Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να τους ταρακουνησω?????


rena95

Recommended Posts

Καλησπερα..

Μια πολυ καλη μου φιλη, ζει σε εναν προβληματικο γαμο. Εδω και κατι χρονια..Ολα ξεκινησαν με τις καλυτερες προυποθεσεις αλλα στη πορεια.. ολα αλλαξαν. Δυο ανθρωποι που αγαπηθηκαν πολυ, τωρα ζουν στο ιδιο απιτι σαν εχθροι. Μεχρι εδω δε μου πεφτει λογος.. Μεγαλοι ανθρωποι ειναι, αν μπορουν να τα βρουν καλως. Αν οχι..παλι δικη τους επιλογη. Αυτο που με εξοργιζει και ειλικρινα με εχει μελγχολησει σημερα ειναι οτι απο αυτους τους ανθρωπους γεννηθηκε μια ψυχουλα.. ενα αξιολατρευτο παιδι που ολοι ελεγαν παντα τα καλυτερα λογια! Μια ψυχουλα ρε κοριτσια... Αυτο το παιδι λοιπον σημερα ειναι 6 ετων και απο τα 2 του εχει να θυμαται τσακωμους και φασαριες μεσα στο σπιτι του. Και ειναι πια αρκετα μεγαλο για να καταλαβαινει και να πληγωνεται ανεπανορθωτα..

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

Αν και χρονια προσπαθω να πεισω τη φιλη μου να προσπαθησει (ουσιαστικα ομως) για τη σχεση της, δεν εβγαλα αποτελεσμα. Το θεμα ειναι ομως οτι τωρα πια πρεπει να παρθουν πιο δραστικα μετρα για χαρη του παιδιου! Δε με ενδιαφερει αλλο να ακουω για το τι της ειπε.. τι της εκανε.. τι ειπε εκεινη.. και ολα αυτα μπροστα στα ματακια του παιδιου τους! .

 

Πειτε μου σας παρακαλω αν εχετε βρεθει εσεις η καποιος δικος σας σε παρομοια θεση, μια συμβουλη για να προστατευθει το παιδι! Πως πειθεις μια μανα και εναν πατερα να αφησουν τους εγωισμους στην ακρη για χαρη του παιδιου τους οταν εκεινοι δε συνειδητοποιουν το κακο που του κανουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο... Την άφησα μόνη... Θέλω να πω ότι σταμάτησα να ακούω ξανά και ξανά τα ίδια (τσακωθήκαμε-μου'πε-του'πα κλπ). Της είπα, μια φορά, ότι δεν έχει κανένα νόημα να μου λέει τα ίδια και τα ίδια, ότι η κατάσταση που ζεί είναι ίδια τα τελευταία χρόνια και αν θέλει να προσπαθήσει να σώσει τον γάμο της τότε χρειάζεται πράξεις από μέρους της κι από τον άντρα της φυσικά. Αν έχει διάθεση λοιπόν να κάνει κάτι, τότε ας το κάνει γιατί το να σου τα λέει εσένα μπορεί να βοηθάει στο να ξεσπάει αλλά δεν λύνει κανένα πρόβλημα. Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση μπορεί και να χωρίσουν αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αν υπάρχουν τόσα πολλά και ανυπέρβλητα προβλήματα... Ίσως να είναι και καλύτερο για το παιδί αν ζεί σε τόσο άσχημο περιβάλλον όπως το περιγράφεις... Δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, πέρα από το να της μιλήσεις πιο χοντρά... Αν δηλαδή σου λέει διαρκώς για τους καυγάδες της με τον άντρα της ρώτα την άμεσα "Κι εσύ τι κάνεις γι'αυτό τα τελευταία χρόνια που μου το λές; Άλλαξες κάτι ή σκοπεύεις να συνεχίσεις έτσι για το υπόλοιπο της ζωής σου;". Να ξέρεις ότι μια πιο επιθετική προσέγγιση από μέρους σου μπορεί να φέρει και παρεξηγήσεις αλλά κάπως πρέπει να ταρακουνηθεί όπως λες...

