Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απο ποτε αρχισαν οι αναγουλες σας?


Recommended Posts

Εγω που δεν ειχα καθολου στην πρωτη εγκυμοσυνη ουτε στη δευτερη μεχρι την 11η εβδομαδα ολα καλα, στην 11η, εμετο ολη μερα, αναγουλες και τα παντα. Ελπιζω τουλαχιστον να μη διαρκεσουν πολυ ή να είναι καμια ίωςση και να περάσει γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, πονεμένη ιστορία οι αναγούλες...πριν αρχίσουν ανησυχούσα γιατί δεν έχω, από τότε που έκλεισα την 7η εβδομάδα άρχισαν πολύ έντονες αναγούλες με λίγους εμετους, και από την 10η και μέχρι τώρα τη βγάζω αγκαλιά με την τουαλέτα:mad::mad:

εχθές άρχισα να κάνω εμετό στις 7 το απόγευμα και συνεχόμενα ανα μισάωρο μέχρι τις 2 το βράδυ............

υπάρχει καμία λύση βρε κοριτσια...υποφέρω τόοοοσο πολύ....

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο την 6η εβδομαδα καθε μερα 1 με 2 φορες καθημερινα και συνεχιζω......Το στομαχι μου ειναι οοοολη μερα χαλια αλλα δεν κανω συνεχεια.Βεβαια απο τους πολλους εμετους εβγαζα για μερικες μερες λιγο ροζ αιμα, πιο πολυ γιατι δεν προλαβαινω να σηκωθω το πρωι και κανω.Ελπιζω να σταματησουν σιγα-σιγα αν και εχω περιθωριο μεχρι την 14η που λενε οτι σταματανε! :/

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω μπαινω στην 5 σε λιγο , κ ακομα τιποτα απολυτως......επισης αυτη η ζυγαρια πως ανεβαινει ετσι η ατιμη μα ειναι δυνατον!!! τρωω παρα πολυ υγιεινα...σχεδον διαιτα...για να μην παχυνω το 1ο τριμηνο....(στην προηγουμενη ειχα παρει 16 κιλα, κ την ειχα πατησει στο 1ο τριμ) και μου δειχνει οτι εχω παρει ενα κιλο! κ ογιατρος με κυνηγαει ...αδυνατη ειμαι 48 κιλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως φαίνεται είμαι από τις τυχερές. Δεν έχω καθόλου αναγούλες. Μόνο την 6η εβδομάδα είχα για 1-2 μέρες μόνο. Κατά τ' άλλα τίποτα. Δεν πιστεύω ν' αρχίσουν στο δεύτερο τρίμηνο, έτσι; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Εγώ μέχρι τώρα έλεγα τι καλά που δεν έσω αναγούλες όμως την πέμπτη που ήμουν 6εβ+2ημ. ήμουν όλη μέρα χάλια.αναγούλες τρελές,βέβαια γενικά και όταν αρωσταίνω ή με πειράζει κάτι είναι σχεδόν αδύνατα να τα βγάλω,κάνω πολύ δύσκολα εμετό, όμως το στομάχι χάλια.αν και συνεχίζεται σε μικρότερο βαθμό,έχει καλμάρει,είμαι χαρούμενη γι αυτό....νοιώθω πιο έγκυος.κουλό ε???

 

 

Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι, βέβαια είναι άσχετο με το θέμα εδώ.

Πήγαμε προχθές να ακούσουμε καρδούλα στις 6+2 και εξωτερικά δεν έπιανε τίποτα μόνον όταν κάναμε κολπικό ακούσαμε.σας έχει τύχει???Ξέρετε γιατί???

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι, βέβαια είναι άσχετο με το θέμα εδώ.

Πήγαμε προχθές να ακούσουμε καρδούλα στις 6+2 και εξωτερικά δεν έπιανε τίποτα μόνον όταν κάναμε κολπικό ακούσαμε.σας έχει τύχει???Ξέρετε γιατί???

 

Μα τόσο νωρίς, μόνο με κολπικο υπέρηχο ακούγεται η καρδούλα. Εμένα εξωτερικό υπέρηχο μου έκανε πρώτη φορά την 11η εβδομάδα, μέχρι την 9η έκανα κολπικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση γιατί όσο να ναι ένα άγχος το είχα.

Α ρε newbie φτου φτου μη σε ματιάξω όλο για τις γνώσεις σου και το ενδιαφέρον σου έχω να λέω.Είναι μια ανακούφιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα τόσο νωρίς, μόνο με κολπικο υπέρηχο ακούγεται η καρδούλα. Εμένα εξωτερικό υπέρηχο μου έκανε πρώτη φορά την 11η εβδομάδα, μέχρι την 9η έκανα κολπικό.

