Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ


Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Κορίτσια μου χαθήκατε όντως. Δεν γράψατε τόσο καιρό αλλά το καταλαβαίνω. Που να προλάβετε. Εγώ που θα χω και τα δύο, θα χαθώ τελείως, χι-χι!!!

 

Ειμαι 28 εβδομάδων!!! Τα νέα μου: Ολα καλά με τα νινάκια, η μπεμπα κάτω στριμωγμένη ο μπέμπης πάνω βασιλιάς!!! Κλοτσαει, κουνιεται, φουσκώνει η κοιλια ποτε από δω ποτε απο κει. Η μπεμπούλα μονο καποιες κλοτσίτσες νιώθω και φτερουγίσματα όταν ξαπλωνω κυρίως και τρελαινομαι. Ομως, παιρνει την εκδικησή της απο τον αδερφουλη της γιατι ειναι 100 γρ. βαρύτερη, χε-χε. Τρώει περισσότερο φαίνεται.

Εκανα το 1ο doppler προχθες και θα ξανακανω στις 32 εβδ. λόγω διδύμων. Ολα καλά.

 

Το μόνο αγχος μας ειναι ότι 1 μηνα πριν είδε ο γιατρος ότι ο τράχηλος είναι κοντός και μου ειπε να ξεκουραζομαι μετα την δουλεια. Μετά 2 εβδ.με ξαναειδε και ειχε κοντυνει και άλλο και μαλιστα σπρωχνει και το ραμμα της περιδεσης. Σταματας δουλεια μου ειπε και δεν κανεις δουλειες, ξεκούραση, οχι ξαπλα συνέχεια αλλά στο σπίτι.Παιρνω yutopar και Utrogestan και εκανα και 2 ενεσεις κορτιζονης για να ενισχυθούν τα πνευμονακια τους σε περιπτωση που γεννησω προωρα. Εγω δουλεψα αλλη μια εβδομαδα αναγκαστηκα και σταματησα από την προηγουμενη Δευτέρα. Με είδε μετα το Doppler προχθες Δευτέρα και ευτυχως ειναι σταθερη η κατασταση οποτε συνεχιζω τα ίδια. Δεν μου ειπε πληρη ξαπλα ευτυχως.

Αααχ, κορίτσια ελπίζω αλλά βασικά νιώθω ότι θα φτάσουμε τουλαχιστον τις 32 εβδ.και ισως και λιγο ακόμη.

 

Ρηλαξαρω συνέχεια, οι γονεις μου και τα πεθερικα μου ευτυχώς κανουν εδω τα πάντα και ο αντρουλης μου οσο μπορεί και εκεινος με την δουλεια. Το Σ/Κ βαψαμε το δωματιο, και βαλαμε τις συρταριερες. Εχουμε αρχισει να πλενουμε και ρουχαλακια που μου εχουν δώσει φίλες. Μενει να καταληξω σε κουνιες να της παρω και αυτές.

 

Βλεπω οτι θηλασατε και οι δυο. Θελω και εγω πολύ να τα καταφέρω και ας ειναι και δυο. Ελπιζω στο ΡΕΑ που θα γεννησω να με βοηθησουν. Δεν ξερω κατα ποσο θα γίνει που ειναι δύο. Παντως μαλλον στην αρχη ενα ενα θα τα θηλαζω. Θα ειναι κουραση τεραστια αλλα το θελω πολυ για το καλό τους. Το εχω παρει αποφαση οτι για 1 μηνα θα ειμαι ασταματητα θηλασμος, αλλαγη πανας και πλυσιμο. Το ΡΕΑ εχει συμβουλους θηλασμου, εχουν καθε μερα μια ωρα σεμιναριο και μπορω να παω απο τωρα μου ειπαν. Εχω ενημερωθει και απο το mitrikosthilasmos, πήγα και στο σεμιναριο.

 

Φιλακια πολλά, να χαιρεστε τα λιονταρακια σας. Θα τα ξαναπουμε.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!

Κορίτσια μου χαθήκατε όντως. Δεν γράψατε τόσο καιρό αλλά το καταλαβαίνω. Που να προλάβετε. Εγώ που θα χω και τα δύο, θα χαθώ τελείως, χι-χι!!!

