Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα 5 εξετάσεις στο παπαγεωργίου πριν 2 εβδομάδες μου στοίχισαν περίπου 135?. Εκτός από αυτά όμως, τους τελευταίους 5 μήνες έχω δώσει περίπου και άλλα 250? σε ιδιωτικό εργαστήριο. Μαζί με τις επισκέψεις σε 3 διαφορετικούς γιατρούς που ο καθένας μου πρότεινε και κάτι ακόμα, όλη η ιστορία μέχρι στιγμής μου έχει βγει γύρω στο πεντακοσάρικο. Αν μέτρησα σωστά, έχω κάνει 16 εξετάσεις. Μόνο καρδιολιπίνες βγήκαν θετικές, δεν ξέρω αν ευθύνονται για τις αποβολές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειναι ακριβες οι εξετασεις θρομβοφιλιας, γι'αυτο στην αρχη δινουν να κανεις τους 3-4 βασικους δεικτες (leiden, mthfr). ολοι οι δεικτες ειναι παρα πολλοι. αν βρεθει κατι στους βασικους, σταματανε. αν δεν βρεθει, συνεχιζουν "το ψαξιμο".

 

οι καρδιολιπινες ευθυνονται και για τις αποβολες, και για υπογονιμοτητα. συνηθως τις κανουν μαζι με τις εξετασεις για αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και ολα καλα να μας πανε.

Λοιπον εγω ξερω οτι ολες οι εξετασεις ειναι καπου 12. Με σιγουρια δεν μπορω να σου πω αλλα απ οτι μου ειπε μια κοπελα σου λεω. Κοιτα στη ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ που ειχα ρωτησει μονο το αντιπυκτικο του Λυκου και μια αλλη που ζητησαν 120? Δευτερα θα δω τι θα μου πουνε απο το Παπαγεωργιου και θα σου πω.

Εσυ ποιες εξετασεις εκανες αν επιτρεπεται?

 

στην Βιοιατρική μου είπαν 140 για τις: ACA(GPL,MPL) B2 ΓΛΥΚΟΠΡΩΤΕΙΝΗ,ΑΤ ΙΙΙ, ΠΡΩΤΕΙΝΗ C ΠΡΩΤΕΙΝΗ S ΚΑΙ APC -R

 

Για το LA (αντιπυκτικό του λύκου, δεν μου είχαν πει τιμή γιατί δεν είχαν καταλάβει ποια ακριβώς εξέταση είναι.

 

Και οι επιπλέον που μου είπε είναι: ομοκυστεινη,χρονος προθρομβινης,αιμοπεταλια, ινωδογονο και d-dimers.

 

Και εγώ δεν τις έχω κάνει ακόμα, θα πάω πάλι αύριο να μου πούνε για όλες το τελικό ποσό, πόσο είναι. Και εσύ αυτές θα κάνεις?

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβες οι εξετασεις θρομβοφιλιας, γι'αυτο στην αρχη δινουν να κανεις τους 3-4 βασικους δεικτες (leiden, mthfr). ολοι οι δεικτες ειναι παρα πολλοι. αν βρεθει κατι στους βασικους, σταματανε. αν δεν βρεθει, συνεχιζουν "το ψαξιμο".

 

οι καρδιολιπινες ευθυνονται και για τις αποβολες, και για υπογονιμοτητα. συνηθως τις κανουν μαζι με τις εξετασεις για αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο.

 

Α ωραία, έπεται και συνέχεια δηλαδή! Τους βασικούς δείκτες που αναφέρεις, δεν τους έχω κάνει. Οι εξετάσεις που έκανα εγώ είναι: χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης, πρωτείνη C, πρωτεϊνη S, ποσοτική μέτρηση προθρομβίνης, ΑΤ ΙΙΙ, ομοκυστείνη, καρδιολιπίνες IgG και IgM, αντιπηκτικό λύκου, β2 γλυκοπρωτείνη IgG, IgM, και IgA, αντιπυρηνικά ΑΝΑ, APC, PCR, PAI-1 Ag. Και επανέλαβα πάλι τις καρδιολιπίνες που είχαν βγει θετικές την πρώτη φορά.

Τις 3 τελευταίες μου τις έδωσε ο αιματολόγος για να ολοκληρώσουμε είπε τον έλεγχο θρομβοφιλίας. Σε ένα μήνα που θα του πάω τα αποτελέσματα θα τον ρωτήσω και για τους δείκτες που αναφέρεις.

