Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έτσι θα πάει ο γάμος μου από 'δω και πέρα;


betty_

Recommended Posts

Γεια σας!

Είμαστε στα μισά της πρώτης μέρα.Σήμερα είμαι από το πρωί με την κόρη μου.Αναγκαστικά είμαι περισσότερο κινητική.

Αν και δεν έκανα πολλά πράγματα γιατι το σπίτι είναι σχεδόν στην εντέλεια από τα μαγικά χέρια της μαμάς μου,ένιωσα να αναλαμβάνω περισσότερες ευθύνες.Σηκώθηκαμε τελείως απ 'το κρεβάτι μας και μεταφερθήκαμε στο σαλόνι.Η μέρα κύλησε με tv,τάισμα,άλλαγμα και ένα πληντύριο πιάτων.Το παιδί μου είχε γκρίνια και κάναμε κάμποσα χιλιόμετρα μέσα στο σπίτι.Τελικά κοιμήθηκε και βρήκα ευκαιρία να ανοίξω τον υπολογιστή.

Από θέμα ψυχολογίας δε μπορώ να πω ότι νιώθω άσχημα.Το σημερινό σούπερ μάρκετ θα το αναλάβει ο άντρας μου.Ήθελα πολύ να πάω με τη μικρή για να βγω και λίγο έξω όμως δεν ευνοεί ο καιρός.

Αυτά πάνω κάτω έκανα μέχρι τώρα

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη γλυκιά μου λέω να το ξανασκεφτείς:roll: για τους λαχανοντολμάδες με παιδί που θηλάζει και έχει και κολικούς. Όχι τίποτα άλλο θα φωνάξεις ξανά την μάμα σου να γυρίσει πίσω άρον-άρον!!!:P

 

Επηρεάζουν τους κολικούς του μωρού;:shock:

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι, κυριλε!!!!! Καλη αρχη και καθε ημερα θα νιωθεις οτι πατας καλυτερα στα ποδια σου, θα υπαρχουν και οι δυσκολες ημερες αλλα μην μασας καμια μας δεν εκανε τιποτα τελειο απλα οτι μπορει!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Betty.

Δεν σε ξέρω αλλα μου θυμίζεις εμένα.Και εγώ στη αρχή έτσι ήμουν.Με μαμά αρχικά μετά αποφάσισα οτι πρέπει να μείνω και εγώ λίγο μόνη χωρίς καμιά βοήθεια.

Να δεις που θα πάνε όλα καλά.Ο άντρας σου θα <στρώσει σιγά σιγά>.Ο δικός μου ακόμα προσαρμόζεται αλλά εχώ μεγάλη υπομονή(εχει βελτιωθεί σε σχέση με την αρχή). Σε λίγο καιρό θα πάω δουλειά και θα αναλάβει και αυτός τις ευθύνες του (καιρός του είναι).

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζουν τους κολικούς του μωρού;:shock:

 

 

O Yes!!!

Να γνωρίζεις πάντα ότι φαγητά που και εσένα σου προκαλούν φούσκωμα και σε πειράζουν μπορεί να πειράζουν και το παιδί.

Συνήθως το λάχανο δεν είναι και το καλύτερο για παιδί που θηλάζει. Ο γιατρός δεν σας έχει πει τι τροφές να αποφεύγεις για να μην επιδεινώνονται οι κολικοί του μωρού?? Αν όχι σίγουρα θα βρεις απαντήσεις στην ενότητα θηλασμός και διατροφή.

Να σου πω και εγώ με την σειρά μου ότι μια χαρά θα τα καταφέρεις μόνη σου με το παιδί. Και εγώ μόνη μου ήμουνα και μια χαρά τα πήγα και ότι απορίες είχα εδώ μέσα έμπαινα και διάβαζα και ενημερωνόμουν. Και μια άλλη κοπέλα το είπε το βασικό είναι να εμπιστεύεσαι το ένστικτο σου.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες διάβασα για τη σοκολάτα σήμερα για το λάχανο που ίσως να πειράζουν το μωρό.Εμένα μου τόνισε κυρίως τι χρειάζεται ο οργανισμός μου τώρα που θηλάζω.Θα ψάξω εδώ το φόρουμ αυτό που μου λες :roll:

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πήγες! Θα δεις ότι αυτό που νιώθεις είναι πιο πολύ ο φόβος για το άγνωστο και το αν θα ανταποκριθείς. Θα δεις ότι θα βρεις το ρυθμό σου.

