Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογένεια με μουσουλμάνο σύζυγο, τι παίζει;;


beba09

Recommended Posts

Εγώ το μόνο που παρακαλάω είναι να απελαθεί. Είναι με αίτηση ασύλου αλλά ως γνωστόν πολλοι από αυτούς έχουν δηλώσει είτε ψευδή στοιχεία είτε δεν συντρέχει πλέον λόγος (εμπόλεμη κατάσταση κλπ). Το Ελληνικό κράτος λέει ότι θα έλεγξει τις αιτήσεις τους και θα αποφανθεί.

 

Δεν ξέρω ίσως αυτό για μένα να είναι ένα μάθημα ζωής, έχω μεγαλώσει και σε ξένη χώρα και έχω ανοιχτή νοοτροπία αλλά τελικά μερικές φορές η διαπολιτισμική σχέση πιάνει πάτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=52500

μια κοπέλα περιγράφει τις μεγάλες δυσκολίες που περνά με τον άραβα πρώιν σύζηγό της...

 

το έχω διαβάσει αλλά αυτή ήταν αλβανέζα που σημαίνει μεγάλη πιθανότητα να ήταν και η ίδια μουσουλμάνα, δεν θυμάμαι τι είχε πει ότι είναι. Στο ισλάμ ο άνδρας δικαιούται τα παιδιά και όχι η γυναίκα, σε περίπτωση διαζυγίου. Επίσης τα παιδιά εκτός γάμου δεν αναγνωρίζονται από τις αραβικές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, εγώ νομίζω ότι ο άνθρωπος αυτός για να ζητάει γάμο ενώ με έχει εγκαταλείψει σε ουσιαστικό επίπεδο επικοινωνίας (δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτή), μάλλον απλά θέλει γάμο είτε για την υπηκόοτητα είτε για να μπορέσει να πάρει το παιδί, είτε και τα δυο.Και μονο την υποψια να εχεις για κατι τετοιο ειναι κατι παραπανω απο αρκετο για να μην τον παντρευτεις,ποσο μαλλον που με τη συμπεριφορα του αυτη γινεται βεβαιοτητα. Εγώ αυτό καταλαβαίνω και θέλω απλά να δω έαν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία. Προσωπικά δεν νομίζω ότι μετράνε οι εμπειρίες από κάποιες που έχουν παντρευτεί αλλά δεν έχουν κάνει δικά τους παιδιά με μουσουλμάνο. Εγώ δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη σε βαθμό που δεν του επιτρέπω παρά να βλέπει το παιδί αποκλειστικά και μόνο στο σπίτι μου. Και πολυ καλα κανεις,φυλαγε τα ρουχα σου...ακόμα και την αναγνώριση που έκανε το έχω μετάνοιωσει.Να μην το μετανοιωνεις και κυριως να μην εχεις τυψεις.Το ειπες και μονη σου δεν θα ηθελα να νοιωθω οτι δεν εδωσα στο παιδι μου την ευκαιρια να εχει τον πατερα της.Θα εχει το ονομα του τουλαχιστον αν οχι την φυσικη του παρουσια και πιστεψε με ειναι κι αυτο σημαντικο για ενα παιδι.Δεν έχω πρόβλημα να είμαι άγαμη, γιατί τι νόημα θα είχε να παντρευτώ και να χωρίζω (σωστη!) απλά δεν θα ήθελα να νοιώθω ότι δεν έδωσα στο παιδί μου την ευκαιρία να έχει τον πατέρα της.Την εδωσες και με το παραπανω.Τωρα επικεντρωσου στην ανατροφη της και μην καμπτεσαι απο απειλες.
Καλη τυχη σου ευχομαι σε ολα!
Link to comment
Share on other sites

beba, με το να μην παντρευτεις τον πατερα της κορη σου δεν της τον στερεις, εφ'οσον τον δεχεσαι στο σπιτι σου να βλεπει το παιδι σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Ισως βεβαια αργοτερα, και αν αυτος μεινει στη χωρα, και το ιδιο το παιδι να ζητησει να παει μια βολτα μονο με τον πατερα του, ή να τον επισκευτει στο σπιτι του. Δεν ξερω κατα ποσο τον εμπιστευεσαι μονο του με το παιδι σου (ειναι βιαιος; ειναι καλος μπαμπας; θα τη φροντισει;) αλλα δε μπορει να την παρει μονος του και να φυγει απ'τη χωρα.

