Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts

Το αστείο είναι ότι κι εγώ ρώτησα αυθόρμητα, λες και θα πάμε διακοπές φέτος!

 

Πρώτα ο Θεός τον Αύγουστο θα είμαστε στο γνωστό Ξενοδοχείο ΙΑΣΩ. Μπορεί να μην πάμε διακοπές βέβαια, αλλά θα περάσουμε τέλεια!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

Συγγνωμη αν για μια ακομη φορα φανω... "καπως" αλλα θα το ξαναπω... Θεωρω απο τη στιγμη που κανεις παιδια, δεν μπορεις να τα αφηνεις και να πηγαινεις διακοπες χωρις αυτα...

Με την εννοια της οικογενειας...

Δηλαδη, οταν ειμαστε ελευθεροι παμε διακοπες μονοι ή με φιλους ή με σχεση κλπ.... Οταν παντρευομαστε παμε με τον αντρα μας... και οταν εχουμε παιδια με τα παιδια μας...

Για εμενα αυτο ειναι οικογενεια...

Ξερω, ακουγεται καπως... δεν ειμαι της αποψης παντου μαζι τα παιδια οπωσδηποτε... αλλα στις διακοπες ναι !!!

Οικογενειακες διακοπες....

Συμφωνώ 333%

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η άποψη μας είναι όπου μαζί και το παιδί (εξαιρείται το cinema για προφανής λόγους... ) Το περασμένο Σάββατο πήγαμε για πρώτη φορά οι δύο μας μονοήμερη εκδρομή στην Αίγινα. Καταρχήν όλοι με δούλευαν και έλεγαν ότι δε θα πάω γιατί ξέρουν το κόλλημα που έχω με το μωρό αλλά το έκανα!!!!! Φύγαμε το πρωί κατά τις 11:00 και επιστρέψαμε το απόγευμα στις 19:30. ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΟ!!! Βέβαια πιάναμε και οι δυό τον εαυτό μας να τραγουδάει συνέχεια παιδικά τραγουδάκια κι ότι βλέπαμε το λέγαμε όπως ο Νικόλας (σκυάκι...ατάκι (γατάκι! κλπ.)

 

Την μεγαλύτερη εντύπωση όμως μου την έκανε ο Δημήτρης,και για αυτό το γράφω εδώ, ο οποίος -ενώ ήταν αυτός που έλεγε συνέχεια να κάνουμε και κάτι οι δύο μας έχουμε κλειστεί, έχουμε πήξει κλπ κλπ τα ξέρετε!!- στην Αίγινα μου δήλωσε: Αυτό ήταν: την άλλη φορά μαζί με το Νικόλα και διανυκτέρευση' και στην επιστροφή έτρεχε με τη μηχανή σαν τρελλός για να φτάσουμε γρηγορότερα μου είπε!!!!!!

Εντυπωσιάστηκα και κατά βάθος μου άρεσε πολύ η αντίδραση του (αλλά φυσικά δεν το είπα) :twisted: !!!!!

Link to comment
Share on other sites

(εξαιρείται το cinema για προφανής λόγους... )

και βέβαια εξαιρείτε...μέχρι πολύ πολύ μεγάλη ηλικία...δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί. Με είχε πάει η μαμά μου στα 5, σε θερινό cinema και να μην σας πω τί έκανα στη μέση του διαδρόμου :mrgreen:

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους..εγώ ξεκίνησα το θέμα και εξαφανίστηκα, είχα πολλή δουλειά, ούτε στο δίκτυο δεν μπορούσα να μπώ..

