Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απο ποτε αρχισαν οι αναγουλες σας?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

 

Εγώ είμαι στην 6η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης,

 

Πριν καν κλείσω την τέταρτη εβδομάδα και που ακόμα δεν ήξερα ότι είμαι έγκυος μόλις έτρωγα κάτι, είχα φοβερό πόνο στο στομάχι και δυσπεψία.

 

Ε! εδώ και δύο εβδομάδες έχω από το πρωί μέχρι το βράδυ ανακατωσούρες, καούρες και πόνο στο στομάχι. Δεν έχω όρεξη να φάω τίποτα, αλλά και όταν δεν τρώω, πονάει φοβερά το στομάχι μου. Δεν μπορώ ούτε καν να μυρίσω φαγητό. Ακόμα και το βράδυ που ξυπνάω για να θηλάσω τη μικρή έχω ανακατωσούρες.

 

Και στην πρώτη εγκυμοσύνη τα ίδια μέχρι που γέννησα, αλλά δεν έκανα ούτε μια φορα εμετό.

 

Είναι πάντως τόσο απαίσιο όλο αυτό, που σκέφτομαι ότι δεν με αφήνει να απολαύσω αυτήν την τόσο γλυκιά περίοδο της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στη δευτερη εγκυμοσυνη και ειμαι χαλια και στην πρωτη το ιδιο ηταν αλλα τωρα εινα χειροτερα νομιζω.

Τωρα πινω και ενα χαπι για το στομαχι αλλα τιποτα . Εχω χασει 4 κιλα και δεν εχω δυναμη για τιποτα. Δεν ξερω τι να κανω?

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ είχα αναγούλες κυρίως τις πρώτες εβδομάδες (τώρα είμαι στην 10η). Βασικά την 6η και 7η. Ωστόσο, το ΄σημαντικότερο πρόβλημά μου και συγγνώμη που θα το πω έτσι απρεπώς είναι ότι..ρεύομαι συνέχεια. Ντρέπομαι μην βρεθώ με κόσμο και μου τύχει γιατί δεν μπορώ να το συγκρατήσω. Επίσης, αν και τώρα οι αναγούλες έχουν μειωθεί, δεν μπορώ με τίποτα να φάω κρέας, με τίποτα όμως!!! Υπομονή σε όλες, σκεφτείτε ότι τα έντονα συμπτώματα συνήθως προμηνύουν μια καλή εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω τις μέλλουσες μαμάδες (ελπίζω να'μουν η μειοψηφία) εγώ για 6 εβδομάδες σερί (6η - 12η) ήμουν σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Δεν ήταν τόσο οι εμετοί (οι οποίοι με ανακούφιζαν για λίγο) αλλά η συνεχής αίσθηση της ναυτίας και αναγούλας. Μέχρι και το ίδιο μου το σάλιο με ανακάτευε. Με το που έκλεισα την 12 εβδομάδα, όπως ξαφνικά ήρθαν τα συμπτώματα, έτσι και εξαφανίστηκαν (σε μια νύχτα). Και από τότε, όλα καλά, ευτυχώς!

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλο σας μηνα!

Υπαρχει περιπτωση να εμφανιστουν αναγουλες απο τις 2-3 πρωτες μερες της συλληψης?Τοσο νωρις? Εχει συμβει σε καμια? Οτι δεν εχεις κανει ακομα ουτε τεστ ουτε τιποτα και δεν εισαι καν σιγουρος οτι εισαι εγκυος????

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλο σας μηνα!

Υπαρχει περιπτωση να εμφανιστουν αναγουλες απο τις 2-3 πρωτες μερες της συλληψης?Τοσο νωρις? Εχει συμβει σε καμια? Οτι δεν εχεις κανει ακομα ουτε τεστ ουτε τιποτα και δεν εισαι καν σιγουρος οτι εισαι εγκυος????

 

2-3 μέρες από τη σύλληψη, δεν έχει γίνει καν η εμφύτευση. Κάτι άλλο είναι. Κυκλοφορεί και γαστρεντερίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη 13η εβδομαδα και οι αναγουλες εχουν σταματησει αρκετα.Οχι τελειως αλλα εκανα μονο 1 φορα αυτη την εβδομαδα εμετο.Και αλλαξαν πλεον οι αναγουλες και με πιανουν το βραδυ.Ξεκινησαν την 6η εβδομαδα.Αντε γιατι ειχα βαρεθει και αρχισα να εχω και λιγουρες.Εχθες το βραδυ ξυπνησα απο την πεινα!!!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη 13η εβδομαδα και οι αναγουλες εχουν σταματησει αρκετα.Οχι τελειως αλλα εκανα μονο 1 φορα αυτη την εβδομαδα εμετο.Και αλλαξαν πλεον οι αναγουλες και με πιανουν το βραδυ.Ξεκινησαν την 6η εβδομαδα.

