Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι τρομερές γιαγιάδες


Recommended Posts

βρε παιδι μου συζητηστε λιγο με τον αντρα σου τι θα γινει και πως θα το χειριστειτε.....βεβαια οι αντρες δεν δινουν σημασια σε αυτα το πολυ πολυ να σου πει κανε οτι θελεις.επειδη δεν εχουμε ολοι τον ιδιο χαρακτηρα ας πουμε εγω ειμαι πολυ ευγενικη σαν ατομο αλλα ως διαμαγειας αλλαζω σε κατι αλλο μολις ενοχληθω απο κατι.εσυ μπορει να εισαι ηπιων τονων και να μην σου βγαινει η να σου βγει λαθος.αν ειχε ερθει η φιλη μου ας πουμε να με δει(και σπανια κιολας) εγω την γιαγια θα την εδιωχνα ευγενικα.αν η γιαγια επεμενε και καλα ελα μωρε δεν θα πω τιποτα θα της ελεγα ειμαστε νεαρες και θελουμε να πουμε τα δικα μας αν παλι επεμενε θα της ελεγα με σοβαρο υφος σας παρακαλω θα τα πουμε αργοτερα και θα την οδηγουσα προς την πορτα..εεε λιγο εγωισμο θα εχει δεν μπορει....γενικως επειδη ειναι συνηθες φαινομενο να ανακατευονται σογια σε ενα ζευγαρι ποσο μαλλον και τοσο νεοι που εισαστε εσεις καλο ειναι να πατας και να κανεις ξεκαθαρα καποια πραγματα που αφορουν εσενα και την οικογενεια σου απο την αρχη.παντρευομαστε για μας και οχι για τους αλλους...

 

Εχεις δικιο σε αυτα που λες..κι εγω ετσι ευγενικα θα της το ελεγα,,αλλα αυτη θα κρατουσε μουτρα μετα και σταση και θα εδειχνε πως την εθιξα και την πειραξε!Οι υπολοιποι θα καταλαβαιναν πως την προσβαλα κι οχι οτι το ειπα ευγενικα!Εχει την ταση να ανακατευεται και να λεει στους αλλους τα πραγματα οπως θελει...αν καποιος δεν ξερει την πραγματικη αληθεια θα νομιζει πως ταιω εγω και μιλησα αποτομα!Αλλο παραδειγμα...με ειχαν το παιδι για τα θεληματα..πηγαινε εδω,πηγαινε στις τραπεζες πεταξε με εκει...οκ αλλα οταν ηρθε το παιδι..δεν μπορω να το παραταω εγω γιατι εσυ εχεις δουλειες και θες να τις κανουν αλλοι..Μου λεει τελος του μηνα(ΠΑΝΤΑ):Ερχεται με το χαρτι της δοσης θα πας να μου πληρωσεις το Ενφια κα να βαλεις και 10 ευρω γιατι δεν εχω?

Αμεσως εγω της δινω το δεκαρικο και της λεω δεν μπορω παλι να παω...τελευταια μερα του μηνα γινεται χαμος στις τραπεζες..εχω το παιδι δεν μπορω να το αφησω..Γιατι δεν λες τον εγγονο σου διπλα που καθεται ΟΛΗ ΜΕΡΑ να παει?Εγω δεν μπορω τωρα..(Δεν δουλευει,τεμπελης οχι ανεργος και μενει ΑΚΡΙΒΩΣ διπλα μας μαζι με την κορη της και εχουν και 2 αμαξια ενω εμεις ενα και το εχει αντρας μου..αλλα αυτη βασιζονταν οτι θα παρω του μπαμπα μου παλι..τελος παντων)

Η απαντηση..εε δεν θα δινω εκει αναφορα...και γιατι να παει εκεινος και αλλα τετοια κουλα.... πες τον Τ*****(αντρα μου) αν μπορει(δεν τολμαει η ιδια να του το πει) και της λεω εχει δουλεια αυριο θα παει σε αλλη πολη δεν μπορει σιγουρα.

Με δοντια σφιγμενα ξαναλεω δινοντας της τα λεφτα και το χαρτι πισω εγω δεν θα μπορεσω δεν ξερω τι θα κανεις...

 

Εεεε την μεθεπομενη μερα ερχεται η μανα μου για καφε..κλασικα ηρθε κι η γιαγια εγω με το που την βλεπω κανω καποια δουλεια φευγω..κι αρχιζει και λεει στη μανα μου τωρα..η κορη σου δεν με πηγε..ε βεβαια δεν μπορουσε..και ακους τι μου ειπε..να παει ο εγγονος μου ο ****?Απο που κι ως που..και δεν θα δινω αναφορα στα οικονομικα μου εγω στον ***** κατι παρανοικα πραγματα ειλικρινα!Λεει κι η μανα μου η καημενη που δεν εχει καταλαβει πληρως με τι τρελη εχω μπλεξει...ειναι κακο να παει ο εγγονος σου η να σε παει εστω?Καθε μερα μαζι τους εισαι..κακο ειναι?Και να της λεει δεν καταλαβαινεις..κι αλλα κουλα να με βγαλει φταιχτρα που δεν πηγα λες και ειμαι υποχρεωμενη να τρεχω εγω(ξενη στην ουσια) για δικη της δουλεια!

Οπως καταλαβαινεις γλυκια μου εχω μπλεξει ασχημα...τα κραταω μεσα μου ολα αυτα που γινονται γιατι δεν θελω θεματα και παρεξηγησεις..απλα ολο αυτο πια με φθειρει...αν τα πω στον αντρα μου ή θα την βρισει και δεν ξαναμιλησουν ποτε..ή θα αδιαφορησει και θα νευριασω περισσοτερο..ετσιπολλες φορες κανω την παπια!

Στο θεμα που μεκαιει ομως τωρα με την καθημερινη φασαρια που εγινε..2 πραγματα σκεφτομαι...ή θα βγω εκεινη την ωρα που το κανει θα της τονισω την ωρα κι οτι το παιδι κοιμαται με υφος κι ενταση και θα ψυχραθουμε τελειως..ή θα τα πω στον αντρα μου και θα σκοτωθουμε οικογενειακως γιατι την εχω ικανη να με βγαλει και τρελη για την ωρα αν δεν εχω μαρτυρα..(το εχει ξανακανει) Γι αυτο ειμαι σε απογνωση...μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!

 

Συγνωμη για τα μεγαλα μηνυματα..αλλα τα λεω κι ανακουφιζομαι καπως!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ δύσκολη κατάσταση.... Δυστυχώς δε νομίζω να βγει κάτι ούτε αν της μιλήσει ο άντρας σου ούτε εσυ. Είναι φανερό ότι δε νιώθει. Και να τσακωθείτε πάλι τα ίδια θα κάνει. Οπότε οι λύσεις τουλάχιστον για το θέμα του παιδιού είναι δυο. Ή του αλλάζετε δωμάτιο, να πάτε εσείς στο δικό του κι αυτό στην κρεβατοκάμαρα ή μετακομίζετε. Κρίμα να έχεις δικό σου σπίτι μια καινούργια οικογένεια και να μην μπορείς να τη χαρείς.