 

Ειμαι 28 εβδομάδων!!! Τα νέα μου: Ολα καλά με τα νινάκια, η μπεμπα κάτω στριμωγμένη ο μπέμπης πάνω βασιλιάς!!! Κλοτσαει, κουνιεται, φουσκώνει η κοιλια ποτε από δω ποτε απο κει. Η μπεμπούλα μονο καποιες κλοτσίτσες νιώθω και φτερουγίσματα όταν ξαπλωνω κυρίως και τρελαινομαι. Ομως, παιρνει την εκδικησή της απο τον αδερφουλη της γιατι ειναι 100 γρ. βαρύτερη, χε-χε. Τρώει περισσότερο φαίνεται.

Εκανα το 1ο doppler προχθες και θα ξανακανω στις 32 εβδ. λόγω διδύμων. Ολα καλά.

 

Το μόνο αγχος μας ειναι ότι 1 μηνα πριν είδε ο γιατρος ότι ο τράχηλος είναι κοντός και μου ειπε να ξεκουραζομαι μετα την δουλεια. Μετά 2 εβδ.με ξαναειδε και ειχε κοντυνει και άλλο και μαλιστα σπρωχνει και το ραμμα της περιδεσης. Σταματας δουλεια μου ειπε και δεν κανεις δουλειες, ξεκούραση, οχι ξαπλα συνέχεια αλλά στο σπίτι.Παιρνω yutopar και Utrogestan και εκανα και 2 ενεσεις κορτιζονης για να ενισχυθούν τα πνευμονακια τους σε περιπτωση που γεννησω προωρα. Εγω δουλεψα αλλη μια εβδομαδα αναγκαστηκα και σταματησα από την προηγουμενη Δευτέρα. Με είδε μετα το Doppler προχθες Δευτέρα και ευτυχως ειναι σταθερη η κατασταση οποτε συνεχιζω τα ίδια. Δεν μου ειπε πληρη ξαπλα ευτυχως.

Αααχ, κορίτσια ελπίζω αλλά βασικά νιώθω ότι θα φτάσουμε τουλαχιστον τις 32 εβδ.και ισως και λιγο ακόμη.

 

Ρηλαξαρω συνέχεια, οι γονεις μου και τα πεθερικα μου ευτυχώς κανουν εδω τα πάντα και ο αντρουλης μου οσο μπορεί και εκεινος με την δουλεια. Το Σ/Κ βαψαμε το δωματιο, και βαλαμε τις συρταριερες. Εχουμε αρχισει να πλενουμε και ρουχαλακια που μου εχουν δώσει φίλες. Μενει να καταληξω σε κουνιες να της παρω και αυτές.

 

Βλεπω οτι θηλασατε και οι δυο. Θελω και εγω πολύ να τα καταφέρω και ας ειναι και δυο. Ελπιζω στο ΡΕΑ που θα γεννησω να με βοηθησουν. Δεν ξερω κατα ποσο θα γίνει που ειναι δύο. Παντως μαλλον στην αρχη ενα ενα θα τα θηλαζω. Θα ειναι κουραση τεραστια αλλα το θελω πολυ για το καλό τους. Το εχω παρει αποφαση οτι για 1 μηνα θα ειμαι ασταματητα θηλασμος, αλλαγη πανας και πλυσιμο. Το ΡΕΑ εχει συμβουλους θηλασμου, εχουν καθε μερα μια ωρα σεμιναριο και μπορω να παω απο τωρα μου ειπαν. Εχω ενημερωθει και απο το mitrikosthilasmos, πήγα και στο σεμιναριο.

 

Φιλακια πολλά, να χαιρεστε τα λιονταρακια σας. Θα τα ξαναπουμε.

 

 

Τί γλυκά γλυκά νέα Efoulito μας!!! Και τί ωραία, ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι!!! Να μην ανησυχεις, θα τις φτάσεις και θα τις ξεπεράσεις τις 32 εβδομάδες!!! Μόνο να κάτσεις ήσυχη, μην κάνεις τίποτα, όσο σπαστικό κι αν είναι. Δεν θέλω να σε..."τρομαξω" αλλά επειδή μετά το έχει το τρεξιματάκι του, απόλαυσέ το τώρα το αραλίκι μιας και είναι και εντολή γιατρού:lol: Όλα θα πάνε υπέροχα!

