Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ... (ωοθηκική ανεπάρκεια)


Recommended Posts

Yorkshire όταν λες μπλόκαρες;:confused::confused:Η menopur δεν σε βοήθησε;Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά!!!

Λίγο μεγαλύτερη είναι η δική μου ΑΜΗ και έκανα 5-6 ωάρια.Ίσως έχει να κάνει και με την ηλικία.

Το έχω πει πολλές φορές επειδή φρίκαρα κι εγώ στην αρχή.Δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να μείνει έγκυος κάποια κοπέλα με ψηλή fsh και χαμηλή ΑΜΗ(εκτός κάποιων περιπτώσεων).Πολλές μένουν και φυσιολογικά και αν δεν το έχουν ψάξει δεν έχουν ιδέα τι γίνεται στις ωοθήκες τους.Απλά μην το αναβάλετε το θέμα γιατί όσο περνάει ο καιρός θα είναι πολύ δυσκολότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Yorkshire όταν λες μπλόκαρες;:confused::confused:Η menopur δεν σε βοήθησε;Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά!!!

Λίγο μεγαλύτερη είναι η δική μου ΑΜΗ και έκανα 5-6 ωάρια.Ίσως έχει να κάνει και με την ηλικία.

Το έχω πει πολλές φορές επειδή φρίκαρα κι εγώ στην αρχή.Δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να μείνει έγκυος κάποια κοπέλα με ψηλή fsh και χαμηλή ΑΜΗ(εκτός κάποιων περιπτώσεων).Πολλές μένουν και φυσιολογικά και αν δεν το έχουν ψάξει δεν έχουν ιδέα τι γίνεται στις ωοθήκες τους.Απλά μην το αναβάλετε το θέμα γιατί όσο περνάει ο καιρός θα είναι πολύ δυσκολότερο.

 

Μελανια μου αγχωθηκα αυτο εννουσα. Δεν ειχα καλη ανταποκριση στις menopur μια φορα νομιζω καταφερα να ωριμασουν 2 ωαρια, τις περισσοτερες ενα τα καταφερνε που στην τελικη και χωρις ορμονες ενα εχω καθε μηνα (ευτυχως). Η fsh μου ειναι 7,8 και ειμαι 30 ετων.

Ο Θεος ειναι μεγαλος ολα θα γινουν!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι φρικάρεις μόνο.. ξαφνικά αλλάζουν όλες σου οι προτεραιότητες. Τον πρώτο μου ορμονολογικό έλεγχο τον Μάρτη, τον έκανα, γιατί ξαφνικά είχα τριχόπτωση και όχι γιατί ήθελα να κάνω παιδί. Όταν είδα την fsh, σκέφτηκα οτί προλαβαίνω, δεν προλαβαίνω και έβαλα αμέσως μπρος.. Η δικιά μου ΑΜΗ είναι 1,25..

έχω ραντεβού στο 1ο κέντρο στις 11.01. και στο 2ο στις 18.01. Και όσο έλεγα, ότι δεν θα αγχωθώ με το θέμα, τόσο διαπιστώνω, οτί τελικά δε γίνεται αλλοιώς..

Link to comment
Share on other sites

ροδοπεταλο τι εγινε τελικα ολα καλα?

 

 

Κορίτσια, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!! Εύχομαι το 2012 να πραγματοποιήσει όλες μας τις επίθυμίες και όνειρα!!

Αμαρρυλίδα, ακόμη δεν έχω νέα, έκανα τη σαλπιγγογραφία εχθές στο Ιασώ (ναι, ναι 31.12. ανάμεσα στα ψώνια για το βραδινό τραπέζι και το καθάρισμα του σπιτιού, τρέχαμε και στο Ιασώ..) και οφείλω να ομολογήσω, ότι δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα!! Και να σκεφτείτε, ότι ανήκω στα άτομα που πονάνε με τον κολποδιαστολέα, το τεστ παπ το βιώνω ως ΘΡΙΛΕΡ κάθε φορά και πονάω συνήθως μέχρι την επόμενη μέρα.. Όλα καλά με την εξέταση, οπότε το μόνο που μας μένει είναι η fsh και η ΑΜΗ..