 

Ναι, πρόσεχε τι τρως, ειδικά αν έχει κολικούς. Αλλά και να μην έχει, αν τρως βαριά θα επηρεαστεί και το γάλα. Οτιδήποτε πειράζει εσένα να μην το τρως ή να το τρως σε μικρές ποσότητες. πχ μην πας να φάς 2 πιάτα φασολάδα ή απέφυγε μπρόκολο για κυρίως γεύμα :-)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

και κυρίως τα κρεμμύδια που τα βάζουμε σε όλα τα φαγητά σχεδόν!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαστε στα μισά της πρώτης μέρα.Σήμερα είμαι από το πρωί με την κόρη μου.Αναγκαστικά είμαι περισσότερο κινητική.

Αν και δεν έκανα πολλά πράγματα γιατι το σπίτι είναι σχεδόν στην εντέλεια από τα μαγικά χέρια της μαμάς μου,ένιωσα να αναλαμβάνω περισσότερες ευθύνες.Σηκώθηκαμε τελείως απ 'το κρεβάτι μας και μεταφερθήκαμε στο σαλόνι.Η μέρα κύλησε με tv,τάισμα,άλλαγμα και ένα πληντύριο πιάτων.Το παιδί μου είχε γκρίνια και κάναμε κάμποσα χιλιόμετρα μέσα στο σπίτι.Τελικά κοιμήθηκε και βρήκα ευκαιρία να ανοίξω τον υπολογιστή.

Από θέμα ψυχολογίας δε μπορώ να πω ότι νιώθω άσχημα.Το σημερινό σούπερ μάρκετ θα το αναλάβει ο άντρας μου.Ήθελα πολύ να πάω με τη μικρή για να βγω και λίγο έξω όμως δεν ευνοεί ο καιρός.

Αυτά πάνω κάτω έκανα μέχρι τώρα

μπραβο βε μπετυ τελεια τα πηγες!ολες το ιδιο ημασταν τις πρωτες μερες οποτε μη μασας!!!θα δεις σε λιγο καιρο θα τα κανεις ολα πιο γρηγορα κ χωρις αγχος.θα μπει σε προγραμμα κ το μωρο κ θα εισαι σουπερ.καλα εκανες κ εβαλες τον αντρα σου να αναλαβει τα ψωνια.ειπαμε οτι πρεπει να τον βαλεις στο ΄΄παιχνιδι΄΄ για να νιωσει υπευθυνος

Επηρεάζουν τους κολικούς του μωρού;:shock:

 

Χτες διάβασα για τη σοκολάτα σήμερα για το λάχανο που ίσως να πειράζουν το μωρό.Εμένα μου τόνισε κυρίως τι χρειάζεται ο οργανισμός μου τώρα που θηλάζω.Θα ψάξω εδώ το φόρουμ αυτό που μου λες :roll:

 

κοριτσια δεν επιρρεαζουν τα ιδια φαγητα ολα τα μωρα!εγω θηλαζω και τρωω κ κρεμμυδι κ μαγειρεμενο κ ωμο και ποτε δε μου εκανε κολικους το μωρο!στο μονο που μπορω να πω οτι την πειραξε ηταν μια φορα που ειχα φαει ωμο λαχανο σαλατα κ για 2 μερες ειχε πονακια.αυτο και τιποτε αλλο.τρωω τα παντα και γαλακτοκομικα κ καφε πινω(και κοιμαται πανω απο 16 ωρες το 24ωρο.μεχρι προσφατα κοιμοταν 20)γενικα τιποτα δε την εχει επιρρεασει.στην μεγαλη μου κορη την πειραζαν τα γαλοκτοκομικα αν κ δεν ειχε αλλεργια αλλα της εφερναν κολικους οποτε τα ειχα περιορισει αρκετα κ στον γιο μου ολα τα φρουτα που ειχαν βιταμινη C