Και για το μετά, μην ανησυχείς, έτσι στο λέω, αν είσαι συνειδητοποιημένη ότι τις πρώτες 40-50 μέρες θα είναι "δύσκολα", δεν θα σου φανεί τίποτα. Δεν ξέρω οι άλλες κοπέλες τί έχουν να πουν πάνω σε αυτό, αλλά εγώ, επειδή είχαν συμβεί όλα αυτά που συνέβησαν πριν, όταν γέννησα ήμουν σε τετοια έκσταση που οι πρώτες 40 μέρες μου φάνηκαν ο παράδεισος! Το θεωρούσα (και το νιώθω ακόμα) μεγάλη ευτυχία που όλη μα όλη την ώρα ήμουν με το μωρό μου και το θήλαζα, το άλλαζα, το κοίμιζα, του τραγουδούσα κτλ. Στα λέω και συγκινούμαι που τα θυμάμαι,δεν ξεκόλλαγα από πάνω του:lol: Μου έλεγαν, πήγαινε ξεκουράσου θα τον αλλάξουμε / κοιμίσουμε εμείς και ούτε που τον άφηνα από την αγκαλιά μου! Ήμουν τόσο ευτυχισμένη που επιτέλους τον είχα που δεν ένιωθα καμία άλλη ανάγη πέρα από το να είμαι μαζί του! Μετά τις 40 μέρες μου βγήκε η κούραση:lol:

Θα είναι υπέροχα, θα το δεις, σε περιμένουν μαγικές στιγμές και μάλιστα εσένα εις διπλούν!

Πολλά πολλά γλυκά φιλάκια σε σένα και στην κοιλίτσα σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω οι άλλες κοπέλες τί έχουν να πουν πάνω σε αυτό, αλλά εγώ, επειδή είχαν συμβεί όλα αυτά που συνέβησαν πριν, όταν γέννησα ήμουν σε τετοια έκσταση που οι πρώτες 40 μέρες μου φάνηκαν ο παράδεισος! Το θεωρούσα (και το νιώθω ακόμα) μεγάλη ευτυχία που όλη μα όλη την ώρα ήμουν με το μωρό μου και το θήλαζα, το άλλαζα, το κοίμιζα, του τραγουδούσα κτλ. Στα λέω και συγκινούμαι που τα θυμάμαι,δεν ξεκόλλαγα από πάνω του:lol: Μου έλεγαν, πήγαινε ξεκουράσου θα τον αλλάξουμε / κοιμίσουμε εμείς και ούτε που τον άφηνα από την αγκαλιά μου! Ήμουν τόσο ευτυχισμένη που επιτέλους τον είχα που δεν ένιωθα καμία άλλη ανάγη πέρα από το να είμαι μαζί του! Μετά τις 40 μέρες μου βγήκε η κούραση:lol:

Θα είναι υπέροχα, θα το δεις, σε περιμένουν μαγικές στιγμές και μάλιστα εσένα εις διπλούν!

Πολλά πολλά γλυκά φιλάκια σε σένα και στην κοιλίτσα σου!

 

Αααχ, κοριτσάκι μου, ποσο δίκιο έχεις. Ετσι νομίζω θα νιώθω και εγώ. Τι ωραίες εικόνες μου μετεδωσες. Να σαι καλά σε ευχαριστώ.

Σημερα παραγγείλαμε επιτέλους τα κρεββατάκια τους και τα στρωματάκια τους σε πολύ καλή τιμή. Ειμαι πολύ χαρούμενη.

Φιλιά πολλά και καλό Πάσχα αν δεν μιλήσουμε.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

προβατακι...σου στελνω αγωνιστικους χαιρετισμους(δε ξερω,ετσι μου ρθε τωρα)

στο εχω πει πολλες φορες ποσο χαιρομαι για σενα...

 

υγ.τα δικα μου τελευταια νεα τα διαβασες?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους:lol::lol::lol: Χρόνια πολλά και για μας κορίτσια!:lol:

Efoulito με το καλό κι εσύ!

Νάνσυ μου, ανταποδίδω! Όχι δεν πρόλαβα να διαβάσω, θα τα δω το συντομότερο και ελπίζω να είναι καλά;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου, τι κάνετε? Τα μικρούλια σας? Ελπίζω να είστε καλά.

Ειπα να σας γράψω τα νέα μου. Ευτυχώς όλα καλά. Την Κυριακή συμπληρώνω 33 εβδ.μου φαίνεται απίστευτο. Αλλες 3 εβδομάδες να κρατήσουμε Θεούλη μου.

