Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΠΩΣ ΖΗΛΕΥΕΙ?


eirini ag

Recommended Posts

Είμαι της άποψης ότι οι σχέσεις εξελίσσονται. Περνάνε από διάφορα στάδια - κάποιες αντέχουν στον χρόνο και κάποιες άλλες όχι.

 

Η ζωή η δική σου έχει μια ροή. Πέρασες από χαζογκομενοξενυχτοσυζητήσεις (δεν ξέρω καμία που να μην έχει περάσει), γνώρισες κάποιον, τον παντρεύτηκες, έκανες παιδί, ενδεχωμένως στα σχέδια σου να είναι και ένα δεύτερο κοκ. Η φίλη σου έχει μια άλλη ροή στη ζωή της. Δουλειά/καριέρα ίσως, κάποιον φίλο για τώρα, ίσως και για περισσότερο, ποιός ξέρει, βραδυνές εξόδους και ανέμελα ταξίδια ή ότι άλλο περιλαμβάνει η ζωή μιας εργένισσας.

 

Οι προτεραιότητες σας έχουν άλλαξει. Δεν εξετάζουμε τι είναι σημαντικότερο - για τον καθένα είναι διαφορετικό. Σαφώς το παρελθόν είναι σημαντικό κομμάτι μας αλλά όταν μια σχέση αρχίζει πια να κουράζει ή ακόμα χειρότερα να ενοχλεί, τότε μάλλον έχει χαθεί. Δεν αρκεί το παρελθόν για να δένει μια φιλία και σαφώς δεν είναι απαραίτητο να βρίσκεστε στην ίδια φάση στη ζωή και οι δύο. Είναι όμως απαραίτητο να σέβεται η κάθεμια τις επιλογές της άλλης και τη ζωή της.

 

Μην περιμένεις να σε νιώσει ακριβώς γιατί δεν ξέρει πως είναι να ξυπνάς ανά μισάωρο γιατί πονάνε τα δόντια του μωρού και να ΜΗΝ σταματάει και δεν είναι κακό. Είναι κακό να μην κάνει προσπάθεια να σου πει μια γλυκειά κουβέντα όταν είναι εμφανές ότι την χρειάζεσαι. Ίσως όμως και να αισθάνεται ότι διαμαρτύρεσαι πολύ συχνά και να αντιδρά έτσι για να στο κόψει.

 

Εσύ την ξέρεις καλύτερα και μόνο εσύ μπορείς να το πεις αυτό. Πιστεύεις πραγματικά ότι η σχέση έχει τελματώσει; Μήπως πραγματικά έχετε κουραστεί και οι δύο; Δεν είναι κακό να τελειώνει κάτι όταν πια τα έχει δώσει όλα. Δεν μπορούν όλες οι σχέσεις να εξελιχθούν. Μην φτάσετε να τσακωθήτε όμως, να έχετε καλές αναμνήσεις από την εφηβική σας φιλία. Αραίωσε λίγο τα τηλεφωνήματα σου και θα δείξει...! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλα το χαζογκομενοξενυχτοσυζητήσεις,το πετυχες διανα βρε παιδι μου!:lol::lol: Προφανως η σχεση εχει τελματωσει...Δε μιλαμε πολυ συχνα ουτως ή αλλως,η επικοινωνια μας ειχε αρχισει να αραιωνει απο τοτε που αρχισα να συζω με τον αντρα μου.Τι να λεμε τωρα βρε κοριτσια,δε γινεται να εισαι παντρεμενη,ή σαν παντρεμενη και να πηγαινεις να κοιμασαι στη φιλη σου ή να κοιμαται εκεινη σπιτι σου...ουτε μπορεις να εισαι καθε μερα μαζι.Τωρα με το παιδι αραιωσαμε ακομα περισσοτερο,οπως προειπα εφυγε για Κω.Ειχε ερθει πριν απο λιγες μερες και ηρθε να με δει.Ηταν και η μαμα μου κι οταν ακουσε που της ειπα (της μαμας μου) αν θα κρατουσε το παιδι την αλλη μερα να βγουμε με τον αντρα μου για ενα καφε,αφου ολη τη βδομαδα δεν ειχαμε παει πουθενα,μου λεει:Ειρηνη μου καλα να παθεις,αφου ηθελες παιδι... Της λεω:Κι αλλες εχουν μωρα αλλα πανε και καμια βολτα καπου καπου.Μου λεει:Δεν ξερω αλλες με πιτσιρικια,εισαι η εξαιρεση.:rolleyes:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να καταλάβει πως είναι να έχεις παιδί! Μέχρι πριν γεννήσω και γυρίσω στο σπίτι με το μωρό δεν μπορούσα να καταλάβω ακριβώς πως είναι κι είχα κάνει φιλότιμες προσπάθειες, πίστεψε με...!