τελοσπαντων τα νέα μου...προς το παρόν κανονίζει όλο χαρά 4ήμερο στη χαλκιδική, και εγώ το περιμένω πως και πως αλλά η αλήθεια είναι ότι με κουράζει πάρα πολύ η εμμονή με το παιδί...η παραμικρή μας έξοδος, για έναν καφέ 1 ώρας είναι ολόκληρη ιστορία..πού θα το αφήσουμε, αν πρέπει να φάει κλπ κλπ...και το πρώτο 10λπετο που την αφήνουμε είναι όλο γκρίνια με κατεβασμένα τα μούτρα...πού θα παέι αυτή η κατάσταση?? σας λέω έχουμε απομακρυνθεί πααααρα πολυ...και δεν το καταλαβαίνει..μου λέει ότι μπροούμε μια χαρά να περάσουμε καλά στο σπίτι μας, δεδομένου ότι η μικρή κοιμάται στις 9 το βράδυ...να σας πω την αλήθεια??έχω κυοραστεί πάρα πολύ να του λέω τα αυτονόητα, αυτά που όλοι σας λέτε, ότι δηλαδή το ζευγάρι θέλει ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ χρόνο, και ότι επειδή γίναμε γονείς δεν σημαίνει ότι χάσαμε τις άλλες μας ιδιότητες...οπότε και εγώ έχω αφήσει τα πράγματα στην τύχη τους, αφού δεν το καταλαβαίνει, ή δεν τον νοιάζει (δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση) δεν με νοιάζει και εμένα..θα ασχολούμαι και εγώ ΣΥΝΕΧΕΙΑ με τη μικρή μου, και να δούμε πώς θα νιώσει ο ίδιος όταν κάποτε κατλάβει πόσο παραμελημένος είναι (...και εννοώ σε όλους τους τομείς....). γιατί το να με κάνει να νιώθω τύψεις που θέλω να περνάω λίγες στιγμές την εβδομαδα με τον άντρα μου είναι εγκλημα...καταστρατηγεί τη γυναικεία μου φύση, και προσωπικά βαρέθηκα να ζηλεύω όλα τα ζευγάρια που αφήνουν τόσο μα τόσο εύκολα τα παιδιά τους 1 και 2 ώρες την εβδομάδα στις γιαγιάδες για να πάνε για ένα ποτό...σημειωτέον: οι γιαγιάδες+παπούδες βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από εμας...και τουλάχιστον η μαμά μου είναι νεότατη και παρακαλάει να της το πάμε..

συγνώμη για το μεγάλο κατεβατό!!ξέσπασα... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λένη μου, μήπως, λέω, αφού δεν θέλει ο άντρας σου να βγείτε δυο σας να ξεσκάσετε να έβγαινες με καμιά φίλη σου; Αυτό το δέχεται; Δηλ. αυτό που γράφεις ότι δεν σε νοιάζει και σένα επειδή δεν νοιάζει κι αυτόν, δεν νομίζω ότι θα οδηγήσει πουθενά. Μάλλον θα σε κουράσει περισσότερο η κατάσταση. Και θα κάνει και κακό και στο παιδί. Όλη αυτή η φόρτισμένη ατμόσφαιρα που πιθανόν να δημιουργηθεί. Άσε το παιδί στη μητέρα σου που το θέλει κιόλας και βγες έξω. Με φίλες; Με φίλες... Γιατί όχι;

 

Η ψυχολογική κούραση είναι χειρότερη από την σωματική. Μη το αφήνεις....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να βγω...το θέμα μου όμως είναι να βγώ με τον άντρα μου, να περάσω προσωπικό χρόνο μαζί του γιατί νιώθω να γινόμαστε΄΄αδερφια΄΄ και αυτό με τρομάζει...χάνεται κάθε ερωτικό στοιχείο σιγά σιγά και δεν μπορώ να καταλάβω την αιτία..σας περιγράφω μια τυπική ημέρα:

φεύγουμε το πρωί για την δουλειά μαζί

έρχεται στσι 5μιση

παίζει με τη μικρή και ασχολείται μαζί της έως τις 7 7μιση που ξαναφέυγει για το γραφείο του

έρχεται 11 11μιση

εγώ στο εμταξύ έχω κοιμηθεί ή είμαι στα πρόθυρα, και αν δεν έχω κοιμηθεί είμαι και εγώ και αυτός κομμάτια, αφήστε που τις περισσότερες φορες συνεχίζει τη δουλειά στο σπίτι

τα σκ, ασχολείται συνέχει με τη μικρή..