 

Επειδη εγω εχω προβλημα στο να ταξιδευω μονη με τα παιδια μου λογω διαφορετικης υπηκοοτητας και επιθετου και τα'χω ψαξει πολυ, μηπως μπορω να σε ρωτησω: το παιδι στη ληξιαρχικη πραξη γεννησης εχει το δικο σου επιθετο; Αν ναι, τοτε να βρεις μια προφαση τωρα που τα'χεις καλα μαζι του να πατε να βγαλεις στη μικρη διαβατηριο που θα το εχεις εσυ καλα κρυμμενο. Χωρις τη συγκαταθεση του θα τρεχεις αργοτερα δικαστικως να αποδειξεις οτι εχει απελαθει/φυγει/εξαφανιστει.

 

Τα παιδια εχουν πλεον ατομικα διαβατηρια χωρις τα οποια δεν μπορουν να ταξιδεψουν, και για την εκδοση τους χρειαζεται η συγκαταθεση και των δυο γονιων, προς αποφυγην οσο το δυνατον περισσοτερων αρπαγων τετοιου ειδους. Εγω, για τους πιο πανω λογους, χρειαζομαι παντα γραπτη αδεια απο τον αντρα μου για να ταξιδεψω με τα μικρα. Ισως λοιπον, αν μπορουσες να εχει η μικρη και το δικο σου επιθετο και φυσικα ελληνικο διαβατηριο, θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο. Ακομα κι αν θεωρησουμε οτι το εβρισκε και το εκλεβε παλι δε θα πηγαινε πιο μακρια απ'το αεροδρομιο (εκτος αν εγω εχω πια τοσο εγκληματικη φατσα κι ολο με γραπωνουν).

 

Καλη τυχη με ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Δεν εχω παντρευτει μουσουλμανο (ο συζηγος μου ειναι Δανος) αλλα λογω δουλειας εχω ζησει ενα χρονο στην Ιορδανια με πολλες επαφες με Συρια κ Λιβανο (παντα λογω εργασιας). Μπορω να σου δωσω πολλες πληροφοριες και να σου πω κ πολλες περιπτωσεις που εχουμε αντιμετωπισει. Λογω εργασιας ημουν σχεδον ενταγμενη στην καθημερινη ζωη της χωρας κ μπορω να σου πω πολλα περι νοοτροπιας κ μικτων γαμων.

Πες μου τι θελεις να μαθεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι θέμα ανθρώπου και μόνο. Έχω γνωστή μου οικογένεια με μουσουλμάνο σύζυγο που είναι παράδειγμα αρμονικής συμβίωσης, ξέρω και άλλο ζευγάρι που από το πολύ ξύλο η κοπέλα μπήκε στο νοσοκομείο.

συγγνωμη για το off topic αλλα επειδη το εχω απορια.Αν παντρευτειτε και χωρισετε και ο συζυγος παρει το παιδι και παει Σαουδικη Αραβια ποιο δικαιο καλυπτει την υποθεση σας το ελληνικο ή το αραβικο?Συγγνωμη και παλι για το εκτος θεματος.:rolleyes:

Εφαρμόζεται το δίκαιο της τελευταίας κοινής ιθαγένειας ή το δίκαιο της τελευταίας κοινής συνήθους διαμονής τους, δηλαδή στην περίπτωσή σου το ελληνικό δίκαιο. Αλλά τι να το κάνεις άμα έχεις απόφαση και δεν μπορείς να την εκτελέσεις.

 

Απ' όσο ξέρω οι ανύπαντρες μητέρες βγάζουν διαβατήριο για τα παιδιά τους μόνες τους χωρίς να χρειάζεται υπογραφή πατέρα. Εγώ θα έλεγα να μην βγάλεις στο παιδί διαβατήριο αν δεν σκοπεύεις να πας ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειναι ακριβως θεμα ανθρωπου.Ειναι ενα πολυπλοκο θεμα με πολλες παραμετρους.

