Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι τρομερές γιαγιάδες


Recommended Posts

Αχ ρε κορίτσια το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Και περιμένω πως και πως το Σεπτέμβριο που θα ξεκινήσει παιδικό η κόρη μου για να ηρεμήσω λίγο. Το ξέρω πως ακούγεται κακό αυτό αλλά έτσι νιώθω. Δεν αντέχω άλλο να επικρίνομαι από κυρίως τη μάνα μου για το πως και το τι .... ακόμη και στα πιο απλά, τα αυτονόητα ρε παιδί μου, και αν πω εγώ καμία κουβέντα όπως φτάνει ρε μαμά με τη σοκολάτα, τότε γίνεται ένας χαμός και μούτρα για καμία εβδομάδα. Η πεθερά μου πάλι το χαβά της... Εγώ το παραδέχομαι ότι δεν είμαι θρήσκα. Τη μικρή όμως την πήγα εκλησία με αφορμή το Πάσχα και μάλιστα όχι μόνο μία φορά. Αλλά εκεί διαπίστωσα ότι το μωρό ξέρει ποια είναι η Παναγίτσα, ο Χριστούλης πως κάνουμε το σταυρό μας ότι ο παππάς είναι ο Παπούλης και όλες τις λεπτομέρειες που μπορεί να ξέρει ένα παιδί 2,5 χρονών τότε!!!!! Έμεινα κάγκελο. Με ποιο δικαίωμα??? Αχ δεν ξέρω τι να πω. Δεν εξετάζω το θέμα θρησκεία, εξετάζω το δικαίωμά της να της μάθει κάτι που είναι αντίθετο στα πιστεύω της μητέρας του παιδιού με τόσες λεπτομέρειες, πίσω από την πλάτη μου κιόλας, χωρίς να με ρωτήσει έστω!!! Εδώ είχαμε σκοτωθεί για το γάμο, τη βάφτιση, τα σαράντα και στο τέλος της έκανα όλα τα χατίρια γιατι είπα ότι για εμένα όπου και να είμαι με τον άντρα μου και το παιδί μου με ενδιαφέρει να είμαι, αν της είναι τόσο σημαντικό οκ ας το κάνω να μη την στεναχωρώ, αλλά όχι και έτσι. Όσο για τη μάνα μου συνεχίζει τα μούτρα κάθε φορά που κάτι δεν της αρέσει από τις απόψεις μου και τα σχόλια τύπου: δικό σου παιδί είναι κάνε ότι νομίζεις, ή ... τι να σου πω κοπέλα μου εσύ δεν ακούς οπότε τι να σου πω!!! Άσε που από τη στιγμή που γεννήθηκε η μικρή έχει βαλθεί να μας κάνει... οικονομία. Τώρα γιατί πήρες αυτό στο παιδί??? Τι καταλαβαίνει ακόμη??? Άστα τα δώρα για όταν γίνει μεγαλύτερη κλπ κλπ κλπ Σας λέω τα πιο απλά τα καθημερινά σχεδόν, τα οποία επειδή ακριβώς είναι καθημερινά με έχουν τρελλάνει. Πραγματικά πολύ χαίρομαι και μετράω ανάποδα τις μέρες που θα αρχίσει το σταθμό ή καλύτερα να περάσει και αυτός ο μήνας που θα την κρατάει αποκλειστικά η μάνα μου γιατί τον άλλο κανόνισα για 3 εβδομάδες άδεια και 3 ο άντρας μου ώστε να βολέψουμε και διακοπές κοινές αλλά και από μία εβδομάδα ο καθένας με το παιδί. Οπότε έχω άλλες 30 ημέρες!!! Ούτε φαντάρος έτσι!!!