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ξέχασα να σας πω: νομίζω για πρώτη φορά στη ζωή μου, μου έτυχε το φλουρί! Τυχαίο;; ;););)

 

Φιλιάάάάάάάάάάάάάάά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Πρώτη φορά γράφω στο forum αν και διαβάζω τα μηνύματα. Έχω διαγνωστεί κι εγώ με ΠΩΑ από τα 32 μου με υψηλές τιμές FSH (50-80). Έχω δει πολλούς γιατρούς, άχρηστούς και εκμεταλλευτές. Εχω κι εγώ πάρει DHEA για 4 μήνες. Παράλληλα έχω κάνει 2 αποτυχημένες σπερματέγχυσεις, μια λαμπαροσκόπιση, προκληση ωορεξίας κλπ... Είχα φτάσει τα 35 δεν ήθελα να καθηστερήσω άλλο, φοβόμουνα μήπως δεν προλάβω, δεν τα καταφέρω και δεν κάνω παιδί, φοβόμουνα να το ψάξω άλλο κυρίως γιατί δεν εμπιστεύομουνα κανένα γιατρό για αλλες εναλλακτικές λύσεις. Αποφάσισα να κάνω εξωσωματική με ξένα ωάρια χωρίς πολύ σκέψη. Μου πρότειναν έναν καλό γιατρό και μέσα σε 1 μήνα είμασταν έτοιμοι.

Πραγματικά κατάφερα να αποκτήσω την κορούλα μου που τώρα είναι 2 1/2 χρονών.

Μετά από 1 χρόνο έκανα την δεύτερη εξωσωματική μου όπου πέτυχε άλλα ήταν παλίδρομη κύηση. Αποφασίζω για την τρίτη εξωσωματική 1 1/2 χρόνο μετά δηλαδή τώρα τον Δεκέμβρη που μας πέρασε. Εμεινα έγκυος με δίδυμα στους 2 1/2 μήνες χάνω το ένα και στην αυχενική διαγνώσεται το άλλο μωρό με σύνδρομο Ντάουν και έτσι χάνω και το δεύτερο.

Θα ήθελα να σας πω με βάση την εμπειρία μου να μην καθυστερείτε ούτε λεπτό να δοκιμάσετε με ξένα ωάρια. Το αποτέλεσμα μετράει. Εχω την υπέροχη κορούλα μου, μοιάζει καταπληκτικά στον άντρα μου, (και να μην έμοιαζε δεν θα με ένοιαζε) είναι πανέξυπνη και πολύ συναισθηματική. Είναι το παιδί μου και δεν υπάρχει καμμία άλλη σκέψη πέρα απο αυτή.Πραγματικά ξέχασα τα πάντα μετά την κόρη μου.

Εχω περίοδο μόνο με cyclacur και φοβάμαι τα συμπτώματα της κλιμακτήριου έαν τα σταματήσω. Ξερω οτι μπορώ να τα παιρνω μέχρι τα 10 χρονια.

Θα ήθελα να μου δώσετε όποια πληροφορία έχετε σχετικά με την ΠΩΑ.

Νόμιζα ότι είμαι μια σπάνια περίπτωση με ΠΩΑ. Χαιρομαι που μπορω να μιλήσω με κάποιον, το έχω μεγάλη ανάγκη.:-)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Εγώ έχω ψηλούτσικη FSH (10) αλλά ταυτόχρονα και ψηλή οιστραδιόλη (η οποία σημάινει ότι η FSH είναι ακόμα ψηλότερη...) αλλά έχω κανονική ανταπόκριση στα φάρμακα (12-15 ωάρια κάθε φορά τα οποία γονιμοποιούνται όλα).ΚΑταλήγουμε με 2-3 βλαστοκύστες καλής ποιότητας κάθε φορά (αρκετά απαγοητευτικό αν σκεφτεί κανεις ότι τη 3η μερά έχουμε 13-15 έμβρυα). Παρόλα αυτά κσνένα έμβρυο δεν εμφυτεύθηκε, δε ξερουμε αν αυτό οφείλεται στην ποιότητα του εμβρύου ή σε άλλους παράγοντες (π.χ. ενδομήτριο). Βασικα δε ξερουμε αν η ψηλή FSH ευθύνεται ή αν είναι κάποιος άλλος παράγοντας. Πάντως ότι και να συμβαίνει θα δοκιμάσω άλλη μια φορά με δικά μου και αν αποτύχω θα δοκιμάσω με δανεικά. Αν δεν επέμενε ο άντρας μου θα δοκίμαζα από τώρα τα δανεικά γιατί έχω απαγοητευτεί από αυτή τη διαδικασία και θέλω να προχωρήσω. Χαίρομαι που μου επιβεβαιώνεις ότι δεν έχει σημασία και ότι είσαι πολύ ευτυχισμένη με το κοριτσάκι σου!