Δεν ξέρω έχω κουραστεί πολύ, τουλάχιστον ας φταίει κατί από αυτά να το αντιμετωπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο ελεγχεται με την εξεταση αντι-β2 (IgG, IgM), συνηθως μαζι με καρδιολιπινες, την οποια την εχεις κανει.

μην απελπιζεσαι, η αρχη ειναι δυσκολη. εισαι σε καλο δρομο.

 

για εξετασεις θρομβοφιλιας δες λιγο εδω

 

http://www.cumedicus.gr/ell/service/Check_up_%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1_%CE%BC%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82_%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1_Factor_V_Leiden_MHTFR_VR2_%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CE%B7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον τα νεα εχουν ως εξης:

Πήγα στο Παπαγεωργιου δινεις το ιστορικο σου. Εμενα μου ειπαν οτι επειδη εχω κανει ενα παιδι καποιες απο αυτες δεν θα τις κανω γιατι αν εχω δεν θα ειναι εκ γεννετης αλλα επικτητη. Μου εγραψε τις εξετασεις και μου ειπε να ρωτησω ποσο εχουν. Στο Παπαγεωργιου μου ειπαν 400? τελικα τις εκανα εξω με 300?. Ακομα δεν βγηκαν τα αποτελασματα. Οταν θα βγουν θα τις παω σε αιματολογο γιατι αυτη ηταν γυναικολογος.

Μου ειπε οτι δεν πιστευει οτι θα εχω προβλημα και οτι μαλλον ηταν τυχαιο γεγονος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεα εχουν ως εξης:

Πήγα στο Παπαγεωργιου δινεις το ιστορικο σου. Εμενα μου ειπαν οτι επειδη εχω κανει ενα παιδι καποιες απο αυτες δεν θα τις κανω γιατι αν εχω δεν θα ειναι εκ γεννετης αλλα επικτητη. Μου εγραψε τις εξετασεις και μου ειπε να ρωτησω ποσο εχουν. Στο Παπαγεωργιου μου ειπαν 400? τελικα τις εκανα εξω με 300?. Ακομα δεν βγηκαν τα αποτελασματα. Οταν θα βγουν θα τις παω σε αιματολογο γιατι αυτη ηταν γυναικολογος.

Μου ειπε οτι δεν πιστευει οτι θα εχω προβλημα και οτι μαλλον ηταν τυχαιο γεγονος.

 

Ποιες εξετάσεις σου έγραψαν να κάνεις xazomama2010? Σε ρωτάω γιατί είμαστε περίπου στην ίδια φάση. Κι εγώ έχω ένα παιδάκι, αλλά δυστυχώς δύο αποβολές στην προσπάθεια για το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις εχω μαζι μου αλλα απ' οτι θυμαμαι ηταν περιπου 11 δεικτες. Απο αυτους θυμαμαι το αντιπυκτικο του λυκου, το V-leiden, τις προτεινες C και S, το MTHR (ή καπως ετσι), ενα PTT και PT, χρονος θρομβοπλαστινης και προθρομβινη. Τιε υπολοιπες δεν τις θυμαμαι :confused: Οταν θα βγουν θα ξερω γιατι και το χαρτι το κρατησαν στο μικροβιολογικο. Εγω πηγα μηπως και στο νοσοκομειο μου βγουν φθυνοτερα αλλα τελικα ειναι πιο ακριβες.

Το παιδακι που εχει (καταρχην να το χερεσαι) ειναι αγορακι ή κοριτσακι?

Παντως οσες ακουσα πως μετα απο μια γεννα αντιμετοπισαν θεμα με θρομβοφιλια το πρωτο τους παιδακι ηταν αγορακι. Τυχαιο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αγοράκι έχω κι εγώ, σε ευχαριστώ πολύ, και εσύ να χαίρεσαι τον δικό σου. Δεν ξέρω βέβαια αν έχω θρομβοφιλία ή αν ήταν τυχαίες οι αποβολές, δεν έχει αποδειχθεί ακόμα κάτι. Πάντως έφτασα στο σημείο να ελπίζω να βγουν κάποιες εξετάσεις θετικές.