 

 

Εμενα παντως 2 φορες εξωτερικο μου εκανε και χαιρομαι.

Μια οταν εκλεισα τις 7 εβδομαδες που ακουσαμε πρωτη φορα καρδουλα και μια οταν εκλεισα τις 10 που παλι ακουσαμε.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις αρχισαμε προχθες! 6w just. την 1η μερα το απογευμα. εχθες απο το απογευμα μεχρι που επεσα για υπνο. και σημερα απο την ωρα που ξυπνησα. μονο για καμια ωρα οταν εφαγα πρωινο σταματησε. μονο αναγουλες ομως και καουρες ταυτοχρονα. εμετο δεν κανω γενικα αλλα 7 ωρες αναγουλα? ας πανε ολα καλα βεβαια και ας εχω 27 ωρες το 24ωρο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, καιρό ήθελα να γράψω για κάτι που μου έτυχε. Τους 2 πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης δεν είχα κανένα πρόβλημα, μετά απο λίγο ξεκινάνε ανακατωσούρες κ καούρες ειδικά μεσημέρι μετά το φαγητό. Ήταν η περίοδος που μου είχε αρχίσει ο γιατρός το σίδηρο αλλά δεν το είχα συνδυάσει. Για καλή μου τύχη το συζητάω με μια φίλη μου κ με ρωτάει πιο σίδηρο παίρνω. Έπερνε το ίδιο κ αυτή στην εγκυμοσύνη της κ οι ανακατωσούρες ήταν απο το σίδηρο. Μιλάω με τον γιατρό μου κ μου λέει οτι ο συγκεκριμένος είναι πολύ καλός αλλά μπορεί να φέρει τέτοια συμπτώματα. Για να μην πολυλογώ, το σταματάω κ στην τρίτη μέρα ήμουν μια χαρά. Αυτός που μου έφερε τα προβλήματα δεν θυμάμαι μάρκα αλλά ήταν έντονο φουξ(μπορώ να το δω από το βιβλιάριο). Μετά πήρα μασώμενο κ δεν είχα κανένα πρόβλημα.Μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός, μπορεί κ όχι κ να υπέφερα άδικα σε όλη την εγκυμοσύνη, γιατί εμένα το μυαλό μου δεν πήγε με τίποτα στο σίδηρο.

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ειχα αναγουλες τους 2 πρωτους μηνες και καταθλιψη!

Δεν ηθελα να κανω τιποτα, πηγαινα στη δουλεια και καθομουν στην καρεκλα και δε μιλουσα σε κανενα, εγω που ειμαι γλωσσου!

στο σπιτι δε...δεν εκανα τιποτα! Τα εκανε ολα ο ανδρας μου!

Δε μαγειρευα, δεν ετρωγα και ολο κοιμομουν!

Ηταν η πρωτη φορα που ζητησα απο την πεθερα φαι( η μαμα μου εχει φυγει εδω και 2 χρονια)Για να φαει ο ανδρας μου, γιατι ολο τοστ ετρωγε..Δε μιλουσα σε κανενα! καθομουν στον καναπε με το βλεμμα της αγελαδας!

Αλλα μολις μπηκα στον 3ο λες και πατησαν κουμπι και επανηρθα!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, καιρό ήθελα να γράψω για κάτι που μου έτυχε. Τους 2 πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης δεν είχα κανένα πρόβλημα, μετά απο λίγο ξεκινάνε ανακατωσούρες κ καούρες ειδικά μεσημέρι μετά το φαγητό. Ήταν η περίοδος που μου είχε αρχίσει ο γιατρός το σίδηρο αλλά δεν το είχα συνδυάσει. Για καλή μου τύχη το συζητάω με μια φίλη μου κ με ρωτάει πιο σίδηρο παίρνω. Έπερνε το ίδιο κ αυτή στην εγκυμοσύνη της κ οι ανακατωσούρες ήταν απο το σίδηρο. Μιλάω με τον γιατρό μου κ μου λέει οτι ο συγκεκριμένος είναι πολύ καλός αλλά μπορεί να φέρει τέτοια συμπτώματα. Για να μην πολυλογώ, το σταματάω κ στην τρίτη μέρα ήμουν μια χαρά. Αυτός που μου έφερε τα προβλήματα δεν θυμάμαι μάρκα αλλά ήταν έντονο φουξ(μπορώ να το δω από το βιβλιάριο). Μετά πήρα μασώμενο κ δεν είχα κανένα πρόβλημα.Μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός, μπορεί κ όχι κ να υπέφερα άδικα σε όλη την εγκυμοσύνη, γιατί εμένα το μυαλό μου δεν πήγε με τίποτα στο σίδηρο.