 

Αχχχχ τα εγραψες ετσι ακριβως οπως ειναι!!Απλα δεν γινεται να αλλαξουμε δωματια..τωρα μολις το τελειωσαμε την προηγουμενη εβδομαδα του παιδιου..κι εχουμε κανει πανω ουρανο με αστερια,φεγγαρια με φωτα χρωματα εικονες ολα παιδικα καταλαβαινεις...ειναι λιγο ακυρο να αλλαξουμε..δεν ειναι διακοσμητικα να τα αλλαξω..το σκεφτηκα ειναι με γυψοσανιδα κολλημενα...:(Οποτε ακυρο)

Γι αυτο κι εγω εχω φτασει στο σημειο να θελω να φυγω τελειως..το καλοκαιρι εφυγα 2 φορες σε 2 μηνες (Στα 5 χρονια που ειμαι με τον αντρα μου) για τετοιους λογους μαζι με το παιδι...και παλι δεν της μιλησε...ειναι δυσκολη κι η θεση του..να παει να πει μην ενοχλεις τη γυναικα μου?Αμα βλεπεις κοσμο μην ερχεσαι?Θα τα πει και ασχημα..και θα γινουν χειροτερα!Δεν βρισκω λυση ειλικρινα...και να φυγεις απο ενα σπιτι δικο σου να πας που?Σε ενοικιο?Τραγικο δεν ειναι κι αυτο?Για αυτο τοσο καιρο κανω υπομονη..ξερω πως ειναι μια ιδιομορφη κατασταση....ΤΡΕΕΕΕΛΑ!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ τα εγραψες ετσι ακριβως οπως ειναι!!Απλα δεν γινεται να αλλαξουμε δωματια..τωρα μολις το τελειωσαμε την προηγουμενη εβδομαδα του παιδιου..κι εχουμε κανει πανω ουρανο με αστερια,φεγγαρια με φωτα χρωματα εικονες ολα παιδικα καταλαβαινεις...ειναι λιγο ακυρο να αλλαξουμε..δεν ειναι διακοσμητικα να τα αλλαξω..το σκεφτηκα ειναι με γυψοσανιδα κολλημενα...:(Οποτε ακυρο)

Γι αυτο κι εγω εχω φτασει στο σημειο να θελω να φυγω τελειως..το καλοκαιρι εφυγα 2 φορες σε 2 μηνες (Στα 5 χρονια που ειμαι με τον αντρα μου) για τετοιους λογους μαζι με το παιδι...και παλι δεν της μιλησε...ειναι δυσκολη κι η θεση του..να παει να πει μην ενοχλεις τη γυναικα μου?Αμα βλεπεις κοσμο μην ερχεσαι?Θα τα πει και ασχημα..και θα γινουν χειροτερα!Δεν βρισκω λυση ειλικρινα...και να φυγεις απο ενα σπιτι δικο σου να πας που?Σε ενοικιο?Τραγικο δεν ειναι κι αυτο?Για αυτο τοσο καιρο κανω υπομονη..ξερω πως ειναι μια ιδιομορφη κατασταση....ΤΡΕΕΕΕΛΑ!

 

Νομίζω ότι παρά την οποια κούραση έξοδα κλπ. η αλλαγή δωματίου είναι η μονη λύση. Λες ότι από λόγια δεν παίρνει και κατανοώ ότι δε φεύγεις εύκολα απ' το σπίτι σου να πας σε ενοίκιο. Παράλληλα έφτασες 2 φορές στο σημείο να φυγεις με το παιδί επειδή δεν άντεχες άλλο... Εγώ προσωπικά μόνο αυτή τη λύση βλέπω...αλλιώς σφίξε τα δόντια και κάνε υπομονή, αλλά πόση πια;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι παρά την οποια κούραση έξοδα κλπ. η αλλαγή δωματίου είναι η μονη λύση. Λες ότι από λόγια δεν παίρνει και κατανοώ ότι δε φεύγεις εύκολα απ' το σπίτι σου να πας σε ενοίκιο. Παράλληλα έφτασες 2 φορές στο σημείο να φυγεις με το παιδί επειδή δεν άντεχες άλλο... Εγώ προσωπικά μόνο αυτή τη λύση βλέπω...αλλιώς σφίξε τα δόντια και κάνε υπομονή, αλλά πόση πια;

 

Εγω αρχιζω να φλερταρω με την ιδεα να της τα πω ετσι οπως μου βγουν εκεινη την ωρα..με την οποια ενταση εχω εκεινη την στιγμη..κι οτι γινει!Να με κατηγορησει ο αντρας μου αποκλειεται..και να το κανει δεν θα με νοιαξει σε αυτη τη φαση που ειμαι...κι ας μην μου μιλησει ξανα η ιδια ποτε!Απλα το μονο που με πειραζει..και μην με περασετε για τρελη...ξερω οτι μετα δεν θα κοιμαμαι απο τυψεις..που ειναι μεγαλη και της μιλησα ετσι,που δεν εδειξα σεβασμο και αλλα χαζα τα οποια εχω...γι αυτο κρατιεμαι πιο πολυ..ξερω οτι μετα παλι θα παλευει ο εαυτος μου..και θα την βλεπω και καθε μερα και δεν θα της μιλαω?

Αλλα ειλικρινα καπου εκει καταληγω...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχιζω να φλερταρω με την ιδεα να της τα πω ετσι οπως μου βγουν εκεινη την ωρα..με την οποια ενταση εχω εκεινη την στιγμη..κι οτι γινει!Να με κατηγορησει ο αντρας μου αποκλειεται..και να το κανει δεν θα με νοιαξει σε αυτη τη φαση που ειμαι...κι ας μην μου μιλησει ξανα η ιδια ποτε!Απλα το μονο που με πειραζει..και μην με περασετε για τρελη...ξερω οτι μετα δεν θα κοιμαμαι απο τυψεις..που ειναι μεγαλη και της μιλησα ετσι,που δεν εδειξα σεβασμο και αλλα χαζα τα οποια εχω...γι αυτο κρατιεμαι πιο πολυ..ξερω οτι μετα παλι θα παλευει ο εαυτος μου..και θα την βλεπω και καθε μερα και δεν θα της μιλαω?

Αλλα ειλικρινα καπου εκει καταληγω...

 

Τον σεβασμό τον κερδίζεις, δεν τον αποκτάς μόλις περάσεις τα 65 λόγω ηλικίας, τι είναι, σύνταξη? Για μένα βάλε τον άντρα σου μπροστά και άσε τον να τα πει ΟΣΟ χοντρά θέλει, ξέρεις αυτός. Και στο κάτω κάτω της γραφής, γιαγιά του είναι ξέρει πως να την χειριστεί. Και επειδή καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς που νιώθεις, δίκιο έχεις να την λυπάσαι αλλά προσωπικά θα λυπόμουν περισσότερο το παιδάκι μου. Άσε που από ότι καταλαβαίνω, δεν είναι και πολύ για λύπηση... Επίσης, στον άντρα σου μην κρύβεις πράγματα. Καταλαβαίνω ότι δεν θες να τον συγχύζεις αλλά σκέψου ότι αν μια μέρα πάρεις ανάποδες και αρχίσεις τις φωνές, ο άνθρωπος θα απορήσει γιατί δεν του μίλαγες τόσο καιρό και θα έχει και δίκιο. Στο κάτω κάτω της γραφής αφορά και το παιδί του το όλο θέμα, όχι μόνο εσένα, οφείλεις να του μιλήσεις. Οι γονείς του άντρα σου δεν μπορούν να κάνουν κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον σεβασμό τον κερδίζεις, δεν τον αποκτάς μόλις περάσεις τα 65 λόγω ηλικίας, τι είναι, σύνταξη? Για μένα βάλε τον άντρα σου μπροστά και άσε τον να τα πει ΟΣΟ χοντρά θέλει, ξέρεις αυτός. Και στο κάτω κάτω της γραφής, γιαγιά του είναι ξέρει πως να την χειριστεί. Και επειδή καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς που νιώθεις, δίκιο έχεις να την λυπάσαι αλλά προσωπικά θα λυπόμουν περισσότερο το παιδάκι μου. Άσε που από ότι καταλαβαίνω, δεν είναι και πολύ για λύπηση... Επίσης, στον άντρα σου μην κρύβεις πράγματα. Καταλαβαίνω ότι δεν θες να τον συγχύζεις αλλά σκέψου ότι αν μια μέρα πάρεις ανάποδες και αρχίσεις τις φωνές, ο άνθρωπος θα απορήσει γιατί δεν του μίλαγες τόσο καιρό και θα έχει και δίκιο. Στο κάτω κάτω της γραφής αφορά και το παιδί του το όλο θέμα, όχι μόνο εσένα, οφείλεις να του μιλήσεις. Οι γονείς του άντρα σου δεν μπορούν να κάνουν κάτι?

