Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ... (ωοθηκική ανεπάρκεια)


Recommended Posts

Κορίτσια ανοίγω αυτό το θέμα για να μαζευτούμε όσες έχουμε ΠΩΑ και να ενημερώσουμε η μία την άλλη για όσα έχουμε κάνει και είτε έχουμε δει κάποια αποτελέσματα είτε όχι.

Θα ήθελα πάρα πολύ να λάβουμε μηνύματα απο γυναίκες με ΠΩΑ που έχουν κάνει παιδάκια και να μάθουμε πως τα κατάφεραν!!!!!!!

 

Η FSH μου είναι τώρα στο 50 (παλιά ήταν ακόμα πιο πάνω - στο 86 είχε φτάσει).Έχω πάρει τα DHEA (8 μήνες) αλλά δεν είδα κανένα αποτέλεσμα και τώρα παίρνω τα cyclacur με τα οποία ήρθε τουλάχιστον η περίοδος (είχε να έρθει 11 μήνες και κάτι μέρες) και έπεσε και η fsh στο 50....Στην επόμενη περίοδο που θα έρθει θα ξανακάνω εξετάσεις και θα αρχίσουμε τους υπερήχους μήπως και έχω κάποιο καλό ωάριο να πάρουμε....

 

Η λύση του δανεικού ωαρίου είναι μέσα στο μυαλό μου, αλλά προς το παρόν θέλω να το παλέψω με δικό μου, μήπως καταφέρουμε κάτι....(ακόμα είμαι 30 χρονών και απ' ότι μου λένε οι γιατροί είμαι πολύ νέα για να μην ελπίζω οτι κάτι θα αλλάξει...)

 

Περιμένω νέα σας και εύχομαι σε όλες μας σύντομα καλά αποτελέσματα!!!!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα, και εγώ έχω ΠΩΑ εδώ και μερικά χρόνια. Ο δικός μου ιατρός επίσης πρότεινε δανεικό ωάριο. Με τις επιπτώσεις της ανεπάρκειας στον οργανισμό σου (π.χ. οστική πυκνότητα, λοιπές ορμόνες) τί κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορεία ποιός θα μας την λύσει fapa μου??????

Τι να κάνω αναρωτιέμαι και εγώ ένα χρόνο και κάτι τώρα......

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλες μας!!!!!!!!!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

Κοριτσάκια, όταν λέτε ΠΩΑ, εννοείται Πρόωρη Ωοθηκική Ανεπάρκεια, ε?

Εγώ δεν ξέρω αν έχω από αυτό. Είμαι σε φάση που ψάχνω....να δω σε τι κατηγορία θα βάλω ...τα χάλια μου! Σόρυ για την έκφραση. Λοιπόν, έχω χαμηλή FSH, πάντοτε είναι μέσα στα σωστά πλαίσια. ¨Εχω περίοδο κάθε μήνα. Αλλά! Έχω κάνει 3 προσπάθειες εξωσωματικής με φάρμακα, με όχι απλώς φτωχά, αλλά πάμφτωχα αποτελέσματα, ένα με δύο ωάρια τα οποία ΔΕΝ γονιμοποιήθηκαν και να σημειωθεί αυτό στα πρακτικά, παρακαλώ.

Όμως, επειδή η FSH και γενικότερα ο έλεγχος που κάνω στις ορμόνες βγαίνει πάντα αρκετά καλός, δεν ξέρω αν κατατάσσομαι σε αυτή την ομάδα. Βασικά, έχω ραντεβού ξανά με το γιατρό μου την άλλη εβδομάδα, για να συζητήσουμε αναλυτικά για αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πολλές αλλά μάλλον επειδή η μόνη λύση είναι το δανεικό δεν το συζητάμε το θέμα.......

