότε θα κάνεις τα πάντα για να γεννήσεις υγιή μωρά κι έχεις δίκαιο γιατί αυτό είναι και το ζητούμενο. Η υγεία. Το έλεγα και πριν γεννήσω αλλά τώρα, που έχω το μωρό, το λέω χίλιες φορές παραπάνω: η υγεία του μωρού είναι το πιο σημαντικό από όλα.

Αυτό που λες για τις τρίδυμες κυήσεις μου το είχε πει και ο γιατρός μου τότε... Του είχα φέρει μάλιστα παράδειγμα μιας που είχε κάνει 8δυμα (νομίζω) και είχε γελάσει (πικρά). Μου είπε ότι καταρχήν δεν ξέρουμε πόσο καλά είναι αυτά τα μωράκια, δεύτερον στην Αμερική οι εντατικές είναι καλύτερες (δυστυχώς αλήθεια) και τρίτον, ό,τι από αυτά ακούμε είναι η εξαίρεση. Δυστυχώς, μου είχε πει, οι περιπτώσεις που δεν πάνε καλά είναι περισσότερες.

Πάντως, στο ξαναλέω κι εγώ για να πάρεις κι άλλο θάρρος, στον κύκλο μου έχω άλλα δύο ζευγάρια που έκαναν μείωση και όλα πήγαν μια χαρά. Ελπίζω να μην ακούγομαι αναίσθητη γιατί εγώ τουλάχιστον, δεν κατάφερα να μείνω ανεπηρέαστη ψυχολογικά από τη μείωση. Μου στοίχισε περισσότερο από ό,τι περίμενα, πολλές φορές το σκέφτομαι ακόμα. Όμως, όσο κι αν στενοχωρήθηκα, το έχω πει ξανά, προέχει να γεννηθούν ΥΓΙΗ μωρά και αν αυτό ήταν απαραίτητο για να γεννήσω υγιή μωράκια, αυτό θα έκανα. Βέβαια σε μένα δεν πήγαν καλά τα πράγματα... Σε σένα θα πάνε όλα μια χαρά;)

(Άσχετο με τη συζήτηση τώρα, αλλά το καλύτερο θα ήταν να μην φτάναμε στο σημείο να χρειαζόμαστε μείωση. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και καθόλου απλό στη συζήτηση...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...