 

 

 

Καλησπέρα κορίτσια. Πρώτη φορά γράφω στο forum αν και διαβάζω τα μηνύματα. Έχω διαγνωστεί κι εγώ με ΠΩΑ από τα 32 μου με υψηλές τιμές FSH (50-80). Έχω δει πολλούς γιατρούς, άχρηστούς και εκμεταλλευτές. Εχω κι εγώ πάρει DHEA για 4 μήνες. Παράλληλα έχω κάνει 2 αποτυχημένες σπερματέγχυσεις, μια λαμπαροσκόπιση, προκληση ωορεξίας κλπ... Είχα φτάσει τα 35 δεν ήθελα να καθηστερήσω άλλο, φοβόμουνα μήπως δεν προλάβω, δεν τα καταφέρω και δεν κάνω παιδί, φοβόμουνα να το ψάξω άλλο κυρίως γιατί δεν εμπιστεύομουνα κανένα γιατρό για αλλες εναλλακτικές λύσεις. Αποφάσισα να κάνω εξωσωματική με ξένα ωάρια χωρίς πολύ σκέψη. Μου πρότειναν έναν καλό γιατρό και μέσα σε 1 μήνα είμασταν έτοιμοι.

Πραγματικά κατάφερα να αποκτήσω την κορούλα μου που τώρα είναι 2 1/2 χρονών.

Μετά από 1 χρόνο έκανα την δεύτερη εξωσωματική μου όπου πέτυχε άλλα ήταν παλίδρομη κύηση. Αποφασίζω για την τρίτη εξωσωματική 1 1/2 χρόνο μετά δηλαδή τώρα τον Δεκέμβρη που μας πέρασε. Εμεινα έγκυος με δίδυμα στους 2 1/2 μήνες χάνω το ένα και στην αυχενική διαγνώσεται το άλλο μωρό με σύνδρομο Ντάουν και έτσι χάνω και το δεύτερο.

Θα ήθελα να σας πω με βάση την εμπειρία μου να μην καθυστερείτε ούτε λεπτό να δοκιμάσετε με ξένα ωάρια. Το αποτέλεσμα μετράει. Εχω την υπέροχη κορούλα μου, μοιάζει καταπληκτικά στον άντρα μου, (και να μην έμοιαζε δεν θα με ένοιαζε) είναι πανέξυπνη και πολύ συναισθηματική. Είναι το παιδί μου και δεν υπάρχει καμμία άλλη σκέψη πέρα απο αυτή.Πραγματικά ξέχασα τα πάντα μετά την κόρη μου.

Εχω περίοδο μόνο με cyclacur και φοβάμαι τα συμπτώματα της κλιμακτήριου έαν τα σταματήσω. Ξερω οτι μπορώ να τα παιρνω μέχρι τα 10 χρονια.

Θα ήθελα να μου δώσετε όποια πληροφορία έχετε σχετικά με την ΠΩΑ.

Νόμιζα ότι είμαι μια σπάνια περίπτωση με ΠΩΑ. Χαιρομαι που μπορω να μιλήσω με κάποιον, το έχω μεγάλη ανάγκη.:-)

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας είναι η πρώτη φορά που γράφω, ελπίζω να το κάνω με τον σωστό τρόπο.