 

Εγώ το έχω σκεφτεί το θέμα των δανεικών και το έχω αποδεχτεί σαν λύση. Απλά, περιμένω να εξαντληθούν πρώτα όλες οι προσπάθειες με τα δικά μου, καθώς επίσης και όλες οι οικονομίες μου και μετά θα το αποφασίσω. :wink: Άμα κάποια αποφασίσει να το κάνει, χίλια μπράβο από μένα και χίλιες ευχές για καλή επιτυχία. Όταν θα κρατάει αγκαλιά το ή τα μωράκια ΤΗΣ, δεν θα την νοιάζει καθόλου αυτή η λεπτομέρεια, το ότι τα ωάρια δηλαδή ήταν δανεικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες (και όλους)

 

Δεν ξέρω αν εντάσσομαι στις γυναίκες με ΠΩΑ και στ'αλήθεια είμαι αρκετά μπερδεμένη με το θέμα.

 

Μόλις χθες πήρα τα αποτελέσματα της ΑΜΗ μου με το τραγικό σκορ του 4.7 (μέτρηση σε pmol/l κι όχι σε ng/l)... Μπήκα στο νετ και άρχισα να ψάχνω σαν μανιακή για τις κλίμακες μέτρησης και τους χαρακτηρισμούς τους να δω αν με τόσο χαμηλή ΑΜΗ μπορείς να κάνεις παιδιά :?. Στα 9 από τα 10 ποστ που διάβασα η χαμηλή ΑΜΗ (αλλά πολύ χαμηλή, της τάξης του κάτω από 1 pmol/l) ταυτιζόταν με αμηνόρροια (έλλειψη περιόδου) και πανύψηλη fsh. Δεν καταλαβαίνω :( !

Και στις 3 ορμονικές που έχω κάνει η fsh μου είναι θαυμάσια από 7 μέχρι 10 η ψηλότερη. Ωορρηξια έχω σε κάθε ένα από τους κύκλους που έλεγξα (Είτε με το test της Clearblue, είτε υπερηχογραφικά). Συγκεκριμένα έχω κοιτάξει τους 7 από τους 11 κύκλους μου από τότε που ξεκίνησα της προσπάθειες για σύλληψη γιατί ένα άγχος το είχα για το αν κάνω ωορρηξία και το κοίταζα συχνά. Στους υπόλοιπους 4 επίσης είχα τα γνωστά συμπτώματα της ωορρηξίας, πράγμα που σημαίνει ότι κατα πάσα πιθανότητα και στους υπόλοιπους 4 που δεν έλεγξα είτε χημικά με το τεστ, είτε υπερηχογραφικά, πάλι είχα ωορρηξία)....

 

Δεν καταλαβαίνω στ'αλήθεια τι γίνεται και υπάρχουν πολύ λίγες πληροφορίες από γυναίκες με τα ίδια θέματα, και δεν μπορεί, λογικά θα υπάρχουν κι άλλες... Παντού λένε ότι παλιότερα η υψηλή fsh ήταν το μόνο που κοίταγαν οι γυναικολόγοι για να αναζητήσουν γυναίκες με ΠΩΑ. Πλέον, λέει το ιντερνέτι, αρχίζει να καθιερωνεται και η ΑΜΗ και γυναίκες με πολύ χαμηλή ΑΜΗ δεν έχουν επιτυχία ούτε και στην εξωσωματική λένε οι έρευνες που διάβασα από την άποψη ότι και μετά τη χορήγηση ορμονών για παραγωγή ωοαρίων προκειμένου να τα γονιμοποιήσουν εξωσωματικά, τελικά δεν πετυχαίνουν να τα δημιουργήσουν.....