betty μη κανεις κανεναν περιορισμο στις τροφες.αν δεις οτι κατι πειραζει το μωρο τοτε σταματησε το για 2-3 μερες κ αν δεις οτι ηρεμει αρα σημαινει οτι η συγκεκριμενη τροφη την πειραξε οποτε δε την τρως.μετα τον 3ο-4ο μηνα βεβαια δε θα ειναι ετσι μπορεις να τρως ανετα οτι θες αν μεχρι τοτε κανεις περιορισμους σε κατι

Link to comment
Share on other sites

δημητρουλα μου γεια σου!! γεννησαμε μαζι σχεδον και χαθηκαμε. λοιπον αυτο που λες για τις τροφες .... τι να σου πω.... εξαρταται απο το μωρο. υπαρχουν μωρα που ανεχονται καλα σχεδον τα παντα και μωρα που μεχρι 6 μηνων ταλαιπωρουνται απο πονακια. στα τελευταια ανηκει και το μικρο μου αγγελουδι. εχω να φαω οσπρια και λαχανικα απο τη μερα που γεννησα. για το κρεμμυδι που λες υπεφερε 3 μερες με ουρλιαχτα και συνεχεις κενωσεις. τελος παντων, ο καθενας με τον πονο του!!!:P

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι οντως ειναι αναλογα το μωρο γιαυτο ειπα οτι πρεπει να ξερεις τι το πειραζει για να το περιορισεις.ισως να μη το πειραζει και τιποτα ισως κ πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως αναλογα το μωρο...Εμενα η διατροφημου ηταν κυριω ςσπρια-λαχανικα-φρουτα-τυρι και τα μονα που ειχα υποψιαστει οτι ισως τον πειραζουν ηταν οι γιγαντες(οχι η φασολαδα,και την δευτερη μερα οχι την πρωτη),με το ψαρι εκανε κακα με βλεννα αλλα δεν σταματησα να τρωω.Της κουμπαρας μου το μωρακι ποναγε η κοιλιτσα του με το αγγουρι!!!!!Μολις σταματησε να τρωει αγγουρακια σταμτησαν και τα πονακια!Μην κοψεις τπτ αν δεν δεις σιγουρα τι πειραζει το μωρακι σου!

Χαιρομαι που η πρωτη σου μερα μονη περασε τοσο ωραια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Μέρες έχω να σας γράψω τα νέα μας.

Η μητέρα μου έχει φύγει εδώ και μια εβδομάδα και πλέον πατάμε γερά στα πόδια μας.Η μέρα περνάει σε ήρεμους -και αργούς- ρυθμούς.Το μωράκι μεγαλώνει,μαζί και η αυπνία μου.Βγήκαμε την πρώτη μας βόλτα,χωρίς το μπαμπά που δε το θεώρησε τόσο σοβαρό και προτίμησε να ξεκουραστεί :? Στην επόμενη ακολούθησε.

Η κουβέντα που έπρεπε να γίνει,εγίνε και το τοπίο ξεκαθάρισε.Διαπίστωσα μέσα από τα λόγια του πως περνάμε και οι δυο από το ίδιο επίπεδο.Εκείνος βρίσκεται 5 σκαλάκια κάτω από εμένα,και είναι περισσότερο αμήχανος.Εν ολίγοις μου ζήτησε χρόνο και κατανόηση για να προσαρμοστεί.Δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμα ότι αυτό το μωρό είναι δικό του.