 

Πολυ σωστα αυτα που γραφεις...μαλλον ετσι πρεπει να γινει!

Και οσο για το τελευταιο που ρωτας..για τους γονεις..μανα αφαντη κι ο πατερας του εχει φυγει τα τελευταια 20 περιπου χρονια για τετοιους λογους!Οποτε παμε με ρωταει..ενταξει η γιαγια ή σας δημιουργει θεματα?Κι οταν ερχετεαι ΠΑΝΤΑ σκοτωνονται..γι αυτο και πλεον το αποφευγει..την τελευταια φορα που ηρθε εκατσε σε εμας απο το πρωι μεχρι το απογευμα και διπλα στην μανα του δεν πηγε!Λογικο της μουρλης θα γινοταν παλι...

Αν του τα πω του πεθερου μου ολα αυτα θα γινει της τρελης!!!Με το μερος μου θα ειναι γιατι την ξερει ΑΠΟΛΥΤΑ!Αλλαααα..εγω ειμαι ξενη..δεν μπορω εγω να διαλυσω μια ξενη οικογενεια και να τους βαλω να μαλωσουν..γι αυτο δεν μιλαω...απο την μια χρειαζομαι απο καποιον εξω βοηθεια απο την αλλη η θεση μου ειναι λεπτη!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα αυτα που γραφεις...μαλλον ετσι πρεπει να γινει!

Και οσο για το τελευταιο που ρωτας..για τους γονεις..μανα αφαντη κι ο πατερας του εχει φυγει τα τελευταια 20 περιπου χρονια για τετοιους λογους!Οποτε παμε με ρωταει..ενταξει η γιαγια ή σας δημιουργει θεματα?Κι οταν ερχετεαι ΠΑΝΤΑ σκοτωνονται..γι αυτο και πλεον το αποφευγει..την τελευταια φορα που ηρθε εκατσε σε εμας απο το πρωι μεχρι το απογευμα και διπλα στην μανα του δεν πηγε!Λογικο της μουρλης θα γινοταν παλι...

Αν του τα πω του πεθερου μου ολα αυτα θα γινει της τρελης!!!Με το μερος μου θα ειναι γιατι την ξερει ΑΠΟΛΥΤΑ!Αλλαααα..εγω ειμαι ξενη..δεν μπορω εγω να διαλυσω μια ξενη οικογενεια και να τους βαλω να μαλωσουν..γι αυτο δεν μιλαω...απο την μια χρειαζομαι απο καποιον εξω βοηθεια απο την αλλη η θεση μου ειναι λεπτη!

 

Μίλα στον άντρα σου τότε, δεν βλέπω άλλη λύση. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

 

Και παμε και στο ΠΙΟ σοβαρο τωρα...επιτελους φτιαξαμε το παιδικο δωματιο και πηγαμε το παιδι εκει...ομως..το σπιτι ειναι παλιο με παλια κουφωματα και ακουγονται ολα!Στον πισω τοιχο του δωματιου οπου ειναι και το παραθυρο ειναι η πισω αυλη οπου ακριβως κατω απο το παραθυρο υπαρχει κοπανα.(Σαν μεγαλη πετρινη μπανιερα)Εκει γινεται η μεγαλυτερη ζημια...διοτι παει και πλενει οτι της καπνισει οτι ωρα να ναι..ταψια που βρωνταει,λεκανες με ζαρζαβατια και οτι μπορειτε να φανταστειτε!Το παιδι μου ενω ειναι καλοβολο και κοιμοταν με φασαρια..τωρα πια ξυπναει γιατι ο θορυβος εινα μεσα στα αυτια του και μπορω να το καταλαβω!Τι να κανω??Δεν ειναι φυσιολογικο 3 ή 4 να παει να πλυνει ενα ταψι ενω ξερει πως εκει κοιμαται το μωρο και κανει φασαρια....δεν καταλαβαινει τιποτα!!!!!

 

Δεν έχει νόημα μάλλον να σου πω εκ των υστέρων ότι η απόφαση ενός ζευγαριού να μοιραστεί κοινό κήπο με τη γιαγιά τους ακούγεται ούτως ή άλλως παρακινδυνευμένη... Εφόσον όμως πήρατε το ρίσκο , θα έπρεπε να πάρετε και τις απαραίτητες προφυλάξεις ! Η γιαγιά, όπως πολλές γιαγιάδες , είναι αγυριστο κεφάλι και δύσκολο να της αλλάξεις τις συνήθειες στο σπίτι όπου έμενε πολύ καιρό πριν έρθετε εσείς... Προσαρμοστείτε εσείς λοιπόν σε κάποια πράγματα...

Κατ αρχήν , αν το σπίτι είναι παλιό , χωρίς ηχομόνωση κάντε ό,τι αλλαγές χρειάζονται. Υπάρχουν ωραιότατα ηχομονωτικά κουφώματα που ούτως ή αλλως τα χρειάζεστε καθώς παρέχουν και ασφάλεια και οικονομία στη θέρμανση... Σίγουρα θα λύσει το πρόβλημά σου με τον ύπνο του μωρού ,καθώς δεν μιλάμε για διατάραξη κοινής ησυχίας, δεν βάζει το κομπρεσέρ, πλένει πιάτα στην αυλή...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με διαταραξη ειναι να κοιμασαι και να σκαβει μετσαπα..διαταραξη ειναι να κοβει ξυλα με πριονι(για εικονες οχι χοντρα)διαταραξη ειναι να βαζει λαστιχο οποτε θελει διοτι ακουγεται απιστευτα πολυ ο θορυβος στις σωληνωσεις και απ'εξω!Ξερεις τι ειναι να κοιμασαι και να χτυπαει το ταψι σε πετρα?Πλακα κανουμε?Αν ηταν απλη ενοχληση δε θα το συζητουσα καν....

Στο μονο που συμφωνω..και πιαστηκα μαλακ*** συγνωμη για την εκφραση..ειναι οτι ηξεραν ποια ειναι..και ο αντρας μου ΒΑΣΙΚΑ και δεν μου ειπε τιποτα!Αν ηξερα ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΟΤΕ!Προτιμουσα ενοικιο και δυσκολια στα οικονομικα!Απλα επενδυσαμε λεφτα πια..και τα κουφωματα θα περαστουν αργπτερα οποτε τωρα ειναι τα δυσκολα!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με διαταραξη ειναι να κοιμασαι και να σκαβει μετσαπα..διαταραξη ειναι να κοβει ξυλα με πριονι(για εικονες οχι χοντρα)διαταραξη ειναι να βαζει λαστιχο οποτε θελει διοτι ακουγεται απιστευτα πολυ ο θορυβος στις σωληνωσεις και απ'εξω!Ξερεις τι ειναι να κοιμασαι και να χτυπαει το ταψι σε πετρα?Πλακα κανουμε?Αν ηταν απλη ενοχληση δε θα το συζητουσα καν....