 

Θεωρητικά, δεν θα έπρεπε να μην έχω σε κάθε κύκλο ωορρηξία με τόσο χαμηλή ΑΜΗ; Ή έχω καταλάβει λάθος...:?:

 

Και πρέπει να περιμένω 3 εβδομάδες για να μου εξηγήσει τα αποτελέσματα η γιατρός μου... :mad:

 

Μάλλον θα πρέπει να κάνω το ραντεβού πιο νωρίς γιατί το ίντερνετ με έχει καταμπερδέψει και κατααγχώσει :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μόλις χθες πήρα τα αποτελέσματα της ΑΜΗ μου με το τραγικό σκορ του 4.7 (μέτρηση σε pmol/l κι όχι σε ng/l)... Μπήκα στο νετ και άρχισα να ψάχνω σαν μανιακή για τις κλίμακες μέτρησης και τους χαρακτηρισμούς τους να δω αν με τόσο χαμηλή ΑΜΗ μπορείς να κάνεις παιδιά :?. πιθανότητα και στους υπόλοιπους 4 που δεν έλεγξα είτε χημικά με το τεστ, είτε υπερηχογραφικά, πάλι είχα ωορρηξία)....

 

Δεν καταλαβαίνω στ'αλήθεια τι γίνεται και υπάρχουν πολύ λίγες πληροφορίες από γυναίκες με τα ίδια θέματα, και δεν μπορεί, λογικά θα υπάρχουν κι άλλες... Παντού λένε ότι παλιότερα η υψηλή fsh ήταν το μόνο που κοίταγαν οι γυναικολόγοι για να αναζητήσουν γυναίκες με ΠΩΑ. Πλέον, λέει το ιντερνέτι, αρχίζει να καθιερωνεται και η ΑΜΗ και γυναίκες με πολύ χαμηλή ΑΜΗ δεν έχουν επιτυχία ούτε και στην εξωσωματική λένε οι έρευνες που διάβασα από την άποψη ότι και μετά τη χορήγηση ορμονών για παραγωγή ωοαρίων προκειμένου να τα γονιμοποιήσουν εξωσωματικά, τελικά δεν πετυχαίνουν να τα δημιουργήσουν.....

 

Θεωρητικά, δεν θα έπρεπε να μην έχω σε κάθε κύκλο ωορρηξία με τόσο χαμηλή ΑΜΗ; Ή έχω καταλάβει λάθος...:?:

Ποια η διαφορά αναλογικά με το ng/ml;;Εμένα ήταν 2,01ng/ml.Επίσης καμία γυναίκα δεν κάνει περισσότερα ωοθηλάκια απο όσα προορίζεται να κάνει και χωρίς φάρμακα.Το μόνο που συμβαίνει είναι οτι μεγαλώνουν περισσότερα απο ένα.Άρα όταν έχεις χαμηλή ΑΜΗ και μικρό απόθεμα ωαρίων δεν θα φυτρώσουν λόγω φαρμάκων.Χαμηλή ανταπόκριση έχεις όταν η FSH είναι ψηλή αλλά μπορεί και να κάνεις ωορηξία ακόμα και τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μελανία, ρώτησα το γυναικολόγο μου και πήρα κάποιες απαντήσεις

 

Ουσιαστικά, χαμηλή τιμή ΑΜΗ δείχνει το αποθεμα των λειτουργικών ωαρίων της γυναικας. Άρα αν έχεις κανονική έμμηνο ρύση, θεωρητικά παράγονται ωάρια από τον οργανισμό σου , αλλά δεν είναι όλα λειτουργικά/καλά/όχι τζούφια :)

 

Τώρα το δικό σου 2,01 ng/ml είναι στα πλαίσια της φυσιολογικής γονιμότητας κι επειδή το όριο ξεκινάει από 1 , θα έλεγα ότι έχεις εξαιρετική γονιμότητα, εν ολίγοις , μακάρι να την είχαμε όλες :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για φαντάσου:rolleyes:Και οι γιατροί μου επιβεβαιώνουν οτι θα μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση.Νομίζω οτι στις τιμές που είχε τα όρια το 2 πρέπει να ήταν στην χαμηλή γονιμότητα (αν θυμάμαι και καλά).Εσένα αναλογικά πόση ειναι η τιμή σου σε ng/ml;;Ο γιατρός τι σου είπε;;Βασικά εμένα συγκριτικά με τη ηλικία μου είναι πολύ χαμηλή η ΑΜΗ γιατί είμαι 30 σχεδόν 31.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι στις τιμές που είχε τα όρια το 2 πρέπει να ήταν στην χαμηλή γονιμότητα (αν θυμάμαι και καλά).

