Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερευνα για e-shop


Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα,ανοίγω αυτό το θέμα γιατι θα ήθελα την πολιτιμη βοήθεια σας και γνώμες σας για το θέμα που θα αναλυσω παρακάτω.Έχω μια παιδική φίλη η οποία εδω και πολλά χρονια προσπαθει απεγνωσμένα να λύσει το εργασιακο και οικονομικό της θέμα.Έχει σπουδάσει ένα απο αυτά τα ωραία επαγγέλματα που στην Ελλάδα δεν μπορεις να βρείς δουλειά....ή αν θα βρεις θα είναι στο Δημόσιο.Τέλος πάντον η κοπέλα δουλευει όπου βρει...γραμματεας πωλήτρια και άλλα....θέλουν όμως με τον άντρα της να κάνουν ένα παιδάκι....μιας και τα χρόνια περνάνε και μιας και η εποχη ειναι δύσκολη και οι μισθοι δεν φτάνουν γιατι και ο άντρας της ειναι απο τους χαμηλομισθους....και όταν βρει καμια δευτερη δουλειά την κάνει....

σε λιγο καιρο το γραφειο που δουλευει θα κλεισει....και την έχει κυριευσει το αγχος....μιας και δεν έχει καμία απάντηση σε βιογραφικά που έχει στειλει....κάναμε μια κουβέντα λοιπόν και δική μου ιδέα ήταν να ανοιξει μια μικρη επιχειρηση αρχικα....και άν πάιε καλά να την δουλευει με τον άντρα της....οπότε ψάχνουμε πληροφορίες για το ειδος της επιχειρησης το οποιο θα είναι e-shop.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εσεις....τι θέλατε απο ένα e-shop....πχ καλή ποιότητα χαμιλή τιμή ή απλά χαμιλή τιμη ή οτιδήποτε άλλο....?

α....ξέχασα να πω πως πάλι απο δικη μου προτωβουλία της ειπα να ψάξει τα παιδικά ειδη όπως βρεφικά φορμακια εσωρουχα κάλτσες τέτοια....γιατι βλέπω απο το δικό μου παιδί πως οι ανάγκες ειναι αρκετές τα πρώτα χρονια σε τέτοια ηδη.....εσεις τι λέτε?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σαν βοήθεια θα καταθέσω την άποψη μου...αυτό που βλέπω σαν έλλειψη στα eshop ένα κατάστημα να πουλάει μόνο πάνες και μωρομάντηλα και παιδικές τροφές...ξέρω ότι πουλάνε τα souper και τα ξένα eshop αλλά κάτι από Ελλάδα με όλες τις Ελληνικές φίρμες νομίζω δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

σαν βοήθεια θα καταθέσω την άποψη μου...αυτό που βλέπω σαν έλλειψη στα eshop ένα κατάστημα να πουλάει μόνο πάνες και μωρομάντηλα και παιδικές τροφές...ξέρω ότι πουλάνε τα souper και τα ξένα eshop αλλά κάτι από Ελλάδα με όλες τις Ελληνικές φίρμες νομίζω δεν υπάρχει...

.

κοίτα σαν ιδέα ειναι καλο αλλά μάλλον δεν ειναι εφικτο να γίνει απο την άποψη πως η κοπέλα δεν ειναι επιχειρηματίας ήδη....για να γίνει αυτο πρεπει να πάρεις μεγαλη ποσότητα γιατι έτσι αγοράζεις πιο φθηνα....κατα την ταπεινη μου άποψη....επίσης ποιος θα μπει να πάρει μονο πάνες ή μωρομάντηλα ή παιδικές τροφές....αφου μπορείς πλέον απο μεγάλα σουπερ μάρκετ να κάνεις online αγορές....?

η κοπέλα δεν έχει κεφάλαιο και θα πρεπει να βρει ένα ειδος που θα το πουλήσει άμεσα....και όχι κάτι που μπορεις να το βρεις παντου....