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ ρε κορίτσια το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Και περιμένω πως και πως το Σεπτέμβριο που θα ξεκινήσει παιδικό η κόρη μου για να ηρεμήσω λίγο. Το ξέρω πως ακούγεται κακό αυτό αλλά έτσι νιώθω. Δεν αντέχω άλλο να επικρίνομαι από κυρίως τη μάνα μου για το πως και το τι .... ακόμη και στα πιο απλά, τα αυτονόητα ρε παιδί μου, και αν πω εγώ καμία κουβέντα όπως φτάνει ρε μαμά με τη σοκολάτα, τότε γίνεται ένας χαμός και μούτρα για καμία εβδομάδα. Η πεθερά μου πάλι το χαβά της... Εγώ το παραδέχομαι ότι δεν είμαι θρήσκα. Τη μικρή όμως την πήγα εκλησία με αφορμή το Πάσχα και μάλιστα όχι μόνο μία φορά. Αλλά εκεί διαπίστωσα ότι το μωρό ξέρει ποια είναι η Παναγίτσα, ο Χριστούλης πως κάνουμε το σταυρό μας ότι ο παππάς είναι ο Παπούλης και όλες τις λεπτομέρειες που μπορεί να ξέρει ένα παιδί 2,5 χρονών τότε!!!!! Έμεινα κάγκελο. Με ποιο δικαίωμα??? Αχ δεν ξέρω τι να πω. Δεν εξετάζω το θέμα θρησκεία, εξετάζω το δικαίωμά της να της μάθει κάτι που είναι αντίθετο στα πιστεύω της μητέρας του παιδιού με τόσες λεπτομέρειες, πίσω από την πλάτη μου κιόλας, χωρίς να με ρωτήσει έστω!!! Εδώ είχαμε σκοτωθεί για το γάμο, τη βάφτιση, τα σαράντα και στο τέλος της έκανα όλα τα χατίρια γιατι είπα ότι για εμένα όπου και να είμαι με τον άντρα μου και το παιδί μου με ενδιαφέρει να είμαι, αν της είναι τόσο σημαντικό οκ ας το κάνω να μη την στεναχωρώ, αλλά όχι και έτσι. Όσο για τη μάνα μου συνεχίζει τα μούτρα κάθε φορά που κάτι δεν της αρέσει από τις απόψεις μου και τα σχόλια τύπου: δικό σου παιδί είναι κάνε ότι νομίζεις, ή ... τι να σου πω κοπέλα μου εσύ δεν ακούς οπότε τι να σου πω!!! Άσε που από τη στιγμή που γεννήθηκε η μικρή έχει βαλθεί να μας κάνει... οικονομία. Τώρα γιατί πήρες αυτό στο παιδί??? Τι καταλαβαίνει ακόμη??? Άστα τα δώρα για όταν γίνει μεγαλύτερη κλπ κλπ κλπ Σας λέω τα πιο απλά τα καθημερινά σχεδόν, τα οποία επειδή ακριβώς είναι καθημερινά με έχουν τρελλάνει. Πραγματικά πολύ χαίρομαι και μετράω ανάποδα τις μέρες που θα αρχίσει το σταθμό ή καλύτερα να περάσει και αυτός ο μήνας που θα την κρατάει αποκλειστικά η μάνα μου γιατί τον άλλο κανόνισα για 3 εβδομάδες άδεια και 3 ο άντρας μου ώστε να βολέψουμε και διακοπές κοινές αλλά και από μία εβδομάδα ο καθένας με το παιδί. Οπότε έχω άλλες 30 ημέρες!!! Ούτε φαντάρος έτσι!!!

 

τι να σου πω,κι εγω περιμενω τον σεπτεμβρη που σταματαω απο τη δουλεια για να κατσω στο παιδι μου αποκλειστικα!θα κατσω ενα χρονο ταμειο και μετα θα την παω παιδικο σταθμο!μονο αυτο μας σωζει τελικα,μιτακι,γιατι με τις μαναδες ακρη δεν βρισκεις,δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites

Elenada εσυ εχεις μπλεξει ασχημα αν κρινω απο τα γραφομενα σου...ισως θα επρεπε να σκεφτεις να αφησεις την δουλεια σου- εφοσον φυσικα σε παιρνει να το κανεις.Η πεθερα σου υποπτευομαι οτι πλεον συγχεει τον ρολο της γιαγιας με τον ρολο της μανας,και ειναι θεμα χρονου να σου πεταξει μπηχτες για την μητρικη σου επαρκεια.

 

ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι!γι'αυτο ακριβως δεν θελω ποτε να εχω την αναγκη κανενος γιατι παιρνουν αερα και αντε μετα να τον κοψεις!δεν θελω να φανω αχαριστη,η πεθερα μου μας προσεχει πιο πολυ κι απο την μανα μου,αλλα δυστυχως δεν ταιριαζουμε καθολου σαν χαρακτηρες.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι!γι'αυτο ακριβως δεν θελω ποτε να εχω την αναγκη κανενος γιατι παιρνουν αερα και αντε μετα να τον κοψεις!δεν θελω να φανω αχαριστη,η πεθερα μου μας προσεχει πιο πολυ κι απο την μανα μου,αλλα δυστυχως δεν ταιριαζουμε καθολου σαν χαρακτηρες.

 

Σας προσεχει πολυ πιθανως γιατι σας θεωρει παιδια που την χρειαζονται απεγνωσμενα.

 

Ακουγομαι πολυ αυστηρος για καποιον που δεν εχει δει ουτε σε φωτογραφια την πεθερα σου (ποσο μαλλον σε δραση),αλλα πιστευω οτι σε αυτα τα θεματα πρεπει να ειναι κανεις προσεκτικος προκειμενου να μπορει να διατηρησει καλες σχεσεις

Link to comment
Share on other sites

Σας προσεχει πολυ πιθανως γιατι σας θεωρει παιδια που την χρειαζονται απεγνωσμενα.

 

Ακουγομαι πολυ αυστηρος για καποιον που δεν εχει δει ουτε σε φωτογραφια την πεθερα σου (ποσο μαλλον σε δραση),αλλα πιστευω οτι σε αυτα τα θεματα πρεπει να ειναι κανεις προσεκτικος προκειμενου να μπορει να διατηρησει καλες σχεσεις

 

εχεις απολυτο δικιο αλλα τωρα που πηρε αερα πως να της τον κοψω?δυστυχως δεν φημιζομαι για την ηρεμια μου και την υπομονη μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις απολυτο δικιο αλλα τωρα που πηρε αερα πως να της τον κοψω?δυστυχως δεν φημιζομαι για την ηρεμια μου και την υπομονη μου!!!