 

Αυτό αποκλείεται, εκτός κι αν η τιμή σου δεν είναι σε ng αλλά σε pmol.

Αν ψάξεις στο ιντερνετ το λέει παντού ότι πάνω από 1 ng είναι φυσιολογική γονιμότητα. Και >0.5 η κατώτατη φυσιολογική, αλλά και πάλι φυσιολογική !!

Η αντιστοιχία είναι 7.14 pmol

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το χαρτί.Γράφει

4,00-6,78=γονιμότητα

2,19-4,00=Ικανοποιητική γονιμότητα

0,30-2,19=Χαμηλή γονιμότητα

0,00-0,30 Υπογονιμότητα

και μεγαλύτερη τιμή απο 6,78 πιθανό PCOS

σε ng/ml.Το οτι είναι η κατώτερη φυσιολογική δεν σημαίνει οτι είναι το ίδιο με μία μεγαλύτερη.Απλά με τον καιρό θα χαμηλώνει κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα!!

 

Δεν σας κρύβω, οτί και εγώ έχω χοντροαγχωθεί με αυτά που μου συμβαίνουν!!! Προσπαθούμε και εμείς εδώ και ένα χρόνο περίπου, αλλά όπως καταλαβαίνετε , ακόμα.. τίποτα!! Ούτε καν βιοχημική! Ο άντρας μου είναι 35 και εγώ 33 στα 34. Το σπερμοδιάγραμμα το δικό του ήταν ΑΡΙΣΤΟ, με 75% ζωηρή κινητικότητα και 86.000.000/μλ. Στις δικές μου ορμονολογικές όμως βρέθηκε μια υψηλή fsh της τάξεως του 14 και χαμηλή οιστραδιόλη γύρω στα 40. Στην επανάληψη η fsh ήταν 8, η οιστραδιόλη δε μετρήθηκε.

Ο γιατρός μου είπε, ότι έχω και εγώ ΠΩΑ και να μην το προσπαθήσουμε καν πλέον για φυσιολογική σύλληψη, κατευθείαν εξωσωματική με δανεικά μου πρότεινε!! Δεν ξέρω τι να κάνω!!

 

Τι λέτε και εσείς;;:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα!!

 

Δεν σας κρύβω, οτί και εγώ έχω χοντροαγχωθεί με αυτά που μου συμβαίνουν!!! Προσπαθούμε και εμείς εδώ και ένα χρόνο περίπου, αλλά όπως καταλαβαίνετε , ακόμα.. τίποτα!! Ούτε καν βιοχημική! Ο άντρας μου είναι 35 και εγώ 33 στα 34. Το σπερμοδιάγραμμα το δικό του ήταν ΑΡΙΣΤΟ, με 75% ζωηρή κινητικότητα και 86.000.000/μλ. Στις δικές μου ορμονολογικές όμως βρέθηκε μια υψηλή fsh της τάξεως του 14 και χαμηλή οιστραδιόλη γύρω στα 40. Στην επανάληψη η fsh ήταν 8, η οιστραδιόλη δε μετρήθηκε.

Ο γιατρός μου είπε, ότι έχω και εγώ ΠΩΑ και να μην το προσπαθήσουμε καν πλέον για φυσιολογική σύλληψη, κατευθείαν εξωσωματική με δανεικά μου πρότεινε!! Δεν ξέρω τι να κάνω!!