 

Χτες καυγαδίσαμε για ένα θέμα σοβαρό για εμένα,ασήμαντο για εκείνον.Γύρισε από τη δουλειά, με βρήκε λιώμα.Κυριολεκτικά κοιμόμουν όρθια από την κούραση.Του είπα να κρατήσει τη μικρή να κάνω ένα μπάνιο και να κοιμηθώ για ένα δύωρο.Μου είπε ok.Ξύπνησα από το κλάμα του μωρού.Σηκώθηκα και βρήκα τη μπέμπα λερωμένη και ξύπνια.Ο κύριος είχε φωνάξει τους κολλητούς του και έκαναν το σαλόνι μας τεκέ :evil: Μ'αρέσει που συμφωνήσαμε από κοινού να μην καπνίζει κανένας μέσα στο σπίτι!Όταν έφυγαν οι άνθρωποι του έβαλα τις φωνές,πιστεύω δικαιολογημένα!Μα να παρατήσει το μωρό με τη δικαιολογία πως την έβαλε για ύπνο;Και ούτε καν την άκουγε!!!Με τόση προσήλωση χαζογέλαγαν τα ''18χρονα'' :evil: Έγινα πυρ και μανία!

Για να είμαι αντικειμενική θέλω να αναφέρω ότι τις προηγούμενες μέρες αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στο μωρό και σ 'εμένα.Πάνω που νόμιζα ότι μπήκε στο νέο του ρόλο ήρθε αυτό το τελευταίο να με ξενερώσει :(

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή κοριτσάκι!Του ήρθε απότομο που πρέπει να αφήσει τη βόλεψή του για να νταντέψει το μικρό.Σιγά σιγά να δεις που θα προσφέρεται απο μόνος του να περνάει χρόνο με το μωράκι.Ισως ξεβολεύτηκε κ λιγάκι και γι'αυτο φωναξε τους φίλους του,σαν αντίδραση δηλ στη νεα κατάσταση.

Εγω πραγματικά πιστεύω θα συνηθίσει και θα γίνουν όλα μια χαρά.Μέχρι τοτε...μάνα κουράγιο!:)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα και ενθαρρυντικα τα νεα σου. Ο αντρας σου εχει μαλλον αντιδρασεις που εχουν και αλλοι νεοι μπαμπαδες. Τουλαχιστον κατα τα λεγόμενα σου, αυτό φαίνεται. Οσο για το περιστατικο με τους φιλους του ειναι δικαιολογημενο μεσα στα πλαισια της ολης καταστασης . Το θεμα ομως του καπνισματος ειναι τραγικο και οχι εναν αλλα 10 καυγαδες σηκωνει. Και δεν ειναι οτι ξεβολευεις καποιον το να μην καπνιζει μεσα στο σπιτι με το μωρο. Ειναι θεμα κοινης κ απλης λογικης. Betty_ μην τον ζοριζεις στα αλλα κ πηγαινε τον χαλαρα για να συνηθισει αλλα το τσιγαρο μεσα στο σπιτι κοψτο μαχαιρι!Καλη συνεχεια να εχετε.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρεβυθάκι δε με πείραξε που κάλεσε τους φίλους του.Παράτησε όμως το παιδί μόνο του,και θα μου πεις οκ κοιμόταν όταν το άφησε στην κούνια.Μετά ξύπνησε και πλάνταξε στο κλάμα.Επιπλέον,έκανε το σαλόνι καπνιστήριο. :confused:

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα και ενθαρρυντικα τα νεα σου. Ο αντρας σου εχει μαλλον αντιδρασεις που εχουν και αλλοι νεοι μπαμπαδες. Τουλαχιστον κατα τα λεγόμενα σου, αυτό φαίνεται. Οσο για το περιστατικο με τους φιλους του ειναι δικαιολογημενο μεσα στα πλαισια της ολης καταστασης . Το θεμα ομως του καπνισματος ειναι τραγικο και οχι εναν αλλα 10 καυγαδες σηκωνει. Και δεν ειναι οτι ξεβολευεις καποιον το να μην καπνιζει μεσα στο σπιτι με το μωρο. Ειναι θεμα κοινης κ απλης λογικης. Betty_ μην τον ζοριζεις στα αλλα κ πηγαινε τον χαλαρα για να συνηθισει αλλα το τσιγαρο μεσα στο σπιτι κοψτο μαχαιρι!Καλη συνεχεια να εχετε.