Στο Doppler την Δευτέρα όλα καλά. Τα μικρούλια ειναι 1930 και 1630. Και ο γιατρός μου που ειδε τον τράχηλο ευχαριστημένος, τον ειδε σταθερό άρα το δέσιμο κρατάει. Μου ειπε ότι σίγουρα κραταμε ως την 34η που θα με ξαναδει.

Κατα τ'αλλα, οι γιαγιάδες κάνουν τα πάντα (και οι παππούδες βέβαια), εχουμε ετοιμάσει πολλά πράγματα. Σήμερα μπηκε η κουρτινίτσα τους. Τα κρεββατάκια θα ερθουν την άλλη Παρασκευή.

Σκέφτομαι ότι σε 3 εβδ. το πολύ μπορεί να γεννήσω και δεν το πιστεύω. Μου φαίνεται εξωπραγματικό. Η ζωή μας πλέον θα αλλάξει 180 μοίρες. Ποσο τα περιμενω όμως. Ολο κουνιούνται (η μπέμπα λιγότερο) και ο μπέμπης κουνάει τα ποδαράκια-χεράκια-αγκώνες ποιος ξέρει τι, και όταν βλέπω αυτό το εξογκωματάκι τρελαίνομαι!!!

 

Φιλάκια!!

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδιαααααααααααααααα!!!!Εφφουλιτο μπραβοοοοοοοοοοο σου,με το καλο να ρθουν τα μωρακια σας!απο εδω κ περα ολα καλα θα πανε!!!!το πρωτο μου καλο σκαλαποτι ηταν οι 32 βδομαδες κ μετα οι 34 απο εκει κ μετα η γιατρος μου ελεγε αρχισε τις βολτες,στις 36 μου ειπε τωρα κ να χοροπηδας ουτε που με νοιαζει χιχιχι!!!!ειδικα σε διδυμα εισαι σε σουπερ εβδομαδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

επειδη το ζω με τα ξαδερφια μου σου λεω,κοιμησου οοοοοοοοοοοοσο μπορες,γινε φεεεεεεεεεεεεεεεεετα,μαζεψε ξεκουραση(αν κ πραγματικα δεν ξερω πως μπορει να συμβει αυτο χεχεχεχε) γιατι οταν ερθουν τα δυο θα ναι ολιγον ζορικα αλλα φυσικα μαγικα!μπορει εσεις οι διδυμανουλες να τα βλεπετε ολα στην αρχη αλλα κ αυτο να σου χαμογελουν επι 2 ειναι απιστευτο!τελικο συμπερασμα ολα τα κανετε επι δυο κ την κουραση αλλα κ ετην ευτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

εμεις κλεισαμε τους 11μηνες κ την κυριακη ανυπομονω να ζησουμε την βαπτιση του!!!μεσα σάυτον τον σχεδον 1χρονο που ζουμε με το θαυματακι μας εχουμε κανει ολους τους ποθους μας -ονειρα μας πραγματικοτητα!!!!

φιλια σε ολες!!!!!!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αννα,

ετσι είναι, διπλή κούραση, αλλά ευτυχώς θα υπάρχει βοηθεια στο σπίτι και πιστεύω ότι θα βρουμε καποιους ρυθμους. Ολα ειναι ενα αγνωστο, το περιμένουμε πως και πως.

Να σου ζήσει ο μπεμπούλης, άντε με το καλο να του δώσετε το ονοματάκι του.

Γραψε μας μετα την βάπτιση.

Φιλ

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Efoulito μου πολύ καλά!!! Θα ξεπεράσεις και τις 36 στο τέλος!:lol: Μην φοβάσαι τίποτα, μόνο ονειρέψου τα, σε λίγες βδομάδες θα τα ζεις!:lol:

Αννούλα με το καλό η βάφτιση! Εμείς τον βαφτίσαμε πριν 2 βδομάδες, 10 μηνών. Σπάραξε στο κλάμα κι αυτός κι εγώ:oops::oops::oops: Μιλάμε ότι δεν περίμενα να κλάψει έτσι. Και παρόλο που αγαπάει τη νονά του, δεν ξέρω τί τον έπιασε, έκλαιγε με αναφιλιτά και φώναζε μαμά μαμά:(

Έκανα 3 μέρες να ξεπεράσω το κλάμα του:oops:. Ξέρω, ξέρω, είμαι φοβερά υπερβολική, εκείνος το ξέχασε με το που βγήκε από την εκκλησία φυσικά:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Προβατακι. Ελπιζω να εισαι καλά και η Αννουλα και τα αλλα κοριτσια.