Θελω απλα να τονισω πως, στην Ιορδανια για πααρδειγμα (που θεωρειται κ η πιο φιλελευθερη αλλα ειναι μονο η εικονα κ οχι η ουσια) η μητερα ΔΕΝ εχει δικαιωμα να δωσει υπηκοοτητα κ ιθαγενεια στο παιδι. Αυτοματως το παιδι θεωρειται ΜΟΝΟ Ιορδανος υπηκοος κ η Ιορδανια δεν αναγνωριζει καμια απφαση διακστηριου η οτιδηποτε υπαρχει εκτος των συνορων της. Πρακτικα αυτο σημαινει πως η μητερα με ενα παιδι κ Ιορδανο συζηγο που θα παει στην Ιορδανια (εστω κ για διακοπες) δεν μπορει να ταξιδεψει με το παιδι εκτος χωρας (το οποιο υποχρεωτικα θα εχει Ιορδανικο διαβατηριο). Οσο για την ιδια, εαν αποφασισει να ζησει στην Ιορδανια, χανει το διαβατηριο της, διοτι ο συζηγος της δινει την υπηκοοτητα (ετσι οριζει ο νομος).

Η ελληνικη πρεσβεια (κ εμεις ως οργανωση ειχαμε αντιμετωπισει ΠΟΛΛΕΣ τετοιες περιπτωσεις) μπορει να δωσει ελληνικο διαβατηριο στη μητερα εαν θελησει να φυγει. Εκει η κυβερνηση της Ιορδανιας δεν παρεμβαινει. Οσον ομως αφορα στο παιδι, η ελληνικη κυβερνηση ΔΕΝ εχει καμια δικαιοδοσια. Το παιδι παραμενει στη χωρα κ θεωρειται Ιορδανος.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρεσεις παντα υπαρχουν, κ εδω εχει μεγιστη σημασια αν το ζευγαρι μενει σε ευρωπαικη χωρα η αν διαμενει στη χωρα καταγωγης του συζηγου. Επισης να μην επηρρεαζεστε απο βιβλια τυπου Λουλουδι της ερημου (εδω μιλαμε για Σομαλια, τελειως αλλη κατασταση) η το ποτε χωρις την κορη μου (επισης με ΠΑΡΑ πολλες ανακριβειες και κενα).

Ομως η γενικη κατασταση δεν ειναι καλη, υπαρχουν νομικα θεματα, ισλαμικος νομος, τελειως διαφορετικη διαπαιδαγωγηση κ γενικα μια πολυ διαφορετικη οπτικη σχετικα με τη θεση της γυναικας κ τα επιμερους δικαιωματα της.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν θα προχωρουσα..

ειχα επαφες με μουσουλμανους λογω δουλειας και απο τις ιστοριες που εχω ακουσει απο συναδελφους που ταξιδευαν στα αραβικα κρατη και τους ζουσαν ειναι πραγματικα σε αλλο κοσμο.κυριως με τις γυναικες..ακομα και με τις κορες!!που ειναι παιδια τους..

ειναι τελειως διαφορετικοι..στα παντα..

συμφωνω βεβαια στο οτι ολοι οι κανονες εχουν τις εξαιρεσεις τους αλλα..ποσες πιθανοτητες να ειναι η εξαιρεση??

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Απ' όσο ξέρω οι ανύπαντρες μητέρες βγάζουν διαβατήριο για τα παιδιά τους μόνες τους χωρίς να χρειάζεται υπογραφή πατέρα. Εγώ θα έλεγα να μην βγάλεις στο παιδί διαβατήριο αν δεν σκοπεύεις να πας ταξίδι.

 

 

αυτο ισχυει αν δεν υπαρχει αναγνωριση απο τον πατερα, που εδω υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ισχυει αν δεν υπαρχει αναγνωριση απο τον πατερα, που εδω υπαρχει.

Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά, αλλά σύμφωνα με το νόμο την επιμέλεια ασκεί μόνο η μητέρα. Έχει συζητηθεί και εδώ.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59774

Link to comment
Share on other sites

beba, με το να μην παντρευτεις τον πατερα της κορη σου δεν της τον στερεις, εφ'οσον τον δεχεσαι στο σπιτι σου να βλεπει το παιδι σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Ισως βεβαια αργοτερα, και αν αυτος μεινει στη χωρα, και το ιδιο το παιδι να ζητησει να παει μια βολτα μονο με τον πατερα του, ή να τον επισκευτει στο σπιτι του. Δεν ξερω κατα ποσο τον εμπιστευεσαι μονο του με το παιδι σου (ειναι βιαιος; ειναι καλος μπαμπας; θα τη φροντισει;) αλλα δε μπορει να την παρει μονος του και να φυγει απ'τη χωρα.

 

Επειδη εγω εχω προβλημα στο να ταξιδευω μονη με τα παιδια μου λογω διαφορετικης υπηκοοτητας και επιθετου και τα'χω ψαξει πολυ, μηπως μπορω να σε ρωτησω: το παιδι στη ληξιαρχικη πραξη γεννησης εχει το δικο σου επιθετο; Αν ναι, τοτε να βρεις μια προφαση τωρα που τα'χεις καλα μαζι του να πατε να βγαλεις στη μικρη διαβατηριο που θα το εχεις εσυ καλα κρυμμενο. Χωρις τη συγκαταθεση του θα τρεχεις αργοτερα δικαστικως να αποδειξεις οτι εχει απελαθει/φυγει/εξαφανιστει.

 

Τα παιδια εχουν πλεον ατομικα διαβατηρια χωρις τα οποια δεν μπορουν να ταξιδεψουν, και για την εκδοση τους χρειαζεται η συγκαταθεση και των δυο γονιων, προς αποφυγην οσο το δυνατον περισσοτερων αρπαγων τετοιου ειδους. Εγω, για τους πιο πανω λογους, χρειαζομαι παντα γραπτη αδεια απο τον αντρα μου για να ταξιδεψω με τα μικρα. Ισως λοιπον, αν μπορουσες να εχει η μικρη και το δικο σου επιθετο και φυσικα ελληνικο διαβατηριο, θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο. Ακομα κι αν θεωρησουμε οτι το εβρισκε και το εκλεβε παλι δε θα πηγαινε πιο μακρια απ'το αεροδρομιο (εκτος αν εγω εχω πια τοσο εγκληματικη φατσα κι ολο με γραπωνουν).

 

Καλη τυχη με ολα.

 

 

Κοίτα για διαβατήριο δεν ξέρω να σου απαντήσω. Η μικρή έχει και το δικό μου και το δικό του επώνυμο όμως όπως προανέφερα τα παιδιά εκτός γάμου δεν αναγνωρίζονται στο ισλάμ. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει το παιδί νόμιμα και να το πάει στην χώρα του. Η πρεσβεία του μου είπε ότι δεν αναγνωρίζει το παιδί. Αυτός μου είχε πει ότι θέλει να του βγάλει διαβατήριο και βέβαια έγινε χαμός αφού το παιδί δεν έχει λόγο να ταξιδέψει. Η μικρή μου έχει ελληνική και μόνο ελληνική υπηκοότητα. Το θέμα είναι ότι έχει πει κατά καιρούς πράγματα τα οποία με κάνουν να πιστεύω ότι δεν πάει κάτι καλά μαζί του. Εγώ υποπτεύομαι ότι αν θελήσει να πάρει το παιδί δεν θα χρησιμοποιήσει νόμιμα μέσα αλλά πλαστά έγγραφα.

 

Τον δέχομαι στο σπίτι μου παρόλο που το έχω μετανοιώσει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Δεν εχω παντρευτει μουσουλμανο (ο συζηγος μου ειναι Δανος) αλλα λογω δουλειας εχω ζησει ενα χρονο στην Ιορδανια με πολλες επαφες με Συρια κ Λιβανο (παντα λογω εργασιας). Μπορω να σου δωσω πολλες πληροφοριες και να σου πω κ πολλες περιπτωσεις που εχουμε αντιμετωπισει. Λογω εργασιας ημουν σχεδον ενταγμενη στην καθημερινη ζωη της χωρας κ μπορω να σου πω πολλα περι νοοτροπιας κ μικτων γαμων.