 

Αυτό με νευριάζει :evil: Το είχαμε πει κιόλας!!!Από δω και πέρα τσιγάρο στο μπαλκόνι για όλους

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καταλαβαίνω γιατί και τι σε πειραξε,απλά σου λέω πως και αυτός ζορίζεται να αλλάξει τις συνήθειες του και γι'αυτο φέρθηκε έτσι.Ειναι ισως ακόμη νωρίς και δεν του βγηκε αυθόρμητα να απαγορέψει το τσιγάρο μες το σπίτι.Να δεις που με τον καιρό οχι μόνο δεν θα καπνίζει ο ίδιος,αλλα θα ξεφωνάζει κ τους καλεσμένους!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Μέρες έχω να σας γράψω τα νέα μας.

Η μητέρα μου έχει φύγει εδώ και μια εβδομάδα και πλέον πατάμε γερά στα πόδια μας.Η μέρα περνάει σε ήρεμους -και αργούς- ρυθμούς.Το μωράκι μεγαλώνει,μαζί και η αυπνία μου.Βγήκαμε την πρώτη μας βόλτα,χωρίς το μπαμπά που δε το θεώρησε τόσο σοβαρό και προτίμησε να ξεκουραστεί :? Στην επόμενη ακολούθησε.

Η κουβέντα που έπρεπε να γίνει,εγίνε και το τοπίο ξεκαθάρισε.Διαπίστωσα μέσα από τα λόγια του πως περνάμε και οι δυο από το ίδιο επίπεδο.Εκείνος βρίσκεται 5 σκαλάκια κάτω από εμένα,και είναι περισσότερο αμήχανος.Εν ολίγοις μου ζήτησε χρόνο και κατανόηση για να προσαρμοστεί.Δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμα ότι αυτό το μωρό είναι δικό του.

 

Χτες καυγαδίσαμε για ένα θέμα σοβαρό για εμένα,ασήμαντο για εκείνον.Γύρισε από τη δουλειά, με βρήκε λιώμα.Κυριολεκτικά κοιμόμουν όρθια από την κούραση.Του είπα να κρατήσει τη μικρή να κάνω ένα μπάνιο και να κοιμηθώ για ένα δύωρο.Μου είπε ok.Ξύπνησα από το κλάμα του μωρού.Σηκώθηκα και βρήκα τη μπέμπα λερωμένη και ξύπνια.Ο κύριος είχε φωνάξει τους κολλητούς του και έκαναν το σαλόνι μας τεκέ :evil: Μ'αρέσει που συμφωνήσαμε από κοινού να μην καπνίζει κανένας μέσα στο σπίτι!Όταν έφυγαν οι άνθρωποι του έβαλα τις φωνές,πιστεύω δικαιολογημένα!Μα να παρατήσει το μωρό με τη δικαιολογία πως την έβαλε για ύπνο;Και ούτε καν την άκουγε!!!Με τόση προσήλωση χαζογέλαγαν τα ''18χρονα'' :evil: Έγινα πυρ και μανία!

Για να είμαι αντικειμενική θέλω να αναφέρω ότι τις προηγούμενες μέρες αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στο μωρό και σ 'εμένα.Πάνω που νόμιζα ότι μπήκε στο νέο του ρόλο ήρθε αυτό το τελευταίο να με ξενερώσει :(

να σου πω αδικιολογητος ο αντρας σου.καταρχην εκανε το χειροτερο πραγμα που καπνισε μεσα στο σπιτι και αυτος και οι φιλοι του.μια φορα ο αντρας μου εφερε εναν φιλο κ γυρισα απεξω με την μεγαλη μου κορη(μονο αυτην ειχαμε τοτε)και τους βρηκα στο σαλονι να καπνιζουν και εγινε ο κακος χαμος.και μπροστα στο φιλο του τον εκανα ρεζιλι και τον ιδιο τον φιλο του του τα εχωσα κανονικα.απο τοτε δεν ξανασυνεβη ποτε κατι τετοιο