Ναι γεννησα με καισαρική την Δευτέρα. Βγηκα μονο με την μικρή την Παρασκευή. Ο μπεμπακος μας ηταν 3 μερες θερμοκοιτιδα λογω κιλών μονο, γεννηθηκε 2000 γρ. και η μπεμπα 2450 γρ. Εκεινη εκατσε λιγες ωρες στην θερμο. και μετα απλη παρακολουθηση. Μου την ανεβασαν Πεμπτη στο δωματιο μεσημερι. Την πηρα απο το μαιευτήριο με 2290 κιλά. Τωρα είναι 2350 γρ,, ο μπεμπινος ειναι και εκεινος τωρα απλη παρακολουθηση και μολις παει στα 2250 περιπου θα τον παρουμε. Μεσα στην εβδομάδα.

Ασχημο συναισθημα να βλεπεις το μωρακι σου στο κουτακι, γενικά στεναχωρήθηκα και εκλαψα αρκετα. Τωρα με την μπεμπα εδω μόνο είναι πιο ευκολο ναι μεν αλλά γενικά οι ορμονες και τα ψυχολογικα της μανούλας....

Γενικά ειναι ησυχη αλλά δυσκολο ολο αυτό με τον θηλασμο και το συμπληρωμα βεβαια, γιατί πρεπει να παρουν βαρος από την στιγμή που ειναι τοσο μικρουλικα. Οι αυστηροι κανονες υγιεινής του παιδιατρου με αγχωσαν, συνεχεια πλενω χερια, και μαστους με νερακι, και να μην της μιλαμε στο προσωπο ουτε και εμείς μας ειπε.

Και εχει και δικιο, κατι να κολλήσουν τα τσάκισε. Πηρα και εγω μασκουλα γιατί εχω ενα μικρό βηχαλακι, μαλλον από την κουραση λεει η μαμα μου, ίσως... Ολο αυτό με αγχωνει πολύ και ψυχολογικά ειμαι κάπως καποιες φορές.

Αυτα για την ωρα, θα τα πουμε. Φιλια πολλα σε όλες.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Efoulito να σου ζησουν κοριτσαρα μου!!!! Παντα με υγεια και τυχη!!

Μπηκα να σας πω και τα δικα μου σε αυτο το γουρλιδικο τοπικ..ειμαι εγκυος και διανυω την 14η εβδομαδα.!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα χα κορίτσια γίνεται όλο και καλύτερο το τόπικ!!!

 

Efoulito μου καταλαβαίνω ακριβώς πόσο στενοχωρήθηκες! Κι εμένα ο μικρούλης μου έμεινε θερμοκοιτίδα λίγες ωρίτσες μόνο και έκανα σαν παλαβή να τον βγάλουν (!!!:rolleyes:) για να τον έχω αγκαλιά! Είναι άσχημο να γυρνας σπίτι χωρίς το μωράκι αλλά να, πάει, πέρασε κι αυτό;)

 

Όσο για το άγχος με τα μικρόβια, μην το αφήσεις να σε καταβάλλει, έχεις περάσει πολύ χειρότερα για να σε ρίξει αυτό, έτσι;;;;) Άσε που τα μικρούλια είναι πιο δυνατά από ό,τι φοβόμαστε εμείς! Αν υπήρχε τόσο μεγάλος κίνδυνος δεν θα σε αφήνανε να τα έχεις σπίτι.

 

Θυμάσαι, είπαμε, οι πρώτες μέρες είναι λίγο δυσκολούτσικες, σιγά σιγά στρώνουν όλα, όλες περνάμε αυτό το δρόμο και -ξαναλέω- όσες περάσαμε χειρότερα, δεν μας τρομάζει και τόσο ή τουλάχιστον ξέρουμε οτι πάντα έρχονται και καλύτερα, ε; πάντως ό,τι θες, γράφε μας εδώ να τα λέμε και μην αγχώνεσαι, η χαρά της μητρότητας έρχεται σιγά σιγά, σε λίγους μήνες δεν φαντάζεσαι την λατρεία που θα νιώθεις;)

 

Marchalina μου πόσο χαίρομαι!!! Αναρωτιόμουν πού βρίσκεσαι! Συγχαρητήρια, με το καλό! Έμαθες φύλο; πώς είναι η εγκυμοσύνη όταν έχεις ήδη ένα παιδάκι;

Link to comment
Share on other sites

marchalina, με το καλό κορίτσι μου σου εύχομαι να αγκαλιάσεις και το 2ο παιδάκι σου υγιές.