Πες μου τι θελεις να μαθεις.

 

θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω οι ανύπαντρες μητέρες βγάζουν διαβατήριο για τα παιδιά τους μόνες τους χωρίς να χρειάζεται υπογραφή πατέρα

 

Σωστά ξέρεις! Έτσι του έβγαλα του μικρού μου διαβατήριο. Ούτε καν το επώνυμο του πατέρα δεν αναγράφεται(αναγνωρισμένο είναι το παιδί) και δε σου ζητάνε ούτε την αναγνώριση, ούτε την άδεια του πατέρα...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Για το διαβατηριο δεν ξερω αν εχει να κανει το επιθετο αλλα υπογραψαμε και οι δυο οτι δεχομαστε να βγαλει ο γιος μας πριν παντρευτουμε. Εχει το επιθετο του πατερα του αλλα τη δικια μου δημοτικοτητα. Μεχρι τωρα δεν μου εχει ζητηθει χαρτι για να ταξιδεψω με τα παιδια που δεν εχουν το δικο μου επωνυμο παντως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα για διαβατήριο δεν ξέρω να σου απαντήσω. Η μικρή έχει και το δικό μου και το δικό του επώνυμο όμως όπως προανέφερα τα παιδιά εκτός γάμου δεν αναγνωρίζονται στο ισλάμ. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει το παιδί νόμιμα και να το πάει στην χώρα του. Η πρεσβεία του μου είπε ότι δεν αναγνωρίζει το παιδί. Αυτός μου είχε πει ότι θέλει να του βγάλει διαβατήριο και βέβαια έγινε χαμός αφού το παιδί δεν έχει λόγο να ταξιδέψει. Η μικρή μου έχει ελληνική και μόνο ελληνική υπηκοότητα. Το θέμα είναι ότι έχει πει κατά καιρούς πράγματα τα οποία με κάνουν να πιστεύω ότι δεν πάει κάτι καλά μαζί του. Εγώ υποπτεύομαι ότι αν θελήσει να πάρει το παιδί δεν θα χρησιμοποιήσει νόμιμα μέσα αλλά πλαστά έγγραφα.

 

Τον δέχομαι στο σπίτι μου παρόλο που το έχω μετανοιώσει.....

 

 

 

 

 

Μπεμπα δεν εχω αναλογη εμπειρια,αλλα παρακολουθω το θεμα σου καμποσες μερες τωρα.

Ηθελα να σου πω να προσεχεις πολυ το παιδι σου,τα ματια σου 14,ειλικρινα με αγχωσε το παραπανω μηνυμα σου.

Οντως αν ημουν εσυ δεν θα αφηνα μονο του το παιδι μαζι του και ειναι πολυ υποπτο που θελει να του βγαλει διαβατηριο.

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα για σενα και για το παιδακι σου, να ειστε παντα καλα και να μην μπει κανεις ποτέ αναμεσά σας, ουτε ο ιδιος ο πατερας του.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο έρωτας ξεκινάει σαν ένα όμορφο δροσερό τριαντάφυλλο με σταγόνες πρωινής ανοιξιάτικής δροσιάς με γλυκιά μυρωδιά να ξεχειλίζει και μετατρέπεται σε αγκάθι κοπτερό που σε κάνει και δακρύζεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το διαβατηριο δεν ξερω αν εχει να κανει το επιθετο αλλα υπογραψαμε και οι δυο οτι δεχομαστε να βγαλει ο γιος μας πριν παντρευτουμε. Εχει το επιθετο του πατερα του αλλα τη δικια μου δημοτικοτητα. Μεχρι τωρα δεν μου εχει ζητηθει χαρτι για να ταξιδεψω με τα παιδια που δεν εχουν το δικο μου επωνυμο παντως..

