Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έτσι θα πάει ο γάμος μου από 'δω και πέρα;


betty_

Recommended Posts

Δεν είναι μεμπτό, απλά όπως το περιέγραψες στην αρχή μου έκανε εντύπωση και ρώτησα.

Όσο για το μωρό που είχε λερωθεί, ναι, πράγματι οι άντρες θέλουν πιο πολύ χρόνο να πάρουν μπροστά. Αν λερώθηκε, αν πεινάει, διψάει (για μεγαλύτερο μωρό) κλπ όλα σε εμάς τις μαμάδες είναι πως να το πω, αμέσως στο μυαλό μας. Ο μπαμπάς είναι στην αρχή "α, ναι, δεν το σκέφτηκα" Εντάξει, πιστεύω ότι θέλει λίγο επιείκια σε αυτό, θα μάθει να τα σκέφτεται μόνος του μετά. Εκείνη τη στιγμή όμως, φορτώνεις, λογικό είναι, βλέπεις το μωρό να κλαίει και τρελλαίνεσαι φυσικά.

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Betty είναι απόλυτα λογικό που τα πήρες με τον άντρα σου ειδικά αν ήσουν κουρασμένη και με τα νεύρα κρόσια. Θα έλεγα όμως αν ήταν ένα "μεμονωμένο περιστατικό" και αν γενικά ο άντρας σου σε βοηθαει να το προσπεράσεις. Θα δεις στην πορεία ότι και εσύ μπορεί να ξεχαστείς και να αφήσεις το μωρό λερωμένο.Μην περιμένεις ο άντρας σου να είναι αλάνθαστος, συνήθως οι άντρες δεν είναι και για πολλή ταλαιπωρία :D Οι περισσότερες από εμάς έχουμε ένα κατεβατό παράπονα από τους άντρες μας όσο καλές προθέσεις και αν έχουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να καταχραστώ το θέμα της Μπέτυς και να υπενθυμίσω σε όλες όσες έχουμε γιους, να προσπαθήσουμε να προσφέρουμε στην κοινωνία και στις πιθανές αυριανές συζύγους τους, άντρες που θα μπορούν να αναλάβουν τις οποιεσδήποτε ευθύνες. Πιστεύω ότι τέτοιου τύπου "αδυναμίες" των αντρών, όπως αυτές που περιγράφονται σε αυτό το θέμα, έχουν να κάνουν αποκλειστικά με τη συμπεριφορά της "μανούλας" στους γιους τους από τη στιγμή που γεννιούνται. Ας τα έχουμε όλα αυτά κατά νου.

Μπέτυ, παρόλα αυτά, πιστεύω κι εγώ ότι αν επιμείνεις στο να του αναθέτεις δουλειές και του δώσεις λίγο ακόμα χρόνο, κάποια στιγμή θα στρώσουν κάπως τα πράγματα. Καλή συνέχεια και καλή υπομονή.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα το θέτεις πάρα πολύ σωστά.Η μετέπειτα πορεία κάθε παιδιού,ανεξαρτήτως φύλου,εξαρτάται κατά μεγάλο ποσοστό από την οικογένεια.Όχι αποκλειστικά από τον τρόπο ανατροφής της μητέρας,παίζει ρόλο το συνολικό οικογενειακό πορτρέτο.

Στη περίπτωση του συζύγου μου αυτό αληθεύει έως ένα βαθμό.Η μητέρα του τον είχε -και συνεχίζει να τον έχει- αρκετά καλομαθημένο.Ο μπαμπάς του είναι διαφορετικός σε όλα.Κυρίως δεν έχει τη συμπεριφορά της πεθεράς μου προς εμένα.

Το αποτέλεσμα θα έλεγε κανείς πως είναι ένας κακομαθημένος άντρας.Δεν είναι ανεύθυνος.Αντιθέτως όσο καιρό τον ξέρω είναι πάντα συνεπής σε όλες του τις υποθέσεις.Τώρα με το παιδί μου κακοφαίνονται κάποια πράγματα.Ουδείς τέλειος...:roll:

Θα κάνω υπομονή,ελπίζοντας να γίνονται καλύτερα τα πράγματα.

Πάντως,από όταν έφυγε η μαμά μου ανέλαβε θέλοντας και μη περισσότερο ενεργό ρόλο.Όχι όσο θα ήθελα.Όμως υπάρχει πρόοδος.

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Μπέτυ , διαβασα σχεδόν όλη την 'ιστορία' σου και το πρώτο που θα σου πω είναι : ΜΠΡΑΒΟ ! Τοσο καιρό υπομονή ? Κρατάς αψογη συμπεριφορά ... Εγω τισ μαμαδες τις είχα σαν νταντάδες (τιποτα απο μαγείρμα - συμμάζευα ) και οι ώρες που ερχοτανε ήτανε μονο πρωί που λείπαμε και οι δύο. Που καταλήγω ? Με βοήθούσε και με βοηθάει αλλά πρέπει να του τα ζητάω ξανά κ ξανά ... 'ξεχνάει' πολύ ευκολα τισ υποχρεώσεις του και εγώ είμαι εκεί για να του 'γκρινιάζω' ... οι αγαπημένες του δραστηριότητες : 'εξωτερικές δουλειές '...

Ταπεινή μου συμβουλή ?: ΣΥΖΗΤΗΣΗ !(ακόμα και με καυγά - μικρό ε?);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κατα τη γνωμη μου ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ το οτι ηρθε η μαμα σου στο σπιτι. Ολες θελουμε τη βοηθεια της μαμακας μας αλλα τωρα εισαι σε ενα αλλο σπιτι με αλλη οικογενεια.

Οι αντρες ηδη απο τη στιγμη που ερχεται το μωρο νιωθουν λιγο απομονωμενοι κι οτι δεν ειναι στο επικεντρο πια.. εσυ τον αποτελειωσες εντελως γιατι ηρθε και η πεθερα του κ πηρε τη θεση του. Ας ερχοταν τα πρωινα η μαμα σου που λειπει στη δουλεια. Οι αντρες γλυκεια μου δεν δενονται με το παιδι αμεσως.. θελουν χρονο για να συνηδειτοποιησουν τι γινεται. Αν ειναι εκει ακομα η μαμα σου καιρος να παει πισω σπιτι της κι εσυ να αρχισεις να πλησιαζεις τον αντρα σου και να τον βαλεις στο παιχνιδι με το μωρο.. γινε κ λιγο κομμα μαζι του, πεστου ενα βραυ ουφ κουραστηκα λιγο με το μωρο.. τι καλα να ειμασταν μονοι τωρα για λιγο ε? ξερω οτι το μωρο χρειαζεται τις πρωτες μερες την απεριοριστη προσοχη μαε, το ιδιο ομως κι ο αντρας μας... καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ο καθε μπαμπας με το ερχομο ενος παιδιου ειναι σαν ν περνανε κριση ειτε κατι που δεν το εχει ζησει και του φαινεται αγνωστο δεν εχει καταλαβει οτι εγινε πατερας οι κολικοι ειναι ενα δυσκολο θεμα και ισως δε θελει ν βλεπει τη μικρη ετσι . στηλε την μαμα σουσ στο σπιτι της καιαφησε και λιγο χωρο στον αντρα σου να ασχοληθει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...