 

To tardyferon gyno μήπως λες; Αρκετές παραπονιούνται ότι τους πέφτει βαρύ. Στην αρχή κι εμένα με πείραζε και είπα στη γιατρό μου να μου το αλλάξει, αλλά μου είπε ότι είναι καλύτερο από άλλα σκευάσματα. Έχει μαζί και φολικό οξύ. Έκανα λίγη υπομονή και τελικά το συνήθισα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς λεγόταν, είδα στο βιβλιάριο μου αλλά δεν βγάζω με τίποτα τα γράμματα του γιατρού! θα ρωτήσω τη φίλη μου γιατί το θυμόταν. Μόνο το φουξ χρώμα θυμάμαι:(

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Newbie G έχεις απόλυτο δίκιο, αυτόν πήρα τελικά..Μνήμη ελέφαντα έχω:P:p!! Εγώ τον πήρα 2 βδομάδες αλλά τα συμπτώματα ακριβώς ίδια, δεν είδα βελτίωση. Σε κάποιους οργανισμούς μάλλον είναι πιο ανεκτός κ σίγουρα είναι καλύτερος από άλλους γι αυτό κ πιο βαρύς.

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν το παίρνω, έχω γεννήσει. Τότε το έπαιρνα 1 ώρα πριν το φαγητό με φυσικό χυμό πορτοκάλι. Έτσι μου είχε πει ο γιατρός, νηστική κ με χυμό απορροφάται καλύτερα. Με τον ίδιο τρόπο πήρα κ τον άλλο σίδηρο.

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο κλαμπ της αναγούλας

 

στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι είχα ελάχιστες αναγούλες και μόνο για λίγες μέρες, πρωινές ωρες.

Τώρα έχω όλη μέρα, το βράδυ, πριν ή αφού φάω ή και όταν είμαι νηστικη...

γενικά συνέχεια!!!

 

τώρα θα φάω ενα μελομακάρονο για να μου περάσει... :cool:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι να πω και γω,που απο την 8η εβδομαδα μεχρι την ημερα που γεννησα εκανα εμετους καθε μερα,βεβαια μετα τον 6ο μηνα το πρωι μονο...παλι καλα.μαλιστα ειχα νοσηλευτει τρεισ μερες, με ορο μονο, γιατι εκανα και αιμοπτυση μαζι...ηταν πολυ δυσκολη περιοδος...δεν μπορουσα να φαω τιποτα,ειχα παρει 6 κιλα,και τωρα σκεφτομαι αν ξαναμεινω εγκυος,πως θα περασουν τοσοι μηνες αν εχω τα ιδια συμπτωματα...βεβαια το παν ειναι να βγαινουν γερα μωρα και να μας αποζημειωνουν για την ταλαιπωρια μας.Καλο κουραγιο σε ολες τις μελλουσες μαμαδες καιμε γερα μωρακια

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου ξεκίνησαν οι αναγούλες και οι εμετοί την πέμπτη εβδομάδα. διανύω την όγδοη και καλά κρατούν. Ρώτησε καμία σας αν υπάρχει κάτι σε φάρμακο για να σταματήσουν; Εμένα μου έδωσε κάτι υπόθετα, αλλά δεν τα έχω πάρει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου ξεκίνησαν οι αναγούλες και οι εμετοί την πέμπτη εβδομάδα. διανύω την όγδοη και καλά κρατούν. Ρώτησε καμία σας αν υπάρχει κάτι σε φάρμακο για να σταματήσουν; Εμένα μου έδωσε κάτι υπόθετα, αλλά δεν τα έχω πάρει ακόμη.

 

τα primperan πρεπει να ειναι αν θυμαμαι καλα τα υποθετα αλλα τα επαιρνα αν ηταν για ταξιδι οχι συχνα

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 14 εβδομαδα και εμαθα οτι ειμαι εγκυος απο την 5 εβδομαδα. Πριν καν το μαθω ειχα καουρες και πηρα κιλα γιατι προσπαθουσα να κραταω το στομαχι μου γεματο.... ΤΩΡΑ που εχω μπει στον τεταρτο ακομα παιδευομαι με το στομαχι μου, αναγουλες και εμετοι......ΜΥΘΟΣ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΜΗΝΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...