Στο μονο που συμφωνω..και πιαστηκα μαλακ*** συγνωμη για την εκφραση..ειναι οτι ηξεραν ποια ειναι..και ο αντρας μου ΒΑΣΙΚΑ και δεν μου ειπε τιποτα!Αν ηξερα ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΟΤΕ!Προτιμουσα ενοικιο και δυσκολια στα οικονομικα!Απλα επενδυσαμε λεφτα πια..και τα κουφωματα θα περαστουν αργπτερα οποτε τωρα ειναι τα δυσκολα!

 

Το να πριονίζει, ναι είναι διατάραξη, τώρα το να σκάβει και να σας ενοχλεί τόσο πολύ , προφανώς οφείλεται σε αυτό που είπες, ότι δεν έχετε ηχομόνωση σπίτι σας. Δεν ξέρω τι εννοείς ότι τα κουφώματα θα περαστούν αργότερα, αλλά αν είναι να σε τρελαίνει το θέμα , βάλτε το στις προτεραιότητές σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα.

 

Οπως τα λες, μάλλον πρέπει να έρθεις σε ρήξη μαζί της. Εσύ. Ξένη ή όχι (που δεν σε βλέπει σαν ξένη και πολύ, γιατί αν σε έιχε για ξένη θα σε ντρεπόταν και λίγο), δεν έχει σημασία.

 

Βάλτα κάτω, το είπες πως το πιο σημαντικό είναι να μη σου ξυπνάει το παιδί. Πάνε και πες το με την πρώτη αφορμή. Ευθέως, χωρίς κομψά και περίεργα. Αφού είναι τύπισα η γυναίκα, θα κάνει πίσω. Κι αν το ξανα κάνει, πάλι εσύ. Ωραία γυναίκα φαίνεται η γιαγιά και κάνει τη ζωή της, αλλά πρέπει να μπορέσεις κι εσύ να κάνεις τη δική σου. Και για να μη το έχεις και ενοχές, να της μιλάς και να την καλημερίζεις κι ας σου κρατάει μούτρα αυτή.

 

Εμένα μου το έχει κάνει γειτόνισα αυτό. Περίεργη γυναίκα, μοναχική γιατί με όλους τα έχει σπάσει με κάποιον μοναδικό τρόπο και λίγο..."επαναστάτρια" δηθεν. Είμαστε από τους τελευταίους με τους οποίους λέει καλημέρα, και τη μια έρχεται ζητά λίγο καφέ που της τελείωσε, την άλλη χτυπάει τα τζάμια με μαγκούρα για να βγούμε έξω (ισόγειο), της λέμε να χτυπά κουδούνι για να μη μας σπάσει και τίποτα και το έμαθε...κάθε τρεις και λίγο σπίτι: τη μια ένα τηλέφωνο να κάνω, την άλλη ένα λεμόνι, την άλλη 5 ευρω. οκ. Και σου έρχεται 11μιση τη νύχτα, να ζητήσει ένα βιβλίο γιατί δεν την έπαιρνε ο ύπνος. Σηκώθηκα να της δώσω αλλά είχα ένα ύφος κάπως ενοχλημένο και παρεξηγήθηκε και έφυγε επιτόπου. Μήνες μετά, που δεν μας μιλά και μας αποφεύγει, αποφασίζει να μιλήσει στον άντρα μου για να του εξηγήσει πόσο λάθος ήμουν που την κοίταξα στραβά!

 

Φυσικά είναι γειτόνισα κι όχι συγγενής, αλλά μια, δυο, τρεις.... Δεν θα τρελαθούμε κιόλας, είπα. Αν δεν θέλει να μας μιλά και νιώθει θιγμένη, περαστικά της. Εμείς την καλημερίζουμε κι αυτή ας κάνει ότι νομίζει.

 

Κράτα γερά κι αντιμετώπισε τη γιαγιά, γιατί θα σε βγάλει εκτός παιχνιδιού με τα "παιχνιδάκια" της.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα σε όλο αυτό μου κάνει εντύπωση ότι μιλάμε για τη ΓΙΑΓΙΑ, και όχι τη μαμά του άντρα σου! :shock:

Τα παιδιά της γιαγιάς αυτής (ήτοι τα πεθερικά σου) ζουν; είναι κοντά; έχουν γνώση της καταστασης; κάνουν κάτι γι' αυτό;

Τέλος πάντων, όπως καταλαβαίνεις εφόσον μένετε λίγο-πολύ όλοι μαζί (πολύ κοντά τα σπίτια, με κοινή αυλή, μοιράζεστε κάποια έξοδα, κλπ) όλα όσα περιγράφεις είναι επόμενο να συμβαίνουν, και ειδικά όταν δεν υπάρχει οριοθέτηση και διακριτικότητα από την πλευρά των "γειτόνων".

Κοίταξε να δεις, όπως αντιλαμβάνεσαι και μόνη σου, η κατάσταση αυτή είναι πολύ δύσκολο να λυθεί. Ειδικά χωρίς να υπάρξουν προστριβές-συγκρούσεις.

Αν καταλαβαίνω καλά, εσύ ιδανικά θα ήθελες η γιαγιά να συνειδητοποιεί από μόνη της ότι θα πρέπει να είναι πιο διακριτική και κυρίως σε ό,τι έχει να κάνει με το παιδί, χωρίς να χρειαστεί να της κάνεις παρατήρηση ή να τσακωθείς μαζί της. Ναι... δε γίνεται, και το βλέπεις.

Από την άλλη κατανοώ, επίσης, ότι δε μπορεί καθημερινά εσύ να περιφέρεσαι ωρυόμενη σαν υστερική, και τελικά να μην καταφέρνεις και τίποτα ουσιώδες επί του προβλήματός σου.

"Λύσεις" υπαρχουν διάφορες, αλλά καμία "χωρίς να σπάσεις αυγά". Από το να αλλάξετε σπίτι, από το να κάνεις τροποποιήσεις στο σπίτι που μένετε τώρα (ανταλλαγή δωματίων, αλλαγή κουφωμάτων έστω μόνο στα δωμάτια που σας ενοχλεί, κατάργηση εξωτερικών πομολων στις πόρτες, κλπ-σου είπαν ήδη πολλά οι υπόλοιπες κοπέλες), από το να την οριοθετήσεις αυστηρά, σαφώς ερχόμενη σε σύγκρουση μαζί της, κ.α.

Ωστόσο, είναι ένα πρόβλημα το οποίο θα πρέπει να το λύσεις μαζί με τον άντρα σου. Και για την ακρίβεια, νομίζω ότι αυτός θα πρέπει να παρέμβει περισσότερο, καθώς πρόκειται για δική του οικογένεια. Αν ήταν δική σου η γιαγιά, τι θα έκανες εσύ; Ε, πρότεινέ του να κάνει το ίδιο.

