Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι τρομερές γιαγιάδες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστω για το μηνυμα..με ξεμπλοκαρες πολυ!Ειπα και πιο πριν πως ισως και να λυθει το θεμα εαν της μιλησω οπως πρεπει απλα θα με φανε οι τυψεις!

Δινετε καλες συμβουλες κι ολο αμφιταλαντευομαι στο τι να κανω...

Μαλλον ομως την επομενη φορα που θα γινει κατι οπως ειπες θα βγω και θα τα πω κι ας μην ξαναμιλησουμε!Ισως να ειναι και καλυτερα..και θα το κανω και θα το ξανακανω μεχρι να καταλαβει πως δεν περναει το δικο της!Κι αν δεν καταλαβει ειλικρινα..θα κανω την "κατηνια" ναι..θα παρω ενα ταψι και θα της το βρονταω στο παραθυρο...θα κανω οση φασαρια μπορω να την ενοχλω μεχρι να φτασει αυτη στο σημειο να παραπονεθει και να ερθει στη θεση μου!

Μου ειναι πιο ευκολο απο το να μετακομισω σε αλλο σπιτι, ή δωματιο....

Θα το σκεφτω καλα....

 

Η γιαγιά δεν θα αλλάξει. Είναι απλά αδύνατο σε αυτή την ηλικία. Μπορείς να κάνεις σκηνή, αλλά μάλλον απλά θα γίνεις ρεζίλι στο χωριό, αν μιλάμε για κλειστή κοινωνία. Πιάσε την με το καλό. Το να τσακωθεί ο οποιοσδήποτε με ένα άνθρωπο 50-60 χρόνια πιο μεγάλο, δε θα πείσει τον παππού ή τη γιαγιά για το δίκιο του, απλά θα πει "α το βρωμόπαιδο". Το ξέρω ότι δεν είναι ευκολοχώνευτο αυτό που λέω, αλλά πραγματικά δεν αλλάζουν οι άνθρωποι σε όλες τις ηλικίες, αυτό που είναι εύκολο και αυτονόητο στα 20, δεν είναι και στα 70 και τα 80.

Μην υιοθετήσεις ακραίες λύσεις, θα γίνεις η κακιά νύφη σε άλλο το σόι και τη γειτονιά. Και δε θα αλλάξει και τίποτα. Μη σου πω θα αλλάξει και προς το χειρότερο

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγιά δεν θα αλλάξει. Είναι απλά αδύνατο σε αυτή την ηλικία. Μπορείς να κάνεις σκηνή, αλλά μάλλον απλά θα γίνεις ρεζίλι στο χωριό, αν μιλάμε για κλειστή κοινωνία. Πιάσε την με το καλό. Το να τσακωθεί ο οποιοσδήποτε με ένα άνθρωπο 50-60 χρόνια πιο μεγάλο, δε θα πείσει τον παππού ή τη γιαγιά για το δίκιο του, απλά θα πει "α το βρωμόπαιδο". Το ξέρω ότι δεν είναι ευκολοχώνευτο αυτό που λέω, αλλά πραγματικά δεν αλλάζουν οι άνθρωποι σε όλες τις ηλικίες, αυτό που είναι εύκολο και αυτονόητο στα 20, δεν είναι και στα 70 και τα 80.

Μην υιοθετήσεις ακραίες λύσεις, θα γίνεις η κακιά νύφη σε άλλο το σόι και τη γειτονιά. Και δε θα αλλάξει και τίποτα. Μη σου πω θα αλλάξει και προς το χειρότερο

 

δεν ειναι ακραια λυση να της κανει ευγενικα παρατηρηση. η γιαγια αντιδραει, δειχνει την ενοχληση της με το να σταματαει να μιλαει και να θυμωνει ψευτικα. ολο αυτο θεατρο ειναι.

αρα, μπορει να το εκμεταλλευτει η κοπελα, για να εχει η ζωη της μια καλυτερη ποιοτητα.

ολες αυτες οι αντιδρασεις που διαβασα και οι συμβουλες που εδωσα, ειναι μεχρι αηδιας γνωριμες σε μενα. αυτο που καταφερα τοσα χρονια που δεν "μιλουσα' απο ευγενεια σε καποιους συγγενεις του αντρα μου - ηταν η παντελης ελλειψη σεβασμου, μεχρι που αντιμιλησα. τοτε καταλαβα οτι καποιους ανθρωπους δεν πρεπει να σεβεσαι.

 

τετοιοι ανθρωποι ειναι θρασυδειλοι, τα κανουν εκει που τους παιρνει (παραδειγμα το οτι στελνει την κοπελα να πληρωσει τους λογαριασμους και δεν ενοχλει τον εγγονο της, που ξερει οτι απλα θα την "γραψει"). δεν εχει καμια σχεση με την ηλικια αυτο που λεω. και στα 20 της ετσι ηταν η γιαγια, υπουλη. ειμαι σιγουρη. κανενας δεν γινεται ξαφνικα δυναστης η/και πονηρος. απλα αυτο εξελισσεται με τα χρονια.