 

ισως η δικη μου περιπτωση να ειναι πιο "υποπτη" γιατι εχω και διαφορετικη υπηκοοτητα απ'τα παιδια μου (βαση διαβατηριου):lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο έρωτας ξεκινάει σαν ένα όμορφο δροσερό τριαντάφυλλο με σταγόνες πρωινής ανοιξιάτικής δροσιάς με γλυκιά μυρωδιά να ξεχειλίζει και μετατρέπεται σε αγκάθι κοπτερό που σε κάνει και δακρύζεις.

 

 

Πολυ ομορφο αυτο που ειπες... μακαρι ομως να μην το κανεις νομο στη ζωη σου... ο ερωτας μετατεπεται πολυ συχνα και σε αληθινη αγαπη... και θα συμβει και σε σενα αν δεν του κλεισεις τις πορτες...

 

Καλη τυχη με την ολη ιστορια... Αχ, και καλο κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν καλο να συμβουλευτεις εναν δικηγορο που να εξειδικευεται σε τετοιες περιπτωσεις ωστε να σε κατατοπισει πως να αντιδρας σε καθε ενεργεια του πρωην συντροφου σου ωστε να εισαι παντα ενα βημα μπροστα?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν καλο να συμβουλευτεις εναν δικηγορο που να εξειδικευεται σε τετοιες περιπτωσεις ωστε να σε κατατοπισει πως να αντιδρας σε καθε ενεργεια του πρωην συντροφου σου ωστε να εισαι παντα ενα βημα μπροστα?

 

Το έχω σκεφτεί....αλλά απλά δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το θέμα σου "χτύπησε"φλέβα χρυσού....Επειδή είμαι στη δουλειά δεν μπορώ να επεκταθώ όπως θέλω,αλλά σύμφωνα με την παρούσα κατάσταση που βιώνεις θα απαντήσω "όχι"ως προς το δίλλημά σου για το αν πρέπει να τον παντρευτείς....

 

Στο γενικό κομμάτι που αφορά ερωτική σχέση με Μουσουλμάνο,θα τοποθετηθώ το βράδυ γιατί κι εγώ είμαι πολύ προβληματισμένη....

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα δεν μιλιόντουσαν για αρκετές μέρες και στην εκκλησία όταν βαπτιζόταν το παιδί του φυσικά δεν πάτησε το πόδι του, αφού ούτε η θρησκεία του το το επέτρεπε, όμως περνόντας ο καιρός το αποδέχτηκε και όλα πλέον κυλούσαν και πάλι ομαλά....

 

Γενικά δεν απαγορεύεται να παρευρεθούν σε γάμους και βαπτίσεις,έχω φίλο Μουσουλμάνο ο οποίος μπαίνει στην εκκλησία κανονικά και δεν έχει κανένα θέμα!

 

Τώρα δεν ξέρω αν σ'αυτή τη περίπτωση που βαφτιζόταν το παιδί του,δεν παρερεύθηκε για άλλους λόγους.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν απαγορεύεται να παρευρεθούν σε γάμους και βαπτίσεις,έχω φίλο Μουσουλμάνο ο οποίος μπαίνει στην εκκλησία κανονικά και δεν έχει κανένα θέμα!

 

Τώρα δεν ξέρω αν σ'αυτή τη περίπτωση που βαφτιζόταν το παιδί του,δεν παρερεύθηκε για άλλους λόγους.

 

 

Ο πατέρας της μικρής μου όχι μόνο ήρθε στην βάπτιση χωρίς να τον καλέσω, αλλά και έβαλε την υπογραφή του για να βαπτιστεί το παιδί, βασικά ενώ δεν χρειαζόταν ο πάτερ του είπε να βάλει υπογραφή και αυτός το έκανε (μάλλον ντράπηκε τους γονείς μου που ήταν κοντά), επίσης έβγαλε και ένα σωρό φωτογραφίες. Αχ να είχα την διεύθυνση του στο Ιρακ να στείλω μια στην μαμά του.

Link to comment
Share on other sites

Αχ να είχα την διεύθυνση του στο Ιρακ να στείλω μια στην μαμά του.

 

Γιατί δεν του τη ζητάς;;

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...