αφήστε τα κουράστηκα ήδη και νιώθω τύψεις, γιατί συνήθως οι άντρες νιώθουν παραμελημένοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι φίλοι σας τί κάνουν??? Το λέω γιατί συνήθως όλοι παρακαλάμε να έχουμε κάποιος αξιόπιστο να μας κρατήσει το παιδί. Ίσως αν άκουγε ανθρώπους που δεν έχουν άλλη δυνατότα...... Ή αν τον παρακινούσε μία παρέα να βγείτε ζευγάρια??? Αν σας καλέσουν να βγείτε βράδυ, τί κάνετε, παίρνετε και το παιδί μαζί???

Link to comment
Share on other sites

μανουλες μου...δεν υπαρχει σωστο και λαθος αλλα πως αισθανεται ο καθενας....δεν ειναι δα και τρομερο να αφησουμε 2 -3 μερες τα παιδια στους παππουδες...απλα ο δικος μου δεν καθεται νυχτα με αλλον οποτε υποχρεωτικα τον παιρνω παντου μαζι μου..

παντως χτες εβλεπα τυχαια καποια βιντεο απο διακοπες μας με το παιδι και ηταν ΤΕΛΕΙΑ...Ισως αμα ημασταν μονοι μας να μην περνουσαμε τοσο καλα..

απλα εγω και ο αντρας μου ΘΕΛΟΥΜΕ τον μικρο μαζι μας..

Αλλα δεν ειναι και φοβερο γεγονος να τα αφηνουμε για λιγο..και ισως εχετε και δικιο διοτι η σχεση πρεπει να ανανεωνεται..εγω με τον αντρα μου λεμε..θυμασαι τοτε που πηγαμε εκει και καναμε αυτο?

ε μου ελειψε και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

τα φιλικά μας ζευγάρια, όπως όλοι οι νορμάλ άνθρωποι, τα αφήνουνε στις γιαγιάδες 1 2 ώρες και τα παίρνουνε..και εμείς την αφήνουμε μία στις τόσες, ή για να είμαι ακριβής, έρχονται στο σπίτι, αλλά σας λέω αυτό γίνεται με δυσκολία, και δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που πρέπει να βγούμε βράδυ (κατά τις 10 λέω) να φέρνουμε τη δική μου μαμα, η οποία κάθεται ως τις 12 12μιση και μετα την πηγαίνουμε σπίτι της...νίωθω άσχημα να την κουβαλάω σπίτι μας γιατι ο άντρας μου έχει τέτοια χαζά κολλήματα..΄τη δική του μαμά βέβαια δεν της λέμε ποτέ βράδυ γιατί κουράζεται να έρθει και δεν μπορεί...πώς το βλέπετε? βαρέθηκα να ζηλέυω φίλες μου που το πάνε στη μαμά τους βράδυ και το παίρνουνε την άλλη μέρα μια φορά βέβαια στις τόσες έτσι? δεν είμαι της άποψης ότι αυτό πρέπει να γίνεται συχνά.αλλά μία στις 15 τί πειράζει?? σας λέω κουράστηκα και μόνο να το αναλύω..

Link to comment
Share on other sites

Αν του ετοιμάσεις ένα ρομαντικό δείπνο με κεριά, έκπληξη; Να έχεις πάει το παιδί στη μαμά σου και να τα βρει όλα έτοιμα κανονισμένα. Θα αντιδράσει αρνητικά; Τι στο καλό, δε θα σου κάνει τη χάρη; :?

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν του ετοιμάσεις ένα ρομαντικό δείπνο με κεριά, έκπληξη; Να έχεις πάει το παιδί στη μαμά σου και να τα βρει όλα έτοιμα κανονισμένα. Θα αντιδράσει αρνητικά; Τι στο καλό, δε θα σου κάνει τη χάρη; :?