Είμαι 30 χρονών και έχω πωα εδώ και 8 χρόνια. Η επιλογή μου είναι τα ξένα ωάρια. Θέλω να πραγματοποιήσω την πρώτη μου εξωσωματική σε μερικούς μήνες.

Παρακαλώ τις κοπέλες οι οποίες έχουν παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου και εμπειρία από εξωσωματική με ξένο ωάριο να μου χαρίσουν την πολύτιμη γνώμη τους ως προς τα κέντρα και τους γιατρούς που έχουν επισκεφτεί. π.μ ίσως?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είναι η πρώτη φορά που γράφω, ελπίζω να το κάνω με τον σωστό τρόπο.

Είμαι 30 χρονών και έχω πωα εδώ και 8 χρόνια. Η επιλογή μου είναι τα ξένα ωάρια. Θέλω να πραγματοποιήσω την πρώτη μου εξωσωματική σε μερικούς μήνες.

Παρακαλώ τις κοπέλες οι οποίες έχουν παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου και εμπειρία από εξωσωματική με ξένο ωάριο να μου χαρίσουν την πολύτιμη γνώμη τους ως προς τα κέντρα και τους γιατρούς που έχουν επισκεφτεί. π.μ ίσως?

Ευχαριστώ.

 

Γεια σου yasemin,

δες αυτο το θεμα. εδω ειναι μαζενες οι κοπελες και θα παρεις πολλες πληροφοριες

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59388

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου yasemin,

δες αυτο το θεμα. εδω ειναι μαζενες οι κοπελες και θα παρεις πολλες πληροφοριες

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59388

 

Σε ευχαριστώ πολύ yorkshire σου εύχομαι καλή επιτυχία σε όλη την προσπάθεια και υγεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
  • 3 months later...
I also have a child with type 1 diabetes, diagnosed 3 yrs ago at age 14, and one with premature ovarian failure, she menstruated for only one year and is now 20.

 

I was on line one night, trying to figure out what to do or try next, when I found dr campbell and donna gates on those 6 wonderful youtube videos they have. I started crying, I knew I had the answer. It explained why I have 3 children out of 7 who are sick. It explained what was wrong with me and I could see "yeast overgrowth" in my mother, who had 5 cancers in her lifetime, I could see it in my siblings. Don't we see it everyone though?

 

I started the diet immediately for my youngest, Paul and the rest of us a month later.

 

I go very very slow with Paul as far as the ferments go, too much die off will make him have too many seizures or he will not know how to swallow. He will hold his food in his mouth and we will even have to spoon feed him his water and it will dribble out of his mouth. When he gets like this we have

to do an enema just to get liquid into him. Thank goodness we know to do this.

 

My husband gets depressed because Paul is so sick, he gets upset about the money spent, the time cooking for him but I have to point out to him that Paul has not regressed since we have started the diet, that alone is HUGE and even good enough for me to continue on with gaps, although I am positive

he will get better doing it.

 

For myself, I struggle with a sugar addiction, I have it licked right now and vow never to cheat again, I have been struggling since taking a trip last summer. Okay, I am just a week into the no sugar and doing gaps again but today I feel so good, finally. I have to go very slowly with the kefirs and ferments too. I get migraines so I have to be careful. The headaches are fairly non existent when I follow the iet and my hot flashes disappear, I am 50.

 

The rest of the kids at home enjoyed the diet at first, I lost 50 lbs, one lost 40, although she put it back on with cheating. I put 10 back on but that is okay, I am happy about it.

 

One got rid of her eczema and unexplained rashes she always got. She also lost 10 lbs.

 

My one daughter started menstruating again, but that has not continued because of the cheating.

 

My diabetic had gotten her sugars so low that the dr admitted she could get off insulin. Now she is struggling with her numbers. I truly see them drop with the fermented foods and the kefirs.

 

They are young and they have to learn. They are 20, twins who are 17 and one who is 15. They have all recently asked to go back on the diet, they had to learn I had to back off and let them see.

 

... Maryjo

Τα παραπάνω είναι από το yahoo group που αφορά την διαίτα GAPS.

Νομίζω πως αξίζει να την ψάξετε λίγο.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...