 

Παρόλαυτα, αυτό που σου είπε (που το επαναλαμβάνει απ'ότι καταλαβαίνω όπου μπορεί έτσι και αναφερθείς στο γάμο ή στο παιδί, σωστά; ) δείχνει αν όχι ζήλια, ανωριμότητα στην συμπεριφορά της. Δεν είναι ανάγκη να λες ΠΑΝΤΑ κάτι... καμιά φορά καλό είναι να μην μιλάς καθόλου... εκτός αν έχεις κάτι να πεις... Μάλλον η φίλη σου έχει κάτι να πει. Αραίωσε λιγάκι ακόμα... Δεν είσαι υποχρεωμένη να ανέχεσαι μια συμπεριφορά που σε δυσαρεστεί. Ίσως το πιάσει το νόημα και σταματήσει, αν πάλι όχι, θα έχεις κρατήσει τις αποστάσεις ασφαλείας και ίσως τελικά να αποφασίσετε να τις διευρύνετε κιόλας...! Είπαμε... Δεν είναι κακό...!

 

 

Εν τω μεταξύ, αναφέρεις αυτό

δε γινεται να εισαι παντρεμενη,ή σαν παντρεμενη και να πηγαινεις να κοιμασαι στη φιλη σου ή να κοιμαται εκεινη σπιτι σου...ουτε μπορεις να εισαι καθε μερα μαζι
έχει τεθεί θέμα;; Θέλω να πω, σου έχει κάνει παράπονα που άλλαξε η ρουτίνα σας;
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εγινε τετοιο θεμα,απλως το αναφερω σαν αλλαγη. Τεσπα,θα αραιωσω κι αλλο,και φυσικα δεν προκειται να της ξαναπω οτι ειμαι κουρασμενη ή τιποτα τετοιο,το αφηνω κι οπου παει.Ε δε θα σκασω κι ολας.Πανω απο ολα η οικογενεια μου,ολα τα αλλα ειναι πλεον δευτερευοντα.Απλως ανοιξα το θεμα για να ακουσω κι αλλες γνωμες.Σας ευχαριστω ολες!:P

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Ειρήνη μου το είπες μόνη σου... το μόνο που σε κρατάει μαζί της (όσο μπορεί να είναι κανείς μαζί από το τηλέφωνο) είναι το παρελθόν ;) Γιατί το ψάχνεις; Μίλα της όποτε θες προς χάριν του παρελθόντος αλλά μην περιμένεις τίποτα περισσότερο ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι λέτε τώρα? εγώ είμαι 34 κι έχω πολλές φίλες που για διάφορους λόγους δεν έχουν κάνει ακόμη οικογένεια, η διαφορά φάσης που έχουμε είναι ικανή αιτία να ψυχρανθούμε, κι αυτό γιατί όπως έλεγε μία άλλη φίλη που κι αυτή απομακρύνθηκε, είμαι κι εγώ και είσαι κι εσύ ειρήνη, το ζωντανό δίλημμά τους, οι επιλογές οι δικές μας τείνουν να γίνουν το βαρίδι που θα ρίξει το δικό τους οικοδόμημα, που θα αμφισβητήσει τις δικές τους επιλογές, όπως βέβαια για να μη λέμε ψέμματα κι εκείνες θέτουν σε εμάς άλλα διλήμματα, ναι είμαι ευτυχισμένη αλλά πολλές φορές έχω σκεφτεί, σχεδόν με ζήλεια, τυχερή η τάδε που την πήρα τώρα στο κιν. και την πέτυχα στο εξωτερικό για αναψυχή, ή για ποτό στο γκάζι, ε βέβαια τι ανάγκη έχει? παιδι στο σπίτι και σύζυγο να την ψάχνει? ζηλεύουμε ότι μας λείπει, απλά όλοι αξιολογούμε τι είναι αυτό που θα μας λείψει περισσότερο αν δεν το κάνουμε και ανάλογα πορεύομαστε στη ζωή, άθελά μας όμως τελικά απομακρυνόμαστε από εκείνους που δεν μπορούν να είναι συνοδοιπόροι μας, ακόμη κι άν έχουμε περάσει πολύ ωραία στο παρελθόν μαζί τους, μένουμε με τις αναμνήσεις μας και βρίσκουμε άλλους συνοδοιπόρους, μερικές φορές όμως αυτό πονάει, γιατί μαζί με τους ανθρώπους που χάνουμε χάνουμε και τον χρόνο που περάσαμε μαζί, απλά γιατί μεγαλώνουμε