Πάντως, εδώ, όπως βλέπεις εμείς σου αναφέρουμε πράγματα που θα κάναμε με βάση τις δικές μας απόψεις, τη δική μας δυναμική, έχοντας στο μυαλό μας τις σχέσεις της δικής μας οικογένειας, και τις οποίες δεν ξέρουμε αν εσύ μπορείς να εφαρμόσεις. Γι αυτό σου ξαναλέω, είναι θέμα που πρέπει από κοινού να συζητήσεις και να επιλύσεις με τον άντρα σου, τονίζοντάς του την κρισιμότητα της κατάστασης.

Είναι περίπλοκο όλο αυτό που περιγράφεις, αλλά μην της επιτρέπετε να χαλάει την ηρεμία της οικογένειάς σας!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ που μου απαντησατε...ενα τριτο ματι ειναι παντα καλυτερο!Το να βαλουμε κουφωματα ειναι δυσκολο τωρα και θα παρει τουλαχιστον 2 χρονια...ουτε να αλλαξω τα δωματια μπορω..οποτε παω στις λυσεις του να ερθουμε καπως αντιμετωποι με το προβλημα!Εαν συνεχιστει(που σιγουρο ειναι) εγω αυτο που σκεφτομαι για να μην με βγαλει τρελη..περνω τηλ. τον αντρα μου κατευθειαν και του λεω να ερθει επιτοπου να δει τι γινεται..δεν θα μπορει να αφησει τη σουλεια..αλλα τουλαχιστον θα ξερει τι ωρα γινεται και τι γινεται..κι οτι το παιδι ειναι ενοχλημενο!Απο εκει και περα προφανως θα αναλαβουμε κι οι ιδιοι!Και οτι γινει...πρεπει να αποβαλλω τις τυψεις και να κοιταξω το καλο μου και του παιδιου μου!

Απλα καποιες φορες θυμωνω και με τον αντρα μου..γιατι κι εμας εχει χτυπησει 11:30 το βραδυ να φερει πιτα καικοιμομασταν..κι ενω μας ξυπνησε παρατηρηση δεν της εκανε..και προφανως η ιδια δεν καταλαβε πολλα..ξαναγινε!Θελω να πω σε πολλα κι αυτος κανει τα στραβα ματια..κι ας υποφερω εγω πιο πολυ!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμπεραίνω, με βάση την περιγραφή που έκανες, ότι ακόμα και να της τα τρίξεις τα δόντια, ακόμα και να παρέμβει ο άντρας σου, ακόμα και να γίνετε κουλουβάχατα, η γιαγιά δε θα αλλάξει. Είτε σταματήσετε να μιλιέστε, είτε της τα πεις όμορφα, είτε άγαρμπα, είτε άκομψα, εκείνη τις συνήθειές της δε θα τις αλλάξει...

Οπότε, το μόνο που μένει είναι να κάτσετε και να συζητήσετε με τον άντρα σου τι μπορείτε να κάνετε ΕΣΕΙΣ, βγάζοντας από την εξίσωση τη γιαγιά (που δε θα ταρακουνηθεί με βάση τα όσα λες)!

Και αυτά που μπορείτε να κάνετε, όσο μου κόβει εμένα, είναι:

α) αλλαγή κατοικίας - που είναι το πιο ακραίο, γιατί πράγματι το σπίτι σου δεν το αφήνεις εύκολα.

β) αλλαγή δωματίων, αλλαγή κουφωμάτων, ηχομόνωση καλύτερη. Δεν ξέρω πως είναι τα οικονομικά σας, ίσως να ψαχτείτε και με προγράμματα εξοικονόμησης ενέργειας του ΕΣΠΑ, αλλά εφόσον ο άντρας σου είναι και χειρονάκτης (βλ. γράσσα στα ρούχα της δουλειάς) μπορεί να ρίξει και προσωπική εργασία αρκετή και να εξοικονομήσετε από κει χρήματα...(και επίσης, αυτό πάλι είναι προσωπική γνώμη, να σταματήσετε την επιχορήγηση της γιαγιάς και να μειώσετε την κατανάλωση των κοινόχρηστων σε νερό, π.χ. κλειδώνοντάς το και ανοίγοντάς το ανάλογα με την αναγκαιότητα της χρήσης).

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλαβει σωστα..πιανουν τα χερια του και τα δικα μου..ολο το σπιτι το καναμε γυψοσανιδες μονοι μας...ολα τα ντουβαρια ολα τα ταβανια ΟΛΑ γενικως τα καναμε μονοι μας...καταλαβαινετε μ'αυτο λοιπον πως τα οικονομικα ειναι σαφως χαλια...και ο κοπος που εχουμε καταβαλει δεν μου επιτρεπει να φυγω...ποναω για ολα αυτα που εχω προσφερει εκει μεσα...γι αυτο κι αλλαγη δωματιου μου ειναι δυσκολη...επι ενα μηνα πεθαναμε να το τελειωσουμε το καναμε τελειως παιδικο με πολυ αγαπη και μονο με τα χερια μας..και τωρα να τον παω στο δικο μας παλι?Αλλες ντουλαπες..χωρις ιχνος παιδικου στοιχειου μεσα..κι εγω θα κοιμαμαι με φεγγαρακια και αστερακια και το παιδι μου αλλου?Μου κακοφαινεται!

Αν ειχαμε λεφτα θα βαζαμε κουφωματα ΧΘΕΣ!Αλλα δεν γινεται ολα να γινουν μαζι χωρις καμια οικονομικη βοηθεια απο κανεναν και αντιθετως να βοηθαμε εμεις!Ειχαν προτεραιοτητα τα καλοριφερ και η σχετικη μονωση που βαλαμε εμεις μεσα και υστερα τα κουφωματα!Εαν δεν βρω ανταποκριση στο θεμα αυτο με την φασαρια ειλικρινα μετα θα παρω το παιδι μου και θα φυγω...ειμαι σε μια ταλαντευομενη φαση..που λυπαμαι τους κοπους μας και μενω..κι απ την αλλη ζω στην παρανοια και νιωθω να ΠΝΙΓΟΜΑΙ!Ο Θεος να με βοηθησει!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις καταλαβει σωστα..πιανουν τα χερια του και τα δικα μου..ολο το σπιτι το καναμε γυψοσανιδες μονοι μας...ολα τα ντουβαρια ολα τα ταβανια ΟΛΑ γενικως τα καναμε μονοι μας...καταλαβαινετε μ'αυτο λοιπον πως τα οικονομικα ειναι σαφως χαλια...και ο κοπος που εχουμε καταβαλει δεν μου επιτρεπει να φυγω...ποναω για ολα αυτα που εχω προσφερει εκει μεσα...γι αυτο κι αλλαγη δωματιου μου ειναι δυσκολη...επι ενα μηνα πεθαναμε να το τελειωσουμε το καναμε τελειως παιδικο με πολυ αγαπη και μονο με τα χερια μας..και τωρα να τον παω στο δικο μας παλι?Αλλες ντουλαπες..χωρις ιχνος παιδικου στοιχειου μεσα..κι εγω θα κοιμαμαι με φεγγαρακια και αστερακια και το παιδι μου αλλου?Μου κακοφαινεται!

Αν ειχαμε λεφτα θα βαζαμε κουφωματα ΧΘΕΣ!Αλλα δεν γινεται ολα να γινουν μαζι χωρις καμια οικονομικη βοηθεια απο κανεναν και αντιθετως να βοηθαμε εμεις!Ειχαν προτεραιοτητα τα καλοριφερ και η σχετικη μονωση που βαλαμε εμεις μεσα και υστερα τα κουφωματα!Εαν δεν βρω ανταποκριση στο θεμα αυτο με την φασαρια ειλικρινα μετα θα παρω το παιδι μου και θα φυγω...ειμαι σε μια ταλαντευομενη φαση..που λυπαμαι τους κοπους μας και μενω..κι απ την αλλη ζω στην παρανοια και νιωθω να ΠΝΙΓΟΜΑΙ!Ο Θεος να με βοηθησει!