Έτσι ακριβώς έγινε και με μένα. Απ'τη 13η εβδομάδα και μετά οι εμετοί περιορίστηκαν στη 1 φορά την εβδομάδα και μόνο βράδυ. Μέχρι που σταμάτησαν τελείως. Άντε..πλησιάζει η ώρα που θα ηρεμήσεις και θα το ευχαριστηθείς!

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι αναγουλες μου αρχισαν την εκτη βδομαδα να γινονται ενοχλητικες!!!πολυ ενοχλητικες καθ ολη τη διαρκεια της μερας....όταν εχω γεματο στομαχι ανακατευομαι...οταν ειναι αδειο εχω λιγουρες!!!!γελαω με τον εαυτο μου που σηκωνομαι το βραδυ για να φαω φρυγανια!!!!αλλα δεν αντεχω τη λιγουρα...υποφερωωωωωωωωωωω....αφου εχω παρει τις φρυγανιες στο κρεβατι και ο αντρας μου παραπονιεται που γεμιζει ο κοσμος ψιχουλα!!!!:P:p:p

τουλαχιστον δεν κανω εμετους....κατι ειναι κι αυτο...

οσο για ρεψιματα εκατονταδες την μερα:oops::oops::oops:...εγω που για να ρευτω δν επρεπε να ειναι ανθρωπος διπλα μου!!!!

κρεας,γλυκα,και βαρια φαγητα δν μπορω να φαω με τπτ!!!μονο πατατες, μακαρονια,φρουτα, σαλατες,και φρυγανιες πολλες φρυγανιεεςςςςςς!!!!!

προσπαθω να γελαω με ολα αυτα τα περιεργα που βιωνω....

και ευχαριστω το Θεο που μου χαριζει αυτη την εμπειρια

BYMup3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι αναγούλες για μένα δεν άρχισαν ακόμα και δεν ξέρω αν είναι καλό μιας και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα μες στον σάκο ούτε ακούσαμε και καρδούλα.Το προηγούμενο ραντεβού ήταν στις 5 εβδ+6 ημ ενώ το επόμενο θα είναι αύριο 7εβδ+3 ημ.Δεν κρύβω πως θα ήθελα και εγώ να έχω αναγούλες για να ξέρω ότι κάτι υπάρχει.Προς το παρόν το διαφορετικό είναι το ρέψιμο.Ακόμη και χάπια που παίρνω ρεύομαι:evil:.Καλή απόλαυση του πρώτου τριμήνου για όλες.

Link to comment
Share on other sites

Οι αναγούλες για μένα δεν άρχισαν ακόμα και δεν ξέρω αν είναι καλό μιας και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα μες στον σάκο ούτε ακούσαμε και καρδούλα.Το προηγούμενο ραντεβού ήταν στις 5 εβδ+6 ημ ενώ το επόμενο θα είναι αύριο 7εβδ+3 ημ.Δεν κρύβω πως θα ήθελα και εγώ να έχω αναγούλες για να ξέρω ότι κάτι υπάρχει.Προς το παρόν το διαφορετικό είναι το ρέψιμο.Ακόμη και χάπια που παίρνω ρεύομαι:evil:.Καλή απόλαυση του πρώτου τριμήνου για όλες.

Σου εύχομαι να είναι όλα καλά!!Περιμένουμε ευχάριστα νέα!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια ξεκίνησα κι εγώ με το που έκλεισα την 6η εβδομάδα, πιο νωρίς από την πρώτη εγκυμοσύνη. Ελπίζω να μη κρατήσουν μέχρι να γεννήσω όπως και στην πρώτη, δεν θα το αντέξω! Ξεκίνησαν και οι καούρες ενώ στην πρώτη τις είχα από τον 7ο μήνα και μετά.. μεγάλο βάσανο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι ακριβώς έγινε και με μένα. Απ'τη 13η εβδομάδα και μετά οι εμετοί περιορίστηκαν στη 1 φορά την εβδομάδα και μόνο βράδυ. Μέχρι που σταμάτησαν τελείως. Άντε..πλησιάζει η ώρα που θα ηρεμήσεις και θα το ευχαριστηθείς!

 

Τελικα τζαμπα χαρηκα.Τα ιδια και τα ιδια.Για λιγες μερες σταματησαν οι εμετοι.Ξαναρχισανε και τωρα με καουρες ολη μερα εκτος απο αναγουλες με αποτελεσμα να μη μπορω να φαω και δεν κανω καλο ουτε σε εμενα ουτε στο εμβρυο!!!!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι αναγούλες που έχετε είναι καθημερινές?Έχω και εγώ από την 6η εβδομάδα αλλά εδώ και δυο-τρεις μέρες εξαφανίστηκαν ξαφνικά και έχω αρχίσει να ανησυχώ..έχω και κάτι πονάκια στην κοιλιά και φοβάμαι πολύ..έκλεισα ραντεβού την Δευτέρα αλλά με έχει φάει το άγχος...τι λέτε, δεν είναι νωρίς να μου σταμάτησαν οι αναγούλες, μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι αναγούλες που έχετε είναι καθημερινές?Έχω και εγώ από την 6η εβδομάδα αλλά εδώ και δυο-τρεις μέρες εξαφανίστηκαν ξαφνικά και έχω αρχίσει να ανησυχώ..έχω και κάτι πονάκια στην κοιλιά και φοβάμαι πολύ..έκλεισα ραντεβού την Δευτέρα αλλά με έχει φάει το άγχος...τι λέτε, δεν είναι νωρίς να μου σταμάτησαν οι αναγούλες, μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