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ κάτι μου θύμισες, σήμερα πήγα με μια φίλη για καφέ στην παιδική χαρά και βέβαια ένιωσα ότι είτε ζήλεψε το μωράκι είτε δεν ξέρω και εγώ τι. Όλο σπόντες πέταγε κλπ. Τα παιδιά μας ξεβολεύουν σε όλα τα επίπεδα αλλά δίνουν άλλη χαρά. Ήθελα να ανοίξω θέμα αλλά τελικά νομίζω ότι οι απαντήσεις με έχουν καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε τώρα? εγώ είμαι 34 κι έχω πολλές φίλες που για διάφορους λόγους δεν έχουν κάνει ακόμη οικογένεια, η διαφορά φάσης που έχουμε είναι ικανή αιτία να ψυχρανθούμε, κι αυτό γιατί όπως έλεγε μία άλλη φίλη που κι αυτή απομακρύνθηκε, είμαι κι εγώ και είσαι κι εσύ ειρήνη, το ζωντανό δίλημμά τους, οι επιλογές οι δικές μας τείνουν να γίνουν το βαρίδι που θα ρίξει το δικό τους οικοδόμημα, που θα αμφισβητήσει τις δικές τους επιλογές, όπως βέβαια για να μη λέμε ψέμματα κι εκείνες θέτουν σε εμάς άλλα διλήμματα, ναι είμαι ευτυχισμένη αλλά πολλές φορές έχω σκεφτεί, σχεδόν με ζήλεια, τυχερή η τάδε που την πήρα τώρα στο κιν. και την πέτυχα στο εξωτερικό για αναψυχή, ή για ποτό στο γκάζι, ε βέβαια τι ανάγκη έχει? παιδι στο σπίτι και σύζυγο να την ψάχνει? ζηλεύουμε ότι μας λείπει, απλά όλοι αξιολογούμε τι είναι αυτό που θα μας λείψει περισσότερο αν δεν το κάνουμε και ανάλογα πορεύομαστε στη ζωή, άθελά μας όμως τελικά απομακρυνόμαστε από εκείνους που δεν μπορούν να είναι συνοδοιπόροι μας, ακόμη κι άν έχουμε περάσει πολύ ωραία στο παρελθόν μαζί τους, μένουμε με τις αναμνήσεις μας και βρίσκουμε άλλους συνοδοιπόρους, μερικές φορές όμως αυτό πονάει, γιατί μαζί με τους ανθρώπους που χάνουμε χάνουμε και τον χρόνο που περάσαμε μαζί, απλά γιατί μεγαλώνουμε

 

Πιο TEΛEIA ΔEN μπορούσες να TO διατυπώσεις! Όσο κ αν TO θέλουμε όταν KANOYME OIKOΓENEIA κ ΠAIΔI δημιουργείτε TEPAΣTIO χάσμα μ TIΣ ΦIΛEΣ π είναι ελεύθερες... Εκείνες MΠOPEI να TIΣ βασανίζει 3 μέρες TO TI θα BAΛOYN TO ΣABBATO π θα βγουν ΠPΩTO ραντεβού με ENAN τύπο κ EMAΣ να MAΣ βασανίζει γιατί ΔEN EKANE TO ΠAIΔI MAΣ 3 μέρες κακα!είναι εύκολο να αντιληφθεί MIA ελεύθερη TO TI εστί αϋπνία κούραση κτλ π παραπονιόμαστε αλλά μόνο όταν γίνει μάνα θα καταλάβει TI θα ΠEI μητρική AΓAΠH!ΓIAYTO ας BAZOYME NEPO ΣTO KPAΣI MAΣ για TIΣ ανύπαντρες κ XΩPIΣ ΠAIΔIA ΦIΛEΣ MAΣ...γιατί ακόμα ΔEN ΞEPOYN....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...