Δηλαδή μεταξύ των επιλογών (αν δε βρεις τελικά ανταπόκριση):

α)Aλλαγή δωματίου (που σημαίνει ότι προσωρινά θα κοιμάσαι με τα φεγγαράκια και τα αστεράκια και το παιδί θα κοιμάται δυστυχώς χωρίς τα φεγγαράκια και τα αστεράκια)

β)Παίρνεις το παιδί και φεύγεις τελείως από το σπίτι.

...σου φαίνεται λογικό να απορρίψεις την 1η?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, φαντάζομαι ότι η γιαγιά προϋπήρχε στο σπίτι και αν το σπίτι έιναι και παλιό και σε κοινή αυλή, επίσης φαντάζομαι ότι το σπίτι ανήκε στην οικογένεια του συζύγου; Αν κάνω λάθος, σταμάτα να διαβάζεις εδώ :)

Η γιαγιά λοιπόν έχει μία ρουτίνα, που φαντάζομαι την έχει χτίσει λίγο λίγο δώ και καμιά πενηνταριά χρόνια. Και όπως και να το κάνουμε, δεν πρόκειται ο εγγονός της και πόσο μάλλον το δισέγγονο να την κάνουν να αλλάξει. Αν, ξαναλέω, τα πράγματα είναι διαφορετικά και η γιαγιά ήρθε να μείνει δίπλα σας, αλλάζουν τα πράγματα.

Όταν λοιπόν επιλέγουμε να μείνουμε μαζί ή δίπλα σε συγγενείς, πόσο μάλλον όταν οι άλλοι είναι μεγαλύτεροι, είναι δυστυχώς αναπόφευκτο ότι θα πρέπει μάλλον εμείς να προσαρμοστούμε και να δούμε πού και τι μας παίρνει να διεκδικήσουμε. Δεν ξέρω αν είναι δίκαιο ή άδικο, αλλά δε γίνεται και κάτι άλλο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν η γιαγιά έχει μάθει να κάνει φασαρία στην αυλή, δε βάζουμε πάνω από την αυλή το δωμάτιο του μωρού, ή επενδύουμε σε μόνωση αντί για διακόσμηση, ή κρατάμε το δωμάτιο για τον βραδινό ύπνο και κοιμίζουμε το μωρό σε άλλο δωμάτιο το μεσημέρι, αν η φασαρία είναι το βασικό πρόβλημα. Η μετακομίζουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, φαντάζομαι ότι η γιαγιά προϋπήρχε στο σπίτι και αν το σπίτι έιναι και παλιό και σε κοινή αυλή, επίσης φαντάζομαι ότι το σπίτι ανήκε στην οικογένεια του συζύγου; Αν κάνω λάθος, σταμάτα να διαβάζεις εδώ :)

Η γιαγιά λοιπόν έχει μία ρουτίνα, που φαντάζομαι την έχει χτίσει λίγο λίγο δώ και καμιά πενηνταριά χρόνια. Και όπως και να το κάνουμε, δεν πρόκειται ο εγγονός της και πόσο μάλλον το δισέγγονο να την κάνουν να αλλάξει. Αν, ξαναλέω, τα πράγματα είναι διαφορετικά και η γιαγιά ήρθε να μείνει δίπλα σας, αλλάζουν τα πράγματα.

Όταν λοιπόν επιλέγουμε να μείνουμε μαζί ή δίπλα σε συγγενείς, πόσο μάλλον όταν οι άλλοι είναι μεγαλύτεροι, είναι δυστυχώς αναπόφευκτο ότι θα πρέπει μάλλον εμείς να προσαρμοστούμε και να δούμε πού και τι μας παίρνει να διεκδικήσουμε. Δεν ξέρω αν είναι δίκαιο ή άδικο, αλλά δε γίνεται και κάτι άλλο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν η γιαγιά έχει μάθει να κάνει φασαρία στην αυλή, δε βάζουμε πάνω από την αυλή το δωμάτιο του μωρού, ή επενδύουμε σε μόνωση αντί για διακόσμηση, ή κρατάμε το δωμάτιο για τον βραδινό ύπνο και κοιμίζουμε το μωρό σε άλλο δωμάτιο το μεσημέρι, αν η φασαρία είναι το βασικό πρόβλημα. Η μετακομίζουμε ...

 

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μην ξεχνάς ότι τα παιδιά είναι αρκετά μικρά σε ηλικία και η κοπέλα δεν γνώριζε για τις κακές συνήθειες τις γιαγιάς:wink:

 

Από εκεί και πέρα εγώ νομίζω ότι, ότι και αν κάνεις, είτε με το καλό είτε με το κακό δύσκολα θα αλλάξει κάτι, μιλάμε για συνήθειες χρόνων, μεγάλη γυναίκα, τα έχει σπάσει με όλους και με όλα, εσείς θα την αλλάξετε? Εγώ και πάλι, θα σου πρότεινα να κάνεις ασκήσεις θάρρους και να αρχίσεις να αναθεωρείς την επιλογή για αλλαγή δωματιών για αρχή. Καλό κουράγιο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, φαντάζομαι ότι η γιαγιά προϋπήρχε στο σπίτι και αν το σπίτι έιναι και παλιό και σε κοινή αυλή, επίσης φαντάζομαι ότι το σπίτι ανήκε στην οικογένεια του συζύγου; Αν κάνω λάθος, σταμάτα να διαβάζεις εδώ :)

Η γιαγιά λοιπόν έχει μία ρουτίνα, που φαντάζομαι την έχει χτίσει λίγο λίγο δώ και καμιά πενηνταριά χρόνια. Και όπως και να το κάνουμε, δεν πρόκειται ο εγγονός της και πόσο μάλλον το δισέγγονο να την κάνουν να αλλάξει. Αν, ξαναλέω, τα πράγματα είναι διαφορετικά και η γιαγιά ήρθε να μείνει δίπλα σας, αλλάζουν τα πράγματα.

Όταν λοιπόν επιλέγουμε να μείνουμε μαζί ή δίπλα σε συγγενείς, πόσο μάλλον όταν οι άλλοι είναι μεγαλύτεροι, είναι δυστυχώς αναπόφευκτο ότι θα πρέπει μάλλον εμείς να προσαρμοστούμε και να δούμε πού και τι μας παίρνει να διεκδικήσουμε. Δεν ξέρω αν είναι δίκαιο ή άδικο, αλλά δε γίνεται και κάτι άλλο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν η γιαγιά έχει μάθει να κάνει φασαρία στην αυλή, δε βάζουμε πάνω από την αυλή το δωμάτιο του μωρού, ή επενδύουμε σε μόνωση αντί για διακόσμηση, ή κρατάμε το δωμάτιο για τον βραδινό ύπνο και κοιμίζουμε το μωρό σε άλλο δωμάτιο το μεσημέρι, αν η φασαρία είναι το βασικό πρόβλημα. Η μετακομίζουμε ...