Για να'σαι σίγουρη, πάρε τον / τη γιατρό σου τηλ. να σου πει. Και εμένα είχαν ξεκινήσει οι αναγούλες την 6η εβδομάδα και λίγο πριν την αυχενική (12η) σταμάτησαν τόσο απότομα που και εγώ είχα ανησυχήσει ότι κάτι δεν πάει καλά. Τελικά δε συνέβαινε τπτ. Απλά κάποιες μέρες θα'ναι καλύτερες και κάποιες χειρότερες.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην Ανησυχείς....είναι αναμενόμενες.Σε εμένα ξεκίνησαν από τον 2ο μήνα έως και τον 5ο....Μεγάλη ταλαιπωρία...Δεν προλάβαινα να φάω.....τουαλέτα....Υπομονή....Οι ορμόνες ευθύνονται για όλα....Να έχεις στο μυαλό σου ότι θα κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου....Κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κ απο μενα κοριτσια ευχομαι καλη χρονια και ολες με γερα νινακια.κ εγω στο κλαμπ με τις αναγουλες ολη μερα (ευτυχως οχι εμετο) με δυο μπουκιες φουσκωνω ποναει το στομαχι,ρεψιμο και λοξυγγα γενικα αισθανομαι χαλια. ειμαι στη δωδεκατη και ελπιζω σε λιγο να μου περασουν γιατι υποφερω τοοοοοσο πολυ. οταν ειπα στο γιατρο για τις αναγουλες μου ειπε ''οσο τις εχεις χαιρομαι γιατι δειχνει οτι η εγκυμοσυνη προχωραει'' αυτος χαιρεται κ εγω υποφερω.τι να πω μονο, να πανε ολα καλα, αγχονομαι και για τις περαιτερω εξετασεις, papp a και αυχενικη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο εμενα.την παρασκευη εμαθα οτι ειμαι εγγυος μετα απο μια παλλινδρομη το καλοκαιρι,ειχα χοριακη 1200 και την δευτερα 3600.ο γιατρος μου ειναι πολυ ευχαριστημενος.θα ξανακανω την πεμπτη(αυριο) παλι μια χοριακη και την αλλη τεταρτη θα παω για υπερυχο.το θεμα μου ειναι πως δεν εσθανομαι τιποτα.ουτε αναγουλες, ουτε πρισμενο στηθος.τιποτα.το βραδυ ξυπνησα κ ειμουνα χαλια με τη σκεψη οτι μπορει να εχει παλλινδρομησει και αυτη η εγγυμοσηνη.περιμενω με αγωνια την αυριανη χοριακη...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλο σας μηνα!

Υπαρχει περιπτωση να εμφανιστουν αναγουλες απο τις 2-3 πρωτες μερες της συλληψης?Τοσο νωρις? Εχει συμβει σε καμια? Οτι δεν εχεις κανει ακομα ουτε τεστ ουτε τιποτα και δεν εισαι καν σιγουρος οτι εισαι εγκυος????

 

Πάντως εγώ πέρσι το καλοκαίρι που ήμουν έγκυος (και τελικά παλλινδρόμησε), το κατάλαβα από περίεργες στιγμιαίες αναγούλες και ζαλάδες λίγες μέρες μετά τη σύλληψη. Αφού σταμάτησα την κατανάλωση καφέ και αλκοόλ, πριν την καθυστέρηση και το τέστ εγκυμοσύνης...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εμένα ξεκίνησαν πριν μια εβδομάδα όταν μπήκα στην 8η και συνεχίζονται κανονικά και με το νόμο!Προσπαθώ να τρώω κανονικά το μεσημέρι (δε γεμίζω το πιάτο πια) και παλεύω να κρατήσω το μεσημεριανό φαγητό.Κάποιες φορές τα καταφέρνω.Τρώω πολλές φρυγανιές και έχω απίστευτη δίψα,αλλά δε μπορώ να πιώ ένα ολόκληρο ποτήρι νερό,αμέσως το βγάζω.Απίστευτο αυτό με το νερό..!Οπότε μικρές γουλίτσες μόνο.Άντε μακάρι να περάσουν να πιώ 5 λίτρα νερό μονορούφι!

SlD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...