θα μου την κάνει βέβαια, αλλά μετά θα πάει να την πάρει και βέβαια αυτό θα γίνει μια φορά, δεν μπορώ κάθε φορά να του κάνω εκπλήξεις..έπρεπε μόνος του να καταλαβαίνει πόσο έχω ανάγκη να μείνω μόνη μαζί του..έχω πεισμώσει για να είμαι ειλικρινής, και επειδή αυτό γίνεται 11 μήνες τώρα που έχουμε το μωρό, τα αφήνω στην τύχη τους, για να νιώσει και αυτός κάποια στιγμή όπως νιώθω εγώ τώρα...ίσως τότε καταλάβει μόνος του...μόνο αυτή είναι η λύση...εδώ κινδυνεύουμε να αποκλείσουμε το παιδί από τις γιαγιάδες του (τη δική μου βέβαια γιατί η δική του αραιά και που το βλέπει, έχει πάντα άλλα πράγματα να κάνει...μπορεί να είναι και αυτή η αιτία, ότι δηλαδή δεν θέλει να το αφήνουμε στη μαμά μου γιατί δεν θέλει η δική του να το κρατήσει και επομένως τον βολεύει να διατυμπανίζει ότι θέλει το μωρό παντού μαζί). αφήστε έχω σοβαρό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λένη ίσως αυτό το τραπέζι θα βοηθούσε να κάνετε μια ωραία συζήτηση. Να του πεις όλα αυτα που λές και εδω ανοιχτα και ξεκάθαρα. Να του πεις πως νιώθεις και τι θέλεις. Έφτασα και εγω σε τετοιο σημείο, με την διαφορά ότι εμείς βγαίναμε και βγαίνουμε απλώς μεταξύ μας δεν υπήρχε κάτι. Σε προσωπικό επίπεδο ένιωθα παραμελημένη. Βγήκαμε ενα βράδυ και τα κουβεντιάσαμε. Οντως κατάλαβε οτι τα πράγματα ήταν έτσι, τα παραδέχτηκε και υποσχέθηκε να αλλάξει. Και εμάς δεν ήταν ούτε θέμα κούρασης, ούτε θέμα δουλειάς, απλώς βαρεμάρας... Προς το παρόν όλα καλά.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς πήγαμε δύο φορές σύντομα ταξίδια (2-3) ημερών στα 3 χρόνια που έχουμε το Φραντσέσκο μας και πρέπει να πω ότι ναι μεν ήταν διαφορετικά, γυρίζεις λίγο στο "πριν", αλλά η αλήθεια είναι σκεφτόμαστε όλο το παιδί, δεν "απολαύσαμε" το ταξίδι και ήμασταν σχεδόν πάντα με το όνομά του στο στόμα μας. Τηλέφωνα πολλά δεν κάναμε, δεν ανησυχούσαμε για την υγεία του, αλλά νιώθαμε λειψοί.

Μου έχει μείνει βέβαια η παράξενη αίσθηση του να είσαι μόνη με τον άντρα σου και θα ήθελα να το ξανανιώσω, παρόλη τη σκέψη του παιδιού, αλλά με μία συχνότητα, θα έλεγα, μίας φοράς το χρόνο και για 2-3 μέρες. Φτάνουν για να ανανεωθεί ο δεσμός του ζευγαριού και δεν "βαραίνουν" την ψυχούλα του παιδιού και τη δική μας.

Τώρα βέβαια, κάθε άποψη είναι σεβαστή. Κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει μία μαμά ή έναν μπαμπά για το πώς νιώθει. Δεν ζούμε όλοι κάτω από τις ίδιες συνθήκες και η αγάπη για το παιδί σου είναι πάντα αγάπη.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το καλοκαιρι επιλεξαμε να παμε διακοπες και με τα παιδια και μονοι.

Υπαρχουν ανθρωποι να τα φροντισουν....και δεν ειχα τυψεις.

Μου ελειψαν φυσικα....αλλα μια εβδομαδα δεν αλλαζει την σχεση μας.

Εχουμε φυγει μονοι και αλλες 2 φορες για 2-3 μερες.....