Link to comment
Share on other sites

Να τις κανεις τις εξετασεις.Οσες κοπελες ακουσα που μετα απο μιαεγκυμοσηνη ανακαλυψαν θρομβοφιλια ηχαν κανει αγορακι. Εμενα δεν βγήκαν ακομα τα αποτελεσματα αυτη τη βδομαδα θα βγουν και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας κοριτσια,

 

Εγω μολις σημερα πηρα τα αποτελέσματα της θρομβοφιλιας pcr-fv leiden ετεροζυγωτης...πραγμα που σημαινει πως εχω προδιαθεση:-( πιο συγκεκριμενα ο αιμματολογος μ ειπε πως σε περιπτωση εγκυμοσυνης θα χρειαστουν καθημερινες ενεσουλες ..αν καποια κοπελα τις κανει ηδη μπορει να μ πει ποσο περιπου κοστιζουν? επισης τις εξετασεις τις εκανα στο παπαγεωργιου κ κοστισαν 386 ευρώ εχω ασφ ικα μηπως γνωριζετε πρεπει να παω την αποδειξη στο ικα για να παρω πισω καποια χρηματα η εχουν αφαιρεθει αυτοματα ? Απ οτι καταλαβα ομως καποιες εξετασ δεν γραφονται οποτε το ικα δεν εχει σχεση....εχω μπερδευτει λιγακι η οποια διευκρίνηση δεκτη !

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγω πηγα στο Παπαγεωργιου τοσο μου ειπαν.Αυτες που γραφονταν στις αφαιρεσανε και αυτες που δεν γραφονται δεν θα παρεις τιποτα. Γνωστη μου εκανε αμνιοπαρακεντηση που κοστισε 400 ευρω και οταν πηγε τα χαρτια στο ικα της εδωσαν 7 ευρω και περιμενε και ποση ωρα στην ουρα. Παντως εξω εμενα μου εδωσαν καλυτερη τιμη (100 ευρω κατω).

Να σε ρωτησω κατι επειδη περιμενω κι εγω να παρω τα αποτελεσματα σε ποιον αιματολογο πήγες?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση ! Πηγα στο κ Παπαδακη Μανωλη ο γιατρος μ με εστειλε συγκεκριμενα σε αυτον ..φιλικος ανθρωπος και θυμαμαι πως οταν πηρα να κλεισω ραντεβου μαζι του ειχε τρεις μηνες μετα...απο καθαρη τυχη ομως τη στιγμη εκεινη εγινε μια ακυρωση κ ετσι εκανα την εξεταση την ιδια εβδομαδα...τα αποτελεσματα εκαναν 1 μηνα να βγουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κοριτσια,

 

Εγω μολις σημερα πηρα τα αποτελέσματα της θρομβοφιλιας pcr-fv leiden ετεροζυγωτης...πραγμα που σημαινει πως εχω προδιαθεση:-( πιο συγκεκριμενα ο αιμματολογος μ ειπε πως σε περιπτωση εγκυμοσυνης θα χρειαστουν καθημερινες ενεσουλες ..αν καποια κοπελα τις κανει ηδη μπορει να μ πει ποσο περιπου κοστιζουν? επισης τις εξετασεις τις εκανα στο παπαγεωργιου κ κοστισαν 386 ευρώ εχω ασφ ικα μηπως γνωριζετε πρεπει να παω την αποδειξη στο ικα για να παρω πισω καποια χρηματα η εχουν αφαιρεθει αυτοματα ? Απ οτι καταλαβα ομως καποιες εξετασ δεν γραφονται οποτε το ικα δεν εχει σχεση....εχω μπερδευτει λιγακι η οποια διευκρίνηση δεκτη !

 

εγω που έχω ΙΚΑ δεν πληρώνω τίποτα στο φαρμακείο :-)

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα εξω μου ειπαν δυο βδομαδες θα κανουν να βγουν. Τοσο πολυ αναμονη εχουν αυτοι οι αιματολογοι? Ξερετε τι επισκεψη παιρνουν?:confused:

 

ειναι γονιδιακες γι αυτο αργουν. εμενα εκαναν 2 μηνες σχεδον να βγουν. εξαρταται που τις κανεις βεβαια γιατι εγω τις ειχα κανει στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ και εχει πολυ κοσμο εκει. Αν τις ειχα κανει σε ιδιωτικο θα βγαινανε πιο γρηγορα.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα γύρω στο τρίμηνο ήταν η αναμονή για απογευματινό ραντεβού, αλλά λόγω ακύρωσης πήγα στον μήνα, επίσκεψη περίπου 50?. Δεν το συζητώ για τα πρωινά ραντεβού που είναι δωρεάν..