αυτο το ειδος αναγκαστικά θα το πουλάει ακριβά...άσε που γιατι να πληρώσεις μεταφορικά για τις πάνες απο την στιγμή που θα πάς στο σουπερ?άρα άτοπο....ενω το ρουχο ηκάλτσα ειναι αλλιώς....πχ εγω που δεν έχω να αφησω την μικρη μου κάπου κατα καιρους ψωνιζω απο e-shop ελληνικά όμως μέχρι στιγμής γιατι δεν χρησιμοποιώ κάρτα....ψωνιζω με αντικαταβολή γιατι δεν προλαβαινω να πάω να της πάρω βρακάκια φανελάκια και άλλα...αν τυχει και ειμαι εξω και την κραταάει ο άντρας μου πάω σε μαγαζιά αλλιώς βολευομαι απο εκει...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το θέμα e-shop το έχουμε ψαξει και μείς και συγκεκριμένα για πανες γαλατα μωρού κλπ κλπ...

 

Εκτος του ότι πρέπει να παραγγείλεις τουλάχιστον container αλλιώς δεν σε συμφέρει, έχετε αναρωτηθεί γιατι ενώ υπάρχουν τόσα ελληνικά sites πουλάνε τα παραπάνω μωρουδιακά όλα σχεδόν τις ίδιες τιμές λιανικής με τα σουπέρ???

 

Ο λόγος είναι επειδή υπάρχει μεγάλο μονοπώλειο και παίζει χρήμα τρελό σε μιζες απο τους μεγάλους πωλητές-προμυθευτές, δεν αφήνουν να πουλήσει κανενας άλλος πάνες...και αν θελει να πουλήσει τελικά να πουλάει στις τιμές σχεδόν λιανικής....Επίσης αυτος είναι ο λόγος που έξω οι τιμές σε αυτα τα είδη είναι οι μισές απο Ελλάδα, καθαρό κέρδος (αισχροκέρδια και παράνομο μονοπώλειο).

 

Και μην σκεφτείτε ότι υπάρχουν δασμοί και κοινωνικά κονδύλια γιατι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ αν το εμπόρευμα έρθει απο Ε.Ε.

Αν έρθει απο Τουρκία επίσης εκδίδουν ένα δικαιολογιτικό το ATR-0 το οποίο επίσης βοηθάει να μην πληρώσεις καθόλου δασμούς μόνο το τελωνείο και απο ΚΙΝΑ, ΙΝΔΙΑ και τρίτες χώρες εκδίδουν αλλου ειδους δικαιολογιτικά για πολύ πολύ λιγότερους δασμούς. Υπάρχουν και οι πίσω πόρτες με άλλα χαρτιά που πληρώνεις ακόμα λιγότερα για αυτες τις χώρες αρκει να έχεις εκτελωνιστή γατόνι (δουλευα σε εκτελωνιστικό γραφείο)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το θέμα e-shop το έχουμε ψαξει και μείς και συγκεκριμένα για πανες γαλατα μωρού κλπ κλπ...

 

Εκτος του ότι πρέπει να παραγγείλεις τουλάχιστον container αλλιώς δεν σε συμφέρει, έχετε αναρωτηθεί γιατι ενώ υπάρχουν τόσα ελληνικά sites πουλάνε τα παραπάνω μωρουδιακά όλα σχεδόν τις ίδιες τιμές λιανικής με τα σουπέρ???

 

Ο λόγος είναι επειδή υπάρχει μεγάλο μονοπώλειο και παίζει χρήμα τρελό σε μιζες απο τους μεγάλους πωλητές-προμυθευτές, δεν αφήνουν να πουλήσει κανενας άλλος πάνες...και αν θελει να πουλήσει τελικά να πουλάει στις τιμές σχεδόν λιανικής....Επίσης αυτος είναι ο λόγος που έξω οι τιμές σε αυτα τα είδη είναι οι μισές απο Ελλάδα, καθαρό κέρδος (αισχροκέρδια και παράνομο μονοπώλειο).