 

Τι λέτε και εσείς;;:confused::confused:

Γεια και απο εδώ!!!!!:DΠάντα fsh με Ε2 απαράιτητα.Ακόμα καλύτερα και την lh πακετάκι κάθε φορά που κάνεις αιματολογική.Μπορεί να είχες καλή Ε2 και σχετικά καλη fsh αλλά μπορεί να είχες υπερβολικά ψηλή Ε2 και λίγο πιο χαμηλη fsh.Κάνε και την ΑΜηΗ εγώ όπως είδες πιο πάνω 2 ήταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Πρώτη φορά γράφω στο forum αν και διαβάζω αρκετούς μήνες τα μηνύματα. Έχω διαγνωστεί κι εγώ με ΠΩΑ εδώ και 5 χρόνια από τα 28 μου με υψηλές τιμές FSH (ως και 147 τιμή ρεκόρ!!!). Έχω δει πολλούς γιατρούς, έχω πάρει DHEA για 5 μήνες (από το Μάρτιο του '11 ως το Σεπτέμβριο του '11) αφού πήγα σε ειδικό κέντρο που χορηγεί το φάρμακο αυτό, όπου αρχικά η FSH σταδιακά έφτασε στο 20 και ξανα ανέβηκε στο 110, ενώ παράλληλα απέκτησα προβλήματα στο στομάχι και στο έντερο. Παράλληλα έχω κάνει μια αποτυχημένη σπερματέγχυση μιας και προσπαθούμε με τον άντρα μου εδώ και ένα χρόνο για το πρώτο μας μωράκι. Τα DHEA τα σταμάτησα το Σεπτέμβριο και στο τέλος του ίδιου μήνα ξεκίνησα βελονισμό για ημικρανίες και για την ΠΩΑ παράλληλα. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά! Η περίοδος επανήλθε στις 8-11-12, αφού ήταν άφαντη από τις 16-08-11 και ήρθε ξανά στις 3-12-11 και η FSH κατέβηκε στο 17!!! Δεν πίστευα τις εξετάσεις που έβλεπα! Από τη χαρά μου τραγουδούσα μόνη μου στο αυτοκίνητο!

Δεν ξέρω αν θα επανέλθει ο οργανισμός πλήρως και αν τελικά καταφέρουμε να αποκτήσουμε παιδάκι, αλλά είμαι πολύ αισιόδοξη, κάτι που θεωρώ ότι βοηθάει πολύ.

Κανένας γιατρός δεν ξέρει πως θα λειτουργήσει τελικά ο οργανισμός της κάθε γυναίκας.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες να είναι αισιόδοξες και να αποκτήσουν σύντομα ένα μωρό στην αγκαλιά τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν,

οι εξετάσεις αυτού του μήνα έχουν ως εξής:

FSH 12,9

E2 22,3!!!

LH 7,4

SHBG 151! Aυτό πάλι πρώτη φορά το ελέγχω και βγήκε υψηλό, ενώ δεν έχω πρόβλημα με το θυροειδή μου..

Καινούριο γυναικολόγο δεν έχω βρει ακόμη, οπότε κάθε πρόταση.. ευσπρόσδεκτη..

 

φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

ροδοπεταλο σε τι φαση ειστε τωρα?διαβασα σε ενα μνμ σου πιαλιοτερο για δανεικα.τι εννοεις?ποιος ο λογος?

 

Σε φάση.. απόγνωσης ;) Εδώ και κανά δυο μήνες έχουμε συνειδητοποιήσει το πρόβλημά μας και το λόγο, που εδώ και ένα χρόνο δεν έχει συμβεί κάτι. Προφανώς η ποιότητα των ωαρίων μου δεν είναι καλή και η ποσότητα μικρή.. Για αυτό και η πρόταση με τα δανεικά.. Και όπως είχε πει μία φίλη μας στο forum, έτσι και εγώ: Τίποτα δεν κλαίω, παρά τα λεφτά που ξόδεψα τα τελευταία χρόνια για αντισύλληψη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε φάση.. απόγνωσης ;) Εδώ και κανά δυο μήνες έχουμε συνειδητοποιήσει το πρόβλημά μας και το λόγο, που εδώ και ένα χρόνο δεν έχει συμβεί κάτι. Προφανώς η ποιότητα των ωαρίων μου δεν είναι καλή και η ποσότητα μικρή.. Για αυτό και η πρόταση με τα δανεικά.. Και όπως είχε πει μία φίλη μας στο forum, έτσι και εγώ: Τίποτα δεν κλαίω, παρά τα λεφτά που ξόδεψα τα τελευταία χρόνια για αντισύλληψη!!!!!!