Πάντως για τις τελευταίες μου εξετάσεις το μετάνιωσα που δεν πήγα να πάρω τιμές και από έξω. Σίγουρα θα έβγαιναν και πιο γρήγορα, ενώ στο νοσοκομείο κάνουν περίπου ένα μήνα και η μία από αυτές που περιμένω, τρεις μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Danae2014 ευχαριστω για την απαντηση ..οποτε ειναι μηδενικο το κοστος . να ρωτησω εαν ειναι επιπονες? ? :eek:? ? Xazomama2010 δεν σου διευκρίνησα πως με τον γιατρο ειχα ραντεβου στο παπαγεωργιου κ οχι ιδιωτικα...οποτε δεν ξερω ποσο παει μια επισκεψη σε αιμματολογο....θυμαμαι ομως το σχολιο της τηλεφωνητριας πως ο γιατρος ειναι καπως περιζητητος εξου κ τα ραντεβου τρεις μηνες μετα...αυτο μ δωσε να καταλαβω πως ειτε ειναι λιγοι οι γιατροι σε αυτην την ειδικότητά οποτε γι αυτο τους κυνηγανε ολοι..ειτε ειναι καλος σαν γιατρος....εμενα οπως προείπα με εστειλε ο γυναικ μου οποτε σε αυτον θα πηγαινα ετσι κ αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!!! θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη ώστε να μην σας κουράσω! Στην 1η μου εγκυμοσύνη (και συγκεκριμένα στην 24η εβδομάδα) και ενώ είχα πάει για τον τυπικό μου έλεγχο ο γιατρος με ενημέρωσε πως το μωράκι μ δεν ζούσε πια...Έπειτα απο φυσιολογική γέννα στείλαμε το μωρό για βιοψία... εδω και μία εβδομάδα πήρα τα αποτελέσματα, τα οποία μεταξύ άλλων λένε πώς λόγω έμφρακτων υπέστη πλακουντιακή ανεπάρκεια και πως θα πρέπει να κάνω έλεγχο για θρομβοφιλία.. μπορεί κάποια από σας να με βοηθήσει για του πού είναι καλύτερα να απευθυνθώ ? σε κρατικό ή σε ιδιωτικό ? πόσο αργούν τα αποτελέσματα ? και κυρίως πόσο κοστίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Κατ αρχας να σου πω πως λυπαμαι πολυ κ εγω στην 19η βδομ εχασα το μωρακι μ και ξεκινησα μια σειρα εξετασεων μεταξυ αλλων κ για θρομβοφιλια. Ο γυναικ μου μου προτεινε να παω σε εναν γιατρο σε δημ νοσοκομειο ..οταν πηγα στον γιατρο μου ανεφερε το ποσο 386 ευρω και τον ρωτησα ευθεως αν τις κανω ιδιωτικα θα ειναι φθηνοτερες γιατι ειναι πολλα τα χρηματα...και μου απαντησε πως μπορει αν ψαξω να βρω φθηνότερη τιμη αλλα καλυτερα να τις κανω στο νοσοκ καθως θεωρει πως τα αποτελεσματα ειναι πιο αξιοπιστα.(δεν θελω να παρεξηγηθω για τον ιδιωτικο τομεα ισα ισα τις περισσότερες εξετάσεις μ ιδιωτικα τις εχω κανει)απλα μεταφερω τα λογια του γιατρου..τον καιρο εκεινο ήμουν πολυ ταλαιπωρημενη κ ηθελα να τελειωνω οποτε τις εκανα εκει χωρις να ψαξω κ τωρα εμαθα πως ναι ιδιωτικα κανουν εως 100 ?πιο κατω.αλλα εχει να κανει κ με το ποσες εξετασεις ειναι..απ οτι διαβαζω αλλες εχουν λιγοτ αλλες περισσότερες..οποτε μονο ρωτώντας συγκεκριμενα θα μαθεις σιγουρη τιμη..εμενα βγηκαν σε εναν μηνα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!!! θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη ώστε να μην σας κουράσω! Στην 1η μου εγκυμοσύνη (και συγκεκριμένα στην 24η εβδομάδα) και ενώ είχα πάει για τον τυπικό μου έλεγχο ο γιατρος με ενημέρωσε πως το μωράκι μ δεν ζούσε πια...Έπειτα απο φυσιολογική γέννα στείλαμε το μωρό για βιοψία... εδω και μία εβδομάδα πήρα τα αποτελέσματα, τα οποία μεταξύ άλλων λένε πώς λόγω έμφρακτων υπέστη πλακουντιακή ανεπάρκεια και πως θα πρέπει να κάνω έλεγχο για θρομβοφιλία.. μπορεί κάποια από σας να με βοηθήσει για του πού είναι καλύτερα να απευθυνθώ ? σε κρατικό ή σε ιδιωτικό ? πόσο αργούν τα αποτελέσματα ? και κυρίως πόσο κοστίζουν?