σφιξε λιγο τα λουρια.τι παει να πει δε το εχει συνειδητοποιησει?9 μηνες δεν ειχε αρκετο χρονο να συνειδητοποιησει οτι θα γινει μπαμπας και τωρα λεει οτι δεν εχει καταλαβει οτι το παιδι ειναι δικο του?:shock: το οτι αδησε χεσμενο το μωρο να κλαιει και αυτος πηγε μεσα να χαζογελαει με τους φιλαρακους του και να καπνιζουν ειναι η απολυτη ανευθυνοτητα.μη ξαναεπιτρεψεις τσιγαρο μεσα στο σπιτι.και αφησε τον να αναλαβει ευθυνες!του αφησες το παιδι να το προσεχει και το βρηκες να κλαιει χεσμενο?ελα εδω αγαπη μου (και ναι μπροστα στους φιλους του) σου αφησα να κανεις 1 πραγμα και δε το εκανες.εγω οταν παω να ταισω το μωρο δε του δεινω μισο γαλα.του το δινω ολο.εσυ γιατι κανεις μισες δουλειες?αλλαξε το :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή του η ανώριμη στάση με εκνευρίζει!Καμία ευθύνη :evil: Δεν άφησε χ*σμένο το μωρό,το είχε χ*σμένο!

Ας όψεται που δε θέλω να μάθουν οι φίλοι μας τα χάλια μας αλλιώς θα γινόταν ο κακός χαμός μπροστά τους.Το πρόβλημα είναι ότι αν τον σφίξω θα αρχίσει τα είμαι πιεσμένος και αλλές τέτοιες...άντε να μην τις πω!

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Αυτή του η ανώριμη στάση με εκνευρίζει!Καμία ευθύνη :evil: Δεν άφησε χ*σμένο το μωρό,το είχε χ*σμένο!

Ας όψεται που δε θέλω να μάθουν οι φίλοι μας τα χάλια μας αλλιώς θα γινόταν ο κακός χαμός μπροστά τους.Το πρόβλημα είναι ότι αν τον σφίξω θα αρχίσει τα είμαι πιεσμένος και αλλές τέτοιες...άντε να μην τις πω!

 

εμένα μου φαίνεται ότι ο άντρας σου δεν έχει καταλάβει πως αλλάζει η ζωή μετά την απόκτηση ενός παιδιού (και πως δεν αλλάζει επίσης)

 

μη φορτώνεις, δεν κερδίζεις κάτι

 

πρέπει να μείνεις ήρεμη και να τον χειριστείς

 

έναν καινούργιο ρόλο στη ζωή μας τον υιοθετούμε πρώτα μέσα μας και μετά ανταποκρινόμαστε ικανοποιητικά στις υποχρεώσεις μας - ίσως να μην είναι ακόμη συναισθηματικά ικανός να δεχθεί την αλλαγή και θέλει να επιβεβαιώσει στον εαυτό του και στους άλλους ότι δεν άλλαξε κάτι

 

δηλ καθίστε οι τρεις σας να κάνετε όνειρα, φρόντισε τον, παίξτε όλοι μαζί, βάλε τον στο καινούργιο κάδρο (και ελπίζω ότι μετά θα είναι και πιο συνεπής), δείξε του τι καινούργιες χαρές ήρθαν στη ζωή σας (και όχι μόνο τι υποχρεώσεις). ειναι και μικρούλη ακόμα το μωρό, είναι λίγο περίεργα

 

καταλαβαίνω ότι κουράζεσαι, ότι έχεις κι εσύ συναισθηματικές ανάγκες και ότι όλα αυτά είναι καινούργια για σένα

 

αλλά αφού εσύ είσαι ένα βηματάκι πιο μπροστά από τον άντρα σου πρέπει εσύ να τον τραβήξεις κι αυτόν

 

να σου πω μια ιδέα, βάλε να δείτε καμιά αστεία ταινία για γονείς (πχ το αγάπη μου συρίκνωσα τα παιδιά, ή, το αγάπη μου μεγένθυνα το παίδί, ή αυτή την καινούργια με τους δύο φίλους που "κληρονόμησαν" το παιδί των φίλων τους που σκοτώθηκαν δε θυμάμαι τίτλο) ή . είναι λίγο απλοικό αλλά μπορεί να ταυτιστεί ή να πάρει ιδέες που ξέρεις.