 

Γεια σου προβατάκι. Ειμαι καλύτερα ψυχολογικά μπορώ να πω. Η κούραση βέβαια τρελή. Η νυστα από το ξενύχτι δεν περιγράφεται. Εχτες είχα περισσότερο, σημερα είμαι πιο καλά. Λες να μην είναι κάθε μέρα η ίδια νύστα? Ευτυχώς εχω και μια μαμα παντα εδώ γιατί με δύο μωρά κορίτσια δεν γίνεται. Συνηθως ξυπνανε μαζί οποτε καταλαβαίνετε.

 

Αλλά εχω τρελλαθεί με τα αγγελούδια μου. Τα λατρεύω ήδη. Στεναχωριεμαι απλά μερικές φορές για το αν θα ειμαστε καλοί γονείς και κατι τέτοια. Τα ορμονικά το ξέρω.

Φιλιά πολλά και οποτε μπορεσω θα τα ξαναπουμε.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης πανε ολα πολυ καλα..προσπαθω να κανω τα απαραιτητα στο σπιτι..δεν σηκωνω καθολου την μικρη ..η οποια μαζευει τα παιχνιδια της και γενικα εχει γινει πιο υπευθυνη ,ανεξαρτητη λογω της καταστασης...Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να την βγαλω εξω μονη μου..γιατι μπορει τωρα ολα να πηγαινουν πολυ καλα ..αλλα δεν παυω να ανηκω στην κατηγορια των επαπειλουμενων κυησεων...περιμενω την β επιπεδου ...για το φυλο δεν εχω καμια πληροφορια..απλα κατι μου λεει οτι κανω μονο κοριτσια χεχε;)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Efoulito μου,να σας ζησουν τα διδυμακια σας!!!!!!!!!!!!!!!

παντα υγεια και χαρα να εχουν!!!!!!!!!

 

Marchalina....με το καλο!!!!!!!!!!!!ολα καλα θα πανε!!!!!!!!!!

κι εγω κοριτσομανα :wink:

 

 

πολυ χαρηκα με τα νεα σας!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

marchalina, με το καλό κορίτσι μου σου εύχομαι να αγκαλιάσεις και το 2ο παιδάκι σου υγιές.

 

Γεια σου προβατάκι. Ειμαι καλύτερα ψυχολογικά μπορώ να πω. Η κούραση βέβαια τρελή. Η νυστα από το ξενύχτι δεν περιγράφεται. Εχτες είχα περισσότερο, σημερα είμαι πιο καλά. Λες να μην είναι κάθε μέρα η ίδια νύστα? Ευτυχώς εχω και μια μαμα παντα εδώ γιατί με δύο μωρά κορίτσια δεν γίνεται. Συνηθως ξυπνανε μαζί οποτε καταλαβαίνετε.

 

Αλλά εχω τρελλαθεί με τα αγγελούδια μου. Τα λατρεύω ήδη. Στεναχωριεμαι απλά μερικές φορές για το αν θα ειμαστε καλοί γονείς και κατι τέτοια. Τα ορμονικά το ξέρω.

Φιλιά πολλά και οποτε μπορεσω θα τα ξαναπουμε.

 

 

Χαίρομαι που νιώθεις πιο δυνατή! Από τη δική μου εμπειρία, ναι, δεν θα ειναι η ιδια η νύστα! Θα υπαρχουν και καλύτερες βραδιές (δεν θα τις έλεγα "καλές" ακόμα:lol:) αλλά το "καλύτερο" από χθες, σε αυτή τη φάση είναι μια χαρά! Θυμάμαι, πριν σαραντήσουμε, μια νύχτα ήμουν τόσο μα τόσο κομμάτια που άρχισε ο μικρούλης μου να ψιλογκρινιάζει κατά τις 04.00 και ενώ τον άκουγα (ηταν σε καλαθούνα δίπλα μου) δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου! Τελικά ξύπνησα έντρομη στις 05.00 (μια ώρα μετά!!!) με το άγχος ότι είχα αφήσει το μωρό να κλαίει! Ευτυχώς ο καλούλης μου μάλλον δεν έκλαψε και ξανακοιμήθηκε μόνος του αλλά μέχρι σήμερα το έχω τύψεις!:lol:

 

Πάντως, μόλις σαραντήσετε θα δεις διαφορά. Εγλω την μεγαλύτερη διαφορά την είδα στο τρίμηνο. Κάθε μέρα θα είναι και καλύτερη, θα το δεις! και κάθε μέρα θα τα λατρευεις αδιανότητα περισσότερο!