 

 

Noμιζω σταδιακα πρεπει να γινει αυτο...να της περιοριζεις τον χρονο με το παιδι,χωρις φυσικα να την αποκλεισεις τελειως.Και γενικα οσο μπορεις να της περνας το μηνυμα οτι "εισαι καλοδεχουμενη αλλα οχι απαραιτητη".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το γιο μου τον κρατάει η μάνα μου,είναι τώρα 2 ετών ο μικρός.Από την αρχή και επειδή γνωρίζω το χρακτήρα της,προσπάθησα να την αφήσω όσο το δυνατό πιο ελέυθερη, να μην της κάνω παρατηρήσεις και γενικά να μην δημιουργώ καυγάδες ακόμα και αν κάτι με ενοχλούσε το πέρναγα στα "μαλακά".Το ίδιο συμβούλευα και τον άντρα μου και δεν ήταν λίγες οι φορές που τσακωθήκαμε για αυτό.Όμως τελικά μάλλον έφερα τα χειρότερα αποτελέσματα.Το παιδί μου το λατρεύουν,δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.Πήρε όμως η μάνα μου πολύ αέρα και μάλλον νομίζει ότι είμαι πάλι 5χρονών να μου κάνει κουμάντο,και στον άντρα μου και σε ότι αφορά το παιδί φυσικά.Όλα έγιναν σταδιακά και τώρα με το που πας να της πεις μια κουβέντα γίνεται ΕΞΑΛΛΗ και πετάει το γνωστό"είστε αχάριστοι".Σας ορκίζομαι ότι μόνο αχάριστοι δεν είμαστε,σε όλους λέγαμε τα καλύτερα γι αυτή,και γενικά κάναμε ότι μπορούσαμε για να την βοηθάμε και να μην την επιβαρύνουμε και κουράζεται περισσότερο.Είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριου οι φορές που τον κράτησει βράδυ για να βγούμε και αυτό γιατί δεν θέλαμε να γίνουμε βάρος.Αλλά και αυτή ποτέ δεν προθυμοποιήθηκε ούτε μία φορά!!!Αυτό που με ενοχλεί είνια ότι δεν δέχεται κουβέντα,μύγα στο σπαθί της που λέμε,και το χειρότερο με βγάζει κακιά γιατί έχω άποψη για την ζωή μου και του παιδιού μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
εγω κοριτσια εχω προβλημα.η μπεμπουλα μου ειναι 6 μηνων και την κραταει η πεθερα μου απο την πρωτομαγια που επιασα δουλεια,η οποια ειναι γυρω στα 45,δεν εχει αλλο εγγονι και μενει απο πανω μας.

απο τη μια δεν ξερω τι θα εκανα αν δεν μου την κρατουσε,κι απο την αλλη θελω να σταματησω απο τη δουλεια για να μην την κραταει αλλο,γιατι οταν συμφωνησαμε οτι θα την κραταει μου ελεγε οτι θα της κανει το προγραμμα που θα της ειχα εγω κι αλλα τετοια,αλλα τωρα...δεν ξερω απο που ν'αρχισω..

τωρα πιστευει οτι ξερει το μωρο καλυτερα απο μενα,ποτε δεν κανει οτι της πω,παντα διαφωνουμε σε οτι εχει να κανει με το μωρο και γενικα με εκνευριζει αφανταστα η συμπεριφορα της γιατι φερεται στο μωρο λες κι ειναι η κουκλα για να περναει την ωρα της.

το αποκορυφωμα ειναι οτι θελει να πηγαινει βολτα το μωρο με το αυτο/το,κι επιμενει οτι ειναι πιο ασφαλες στην αγκαλια της!πολυ ξεροκεφαλη μιλαμε τωρα.καλα ελεγα εγω μακρια κι αγαπημενοι!

γιατι τωρα που εχω την αναγκη της το εκμεταλλευεται και κανει του κεφαλιου της!

να φανταστειτε ηθελε να παρει το μωρο για διακοπες 12 μερες και νομιζε οτι θα την αφηνα!πειτε μου ειμαι παραξενη???:confused:

 

πλακα σπας τώρα... φυσικά και δεν είσαι παράξενη... νομίζω πως πρέπει να βάλεις όρια και αν δεις ότι κάνει κόνξες βρες μια κοπέλα να στο κρατάει την ώρα που δουλεύεις και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο την πεθερά,...