Link to comment
Share on other sites

απο το να βλεπει το παιδι τετοιες καταστασεις δεν ειναι καλυτερο να χωρισουν???εσυ τι να κανεις?δεν μπορεις να κανεις και πολλα..συμβουλεψε την τουλαχιστον να μην βριζονται μπροστα στο παιδι..μιλησε της χυμα..την αλλη φορα που θα σου πει τι της εκανε τι της ειπε κτλ πες της "το παιδι σου δεν σε νοιαζει που μεγαλωνει σε τετοιο περιβαλλον παρα μονο σε νοιαζει τι σου ειπε και τι σου εκανε ο αντρας σου?"και πες της μετα για να μην τσακωθητε "εγω ξερεις οτι στα λεω γιατι ειμαι φιλη σου και νοιαζομαι για σενα αν δεν νοιαζομουν δεν θα σου ελεγα τιποτα.."

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,είναι δύσκολη περίπτωση με την έννοια πως η φίλη σου θεωρεί εντός εισαγωγικών πως είσαι υποχρεωμένη να την στηρίζεις και όταν σου κάνει παράπονα να εισαι εκει για να την ακους....δεν έχει καθαρό μυαλό για να δει τι κακό κάνουν....μονο αν το παιδί τους εχει κανένα γερό ξέσπασμα θα δουν το λάθος τους αλλά τι να το κάνεις....για μένα καλό θα ήταν αν μπορείς να δώσεις μια ζεστή αγκαλιά σε αυτό το παιδί....αν τυχόν έχεις παιδάκια πάρτο σπίτι σου για λίγες ωρες....να περάσει καλά...και αν γυρίσει και τους πει κανένα κουλό πως μαζί σου περνάει ωραία...τοτε ίσως τους έρθει το μυαλό......

τι να πω άλλο ειναι κριμα....είναι πολυ δύσκολο να δώσεις στον άλλον να καταλάβει αυτο το πραγμα......μήπως να συμβουλευόσουν κανένα ειδικο?

Μήπως να πεισεις την φίλη σου να δει έναν σύμβουλο γάμου.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να πεις μια φορά την γνώμη σου, όλα αυτά που λες σε μας για το παιδί και κυρίως για σένα δηλαδή για να μη νιώθεις πως έκατσες με τα χέρια σταυρωμένα, και μετά να το αφήσεις. Ότι και να πεις αν εκείνη η ίδια δεν μπορεί να το δει απο μόνη της, δεν θα το δει ότι και να κάνεις.

Έζησα σε μία οικογένεια με τσακωμούς και μέχρι πριν ένα χρόνο που πέθανε ο μπαμπάς μου οι γονείς μου ήταν μαζί και τσακωνόντουσταν χωρίς να κάνουν τίποτα γι' αυτό. Προσπάθησαν πολυ όλοι για να τους ταρακουνήσουν, ακόμα κι εγώ κι η αδερφή μου άααααπειρες φορές, αλλά δεν έγινε τίποτα...

Άλλο ένα παράδειγμα είμαι εγώ η ίδια. Μου έλεγαν φίλοι και η αδερφή μου να κάνω κάτι με τον γάμο μου, πως είναι κρίμα να υποφέρω έτσι, αλλά μου έμπαιναν απο το ένα αυτί έβγαιναν απο το άλλο. Μόνο όταν το κατάλαβα μόνη μου έκανα κάτι γι' αυτό...

Πες τα απλά όπως τα νιώθεις και το πολύ πολύ συγκέντρωσε και υλικό απο ψυχολόγους για τις επιπτώσεις που έχει μία τέτοια οικογένεια στο παιδί και δώσε της να διαβάσει... Αν δεν γίνει τίποτα έτσι, απλά συνέχισε να την ακους γιατί αν σταματήσεις να την ακους τα πράγματα στο σπίτι της θα γίνουν χειρότερα...

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν γίνει τίποτα έτσι, απλά συνέχισε να την ακους γιατί αν σταματήσεις να την ακους τα πράγματα στο σπίτι της θα γίνουν χειρότερα...