 

Εχεις δικιο ειναι ετσι ακριβως!Εμεις ηρθαμε διπλα της..κι εκεινη εμενε τα τελευταια 20 χρονια!Συμφωνω μαζι σου..αλλα υπαρχει ενα αλλααα στην υποθεση!Κι εγω ειχα μαθει να κανω δουλειες μετα τις 3 το μεσημερι αφου σχολουσα απο το σχολειο..ειχα μαθει να κινουμε αλλιως..ΑΛΛΑ προσαρμοστηκα!Δεν διανοουμε ενω δεν δουλευω να βαλω σκουπα ενω εκεινη κοιμαται!Ειναι τοοοσο δυσκολο να σεβαστει τις ωρες κοινης ησυχιας?Αντι να κανει δουλειες εως 5 το απογ. να τις κανει ειτε νωριτερα ειτε αργοτερα!Ετσι εκανα κι εγω...αυτο λεω..δεν λεω να παψει να υπαρχει ή να σταματησει τις δουλειες!

Και η γιαγια δεν εχει ρουτινα..ειναι τρεις λαλουν και 2 χορευουν...οτι ωρα να'ναι οποτε να'ναι κανει επισκεψεις και γενικως οτι της κατεβει..κι η κορη της εχει προβλημα φαντασου!Αυτο που δεν της ανοιγω πια ιδιαιτερα σε ακαταλληλες ωρες..εκεινη με συμβουλεψε..φαντασου!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μεταξύ των επιλογών (αν δε βρεις τελικά ανταπόκριση):

α)Aλλαγή δωματίου (που σημαίνει ότι προσωρινά θα κοιμάσαι με τα φεγγαράκια και τα αστεράκια και το παιδί θα κοιμάται δυστυχώς χωρίς τα φεγγαράκια και τα αστεράκια)

β)Παίρνεις το παιδί και φεύγεις τελείως από το σπίτι.

...σου φαίνεται λογικό να απορρίψεις την 1η?

 

Δεν υπαρχει λογικη πια γενικα απο οτι καταλαβαινεις!Ειμαι στα ορια μου..δεν προτιμω τιποτα απο τα δυο..ζω ασχημα γενικως οσο περιστρεφεται γυρω μου γι αυτο λεω πως θελω να σηκωθω να φυγω γενικως...δεν παει να πει οτι θα το κανω..απεγνωσμενες σκεψεις βγαζω κι ισως οχι απολυτα κατανοητες προς σε εσας!Συγνωμη...ειναι θυμος και ενταση κι ισως σας μπερδευω!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

ωχ μικρη μπουμπου εμπλεξες!!

 

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω αρχικα όταν εμεινα με τα πεθερικα μου οι οποιοι εχουν εντελω διαφορετικα ωραρια αλλα λυθηκε με την παροδο του χρονου.

 

Συμφωνω με την ΑγγεΚ η γιαγια εχει τις συνήθειες της και δυσκολα αλλαζουν οποτε πρεπει να βρεθει μεση λυση,,την ωρα που το κανει δεν βγαινεις να πεις κατι?

 

 

 

για τα αλλα που λες τα θεληματα, θα της κανεις ηλεκτρονικο λογαριασμο και θα της τα πληρωνεις ετσι , εγω αυτό εκανα με τη μαμα μου γιατι δεν μπορουσα να τρεχω από εδώ και από εκει συνεχεια

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ειναι ετσι ακριβως!Εμεις ηρθαμε διπλα της..κι εκεινη εμενε τα τελευταια 20 χρονια!Συμφωνω μαζι σου..αλλα υπαρχει ενα αλλααα στην υποθεση!Κι εγω ειχα μαθει να κανω δουλειες μετα τις 3 το μεσημερι αφου σχολουσα απο το σχολειο..ειχα μαθει να κινουμε αλλιως..ΑΛΛΑ προσαρμοστηκα!Δεν διανοουμε ενω δεν δουλευω να βαλω σκουπα ενω εκεινη κοιμαται!Ειναι τοοοσο δυσκολο να σεβαστει τις ωρες κοινης ησυχιας?Αντι να κανει δουλειες εως 5 το απογ. να τις κανει ειτε νωριτερα ειτε αργοτερα!Ετσι εκανα κι εγω...αυτο λεω..δεν λεω να παψει να υπαρχει ή να σταματησει τις δουλειες!

Και η γιαγια δεν εχει ρουτινα..ειναι τρεις λαλουν και 2 χορευουν...οτι ωρα να'ναι οποτε να'ναι κανει επισκεψεις και γενικως οτι της κατεβει..κι η κορη της εχει προβλημα φαντασου!Αυτο που δεν της ανοιγω πια ιδιαιτερα σε ακαταλληλες ωρες..εκεινη με συμβουλεψε..φαντασου!

 

Eισαι 22 , είναι κοντα 80. Αδικο ή όχι, εσύ μπορείς να προσαρμοστείς και να αλλάξεις. Εκείνη όχι.

Δε λέω ότι είσαι περίεργη, προφανώς και η γιαγιά είναι φοβερά ενοχλητική από όσο λες. Αλλά δεν αλλάζουν όλα τα ενοχλητικά σε αυτή τη ζωή. Η γιαγιά δεν μπορεί πια να αλλάξει, άντε να τα χάσει κιόλας και να αφήσει όλη τη νύχτα καμια βρύση ή μάτι αναμμένο, δεν περιμένεις βελτίωση συμπεριφοράς σε αυτή την ηλικία, ίσα ίσα και άνθρωποι γλυκύτατοι και βολικότατοι ως νέοι, γίνονται περίεργοι στα γεράματα. Οπότε ή το αποδέχεστε, προσπαθείτε να αλλάξετε εσείς στο σπίτι σας ό,τι μπορείτε, να δείτε την αστεία πλευρά αν μπορείτε, ή μετακομίζετε ρεαλιστικά μιλώντας.

Link to comment
Share on other sites

Της τα ειπα πολυ ομορφα...εεε το αποτελεσμα δεν ηρθε να ξαναβαλει πλυντηριο για να φαινομαι κακια εγω και να αναρωτιεται και ο αντρας μου τι εγινε!Ουτε τη μαλωσα ουτε της απαγορευσα κατι..ε στραβωσε..απο τοτε καθομαι και τα καταπινω ολα μην φανω κακια γιατι και με καλο που τα λεω οπως θελει τα παιρνει!

 

Δεν φανταζεστε πως ζω...ειμαι 22 χρονων και νιωθω σαν να ειμαι 50 χρονων με 30 χρονια γαμου στην πλατη μου και να εχω μια κακια πεθερα στο κεφαλι μου!

 

Δεν μιλουσα να μην γινω κακια..να μην δωσω διακαιωμα..να μην πρηζω τον αντρα μου..τον αφηνα να βλεπει οσα βλεπει ο ιδιος μονος του και να επεμβαινει..

 

 

το ξεχασε!Και να της ελεγε στην τελικη?Πας και ενοχλεις την γυναικα μου?Παλι κακια δεν θα γινομουν?

 

 

Εχω σκεφτει κι εγω δεν το κρυβω να κανω φασαρια την ωρα που κοιμαται εκεινη να δει πως δεν ειναι σωστο..αλλα δεν θα χαμπαριασει ειμαι σιγουρη..ειναι παρτακιας δεν σκεφτεται ποτε τον αλλον..δεν σκεφτεται τα παιδια της εμενα θα σεβαστει???Κι ετσι κανω πισω κι απλα δεν μιλαω!

Απλα πιστευω μια μερα σε ανυποπτο χρονο που θα γινει παλι θα παρω το παιδι και θα φυγω...ειμαι σε φαση τρελας αληθεια!