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν εισαι παραξενη κοπελα μου.. ακου εκει, σαν να ειναι κουκλα!! αχ τι θα την εκανα , αχ :) οσο για τις διακοπες μην το σκεφτεις καθολου!!!! Δικο σου ειναι το μωρακι εσυ θα της πεις τι να κανει.. Αλλιως βρες μια κοπελα για να εισαι ηρεμη οπως λεει κ η φιλη polina26.κ εγω ειμαι εγκυος 4 μηνων κ ειμαι 22 χρονων..Μολις γεννησω σταματαω απ'την δουλεια κ θα ειμαι με την κορακλα μου ολη μερα.. δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν..Φοβαμαι γιατι ειναι κ το πρωτο μου νινακι :) φιλακια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
πλακα σπας τώρα... φυσικά και δεν είσαι παράξενη... νομίζω πως πρέπει να βάλεις όρια και αν δεις ότι κάνει κόνξες βρες μια κοπέλα να στο κρατάει την ώρα που δουλεύεις και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο την πεθερά,...

Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ Η ΠΕΘΕΡΟΥΛΑ,ΟΤΑ ΕΙΜΟΥΝ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ 2-3 ΜΗΝΩΝ (ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ Κ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΑ) ,ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΗς ΕΔΩΣΑΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ Κ ΕΙΠΕ "ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ,ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ"...ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ...ΑΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ,ΑΣ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ...Η ΑΤΑΚΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗς:ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ...ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Κ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ...ΓΙΑΤΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΜΑΜΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ...

uwG6p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικη μου (πρωην πλεον) πεθερουλα ειχε λογο για τα παντα!!!Ακυρωνε ακομη και την παιδιατρο!!Ο αντρας μου μαμακιας κι αυτος εκανε οτι ελεγε η μαμα του. Παππουτσακια ηθελα να παρω στον μικρο (2,5 χρονων τωρα) και μολις το ακουγε η μαμα του οτι θα του αγοραζα και δευτερο ζευγαρι επεναβαινε!!"τι τα θελει τα δευτερα?αφου μεγαλωνει?" και φυσικα ο αντρας μου ο,τι ελεγε η μαμα του!

Τωρα τον μεγαλωνω μονη μου και δεν εχω κανεναν πανω απο το κεφαλι μου!

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου (πρωην πλεον) πεθερουλα ειχε λογο για τα παντα!!!Ακυρωνε ακομη και την παιδιατρο!!Ο αντρας μου μαμακιας κι αυτος εκανε οτι ελεγε η μαμα του. Παππουτσακια ηθελα να παρω στον μικρο (2,5 χρονων τωρα) και μολις το ακουγε η μαμα του οτι θα του αγοραζα και δευτερο ζευγαρι επεναβαινε!!"τι τα θελει τα δευτερα?αφου μεγαλωνει?" και φυσικα ο αντρας μου ο,τι ελεγε η μαμα του!

Τωρα τον μεγαλωνω μονη μου και δεν εχω κανεναν πανω απο το κεφαλι μου!

ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ:lol:

uwG6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τις γιαγιάδες/παπούδες είναι οτι δεν καταλαβαίνουν, η παρασύρονται συναισθηματικά και το παραβλέπουν, οτι το να κάνουν τα πάντα για το παιδί δεν είναι το καλύτερο εκπαιδευτικά.

 

Και απο την άλλη, εμείς ως γονείς δεν θα πρέπει να παρασυρόμαστε και να παραβλέπουμε οτι, οι παπουδογιαγιάδες δεν το κάνουν σκόπιμα γιατι θέλουν να κάνουν καλό, αλλά γιατι έτσι πιστευουν οτι τους καλό.

 

Σωστή επικοινωνία είναι η καλύτερη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις περισσότερες ...αυτό που μου τη δίνει πιό πολύ από όλα είναι ότι τα ξέρουν όλα....τόσο πλέον που αναιρούν & τους γιατρούς & επεμβαίνουν & δεν σε αφήνουν να το πας το παιδί. Δεν ξέρω όταν μεγαλώσω μπορεί & εγώ να λεω τα ίδια ...σίγουρα είναι χρήσιμο να συμβουλευόμαστε τους μεγάλους ανθρώπους...αλλά όταν παραμπαίνουν στα ποδια των ζευγαριών είναι το λιγότερο εκνευριστικό!!!!(Το είπα ευγενικά) :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

τις περισσότερες φορές νομίζω ότι εμείς δεν έχουμε ιδέα πως να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας αυτή μεγάλωσαν με εντελώς διαφορετικό τρόπο και σίγουρα δεν θέλουν το κακό για εμάς και τα παιδιά μας απλά ο τρόπος σκέψεις είναι πλέον εντελώς διαφορετικός με της παλιές εποχές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα...εχω σοβαρο προβλημα και θελω τη βοηθεια σας!

Θα τα γραψω περιληπτικα μην σας κουρασω κι οτι απορια εχετε με ρωτατε..

Λοιπον..μενουμε σε χωριο σε μονοκατοικια και διπλα ακριβως σε κοινη αυλη μενει κι η γιαγια του αντρα μου!Με αυτη υπαρχει το προβλημα!

Δημιουργει γενικως προβληματα για τα παντα..ΣΕ ΟΛΑ αλλα αυτο θα το προσπερασω προς το παρον!