 

Marchalina μου είτε αγοράκι είτε κοριτσάκι, με το καλό και όλο υγεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Efoulito να σου ζησουν κοριτσαρα μου!!!! Παντα με υγεια και τυχη!!

Μπηκα να σας πω και τα δικα μου σε αυτο το γουρλιδικο τοπικ..ειμαι εγκυος και διανυω την 14η εβδομαδα.!

 

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ειχα καιρο να μπω κ επεσα στα ευχαριστα!συγχαρητηρια κοπελα μου με το καλο να αγκαλιασει το μωρακι σου,γερο κ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΟ!!!!!!!!!

 

 

Εφουλιτο να μην αγχωνεσαι καθολου,εγω γεννησα στις 38βδομαδες κ ο ομικρος μου γεννηθηκε ποντικακι 2340γρ θηλασα αποκλειστικα κ γρηγορα εγινε μεγαλο αγορι κ πολλα πολλα πιασηματα χιχιχιχι!!οσο για την προσοχη με τους κανονες υγιεινης κλπ ελεος εχω να πω με τους παιδιατρους...νταξει μια προσοχη στην αρχη βρε αδερφε θα την κανουμε,αλλα οχι σε υστερια.ποτε δεν χρησιοποιησα σεντονακια κλπ για να τον ακουμπαμε πανω μας ή σε αλλες αγκαλιες,επισης τον αφηνα απευθειας στο σεντονι μας κ το βασικο μεγαλωνει με ενα σκυλακι που σημαινει φουλ αντισωματα!ε λοιπον ποτε δεν αρρωστησε κ μια χαρα τουρμπο ειναι ο μικρος μας χιχιχι!!!

καλη δυναμη με τα δυο κ μην αγχωνεσαι!!!\\

προβατακι πολλα φιλια κ σε εσενα,ηθελα να γραψω κ αλλα αλλα ξυπνησε το αγορι μου!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Αννουλα μου. Ετσι οπως τα λες πρεπει να είναι. Ισως οι παιδιατροι τα λένε έτσι υπερβολικά ώστε να μας κάνουν να προσεχουμε όσο πρέπει.

Προβατακι, τι κάνετε? Ολα καλά?

Εμεις σήμερα είμαστε 37 ημερών και σαραντιζουμε το Σάββατο!! Μεγαλώσαμε αλλά εχουμε δρόμο. Φανταζομαι πως τώρα σιγα σιγά φτιάχνει το ανοσοποιητικό τους και μπορούμε να μην έχουμε και μεγάλη υστερία με την υγιεινή?

Θελω να πω, μας είπε ο γιατρός να σφουγγαριζουμε και να ξεσκονιζουμε το δωματιο που τα έχουμε κάθε μέρα (καλά, εμείς τα κάνουμε καθε 2 μερες), τώρα θα μπορούμε και 2 φορες την εβδομαδα φαντάζομαι. Δεν τον ρώτησα που μας είδε την Παρασκευή.

Παντως τα κιλάκια μας ήταν την Παρασκευή ήταν 3450 και 3300. Για την ώρα τρώνε ακόμα 90 ml, και κάποιες φορές δεν τους φτάνει και τρωνε άλλα 30. Μας ταλαιπωρει λίγο το να καταλαβουμε αν θελουν και άλλο. Συνηθως τους παιρνει ο ύπνος ενω τρωνε, και φτανουμε για να τελειωσουμε τα 90 ml τα 40-50 λεπτα. Μετα ησυχαζουν, τους βαζω στα καλαθακια η το ρηλαξ, και μετα ξυπνανε και γκρινιαζουνε ενω μπορεί να έχει περάσει μιση ώρα και τρωνε αλλα 30.

Εσένα Αννα που ήταν μικρουλης από κιλάκια σαν και εμας, ποτε αρχισε να τρωει 120 ml με την μία?