 

Καμιά φορά τα "χειρότερα" μπορεί να μας αναγκάσουν να κάνουμε κάτι... Καμιά φορά όταν φτάνεις στα όρια σου αναγκάζεσαι να πάρεις τα πράγματα στα χέρια σου... Δεν είναι πανάκεια αλλά απ'ότι φαίνεται η φίλη μας παίζει το ρόλο του "ψυχολόγου" εν μέρη για τη φίλη της... Τα λέει, ξεσπάει και μετά με "ανανεωμένες" δυνάμεις, φτου κι απ'την αρχή. Βέβαια όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι αλλά αφού τόσα χρόνια δεν αλλάζει τίποτα με το να γίνεται "αποκούμπι" ίσως αν η φίλη της το χάσει αυτό να στριμωχτεί και να ταρακουνηθεί.... Να πάρει μπρός που λέμε....

Link to comment
Share on other sites

Απολυτο δικιο εχετε βρε κοριτσια.. μεσα στο μυαλο μου ειστε..

Αποκουμπι δε θα ελεγα οτι ειμαι γι αυτην γιατι απο την πρωτη στιγμη που ξεκινησαν τα προβληματα, δεν της χαισεψα τα αυτια ουτε λεπτο. Παντα εκει που εβλεπα το αδικο απο τη μερια της το ελεγα. Το αποτελεσμα ηταν να γινω εγω η κακια φυσικα..μεχρι και απο το σπιτι της με ειχε διωξει μια μερα αλλα εγω εμεινα εκει, λεγοντας της ακομα πιο εντονα οτι εγω αυτο που πιστευω θα το πω, κι ας ειναι η τελευταια φορα που μιλαμε! Γιατι πλεον δε μιλουσαμε για μια σχεση.. μιλουσαμε για μια οικογενεια και ενα παιδι που μεγαλωνε υπο αυτες τις συνθηκες. Απο την αρχη ο στοχος μου ηταν να της δειξω πως βλεπει τα πραγματα ενας τριτος που ειναι αμετοχος σε ολο αυτο. Και δε σας κρυβω οτι εκεινη ηταν η πρωτη που εκανε πραγματα για να ερθουν σε αυτο το σημειο που ειναι σημερα και ο αντρας της τα στραβα ματια.. Ελα ομως που ηρθε ο καιρος που εκεινη συνηλθε αλλα προφανως ειναι πολυυυυυ αργα τωρα.

Δε ξερω ρε κοριτσια αλλα προβληματιζομαι πολυ. Χθες καθισα και βρηκα στο ιντερνετ αρθρα για το τι μπορει να περνα ενα παιδι που μεγαλωνει σε ενα τετοιο περιβαλλον..αλλα οταν τα ειδε με πηρε τηλ. και μου ειπε..μην ανησυχεις ρε..ολα καλα ειναι.. να. τωρα εφερε σουβλακια και τρωμε ολοι μαζι.

Μη φανταστητε οτι ο αντρας της ειναι βιαιος..η ακραιος ανθρωπος..οχι οχι..ισα ισα..αγαπαν και οι δυο πολυ το παιδι, και οταν ειναι εξω φαινονται πολυ αγαπημενη οικογενεια.. Απλα τα πραγματα αλλαξαν, εφυγε ο ερωτας..ηρθε ο εγωισμος και τρεχα γυρευε.

Πως κατανταμε ετσι Χριστε μου! Τι να μας ξημερωνει αυριο?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά αν σου ξαναπεί τίποτα τότε πεσ'της "αφού φάγατε σουβλάκια την περασμένη φορά, τώρα τι έγινε;".... Δεν είναι ωραίο πράγμα η ειρωνεία αλλά καμιά φορά χρειάζεται....

Link to comment
Share on other sites

Απολυτο δικιο εχετε βρε κοριτσια.. μεσα στο μυαλο μου ειστε..

Αποκουμπι δε θα ελεγα οτι ειμαι γι αυτην γιατι απο την πρωτη στιγμη που ξεκινησαν τα προβληματα, δεν της χαισεψα τα αυτια ουτε λεπτο. Παντα εκει που εβλεπα το αδικο απο τη μερια της το ελεγα. Το αποτελεσμα ηταν να γινω εγω η κακια φυσικα..μεχρι και απο το σπιτι της με ειχε διωξει μια μερα αλλα εγω εμεινα εκει, λεγοντας της ακομα πιο εντονα οτι εγω αυτο που πιστευω θα το πω, κι ας ειναι η τελευταια φορα που μιλαμε! Γιατι πλεον δε μιλουσαμε για μια σχεση.. μιλουσαμε για μια οικογενεια και ενα παιδι που μεγαλωνε υπο αυτες τις συνθηκες. Απο την αρχη ο στοχος μου ηταν να της δειξω πως βλεπει τα πραγματα ενας τριτος που ειναι αμετοχος σε ολο αυτο. Και δε σας κρυβω οτι εκεινη ηταν η πρωτη που εκανε πραγματα για να ερθουν σε αυτο το σημειο που ειναι σημερα και ο αντρας της τα στραβα ματια.. Ελα ομως που ηρθε ο καιρος που εκεινη συνηλθε αλλα προφανως ειναι πολυυυυυ αργα τωρα.