Το κυριως προβλημα μου ειναι οτι κανει συνεχως φασαρια...δεν σεβεται ωρες κοινης ησυχιας..τοτε θυμαται να κανει δουλειες..και οκ..οσο δεν ειχαμε παιδι εκανα τα στραβα ματια τωρα ομως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!Μου χτυπουσε την πορτα στις 3 ή 4 το μεσημερι για οτιδηποτε της κατεβαινε στο κεφαλι..χωρις να υπολογιζει οτι ενοχλουμαι,κοιμαμαι,ξεκουραζομαι..επειτα το παιδι οτι κοιμαται κτλ..Αρχισα να την αγνοω να μην της ανοιγω..και τα ειπα στον αντρα μου φυσικα και της τα εχωσε!(αυτο ειναι το κακο οτι αντρας μου της τα χωνει και ωρες ωρες την λυπαμαι κι ας φταιει)ααα και η πορτα μου εχει και εξωτερικα χερουλι και φυσικα ΑΝΟΙΓΕΙ και μπαινει οποτε θελει χωρις να περιμενει!Αυτο της το εκοψα κλειδωνοντας συνεχως την πορτα και κανωντας οτι δεν την ακουω!

Και παμε και στο ΠΙΟ σοβαρο τωρα...επιτελους φτιαξαμε το παιδικο δωματιο και πηγαμε το παιδι εκει...ομως..το σπιτι ειναι παλιο με παλια κουφωματα και ακουγονται ολα!Στον πισω τοιχο του δωματιου οπου ειναι και το παραθυρο ειναι η πισω αυλη οπου ακριβως κατω απο το παραθυρο υπαρχει κοπανα.(Σαν μεγαλη πετρινη μπανιερα)Εκει γινεται η μεγαλυτερη ζημια...διοτι παει και πλενει οτι της καπνισει οτι ωρα να ναι..ταψια που βρωνταει,λεκανες με ζαρζαβατια και οτι μπορειτε να φανταστειτε!Το παιδι μου ενω ειναι καλοβολο και κοιμοταν με φασαρια..τωρα πια ξυπναει γιατι ο θορυβος εινα μεσα στα αυτια του και μπορω να το καταλαβω!Τι να κανω??Δεν ειναι φυσιολογικο 3 ή 4 να παει να πλυνει ενα ταψι ενω ξερει πως εκει κοιμαται το μωρο και κανει φασαρια....δεν καταλαβαινει τιποτα!!!Δεν θελω παλι να κανω παραπονα στον αντρα μου..κουραστηκα να τον απασχολω με τετοια και ξερω θα τη στολισει παλι...αλλα δεν εχω κι αλλη επιλογη νομιζω!Εγω πλεον δεν της μιλαω και πολυ γιατι περνει θαρρος και χωνεται και δεν θελω...κι αν της κανω παρατηρηση δεν θα ξαναμιλησουμε(τετοια ειναι μου το 'χει ξανακανει)

Τι να κανω?????Και να σας πω και το καλυτερο μετακομισε και ο αδερφος του αντρα μου εδω κι εφερε ενα σκυλι το οποιο ειναι κι αυτο ακριβς δεμενο κατω απο το παραθυρο..ειπε θα το παρει..εδειξε να καταλαβε πως ενοχλει διοτι υπαρχει βρωμια και φασαρια..ελπιζω να φυγει!

Πειτε μου σας παρακαλω τι γνωμη σας θα τρελαθω!!:(

Συγνωμη για το κατεβατο!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινει...εχει τις δικες τις ωρες και αδιαφορει για τους υπολοιπους!Ξυπναει μετα τις 11 το πρωι αφου κοιμαται μετα τις 2 το βραδυ..και φυσικα για μεσημερι μετα τις 4.

Δεν την νοιαζει που ενοχλει εν ωρα κοινης ησυχιας γιατι δεν προλαβαινει τις δουλειες!

Τα εχει 400 κι ας ειναι 77...κανει πααααρα πολλες δουλειες..βγαινει εξω κανει πραγματα, ειναι δημιουργικη..(για 50αρα την κοβεις αντε 60αρα ειναι μοντερνα στο οριο του κιτς) ειναι μια γυναικα με "παρελθον" οχι καλο θα ελεγα, πολυ απελευθερωμενη δεν την νοιαζει για τους αλλους..δεν εχει φιλες ουτε συγγενικες σχεσεις πια την κοψανε ολοι!Γενικα ειναι στον κοσμο της!

Ζωη της ειναι να κανει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...εμενα και την οικογενεια μου δεν θελω να ενοχλει...

Ωρες ωρες οταν κανει φασαρια κι εκει που πας να κοιμηθεις ακους απιστευτα πραγματα τυπου 1 ωρα το βραδυ να βαζει λαστιχο κατω απο το παραθυρο σου(και τα εχουμε ανοιχτα λογο καλοκαιριου) ο αντρας μου την σιχτιριζει..δεν του μιλαει για κανα 2-3 μερες και μετα τα ιδια!Δεν υπαρχει σωτηρια νομιζω!