Ο γιατρός τι σας έχει πει;Εκτός απο το προφανές τα δανεικα δλδ.Μην ακούω για δανεικά με fsh 12 γιατί θα τραβήξω τις κοτσίδες μου και δεν κάνει έγκυος γυναίκα!

Link to comment
Share on other sites

γιατί θα τραβήξω τις κοτσίδες μου και δεν κάνει έγκυος γυναίκα!

 

χιχιχι.. μας είπε κάτι του στυλ, αν δε θέλουμε με δανεικά, έχει ο Θεός και στην τελική δεν είναι αυτοσκοπός του καθενός να κληροδοτεί τα γονίδια του..

:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χιχιχι.. μας είπε κάτι του στυλ, αν δε θέλουμε με δανεικά, έχει ο Θεός και στην τελική δεν είναι αυτοσκοπός του καθενός να κληροδοτεί τα γονίδια του..

:rolleyes::rolleyes:

ΑΛΛΑΞΕ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!!!!!!!!!:mad:Κι εγώ κάτι τέτοια άκουσα και μου πέσαν τα μαλλιά(Ευτυχώς που ξαναφύτρωσαν για να μπορώ τώρα να τα τραβάω με αυτά που βλέπω και ακούω):D

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη γιατι δεν καταλαβα,εχεις πολυκ.ωοθηκες?

η΄ειναι κατι αλλο αυτο που λες?οχι καλη ποιοτητα κα οχι πολλα ωαρια?

χεις κανει προσπαθεια εξωσωμικης?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ροδοπεταλάκι... μήπως δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα; Καταλαβαίνω ότι τωρα άρχισες να το ψάχνεις κι έχεις εισροή πολλών δεδομένων και σε πιάνει άγχος, αλλά θα συμφωνήσω με τη Μελανία, ότι το 12, 9 δεν είναι να πέσεις να πεθάνεις... Ο θυρεοειδης, οκ , δεν ξερω τι δειχνει αυτο το νουμερο γιατι ποτε δεν το είχα κανει.

Αρχικά κάνε μια επαναληπτική της fsh σου και σε ενα άλλο κύκλο και κάνε και μια ΑΜΗ. Και επίσης... οι τιμες αυτες ειναι ενδεικτικες και όχι καθοριστικες. Δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο οργανισμος σε μια αγωγή διεγερσης. Μπορεί να παράγει όσα χρειάζονται και από ποιότητα και από ποσότητα. Αν δεν τα κάνεις όλα αυτά , γνωμη μου ειναι να μη σκεφτεις δανεικά.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,

 

εχω και εγω χαμηλη αμη 1,76 παρολα αυτα ομως ειχα 2 φυσιολογικες συλληψεις που κατεληξαν σε παλλινδρμες λογω θρομβοφιλιας.

εκανα 5 κυκλους προκλησης με menopur αλλα απο την ωρα που εμαθα για αμη μπλοκαρα τελειως..

 

διαβαστε λιγο εδω για να παρετε κουραγιο

http://forums.fertilitycommunity.com/premature-ovarian-failure/2020178104-anyone-diagnosed-diminished-ovarian-reserve.html

http://forums.fertilitycommunity.com/vitro-fertilization-ivf/2020174739-amh.html

 

 

καλη χρονια σε ολες!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...