Και να ρωτησω κατι αλλο βρε κορίτσια. Τους επιανε εσας καμμια υστερία συγκεκριμενες ώρες? Γιατί εμάς τελευταία, μετα το μπανιο και το γεύμα των 2100 ή 2200 τους πιανει υστερία και δεν κοιμουνται και γκρινιαζουν. Κουνα κουνα και με πιπιλες, μετα απο κανα 2ωρο κοιμουνται.

Φιλιά πολλά, ειστε διακοπουλες?

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αννουλα μου. Ετσι οπως τα λες πρεπει να είναι. Ισως οι παιδιατροι τα λένε έτσι υπερβολικά ώστε να μας κάνουν να προσεχουμε όσο πρέπει.

Προβατακι, τι κάνετε? Ολα καλά?

Εμεις σήμερα είμαστε 37 ημερών και σαραντιζουμε το Σάββατο!! Μεγαλώσαμε αλλά εχουμε δρόμο. Φανταζομαι πως τώρα σιγα σιγά φτιάχνει το ανοσοποιητικό τους και μπορούμε να μην έχουμε και μεγάλη υστερία με την υγιεινή?

Θελω να πω, μας είπε ο γιατρός να σφουγγαριζουμε και να ξεσκονιζουμε το δωματιο που τα έχουμε κάθε μέρα (καλά, εμείς τα κάνουμε καθε 2 μερες), τώρα θα μπορούμε και 2 φορες την εβδομαδα φαντάζομαι. Δεν τον ρώτησα που μας είδε την Παρασκευή.

Παντως τα κιλάκια μας ήταν την Παρασκευή ήταν 3450 και 3300. Για την ώρα τρώνε ακόμα 90 ml, και κάποιες φορές δεν τους φτάνει και τρωνε άλλα 30. Μας ταλαιπωρει λίγο το να καταλαβουμε αν θελουν και άλλο. Συνηθως τους παιρνει ο ύπνος ενω τρωνε, και φτανουμε για να τελειωσουμε τα 90 ml τα 40-50 λεπτα. Μετα ησυχαζουν, τους βαζω στα καλαθακια η το ρηλαξ, και μετα ξυπνανε και γκρινιαζουνε ενω μπορεί να έχει περάσει μιση ώρα και τρωνε αλλα 30.

Εσένα Αννα που ήταν μικρουλης από κιλάκια σαν και εμας, ποτε αρχισε να τρωει 120 ml με την μία?

Και να ρωτησω κατι αλλο βρε κορίτσια. Τους επιανε εσας καμμια υστερία συγκεκριμενες ώρες? Γιατί εμάς τελευταία, μετα το μπανιο και το γεύμα των 2100 ή 2200 τους πιανει υστερία και δεν κοιμουνται και γκρινιαζουν. Κουνα κουνα και με πιπιλες, μετα απο κανα 2ωρο κοιμουνται.

Φιλιά πολλά, ειστε διακοπουλες?

 

 

Όλα καλά λοιπόν! Χαίρομαι πολύ!!! Για την υγειηνή, εμάς δεν μας είχαν δώσει τόσο λεπτομερείς οδηγίες απλώς η παιδίατρος ήθελε να μην τον παίρνει κανείς αγκαλιά πέρα από εμάς τους γονείς και τους παππούδες, μέχρι να σαραντήσει... Μετά απελευθερωθήκαμε εντελώς. Ούτε πάνες χρησιμοποιήσα για να τον ακουμπώ ούτε τίποτα... Δεν ξέρω όμως αν ισχύει το ίδιο και για εσάς που γεννήθηκαν με λίγα λιγότερα κιλά.

 

Μήπως ο εκνευρισμός που λες το βράδυ είναι κολικοι; όσο για το ότι δεν καταλαβαίνετε ακόμα αν έχουν φάει αρκετά, μην ανησυχείς, σε λίγο θα καταλαβαίνετε, είναι πολύ αρχή ακόμα! Εγώ είδα μεγάλη διαφορά στις 43 μέρες και μετά κάθε μέρα και καλύτερα. Ειδικά από 3 μηνών και μετά.

 

Χαίρομαι που απολαμβάνετε όμορφες στιγμές!!!

Φιλάκια σε όλες κορίτσια! Ο δικός μου άρχισε τα πρώτα του βηματάκια! Efoulito ο καιρός περνάει ποτάμι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...