 

Και μην σκεφτείτε ότι υπάρχουν δασμοί και κοινωνικά κονδύλια γιατι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ αν το εμπόρευμα έρθει απο Ε.Ε.

Αν έρθει απο Τουρκία επίσης εκδίδουν ένα δικαιολογιτικό το ATR-0 το οποίο επίσης βοηθάει να μην πληρώσεις καθόλου δασμούς μόνο το τελωνείο και απο ΚΙΝΑ, ΙΝΔΙΑ και τρίτες χώρες εκδίδουν αλλου ειδους δικαιολογιτικά για πολύ πολύ λιγότερους δασμούς. Υπάρχουν και οι πίσω πόρτες με άλλα χαρτιά που πληρώνεις ακόμα λιγότερα για αυτες τις χώρες αρκει να έχεις εκτελωνιστή γατόνι (δουλευα σε εκτελωνιστικό γραφείο)...

συμφωνώ και χωρίς να ξέρω όλα αυτά που λες....η κοινή λογική λεει πως δεν συμφερει κάτι τέτοιο....εγω έπιμένω στο εσωρουχο στην κάλτσα στα φορμάκια και σε τέτοια ηδη ας το πουμε άμεσης ανάγκης....κατά την άποψη μου κατι οικονομικό και σε καλη ποιότητα...πχ όχι ποιότητα jumbo σε φορμακια και εσωρουχα που στο 3-4 πλυσιμο ή μαζευουν ή χαλάνε....άσε τα χρώματα.....εγω κάτι τετοιο προτεινω και μιας και πολλές κοπέλες πέρνουν απο το εξωτερικο απο ότι ειδα γι αυτο ρωτάω ποιες ειναι οι απαιτήσεις τους στην αγορα τέτοιων ειδων....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να προσθέσω και το ΤΕΒΕ που αν δεν έχεις ήδη δουλειά (να είσαι ασφαλισμένος μετά το 1993, να έχεις πχ ΙΚΑ και να πάρεις απαλλαγή από ΤΕΒΕ) σε οδηγεί κατευθείαν στη χρεωκοπία.

Ελπίζω να μην το άλλαξαν αυτό με την απαλλαγή, γιατί κάτι έλεγαν να καταργήσουν την απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα βρεφικά είδη είναι καλή ιδέα. Σε καλύτερη ποιότητα από Jumbo αλλά με τιμές καλύτερες από ΛΗΤΩ ή ΗΡΑ, γιατί αλλιώς φοβάμαι ότι δεν θα πιάσει.

Ίσως relax, μπανίερες, πάνινα παχνίδια, διακόσμητικά δωματίου, διακοσμητικά κούνιας...

Καλή επιτυχία, πες στη φίλη σου!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα βρεφικά είδη είναι καλή ιδέα. Σε καλύτερη ποιότητα από Jumbo αλλά με τιμές καλύτερες από ΛΗΤΩ ή ΗΡΑ, γιατί αλλιώς φοβάμαι ότι δεν θα πιάσει.

Ίσως relax, μπανίερες, πάνινα παχνίδια, διακόσμητικά δωματίου, διακοσμητικά κούνιας...

Καλή επιτυχία, πες στη φίλη σου!!

:D:D σε ευχαριστώ...θέλω πολυ να την βοηθησω δεν της το ειπα...αλλά επειδη ρώτησα ένα λογιστη έχω κανονίσει στο μυαλό μου να πληρωσω τα πρωτα έξοδα...για την ιστοσελιδα και την έναρξη....ο άντρας μου θα την βοηθησει και αυτός....

ας βάλει μετα relax και τετοια...αυτά δεν θα θέλουν πολλά λεφτά....?η κοπέλα σε λιγο καιρο θα ειναι άνεργη και χωρις εισοδημα....ας δει πρωτα πως θα πάει αυτό....το θέμα ειναι να ξέρεις τι ζητάει ο κόσμος....και πως θα πουλάς γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα να γράψω. 'Ισως και ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα είδη θα μπορούσε να βάλει στο site. Τώρα με την κρίση, πολλοί ψάχνουν στα μεταχειρισμένα για τα ακριβά είδη : καροτσάκια, πάρκα, καρεκλάκια φαγητού, κούνιες, καθίσματα αυτοκ/του.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελει προσοχη. Δυσκολοι καιροι για τετοια βηματα. Κινδυνευεις να χασεις και το κεφαλαιο.