 

Φετος θα παμε ολοι μαζι....αλλα αν τα καταφερουμε, θα ξεκλεψουμε λιγες μερες και για εμας.

pHbs.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[i]Πρόσφατα μια πολλή καλη φίλη ζήτησε την γνωμη μου για ένα θέμα διαφορετικο απο τα συνηθισμένα και εγω με την σειρά μου το καταθέτω γιατι με έβαλε σε σκέψεις.Το ζευγάρι ειναι λιγο καιρο παντρεμένο,περίπου 2 χρόνια.εχουν ενα αγοράκι ενός έτους,εργάζονται και οι δύο γονεις.Αποφάσισαν να πανε διακοπες μαζί με το μωρο.ΑΛΛΑ θελουν καποιες ώρες ησυχίας και ξεκουρασης ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ να τους γκρινιαζει.Οι επιλογές που σκεφτονται είναι α) να νοικιάσουν babysitter για τις προσωπικες ώρες, η οποια παρεπιπτόντως χρεώνει 12 ευρω την ώρα παρακαλω, β) να παρουν μαζί τους και την γιαγια (μάνα ή πεθερα, ακουσον,ακουσον) και να τους κρατα το παιδί όταν θέλουν,ενω τις υπολοιπες ώρες θα είναι όλοι μια ευτυχισμένη ελληνικη οικογένεια?γ) την τρίτη επιλογή του να μην πάνε καθόλου διακοπές δεν την σκεφτονται γιατι θέλουν να κάνουν και τα μπάνια τους βέβαια, βεβαια.Παραθέτω αυτες τις επιλογες και περιμένω τις σκέψεις σας και για την γενικη εικονα του ζευγαριου αλλα και για την σχεση τους με το μωρό τους.Φανταστείτε πάντως τις παραπάνω εικόνες και σκεφτείτε!!!!!!! :?: [/i]

 

----------------

Now playing: The Beach Boys - Holidays

via FoxyTunes

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω Ξερω να Πω Οτι Απ Τη στιγμη που αποκτουμε το ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ της Ζωης μας,

το μωρακι μας η ζωη μας πηγαινει συμφωνα με τις αναγκες και τα πρεπει ενος παιδιου και οχι με το τι θελουμε εμεις σαν γονεις και ανθρωποι.

Φυσικα Ολοι Εχουμε Αναγκη απο ΧΑΛΑΡΩΣΗ και ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ Αλλα προεχει το παιδι μου και τιποτα αλλο.

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και οι δύο επιλογές που σκέφτονται, και αυτή της νταντάς και αυτή της γιαγιάς. Ας κάνουν αυτό που τους βολεύει περισσότερο και θα τους ξεκουράσει περισσότερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα από αυτά. Αν π.χ. είχαμε αποφασίσει να πάμε 10 ημέρες διακοπές συνολικά θα πήγαινα με το παιδάκι μου τις 7 και θα το άφηνα στη γιαγιά τις υπόλοιπες 3 για να πάμε κάπου με τον άντρα μου οι δυο μας!

Θεωρώ απαραίτητο το ζευγάρι να έχει τον προσωπικό του χρόνο και να μην παραμελεί τη σχέση του!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα από αυτά. Αν π.χ. είχαμε αποφασίσει να πάμε 10 ημέρες διακοπές συνολικά θα πήγαινα με το παιδάκι μου τις 7 και θα το άφηνα στη γιαγιά τις υπόλοιπες 3 για να πάμε κάπου με τον άντρα μου οι δυο μας!

Θεωρώ απαραίτητο το ζευγάρι να έχει τον προσωπικό του χρόνο και να μην παραμελεί τη σχέση του!

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

i] Οι επιλογές που σκεφτονται είναι α) να νοικιάσουν babysitter για τις προσωπικες ώρες, η οποια παρεπιπτόντως χρεώνει 12 ευρω την ώρα παρακαλω, [/i]

 

:shock::roll: Εχμμ ...απάντηση δεν έχω στα ερωτήματα αλλά απλά ήθελα να πω πως οι άνθρωποι δεν νοικιάζονται ..έστω και αν ζητούν 12 ευρώ την ώρα !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα από αυτά. Αν π.χ. είχαμε αποφασίσει να πάμε 10 ημέρες διακοπές συνολικά θα πήγαινα με το παιδάκι μου τις 7 και θα το άφηνα στη γιαγιά τις υπόλοιπες 3 για να πάμε κάπου με τον άντρα μου οι δυο μας!

Θεωρώ απαραίτητο το ζευγάρι να έχει τον προσωπικό του χρόνο και να μην παραμελεί τη σχέση του!

 

Συμφωνώ επίσης.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...