 

όσο για το κάπνισμα, εντάξει απαράδεκτο αλλά δε λέει και πολλά, εδώ υπάρχουν μαμάδες που καπνίζουν σε όλη την εγκυμοσύνη ή και μετά κλπ τι το ψάχνουμε. μπορεί και να ντρέπεται να πει όχι στους φίλους του ή να τον δουλεύουν. μη το αποκλείεις. εγώ (χωρίς παιδί) ντρέπομαι να πω στους φίλους μου να μην καπνίζουν σπίτι παρότι με ενοχλεί αλλά το κάνει ο άντρας μου. επίσης εμένα με δούλευαν που παντρεύτηκα και ένιωθα άβολα. που ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Betty, έχω μια απορία: φέρνει ο καθένας διάφορους κολλητούς χωρίς να ρωταει τον άλλον που θα είναι εκεί εκείνη την ώρα πχ "να τους πω να έρθουν;" Και σπίτι σου είναι δηλαδή αν εσύ δεν είσαι σε φάση να δεχτείς κόσμο δεν είναι σωστό νομίζω να σου τους επιβάλλει, δηλαδή ανοίγεις την πόρτα του δωματίου αγουροξυπνημένη και ξαφνικά βλέπεις κοινό στο σαλόνι;

όσο για το τσιγάρο Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο .

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

ετσι εκανε κ ο αντρας μιας φιλης μου εφερνε τους κολλητους αβερτα κουβερτα στο σπιτι χωρις να τη ρωτησει.εκει που κοιμοταν η γυναικα ανοιγε η πορτα και εμπαζε 4-5 μεσα και δωστου παφα πουφα τα τσιγαρα και να μιλανε και να βλεπουν ταινιες.ωσπου μια μερα μπηκε σπιτι με 2 κολλητους και εκεινη την ωρα η γυναικα εβγαινε απο το μπανιο ΓΥΜΝΗ ναι εντελως γυμνη!που να φανταστει οτι θα ανοιξει η πορτα και θα μπουν 3 γομαρια μεσα!και εκτος του οτι εφυγαν αρων αρων εγινε και χαμος του τα εχωσε οσο δε παει:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα αλλά θα σας διαφωτίσω.Δεν είναι εξ'ολοκλήρου δικοί του φίλοι.Οι δύο από τους τρεις είναι κουμπάροι.Συνήθως όταν μας επισκέπτονται είναι μετά των γυναικών τους.Δεν με ενοχλεί που έφερε παρέα,ούτε είμαι στο κρεβάτι ώστε να μη μπορώ να κάτσω μαζί τους.Το τσιγάρο με ενόχλησε και που ξέχασε το μωρό (το θυμάμαι και φουντώνω,πάνω που ηρεμώ!)

Σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα με τους φίλους του ούτε εκείνος με τους δικούς μου.Αντιθέτως αυτή την περίοδο μου αρέσει να βλέπω κόσμο μιας και έχω βγει μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού φορές από τότε που γέννησα.Τεσπα,για μενα το μεμπτό της υπόθεσης σίγουρα δεν είναι οι φίλοι μας...

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το τσιγαρο και το οτι παρατησε το μωρο να κλαιει λερωμενο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ.εδω ο γιος μου που ειναι 3 ετων και αμα κλαιει η μπεμπα τρεχει αμεσως να δει τι εχει και να της δωσει πιπιλα! ελεος μπετυ κατσε να του ξεκαθαρισεις τα πραγματα.αλλαξαν οι προτεραιοτητες να του το τονισεις!τι παει να πει ''να μη πιεστει''εσυ δε πιεστικες ?9 μηνες το κουβαλουσες.ολοκληρη γεννα περασες.επιλοχιες ορμονες,θηλασμος,ξενυχτια και να μη πιεστει αυτος?και δηλαδη τι πιεση ειναι να μη καπνιζει μεσα στο σπιτι για το καλο του παιδιου του?η να του αλλαξει μια πανα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...