 

 

νομιζω μονη σου ξερεις τη λυση - να μαλωσεις, ή καλυτερα, να 'της τα πεις' ενα χερακι. απλα φοβασαι να το κανεις, για να μην χαλασεις τις σχεσεις σας με τη γιαγια, να μην στεναχωρεθει ο αντρας σου, να μην πουν τιποτα κακο για σενα συγγενεις και γειτονες.

 

λοιπον, ας χαλασει η σχεση σας, γιατι ειναι ηδη 'χαλασμενη'΄. οταν δεν σε σεβεται ο αλλος, γιατι τον σεβεσαι τοσο πολυ?

 

ο αντρας σου θα ησυχασει απο τα παραπονα σου, γιατι μονη σου θα βγαλεις το φιδι απο την τρυπα, και αυτο θελουν οι αντρες - να μην ανακατευονται σε τετοιες καταστασεις, να τις λυνουμε μονες μας, οσο εγωιστικο και να ακουγεται.

 

και οσο αφορα για το τι θα πουν οι αλλοι, λιγο θα μ'ενοιαζε.

 

καταλαβαινω οτι στην ηλικια των 22 ειναι πολυ δυσκολο να ερθεις σε αντιπαραθεση με μεγαλους, και ειδικα με συγγενεις του αντρα σου. αλλα θα περασουν χρονια, και θα αναλωθεις σε ψευτικες ευγενειες και 'φτυσιμο' απο τη μερια των ανθρωπων που φερεσαι καλα, τους κανεις τα θεληματα και αυτοι το εκλαμβανουν ως δειγμα αδυναμιας και ευκαιρια για εκμεταλλευση.

σιγα - σιγα πρεπει να της αντιστεκεσαι περισσοτερο, να τη διωχνεις απο το σπιτι ευγενικα αλλα αυστηρα. και να δωσω ασχημη, αλλα μαλλον απαραιτητη συμβουλη - οταν ερθει την επομενη φορα για να πας να πληρωσεις τους λογαριασμους της, οχι μονο θα αρνηθεις, αλλα μην της δωσεις ουτε το 10ρικο, να της πεις - χτες πληρωσαμε τον λογαριασμο του νερου, ηταν 200 ευρω, δεν εχω μια.

 

και μην φοβασαι να της απαντας, ας σε βγαζει κακια σε αλλους - οι αλλοι δεν εχουν κανενα δικαιωμα και καμια θεση στο σπιτι και στην οικογενεια σας, ας λενε οτι θελουν μεχρι την συντελεια του κοσμου. οταν κατι θα χρειαστεις, θα σε βοηθησουν ολοι αυτοι που σε κακολογουν?

εσυ ομως θα βρεις την ησυχια σου αν μπορεσεις να βρεις δυναμη να την αντιμετωπισεις, μονο να το κανεις ψυχραιμα και ευγενικα. καθε φορα που σε ενοχλει, θα ανοιγεις το παραθυρο και θα κανεις παρατηρηση. ξανα και ξανα. μην τα κρατας μεσα σου. ερχεται - μην της ανοιγεις, και ας εχεις κοσμο μεσα. και ας θυμωνει. δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο, μονο καλο κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω μονη σου ξερεις τη λυση - να μαλωσεις, ή καλυτερα, να 'της τα πεις' ενα χερακι. απλα φοβασαι να το κανεις, για να μην χαλασεις τις σχεσεις σας με τη γιαγια, να μην στεναχωρεθει ο αντρας σου, να μην πουν τιποτα κακο για σενα συγγενεις και γειτονες.

 

λοιπον, ας χαλασει η σχεση σας, γιατι ειναι ηδη 'χαλασμενη'΄. οταν δεν σε σεβεται ο αλλος, γιατι τον σεβεσαι τοσο πολυ?

 

ο αντρας σου θα ησυχασει απο τα παραπονα σου, γιατι μονη σου θα βγαλεις το φιδι απο την τρυπα, και αυτο θελουν οι αντρες - να μην ανακατευονται σε τετοιες καταστασεις, να τις λυνουμε μονες μας, οσο εγωιστικο και να ακουγεται.

 

και οσο αφορα για το τι θα πουν οι αλλοι, λιγο θα μ'ενοιαζε.

 

καταλαβαινω οτι στην ηλικια των 22 ειναι πολυ δυσκολο να ερθεις σε αντιπαραθεση με μεγαλους, και ειδικα με συγγενεις του αντρα σου. αλλα θα περασουν χρονια, και θα αναλωθεις σε ψευτικες ευγενειες και 'φτυσιμο' απο τη μερια των ανθρωπων που φερεσαι καλα, τους κανεις τα θεληματα και αυτοι το εκλαμβανουν ως δειγμα αδυναμιας και ευκαιρια για εκμεταλλευση.

σιγα - σιγα πρεπει να της αντιστεκεσαι περισσοτερο, να τη διωχνεις απο το σπιτι ευγενικα αλλα αυστηρα. και να δωσω ασχημη, αλλα μαλλον απαραιτητη συμβουλη - οταν ερθει την επομενη φορα για να πας να πληρωσεις τους λογαριασμους της, οχι μονο θα αρνηθεις, αλλα μην της δωσεις ουτε το 10ρικο, να της πεις - χτες πληρωσαμε τον λογαριασμο του νερου, ηταν 200 ευρω, δεν εχω μια.

 

και μην φοβασαι να της απαντας, ας σε βγαζει κακια σε αλλους - οι αλλοι δεν εχουν κανενα δικαιωμα και καμια θεση στο σπιτι και στην οικογενεια σας, ας λενε οτι θελουν μεχρι την συντελεια του κοσμου. οταν κατι θα χρειαστεις, θα σε βοηθησουν ολοι αυτοι που σε κακολογουν?

εσυ ομως θα βρεις την ησυχια σου αν μπορεσεις να βρεις δυναμη να την αντιμετωπισεις, μονο να το κανεις ψυχραιμα και ευγενικα. καθε φορα που σε ενοχλει, θα ανοιγεις το παραθυρο και θα κανεις παρατηρηση. ξανα και ξανα. μην τα κρατας μεσα σου. ερχεται - μην της ανοιγεις, και ας εχεις κοσμο μεσα. και ας θυμωνει. δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο, μονο καλο κουραγιο.

 

Σε ευχαριστω για το μηνυμα..με ξεμπλοκαρες πολυ!Ειπα και πιο πριν πως ισως και να λυθει το θεμα εαν της μιλησω οπως πρεπει απλα θα με φανε οι τυψεις!

Δινετε καλες συμβουλες κι ολο αμφιταλαντευομαι στο τι να κανω...

Μαλλον ομως την επομενη φορα που θα γινει κατι οπως ειπες θα βγω και θα τα πω κι ας μην ξαναμιλησουμε!Ισως να ειναι και καλυτερα..και θα το κανω και θα το ξανακανω μεχρι να καταλαβει πως δεν περναει το δικο της!Κι αν δεν καταλαβει ειλικρινα..θα κανω την "κατηνια" ναι..θα παρω ενα ταψι και θα της το βρονταω στο παραθυρο...θα κανω οση φασαρια μπορω να την ενοχλω μεχρι να φτασει αυτη στο σημειο να παραπονεθει και να ερθει στη θεση μου!

Μου ειναι πιο ευκολο απο το να μετακομισω σε αλλο σπιτι, ή δωματιο....

Θα το σκεφτω καλα....

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...