 

Κοίτα οσο αφορα ποιος θα σου γραψει τις εξετασεις αυτες. Υπευθυνος ειναι ή ο αιματολογος ή ο γυναικολογος. Εγω εκλεισα ραντεβου στο τμημα καθ εξιν αποβολων στο νοσοκομειο. Ηταν σχετικα συντομο ραντεβου 2 βδομαδες μονο αναμονη και δεν πληρωσα τιποτα. Μου εγραψε τις εξετασεις και πηγα να ρωτησω στο ταμειο ποσο κανουν και μου ειπαν περιπου 400? με τις ιδιες εξετασεις πηγα σε ιδιωτικο (δεν εννοω euromedica ή βιοιατρικη δεν τα εμπιστευομαι για τετοια) πηγα εκει που εκανα τον καρυοτυπο του εμβριου και μου ειπαν περιπου 300? δηλαδη 100? κατω και μου ειπαν τα αποτελεσματα θα τα παρω σε 2 βδομαδες. Στο νοσοκομειο αργουν κι ολας περιπου στο μηνα αναλογα τα περιστατικα.

Οταν θα σου γραψουν τις εξετασεις καλο ειναι να κανεις μια ερευνα αγορας σε εργαστηρια ομως που κανουν γονιδιακους ελεγχους (οπως καρυοτυπο ζευγους και εμβρυου κ.α)γιατι σε αυτα στελνουν και οι αλλοι ουτος ή αλλος. Εγω ειχα ρωτησει και στη Euromedica και μου ειπαν 500?.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξεχασα να σας πω οτι λυπαμαι πολυ για τις απώλειες σας. Εγω το εχασα πιο νωρις και παλι με πονεσε. Νιωθω παρα πολυ ασχημα οταν ακουω να χανονται παιδακια σε τοσο μεγαλες εβδομαδες. Ειμαι σιγουρη οτι αφου βρηκατε το προβλημα την επομενη φορα θα πανε σιγουρα ολα καλα αλλα δυστηχος εγω πιστευω οτι θα επρεπε να ανοικουν οι εξετασεις αυτες στον προγενετικο ελεγχο. Οι πιθανοτητες ειναι οι ιδιες με το να εχεις μεσογειακη αναιμία αλλα εκει αν θα γεννηθει το παιδι θα το πληρωνουν ενω εδω σου λεει δεν τους ενδιαφερει γιατι δεν θα γεννηθει το παιδι και θα ταλαιποριεσαι εσυ. Τελος παντων :evil: :evil: :evil: τι να πεις? Δεν μπορεις να βγαλεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Καταρχην να ευχηθω σε ολες σας συντομα με γερα μωρακια.

Ξερετε να μου πειτε αν οι εξετασεις θρομβοφιλιας γινονται εντος εγκυμοσύνης ή αν πρεπει να προηγούνται? εχω ιστορικο μικρου εμβρυου στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και τωρα στην δευτερη εχω το ιδιο προβλημα. καπου διαβασα οτι οι εξετασεις δεν ειναι σωστες οταν εισαι εγκυος. ξερετε αν ισχυει?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Καταρχην να ευχηθω σε ολες σας συντομα με γερα μωρακια.

Ξερετε να μου πειτε αν οι εξετασεις θρομβοφιλιας γινονται εντος εγκυμοσύνης ή αν πρεπει να προηγούνται? εχω ιστορικο μικρου εμβρυου στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και τωρα στην δευτερη εχω το ιδιο προβλημα. καπου διαβασα οτι οι εξετασεις δεν ειναι σωστες οταν εισαι εγκυος. ξερετε αν ισχυει?

 

ευχαριστω πολυ

 

Νομίζω ότι αλλοιώνονται τα αποτελέσματα εάν είσαι ήδη έγκυος. Η κολλητή μου όταν έμεινε έγκυος ζήτησε από το γιατρό να κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας γιατί είχε 1 αποβολή δύο μήνες πριν, αλλά της είπε ότι δεν γίνεται τώρα γιατί είναι ήδη έγκυος. Ρώτα βέβαια και τον γιατρό σου. Μην αγχώνεσαι, εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...