Εγω πλεον δεν της κανω παρατηρησεις γιατι ειναι ξενο αιμα οπως και να το κανουμε και δεν θα μιλιομαστε στο τελος καθολου..προσπαθω να τα ξεπερναω μονη μου..παθαινωντας κρισεις θυμου μεσα στο σπιτι χαχαχα και μετα συεχιζω!Απλα αμα συνεχιστει πιστευω θα της μιλησω ασχημα...γινεται καιροοοο τωρα αυτο και δεν ξερω για ποσο θα κρατιεμαι ακομη!

Μου 'ρχεται να φυγω απο το σπιτι τοσο πολυ!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κοιτα να δεις εχεις απολυτο δικιο αλλα απ οτι καταλαβαινω η γυναικα δεν παιρνει χαμπαρι.φανταζομαι της εχεις μιλησει ευγενικα μπας και το καταλαβει αλλα και παλι δεν.....θα της το ξαναπεις λοιπον εσυ για αλλη μια φορα να ειναι λιγο πιο προσεκτικη τις ωρες κοινης ησυχιας και αν παλι δεν χαμπαριασει εκει ανοιγεις εσυ το στοματακι σου(με την συμφωνη γνωμη του αντρα σου) και ξεκινας το πανηγυρι.ακουγονται λιγο αποτομα αυτα που γραφω αλλα για φαντασου να ειναι καμια μερα αρρωστο το μωρο να εχει γκρινια πυρετο να ποναει να προσπαθεις να το κανεις να ηρεμησει να κοιμηθει να χαλαρωσει και να εχεις τα κατσαρολικα να χορευουν απο πισω και το παιδι να ειναι στην τσιτα και εσυ με λεξοτανιλ!!!στο λεω φιλικα μερικες φορες η πολλη ευγενεια και η τυπικοτητα δεν βγαζει πουθενα ...στην αρχη ετσι πρεπει να γινετε(δεν ειμαστε τιποτα αγροικοι)αλλα πρεπει να υπαρχει αλληλοσεβασμος....η αλλη περιπτωση ειναι να πηγαινεις εσυ το βραδυ που κοιμαται να πλυνεις κανα πατζουρι να βαλεις κανα πριονι να κοψεις κανα ξυλο για το τζακι κτλ.....:twisted σου ευχομαι υπομονη και να χαιρεσε και το παιδακι σου

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι της εχεις μιλησει ευγενικα μπας και το καταλαβει αλλα και παλι δεν.....θα της το ξαναπεις λοιπον εσυ για αλλη μια φορα να ειναι λιγο πιο προσεκτικη τις ωρες κοινης ησυχιας και αν παλι δεν χαμπαριασει εκει ανοιγεις εσυ το στοματακι σου(με την συμφωνη γνωμη του αντρα σου) και ξεκινας το πανηγυρι.

 

 

Mα τι λέμε , βρε παιδιά, είναι δυνατόν? Να βάλει τις φωνές ... στη γιαγιά του άντρα της?!!! Και με τη σύμφωνη γνώμη του μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοιτα να δεις εχεις απολυτο δικιο αλλα απ οτι καταλαβαινω η γυναικα δεν παιρνει χαμπαρι.φανταζομαι της εχεις μιλησει ευγενικα μπας και το καταλαβει αλλα και παλι δεν.....θα της το ξαναπεις λοιπον εσυ για αλλη μια φορα να ειναι λιγο πιο προσεκτικη τις ωρες κοινης ησυχιας και αν παλι δεν χαμπαριασει εκει ανοιγεις εσυ το στοματακι σου(με την συμφωνη γνωμη του αντρα σου) και ξεκινας το πανηγυρι.ακουγονται λιγο αποτομα αυτα που γραφω αλλα για φαντασου να ειναι καμια μερα αρρωστο το μωρο να εχει γκρινια πυρετο να ποναει να προσπαθεις να το κανεις να ηρεμησει να κοιμηθει να χαλαρωσει και να εχεις τα κατσαρολικα να χορευουν απο πισω και το παιδι να ειναι στην τσιτα και εσυ με λεξοτανιλ!!!στο λεω φιλικα μερικες φορες η πολλη ευγενεια και η τυπικοτητα δεν βγαζει πουθενα ...στην αρχη ετσι πρεπει να γινετε(δεν ειμαστε τιποτα αγροικοι)αλλα πρεπει να υπαρχει αλληλοσεβασμος....η αλλη περιπτωση ειναι να πηγαινεις εσυ το βραδυ που κοιμαται να πλυνεις κανα πατζουρι να βαλεις κανα πριονι να κοψεις κανα ξυλο για το τζακι κτλ.....:twisted σου ευχομαι υπομονη και να χαιρεσε και το παιδακι σου

 

Σε ευχαριστω πολυ..

Εχω μιλησει ευγενικα ναι..τωρα ειμαι στα ορια του να παω να μιλησω ασχημα!