σε μερικα χρονια η κοπελα ισως την γηροκομησει κιολας (μενουν στο ιδιο σπιτι, και δεν βλεπω προθυμους συγγενεις να το κανουν, ολοι φευγατοι ειναι). εκει θα γινουν χειροτερα τα πραγματα, δεν ειναι καλυτερα να μπουν στη θεση τους απο τωρα?

 

υ.γ. και ας την πουνε κακια στο σοι, γειτονια και σε ολο το συμπαν μη σου πω. και τι εγινε? το μονο αποτελεσμα θα ειναι να βρει την ησυχια της η κοπελα. και οι αλλοι παρομοιοι να ξερουν οτι δεν τους πολυπαιρνει. εδω μιλαμε για ψυχολογικα ξεσπασματα, νευρα, αγχος, να μαλωνει με τον αντρα της και αυριο με το παιδι της. ε, μπροστα σε ολα αυτα δεν υπολογιζω καμια γιαγια και κανενα σοι.

Link to comment
Share on other sites

τετοιοι ανθρωποι ειναι θρασυδειλοι, τα κανουν εκει που τους παιρνει (παραδειγμα το οτι στελνει την κοπελα να πληρωσει τους λογαριασμους και δεν ενοχλει τον εγγονο της, που ξερει οτι απλα θα την "γραψει"). δεν εχει καμια σχεση με την ηλικια αυτο που λεω. και στα 20 της ετσι ηταν η γιαγια, υπουλη. ειμαι σιγουρη. κανενας δεν γινεται ξαφνικα δυναστης η/και πονηρος. απλα αυτο εξελισσεται με τα χρονια.

σε μερικα χρονια η κοπελα ισως την γηροκομησει κιολας (μενουν στο ιδιο σπιτι, και δεν βλεπω προθυμους συγγενεις να το κανουν, ολοι φευγατοι ειναι). εκει θα γινουν χειροτερα τα πραγματα, δεν ειναι καλυτερα να μπουν στη θεση τους απο τωρα?

 

Λες και εισαι μεσα στο σπιτι μας!Σοκαριστηκα τωρα!

Ετσι ακριβως ειναι!Εγραψα απο το πρωτο μηνυμα..ειναι μια γυναικα με "παρελθον" αστατη ζωη..εξουσιαζε τους παντες..διελυσε τη ζωη του γιου της πιο πολυ που ειχε επηρεια πανω του..δεν υπολογιζε κανεναν και τιποτα!(Δεν ηταν πουτ**** μονο στο κορμι που λεμε..αλλα και στην ψυχη!) Γι αυτο κι ο γιος την παρατησε εντελως!Με την κορη παλι, μενουν διπλα μας..αλλα πολλες φορες ειναι μαλωμενες και δεν μιλιουνται κι αλλες ειναι καλα...την εχει κι η κορη της γραμμενη..και τα περισσοτερα βαρη πεφτουν σε εμας!Αν ολα αυτα που σας λεω τα ειχα καταλαβει πριν μετακομισουμε..σαφως ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΧΟΜΟΥΝ ΠΟΤΕ!Αλλα τα ανακαλυψα αργα...

Και σε μενα στην αρχη οταν ηρθαμε αλλο εαυτο μου εδειχνε..μεχρι που ξεσκεπαστηκε!

Ο αντρας μου δεν τα αντιλαμβανεται ολα..λειπει πολλες ωρες...βεβαια ξερει τι ειναι γι αυτο και της μιλαει ασχημα..αν δεν το εκανε τωρα θα εμενε και μαζι μας στο σπιτι..για τοοοοσο χωσιμο μιλαμε..θελει να ανακατευεται ΠΑΝΤΟΥ!

Απλα εγω το μονο που περιμενα..να εχει τη στοιχειωδη λογικη οτι αφου το μωρο αλλαξε δωματιο και το ξερει το σπιτι πολυ καλα δικο της ηταν παλια..ξερει τα προβληματα..να μην ενοχλουσε τουλαχιστον!Ας πλυνει το ταψι της πρωι οχι στις 3!Δεν ειναι μονη της!Οπως αλλαξε συνηθειες και της ερχονται ΠΟΛΛΑ βολικα τωρα που ειμαστε εδω..θερμανση λεφτα ή φαγητο ας αλλαξει και καποια ωραρια..ας το παει ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ δηλαδη να μην ενοχλει!

Ωρες κοινης ησυχιας εγω ξερω δεν κανουμε φασαρια εφοσον περναει απο το χερι μας!Εγω ετσι ξερω!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη εζησα παρομοιες καταστασεις, μου ειχαν διαλυσει την ψυχολογια και την ποιοτητα ζωης τοτε. γι'αυτο σου λεω - μιλα, ευγενικα μεν, αλλα θα λες αυτο που σε ενοχλει. παντα. και σε αλλες περιπτωσεις. αλλιως θα περασεις χρονια ολοκληρα χωρις να εχεις τη ζωη που σου αξιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...