Δε ξερω ρε κοριτσια αλλα προβληματιζομαι πολυ. Χθες καθισα και βρηκα στο ιντερνετ αρθρα για το τι μπορει να περνα ενα παιδι που μεγαλωνει σε ενα τετοιο περιβαλλον..αλλα οταν τα ειδε με πηρε τηλ. και μου ειπε..μην ανησυχεις ρε..ολα καλα ειναι.. να. τωρα εφερε σουβλακια και τρωμε ολοι μαζι.

Μη φανταστητε οτι ο αντρας της ειναι βιαιος..η ακραιος ανθρωπος..οχι οχι..ισα ισα..αγαπαν και οι δυο πολυ το παιδι, και οταν ειναι εξω φαινονται πολυ αγαπημενη οικογενεια.. Απλα τα πραγματα αλλαξαν, εφυγε ο ερωτας..ηρθε ο εγωισμος και τρεχα γυρευε.

Πως κατανταμε ετσι Χριστε μου! Τι να μας ξημερωνει αυριο?

αγαπητή μου μάλλον άδικα ανησυχείς....από ότι φαίνεται η κοπέλα έχει πρόβλημα με τον εαυτό της και δεν βλέπει τίποτα άλλο.....να το χ...ω πως φαίνονται στον κόσμο....σημασία έχει το παιδί....

μάλλον η φίλη σου ειναι αλλού για αλλού και δεν έχει καταλάβει οτι πλέον έχει ενα παιδί......μάλλον ειναι κακομαθημένη......και να γίνεται πάντα το δικό της....και θέλει να της βάζεις φιτιλιές για να ανάψει ο καβγάς......

το προβλημα ειναι καθαρά δικό της και πλέον το μόνο που θα την ταρακουνήσει ειναι ο σύζυγος της....αν είναι πιο λογικός θα μπορούσε να της πει πως εφόσον δεν τα βρίσκουν και μαλώνουν να χωρίσουν......να δεις για πότε θα αλλάξει γνώμη.....

θα σου πω εν τάχει μια μικρη ιστορία με μια φίλη μου.....δεν την βλέπω πολυ συχνά.....αλλά όπως λες και εσυ πάντα λέω την αλήθεια...ήρθε σπίτι μου έμεινε μια μέρα μας αναστάτωσε διότι έχει ενα θέμα με την γονιμότητα δηαλδή πήγε σε γιατρούς και της είπαν πως παρόλο που ειναι 32 χρονων το σώμα της λειτουργεί ως 45 και με λίγα λόγια πως δεν θα μπορέσει ευκολα να κάνει παιδι....ζήτησε να επισκευτει τον γιατρο μου της έκλεισα ραντεβού ..............τυχαινε την επόμενη μερα που ειχε μεινει σπίτι μου να γιορτάζω και ειχαν ερθει οι κουμπάροι μου και μπήκαμε σε μια διαδικασία να υποχρεωθούμε στο να κάνει κάποιες εξετασεις τζάμπα....γιατι ο πατερας της κουμπάρας μου ειναι χειρουργός.....με αποτέλεσμα να πάρει 10 ίδιες γνωμες.....να τις πουν όλοι τα ίδια και στο φινάλε να εξαφανιστει και όταν τηνρώτησα κάποια στιγμή διακριτικά τιθ έγινε μου ειπε πως οι γιατροι θέλουν να την βάλουν σε διαδικασία να κάνει εξωσωματική και πως το συζήτησε και με άλλες κοπέλες που ειχαν το ίδιο θέμα......και ξαφνικά μεινανε έγκυος απο μονες τους.....απο τοτε έχει εξαφανιστει......όσες φορες την πηρα τηλέφωνο το έκλεινε βιαστικά........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...