Και ναι Αριετα..θα μιλησεις ασχημα σε ανθρωπους που δεν παιρνουν με το καλο....πως σου φαινεται να εχεις λογ/μο νερου 200 ευρω..να μην βαζει ουτε 1 ευρω γιατι δεν εχει λεφτα κι ας ειναι με το λαστιχο στο χερι ολη μερα...και αντι να κανει πισω και να συμμορφωθει καθεται επι μιση ωρα και ποτιζει το χωμα??το ξερο χωμα χωρις λουλουδια μεσα...να της κανεις ησυχη παρατηρηση το βραδυ..δεν εχουμε λεφτα για πεταμα να τα δινουμε στο νερο..εχουμε παιδι εξοδα..μην καταναλωνεις ασκοπα..αλλοι δεν εχουν να πιουν...και την επομενη μερα ειμαι με το ρολοι στο χερι μεσα στο σπιτι..το λαστιχο ανοιχτο παλι 20 λεπτα στο ιδιο σημειο..βγαινω εξω..βλεπω λιμνη γυρω μου..και παω να την βρω γιατι ηταν μεσα στο σπιτι της..κι ειχε ξαπλωσει η κυρια..στο κοσμο της μιας και οι μαλα***ς πληρωνουν...Εσυ θα μιλουσες παι με ευγενεια?

Να τα ειχε χαμενα οκ..να παω πασο..η γυναικα σε πουλαει και σε αγοραζει και θα κανω τη χαζη?Ειναι ΠΟΛΛΑ τα προβληματα ο κομπος εχει φτασει στο χτενι...και σας ειπα..αντε εγω την ανεχομαι δεν επιτρεπω να υποφερει το παιδι μου ομως επειδη κανει οτι θελει!Εχει χασει σημερα το παιδι 3 υπνους!Επιτρεπεται???

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Mα τι λέμε , βρε παιδιά, είναι δυνατόν? Να βάλει τις φωνές ... στη γιαγιά του άντρα της?!!! Και με τη σύμφωνη γνώμη του μάλιστα...

 

Εννοω να ενημερωσει τον αντρα της και να του πει οτι εχει σκοπο να κανει κατι τετοιο για να δειξει οτι πανω απο ολα τον σεβετε.τωρα αν ο αντρας της πει οχι μην ανακατευεσε ειναι δικια μου γιαγια τοτε κανει πισω η κοπελα και λεει στον αντρα της να κανει κατι αμεσα εκεινος

Link to comment
Share on other sites

1 παραδειγμα θα σας πω γιατι δεν θελω να της μιλαω γενικως...

Στις αρχες που φτιαχναμε το σπιτι που μενουμε ερχοταν οποτε ηθελε και εβαζε πλυντηρια κι εκανε φαγητο(δεν μεναμε κανονικα μεσα κι εγω πηγαινοερχομουν στη μαμα μου) εκεινη ειχε χαλασμενο πλυντηριο και κουζινα..

Ειχα απλυτα δικα μου και του αντρα μου σε καλαθι..ερχοταν εβαζε τα δικα της επαιρνε και τα δικα μας και τα εβαζε ολα μαζι κι ας ηταν του αντρα μου λερωμενα με γρασσα της δουλειας..δεν την πετυχαινα επιτοπου να την σταματησω ή να τα βαλω εγω γιατι πηγαινοερχομουν!Εεε μια μερα δεν αντεξα..της λεω ετσι ακριβως:Σε παρακαλω..μην βαζεις πλυντηριο εσυ τα δικα μας τα απλυτα..θα τα βαζω εγω οταν πρεπει..δεν μ'αρεσει να πιανεις τα εσωρουχα μου ή του αντρα μου(μεναμε 2 χρονια σε αλλο σπιτι μονοι μας μακρυα απο ολους και φυσικα νοικοκυρα και κουμαντο εκανα εγω στο σπιτι μου)ουτε στη μαμα μου δεν θα εδινα τα ρουχα μου να τα πλυνει ντρεπομαι...κι ασε που τα ρουχα του αντρα μου τα βαζω εννοειται χωρια!Και της λεω βαλε τα ρουχα σου μεσα στον καδο αν ειναι συμπληρωμενο βαλε πλυντηριο αν οχι ασε να ξεδιαλεξω κι εγω αλλα ρουχα και να τα βαλω εγω ολα μαζι οπως πρεπει!

Της τα ειπα πολυ ομορφα...εεε το αποτελεσμα δεν ηρθε να ξαναβαλει πλυντηριο για να φαινομαι κακια εγω και να αναρωτιεται και ο αντρας μου τι εγινε!Ουτε τη μαλωσα ουτε της απαγορευσα κατι..ε στραβωσε..απο τοτε καθομαι και τα καταπινω ολα μην φανω κακια γιατι και με καλο που τα λεω οπως θελει τα παιρνει!