 

ο κοσμος θελει φθηνο και ποιοτικο. Ειναι δυσκολο να συνδιαστουν και ετσι αυτοι που ασχολουνται με internet τα αγοραζουν απο εξωτερικο.

Οι υπολοιποι δεν θα αγοραζαν καν απο e-shop γιατι ψωνιζουν απευθειας απο τα καταστηματα.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

θελει προσοχη. Δυσκολοι καιροι για τετοια βηματα. Κινδυνευεις να χασεις και το κεφαλαιο.

 

ο κοσμος θελει φθηνο και ποιοτικο. Ειναι δυσκολο να συνδιαστουν και ετσι αυτοι που ασχολουνται με internet τα αγοραζουν απο εξωτερικο.

Οι υπολοιποι δεν θα αγοραζαν καν απο e-shop γιατι ψωνιζουν απευθειας απο τα καταστηματα.

 

πρωτα απο όλα προτεινα αυτου του ειδους την επιχειριση στην φίλη μου διότι δεν υπάρχει κεφάλαιο...και για αυτο θέλω να βοηθησω γιατι ξέρω το τι έχει περάσει....δεν μπορεί να κάνει καποιο άλλο ειδος επιχειρισης χωρίς κεφάλαιο....σε κουβέντα που καναμε η κοπέλα ειπε πως θα πάει και λάτζα σε καφε προκειμένου να μαζεψει μερικά έξοδα και θα το κάνει σταδιακά....δεν θέλει να πλουτίσει δουλειά θέλει να έχει γιατι το επόμενο βήμα ειναι να κάνει ενα παιδάκι....είναι προσγειωμένο άτομο....και όχι φιλόδοξη......

συμφωνώ σε αυτό που λες για αυτο θα την βοηθήσει ο άντρας μου να βρει προμηθευτές....ο πεθερός μου έχει μια εταιρεια σχετική με τον κλάδο....προς το παρόν θα πάρει απο έλληνες βιοτέχνες....αν όλα πάνε καλά....τέλος πάντων μπορει τελικά όλο αυτό να ναυαγήσει....και να βρεθεί μια δουλειά.....

εγώ έχω την εξής απορία και για αυτό άνοιξα το θέμα επειδη δεν το έψαξα...οκ ψωνίζεις απο ένα ξένο site....τη διαφορά των χρημάτων δεν την δίνεις στα μεταφορικά?δηλαδη αν πρεπει να δωσεις λέω τυχαια 10-15 ευρώ στο ξένο σαιτ για μεταφορικά.....γιατι δεν τα παίρνεις απο Ελληνικο site?τι θέμα υπάρχει....μονο η τιμή?μόνο η ποιότητα?

επειδη ο άντρας μου με έμαθε να ξεχωρίζω τις ποιότητες υφασμάτων....και να μπορώ να καταλάβω ποτε ειναι μαιμου ή όχι......δεν ξέρω επειδη δεν έχω ψωνίσει....απ έξω τι ποιότητες έχουν....πολλές φορές η κουνιάδα μου φέρνει απο παρίσι ιταλια ρούχα στην κόρη μου όταν πάνε ταξίδι....και βλέπω ότι ειναι τσόλια....και μιλάω για επώνυμα κίολας ρουχα γιατι έχουν και ένα κάλο με τις φίρμες....τωρα τελαυταία μου έφερε υποτιθεται απο την disney κατι μπλουζάκια made in china το ένα άνοιξε κίολας και καθόμουν και το έραβα...έσπασε το γαζί....δεν υποστηρίζω κανέναν απλά με τις εμπειρίες μου μιλάω....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...