 

Δεν φανταζεστε πως ζω...ειμαι 22 χρονων και νιωθω σαν να ειμαι 50 χρονων με 30 χρονια γαμου στην πλατη μου και να εχω μια κακια πεθερα στο κεφαλι μου!Δεν εχω πιει καφε με μιε φιλη μου και να μην εχει ερθει κι αυτη!Καθεται και τις μιλαει η ιδια για εκκλησιες κτλ..κι εγω ειμαι απλα αφωνη...ενα τραπεζι στο σπιτι χωρις να εχι ερθει και να το χαλασει στο τελος ΔΕΝ υπαρχει!Δεν μιλουσα να μην γινω κακια..να μην δωσω διακαιωμα..να μην πρηζω τον αντρα μου..τον αφηνα να βλεπει οσα βλεπει ο ιδιος μονος του και να επεμβαινει..μεχρι το καλοκαιρι ΠΟΥ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ κυριολεκτικα!Ηρθαν οι φιλες μου που σπουδαζουν να πιουμε καφε..ο χρονος περιορισμενος να τα πουμε λογο παιδιου και δουλειων..ε και οταν ηρθε μια φιλη μου να κατσει εκατσε μπαστακας ολη την ωρα..δεν ειπα κουβεντα μαζι της καθολου..εφυγε η φιλη εφυγε κι αυτη στο καπακι..εεε και αρχισα να ουρλιαζω!ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!Δεν εχω εδω κοντα πολλες φιλες ολες λειπουν κι οταν ερχονται σπανια παλι δεν τις βλεπω???Τα ειπα στον αντρα μου φωναζα τρελαθηκα μου εδωσε δικιο και μετα το ξεχασε!Και να της ελεγε στην τελικη?Πας και ενοχλεις την γυναικα μου?Παλι κακια δεν θα γινομουν?Εμεινε κι αυτο πισω..συνεχιζονται τα ιδια απλα πλεον για να ηρεμησω δεν τα σκεφτομαι..κοιταω εκεινη την ωρα που κανει κατι να κανω κατι να απασχολω το μυαλο μου...

Αλλα αυτο με την φασαρια δεν παλευεται..δεν ενοχλει μονο εμενα εχει επιπτωσεις στο παιδι μου!Γι αυτο κι επιτελους εγραψα μπας και μου δωσετε καποια λυση...

Εχω σκεφτει κι εγω δεν το κρυβω να κανω φασαρια την ωρα που κοιμαται εκεινη να δει πως δεν ειναι σωστο..αλλα δεν θα χαμπαριασει ειμαι σιγουρη..ειναι παρτακιας δεν σκεφτεται ποτε τον αλλον..δεν σκεφτεται τα παιδια της εμενα θα σεβαστει???Κι ετσι κανω πισω κι απλα δεν μιλαω!

Απλα πιστευω μια μερα σε ανυποπτο χρονο που θα γινει παλι θα παρω το παιδι και θα φυγω...ειμαι σε φαση τρελας αληθεια!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδι μου συζητηστε λιγο με τον αντρα σου τι θα γινει και πως θα το χειριστειτε.....βεβαια οι αντρες δεν δινουν σημασια σε αυτα το πολυ πολυ να σου πει κανε οτι θελεις.επειδη δεν εχουμε ολοι τον ιδιο χαρακτηρα ας πουμε εγω ειμαι πολυ ευγενικη σαν ατομο αλλα ως διαμαγειας αλλαζω σε κατι αλλο μολις ενοχληθω απο κατι.εσυ μπορει να εισαι ηπιων τονων και να μην σου βγαινει η να σου βγει λαθος.αν ειχε ερθει η φιλη μου ας πουμε να με δει(και σπανια κιολας) εγω την γιαγια θα την εδιωχνα ευγενικα.αν η γιαγια επεμενε και καλα ελα μωρε δεν θα πω τιποτα θα της ελεγα ειμαστε νεαρες και θελουμε να πουμε τα δικα μας αν παλι επεμενε θα της ελεγα με σοβαρο υφος σας παρακαλω θα τα πουμε αργοτερα και θα την οδηγουσα προς την πορτα..εεε λιγο εγωισμο θα εχει δεν μπορει....γενικως επειδη ειναι συνηθες φαινομενο να ανακατευονται σογια σε ενα ζευγαρι ποσο μαλλον και τοσο νεοι που εισαστε εσεις καλο ειναι να πατας και να κανεις ξεκαθαρα καποια πραγματα που αφορουν εσενα και την οικογενεια σου απο την αρχη.παντρευομαστε για μας και οχι για τους αλλους...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολη κατάσταση.... Δυστυχώς δε νομίζω να βγει κάτι ούτε αν της μιλήσει ο άντρας σου ούτε εσυ. Είναι φανερό ότι δε νιώθει. Και να τσακωθείτε πάλι τα ίδια θα κάνει. Οπότε οι λύσεις τουλάχιστον για το θέμα του παιδιού είναι δυο. Ή του αλλάζετε δωμάτιο, να πάτε εσείς στο δικό του κι αυτό στην κρεβατοκάμαρα ή μετακομίζετε. Κρίμα να έχεις δικό σου σπίτι μια καινούργια οικογένεια και να μην μπορείς να τη χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...